Weekblad voor Waddinxveen NIEUWS uit onze woonplaats Burgerlijke stand. 'I Sport in kód. Weekagenda No 499 Vrijdag 7 Januari 1954 10e Jaargang De Gemeenteraad komt heden Vrijdagavond 8 uur in openbare vergadering bijeen ter behandeling van de onderstaande agenda: 1. Mededelingen, ingekomen stuk ken enz. om daarop zonodig te be sluiten; 2. Voorstel tot herziening van de tarfeven voor huwelijksvoltrekkin gen; 3. Verzoek om toekenning van reisgeld; 4. Verzoek om een bijdrage voor de rijkslandbouwwinterschool te Gouda; 5. Voorstel tot doen vervaardigen van luchtfoto's; fi|. Voorstel inzake aankoop van grond; van de heer A. Oudijk; 7. Voorstel tot het uitbaggeren van de Pette; 8. Voorstel tot verbreding van de Puttelaan; 9. Voorstel inzake de kosten van schoonmaak van het raadhuis e.a.; 10. Verzoek van de Ned. Herv. schoolvereniging om medewerking voor de bouw van een lokaal aan de Onderweg. 11. Voorstel tot wijziging van de aannemihgssom voor het schoon houden der openbare lagere scho len. 12. Rondvraag. De schoonmaker, de heer P. de Rooy heeft aan B. en W. ver zocht zijn vergoeding voor het schoonhouden der scholen met in gang van 1 October 1.1. te verhogen. De totale vergoeding wordt dan f 2j.440,20 6 °/o f 520,— f 3.107,afgerond. B. en W. stellen voor hiertoe te besluiten. Voorts delen B. en W. nog mede, dat zij overeenkomstig de sugges tie van Mevr. van der Torren- Veendörp een inistructie voor de schoonmaker izullen vaststellen en dat zij voorts een reglement op het gebruik van het gymnastieklokaal hebben ontworpen. B. en W. stellen voor te be sluiten aan de heer Hogebrug, con cierge aan het gemeentehuis met ingang van 1 Januari 1955 een toe lage van f 500te geven voor het schoonhouden der gemeente-gebou wen. De tarieven voor huwelijks voltrekkingen zijn alhier aan de la ge kant. Nog steeds word aan leges eenzelfde bedrag geheven als vóór 1940 het geval was. De ten laste van de gemeente komende kosten zijn evenwel gestegen. Een trouw boekje kost gemiddeld f 1,50, vroe ger f 0,50. Voorheen werd voor ver siering bij een eerste klas huwelijk f 5— betaald, nu is dat f 15. Daarnaast heeft de gemeente dit jaar een nieuwe loper moeten aan schaffen en aan de raadzaal wordt nu ook weer een flinke som uitge geven, die weliswaar niet geheel ten laste van huwelijksvoltrekkin gen kan worden gebracht, maar waarvan het toch redelijk is, dat van die zijde ook een bijdrage in de kosten wordt ontvangen. Het wil B. en W. voorkomen, dat de tarieven herzien moeten worden in voege als in onderstaand staatje is aangegeven. Maandag: le kl. f 25.- f 40,- 2e kl. f 15.- f 25.- 3e kl. f 5- f 10.- Dinsdag: le kl. f 40.- f 60.- Woensdag en 2e kl. f 25.- f 40- Donderdag 3e kl. f 10.- f 15- Vrijdag le kl. f 25.- f 40- Zaterdag 2e kl. f 15- f 20.- 3e kl. kosteloos B. en W. stellen de raad voor overeenkomstig het voorstel te be sluiten. Uitslag van de verloting volksonderwijs, afdeling Wad|dïnx- veen: 778; 656; 375; 376; 700; 313; 397; 54; 782; 698; 950; 697; 171; 144; 1015; 594; 424; 383;880; 455; 467; 97. De prijzen kunnen afgehaald wor den bij de heer T. Ververs, Eiken laan 52. Zaterdag 8 Januari houdt de Postduivenvereniging „De Zwaluw" haar jaarlijkse tentoonstelling. De ze wordt gehouden in de zaal van café Van d'e Water aan de Dorp straat en is geopend op Zaterdag middag en -avond. Na van de oprichting af ïn het bedrijf werkzaam te zijn ge- wees, nam de nog kranige 70-jarige P. van Erk Maandagmiddag afscheid van firmanten en personeel van Meubelfabriek „Fema". (Nadat de heer en mevrouw van Erk van hun woning waren afgehaald, werd dit afscheid in het kantoor van de fa briek gevierd. Een der firmanten sprak de scheidende toe, en bood hem een geschenk in couvert aan. Ook het personeel bleef niet achter en had er voor gezorgd dat van Erk voor lopig wat te roken had, terwijl men mevrouw bloemen aanbood. De heer van Erk dankte alle voor deze huldiging, waarna men nog enige tijd gezellig bijeen bleef. Aan het postkantoor alhier, werd gedurende de maand Decem ber 1954 ingelegd f 17.403'.59 en te rugbetaald f 17041.37. Door B. en W. is aan de N.V. Kempkes' Meubelfabrieken vergun ning verleend tot uitbreiding van de fabrieken aan de Zuidkade- Schielandstraat. Er zal aan het bestaande complex een oppervlakte van 1865 vierkante meter worden toegevoegd. Bij de Spaarbank van de Coop, Boerenleenbank werd gedu rende December 1954 ingelegd f 135.581,en terugbetaald f 195.924.Er werd 31 nieuwe boekjes uitgegeven. Te Rijnsburg is in de ouder dom van 80 jaar overleden Ds. E. H. Broekstra, die gedurende 1901-1906 de Geref. Kerk alhier als predikant heeft gediend. Tot tijdelijke onderwijzeres aan de Rehobothschool alhier "werd benoemd mevr. W. de Vries-Ver- meulen. Op dè Plas weg had Maanda: een aanrijding plaats tussen et bus van „Citosa" en een personen auto uit Zevenhuizen. Ondanks ma teriele schade, kwamen geen per soonlijke ongelukken voor. In.de plaats van de heer W. Los, aan wie op zijn verzoek ont slag verleend was als waagmeeester bij de weegbrug aan de Noorkade is ingaande 1 Januari jl. benoemd de heer A. de Jong, alhier. Op 13 Januari a.s. zal de heer N. C. Hij zeiendoorn, le brugwach ter aan de spoorbrug over de Gou we, herdenken dat hij 25 jaar bij de Ned. Spoorwegen werkzaam is. Woensdag 12 Januari a.s. zal Ds. J. van der Haar, alhier, te Zwol le voor de Bond van Herv. Geref. Vrouwenverenigingen spreken over het onderwerp: „De plaats van de vrouw in het Nieuwe Testament". Aangiften van 29 Dec. tot 5 Jan. '55 Geboren. Henricus Antonius Corne- lus Maria, z.v. C. J. Captein en M. Bresser, Nesse 50; Elizabeth Madelein Maria, d. v. J. Roubos en E. Uithol, Oranjelaan 22; Maria, d.v. A. van den Ham en A. C. Blaauwendraad, 2e Blok 15; Elisabeth, d.v. P. Sekeris en E. van de Wal, Zuidkade 97; Willem,, z.v. H. Verwaal en F. W. Cammeraat, Eikenlaan 7; Adrianus Petrus Maria, z.v. P. J. Verkleij en A. M. Th. Suijker, Bloe- mendaalseweg 19; Ondertrouwd: J. B. Koning en J. H. van der Eijk; Gehuwd: M. Hh. van Zuilen en G. de Heer; Overleden: van Dam, Lijsje, oud 84 jaren, wed. van C. Manschot; Alting, Teuntje Willempje, oud 77 jaren, wed. van A. Noteboom ZONDAGSDIENST wordt waarge nomen a.s. Zondag door dr. E. M. L Hemminga. Gevonden en verloren voorwerpen Gevonden: 1 knot wol; 1 wit wan tje; 1 glacé handschoen; 1 lipssleu- tel; 1 bril; 1 mes; 1 zwarte vulpen: 1 bruine glacé handshcoen; 1 akte tas; 1 groene portemonnai'e met inh.; 1 gele shawl; 1 bruine shauwl; 1 gele want. Verloren: 1 bruine motorhand schoen; 1 nylonkous; 1 bruine por- temonnaie met inh; 1 paar zwarte handschoenen; 1 paar bruine wan ten; 1 blauwe want; 1 muntbiljet; 1 paar zwarte wanten; 1 paar grijze wanten; 1 witte want; 2 kinder wanten; 1 polshorloge; 2 bietenlaad- netten. PREDIKBEURTEN A.S. ZONDAG Ned. Hervormde Kerk. V.m. 10 uur Ds. v. d. Bosch Nam. 6.30 u.D6 G.AJers, Rotterdam. Wijkgebouw Bomenwijk. V.m. 10 uur Dr. Huls, Gouda N.m. 6.30 uur de Heer G. v.d Hoeven Gereformeerde Kerk. V.m. 10 uur Ds Beukenkamp, A'dam Nam. 5 uur Ds. Roest, Rotterdam N.H. Vereen. „Wet en Evangelie". V.m. 9-30 uur Ds. G. de Ru, R'dam Chr. Afgesch. Gemeente. V.m. 9.30 en nam. 5 uur Leesdienst Dinsdag 11 Januari nam. 7 uur Ds. A. Bijkerk van Sliedrecht. Rem. Geref. Gemeente. Geen dienst. EEUWFEEST TENTOONSTELLING „HAARLEMMERMEER" De groeiende belangstelling, die nu reeds in alle kringen van het publiek en in alle delen van ons land voor de Eeuwfeest-Tentoon stelling Haarlemmermeer blijkt te bestaan, doet verwachten dat alle bezoekers onmogelijk in één week kunnen worden ontvangen. Tenein de de noodzakelijke spreiding van het bezoek mogelijk te maken is besloten de tentoonstelling, etc. niet te beperken tot de periode van 2 t.m. 9 Juli' 1955 maar de duur te verlengen en wel van 2 t.m. 16 Juli 1955. Deze verlenging geldt voor alle onderdelen van de expositie, de be zienswaardigheden etc., met uitzon dering evenwel van de openlucht tentoonstelling van landbouwwerk tuigen, waarvan de duur bepaald blijft op 2 t.m. 9 Juli 1955. De kinderen en hun toekomst vervolg van het le blad ogen, weer in tempo naar z'n slaap-isfludiekamer „Nog even vóór het eten inkij ken" zegt moeder; dan weer gauw zien dat het schoolwerk klaar komt". U en wij hebben deze stakkers wel eens hier of daar gezien; ze werken met twee stokken achter de deur, nl. de ouders die wat groots van hun telg willen maken en de medeleerlingen di|e i.een „slechte meekomer" uitlachen; onbewust be werken zij bij de minderbegaafde leerlingen het ontstaan van een minderwaardigheidscomplex. Er zijn ouders die na verloop van tijd de huisdokter over bepaalde ge vallen moeten raadplegen, afwijkin gen worden openbaar, de eetlust verdwijnt, het kind leeft geruime tijd in een sfeer van verdoving. Ja, het valt niet mee als ongeveer alle schoolvriendjes op de Mulo goed mee kunnen komen en als uw zoontje altijd de rode 4en op z'n rapport heeft. Hij zelf zal vechten tot de laatste snik, want dat uit lachen, dat heimelijk achtergesteld worden, dat is een ondraaglijke kwelling. Soms ook gaan de ouders naar de onderwijzer. Niet zelden steken ze heftig van wal. Waarom heeft mijn jongen zulke miserabele cijfers? Onderwijzers vertellen ons hoe ze met klem van woorden deze toorni ge vaders wijzen op de grote varia ties, die de maatschappij biedt. Als uw zoon nou niet erg goed mee kan komen, waarom laat u hem dan geen bakker worden of tuin der, timmerman, monteur of metse laar? aldus deze onderwijzers. Ze hebben gelijk, want honderden jongelui hebben nooit bereikt wat de ouders van hen wilden maken. Ja, de statistieken wijzen uit dat amper de helft van de ingeschreven leerlingen het einddiploma van de H.B.S. haalt, nog niet gesproken van de studenten aan de Universi teiten, dié lang voor de eindstreep „afknappen". Natuurlijk is hiermede niet be doeld iets ten nadele van algemene ontwikkeling te zeggen. Wanneer alle jongens en meisjes U.L.O. on derwijs krijgen zal hen dit hun ge hele leven te pas komen, daarna be gint echter in vele gevallen de el lende. Het „doorleren" is slechts vöor 2-3 pet. der bevolking vrucht baar. De grote massa vormen de kinderen van de 5e en de 6e, zei ons een stadsonderwijzer, die over grote ervaring beschikte. De vraag rijst: Is het gemiddeld peil van kennis thans hoger dan 20 tot 30 jaar geleden? Insiders bewe ren het tegendeel. Er is een andere factor waarop nadrukkelijk te wijzen valt. Na 1945 (en ook vóór 1940) was er een vlucht in de boordjesberoepen. Een vuile overall is dacht men minder mooi dan een boordje, plus dasje en „heertje" genoemd te worden. Let er nu op hoe juist in Europa, waar deze dwaasheid mode werd, een ontstellend tekort aan bekwame vaklieden is ontstaan. Neen, niet alleen in ons land is er een tekort aan bouwvakarbeders, monteurs, bankwerkers, zeelieden, land- en tuinbouwarbeiders etc. 't Zelfde geldt voor landen als Duitsland, Enge land, België, Zweden en ook Rus land. De directeur van de Volkswagen- fabriek in Duitsland zei in een in terview met een weekbladjourna list: „We bouwen een nieuwe fa briek (5000 man) mits er personeel voor te vinden is". Er is in ons land een „omscho ling" op touw gezet. Gelukkig dat langs een omweg het ambacht, de stoere handen arbeid en de vuile overall weer in ere komt. In Amerika heeft men de genoem de mode niet gevolgd. De man met het vuile gezicht door eerlijke arbeid verkregen zit in ieder café naast de intellectueel, die een graad voert. Toen in de oorlog het industriële apparaat op toerfen ging draaen was de productie verbijsterend groot. Zelfs de Duitsers hebben deze kracht te veel en te lang onderschat, het werd hun militaire ondergang. Er is een niet los te maken ver band tussen de gedragingen van een volk en zijn bestaan in de toe komst, daarom is het van zo groot belang in welke richting de ouders hun kinderen leiden. Hoe gelukkig is het dat de sa menleving zelf voor de afsnijding van uitwassen zorgt! Kranige kerels, hier in ons land, de kantooratmosfeer moe, staan nu in Canada, Australië, Brazilië etc. achter de ploeg of ze sjouwen in een fabriekde vuile overall paste hen hier niet, daar is men aan de dwaze opvoederij lachend voorbij gegaan. B. T. VOETBAL SVW—WADDINXVEEN 2-2 De Waddinxveen supporters heb ben de laatste 2o min. danig in spanning gezeten, maar toch brach ten de geelzwarten een verdiend punt mee naar Waddinxveen toe. De eerste aanval was voor Wad dinxveen, door SVW over genomen en reeds nu 3 min. werd van Vuu- ren door Hartman gepasseerd 1-0. Maar Waddinxveen versaagde niet en toen na 6 min. Kortlever voor zette en keeuer Kramer uitliep kreeg de bal effect en was het van Dijk die de stand op gelijke voet bracht 1-1. Waddinxveen bleef zeer gevaarlijk en keeper Kramer werd goed aan de tand gevoeld maar hij bleek uit het goede hout gesneden, maar toen na 20 min. Kortlever goed voorzette was het van Geloo- ven dié prachtig schot de stand op 1-2 bracht voor Waddinxveen. Ook de Gorcumse Romein, die midvopr speelde probeerde het om er door te komen maar spil Romein zijn naamgenoot gaf hem geen kans zo dat Waddinxveen met een voor sprong thee ging drinken. Na rust was het SVW dat de toon aangaf maar wat de Waddinxveen defensie toen verzette had de bewondering van vriend en tegenstander, aan voerder Biesheuvel en zijn mannen gaven toen verdedigend een goede en rustige partij te keepen. Maar 10 min. voor het einde toen arbiter Ravens een strafschop toekende bracht de Boon de stand op 2-2. In de laatste 3 min. kreeg Waddinx veen nog een goede kans toen van Gelooven doorbrak maar hij werd ten val gebracht en zo ging deze laatste kans verloren. De gehele Waddinxveen ploeg heeft hard ge werkt in deze wedstrijd en had de grootste bewondering van het pu bliek voor het vertoonde sportieve spel. Waddinxveen gaat naar Alblas- serdam en als er weer zo hard ge werkt wordt dan zit er voor de Geelzwarten winst in. Waddinxveen speelt thuis tegen NSV hier zit winst in, Waddinxveen 4 speelt ook thuis tegen NSV 2 dit wordt een gelijkspel voor Schouten en zijn jongens, het derde gaat naar Zwervers 2 dit kan ook een gelijk spel worden. Waddinxveen Z ont vangt de leiders van de afd. Spirit deze zijn nog ongeslagen en als het niet te hard gaat vriezen krijgen ze in Waddinxveen de eerste neder- Zaterdag 8 Januari Tentoonstelling „De Zwaluw" in Lunchroom v. d. Water. 14-15-16 Januari Fancy Fair W.S.E. R.K. Verenigingsgebouw. Donderdag 13 Januari Lezing Bond van Plattelandsvrouwen. Lunch room v. d. Water. Maandag 18 Januari Filmavond Alg. Ned. Bouwbedrijfsbond ih 't Centrum. Donderdag 27 Januari Bond van Plattelandsvrouwen fcursu(s ispre- ken in 't openbaar in Lunchroom v. d. Water. Zaterdag 5 Februari Toneelavond T.O.G. Lunchroom v. d. Water Zaterdag 12 Februari Toneelavond T.O.G. in 't Centrum. Woensdag 9. Febbruari Uitvoering Grote leden Toos in N.V. Dobbel- mann. a.s. Zaterdag 8 Januari is er in „Centrum" voor dè junioren een contactmiddag waardoor A en B zal worden getafeltennist en door C en D zal gesjoeld worden. Er zijn mooie prijzen voor beide groepen, dus er wordt op aller opkomst gerekend, er is gelijk gelegenheid om contri butie te voldoen dus brengt allen je kaart mee, dan belooft dit een mooie middag te worden. Ook de ouders mogen naaf de, verrichtingen van hun jongens komen kijken en zijn van harte welkom. BE FAIR Nu Be Fair gaat ook weer aan de slag in het nieuwe jaar en wel het tweede en derde speelt thuis tegen Spirit 3 en het tweede gaat naar WDS 2. Voor het derde is dit een zware opgaaf maar voor het twee de niet want die brengen de punten mee naar huis. WSE-NIEUWS Op Vrijdag 14 Januari a.s. des avonds om 8 uur opent WSE een grote Fancy Fair ten bate van haar voet- en handbalvereniging. Voor deze gelegenheid is 3 dagenlang het gehele R.K. Verenigingsgebouw af gehuurd. Behalve de gewone spelen, die er zijn wordt ér een prachtige theeschenkerij ingericht, vanwaar men rustig de gehele zaal kan over zien. Verder is er een grote poffer tjesbakkerij en niet te vergeten het rad van avontuur, met zeer waarde volle prijzen, met als klap op de vuurpeil 's Zaterdagsavonds oip 9 uur precies een half geslacht var ken. Een aansporing om deze Fancy Fair te bezoeken lijkt ons haast overbodig. Voor verdere bijzonder heden leze men de raambiljetten en de advertentie. Denken de dames van de afd. handbal om de training die a.s. Dinsdagavond om 7.30 uur begint. Vrijdag 14 Januari worden de da mes en heren, leden van WSE ver zocht om 7 uur in het Bondsge- bouw aanwezig te zijn. VOETBALPROGRAMMA: Gezien de terrein en weersomstan digheden ditmaal in het program ma. Alblasserdam-Waddinxveen Waddinxveen 2-NSV I, 2.30 uur; WSE I-RVC I, 2.3 U ur: Zwervers II-Waddinxveen III, 12 uür 'Wad dinxveen ÏV-NSV II, 12 uur; RVC II- WSE II, 12 uur; Verheul I-PP SC I, 2.30 uur; Waddinxveen Z- Spïrit 3 uur; Rijnstreek-Ibis; WDS 2-Be Fair 2; Be Fair 3-Spirit 3, 3 u. Voor de voetballiefhebbers kun nen wij nog mededelen dat, indien de KNVB of afd. Gouda haar wed strijden in het geheel afgelast, dit via de radio bekend wordt gemaakt eh wel voor de Zaterdagmiddag- competitie. Vrijdagavond Jna de nieuwsberichten van 6 en 7 uur en voor de Zondagcompetitie Zater dagavond na de nieuwsberichten van 6 en 7 uur. MEDISCHE SPORTKEURING. Denken de heren secretarissen en juniorenleidèrs er om dat bij de aanvang van de juniorencomp. di rect boete volgt als een speler niét gekeurd is. Opgave voor keuring kan nu nog geschieden bij de heer A. C. van den Bosch, Ieplaan 27. Spoed echter gewenst. SCHAKEN WSV speelde 4 wedstrijden voor de RSb daar heeft 1 gew. 2 remise, 1 verl. Het 2e 10-tal speelde haar eerste wedstrijd voor de Goudse Schaakkring tegen Bodegraven en verloor die met 4-6 heeren. Maan dag 24 Januari naar Oudewater al len precent.

Weekblad voor Waddinxveen | 1954 | | pagina 3