De laatste Raads vergadering van dit jaar De avonturen van Duimelot DE FEESTDAGEN Het verkeersprobleem In een zitting; die precies vier uur duurde heeft onze gemeenteraad de gemeentebegrotingen voor 1954 be handeld. Deze begroting is de eerste met een tekort (van f 134.000) op de gewone dienst. De heer Pille infor meerde of dit tekort een gevolg was van de lagere uitkeringen uit het ge meentefonds. Als dit zo was, acht hij het alleszins toelaatbaar, dat het ge meentebestuur een beroep doet op het Rijk. Voor burgemeester Warnaar was dit een gerede aanleiding om vrij uit voerig in te gaan op de uitkeringen die de gemeente in het verleden ont ving van de ondernemingsbelasting. Z.i. ontbreekt het de gemeente aan de middelen om aan te torien hoe de ze uitkeringen hadden moeten zijn en op welk bedrag de gemeente in het verleden recht had. Als steeds gezien de structuur de gemeente uit gekeerd was. waar recht op bestond, dan zou het financiële beeld van Waddinxveen geheel anders zijn ge weest. Spr. noemde de behandeling, die de gemeentebesturen ten aanzien van de rijksuitkering genieten wei nig fraai. Hij moest helaas constate ren dat, wanneer men let op de uit keringen aan de gemeentebesturen, dat zuinigheid (hetzij goedbedoeld, hetzij onverstandig) gestraft en roya liteit beloond was. Wanneer men de algemene stijging van de Rijksinkom sten en de stijging van de gemeente lijke inkomsten uit de Rijksuitkerin gen tegen elkaar afweegt, kon men zien aankomen dat een en ander mis moest lopen. B. en W. hebben der halve moeten aandringen op een ver hoging van de Rijksuitkering met f 100.000 en hebben daartoe bereids een aanvraag ingediend. Bij de afzonderlijke behandeling van de begrotingsposten vormde de subsidiëring aan de kleuterscholen een belangrijk punt van de bespre king. Van de besturen van alle kleuter scholen was een adres aan de Raad ingekomen om het subsidie per leer ling voor het kleuteronderwijs te brengen op f 50. In verband daar mede had het college een onderzoek ingesteld bij verschillende gelijksoor tige gemeenten. Uit deze gegevens hadden B. en W. de.conclusie getrok ken, dat f 50 veel te hoog zou zijn. B. en W. stelden voor het bedrag per leerling vast te stellen op f 20 in plaats van f 17.50 en de toelage voor gediplomeerde leerkrachten te bren gen van f 150 op f 400 en voor een studerende van f 75 op f 150. Hier door zou het gemiddeld bedrag per leerling komen op f 28.50. Bij de behandeling van dit punt kwam in de eerste plaats de heer Van Egdom tegen dit voorstel op. Hij wilde het bedrag p. leerling brengen op f 30 en de bijdragen voor de leer krachten laten zoals het is. De heer Okkerse daarentegen noemde deze toelage een sterke stimulans voor de besturen om bevoegd of althans stu derend personeel in dienst te nemén. Hij noemde het niet juist de mensen nog langer geld uit de Zak te kloppen voor het kleuteronderwijs. De tijd is gelukkig voorbij, dat men het kleu teronderwijs beschouwt als een nood zakelijk kwaad. De kleuterscholen worden niet langer beschouwd als kinderbewaarplaatsen. Hy achtte het een verheugend feit dat er te Wad dinxveen voor alle richtingen goede kleuterscholen aanwezig zijn. Deze moeten echter niet aangewezen zijn op de liefdadigheid en vooral moeten de besturen de mogelijkheid hebben goed onderwijs te doen geven zonder steeds te moeten beknibbelen op de leermiddelen. Openbare bedelarij mag het kleu teronderwijs niet worden. Hij stelde een middenweg voor nl. het bedrag per leerling vast te stellen op f 30 en de vergoeding voor de leerkrach ten zoals B. en W. dit voorstelden. De heer Venema wilde daarbij de bepaling doen opnemen, dat alleen vergoeding zal worden gegeven in dien de scholen een gediplomeerde leerkracht bezitten, opdat de ge meentegelden worden besteed aan onderwijs, dat op goede leest ge- schoeid is. De heer Pille verwonderde zich er sterk over dat de heer Venema thans voorstander is van dit subsidie. Dit was naar zijn mening wel eens an ders geweest, want toen voor het eerst subsidie werd gevraagd stemde de heer Venema tegen. Voorts vroeg spr. zich af of de Vereen, voor Chr. Nat. Schoolonderwijs niet wat hoog gegrepen had met de bouw van de nieuwe kleuterschool van f 23.000. Nu moet de gemeente gaan betalen. Overigens sloot hij zich aan bij het voorstel van de heer Okkerse. Ook de heer Huizer was liet met het voorstel van de heer Okkerse eens. De burgemeester wees er op, dat -men niet moet menen, dat B. en W. van oordeel zijn dat f 20 per leerling voldoende zou Zijn. Daarentegen noemde hy het een verkeerd stand punt, dat alle kosten maar door de gemeente moeten worden gedragen, nu ook hier weer het initiatief van 't. Rijk maar op zich liet wachten, dat blijkbaar niet de kracht kon brengen een behoorlijke subsidiëring tot stand te brengen. In tegenstelling tot de heer Pille meende hij, dat het alles zins lof verdient dat een bepaalde volksgroep een dergelijk bedrag voor een nieuwe school bijeen weet te brengen. Deze vereniging verkeert nu eenmaal niet in de gelukkige om- standigheden, dat zij een behoorlijk en verwarmd lokaal voor f 4 per week kan huren van de openbare school. Bij de replieken merkte de heer Venema op. dat hij destijds tegen stemde omdat Volksonderwijs toen nog maar een jaar draaide en Chr. Nat. reeds zes jaar zonder subsidie. Met wat voorstanders van Chr. Na tionaal- bijeengebracht heeft, heeft de gemeente niets te maken. Het voorstel van de heer Okkerse werd aangenomen met 7 tegen zes. Voor stemden de heren Venema, Hui zer, Okkerse en Van Oosten, en de drie leden van de P.v.d.A.; tegen wa ren mevr. v. d. Torren, de heer Mod derkolk, Berghoef Noorlander, wet houder Buitelaar en wethouder Oudijk. Derhalve kan het kleuteronderwijs rekenen op f 3'0 per leerling en een toelage van f 400 voor gediplomeerde en f 150 voor in opleiding zijnd per soneel. Bij de post subsidie voor uitzen ding naar kinderherstellingsoorden en vacantiekolonies namen B. en W. hun voorstel terug tot verhoging van het subsidiebedrag, omdat zij eerst een onderzoek wensen in te stellen naar de noodzakelijkheid. Ten aanzien van de leermiddelen van de l.o.-scholen drongen vooral de heren Van Egdom en Van Oosten aan op verhoging van het bedrag van f 6 per leerling, beschikbaar voor de aankoop van leermiddelen. De voor zitter zegde een onderzoek toe, of schoon hij van mening was dat hier een taak ligt voor de inspectie. Op een opmerking van de heer Pille deelde de voorzitter mede, dat reeds aan de gemeente-architect op dracht is gegeven voor een kostenra ming voor het tot stand brengen van een verbinding tussen Kleikade en Onderweg. Het voorsel van een der leden van de financiële commissie tot aanschaf fing van een schoolradio vond geen instemming. Mevr. v. d. Torren uitte woorden van lof voor het onderhoud van het gedenkteken op het Sta tionsplein. Zij vroeg tevens een par keerverbod ter plaatse. Dit is reeds in studie. De heer Noorlander deed de suggestie tot afschaffing van de Franse cursus. Dit vond geen instem ming. Na nog enkele opmerkingen werd de begroting zonder hoofdelijke stemming aanvaard. De gewone dienst sluit met een to taal van f 1.581.795 waaronder een bijdrage uit de z.g. saldi-reserve van bijna f 134.000. (In verband waarme- da een extra-uitkering gevraagd werd van bijna f 100.000) en een post van onvoorien van f 25.000. De in komsten van de kapitaalsdienst zijn f 6.602.487, de uitgaven f 6.879.472 en het nadelig saldo f 816.985. De financiële commissie heeft de gemeentebegroting voor 1954 onder zocht. In verband met de loonsverhogin gen en de per 1 Januari a.s. in te voeren verhoging van 5 pet. wordt het presentiegeld voor leden van de stembureaux niet meer voldoende geacht om een dag loonderving op te vangen. Voorgesteld werd deze ver goeding nader te bepalen op f 12.50 per lid per zitting. B. en W. kunnen zich in hun schriftelijk antwoord met deze verhoging verenigen. Tevens wordt voorgesteld de vergoeding voor de vervanger te stellen op f 1.25 per uur. De commissie merkt op, dat als ge volg van de stijging van de verpleeg- prijzen, de ouders van uit te zenden kinderen naar gezondheidskolonies niet altijd in staat zijn hun aandeel te betalen. Gevraagd werd het subsi die van de gemeente nader te stellen op f 1 per dag. B. en W. stellen voor hiertoe te besluiten. De commissie vroeg naar de moge lijkheid om aan de zuidzijde van het zwembad in de ringvaart te laten baggeren, opdat bij de waterverver sing zo weinig mogelijk bagger naar binnen wordt gezogen. B. en W. zul len hieraan de nodige aandacht be steden. De commissie sprak gaarne een woord van lof voor de wijze waarop de heer De Wild en zijn personeel de plantsoenen e.d. verzorgen. Willen B. en W., vroeg de commissie, over wegen of er iets kan worden gedaan tegen het lopen over het gras tussen Eikenlaan en Puttelaan. Met de lof aan het adres van de heer De Wild en zijn personeel zijn B. en W. het volledig eens. Het college zal alle po gingen in het werk stellen het lopen over het dijktalud aan de Puttelaan te beletten. De commissie vroeg B. en W. zich in verbinding te stellen met hun ambtgenoten van Reeuwijk, opdat dat gemeentebestuur de onderhouds plichtige op zijn verplichtingen ten aanzien van de toestand van de Zwarteweg kan wyzen. Aan dit ver zoek zal worden voldaan. Een lid vroeg te overwegen school radio in te voeren. Of een besluit tot aanschaffing van schoolradio zou worden goedgekeurd is dubieus, zo antwoorden B. en W. Er zijn Konink lijke Besluiten waarin is overwogen, dat de aanschaffing van een radio toestel de normale eisen aan het ge ven van lager en uitgebreid lager on derwijs te stellen overschrijdt. Afge zien hiervan hebben B. en W. ernsti - ge bezwaren om tot aanschaffing van radiotoestellen voor de scholen over te gaan. De commissie wil het subsidie voor muziekkorpsen verhogen. De uitga ven voor reparaties zijn schrikbarend hoog, terwijl de leden van de korpsen toch behoorlijk bijdragen. Rekening houdende met de positie van de be groting stelde de commissie yoor de post te verhogen tot f200, dit mede gelet op de medewerking, die bij al lerlei gebeurtenissen door de korp sen wordt verleend. B. en W. gaan met dit voorstel accoord. Van de besturen van alle kleuter scholen is een adres aan de raad in gekomen om het subsidie per leerling voor het kleuteronderwijs te brengen op f 50. In verband hiermede heeft het col lege van B. en W. een onderzoek in gesteld bij verschillende gelijksoor tige gemeenten. Uit de ontvangen cij fers blijkt overduidelijk, aldus B: en W. dat een bedrag van f 50 per leer ling veel te hoog zou zijn. B. en W. zijn van mening, dat het subsidie wel iets verhoogd mag wor den gevonden in de toelagen voor de gediplomeerde en studerende leer krachten. B. en W. stellen voor het subsidie bedrag p. leerling te vërhogen van f 17.50 op f 20 per leerling; de toe lage voor een gediplomeerde leer kracht te brengen van f 150 op f 400 en voor een studerende van f 75 op f 150. Het resultaat van een en ander is, dat het gemiddeld bedrag per leerling dan f 28.50 bedraagt. KERSTZANGAVOND IN DE NED. HERV. KERK. Nadat door alle aanwezigen de Lofzang van Zacharias was gezongen en Ds. van der Haar was voorgegaan in gebed en het lezen van een ge deelte uit Jes. 9 heette genoemde predikant in zijn openingswoord allen welkom, in het bijzonder de leden van het gemeentebestuur. Spreker verklaarde het te betreuren dat burg. A. Warnaar Jzn., niet aanwezig kon zijn, maar kon toch meedelen dat deze zijn goede wensen voor een ge slaagde avond niet had onthouden. Hierna werd met de afwikkeling van het programma begonnen. Jammer dat hier al direct een wij ziging in het programma was aange bracht. De heer H. Brinkhorst uit Boskoop bracht nl. op het kerkorgel een Praeludium van Joh. Seb. Bach ten gehore. Wij menen toch dat dit bij een fCerst-zangavond had kunnen worden gemist. Vox Jubilante o.l.v. haar bekende dirigent de heer Egberts zong hierna de liederen: Uit hoge Hemel daalt Hij neer en 's Herders Zondags lied, het uit het Duits' vertaalde „Das ist der Tag des Herrn", van Conr. Kreutzer. Vooral het laatste met zijn stralend begin, overgaande in een vertellend gedeelte daarna bevend bid.dend om tenslotte aan te zwellen tot een jubelend adagio, 't Is of een stroom van hemellicht, terneer daalt van Gods Aangezicht en in fortissimo te eindigen: Nu is 't des Heeren dag! dit lied heeft een diepe indruk op ons gemaakt. „De Zangvogeltjes" mochten nu tonen tot welke prestaties zij in staat waren. Het wil ons voorkomen dat de directie in goede handen is. De heer Dick Klip toonde in heel zijn rustig optreden dat hij de kin deren had. Kinderen, onzelfstandig als ze nog zijn, hebben in gewichtige momenten meer steun nodig van hun dirigent dan volwassenen. Natuurlijk zakten de kinderen wel eens, dat is niet erg, daarvoor zijn het kinderen, maar men had mis schien verstandiger gedaan het koor orgel niet te laten begeleiden, daar het och niet hard genoeg mag spelen om een zo groot koor op de juiste toonhoogte te kunnen houden. Kerstnacht, sopraan-solo van mevr. P, van Eyck was erg mooi. Het hierna met begeleiding van het koororgel ten gehore gebrachte Ere zij God getuigde vooral van de talenten van de dirigent als compo nist. Alle lof! De drie door de heer H. Brinkhorst gespeelde orgelsoli van J. C. Bach werden uitstekend vertolkt. De laatste solo „Vom Himmel hoch, da komen' ich her", bekoorde ons wel het meest. 37. „Daar kan ik heus geen reke ning mee houden", mopperde de con ducteur verder. „U had maar beter op moeten letten!'' „Wat moeten we nu doen, conducteur?" vroeg moeder Hand. Die bengel van een Likkepot toch! Ze keek hem nog eens extra bestraffend aan en hij sloeg be schaamd zijn ogen neer. „Wat U moet doen?" herhaalde de conduc- eur. „U moet vijfentwintig gulden be talen." „Zoveel?'' schrok vader Hand. „Dat heb ik niet eens bij me". Dan moet U de trein uit,', zei de conduc- etur. „Voorschrift is voorschrift. De hele familie de trein uit". In zijn adventsmeditatie sprak Ds. v. d. Haar over de woorden God is een Licht en betoogde dat het niet gaat om de ster, de wijzen, de herders of de Engelen, maar om de doorbraak van het Licht van God in deze donkere wereld. Het Licht is reddend verschenen. Dat kan niet on gedaan gemaakt worden. In enkele mooi gekozen beelden tekende de pred. dit Licht in zijn Trekkende Levenwekkende Vernieuwende en Genezende kracht en als Bron van Licht en Warmte. Hij besloot met er op te wijzen dat wij juist als kerk een grote schuld hebben tegenover de wereld, omdat we dat Licht niet genoeg laten uitschijnen. Daar de stem van mej. Drost nog niet het volume bereikt heeft van die van mevr. Van Eyck, was hier de or gelbegeleiding te sterk. Haar stem is mooi. Er werd gecollecteerd onder de sa menzang Ps. 105 1 en 2. Wij betreuren het dat de organist na een ietwat virtuose inleiding een tussenspel nam van J. Worp, hetwelk een geheel ander karakter draagt. De eenheid van gedachte die tus sen beide verzen bestaat ging daar door verloren. Het naspel was weer geheel anders van karakter. Na het sluitingswoord van Ds. v. d. Haar en het zingen van Ps. 98 2 werd deze avond beëindigd met dank gebed. I>e Imouwo Tal van schepen in ons land if? naar rivieren genoemd, zo ook het stoomschip „Gouwe" volgens Lloyd's Register in September 1927 gebouwd door A. Vuyk Zonen te Capelle aan de IJssel (de machine geleverd door de Arnhemsche Stoom-Sleep- helling Maatschappij te Arnhem) en in eigendom der N.V. Mij. „Hout vaart" te Rotterdam. Het s.s. „Gouwe" heeft het karak ter van een een-deks houtschip, eer ste klasse, goed en voldoende geëqui peerd en gebouwd onder speciale sur- ve. Het schip heeft een gross regis tered tonnage van 2147 en meet het registered 1229 ton. In Lloyd's Re gister wordt het schip aangetekend met het merk vóór de schepen van ijzer of staal, geconstrueerd conform de regels van Société Lloyd sedert 1869. Voorts komt daarin de aanteke ning voor van Lloyd's Machiner, Certificate, aangevende, dat de ma chine van het schip volgens-de Reg lementen geïnstalleerd en bevestigd werd met datum April 1949, het mo ment, waarop deze, geconstrueerd onder speciale surveillance van een Inspecteur-Mécanicien van Lloyd, opnieuw in goede staat werd bevon den. De schroefas-controle van het schip vond het laatst in April 1948 plaats. In September 1946 werd de stoom- keel geïnspecteerd en op genoemde datum door de inspectie in goede staat bevonden. Met betrekking tot de ketels komt in Januari 1952 de aantekening in Lloyd's Register voor: uitgerust voor stookolie. E. v. E. HUURVERHOGING VAN WONINGWETWONINGEN E.D. Indien het in behandeling zijnde wetsontwerp tot wijziging van de Huurwet door de Eerste Kamer zal zijn aangenomen, zullen de gemeen ten en de woningbouwverenigingen dienen over te gaan tot verhoging van de huurprijzen van een aantal woningwetwoningen, noodwoningen en woningen gebouwd met steun van de Hypotheekregelingen 1940 en 1941. De Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft dienaangaan de een circulaire tot de gemeentebe sturen gericht. Uit de inhoud daarvan blijkt, dat voor alle woningwetwo ningen tot stand gekomen vóór 5 Mei 1945 de huurprijzen met 17, 20, 23, 26 of 29 pet. zullen worden verhoogd naar gelang van de klasse, waarin de gemeente is ingedeeld. De woning wetwoningen, die na 5 Mei 1945 zijn tot stand gekomen en waarvoor steun is verleend op voet van de Beschik king Bijdragen Woningwetbouw 1948 38. En daar stonden ze nu elkaar aan te kijken. De trein reed weg zon der de familie Hand. „Nou, dat is me ook wat moois, bromde vader. „Daar hadden we niet op gerekend hè. En fin, het ziet er hier ook wel aardig uit en we zijn misschien niet ver van het bos af". Hij keek eens rond. „La ten we die kam maar eens uit gaan", zei hij toen. ,,En we zullen onze dag dan maar niet laten bederven door die domme ondeugende streek van Likkepot. Kom jij maar eens hier en draag deze zware tas maar eens een poosje. Dat is je straf." Likkepot hing de tas over zijn schouder. Hij begreep rijverkeer bij te brengen. Dan wordt dat hy de sraf had verdiend. Met het oog op de a.s. Kerstdagen verzoeken wij de advertenties uiterlijk Dinsdagmorgen bij ons te bezorgen. Dit is noodzakelijk, wil ons blad tijdig gereed zijn. De Uitgever. zullen op dezelfde wijze in huur worden verhoogd. By deze categorie kan de Minister in bepaalde gevallen de verhoging tot een lager percenta ge beperken nl. voor die woningen van deze groep, waarvoor anders een aanzienlijk hogere huurprijs zou ont staan dan voor gelijkwaardige wonin gen van die groep in dezelfde ge meente. De gemeentebesturen zullen daartoe gemotiveerde voorstellen aan de Minister kunnen doen. De huurprijzen van woningwetwo ningen, waarvoor steun is verleend op voet van de Beschikking verminderde bqdragen 1950 en 19501 en van de Beschikking Bijdragen Woningwet- bouw 1950 zullen niet worden ver hoogd. De noodwoningen, gebouwd vóór 27 December 1940 zullen met het in de gemeente geldende percentage wor den verhoogd. Die, gebouwd na even- genoemde datum zullen op gelijke wijze worden verhoogd, tenzij op voorstel van het gemeentebestuur de Minister van een lager percentage be sluit. Voorts zullen alle woningen, ge bouwd met steun volgens de Hypo- theekrégelingen 1940 en 1941 met het desbetreffende percentage worden verhoogd. Tenslotte geldt voor de in com plexen vóór 27 December 1940 tot stand gekomen woningwetwoningen voorkomende bedrijfsruimten, dat geen huurovereenkomst wordt aan gegaan. In dat geval zullen de huur prijzen ten hoogste met de desbe treffende percentages worden opge trokken. 10 December 1953. Ingezonden mededeling zijn in aantocht Vaklieden van Waddinxveen en omstreken, de vreugde van de komende Feestdagen kunt U nog meer verhogen door Uw huisge noten te vertellen, dat U in 1954 bij VERHEUL gaat werken, want dat betekent hoger loon en, goede voor uitzichten. Aanmelden dagelijks aan beide fa brieken of oes Zaterdags van 2 tot 5 uur aan de Henegouweiweg. en de taak van het gezin Verkeersonderwijs is nodig voor ieder, die aan het verkeer deel neemt. De verkeersmoloch grijpt vooral jeugdige slachtoffers: Van de jaar lijks weerkerende reeks van pl.m. 1100 doden behoren er pl.m. 200 tot de leeftijdsgroep van 5—12 jaar, te gen pl.m. 45 voor die van 1316 jaar. Dat onderwijs moet beginnen, zo dra het kind zich gaat verplaatsen en daardoor in conflict kan komen met het verkeer. In de grote steden worden herhaal delijk kinderen van 3 a 4 jaar „ge vonden" en afgeleverd bij de politie. Ze blijken soms enige kilometers van huis af te zijn. Op zo'n tocht waren ze op vele plaatsen aan verkeersge varen bloot gesteld. Hier ligt in de eerste plaats een taak voor het gezin. Het geziu is de kern van het maatschappelijk leven. Het is in deze veranderende tijd mis schien een ander gezin dan vroeger. Toch wordt daar een begin gemaakt met de karaktervorming van het kind. De zin voor orde en regelmaat wordt aangekweekt in een zich voe gen in de gemeenschap. In het gezin wordt het kind geleerd, dat het niet het middelpunt is, waar alles om draait, dat het vanzelfsprekend is, niet alleen zich zelf te zien. Immers, hoeveel ongelukken ge beuren er niet tengevolge van 't feit, dat ouderen niet op het verkeer let ten, omdat ze niet geleerd hebben, dat „die ander" er ook nog is, en evenveel recht heeft. Men is bezig met zichzelf, ig egoïstisch in zijn denken: „Ik heb meer haast en ik heb voorrang". Dat kan voorkomen worden, als in het gezin die gevoe lens in andere richting ontwikkeld worden. Onlangs hadden een paar kleuters een touw over een fietspad gelegd. Waarom? Ze dachten alleen aan hun spel en niet aan de (brom-) fietser die zou kunnen vallen. Leer het kind reeds jong de regels voor de voetganger. Dat hoeft niet in geleerde verhandelingen, maar in eenvoudige korte regels. Leer ze ook zich er aan te houden, ze toe te pas sen. Zo tussen 910 verschijnt de fiets op het verlanglijstje. Is die fiets er tenslotte, dan worden de gevaren op eens groter. Plotseling is de noodzaak daar, de kinderen de regels van het

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 2