Weekblad voor Waddinxveen Hlacdu de Vrouw. De> Spiead van de week Kris-Kras Rattenverdelging. NÜTSSPAARBANK te WADDINXVEEN No 443 Vrijdag 11 December 1953 9e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1,00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Indien men bij de autoriteiten wat wil bereiken, dan is men er wel toe gedwongen, het goed Nederlandse spreekwoord in toepassing te bren gen, waarin staat, dat men steeds op hetzelfde aambeeld moet slaan. De Fransen zeggen dit korter met hun „Frappez toujours" oftewel altijd maar weer kloppen. genoeg mee, het dure leven het hoofd te bieden. Vraag het maar aan de huisvrou wen. die nu eens voor die,, dan weer voor dat, een centje meer moeten neertellen. Zo is de thee weer in prijs gestegen. De goedkoopste soort zelfs met 30 cent het pond. De koffie zal in het begin van het volgende jaar Het Comié, dat er naar streeft, de in verband met de stijging van de kruising van de Rijksweg no. 1 met de weg Hilversum-Laren te verbete ren, heeft dit heel goed begrepen. Na het kostelijk geïllustreerde adres met petitionnement heeft dit comité zich wederom tot de Minister gewend ditmaal, met de opgave, dat er in. November bij dit kruispunt vijf on gelukken zijn gebeurd welke reeks in December al weer groter is ge worden. Een afdoende verbetering zou hier kunnen worden verkregen, door ver- keerstunnels aan te leggen. Voor het gehele land zou natuurlijk ideaal zijn, indien dergelijke wegen waarop met zulk een grote, ongelimiteerde snelheid wordt gereden geen zijwe gen hadden of dat die zijwegen over of onder de autowegen heen werden geleid. Verkeersunnels is de oplos sing ook al kos di heel wat geld. Tunnels gevraagd! Dit geldt ook voor de oeververbin dingen van IJ en Noordzeekanaal. Het rapport, dat namens de leiders van grote industriële bedrijven te Amsterdam-Noord aan de commissa- I ris der Koningin in Noord-Holland alsmede aan de waarnemende burge meester van Amsterdam, wethouder De Roos, werd aangeboden, vestigt hier weer eens de 'aandacht op. In dit rapport wordt de „Rentabiliteit van de IJ-oeververbindingen" met vele grafieken en honderden cijfers aangetoond. Men wacht echter nog j steeds op het rapport van een Staats- commissie, die de Regering over het I vraagstuk dezer oeververbindingen van advies moet dienen. Evenals te i Laren stelt men zich te Amsterdam echter op het standpunt, dat men tel- kens weer op het aambeeld der nood- I zakelijke verbetering moet slaan, of schoon men weet, dat een officieel onderzoek altijd veel tijd vraagt. Zulk een onderzoek is mede gaan- de voor het „Drie-eilanden-plan" dat Noord-Beveland moet samenvoe gen met Zuid-Beveland en Walche ren. Dit plan staat los van de alge mene plannen tot afsluiting van de I zeearmen, doch zal desniettemin een aanzienlijk financieel offer vragen. Voor die f 40 millioen kosten zal men echter ruim 2000 hectaren vruchtbare grond verwerven, waarop een 800 landbouwers een bestaan kunnen vinden. Ook zal de reisduur tussen j verscheidene Zeeuwse plaatsen aan zienlijk worden verkort, zodat men kan zeggen, dat men „waar voor z'n geld'' krijgt. Waar voor zijn geld zal men ook krijgen, indien men meedoet aan de bestrijding van de bruine rat, waar voor van 12 tot 19 December in het gehele land weer een campagne wordt geopend. Die landelijke rat- ten-bestrijdings-campagne staat on der leiding van de Plantenziektekun- dige dienst te Wageningen. Zou men er de kans toe zien, de ratten geheel en al te verdelgen, dan zou dat per jaar een voordeel geven van.f 30 millioen. In een paar jaar tijds zou den we daarmede in theorie dan, allerlei grote projecten kunnen uit voeren! Door de ratten overal tege lijk te lijf te gaan, hoopt men de door dit ongure gedierte aangerichte schade te kunnen terugbrengen van f 30 millioen op f 20 millioen. Het ergste van de rattenplaag is echter, dat ieder jaar mensen ster ven tengevolge van ziekten, door de ratten overgebracht: paratyphus, ziekte van Weil of trichinose. Het is niet te geloven, dat er evenveel rat ten zijn als T^ij inwoners tellen en dat het meermalen voorkomt, dat de hulp van doktoren moet worden in geroepen voor babies, die in hun slaap door ratten zijn aangevreten. Moge dan ook de oproep: help mee hij de rattenbestrijding niet vergeefs klinken! Wij hebben ook zonder de ratten de kost te geven, er al moeite DE HOND, DE MELK EN NOG IETS. Hollandse huismoeders zijn zinde- e en propere vrouwen.- Dat is in buitenland algemeen bekend en "ij, mannen, zijn daar niet weinig i op. Ook Waddinxveen heeft uismoeders die op deze betiteling aanspraak maken. Dat wisten we °ch natuurlijk al, maar dat mag hier koffieprijzen op de wereldmarkt ook wel in prijs omhoog gaan. De optimist zal zeggen: gelukkig maar, anders zou ik waarlijk niet we ten, waar ik mijn verhoogde salaris aan uit moet geven. Die optimist denkt dan echter niet aan z'n huur verhoging, die 15 of 16 December door de Eerste Kamer zal worden behan deld en die er heus wel door zal ko men! best gezegd worden. Laat ik nu Maandagavond een brief krijgen van zo'n echte, zindelijke, propere, hy giënische huismoeder uit ons Wad dinxveen. Mijn vrouw heeft die brief ook gelezen en er bleek weer pens duidelijk dat geen enkele vrouw een andere vrouw aanvalt. Wat is nu het geval? Wel, het gaat over melkflessen die de transportrijders zo hier en daar neerzetten en later komt de melkboer deze gevulde melk flessen weghalen. Die flessen staan in ijzeren flesrekken en nu gebeurt het wel eens dat die lieve hondjes die flessen voor bomen aanzien en hun pootjes een weinig optillen. Dat moet gebeuren, waar of niet? Nu heeft dat propere brieven- schrijfstertje daar aanstoot aan gé- nomen en ze vindt het maar vies. Kris-Kras moet daar nu zijn me ning over geven, vraagt het huismoe dertje. Nou, ik ben een paar dagen ach tereen is gaan neuzen hoe het met de hond en de melkboer gesteld was. Ik heb natuurlijk die flessen wel eens meer zien staan, maar daar loop je achteloos voorbij. Maar als je net als ik de wacht gaat houden bij die flessen (flessenwacht; we heb ben ook spijkerwacht gekend in an dere tijden) dan zie je natuurlijk wat er gebeurt. Het duurde lang voor dat ik een hond zag en daarom keek ik de Warenwet eens door die ik bij me had gestoken. Maar daar kon ik niets in vinden wat nu bij die flessen en honden en nog iets hoorde. Ein delijk kwam er een hond en keek •eens naar die flessen en toen naar mij, keek nog eens naar die flessen en liep weg! Ik heb 2 dagen flessen wacht gehad en net toen ik een si gaartje opstak uit verveling, heeft een klein hondje zijn behoefte ge daan bij die flessen. Mijn mening? Wel, goedkeuren doe ik het niet, maar als nu zo weinig honden ge bruik maken van deze gelegenheid, welnu moedertje, houdt dan de ge kochte fles even onder de kraan of koopt losse melk bij voorkeur. Mijn vrouw is het niet met me eens, die zegt dat tegen deze gewoonte een maatregel genomen moet worden. Maar ach, als we wisten hoe alles en alles wordt klaargemaakt, welnu, ik geloof, dat we dan wel over onze mooie hefbrug heen konden sprin gen, zo misselijk als we werden. Toch heb ik respect voor je zindelijkheid, Waddinxveense huismoeder! KRIS-KRAS DIENSTBODE-PERIKELEN. Onze dienstbode heeft sedert eni ge maanden verkering. Ditmaal is het serieus en met Kerstmis zal het paar zich verloven. Dat heeft ze ons een dezer dagen verteld. Dit bete kent, dat ik de drie Kerstdagen, zo als ik ze dit jaar noem, zonder hulp zal zitten. Want de aanstaande van Greet woont ergens ver in de Ach terhoek en het verlovingsfeest zal daar gevierd worden. Dit betekent ook, dat ik tegenwoordig om de veer tien dagen mijn gedienstige Maan dagsmorgens eerst om negen uur krijg. Want als ze Zondags al huis waarts moet reizen, dan moet ze vroeg weg. Of ze Maandagsmorgens met de eerste gelegenheid mag ko men? Dan is ze om negen uur bij mij. Wat moet je doen? Neen, zeggen? Vooruit, ik ben ook jong geweest en ik was ook eens verloofd. Dus zei ik: dat is goed. En zo komt Greet Maan dags om de veertien dagen met de bus van tien voor negen en is enkele minuten later bij ons. In haar Zon dagse kleren, waaroverheen ze al leen een schort doet. Alleen doet ze haar nylons uit, sedert ze enkele we ken geleden tijdens het werk er een ladder in kreeg. Aangezien ik Maandagsmorgens in öe regel m'n gemak er van neem, is het helemaal niet gek, dat de nieuwe melkboer we zijn gesaneerd en hebben sedert kort een andere melk boer zich vorige week vergiste en tegen Greet zei: „Goeden morgen, mevrouw; hoeveel vandaag?'' Greet bloosde tot haar haarwortels, maar voelde zich ongetwijfeld gevleid, want ze vindt sedertdien de nieuwe melkboer veel aardiger dan de vori ge. Uit mijn jeugd herinner ik me, dat mijn moeder een dienstbode voor dag en nacht had en een z.g. bellemeisje. Beiden droegen katoen en zwart, want mijn moeder was erg voor het decorum. Probeert U in deze tijd eens een dienstbode te verplichten katoen en zwart te drageh Er is veel veranderd. Ook in de verhoudingen tussen het huisperso neel en mevrouw. Er is veel minder afstand tussen beide. Een poosje ge leden moesten onze kinderen Maan dagsmorgens de deur uit met onge poetste schoenen. Want de schoen smeer bleek op te zijn. Greet had haar „late" Maandag en kwam om negen uur binnen wandelen in groot pontificaal. Ik maakte aanmerking op het feit, dat er geen schoensmeer was en de reactie was grote verwon derde ogen en: „Moet ik daar dan voor zorgen?" Ik ben enige tijd be zig geweest om haar rustig aan het verstand te brengen, dat dit inder daad het geval was. Sedert Jan in haar leven gekomen is, denkt ze waarschijnlijk vaker aan hem dan aan de schoensmeer. En feitelijk kun je het haar niet eens kwalijk nemen. Van tijd tot tijd krijg ik noodkre ten van lezeressen over dienstbode problemen. Zo kreeg enige tijd gele den de dienster van een onzer leze ressen een kleine verwonding tijdens het werk. Het werd erger en de dokter moest er aan te pas komen. Ze kon een week niet werken. Aan gifte volgde bij de Raad van Arbeid, maar deze instantie weigerde uitbe taling, omdat huispersoneel nu een maal niet onder de Ongevallen- en Invaliditeitswet kan vallen. De leze res vraagt me: Waarom plakken we dan in 's hemelsnaam zegeltjes?" Ja, beste mevrouw, die Raad van Arbeid heeft gelijk. Uw dienster valt onder de Ziektewet, ook als ze een ongeval krijgt tijdens haar werk zaamheden. U dient U dus te vervoe gen bij de nieuwe Bedrijfsvereniging, de DETAM. Succes toegewenst, want deze instantie is ook niet de vlugste wat uitbetalen betreft. Wel, wat in vorderen betreft. Een ander geval. Een lezeres schrijft: Wij hadden een dienstbode aangenomen per week, loon zoveel met volle kost; Zaterdagsmiddags en Zondags vrij. Het meisje zegde de betrekking op, op Zaterdagmorgen en zei dat ze de volgende week niet zou terugkomen, omdat ze nog een week vacantie tegoed had, dat ook meteen betaald moest worden. De werkgeef ster was zo verstandig om die week vacantie kost niet uit te betalen. Daarna ontving zij van een bestuurs lid van de landarbeidersbond een schrijven, waarin werd medegedeeld, dat de werkgeefster tot betaling ver plicht was. Deze lezeres wendde zich tot mij om advies, welk advies in middels al rechtstreeks is verzonden. Ik heb in deze rubriek al eens eerder betoogd, dat een dienstbode geen recht heeft op vacantie. Althans niet wettelijk. Er is geen enkele wet telijke regeling voor huispersoneel in dit opzicht. Iets anders is natuurlijk, dat een dienstbode moreel evenveel recht heeft op een week vacantie met behoud van loon als b.v. een vrouwelijke kantoorbediende. In het bovengeschetste geval is dus de dienstbode strafbaar, want zij mag, net zo min als iedere werknemer of werkneemster, ontslag nemen zonder toestemming van het Gewestelijk Arbeidsbureau. Zomin als een werk gever of -geefster een dienstbode mag ontslaan zonder deze toestem ming. Het dienstmeisje, dat op Zater dagmorgen haar betrekking opzegde, kan derhalve in dit geval gerechte lijk vervolgd worden. Het schrijven van voornoemde Landarbeidersbond kan beschouwd worden als een inti midatie, want een dienstbode is geen landarbeidster. Deze bond moet de wet eerst maar eens beter gaan na pluizen. Ons advies was: per aange tekend schrijven voornoemde bond meedelen, dat betaling geweigerd wordt en dat aangifte van ongeoor loofde verbreking van dienstbetrek king bij het Gew. Arbeidsbureau is gedaan. Deze instantie moet dén maar beslissen, of het meisje al dan niet gerechtelijk vervolgd zal wor den. In verband met dit alles zou ik on ze lezeressen, die dienstbodes hebben (of dagmeisjes) willen adviseren: be spreek de arbeidsvoorwaarden terde ge goed met uw huispersoneel. Als U vacantie geeft, breng de dienstbode dan duidelijk aan het verstand, dat dit een gunst is en geen recht. En zoig er ook voor, dat vóór het aan gaan van een overeenkomst met een dienstbode duidelijk wordt gemaakt, dat beide partijen wederzijds de voorgeschreven opzeggingstermijn in acht nemen. Indien U per week be taalt, is dit een periode van volle 7 dagen; betaalt U per maand, dan is dit 30 dagen. Vooral de laatste jaren zijn er tal van moeilijkheden met dienstbodes. De mentaliteit van dit huispersoneel is helaas niet meer wat het geweest is. En de arbeidsprestaties in ver houding tot het loon zijn navenant. Natuurlijk zijn er ook vele gunstige uitzonderingen. Ten slotte nog een derde geval. Een lezeres heeft een dienstbode, die nogal veel breekt. Zij vraagt, of men dit in rekening kan brengen. Bedoeld is, of men de kosten van het gebro- kene op het loon in mindering kan brengen. Mijn antwoord is: neen. Dit is nooit toegestaan, ook vroeger niet, al gebeurde het wel eens. Mijn ad vies is: Ontsla zo'n meisje met een normale opzegtermijn en deel het Gew. Arbeidsbureau dit ontslag me de, met vermelding van de oorzaak. U krijgt dan altijd toestemming voor dit ontslag. DORA WERTH. Onder het motto „Ratten? Verdelg ze!" zal de Planenziektenkundige Dienst in samenwerking met de ge meentebesturen deze winter weer een landelijke actie organiseren, ter bestrijding van de bruine rat. Nie mand weet hoeveel ratten er in Ne derland zijn. Naar schatting zijn er ongeveer tien millioen, hetgeen er op neerkomt, dat iedere Nederlander er een rat op na houdt. Ratten plan ten zich zeer snel voort. Na drie maanden is een rat volwassen. Bij een dracht van 2126 dagen is het een rattenpaar mogelijk elke maand een nest jongen te hebben, variëren- den van 5 tot 9 stuks. In een jaar tijd kan dit rattenpaar onder gunsti ge omstandigheden circa 300 nako melingen hebben. De schade, die de bruine rat veroorzaakt, is aanzienlijk. Een rat moet zoals alle andere knaagdieren knagen wil hij zijn knaagtanden op juiste lengte hou den Zijn knaaglust viert hij bot op letterlijk alles: deuren, vloeren, dak balken, waterleidingen, electriciteits- kabels, emballage enz. Daarna gaat hij zieh te buiten aan eieren en kui kens, ja zelfs biggen en jonge kal veren valt hij aan en wat nog erger is, jonge kinderen en zuigelingen in de wieg zijn niet veilig voor hem. Een rat eet pl.m. 25 gram voedsel per dag. Op een boerderij in Gronin gen werden ongeveer 300 ratten ge teld. Een eenvoudig rekensommetje laat zien, dat deze ratten de op brengst van één hectare in een jaar tijd opvraten. De totale schade door de ratten wordt op 3'5 millioen gul den per jaar getaxeerd. Naast deze materiële schade be staat er een nog groter gevaar, nl. het overbrengen van besmettelijke ziekten zowel op mens als dier. De ziekte van Weil, parathyphus, trichy- nose, mond- en klauwzeer, varkens pest, pseudo-vogelpest vinden in de ratten zeer geschikte verspreiders. Er is derhalve veel aan gelegen, dat bij de komende bestrijdingsactie kan worden gerekend op de mede werking van de gemeentelijke auto riteiten en van de burgerij. Vele hon derden gemeenten werken reeds mee in het kader van de landelijke acties of voeren het gehele jaar door een systematische rattenbestrijding uit. Tegenover de uitstekende resultaten, in deze gemeenten verkregen, staan echter nog vele mislukte acties. Het merendeel van deze mislukkingen moet volgens de antwoorden op een enquêteformulier, dat de Plan- tenziektenkundige Dienst aan alle Nederlandse gemeenten toezond en dat betrekking had op de resultaten van de actie van 1952 worden ge weten aan een gebrek aan medewer king van de zijde van de burgerij. Als iedere Nederlander „zijn" of „haar" rat opruimde dan zouden er zeker niet veel overblijven. Maar dan zou iedere vrouw of man en ieder kind op jacht moeten gaan en dat kan nu eenmaal niet. De kinderen moeten er bovendien maar hele maal buiten blijven, want dit doden van dieren is nu niet bepaald een prettig werk. Vele gemeenten heb ben reeds een rattenbestrijdings- dienst of kunnen rekenen op de me dewerking van vrijwilligers die on der leiding van een ratten-specialist de lokaas-porties utleggen. Teneinde zekerheid te hebben, dat het vergif tige lokaas op de juiste plaats wordt uitgelegd, is het noodzakelijk, dat iedereen, in wiens omgeving ratten vertoeven, de burgemeester van zijn woonplaats hiervan in kennis stelt. De lokaas-porties zijn bereid op ba sis van Scilla-extract. Dit lokaas is praktisch ongevaarlijk voor mens en huisdieren (behalve voor konijnen). Deze actie was oorspronkelijk be paald in de maand December, maar tengevolge van het zachte winter weer, is deze verschoven naar Ja nuari 1954. Burgerlijke Stand. Aangiften van 3 t.m. 9 December '53. Geboren: Maria Gemma d. v. J A. van Vuuren en J. C. de Wit, Bloe- mendaalseweg 43; Cornelia Catharina Maria d. v. E. L. Rijnbeek en C C. Gampfens, Wil- helminakade 65; Bartholomeus Maria z. v. C. Lubbers en J. M. Bouwhuizen, Bloemen- daalseweg 62; Ondertrouwd: C. H. Ballering en A. van der Starren G. J. Uittenbogaard en J. de Ruiter. Gehuwd: G. van Dam en H. Dorgelo. L. de Gelder en C C. Modderkolk. Een krekeltje zei eens tot een miertje, Dat sparen helpt je immers geen ziertje, Maar de winter brak aan En 't was met de krekel gedaan. Doch niet met het spaarzame diertje. Spiegelt U aan deze wijze les. Snaar! voor de tijden waarin grole uitgaven gedaan moeten worden, Brengt geregeld iets weg of laat het wekeiijk of maandelijks halen door de OPHAALDIENST van de Kanaalstraat 9 Telefoon 668 Bijkantoor van de Nutsspaarbank te GouJa

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 1