Weekblad voor Waddinxveen I':5 lil Maedec de Vrouw. De- Spie>g>el van de week Kris-Rras .IflMi MUNHARDT'S IS Het 500e nummer 4*emeeiiteraa<lsvei*g,a«lei*iiig: No. 500 Vrijdag 14 Januari 1954 10e Jaargang Aires Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telet. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1,00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. De K.L.M. is in het nieuws ge weest op een wijze, die velen niet voor mogelijk hadden gehouden. By de behandeling toch van enige diefstalzaken voor de Haarlemse rechtbank kwam aan het licht, dat een groot aantal employés zich aan diefstal had schuldig gemaakt. De Officier van justitie kondigde zelfs aan, dat er meer arrestaties zullen volgen - ook onder hoog geplaat sten, die bonnen voor artikelen kon den uitschrijven, waardoor de kans op ontdekking verminderde. Die ontdekking van de heren heeft dan ook een behoorlijke tijd geduurd. Het scheen daar op Schiphol nog al rauw toe te gaan: hele huizen werden van de gestolen goederen ingericht en een magazijnbediende, die naar eigen verklaring moeilijk „neen" kon zeggen, gaf met gulle hand gestolen goederen uit. Krek Sinterklaas! De dieven bleken bo vendien hun eigen controleurs te zijn! De zaak kwam aan het rollen, doordieneen der dieven zich aan gestolen drank letterlijk dood-- dronk. Gelukkig is, dat de zaak nu rolt. Het ziet er naar uit, dat aan deze wantoestand een krachtig einde zal worden gemaakt. Een krachtig einde aan de speel- clubs i'n de Nedjbrlands-Belgische enclaves wil ook de Belgische justi tie maken. Dit bleek uit de vier maanden gevangenisstraf die tegen de hardnekkige exploitanten van deze clubs door de rechtbank te Turnhout werden gevraagd. Nu staat er hier een huis, waarvan men niet goed weet of het in Hol land dan wel in België hoort. De eigenaar, Sooy van den Eynde ge naamd, wil wel een speelclub on derdak geven en opende daartoe een inschrijving onder die clubs. Komt er in dat perceel weer een club, dan is het de vraag: overtreedt men hier de Belgische of de Nederlandse wet? Een leuke warwinkel. Aan de warwinkel, die volgens de minister het liften van militai ren met zich bracht, hoopt men nu door bijzondere (maatregelen een einde te maken. Men weet, dat er een actie is ontketend, waardoor een en ander wordt georganiseerd. De automobilisten kregen plaatjes waarop stond, dat zij militaire lif ters meenamen en de garnizoens commandanten wezen plaatsen aan waar de militairen konden worden opgenomen. Wat regelen we toch alles graag. Zelfs de tijden waarop die „opneemplaatsen" zijn geopend, werden vermeld. Alleende meeste van die opneemplaatsen lig gen ver van de grote weg af. De automobilisten moeten er vaak voor omrijden. Op de duur zal dat wel te veel zijn gevergd.... Wordt tegenwoordig van de con sument ook niet te veel gevraagd? De drastische verhoging van de melkprijs heeft zelfs de verbonden Werkgevers al ongerust gemaakt. De heren hebben de regering ge vraagd, of deze verhoging niet in- strijd is met het streven der rege ring om prijsverhogingen te voor komen. Tja, die melkprijs. De afde ling Zaandam van de K.A.B. advi seerde zijn leden al, uit protest te gen de prijsverhoging het gebruik van melk tot het uiterste te beper ken. Goede raad is niet duur. Voor de eerste tijd, zal de melkomzet o.i. KOU-KOORTS-GRIEP SANAPIRIN (Mijnhardt) veelvoudi ge geneeskracht door veelvoudige samenstelling. Prij» per koker 90 en so ct wel wat teruglopen. Na enige tijd weet men echter niet beter en wordt toch weer meer melk genomen Zo is nu eenmaal de practijk. De Stichting van de Arbeid was al evenmin te spreken over het rege ringsbeleid ten d'eze. Zij betreurde het, dat de regering met haar geen overleg had gepleegd en zij voor zag, dat de maatregel om de melk prijs te verhogen, zijn weerslag zou hebben op de algemene loon- en prijspolitiek. De Stichting vroeg in een telegram een onderhoud met de Ministerraad aan. Ook de voorzitter van het Prot. Chr. Verbond van Werkgevers had critiek op het regeringsbeleid inza ke prijsafspraken. Hjj kon hét al gemeen optimisme, dat tegenwoor dig heerst over de goede tijd die we doormaken, voorts ni'ett) delen. De bedrijfswinst droeg z.i. vaak een incidenteel karakter en hij vond, dat zij te veel met bewapeningsop drachten hadden te maken. Critiek op de regering hebben eveneens de boeren in de Biesbosch. Wij kunnen ons voorstellen, dat degenen, die in de Biesbosch door de laatste stormvloed zijn gedu peerd, niét veel goede woorden over hebben voor onze regering, die 'er niet voor voelde de Biesbosch inde vergoeding van de watersnood- schade te betrekken. Wel zal ook hier het Rampenfonds de huisraad- schade vergoeden, doch deze is, doordien de boeren tijdig werden gewaarschuwd, niet zo groot. De schade aan de dijken is veel belang- ker. Die wordt op een vijf millioen gulden geschat. WANGUNST. De verhouding tussen ons en de buren Van de overkant is altijd goed geweest. Zo zelfs dat we af en toe 's avonds een kaartje legden en er een lekker kopje koffie bij dron ken. We stuurden ze met de jaar wisseling een kaartje en we ontvin gen de beste wensen terug. En nu opeens kijken ze ons niet meer aan. De goede verstandhouding is kapot en wij, mijn vrouw en ik, staan op de zwarte lijst. De reden? Nu, dat zal ik U eens vertellen. U moet weten, dat wij een aardig extra-tje kregen. Op welke manier komt er nu niet op aan, maar ilk kan wel verklappen, dat het geld op een bonafide wijze in ons bezit kwam. En wat doe je dan als je een gezin hebt? Niet op de spaarbank zetten! Maar het geld besteden aan kleding, schoeisel enz. We kochten voor de kinderen mooie jasjes, een paar jurkjes, schoenen en uiteindelijk kon er vqpr mijn vrouw nog een mooie wintermantel en voor mij een prachtig costuum worden gekocht. U begrijpt wel dat het extra-tje op een gloeiende plaat Viel. Toen mijn vrouw al de nieuwe aankopen in huis had is ze op een middag met haar nieuwe mantel aan aan de overkant gaan vragen of ze zin had den 's avonds te komen kortavon den. Ze zijn geweest en vanzelf werd al het nieuwe getoond omdat het nu eenmaal een eigenschap van de vrouwen is èn omdat mijn vrouw het ook' niet alle dagen te beurt valt met een goed gevulde portemonnaie te gaan kopen. De andere dag keken de buren ons niet meer aan. Ze konden niet hebben dat juist w\j dat extra-tje hadden. Ze hadden het veel liever zelf gehad waarschijnlijk. Wangunst vind ik een lelijk ding. Wat kan mij het nu schelen wat mijn buur man koopt. Ik vind het fijn voor iemand die het goed gaat en zal niemand ooit benijden. Maar je hebt figuren die er niet tegen kun nen. Ook de buren van de overkant horen hierbij. Ik dacht dat ik vrien den had in mijn buren van de overkant, maar het is niet zo. Wat kun je je in de mensen toch vergis sen! Kris-Kras Prinses Margriet verjaart - - -v H.k.h. Prinses Margriet Francïs- ca viert Woensdag a.s. haar twaalf de verjaardag. De aanhankelijkheid van het Nederlandse volk aan de Koninklijke familie, bleek weer eens te meer bij de geboorte van het dei de prinsenkind in 1943 te Otta wa in Canada. Alhoewel weinigen toen in de gelegenheid waren de vlag uit te steken, beleefden wij toch binnenskamers de diepe vreug de. Nog elk jaar volgen wij met be langstelling de berichten over onze koningskinderen. Op het ogenblik staan haar prestaties op de ski's weer in het centrum van de belang stelling. Wij spreken de hoop uit, dat h.k. h. prinses Margriet nog vele malen deze dag temidden van haar fami lie moge herdenken. dan wel of de thermometer enkele graden onder nul staat, dit mag al lemaal' niet hinderen: er wordt schoongemaakt. Is dat waar? hoor ik U al vragen. Een paar dagen voor Nieuwjaar kreeg ik een brief van een trouwe lezeres van onze rubriek. U zult begrijpen, dat ik ditmaal de plaats naam niet noem. Zelfs niet de ini tialen van de schrijfster. Want een der edities komt in de betrok ken plaats, en aangezien onze leze res een „immigrant" is - iemand dus, die er niet geboren is - vraagt ze mij haar naam en adres onder geen voorwaarde te publiceren. En dat doe ik d,an ook niet. Ik iaat nu een kleine passage uit haar schrijven volgen. „We wonen hier nu enkele jaren, en daar ik zelf uit een dorp afkomstig ben, kan ik hier wel aarden. Over het alge meen zijn het gemoedelijke mensen, vriendelijk en behulpzaam, als het nodig is. Maar aan ééh hunner ge woonten kan ik maar niet wennen. Hier begint men al eind Januari, begin Februari schoon te maken. En dat gaat hier altijd bijzonder voor kinderen,mei" Thijm en Honing radioaal. Het huis wordt als het ware met bezemen gekeerd, en wie aan deze schoonmaakkoorts niet meedoet, wordt uitgemaakt als een „viespuik", een ,,taddek'' en dat U begrijpt wel, dat ik behoor tot deze categorie huisvrouwen. Al thans in de ogen van demensen, d|ie |hier altijd gewoond hebben. Want ik pas er voor om midden in de winter te gaan schoonmaken. Nu zegt mijn man, dat ik me ook SCHOONMAAKKOORTS Bij tijd en wijlen krijg ik vragen over wonderlijke dingen. Want wie zal het als vrouw in haar hoofd krijgen om in deze maand, of Fe bruari te gaan schoonmaken? Ik weet zeker, dat men bij ons in het dorp op bedenkelijke wijze het hoofd zou schudden, als men zegt, dat wij bijvoorbeeld vandaag of mor gen aan de schoonmaak zouden zijn. Schoonmaken d,oe je i;n het voor- en najaar. Je wacht in ieder geval wat zachter weer af en zo lang het vriest, of zolang er sneeuw ligt, zal er wel geen verstandige huisvrouw zijn, dié er aan begint. Toch schijnt er een streek in ons land te zijn, waar men - weer of geen weer - eind Januari, begin Februari aan de schoonmaak begint. En of er nu een pak sneeuw ligt, in dit opzicht moet aanpassen. Is dat zo? Maar vindt U het niet dwaas, om als het steendik vriest toch te gaan schoonmaken? Ik moet dit jaar in de voorkamer nieuw be hang hebben. Dat laat je toch niet doen, als het nog zo koud is? Wilt U mij eens Uw mening zegeen?" Natuurlijk doe ik dat. En ik ant woord kort en bondig: Mevrouw, U hebt groot gelijk, dat U niet mee doet meedoet met deze dwaze ge woonte. Wie gaat er nu in Januari of Februari schoonmaken! Het kan natuurlijk wel eens voorkomen, dat. je met buitengewoon zacht weer in Februari reeds een aanvang maakt. Maar anders - weest U maar ver standiger, mevrouw. En laat de buurt U maar uitmaken voor wat zij wil. Gaat U maar kalm uw gang en als het straks Maart is, en het weer is er geschikt voor, pakt U dan maar de bezem, de dweil en de ragebol en begint U dan.Als U het huis schoon hebt, i's het bij de anderen ondertussen alweer vuil geworden. Persoonlijk voel ik veel voor tra dities, mits het goede tradities zijn. Ons leven wordt tegenwoordig toch al zo prozaïsch, zodat we de oude gewoonten en gebruiken, die we nog handhaven, moeten vasthouden. Maar zoiets als in dat dorp gebeurt, vind ik ronduit gezegd dwaasheid. En daar zou ik evenmin aan mee doen. Ik hoop, dat dé betrokken dor pelingen dit stukje ook lezen. En dat ze dan een beetje anders zul len gaan denken over anderen, die niets voelen voor een dwaze ge woonte. Uit alles blijkt ook, dat verdraag zaamheid in bepaalde streken soms een schaarse deugd is. Als we eens een beetje minder gingen letten op het doen en laten van onze mede mensen', en wat meer naar onszelf keken, wat zou het leven dan voor velen veel dragelijker worden. Ik geloof, dat wij vrouwen vooral in deze een goede, mooie taak hebben. Om zelf het goede voorbeeld te ge ven Wanneer we ieder in zijn eigen waarde laten, dan zouden er veel minder ruzies zijn. Ik kom hierop nog wel eens nader terug. Dora Werth. 500 maal verscheen het Week blad voor Waddinxveen. Op zichzelf niet zo 'bij zonden, maar voor ons toch niet zonder betekenis. Als we terugdenken aan de voorbereidihg toen we met zeer grote moeite van het Militair Gezag toestemming tot uitgave wisten te verkrijgen, toen we tengevolge van het gebrek aan electriciteit met voetkracht moesten drukken, toen we zo goed als geen papier hadden, toen we enz. We hebben de sprong gewaagd! Heel kalmpjes aan en sober, in .dwergformaat. De inhoud groten deels bestaande uit distributie me dedelingen. Kortom een blaadje van weinig pretentie. Toch zat er groei in en we konden bij stukjes en beetjes ons formaat vergroten en ons lezerstal uitbreiden. Vanzelf sprekend kon dit niet buiten de me dewerking van adverteerders en ab- bonné's, zij allen hebben aan de uitbouw van ons blad medegewerkt. Een woord van erkentelijkheid en waardering hiervoor is zeker niet misplaatst. Onzerzijds hebben we ge tracht ons blad dienstbaar te ma ken aan het algemeen belang, aan het belang van onze dorpsgemeen schap. Of we hierin geslaagd zijn, is niet te onzer beoordeling. We er kennen wel eens tekort geschoten te zijn en het niet een ieder naar de zin gemaakt te hebben. Maar och, •hoe zouden we dat kunnen, het is zoals een rijmpje zegt: Waar werd een kok gevonden, Die koken kan naar alle monden. 500 nummers bestreken een tSjd vak van bijna tien jaar. We waren bij ons eerste nummer juist onder •de druk van de bezetter vandaan ■en bij ons 500e mogen we allen te rugzien op een periode van opbouw ■en herstel. We willen echter vooruitzien en •van ons blad maken wat er van te maken i's: hét blad voor Wad dinxveen. We durven voor de toekomst ook •weer te rekenen op de onontbeer lijke medewerking van de adver teerders, lezers en verslaggevers. Naar het 1000e nummer! DE UITGEVER middelde huurprijs. Alle overige, na de oorlog in het Sniepkwartier gebouwde woningen, zullen vaneen huurverlaging niet profiteren. In behandeling kwam een voor stel van B en W tot vaststelling van nieuwe, hogere rechten voor huwelijksvoltrekkingen. Voorgesteld was Maandag le klas f 40 (oud f 25), 2e klas f 25 (oud f 15), 3e klas f 10 (oud f 5); Dinsdag le klas f 60 (oud f 40); Woensdag 2e klas f 40 (oud f 25); Donderdag le klas f 40 (oud f 25), 3e klas f 15 (oud f 10); Vrijdag 2e klas f 20 (oud; f 15); Za terdag 3e klas kosteloos, zoals be staand. Mevr. Van der Torren vroeg bij alle huwelijksplechtigheden de lo per uit te leggen, waarmede de raad het wel eens was. Besloten werd voor alle dagen een gelijk ta rief voor huwelijksvoltrekkingen vast te stellen, n.l. f 60 voor vol trekking eerste klas, f 40 voor 2e klas en f 15 voor derde klas. De huwelijksvoltrekkingen 3'e klas op Vrijdag en Zaterdag zullen koste loos geschieden. Toegekend werd een bijdrage in reiskosten voor een leerling die een school voor buiten- woon lager onderwijs in Gouda gaat bezoeken. De gemeente Gouda zal geen bijdrage ontvangen in de stichting van een rijkslandbouw- winterschool aldaar. Het voorstel om enkele luchtfoto's van Waddinxveen te laten maken ontlokte mevr. Van der Torren de vraag of het niet aardiger is losse foto's van de gemeente te laten ma ken op de grond. Aanders zal het na geslacht de lucht in moeten om te zien hoe het vroeger is geweest. De heer Venema was van mening, dat zes foto's wel wat weinig zijn om een juist beeld van de gemeente te krijgen. iDe voorzitter antwoordde, dat het maken van foto's op de be gane grond ook mogelijk zal zijn en dat de gemeentesecretaris deze zaak op bevredigende wijze in handen -heeft. Daarbij zijn luchtfoto's een aanvulling. Indien (mocht blijken, dat zes opnamen niet voldoende zijn, zal de opdracht tot 10 kunnen worden uitgebreid. De raad stemde met het voorstel in. Besloten werd verder twee des kundigen te benoemen, tot schatting van het land van de heer Oudijk ten behoeve van aankoop door de gemeente. Het voorstel werd zodanig geamendeerd, dat het rapport van de deskundigen voor de gemeente, noch voor de eigenaar bindend zal zijn. Voor het uitbaggeren van de Pette werd een crediet van f 9450 beschikbaar ge steld. De verbreding van de Putte- laan ontmoette bij vrijwel alle le den bezwaar in verbapd met de ge vaarlijke verkeerssituatie, die zou ontstaan op de Kerkweg bij de spoorwegovergang. Vooral de heer Van Egdom durfde de consequen ties van een dergelijk besluit niet te dragen. Besloten werd tot ver breding van de laan over te gaan, maar voorlopig een eenrichtingsver keer in te voeren. Naar aanleiding van een verzoek van het bestuur der Herv. School vereniging om medewerking voor uitbreiding van de school aan de Onderweg, gaf de voorzitter een uitvoerig relaas over de totstandko ming van dit verzoek, waarbij hij mededeelde, dat de meerderheid van het college van B en W tegen deze oplossing is. De wens is de school aan de Jan Dorekenskade uit te breiden en later in de nieuwe wijk in de Puttepolder een nieuwe school te stichten, Wethouder Bui telaar, tevens secretaris van het schoolbestuur, deelde mede, dat hij ondanks de moeilijke positie waar in hij verkeert, als wethouder van onderwijs aan de gevraagde oplos sing wel medewerking wil verle- Nieuws jaarsrede van de burgemees ter Trouwen wordt duurder Luchtfoto's van de Gemeente. In dé vergadering van de ge meenteraad deelde burgemeester Warnaar mede, dat de door de mi nister van Wederopbouw en Volks huisvesting aangekondigde huurver- Uagingen v/oor woningweitwoningen niet het resultaat zal hebben wat velen cfaar kennelijk van verwach tten. Het resultaat is, dat alleen de ''SO pas gereedgekomen woningen 'een huurverlaging zullen krijgen van 90 cent per week en dat de huur van de thans in aanbouw zijnde woningen f 1.05 zal liggen beneden He oorspronkelijk vastgestelde ge nen, Voor zeven onderwijzers aan deze school is ö'/a lokaal aanwezig en die toestand, i's onhoudbaar. Als de schoolarts komt, moet er een klas naar huis gestuurd worden, omdat er anders geen ruimte is om het onderzoek te verrichten. De heer Buitelaar noemde het voorts dringend noodzakelijk (van deze school een zesklassige te maken, omdat anders de leerlingen niet meer ondergebracht kunnen wor den. De heer Huiizer deelde nog mede, dat het thans voorkomt, dat in één lokaal twee onderwijzers

Weekblad voor Waddinxveen | 1954 | | pagina 1