Weekblad voor Waddinxveen 1/Üoedw de Vrouw. De> Spiz&d van de week Üris-Kras W e ek a g e nd a No 449 Vrijdag 22 Januari 1954 9e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-rn. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Er is nieuwa, dat met een beangsti gende regelmaat in onze kolommen terugkeert. Geen weekeind, of er is wel een of ander ernstig verkeers ongeluk van „de grote weg" te ver melden; de straaljagers hebben ten deze al evenmin een goede reputatie en nu ziet het er naar uit, dat ook de spoorwegen niet meer zonder on gelukken kunnen rijden. De onbe waakte overweg al dan niet be veiligd door flikkerlicht-signalen vraagt telkens weer slachtoffers. Dat begon dit jaar al op 3 Januari, bij Zwolle waar één dode viel en de noodlottige reeks werd voortgezet doordien bij Doetinchem een perso nenauto op een onbewaakte overweg door een trein werd gegrepen. Drie inzittenden werden dadelijk gedood de vierde man werd zwaar ge wond. En nauwelijks was de nieuwe week begonnen, of in de omgeving van Dieren, bij de spoorbrug over het kanaal, reed een goederentrein op een stilstaande collega, waardoor een leerling conducteur werd gedood en een machinist zeer ernstig werd gewond. Een geweldige ravage, mede doordat er brand ontstond, was bo vendien het gevolg van deze botsing, waarvan men nog niet nauwkeurig de oorzaak kan vaststellen. Het grote aantal ongelukken, waar de spoor wegen tegenwoordig bij zijn betrok ken, wettigt de, reeds meer gestelde vraag, of het niet gewenst is, een Raad voor de Spoorwegen in te stel len, zoals deze reeds voor de Scheep vaart en voor de Luchtvaart bestaat. De spoorwegen waren toch in het be gin van deze week niet bijzonder ge lukkig, daar er door het defect raken van enige electrische kabels enkele trajecten enige tijd stroomloos waren een euvel, waarmede in sommige steden ook de tram had te kampen. Stappen wij in figuurlijke zin, van de spoor- en tramwegen af, dan mo gen wij met voldoening vaststellen, dat de dijken zich tijdens de geweldi gen Westerstorm, waarbij snelheden voorkwamen van 150 kilometer, goed hebben gehouden. Menigeen in Neder land, die door de huilende wind niet in slaap kon komen, heeft met zorg gedacht aan de dijken, omdat men wist, dat de wind uit dezelfde hoek kwam als tijdens de Rampnacht. Ge bleken is, dat de ingestelde dijk- wacht uitnemend werk heeft ver richt, waardoor de ernstige bedrei ging van de dijk van Wolfaartsdijk tijdig kon worden ontdekt. Op de zelfde plaats, waar deze dijk in de Rampnacht bezweek, waardoor in genoemd dorp verscheidene doden waren te betreuren, moesten verster kingen worden aangebracht. Ook in en bij andere plaatsen was de dijk- wacht paraat. Zo te Stavenisse, in Zierikzee en langs de Westrand van Brabant, bij Willemsstaa en Fijnaart, is goed werk verricht. Het is niet te verwonderen, dat on ze gedachten bij stormweer tegen woordig in de eerste plaats uitgaan naar het Rampgebied. De jongste storm heeft echter groter schade aangericht aan de duinen voor het eiland Ameland. Niet minder dan vijf tot zeven meter, en dit over een lengte van ongeveer een kilometer, werd van de duinen afgeslagen en men vraagt zich op Ameland met bezorgdheid af, of dat zo door moet gaan en of er geen maatregelen moe ten worden genomen. De duinenreeks wordt er angstwekkend smal. In de nood leert men zijn vrienden kennen. Onze vrienden in Indonesië heeft H. M. de Koningin namens de slachtoffers van de Februari—ramp en namens alle landgenoten de diepe dankbaarheid betuigd voor de door Indonesië verleende hulp. Toevallig (er is geen toeval) werd te- zelfder tijd antwoord ontvangen van de Indonesische minister van buiten landse zaken over de arrestatie van een aantal Nederlanders. Het heet hierin, dat deze mensen werden ge arresteerd, omdat zjj deel uit maak ten van een verboden vereniging en onwettig in het bezit van wapenen waren. Hierover zal het laatste woord nog wel niet zijn gesproken! Dit zal ook wel niet het geval zijn ten aanzien van een brand te Gro ningen, waar in een perceel aan de Sledemennerstraat twee kinderen zijn omgekomen. In deze dichtbe volkte krottenbuurt was de brand zo fel, dat de hitte de ruiten der tegen overliggende woning deed springen. Ideaal wonen moet het daar niet zijn. Toevallig weer dat toeval! sprak in een bijeenkomst van de K.V.P., welke te Almelo werd ge houden, de minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting, ir. H. Witte, erover, dat men hier te lande niet bezig is„ nieuwe krotten te bou wen. De minister verwachtte, dat in 1960 de woningnod wel goeddoels zou zijn opgelost, ofschoon in de grote steden de „pijn nog wel langer zou duren". Volgens de Minister verdient nog 10 pet. van de totale woning voorraad de naam „krotten". B. B. B. Of je het nou geloven wil of niet, ik moet nodig eens een hartig woord je met u over de B.B B. en nog iets spreken. Er is zo weinig belangstel ling voor die drie B's, dat ik me ern stig bezorgd maakt over het blote feit, of er nu werkelijk Waddinxve- ners zullen zijn die niet de betekenis van die drie B's weten. En toch: zij kunnen het weten! Maar.zij wil len -het niet weten, da's mijn me ning. Wat jammer, wat jammer! Ik, op mijn leeftijd, zou nog in staat zijn deel uit te gaan maken van de B.B.B. Bescherming Burger-Be volking! Wat een edele en nobele taak; niet alleen in tijden van oor log, maar ook onder andere omstan digheden, de naaste kunnen dienen is iets waaraan geen mens zich mag onttrekken. Op de propaganda-avond van de Reserve Rijkspolitie is dat overdui delijk gebleken. De burgemeester zei het deze avond maar goed. Ik kreeg de idee, dat hij zeer teleurgesteld was over de opkomst. En anders zijn onze plaatsgenoten zo actief in alles wat er moet gebeuren. Neen, Wad dinxveen heeft op die avond geen goede beurt gemaakt, dat het veel beter gekund En de B.B.B., èn de Nationale Reserve èn de Reserve Rijkspolitie hebben ook Uw steun nodig. Tobt daar nu niet langer over, maar neemt een echt kloek besluit: geeft u op! Er werden nog plaatjes vertoond ook op die avond, prachtige plaatjes, waarvan ik nu nog onder de indruk ben. Ons Nederland bezit fiere man nen, mannen met een hart vol liefde voor hun naaste, maar ze weten ook van aanpakken. Dat is een prachtig nationaal bezit, zülke mannen! Deze filmen zouden eigenlijk zo maar op een goede avond eens aan de brug vertoond moeten worden. Ik geef er mijn wekelijks rantsoen si garen voor, als er dan geen aanmel dingen kwamen. Er moet iets gebeuren, aldus de burgemeester, voor deze instanties. Kom, Wa^ddinxveners er gebeurt ge noeg als u zich opgeeft öf voor de B.B.B., öf voor de Nat. Reserve öf voor de Reserve-Rijkspolitie. Laat onze burgemeester nou niet tobben over de vraag wat er moet gebeuren om uw aanmelding binnen te krij gen. Doe het zö, zonder meer. Doe het morgen direct. Tot de volgende week. KRIS-KRAS w. A. Hit opschrift doet ongetwijfeld Uw "wenkbrauwen fronsen. De letters W. A. hebben sedert de oorlog geen Prettige klank, maar wanneer ik U dadelijk vertel, dat ik met W.A. Wettelijke aansprakelijkheid bedoel, dan kunt U de rimpels weer uit Uw voorhoofd laten verdwijnen. Apro pos: denk er om, dat U niet te veel rimpelt» want dan wordt U vroeg °ud. Over de wettelijkee aansprakelijk- „rijk" zijn. Dat is ten enemale onmo gelijk. Aan de andere kant mag aan genomen worden, dat ieder verstan dig mens de meest elementaire be grippen van wet en recht kent. Nog voor we tot de jaren des onder scheids zijn gekomen, weten we, dat we iets ,dat het eigendom van een ander is, niet weg mogen nemen. Dat we onze medemens niet mogen mis handelen of beledigen. Als we van de rijweg gebruik maken, weten we, dat we aan de rechterkant moeten rijden. En zo voort. Allemaal dingen, die vanzelf spreken. Dat weten we allemaal. En als we een van deze wetten overtreden, weten we vooruit, dat we in 99 van de 100 gevallen ter verantwoording zullen worden geroe pen. Met alle onaangename gevolgen van dien. Ieder mens heeft dus een zekere wettelijke aansprakelijkheid op straf- wettelijk terrein. Als U een fiets van een ander wegneemt, met het oog merk die wederrechtelijk in Uw be zit te nemen of te houden, wordt U wettelijk aansprakelijk gesteld voor deze (mis)daad. En U krijgt straf. Maar U kunt ook in civielrechtelijke zin wettelijk aansprakelijk gesteld worden. En dan kost het U door gaans Uw portemonnaie. Ik zal een recent voorbeeld geven. Er komt een mijnheer een sigaren winkel binnen. Hij koopt een pakje sigaretten, betaalt en steekt er één op. Maakt nog even een praatje met de winkelier en na een groet wil hij vertrekken. Terwijl hij de winkel deur opent, struikelt hij over de deurmat die wegglijdt en valt. Zijn bril stuk en enkele verwondingen. De klant kan een week niet werken en moet een nieuwe bril. Kosten c.a. 100 gulden, maar de winkelier wei- is dan gevrijwaard tegen alle eventuele schaden, als boven om schreven. Zegt U niet: dat kan mij niet over komen. Een ongeluk zit soms in een klein hoekje. Nog een voorbeeld: Een wielrijder steekt in Rotterdam on verwacht de trambaan over. Er na dert in volle vaart een tram, die he vig remt om een aanrijding met de onvoorzichtige wielrijder te voorko men. Achter de tram rijdt een auïo, die er niet zo gauw op bedacht is en ook niet zó vlug tot stilstand kan ko men. De vrachtauto ramt het achter balkon van de tram, er zijn enkele lichtgewonden, maar veel materiële schade. Een andere automobilist, die een en ander heeft gezien, achter volgt de wielrijder, die doorreed. Proces-verbaal wordt opgemaakt en de wielrijder krijgt twee schade- briefjes, ten bedrage van ruim 3000 gulden. De reohter beslist: betalen. Nog een ander voorbeeld. Een kind, dat een boodschap moet doen voor moeder, zet haar fiets een beetje te hard tegen een winkelruit en deze sneuvelt. De winkelier is verzekerd en de nieuwe ruit wordt door de maatschappij betaald. Maar deze zoekt verhaal voor het totale be drag: ruim 200 gulden. Moeder en vader weigeren. Het wordt een ci- vielrechterlijk geding en de rechter beslist: ieder de helft van de scha de en de proceskosten. Zodoende moeten de ouders toch nog ongeveer 200 gulden betalen. In al deze gevallen zou een W.A.- verzekering veel leed hebben kun nen voorkomen. Ik kan er dan ook niet genoeg de nadruk op leggen: sluit een W.A.-verzekering en u leeft veel rustiger. Het kan nodig zijn. DORA WERTH. heid heb ik al eerder geschreven. In het kort. Het blijkt echter nodig te zijn er wat uitvoeriger op in te gaan. Iedere ingezetene van het Konink rijk der Nederlanden wordt geacht de wet te kennen. Dat is de grondge dachte van alle wettelijke bepalin gen en voorkomt bij voorbaat, dat iemand, die met de wet in conflict is geraakt, zegt: ik wist het niet. Na tuurlijk kent geen mens in ons land, zelfs de bekwaamste jurist niet, èlle wetten en verordeningen, die we tanden Wit adem Fris gert de schade te betalen. Er komt WEESINRINCHTING NEERBOSCH, een civielrechtelijk geding en tijdens dit proces blijkt, dat de werkster in de sigarenwinkel het linoleum op de vloer heeft gewreven, waardoor de voordeurmat is gaan glijden. De rechter stelt de gedaagde in het ge lijk en de winkelier moet dokken. De winkelier werd wettelijk aansprake lijk gesteld voor de schade: bril en een week niet werken; 100 gulden plus de proceskosten. Weg de ver diensten van twee weken. Waarom ik hierover schrijf? Deze week kreeg ik een noodkreet van een onzer lezeressen uit Vlaardingen. Kinderen waren aan de walkant aan het spelen en kwamen, al stoeiende tegen een voorbijganger aan, die dicht langs het water liep, zijn even wicht verloor en in het ijzige nat verdween. Schade: costuum, hoed en overjas, alsmede de bril, die niet meer boven water kwam. De politie kwam er aan te pas en het groepje van 3 kinderen werd voor de scha de verantwoordelijk gesteld. Twee van hen zijn kinderen van onze leze res. Het slachtoffer wil de zaak min nelijk schikken en heeft een reke ning in tweevoud ingediend, waarvan er dus één bij onze lezeres terecht is gekomen en de ander bij de ouders van het derde kind. Die rekening is wel niet zo heel hoog, maar bedraagt toch nog altijd bijna 200 gulden. Twee-derde kom hiervan voor reke ning van onze lezeres, die weduwe is. Zij vraagt mijben ik verplicht te betalen? Ben ik verantwoordelijk voor het feit, dat deze drie kinderen tijdens hun spel veroorzaakt hebben, dat die meneer in het water geraak te? Het antwoord heeft deze lezeres inmiddels al ontvangen. En u weet natuurlijk al, waarop het neerkomt. Ja, het staat vrijwel vast, dat de moeder voor tweederde van het ge- eiste bedrag aansprakelijk gesteld zal worden. Deze lezeres kan natuur lijk naar het gemeenteuis gaan om een verklaring van on- of minver mogen aanvragen, met welke verkla ring zij kosteloos een advocaat zal kunnen raadplegen. Maar, gezien de uitspraken in dergelijke civielrech- terlijke zaken staat het wel vast, dat moeder zal moeten dokken voor de gevolgen van de stroeipartij van haar kinderen. En op gevaar af, dat men mij zal betichten reclame te maken voor een of meer bepaalde verzekerings maatschappijen ik kan dan ook niet anders adviseren dan dit: Ver zekert U en Uw gezin tegen wette lijke aansprakelijkheid. De premie per jaar is vrij laag, bedraagt meest al nog geen tientje, en U en Uw huis genoten dienstpersoneel incluis Hebt U al eens kennis gemaakt met het werk dat nu reeds negentig jaren in Neerbosch wordt verricht ten behoeve van de jeugd? Het is begonnen in 1863 door Jo hannes van 't Lindenhout, een een voudige boerenzoon die bijbelcolpor teur en evangelist was geworden. Op zijn tochten werd hij dikwijls diep getroffen door het droevige lot van ouderloze kinderen. In de pleegge zinnen waar zij waren onderge bracht was zo weinig liefde Dit liet hem niet los én bracht hem tot een geloofsdaad! Hij nam wezen en halfwezen op in eigen huis. Kapitaal was er niet. Alles moest gedaan worden met verkregen giften en gelukkig vloeiden deze in steeds ruimere mate binnen. Maar wat heeft dit alles een strijd gekost; wat zijn er een teleurstellingen geweest wat is er veel gebeden! Nu ligt daar dan dat jeugddorp met zijn paviljoens, kerk, werkplaat sen voor vakopleiding, scholen voor gewoon- en buitengewoon lager on derwijs, ziekenhuis, recreatiezaal, keuken en magazijnen, zwembad en sportvelden. Ruim 400 jongens en meisjes, wezen, halfwezen, in de laatste tijden voor het merendeel voogdijkinderen, ontvangen hier de verzorging die zij in het milieu waar uit zij voortkwamen zo node misten. Duizenden hebben Neerbosch reeds als hun tehuis gehad en konden hun plaats in de maatschappij weer inne men. En steeds wordt er weer voor nieuwe kinderen plaatsing gevraagd. Er zijn er soms acht en negen uit één gezin. Van 't Lindenhout begon in het ge loof en tot op deze dag wordt er op deze grondslag voortgebouwd. God roept ons allen tot de daad! Op Woensdag 27 Januari a.s. zal in het nieuwe Herv. Wijkgebouw een causerie met lichtbeelden worden ge houden over dit werk te Neerbosch. Dit prachtige werk wordt ook na mens U verricht! Het verdient Uw belangstelling en die kunt U tonen door deze Neerbosch-avond te bezoe ken. De toegang is vrij,. t>e samen komst begint om 8 uur. Propagandaavond B.B.B. Vorige week Vrijdagavond werd in het verenigingsgebouw aan de Stationsstraat een propaganda- avond gehouden voor de reserve- rijkspolitie. Met burgemeester War- naar Jz. was mede aanwezig de dis trictscommandant der rijkspolitie, mr R. Warmholts, De bijeenkomst, die matig was be zocht, werd geopend door burgemees ter Warnaar. Deze noemde het te leurstellend. dat in Waddinxveen de Vrijdag 22 Januari Toneelavond V. en A.V. in cantine N.V. Dobbel- mann. Dinsdag 26 Januari Lezingen-comité Lezing met lichtbeelden. Vrijdag 5 Maart Filmavond Het vierde Prinsenkind. Woensdag 10 Febr. Bindingsavond Bescherming Bevolking Vereni gingsgebouw Stationsstraat. Dinsdag 26 Febr. Praat-avond Chr. Besturenbond in Herv. Wijkgebouw EEN KOEKHISTORIE (Een bakker in de Haarlemmer meer is veroordeeld tot 1 gulden boete, omdat hij koek verkocht met cadeaubon. Zijn buurman een kruidenier, mag diezelfde koek-met-bon wel straffeloos verkopen). Het ingewikkelde systeem van wetten en verordeningen vertoont in ons „vrij" Nederland zo af en toe eens gekke dingen. Want zie, daar in d' Haarlemmermeer is een verward probleem gerezen- een koek-historie, zo gezegd; U hebt het zelf wellicht gelezen. De één verkoopt koek-met-een-bon, de ander ook, dus naar behoren; maar daardoor juist is een conflict, een overtreding ras geboren. Want wat de grutter wél mag doen, dat is de bakker streng verboden; 't mag voor de man van gort en rijst, maar vast niet voor de man der [broden. En als de bakker dat nu maar voor zoete koek had willen slikken dan zou de rechter hem vandaag niet op de vingers hoeven tikken. Eén gulden boete, 't is niet veel, maar 't gaat ten slotte om 't principe; een puzzle, waar de Hooge Raad zich straks nog wel in zal verdiepen. Ik ben op dit punt maar een leek, en houd me 't liefst maar op de [vlakte, maar 'k maak er toch een rijmpje op, omdat juist dit geval me pakte. Want 'k zie hierin opnieuw 't bewijs dat al te veel verordeningen ons leven hopeloos verward geleidelijk in een keurslijf wringen. Wanneer de klant koek-met-een-bon wil hebben, laat men 't hem dan [geven; de kruidenier mag dit vrij doen, maar ook de bakker wil graag leven! Er is een oud gezegde in 't land, dat ons ook nu weer kan verrijken: d' Een mag in 't weiland komen, [maar d' ander zelfs over 't hek niet [kijken HENK VAN HEESWIJK belangstelling voor de Bescherming Bevolking. voor de Nationale Reser ve en voor de reserve-rij kspolitie zo gering is, terwijl de bevolking in vele andere opzichten zo ongelofelijk ac tief kan zijn. De algemene toestand in de wereld moge dan iets gunstiger zijn geworden, er kan toch nog van alles gebeuren en dan heeft men spijt, dat men de gelegenheid heeft laten voorbijgaan om iets te doen. Er moet, besloot de burgemeester, iets gaan gebeuren, ook voor de reserve-rijks- politie en ieder is tegenover zijn me de mensen verplicht de noodzaak van dit werk uit te dragen en in eigen kring propaganda voor dit instituut te maken. Hierna werd de film „Hallo, hallo, hier R-P- 10" vertoond. Op interes sante en boeiende wijze wordt hierin een beeld gegeven Van het werk der rijkspolitie in al haar geledingen. Vervolgens was het woord aan de kapitein der rijkspolitie Offermans, Deze wees er op dat in 1940 in gé- heel Nederland een geest van „we ge loven het wel" heerste. Toen de klap kwam was het goed mis, niemand kon helpen, omdat niemand iets ge leerd had. Daarom gingen wij vier jaren onze vrijheid verliezen, met al le daaraan verbonden narigheden als deportaties en wat dies meer zij. Wij moeten nu oppassen, dat het niet weer gebeurt. Maar ook in ander op zicht is er een taak. Denk eens aan de rampen, storm en watersnood. Zouden er 1823' mensen zijn omgeko men als gevolg van de watersnood, als de rijkspolitie over meer ge schoolde krachten had kunnen be schikken? Spreker meent van niet. Dat begrijpt men ook in de rampge bieden, want daar komen de aanmel dingen voor de reserve-politie flink binnen. Vele en goede reservisten zijn broodnodig, niet alleen bij ram pen, maar ook bij binnenlandse on lusten. Na de pauze werd de film over de watersnood gedraaid, waarna de dis trictscommandant, mr. Warmholtsy de bijeenkomst sloot.

Weekblad voor Waddinxveen | 1954 | | pagina 1