7-7- nieuwjóARSwens 'n TERUGBLIK <2* a ft 1963 J J van aa Thomasvaer Alweer een jaar weldra voorbij, de dagen snellen henen; er is weer veel gebeurd, waarom Pieternel we lachen moest' of wenen. Ja, 't leed bleef ons ook niet [gespaard, het water stroomde binnen; de stormramp, onverwacht en fel, bracht rouw in veel gezinnen. Thomasvaer De Februari-vloed, een ramp, die ons lang bij zal blijven; wat toen gebeurd is, Pieternel, is haast niet te beschrijven. Pieternel Zo is het, beste Thomasvaer: half Zeeland ging ten onder; en toen, die Zondag, en daarna, ervoeren we het wonder, want hulp kwam er van alle kant: Thomasvaer Uit 't Zuiden, 't Noorden, 't Oosten, we pakten aan en hielpen snel met redden en met troosten, Pieternel Ja, ook uit 't buitenland kwam hulp, uit tal van vreemde landen; toen voelden we het allen goed: er waren hechte banden! Thomasvaer Toen was ons volk plotseling één, Pieternel Als in de oorlogsjaren; Thomasvaer Ach, konden we die eenheid maar voor altijd hier bewaren. Pieternel: Dat komt nog wel eens voor elkaar, de wil is al gebleken; de plannen voor een Statenbond worden reeds goed bekeken. Europa één, dat is 't parool! Thomasvaer Nu, ik mag dat Wel horen; Door eendracht sléchts kan hier [een vrij Europa word' geboren. Pieternel Maar kom, ik sprak over de ramp, veel leed is reeds geleden; de dijken zijn weer allen dicht en dat stemt ons tevreden. Thomaövaer Ook Duiveland valt nu weer droog, dat schept ook weer vertrouwen; al zal er daar en elders nog heel veel zijn op te bouwen. Pieternel Ja, Over 't bouwen eens gepraat, dat is nog niet in 't reine; de woningnood is nog acuut er is gebrek aan kleine en grote huizen in ons land. Thomasvaer Ga jij dan maar eens kijken in stad en land; men bouwt er toch? 'k Zie tal van nieuwe wijken. Pieternel Ja, beste man, dat is wel zo, maar dat kost kapitalen en er is voorts een achterstand en om die in te halen Thomasvaer Ja, ja, problemen zijn er steeds, daar blijven we in zwemmen; Pieternel Neem maar als voorbeeld 't snel verkeer, dat is niet meer te temmen. Er is geen max'mum snelheid meer, en dus maar jakk'ren» jagen; de dood krijgt ruimschoots hier zijn [deel: er sneuv'len alle dagen. Thomasvaer Wat doen we voor 't veilig verkeer? Pieternel: Dat 's moeilijk om te leren; de wegvlegels zijn meestal baas en schaars worden de heren. Thomasvaer De bromfiets ging naar 't rijwielpad, Pieternel: Maar 't heeft weinig gegeven; je bent op 't fietspad en de weg nooit zeker van je leven. Dat blijkt wel dagelijks, nietwaar? Thomasvaer Ja, zie maar 't kruispunt Laren; dat is voor jong en oud al lang een bron van veel gevallen. Pieternel: Meer wegen is een eerste éis, verbreden is een tweede, al is de mens ook op dit punt niet zó heel gauw tevreden. Thomasvaer: Vrouw, houd maar op, er is genoeg stof om hier te bespreken; 't verkeer eist gaandeweg naar meer. dat is ook wel gebleken in Rotterdam. van THOMASVAER EN PIETERNEL Pieternel: Wat is daar loos? Thomasvaer: De tunnel kan 't niet stouwen; nu wil men daar onder de Maas weldra een tweede bouwen. Pieternel Dan zijn ze daar veel kwieker dan onze hoofdstedelingen; Veel verder nog dan plannen heeft men 't daar niet kunnen brengen. Thomasvaer: Ach ja, Nel, plannen bij de vleet, neem nu de televisie; men sukkelt door: vier uur per week en komt niet in conditie. Pieternel De scholen dan? De klassen zijn te groot, hoorde ik beweren en dat doet afbreuk. Thomasvaer: Ja? Hoezo? Pieternel Wel, snap je 't niet? Aan 't leren! Thomasvaer Och, leren moeten w' allemaal, zie naar de loon' en huren; omhoog gaan ze, dat is wel mooi, maar t zal niet lang meer duren of ook de prijzen stijgen mee, daar is niet aan 't ontkomen, want dat dit dra gebeuren zal, had ieder kunnen dromen. Pieternel Ja, 'k weet het wel: de koffie, thee, en' meer prijzen gaan stijgen; dat is ons fooitje voor 't nieuw jaar, laat ons daarvan maar zwijgen. Thomasvaer: Tja, moeilijkheden blijven er: amateurisme en sport, en als ieder jaar heeft ook nu weer elk ziekenfonds tekorten. Pieternel Ons „Avifauna" ging failliet, maar bleef voor 't land behouden; Thomasvaer: De nieuwe N.S.B.-partij was al meteen verkouden. Pieternel Het aantal emigranten daalt, Thomasvaer: En d'overweg blijft maar onveilig; En zeg geen kwaad van d'Omroepen, Want hunne huisjes blijven heilig. Thomasvaer De proefmobilisatie hier is buitengewoon vlot verlopen; Pieternel Dat 't bij een proef blijft, niet te [vaak, dat willen we van harte hopen. Thomasvaer: En Nieuw-Guinea blijft van óns, om misverstanden te voorkomen; Pieternel Soekarno kan voorlopig dus van „Irian'' nog blijven dromen. Thomasvaer De Christchurch-race was een succes, die werd in korte tijd gevlogen; Pieternel In Putte kwam een nieuwe club, daar wordt slechts ééns per week [gelogen. Thomasvaer Het Fries werd eindelijk erkend; Pieternel Wat zullen ze nu Fries gaan leren! Thomasvaer: En Schouwen wil de stoomtram [kwijt, Pieternel Ze willen 't met de bus proberen. Thomasvaer: En zo zijn wij 't jaar dan weer rond, er was genoeg te memoreren; het nieuwe jaar staat voor de deur, waarmee we 't maar weer gaan [proberen. Pieternel Maar voor we heengaan, nog één [wens, die we van harte willen uiten; •en daarbij sluiten wij geen mens, geen lezer van dit blad dus buiten. Thomasvaer Veel heil en zegen, lezerskring: gezondheid, arbeid, weinig zorgen; 't Gaat op de duur wel. beter, heus, is het vandaag niet, dan toch morgen. Pieternel Kom, sla U maar door 't leven heen, we varen allen 't zelfde schuitje; na regen komt steeds zonneschijn, en't is wel goed, zo'n enkel [buitje. Samen We wensen U een goed Nieuwjaar! Pieternel Uw Pieternel, Thomasvaer: En Thomasvaer! kenschool. Verder had de candidaat- stelling plaats voor de verkiezing van leden van de gemeenteraad. Het bestuur van het Nourrissefonds stel de het bezit in geld beschikbaar aan het Groene Kruis. Na een langdurige ziekte overleed de heer J. J. C. Mastenbroek, hoofd van de Openbare School B. Door Ds. A. Offringa werd afscheid genomen van „Wet en Evangelie". Als laatste feit, de viering van de verjaardag van onze Koningin. Een alleszins ge slaagd feest. Mei. De traditionele herdenking van de gevallenen had plaats op de zelfde wijze als voorgaande jaren. De heren A. Kempkes en C. Okkerse werden tot ridder geslagen in de or de van Oranje-Nassau. De eerste po litieke vergadering werd gehouden, door meerdere gevolgd, evenals de viering van het Mei-feest. De nieuw gebouwde kleuterschool aan de Es doornlaan werd geopend en de ver breding van het tweede gedeelte der Zuidkade „is gereed gekomen. Tot slot de gemeenteverkiezingen, welke enige wijziging hr'acht in de samen stelling van de raad. gehouden bazar ten zate van de Chr. Muloschool slaagde buitengewoon. Juni. Als belangrijk besluit in de raad onzer gemeente dient vermeld, het voteren van f 550.000.voor de bouw van 50 woningen in de Bomen- wijk, benevens het beschikbaar stel len van een crediet groot f 286.000. voor het wederopbouwplan nabij de R.K. Kerk. Als hoofd van de open bare school B werd de heer F. H. Blonk uit Tricht benoemd, terwijl de heer Bitter het gasbedrijf verliet. Plannen werden geopperd om een speeltuinvereniging op te richten. De reis van Ouden van dagen als altijd georganiseerd door onze beide mid denstandsverenigingen slaagde uit stekend, dank zij het prachtige weer. De heer W. B. v. d. Laan kwam door een auto-ongeluk om het leven. Het wijkgebouw van de Ned. Herv. Kerk Werd aanbesteed en de nieuwe straat J. D.-kade-N.V. Kempkes werd geopend. Plannen voor de a.s. Sport week werden vastgesteld. De nieuwe verlichting aan de Kerkweg werd in dienst gesteld. Bij het einde van dit bijna afge sloten jaar 1953 is het niet ondien stig de blik achterwaarts te wenden en eens terug te zien op hetgeen dit jaar ons heeft gebracht. Week in week uit waren we in staat onze le zers de gebeurtenissen op te dissen, welke ons dorpsleven beroerden, maar het is gebruikelijk al dit ge beuren nog eens aan ons oog voorbij te doen gaan. Op deze wijze maken we er nog eens kennis mee hoe het in onze gemeente reilde en zeilde. Dit zal aan de een prettige herinne ring geven en aan een ander teleur stelling gebracht hebben. Wij zetten het jaar 1953 in, om met burgemeester Warnaar te spreken in het eerste nummer van ons week blad „met goede moed" en eindigen de met de opmerking dat er nog fut in ons volk zit en wij ons mannetje nog kunnen staan. Gelukkig hebben we dit ook in 1953 mogen ervaren. Er zit nog fut in ons volk, maar ook in ons dorp. Alle takken van bedrijf en landbouw, zij allen hebben me degewerkt om Waddinxveen te doen meetellen in de rij van „werk-ge- meenten". Evenals andere jaren was ook weer de inzet „Uitverkoop en Ba lansopruiming". Een tijd van koop jes halen. Iets wat de huisvrouw het meest aantrekkelijke van de maand Januari vindt. Verder een jubileum van de IJs club, het oprichten van de vrouwe lijke hulpverlening, en de eerste ver gadering van de gemeenteraad, vrij wel het voornaamste nieuws van de ze maand, waar nog bij komt de re geling van de sluitingsuren van de plaatselijke winkeliers grootscheepse actie in onze gemeente ten bate van de watersnood-slacht offers. Acht en twintig duizend gul den werd bijeengebracht, bovendien een grote hoeveelheid goederen. Als gevolg van deze ramp ondervond ook onze gemeente een terugslag op ve lerlei gebied, vooral wat betreft de handelsomzetten en de activiteit der uitvoerende verenigingen. Door de gemeenteraad werd voorgesteld Stad aan 't Haringvliet te adopteren. In vervolg op de hulpverlening werd nog door de plaatselijke kerken en andere corporaties de som van f 12.253.85 bijeengebracht. Einde van deze maand had een treinbotsing plaats waarbij de bestuurder zwaar werd gewond. Door N.V. Verheul werd de eerste „reuzen"-bus voor Afrika afgeleverd, welke in de loop van het jaar door nog meerdere gevolgd werd. Juli. Op Ds. J. J. Moll werd een beroep uitgebracht om op te treden als legerpredikant in Algemene dienst. Een met succes bekroonde boeken-actie ten bate van Stad aan 't Haringvliet heeft plaats gehad. De in onze gemeente bekende Ds. A. de Geus overleed te De Bilt. De Sport week heeft plaats gehad, met als ieder jaar, successen. Augustus. In de gemeenteraadszit ting namen de aftredende leden, de heren Doeleman en Slob, afscheid van de raad. De heer W. Koole werd benoemd tot voorganger bjj Wet en Evangelie. De verjaardag van Prin ses Wilhelmina werd op zeer bijzon dere wijze gevierd en wel met me dewerking van verschillende jeugd drumbands. September. Ds. J. J. Moll nam af scheid van zijn gemeente, evenzo de heer T. van Dam als hoofd van de Chr. Mulo-school. In zijn plaats werd benoemd de heer R. Zuidema. In de eerste zitting van de nieuw sa mengestelde gemeenteraad werden de beide zittende wethouders herko zen. Ds. W. Koole werd bevestigd als voorganger bij „Wet en Evangelie' Door „Concordia" en de Vrijw. Brandweer werden successen be haald. Door de „Voorwaarts" werd een actie ingesteld tot het aanschaf fen van nieuwe uniformen. December. Een vreselijk ongeluk had plaats, toen zes mensen door een auto-ongeluk in de Gouwe verdron ken. Aan de te houden Middenstands beurs werd de naam gegeven van „Gouwestad". De winkelweek verliep vlot en gaf mooie resultaten. „Mor genrood" jubileerde. Het gerestau reerde orgel in de Ned. Herv. Kerk werd in gebruik genomen. In de ge meenteraad werd gediscusseerd over het al of niet open stellen van de aan te leggen sportvelden. Onze gemeen tebegroting vertoont, in tegenstelling met andere jaren, een groot tekort. Het nieuwe wijkgebouw der Ned. Herv. Kerk aan de Esdoornlaan kwam gereed en werd onder grote belangstelling in gebruik genomen. Dat dit overzicht in vogelvlucht heeft plaats gehad, is wel duidelijk. Mogelijk is een of ander feit aan de aandacht ontsnapt. Het was voor Waddinxveen een goed jaar. Overal was volop werk. Onze industrie was van veel orders voorzien, zodat van werkeloosheid geen sprake behoefde te zijn. Met dank aan God, voor al die ver kregen zegeningen en hoop voor de toekomst zien we 1954 tegemoet. OCTROOI VOOR SCHOUTEN en AMBACHTSBEWAARDERS. v. Dezer dagen kwam ons een in 1821 uitgegeven boekje in handen, handelende over de door de Staten van Holland en West-Friesland af gekondigde Octrooi voor Schouten en Ambachtsbewaarders van de ge meenten Hazerswoude, Benthuizen en ook Noord-Waddingsveen. Het handelt over de bedijking en deszelfs onderhoud van de drooggemaakte plassen in die respective ambachten gelegen. In art. 1 van bedoeld Octrooi voor wat betreft Noord-Waddings veen,, wordt opdracht gegeven de Noord-Waddingsveensche weg, als Ringdijk van de gecombineerde Droogmaking, tot in en over het erf van Weduwe Aalbert Voorbij, op gemeene kosten drie 5 vier voeten te verbreeden en behoorlijk aan te rollen. Artikel 2 doet mededeling van het graven van een Vaart en het aan leggen van een Dijk vanaf het erf van Weduwe Voorbij tot aan de Dor rekade toe, breed twee en halve roe den en diep vijf voeten. Artikel 9 geeft opdracht om op gelijke kosten dwars door het Dorp, bezijden en ten noorden van de Dor- rekade, voor en achter de Huizing van Jacobus van Rhijn, tot de sloot toe een stenen brug of riool te maken en altoos te onderhouden ter wijdte van zes voeten en op zodanige hoog te dat men door dezelve met een le dige roeischuit kon varen. Artikel 12 verordeneert het maken van een vaart tusschen de landen van Schout van Es en Maarten v. Kleef, ten noorden, en tusschen de landen van Jan Mijneveld en Dirk de Voogd, beginnende in de lengte van de Noord-Waddingsveensche weg op, tot in de Alphen Wetering toe. Februari daarentegen, de ramp- maand, zal nooit vergeten worden, maar geschiedkundig blijven. Dank baar memoreren we het feit dat on-- ze gemeente, als door het "oog van de naald" voor deze ramp werd ge spaard. Gelukkig konden we toen zeggen: „Waddinxveen op z'n best", waar melding gemaakt werd van de Maart zette in met een vergade ring van B.B. waarbij verschillende sprekers de noodzakelijkheid be pleitten tot deelname aan deze be scherming van de bevolking. Ver scheidene meisjes werden bereid ge vonden hulp te bieden aan door wa tersnood getroffen gemeenten. Inge steld werden contactmiddagen voor de hier vertoevende evacuées uit het rampgebied. De nieuwe straat naar de N.V. Kempkes werd aanbesteed. De opperwachtmeester, de heer Roo- bol werd naar Scheveningen over geplaatst, en in zijn plaats de heer Van Eijk benoemd. In de Ned. Herv. Kerk werd een nieuwe klok ge plaatst. Enkele Jubilea werden ge vierd van 25- 40-jarige arbeidstijd, bovendien het 55-jarig bestaan van Concordia. De Gemeenteraad besloot f 1600.beschikbaar te stellen, tot verstrekking van schoonmaakpakket- ten voor de getroffen bevolking. De Oranjevereniging maakte plannen voor de viering van de verjaardag van onze Koninign, een programma van uitzonderlijke kwaliteit. October. De plaatselijke Midden standsverenigingen besloten tot het houden van de jaarlijkse winkelweek en ontwierpen plannen voor een te houden Middenstandsbeurs.. Door de Herv. Kerkeraad werd een beroep uitgebracht op Ds. G. M. van Dieren uit Ede> die hier echter v00r be~ dankte, terwijl Ds. J. J.JVIoll werd aangewezen als legerpredikant in Korea. Door het Mannenkoor O. V. werden mooie resultaten bereikt in Slikkerveer. November. De Henegouwerweg werd electrisch verlicht en de nieu we verbindingsweg Gouwe-Kanaal opengesteld. Enkele nieuwe Winkel panden in de Bomenwijk werden ge opend. Door de Herv. Kerkeraad werd op Ds. van den Ent Braht uit Opheusden een beroep uitgebracht, waardoor deze echter bedankte. Een Een en ander omdat de Snijdelwijker Vaart wordt afgedamd. Dit Octrooi is volgens genoemd boekje op den 3e December 1765 w het Regthuis te Hazerswoude accoord verklaard, enerzijds door Notaris Spoors, geadmitteerde bij het Hol van Holland en anderzijds door ge machtigden der resp. asmeenten. Voor Noord-Waddingsveen $aden op de heeren Hendrik Steenbergen, Schout, Jan Spille, secretaris en Cornells Moraal, Hendrik Spille en Maarten van Vliet, Ambachtsbewaarders van deze gemeente. Aanwijzingen worden bovendien gegeven hoe de ringdijk zal worden aangelegd. Komende van Hazers woude, over de Noord-Waddings veensche weg tot aan Snijdelwijb gaande vervolgens oost op, bezijden de Zuid-Boven Boezemkade, daarna zuid op van Peuleye, alsmede over de vrije. Heerlijkheid St. Huyberts Geregt, tot in een akker van de Heer van Noord-Waddingsveen, tot aan Kerkvaart toe, verder west op tot een akker van de Weduwe Jacobus Koot, gaande vandaar noord op, westen van de Ambachtsakker van Maarten Tol, tot aan de Dorrekade bevattende in deszelfs omvang vier duizend tweehonderd en tachtig morgen. April had als eerste de bekende tentoonstelling van de Avondvakte- iventi cLLënlen en velenden een yezeyen tel )9Ó<+

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 6