Weekblad voor Waddinxveen Oud- zh Vlicuwiaacsg&teuik&i Kris-Kras SiI I Het verkeersprobleem 21 We ek agenda Burgerlijke Stand No 446 Donderdag 31 December 1953 9e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1,00 bij vooruitbetaling Advertentieprfls 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m m Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. IN VROEGER TIJDEN In de goede oude tijd heeft de Nieuwjaarsdag meermalen moeilijk heden opgeleverd. Met veel vuur werk met voetzoekers, zevenklappers en oude voorlaadgeweren werd eer tijds het oude jaar weggeschoten en er waren zeris burgers, die zich voor dat doei een klein kanon hadden aangeschaft. op Nieuwjaarsdag legde men dan plechtig visites ai bij familie en vrienden en wenste elkaar alle goeds. Met de nodige heildronken erbij na tuurlijk. Dronken zijn op Nieuwjaars dag werd niemand zwaar aangere kend. Dat er op uit trekken om Nieuw jaar te wensen is tegenwoordig afge lopen. Daarover beklaagde de schrij ver Jos Hussel zich reeds in 1878. „Onze hedendaagse geleerden weten het beter, zo schrijft hij: Zij sturen zich per post, een stom stukje bord papier, tegen betaling van een cen tiem, en daarmee is het nieuwjaar- wensen afgelopen. Anderen, wier vooruitgang nog niet zover gevor derd is, geven zich een handdruk wanneer zij zich ontmoeten met de woorden „alles wat wenselijk is" of „alles wat u genoegen doen kan". Aan het zalige wordt minder of in 't geheel niet gehecht, in een eeuw, en onder lieden vooral, bij welke aan het bestaan ener ziel getwijfeld wordt. Het geven van geschenken en aal moezen te nieuwjaar, raakt geheel uit de mode. De eerste Januari was vroeger in Limburg een der beste dagen van het gehele jaar voor de armen. Ik weet, dat bij een goedgezeten grondeige naar twee mudden tarwe in brood jes gebakken werden, om aan de ar men uit te delen. Honderden behoeï- tigen kwamen hun wens „een zalig nieuwjaar" bij de rijke boer aan huis brengen, die deze met een paar nieuwjaarsbroodjes moest vergoeden. Voor de kinderen was nieuwjaars dag een niet minder gezegende dag; toen ik een knaap van 8 10 jaren was (ongeveer 1930, regende het de lste Januari zilveren stukken en stukjes in mijn beursje. Van de on telbare wafelen en suikerharten die mijn aandeel werden, wil ik niet spreken. In elk huis stond de wafe lendoos op tafel, en elk bezoek werd met een gebak en een borreltje af- gek weten". Gaan wij nog iets verder in de tijd terug, dan merken wij wel, dat het met de Nieuwjaarsdagviering bij on ze voorouders lang niet altijd pais en vreê was. In 1578 gaf de stad Am sterdam bij voorbeeld een keur waar uit dit blijkt. OUD EN NIEUW. Inderdaad, in de volksmond noemt men de jaarwisseling „oud en nieuw vieren". Op de laatste avond van het jaar eet en drinkt men zich nog eens lekker vol. Men maakt wat pret, kort de tijd met het doen van spelletjes en de een wil voor de ander niet weten, dat er toch iets in zijn binnenste is dat, hem min of meer van de kook brengt. En on dertussen kijkt men naar de klok en pikt zo voor de hand weg nog een oliebol of een appelflap. Zo tegen twaalf uur wordt men stiller en zit men in gedachten achterom te kij ken in dat jaar dat weer voorbij ging. Dan, op dat moment, is er geen sprake meer van „oud en nieuw vieren". Want als we dan goed achterom zien, zien we ons zelf lopen. „Ben ik dat werkelijk", vragen we ons af. Waarom heb ik mijn naaste niet beter geholpen; waarom heb ik met lege handen ge staan; waarom had ik wantrouwen; waaromja, vult U zelf maar ver der In. Een ieder van heeft wel iets in te vullen. En zo tegen twaalf uur komen we tot de conclusie dat we het hopeloos fout hebben gedaan, zo hopeloos fout, dat we ons scha men moeten en we pikken nog vlug een oliebol, om een ander niet te la ten merken, dat we in het voorbije jaar schipbreuk leden. En op slag van twaalf uur nemen we ons voor al ons doen en laten in het nieuwe „Also Mijne Heeren van de Ge rechte verstaen, dat in voortijden vele ongeregeldheden gebeurt sijn met singen ende spelen van 't Nieu- wejaar bij de straten ende voor der goede luyden deuren, daerdoor groo- te vergaderinge van 't volck quam te vallen op de straten, 't welck Mijne Heeren niet willende lyden, interdi- ceeren ende verbieden daeromme een igelicken, jonck ende oud, 't Nieu wejaar te singen of spelen bij de straten, noch voor der goede luyden deuren; op pene van 't overste kleed te verbeuren, 't welck des Heeren dienaèrs ende wacht deser stede ge autoriseerd word eenen igelicken van degenen, die bovendien sallen worden te singen ende spelen, af te mogen nemen". Dat ontnemen van 't opperste kleed op een eersten Januari was wel heel erg, maar.... dubbele onderkleding verhinderde nare gevolgen! Telkens moest die keur vernieuwd worden! Te Nieuwpoort aan de Lek werd nog in' 1758 een verbod tegen „zingen ende luiden iets af te eischen'' uitge vaardigd. In Coevorden werd de regering der stad in 1770 verzocht de uitde ling op Nieuwjaar aan straatlopers te verbieden, maar de Drentse volks almanak van 1842 vertelt, dat men er aan hetzelfde euvel mank ging. Jan ter Gouw, die in 1814 geboren Is, deelt in zijn volksvermaken, dat in 1871 te Haarlem vyerd uitgegeven, mede, dat in zijn jeugd de Kalver- straat nog op haar „grondvesten dreunde", als 't Oude- in 't Nieuwe jaar werd geschoten, en iedere huis moeder zorgde voor „schrikpoeders!" Ja, in 1868 delibereerde de Amster damse raad er nog over en werd het bij een moderne politieverordening verboden! l-i&sö&v: - Het nieuwe Hervormde Wijkgebouw aan de Esdoornlaan in gebruik genomen. jaar beter te doen. Tegelijkertijd schieten al de voornemens, die we bij vorige jaarwisselingen hadden, ons te binnen en de klok van twaalf uur is nog niet koud, of we weten al, dat er in ons leven, ook in het nieuwe jaar, niet veel zal veranderen. Dat is ons „oud en nieuw" vieren! We zou den bijna zeggen: doe een boete kleed aan op deze avond Er verandert dus niets in het nieuwe. We gaan rustig op de inge slagen weg verder. Is er nog wel dankbaarheid in ons hart op oudejaarsavond? Dankbaar heid voor alles wat we ontvingen? Of beschouwen we dat maar als vanzelfsprekend? Als we ons in 1954 nu eens dankbaar tonen, wat zal er dan veel minder gemopperd worden op alles en iedereen. Als er oprechte dankbaarheid in ons hart zal zijn, wat zal dan onze samenleving ver anderen! Dan is elke dag in ons le ven opnieuw een feestdag! Dat die dankbaarheid mag komen, ook bij U, is de nieuwjaarswens van KRIS-KRAS GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden: 1 rubberlaars; 1 achter klap van auto. Verloren: 1 zwarte portemonnaie met inh.; 1 paar bruine herenwanten; 1 paar bruine glacé herenhandschoe nen; 1 glacé dameshandschoen; 1 ro de want. Na het uitspreken van Votum en Groet opende Ds. v. d. Haar deze avond met het lezen van Ps. 24:2-5 Hoe liefelijk zijn Uw woningen, O Here der heirscharen! Zelfs vindt de mus een huis, en de zwaluw een nest voor zich, waar zij haar jongen legt, bij Uw altaren, Here der heir scharen, mijn Koning en mijn God. Welgelukzalig zijn ze die in Uw huis wonen; zij prijzen U gestadig". Hierna zongen alle aanwezigen Ps. 84 1. De Schriftlezing was uit 1 Konin gen 8 22-30 en 54-61 handelende over het gebed en de zegen van ko ning Salomo voor zijn volk. Daarna zong de gemeente Ps. 43 3, en 4. Ter verwelkoming werden achter eenvolgens genoemd: het Gemeente bestuur, Ds. en Mevr. Vroegindeweij van Papendrecht, de stichter van „Ons Bouwfonds", de heer G. Mouw te Moordrecht. De heer W. Buitelaar betrad hier na de katheder in zijn functie van President-Kerkvoogd. Spr. ging in het kort de geschiedenis van het Bouwfonds na, en dankte allen die aan de tot standkoming van dit ge bouw hebben meegewerkt, inzonder heid de architecten, de firma P. Re- horst en de onderaannemers, die in zo korte tijd dit tot stand wisten te brengen. In een orgel werd tijdelijk voorzien. Spr. uitte de wens dat zo spoedig mogelijk een beter voor dit gebouw geschikt instrument, het nu aanwezige zou kunnen vervangen. Hij wekte de initiatiefnemers die het plan hebben hiervoor een actie te ondernemen op, hun krachten hier aan te wijden. Uit 11 sollicitanten werd door schriftelijke stemming de heer W. Drost benoemd tot concierge. Na het zingen van Ps. 75 1 werd het wijk gebouw overgedragen aan de Kerke- raad. Dit werd aanvaard door de Praeses van de Kerkeraad, Ds. J. v. d. Haar, welke sprak n.a.v. Haggai 2 10, „De heerlijkheid van 's Heeren Huis" Namens het gemeentebestuur sprak burgemeester Warnaar. Deze merkte op hoe het Gemeentebestuur aan vankelijk enigszins teleurgesteld was bij het vernemen dat de Ned. Herv. Gemeente in het Sniepkwartier een wijkgebouw wilde bouwen. Het ge meentebestuur had nl, gehoopt dat het een kerk zou worden. Wij, als ge meentebestuur kunnen veel doen, we kunnen zoveel mogelijk huizen trachten te bouwen, we kunnen het leven van de bewoners aangenamer maken door het laten aanleggen van plantsoenen, waar dat maar mogelijk is, maar de zorg voor het geestelijke kan het Gemeentebestuur niet op zich nemen. En daarom verheugen wij 'als Gemeentebestuur er ons ten zeerste in, dat in het Sniepkwartier een nieuw centrum van geestelijk le ven opbloeit. Hij besloot met de wens uit te spreken dat eenmaal dit gebouw te klein zou moge blijken en een kerk zijn spits ten Hemel zou mogen ver heffen. Hierna sprak Ds. Vroegindeweij op de van hem zo bekende joviale wijze. Spr. zou gaarne allen nog eens de hand hebben gedrukt, maar durfde dit niet te doen uit vrees iemand te zullen vergeten. Onder het zingen van Ps. 68 10 en 16 werd ruim f 236.— gecollec teerd voor het Bouwfonds. Na het spreken van het slotwoord en het zingen van Ps? 89 1 ging Ds. Vroegindewey voor in dankgebed. Door de President-Kerkvoogd werd nog medegedeeld dat de beno digde gordijnen /waren geschonken door de firma A. Brouwer. Een elec- trische klok werd aangeboden door enkele schenkers die onbekend wensten te blijven. Dit nieuwe wijkcentrum bevat een grote zaal van 23 m. lengte en 9.3'5 m. breedte. Door het plaatsen van rijen klapstoelen kunnen in deze zaal boven verwachting c.a. 400 zitplaat sen aangebracht worden. Onder een vrij groot podium, dat zich in deze zaal bevindt, kunnen deze stoelen tijdelijk worden opgeborgen. In die ruimte bevindt zich ook de installatie van de centrale verwarming. Voorts bestaat nog de mogelijkheid door het aanbrengen, van twee wanden deze grote zaal in tweeën te splitsen. Op deze manier kan op gemakkelijke wijze een geluid-sluis worden aan gebracht, waardoor men in de twee helften van deze zaal elkaar niet hindert. De grote zaal bereikt men door een hal, die aan de straatzijde een prachtige glazen wand met een fraaie toegangsdeur heeft. Verder- zijn in het gebouw nog een bestuurs kamer, een keuken met bedienings luik naar de grote zaal en dames- en herentoiletten. In de hal komen ver der uit twee garderobes, die tegèlijk met de toegang tot deze ruimten door middel van jalouzieën kunnen worden afgesloten. In de grote zaal is een ingebouwde indirecte plafond verlichting aangebracht. Rondom het gebouw wordt een fraaie beplanting aangebracht. De bouw van dit nieu we wijkcentrum, waarvan de kosten ruim f 60.000.— bedragen, werd uit gevoerd door de fa. P. Rehorst en Zn. Als het kind op de Lagere- of V.G.L.O. schoiol het verkeersdiploma heeft gehaald zijn we er dan? Is het waar, dat verkeersonderwijs op die school alleen voldoende is? Op de ambachtschool, huishoud en Uloschool is immers zo veel te doen. De leerlingen van H.B.S. en Gymnasium worden overladen met leerstof. Moet daar ook nog ver keersonderwijs bij, dan is toch im mers het eind er van weg? En toch pleit ik er voor dat ook die oudere kinderen in het verkeer „weg wijs" worden gemaakt. Ook zij, neen vooral zij, moeten leren niet uitsluitend aan zichzelf te denken. en de taak van de school Kijk u maar eens toe, als bij het uitgaan van zo'n school een stroom van leerlingen meest per fiets de straat opgaat. Let u dan eens op wat een verkeersfouten of er ge maakt worden: De bocht naar links wordt afgesneden en richting aan geven is er niet bij; is er verkeer van de andere kant, dan laveren ze met de gekste capriolen om botsin gen te voorkomen; is dat dan geluk kig goed afgelopen, dan is het tijd voor een spelletje; de jongens, stam pende op de pedalen, zitten elkaar na, houden wel elkaar goed in de gaten, maar letten niet op het ver keer; de meisjes doen het wat kal mer en fietsen gezellig met drie of vier naast elkaar. Dit is geen overdrijving. Ieder kan zich van deze dingen overtuigen. Waarom doen ze dit alles? Weten ze niet, hoe het hoort? Ongetwij feld! Maar ook hier is de grondoor zaak van deze verregaande roeke loosheid weer de egocentrische denk richting: „Ik heb haast; ik heb de hele dag in de bank gezeten en ben nu zo vrij als een vogel in de lucht; ik kan er nog wel door en ik heb geen zin om zo alleen achter de an deren aan te fietsen." Van het aantal verkeersongeval len waarbij fietsers- betrokken zijn, is het grootste aantal slachtoffers afkomstig uit de leeftijdsgroep 14-17 jaar. Het behoeft dan ook geen ver der betoog dat de jeugd van deze leeftijd ook verkeersonderwijs no dig heeft en dat ook hun attentie- Vliegen als een schaduw heen! Klokslag twaalf, Klokslag twaalf jaren snellen heen lvlaar blikt ter elfder Ure, vriend Een wijle in 't verleên Wat heb ik van dit jaar gemaakt Was ik ter goeder trouw? Ach Heer geef als ik iets misdeed 'ler elfder uur berouw. Klokslag twaalf, Klokslag twaalf Klinkt over gans de aard Zo velen vielen om U heen En gij bleef nog bewaard Hier viel een vriend of goede buur Daar een vriendin of kind Kie werden toch hetzij door wie Met ganser hart bemint. Klokslag twaalf, Klokslag twaalf De dijken braken door Waar menigeen in grote nood Het dierbaarste verloor Maar zie de dijken sluiten zich Weer stuk voor stuk aaneen God liet de storm ver van ons gaan Verhoorde de gebeên. Klokslag twaalf, Klokslag twaalf Töeh raast een storm op d'aard Die met geweld en brute kracht Een rijke oogst vergaart Het spook van oorlog en terreur Dwaalt hier nog immer rond De hoop op 's Werelds Vredesplan Blijkt, vrienden ongegrond. Klokslag twaalf, Klokslag twaalf Het oude jaar ging heen Het sloot zich in 't verleden af En terug komt er niet één Komt vrienden, allen op de bres Het nieuwe jaar breekt aan En werkt en bidt opdat gij toch Dit jaar met God moogt gaan. HEIN DUNK. Zaterdag 9 Januari 1954 Uitvoering „Voorwaarts" in Cantine Dobbel- mann. Woensdag 20 Januari Verg. N.C.V.B. in Herv. Wijkgebouw, Esdoornlaan Woensdag 20 Januari Avro-avond in Cantine Dobbelmann. Dinsdag--26 Januari Lezingen-comité Lezing met lichtbeelden. vermogen wordt ontwikkeld en ver scherpt, zodat ook zij zich zo leren- gedragen, dat ze andere weggebrui kers geen overlast bezorgen of er ger, het leven van zichzelf en an deren er aan wagen. Hoewel het woord verplichting ons vrijheidsgezinde Nederlanders, doorgaans wat onprettig klinkt, zou het wel eens nuttig en nodig kun nen zijn onder de verplichte leer vakken aan onze scholen een klein plaatsje in te ruimen voor het ver keersonderwijs. Wil dit onderwijs met vrucht gegeven worden, dan dient ook bij de opleiding van de leerkrachten, die straks de school binnenstappen, rekening te worden gehouden met hun toekomstige taak in deze. Zo ontvangen veien van hen aan de kweekschool onderricht om die taak naar behoren te kunnen vervullen. Mocht ik u in enkele opeenvolgen de krabbels iets vertellen over de taak van gezin en school, er is nog een geenszins onbelangrijke, derde in 't verband: de politie. Daarover wilde ik in een volgend stukje iets schrijven. P.êA, De propaganda-filmavond van Veilig Verkeer was goed be zocht. 't Had beter gekund. Komt u dan de volgende keer ook? Wie er niet was, heeft veel verzuimd. (Wordt vervolgd). H. V. Aangiften van 23 t.m. 30 Dec. 1953. Geboren: Arie z. v. A. Oudijk en M. van den Berg, Zuidkade 33; Maria Helena Christina d. v. N. Droog en C. Baks, Eikenlaan 100; Maria Elisabeth d. v. A. F. Jonkheid en P. Westerhout Wilhelminakade 66; Cornelis z. v. A. Oudshoorn en H. de Haan, Bodegraverstraatweg 115; Eddy z. v. J. Appel en N. van Eijk, Prunusstraat 11. Gehuwd: G. J. Uittenbogaart en J. de Ruiter. Overleden: Marinus Pieter Toen 81 jr

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 1