Groot tekort aan arbeidskrachten in de plaatselijke industrie Sport Ut 't Uwt. We ek agenda öe tweeöuizenöste kLónt. ORDERS WORDEN UITBESTEED. (We nemen de vrijheid dit in teressante artikel over te ne men uit De Zuid Hollander van Donderdag j.l. Het tekort aan arbeidskrachten in de Waddinxveense industrie is veront rustend. Verschillende orders moes-' ten reeds afgewezen worden, uit sluitend door gebrek aan arbeids krachten. Een speelgoedfabriek heeft zich gedwongen gezien werk op gro te schaal elders uit te besteden. Het ontbreekt de Waddinxveense indu strie aan circa 170 geschoolde ar beidskrachten, 60 geoefenden en ruim 70 ongeschoolde krachten. Het tekort aan vrouwelijk personeel bedraagt in de industrie minstens 35 meisjes. Aldus concludeert het Economisch Technisch Instituut te Rotterdam, dat in opdracht van het gemeentebestuur van Waddinxveen in October j.l. een enquete hield bij 16 bedrijven met 1423, man personeel. E.T.I. rapport De resultaten van dit onderzoek wer den vastgelegd in een door het E.T.I. opgemaakt rapport over het tekort aan arbeidskrachten in de Waddinx veense industrie en de daaruit voort spruitende woningbehoefte. Het rapport vangt aan met een overzicht van de omvang en de be tekenis van de industrie. De hout industrie, w.o. de meubelfabrieken, is wel het meest bekend. De opkomst van deze industrie dateert van de laatste decennia van de vorige eeuw. Vooral des winters trachtten de ar beiders, werkzaam in de veenbedrij- ven - door het vervaardigen van eenvoudige houtwaren - enige bij verdiensten te verkrijgen. Vanwege de droogleggingen liep de werkge legenheid in de veenderijen aan zienlijk terug. En ondernemende Waddinxvener richtte toen een hout- warenfabriek op, welke later uit groeide tot een meubelfabriek. De houtindustrie werd dan ook in de loop der jaren vóór velen een hoofd middel van bestaan. De ruime ar beidsmarkt, de gunstige ligging, het initiatief en doorzettingsvermogen van een aantal ondernemende Wad- dinxveners, waren factoren die er voor zorgden, dat deze industrie zich gunstig kon ontwikkelen. Door een voortgaande specialisatie en door de vestiging van hulpbedrijven wordt in Waddinxveen vrijwel een volledige assortiment van houtver werkende bedrijven aangetroffen. Daarnaast ontstond een belangrijke metaalnijverheid t.w. een carrosse- riefabriek en 'n tabaksverwerkende industrie. In 1930 bedroeg het aantal vesti gingen 161 met 1183 man personeel; in 1950 191 vestigingen met 2527 man. In twintig jaren blijkt het aan tal vestigingen met 3'0 en het aantal arbeidskrachten met ruim 1300 per sonen te zijn gestegen en aldus meer dan verdubbeld te zijn. De houtin dustrie is in betekenis afgenomen en wel van 52 pCt tot 37 pCt. van het totaal aantal in de industrie werk zame personen. De metaalnijverheid is gestegen van ruim 13 pCt tot ruim 24 pCt. Het aantal arbeids krachten is hier verviervoudigd. De voedings- en genotmiddelen indus trie is toegenomen van 7 tot 23,6 pCt. Uit het rapport blijkt dat wat de personeelsbezetting betreft de ex pansie in 1950 vrijwel tot stil stand kwam. Er is zelfs enige teruggang te constateren. Hoewel in 1953 ruim 100 arbeidskrachten minder in de Waddinxveense industrie Werkzaam waren dan in 1950, mag hier niet de conclusie uitgetrokken worden, dat de Waddinxveense industrie in 1953 minder werkgelegenheid biedt. Dit blijkt ook wel uit het feit, dat in 1949 en in 1953 in de plaatselijke in dustrie voor wat betreft de werk krachten, die uit Waddinxveen af komstig zijn, een zelfde aantal per sonen werkzaam was. Wel vonden verschuivingen plaats van uit ande re gemeenten afkomstige arbeiders. Rotterdam levert 37, Gouda 31 en Boskoop 43 werkkrachten minder dan in 1949. Dit verlies werd maar gedeeltelijk gecompenseerd door ar beiders uit andere gemeenten. 51 pet uit andere gemeenten In 1949 waren 607 arbeiders van de 1426 uit Waddinxveen afkomstig In 1953, zijn dezelfde cijfers respes- tieveljjk 607 en 1423. Vooral in tijden van ruime werkgelegenheid zal de aantrekking van arbeidskrachten uit de naburige gemeenten een ern stige handicap zijn. Het E.T.I. con stateert dan ook dat de verschuivin gen in de verschillende gemeenten wijzen op een ernstig personeelsver loop. In het bijzonder de metaalnij verheid en de voedings- en genot middelen-industrie zijn hiervan de dupe. Door de vraag naar metaalar beiders in gemeenten, waar Wad dinxveense industrieën arbeids krachten recruteren, heeft de me taalnijverheid geen kans gezien de personeelsbezetting te handhaven. In Juli 1949 waren in de metaalbe drijven in totaal 580 personen werk zaam. In October 1953 was dit aan tal teruggelopen tot. 482. De perso- neelsmutaties in de genotmiddelen en voedingsindustrieën zijn even eens zeer groot. Dit vindt zijn oor zaak in het feit, dat men relatief veel vrouwelijke arbeidskrachten, waarnaar grote vraag bestaat, wordt gewerkt. Een veel voorkomend verschijn sel is het, dat de industrie ten dele op arbeidskrachten buiten de ge meente is aangewezen. Waddinxveen neemt hierbij echter wel een zeer uitzonderlijke plaats in. Ruim 51 pCt blijkt afkomstig te zijn uit andere gemeenten. Voor Alblasserdam is dit 46,5 pCt, voor Krimpen a. d. IJs- sel 36,2, voor Gouda 14,7 voor Al phen a. d. Rijn 14,3 en voor Dor drecht 24,9 pCt. Met dit hoge percentage is de Waddinxveense nijverheid ten aan zien van de personeelsvoorziening wel zeer kwetsbaar en het is dan ook niet te verwonderen, dat de Waddinxveense bedrijven met een ernstig tekort aan arbeidskrachten te kampen hebben gekregen. Om dit tekort te kunnen bereke nen, werd een enquête gehouden in 16 bedrijven met 1423 man personeel in October jl. Bij de houtverwerken de industrie met in totaal ruim 600 arbeiders, bleek zich een tekort voor te doen van in totaal 185 man waarvan 80 geschoolden. In procen ten van de thans werkzame ge schoolde krachten is dit tekort 22 PCt ten opzichte van de geoefende bijna 25 pCt en t.o.v. de ongeschool den meer dan 100 pCt. Het tekort in de speelgoed-industrie werd reeds bij de aanvang besproken. In de me- taainijverheid zijn 435 personen werkzaam. Het tekort hier bedraagt ruim 80 man of 35 pCt van het aan tal aanwezige krachten. Voor ge- oefenden is dit tekort 6 man of 4 pCt en voor ongeschoolden 5 man of 11 pCt van de aanwezige geoefen den en ongeschoolden. In de voe dings- en genotmiddelen-industrie is het noodzakelijk een scheiding te maken tussen de tekorten aan man nelijke en vrouwelijke arbeidskrach ten. Aan mannelijk personeel wordt een tekort geconstateerd van ruim 20 man, waarvan 5 geschoolden. Aan vrouwelijk personeel is er een tekort van 35 personen of van 25 pCt van de reeds aanwezige krach ten. In totaal derhalve een tekort van 170 geschoolden, 60 geoefenden en ruim 70 ongeschoolde arbeids krachten. Tekort geschoten De conclusie, welke door het E.T.I. getrokken wordt uit het vorenstaan de is, dat de plaatselijke gemeen schap in het leveren van arbeids krachten voor de Waddinxveense nijverheid ernstig tekort schiet. Sinds lange tijd wordt danook een gedeelte van het benodigde perso neel aangetrokken van naburige of verder af liggende gemeenten in dit gewest. Door de omliggende ge meenten wordt steeds meer een be roep t.b.v. de aldaar gevestigde in dustrie gedaan op de aldaar woon achtige - maar in Waddinxveen werkzame personen - hetgeen tot een ernstig personeelsverloop aan leiding geeft. Verschillende bedrij ven zien arbeiders naar gemeenten met hogere loonklasse afvloeien. De in October 1953 geënqueteerde industrie mag er al in geslaagd zijn de personeelsbezetting kwantitatief op peil te houden, het is duidelijk dat dit gepaard ging met talrijke mutaties in het personeel. Onder de huidige omstandigheden is er dan ook geen sprake van expansie. Nu de traditionele arbeidsresservoirs van de Waddinxveense industrie, al dus het rapport, geen soulaas meer kunnen bieden ligt ter verbetering van de arbeidsvoorziening als enige weg open: de bouw van meer wo ningen. Afgezien van de wenselijk heid en van de noodzakelijkheid, dat een gedeelte van de buiten Waddinx veen wonende personeelsleden zich in Waddinxveen vestigt, moet het aantal te bouwen woningen reeds op circa 200 gesteld worden. Dit geldt alleen voor de geënqueteerde industrie, daarnaast hebben ook de ambachtsbedrijven met een perso neelstekort te kampen. Voor ver schillende werkzaamheden is de plaatselijke industrie op dit soort bedrijven aangewezen. In de uitvoe ring van opdrachten door de indus trie gegeven, treedt thans dikwijls ernstige stagnatie op. De eindcon clusie van het E.T.I. in dit belang rijke rapport voor de gemeente Wad dinxveen is, dat derhalve voor in dustrie en ambacht alleen al circa 250 woningen dringend nodig zijn. Zoals uit het bovenstaande blijkt betreft dit woningtekort alleen in dustrie en ambacht. Daarnaast be droeg de achterstand voor de inge zetenen op 1 Januari 1953 blijkens het rapport van de woningadvies commissie 215 woningen voor urgen tie inwoningsgevallen huwelijken, ontruimingsgevallen en hoogst ur gente gevallen van krot-opruiming. Daarbij komt nog de jaarlijkse aanwas van candidaten voor wacht lijst van woningzoekenden tot een aantal van 50, en 10 woningen voor woningsanering. 10 pCt der te bou wen woningen worden door het Rijk als voorkeurswoning aangemerkt. Waddinxveen zal in de komende jaren derhalve nog veel woningen moeten bouwen, willen de grootste problemen opgelost worden. VOETBAL Waddinxveen I kan met genoegen terug zien van zijn reis naar Dub beldam, want na een goed gespeelde wedstrijd keerden zij met een 31 zege huiswaarts. Waddinxveen 2 her stelde zich enigszins van de vorige week geleden nederlaag en speelde bij Unio 2 gelijk met 22. Wat kan Waddinxveen 3 goed praten in het veld, maar dan moeten zij niet ver geten dat voetbal met de benen ge speeld moet worden en dat zij nog met 52 gewonnen hebben ligt niet aan hun goede spel, maar dat Oude water 4 nog slechter was dan het derde. Waddinxveen 4 verbaasde vriend en tegenstander door metniet minder dan 100 van Donk 6 te win nen. Waddinxveen a kon het tegen O.N.A. a niet bolwerken en verloor met 40; beter deed Waddinxveen c het door uitspelend met 20 van Jo- dan-Boys d te winnen. Waddinxveen 1 ontvangt V.F.C. en we hopen niet dat de Geel-Zwarten, gewoonte getrouw, in zijn thuis wedstrijden minder goed speelt. W'veen Z gaat bij Z.V.V. op bezoek en we hopen dat de week rust hun goed gedaan heeft en met volle winst uit Zwammerdam huiswaarts keren. W'veen 3-W.S.E. 2 is een plaatselijke ontmoeting en of dit de elfde overwinning voor W'veen 3 wordt betwijfelen we gezien de laat ste wedstrijden en mede dat W.S.E, 2 gebrand zal zijn de leider zijn eer ste nederlaag te bezorgen. W'veen 4 zal bij de kampioen Oudewater 3 de kous op z'n kop krijgen, devraag is, hoe groot wordt de nederlaag? W'veen b ontvangt Olympia b en bij een draw zijn we meer dan te vreden of denken de jongens er zelf anders over. In de jl. Zaterdag gespeelde wed strijd zegevierde Verheul met 5-1 over Z.V.V. Als om drie uur beide elftallen zich op een vrijwel onbespeelbaar terrein opstellen, hebben beiden ploegen een invaller. Voor de rust kon Verheul door tactische fouten slechts eenmaal tot scoren komen. Na de rust geeft het hogere tem po en de betere techniek van Ver heul de doorslag, en wordt de score regelmatig opgevoerd tot 5-0. Door een missen in de Verheul achterhoede kan Z.V.V. tenslotte nog een terugpunt maken, zodat het einde komt met 5-1. De stand in de le klasse is than^ als volgt: Verheul 9 8 1 0 17 51 14 Spirit 10 6 3 1 15 34 16 Rijnstr. 10 4 3 3 11 28 18 W'veen 9 3 1 5 7 18 22 Boskoop Z 9 3 1 5 7 16 27 Z.V.V. 10 3 1 6 7 16 27 Ibis 9 2 2 5 6 13 32 Sportlust II 10 2 2 6 6 12 29 W.S.E. W.S.E. II won haar wedstrijd van Gouderak 4 met 63, en wist daar mede in de kop van de ranglijst te blijven. De komende wedstrijd is tegen Waddinxveen III en dat zal blijken een moeilijke wedstrijd te zijn en verwacht daar niet veel, winst van. Dinsdagavond acht uur in het Bonds- gebouw %int Nicolaasavond voor de leden. WATERPOLO. Het eerste zevental van de heren heeft na spannende strijd het hoofd moeten buigen voor de koploper uit haar afdeling D.Z.V. uit Delft. De Gouwe ploeg was in tegenstel ling van hetgeen eerder bericht was volledig. En het was Brouwer die de score opende met een verrassend schot 1-0, daarna was het van der Linde die de stand op 2-0 bracht. Na dit voorspoedige begin was net de snelle en zeer hard schieten- rechtsvoor van de gasten die met twee onhoudbare schoten de stand op gelijke voet bracht 2-2 zo kwam de rust. Na de rust zetten de Gouwe spe lers een fel offensief in dat de Delf tenaren volkomen verrastte en het was de Graaf die het derde doel punt scorde even daarna bracht Brouwer de stand op 4-2. Maar nu was het de beurt aan Delft om de Gouwe ploeg in te slui ten en twee minuten tijd was het 4-5 voor Delft,, wat de Gouwe-spe- lers ook probeerden. Delft gaf de voorsprong niet meer prijs en heeft dan ook verdiend gewonnen zij wa ren sneller en beschikten over goede schutters. Maandagavond heeft het eerste zevental een wedstrijd tegen B.Z.C. gespeeld. Dit is een aantrekkelijke wedstrijd geweest, welke in een ge lijk spel eindigde 1-1. Door deze uit slag bezet de Gouwe de eerste plaats in de competitie van de kring Gou da. Ook de dames bezetten in hun af deling de bovenste plaats door het gelijke spel tegen Schoonhoven 1-1. Dit was voor de dames een buiten gewone opgave. De dames uit de zilverstad beschikken over een schutter waar menig herenzevental jaloers op zal zijn, maar aan Leni van der Linde de eer dat zij deze schutter onschadelijk maakte. Ook de andere dames hebben een uitstekende wedstrijd gespeeld. VOLLEYBAL-CLUB „SALVO". Vorige week Woensdagavond speel den de heren van Salvo I weer een uitwedstrijd en wel tegen Rouwkoop I uit Voorschoten. Naar wij hoorden was Rouwkoop I vorig seizoen onge slagen uit de competitie gekomen. Op reis naar de gevreesde tegen standers werd besproken, dat ze met een gelijk spel dubbel en dwars te vreden zijn. Maar eenmaal aangeko men, werd al gauw vernomen, dat van dit ongeslagen eindigen in de vo rige comp. nog niet de helft waar was. Dit gaf de heren van Salvo I weer wat moed. En deze werd be hielden ze, want het werd voor Salvo I weer een overwinning met 30. (Game-standen 159, 16—14, 1512). De wedstrijd was aantrekkelijk, maar van een werkelijk harde en goed afgewerkte aanval was niets te zien, wat voor een goede wedstrijd eigenlijk wel verlangd mag worden. Maar overzien we het geheel, dan heeft Salvo deze overwinning zeker verdiend. De invaller waar Salvo mee speel de, overtrof alle verwachtingen en heeft met deze wedstrijd bewezen in het eerste team van Salvo thuis te behoren. Maandagavond j.l. werd nog een uitwedstrijd gespeeld tegen een club van het Leidse Dagblad. Laatstge noemde club was een gemakkelijke prooi voor Salvo I. Zo werd ook deze wedstrijd gewonnen met 30. (Game standen 15—5, 15—6 en 15—7). Vol gende week spelen de heren van Salvo I zeer waarschijnlijk hun zwaarste wedstrijd in de comp. tegen P.S.V.A. Thans heeft Salvo I (heren) 4 comp.-wedstrijden gespeeld en alle 4 met 30 gewonnen. Heren we kun nen niet anders zeggen dan: „Goed gedaan!'' De dames van Salvol en de heren van team II speelden vorige week een thuiswedstrijd. Beide wedstrij den werden door Salvo gewonnen. De dameswedstrijd was fel en hard. Zowel van P.W. uit Leiden als van Salvo. Het was een spannende wed strijd met een klein overwicht ten gunste van onze dames. De opstel ling van P.W. dames was herhaalde lijk hopeloos in de war; dit wisten Vrijdag 27 November Vergadering C.B.T.B. Spreker Mr. B. W. Bies heuvel. Wóensdag 9 December Propaganda- avond van het Ned. Bijbelge nootschap in het Geref. Jeugdge- bouw. Aanvang 8 uur. Dinsdag 22 December Uitvoering „Inter Nos" Cantine N.V. Dob- belmann. de dames van Salvo goed te benut ten. Maar toch in het laatste en be slissende game stond het slecht met onze dames, achterstand 4—12. Maar Ina van Noort wist zo te ser veren dat 412 veranderd werd in 1512. Maar niet alleen het serveren van Ina heeft geleid tot dit resultaat, de overige dames weerden zich ook goed en retourneerden de bal snel en technisch. Vooral Riet Hoogen- doorn en Hermien Haspels lieten zien dat zij weg wisten met het ronde leer. Eindstand 3—1 voor Salvo. De heren van Salvo II hadden uit Wassenaar verslaan, al was het dan ook ten koste van de heer v. d. Hei den z'n vinger, die tijdens de'wed strijd uit het lid schoot. Het mooie resultaat van deze wedstrijd was een eindstand van 3—0 voor Salvo's he ren- dé B. Gaarne in 't vervolg iets korter. Red. SCHAKEN. W.S.V. speelde haar 9de ronde voor de comp. De uitslag is als volgt: lste 10-tal: J. KleywegA. Bone faas 0—1; F. Koster—S. Versloot 1-0; W. VerstoepP. Broer 10. 2de 10-tal: W. D. Hartog—K. v. d. Gaarden JA. van Oort-H. Schildt 0 1; J. van 't Slot—H. Kerver 10. Heren 3 December naar Rotterdam tegen Kralingen 4. Allen present. In het hele stadje waren ze het er over eens: dat idee van banket bakker Slagman was leuk en orgi- neel. Vrijdagsavonds kwam de krant met de grote advertentie er in: ge durende de Sinterklaasweek mag iedere honderdste koper voor 5 gul den lekkernijen uitzoeken en dat kost hem dan niets, geen cent. En dat was eigenlijk nog het mooiste: iedere duizendste koper mocht voor 25 gulden uitzoeken en meenemen. Ook zonder dat het een cent kostte natuurlijk. Het nummer van de cas- sabon was beslissend en Slagman hoopte natuurlijk, dat er heel wat mensen bij hem zouden kopen, in de hoop een der honderdste, of mis schien zelfs een der duizendste ko pers te zijn. Wim Slalgmar^, de zoon van de banketbakker, vond het natuurlijk ook een reuze-idee. Die vader van hem was toch maar een echte za kenman. Ieder jaar bedacht hij iets anders. En ieder jaar kwamen er meer klanten bij hem kopen. Dat kwam dan ook niet alleen door de reclame, maar eigenlijk meer noq door de kwaliteit, want de banket letters en de marsepein en de borst plaat en al die andere lekkernijen nou, ze waren overheerlijk en er was eigenlijk niemand in de stad, die zo lekker alles kon maken dan banketbakker Slagman. Dat zeiden de mensen in het stadje, en die kon den het immers weten! Als het heel erg druk was, mocht Wim 's avonds wel eens medehel pen in de winkel. Hij wist precies waar alles stond en de prijzen? Och, dat stond er ook allemaal bij. En handig als hij al was, met het in pakken. Vader had er al vaker goedkeurend knikkend naar geke ken. Ja, die zoon van hem. Zaterdagsmorgens kwam de eerste klant in de winkel, kochten wat en betaalden, waarna ze hun cassabon kregen. „Ben ik nog geen honderdste koper?" vroegen er en kelen, maar Slagman wees lachend naar de cassabon en antwoordde: „U kunt het zelf controleren, mevrouw; het nummer staat er op." Maar ja, één op de honderd klan ten kan maar de gelukkige zijn eu het werd dan ook pas middag voor de cassa voor de eerste maal num mer honderd aansloeg. Het was een oude dame, die helemaal niets van de reclame had afgeweten, want ze kwam uit een andere plaats. Het mensje was zo verbaasd, toen Slag man zei, dat ze voor vijf gulden mocht uitzoeken zonder te betalen, dat ze eerst niet wist, wat ze doen moest. Maar de banketbakker hielp haar met uitzoeken. Of ze ook klein kinderen had? Nou, wel zeven! Mooi, dan was een chocoladeletter voor elk der zeven kinderen vast wel een welkom geschenk en vijf minuten later ging het oudje nog gedeelte lijk beduusd, met een tas vol lek kers weg, waarvqor ze geen cent behoefde te betalen. De tweehonderdste klant kwam een paar uur later: het was de oud ste zoon van de buurvrouw van de overkant: dat vervelende mens waaraan iedereen een hekel had. Maar eerlijk was eerlijk: op de cas sabon stond nummer 200 en Klaas zocht met kennersoog de lekkerste dingen er uit. Hij grinnikte, toen hij de winkel uitging en bedankte niet eens. En dat voor een ons borstplaat van dertig cent De drie- en de vierhonderdste ko per kwam nog die avond en toen om negen uur de winkel gesloten was, stond de cassateller dicht bij de vijfhonderd. Het was niet slecht ge gaan, deze eerste dag. De Maandag kwam en des mor gens kwam er zo nu en dan een en- kele klant. Tegen twaalven zou de vijfhonderdste misschien wel ko- men. En toen de vierhonderd en ne gen en negentigste met een half pond pepernoten de deur uit was gegaan, zag Slagman de deur aan de overkant opengaan en kwam mevrouw Lindeman in haast naar zijn winkel toe. Terwijl ze anders nooit by hem kocht. Ze moest een ons zoute drop hebben, want ze was zo verkouden. Zuchtend pakte Slag man de bestelling in en gaf haar de cassabon: nummer 500. Mevrouw Lindeman keek verrast naar het nummer en begon meteen ijverig enige lekkernijen uit te zoeken. „Dat is toch maar een geweldige recla me," buurman, zei ze op flemende toon, toen Slagman voor vijf gulden chocolade had ingepakt. „Zo krijg je nog eens veel klanten, he?" En me teen verdween ze weer. Tijdens het middagmaal zei Slag man tot zijn vrouw en zijn zoon: „De vijfhonderdste is ook al ge weest. Het was mevrouw Lindeman van de overkant". „Gunst", zei z'n vrouw, „dat is ook toevallig?'' Zaterdagavond haar oud ste zoon en nu zijzelf." „Tja, wat kun je er aan doen?" Slagman prikte een aardappel aan zijn vork en at zonder verder nog wat te zeggen. Maar Wim had het gehoord en dacht na. Als dat maar zuivere koffie was. Uit school vandaan ging hij me teen naar boven, naar de grote voor kamer. Maar die was koud, want hier werd alleen maar Zondags ge stookt. In de week had men immers geen tijd om boven te zitten. In de kille kamer ging Wim naar het raam en keek naar buiten. Daar, aan de overkant woonde mevrouw Lindeman, recht tegenover de win kel van zijn vader, op de eerste verdieping. Zag hij het goed? Ja, daar zat mevrouw Lindeboom, een eindje van het raam af, en keek on afgebroken naar de winkel van zijn vader. Ring.... ging het winkelbel letje beneden, dus er kwam een klant binnen of er ging er een uit. En Wim zag, dat de overbuurvrouw een stuk papier voor zich had en een potlood en naarstig schreef. Ringopnieuw ging de winkelbel. Hij zag, dat de overbuurvrouw keek en toen weer wat opschreef. Wim begreep het: mevrouw Lin deman telde de klanten, die naar binnen gingen. En zo kon ze precies weten, wanneer er weer een hon derdste klant genoteerd zou worden op de cassateller. Het was dus geen toeval geweest, dat Klaas Lindeman de 200ste en mevrouw zelf de 500e klant was. Wim werd rood van kwaadheid. Dat was niet eerlijkdat was gemeenEn hij rende de kamer uit, naar beneden, om het zijn vader te vertellen. Maar die was in de winkel bezig met helpen en het duurde geruime tijd, voor Wim in de gelegenheid was te vertellen, wat hij ontdekt had: „Vader, daar bo ven, in haar voorkamer, zit me vrouw Lindeman, en ze schrijft elke klant op, die bij ons binnengaat, en ne, zo kan ze natuurlijk weten, wanneer er een honderdste klant is, etin.e, dat is toch niet eerlijk?" Vader Slagman wilde het eerst niet geloven, maar toen hy ooic naar

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 4