P HET VERKEERSPROBLEEM 1 NIEUWS uit tovze. wMnplaats-. Alleen eclit De avonturen van Duimelot jm D/ G Spoi \u. De Jeugd Verkeersbrigade Geschiedenis. Hoewel het instituut der jeugd- verkeersbrigaden nog slechts enkele jaren bestaat in ons land, is dit in Amerika al veel langer bekend. In 1927 werden overzee de eerste „Schoolpa trols" opgericht, die al spoedig in het daar reeds drukke verkeer een groot succes boekten. Thans bedraagt hun aantal daar rond een half miljoen brigades, door wier optreden het aantal verkeers ongevallen met schoolkinderen op de spitsuren reeds aanmerkelijk Gezien de zeer opmerkelijke suc cessen, kreeg de Amsterdamse agent van de verkeerspolitie, die in 1947 voor familiebezoek naar de States vertrok, van zijn chef de opdracht mee, zoveel mogelijk gegevens te verzamelen omtrent 't werk van deze patrols. Deze bracht een dermate goede indruk van dit werk mede, dat men hierin een mogelijkheid meende te hebben om het verkeersongeval- lencijfer, voor zover het de Amster damse schooljeugd betrof, ondanks het steeds toenemende na-oorlogse verkeer, door de instelling van jeugd verkeersbrigades gunstig te kunnen beïnvloeden. Temeer, daar zoals ik reeds in een vorig praatje ver meldde het posteren van agenten teveel mankracht eiste. De politie zocht contact met de onderwijs-auto- riteiten, die zo zonder meer deze nieuwe gedachte nog niet wilden adopteren. Men had genoeg bezwaren: De ver antwoordelijkheid was te groot voor zo jeugdige schouders; bovendien veronderstelde men, dat het hier een taak betrof van de politie; een wet telijk grond ontbrak, terwijl weten schapsmensen met psychologische bezwaren kwamen. Dat het geleiden van kinderen over drukke straten een specifieke taak van de politie zou zijn, werd bestreden met er op te wijzen, dat hier in de eerste plaats voor de ouders een plicht ligt. Dat éne bezwaar het ontbreken van een wettelijke basis was nog het meest steekhoudend. In de We genverkeersregeling was weinig aan dacht besteed aan het probleem van de voetganger. Van rechten op de rij weg voor de voetganger kon nauwe lijks worden gesproken; er rustten slechts plichten op zijn schouders, nl.: 1. op het voetpad te lopen; 2. indien dat er niet is, gebruik te maken van het rijwielpad of de rijbaan en dan nog zoveel mogelijk aan de kant, om het rijverkeer niet te hinderen. 3. haaks en zonder nodeloze onderbre king over te steken. In de practijk kwam het er dus op neer, dat de voetganger, die van zijn voetpad af stapte, zo goed als vogelvrij was. Al deze en nog andere argumenten kon en mocht men niet wegcijferen, zodat het systeem der Jeugdbrigades vooralsnog niet werd ingevoerd. In Engeland durfde de regering het niet aan, hoewel experimenten groot suc ces hadden. De eerste. Zo stonden de zaken dus en eerst moest het aloude spreekwoord tot werkelijkheid worden, als het kalf verdronken is, dempt men de put alvorens tot daden werd overgegaan. Een ernstig verkeersongeval was oor zaak dat men ingreep over alle ge noemde wettelijke, psychologische en andere bezwaren heenstapte. Het Amsterdamse hoofd ener school be greep dat langer wachten niet ver antwoord was, waardoor de ontbre kende schakel-onderwijs-poltiie gesmeed werd. Dus kreeg Amsterdam in October 1947 de primeur van de oprichting van de eerste jeugdverkeersbrigade in Europa. Reeds van 't begin af mochten de ze verkeersbrigades zich verheugen na schooltijd. Speciaal er né vierde de jeugd haar ingehouden levens vreugde en -drift op straat uit. Bij het naar huis gaan werd de straat op willekeurige punten overgestoken en vaak nog in de nabijheid van stil staande voertuigen. Het instellen van een Jeugdverkeersbrigade heeft drie voordelen. Het oversteken geschiedt dan nl.: 1. gedisciplineerd. De verkeersbrigadiers hebben een scherp gestelde instructie, waaraan ze zich moeten houden. Ze geven lei ding aan de overstekende kinderen, die zich hieraan niet willen onder werpen, zullen gemakkelijk door de school gecorrigeerd kunnen worden. De jeugdverkeersbrigadier weet zich dus gesteund door Leerkrachten en politie. - i d 3. Geconcentreerd. Staken de kinderen voorheen op willekeurige punten en vaak onver wachts de straat over, nu zal dit oversteken slechts op bepaalde pun ten, dus geconcentreerd, geschieden. 3. gesignaleerd. De oversteekplaatsen worden aan geduid door de bekende driehoekige in de sympathie van de bevolking. Een ieder concurreerde als het ware tegen een ander om zijn wegfatsoen ten opzichte van de brigadiers te to nen. Ook het snelverkeer gaf een voorbeeld, door zo nodig voor de kinderen af te remmen. Hoewel ik hierbij moet vermelden, dat de brigadiers wordt geleerd in beginsel het snelverkeer niet te laten stoppen, maar gebruik te maken van de pau zes in 't verkeer. Hun taak. Tot dusverre gebeurden veel onge vallen met de schooljeugd voor en borden. Terwijl na verloop van kor te tijd het verkeer bekend is met de plaats van een brigade. Paedagogische waarde. Reeds spoedig bleken diverse be zwaren ongegrond te zijn. Zelfs kwam gr een voordeel voor de dag waarop men niet eens gerekend had: Naast een groot verantwoordelijk heidsbesef t.o.v. de onder hun lei ding staande kinderen, kregen de verkeersbrigadiers „gezicht" op alle facetten van het verkeer. En de kin deren voeden de kinderen op en wel direct in de practijk. Op de school dagen krijgen de kleineren, die bij een verkeersbrigade oversteken, twee- of viermaal per dag een ,,prik" om op de juiste wijze dit te doen. Op den duur zal dit automatise rend werken, en nog welauto matisch goed. Ziet men dan ook een verkeersbrigade aan 't werk, dan kan men waarnemen dat alle kinderen het oversteken gp de juiste plaats doen. Dan werd ook spoedig duidelijk, dat de onder leiding staande kinde ren zich maar niet als een kudde schapen liet overbrengen, maar zich beijverden om mede uit te zien naar een gunstig moment om over te ste ken. Dat een en ander een weerslag ten goede zal vinden in het beeld van de verkeersongevallen-statistiek Is duidelijk. In Maastricht b.v. zijn in de 5 ja ren, dat daar de jeugdverkeersbriga de van 270 jongens en meisjes aan 't werk is, geen ongevallen voorge komen van kinderen bij het overste ken Oprichting. Nu ik bemerk, dat dit artikeltje de gebruikelijke lengte dreigt te over schrijden, wil ik de rest maar bewa ren tot de volgende week. Maar voor ik besluit wil ik u nog een geheim verklappen. Bekijkt u dan eerst de bijgaande foto's eens goed. En dan hoop ik dat u geweldig jaloers bent op die vaders en moe ders in de stad, die nu met zo'n rus tig gevoel' hun kinderen naar school kunnen laten gaan in 't besef, dat ze veilig over de gevaarlijke punten worden gebracht. WantIn Wad- dinxveen komt ook een jeugdver keersbrigade. Voorlopig bij het kruis punt Kerkweg-Oranjelaan en de kruising HenegouwerwegBrugweg en Kerkweg. De politie heeft de zaak in voorbe reiding, de school werkt natuurlijk ook mee, u natuurlijk ook. Want er zijn regencapes nodig en koppelriemen en „spiegeleieren"; en dat kost geld. Kom, ouders, we heb ben er weer 5 pet. bij en 't gaat om uw kind. Kom, directeuren van fabrieken, expediteurs en wie er maar in een auto rijdt, wat is het niet prettig als u voortaan rustiger door ons dorp kunt rijden in de wetenschap dat die schoolkinderen in 't vervolg u niet meer zo vaak in angst brengen door hun plotseling oversteken, toont nu eens uw bereidwilligheid tot mede werking en laat het giften stromen op de girorekening van de heer C. P. de Leeuw, no. 255197, of geef het af op het politiebureau; schrijf of zeg er bij: voor de jeugdverkeersbrigade. Ik reken op heel Waddinxveen. (Slot volgt) H. V. Woensdagmorgen had op de Parallelweg nabij de Winterdijk een aanrijding plaats tussen een Citosa- bus en een vrachtauto, met gevolg dat de Citosabus zwaar beschadigd werd. Persoonlijke ongevallen had den niet plaats. Door de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier, is beroepen in de vacature Ds. Moll, Ds. H. Har- kema te Zeist. Deze week werd brand alarm gemaakt voor de Houtzagerij N.V. Alblas. Het bleek dat er echter geen brand was, maar dat de vlammen afkomstig waren van een uitlaatpijp van de verbrandingsoven. De inmiddels aangekomen brand spuit behoefde dus geen dienst te doen. Maandagmorgen werd in het Vereen, gebouw aan de Stationsstr. de 22e Jaarvergadering gehouden van de Geref. Mannenvereniging. Na de opening en de Jaarversla gen sprak Ds. Snoey over De An ti-Christ." Het verdere van deze ge slaagde avond werd gevuld met zang van het Kerkkoor, soli-zang en enkele voordrachten, terwijl aan het slot in „de mast" werd geklommen, op de wijze zoals wekelijks via de radio gehoord wordt. Werd meermalen de klacht gehoord, dat we soms moeilijk de juiste tijd konden vaststellen, hier aan is nu een einde gekomen, door dat de horloger J. Saton aan de ge vel van zijn pand een grote electri- sche klok heeft aangebracht, welke 's avonds verlicht is. De heer Saton heeft hiermede het publiek zeer aan zich verplicht. Nu nog iemand, die zulk een initiatief neemt aan de Dorpsstraat. Ook daar zou het zeer nuttig zijn. Voor elke vrouw is van het al lergrootste belang dat zij op de hoog te is en blijft, van al datgene waar bij haar woning betrokken is. De leden van de afdeling Waddinx veen van de Ned. Bond van Platte landsvrouwen hebben op waarlijk originele wijze kennis kunnen ne men van datgene wat er op het ogen blik zoal te koop is op het gebied van moderne woninginrichting. Maandagavond kwam deze afde ling in de lunchroom van De Water voor de eerste maal in 1954 bijeen. Als gast-spreekster trad op het lid van het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland van deze bond Mevr. SchuddebeursPrummel. Voor een groot en belangstellend gehoor opende spreekster een grote koffer. De inhoud van deze koffer de z.g. woningkoffer was zeer rijk geva rieerd. en bestond uit een grote ver scheidenheid van artikelen welke in elke woning aanwezig zijn of beho ren te zijn. Aan de hand van deze reeks arti kelen besprak spr. de mogelijkheden van een moderne woninginrichting. Stalen van vloerbedekking, tafella kens, beddegoed, kussens, keukenin richting, schoonmaakartikelen, bad- kamervloeren. badkamerverwarming, o.a. de verwarmingslamp. Ook wees zij op de nieuwe emmerdouche, vrouwendomein de keuken werd aan bespreking onderworpen. Welke mogelijkheden o.a. de pro ductie van schuimrubber biedt bleek zeer duidelijk uit haar lezing. Voorts wees zij op de grote betekenis van de Nationale Huishoudraad waarin alle vrouwenorganisaties vertegen woordigd zijn. Deze woningkoffer, al dus spr. heeft reeds grote diensten bewezen. Zo werd o.a. deze koffer getoond in het rampgebied van Oud- Beijerland, waar c.a. 12.000 personen deze koffer bezichtigden. Voorts ves tigde zij de aandacht op het boekje „de boerin ert haar huis". Zij vertoonde een instructief filmp je over moderne woninginrichting; hierin werden diverse mogelijkheden getoon van binnenhuis-architectuur in diverse stijlen. Bij de bespreking werden verschil lende vragen gesteld. Mevr. v. d. Torren-Veendorp deel de mede. dat Waddinxveen in het ge lukkige bezit was van een commis sie uit de verschillende vrouwenor ganisaties waarmede bij bouw van nieuwe woningen overleg gepleegd wordt over de indeling der wonin gen. Deze vergadering, welke stond on der leiding van mevr. Rippingv. d. Breggen mag zeer geslaagd genoemd worden. zijn Mijnhardt's Poeders als de naam Mijnhardt er op voorkomt. Dinsdagmorgen werd door B. en W. in het openbaar aanbesteed de bouw van een nieuw gymnastieklo kaal bij de o.l. school A. De architec tuur voor deze bouw berust bij het bouwkundig Ingenieursbureau Stuur man en Zn. Voor deze inschrijving werden in totaal zeven biljetten in geleverd. De hoogste inschrijvers wa ren de fa. L. C. Verzijden voor f 79.400, en de fa. Gebr. Kok te Gou da voor f 78.450. Laagste inschrijver was de fa. J. Sekeris en Zn. voor f 74.461, opgevolgd door de fa. L. Vermeer en Zn. te Moordrecht voor f 75.437. De bouw van het nieuwê gymnastieklokaal werd inmiddels ge gund aan de laagste inschrijf ster, de fa. J. Sekeris en Zn. Konden we een dezer dagen in de Goudse Courant een bericht lezen dat een vooruitstrevende kapper aan zijn zaak een zelfbediening-scheer- salon had verbonden, thans kan men in onze advertentiekolommen eenzelfde bericht vinden van kapper Van Es aan de Zuidkade. Ook bij het scheren staat de tech niek niet stil. Waar is de knusse tijdverpozing gebleven van de „scheerwinkel", waar men altijd nieuwtjes placht te zeggen en te ho ren? In deze tijd van jacht en haast brengt zelfs het electr. scheerappa- raat uitkomst! K I E S P IJ N Mijnhardt Kiespijnpoeders. Doos 50 ct. Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 50 ct. Het architectenbureau Van Donkelaar en Bodegraven te Woer den heeft namens B. en W. aanbe steed het bouwrijp maken van ter reinen, gelegen in het gedeelte van het uitbreidingsplan tussen Zuidkade en Ringvaart ten Zuiden van de R.K. kerk en ten Noorden van de verbin dingsweg van Zuidkade naar Kanaal dijk, met bijkomende werken, o.a. het maken van twee gewapend betonnen kokerbruggen en een pompgebouwtje. Van de 16 inschrijvers was laagste de firma Van Staveren en Versluijs te Gouda voor f 294.980 (koolas) en f 305.980 (hoogovenslakken) op een na laagste Gebr. Schulz te Leiden (hoogovenslakken), en hoogste H. Zanen te Bergambacht voor f 334.500 (koolas) en f 344.500 (hoogovenslak ken). De gunning is aangehouden. Met deze werkzaamheden zal een begin worden gemaakt met de verwe zenlijking van het wederopbouwplan in de omeving van de R.K. kerk, waar in de oorlog op last van de be zetter óm strategische redenen een aantal huizen moest worden afgebro ken. De uitvoering betekent, dat er bouwterrein voor 70 woningen zal worden verkregen. Het ligt in de be- doeling. dat deze woningen door de R.K. woningbouwvereniging St. Jo seph. zullen worden gebouwd. De Chr. Besturenbond zal Dinsdag 26 Januari de jaarlijkse praatavond houden. Als spreker zal optreden de heer C. van Nierop, se cretaris van het C.N.V. De vergade ring wordt gehouden in het Herv. Wijkgebouw in het Sniepkwartier. Met enkele regels willen we een verzuim herstellen en wel wat betreft het gouden huwelijksfeest van het bruidspaar NoorlanderLoeve. De 75-jarige bruidegom en zijn 73- jarige bruid mogen zich beiden nog in een goede gezondheid verheugen. Ondanks dat hun de moeilijkheden niet gespaard bleven, zien ze met dankbaarheid terug op een gezegend leven. Ai is het rijkelijk laat, hierbij nog onze gelukwensen. Het gemeentebestuur heeft aan de heer H. van Dijken, alhier, ver gunning verleend tot het oprichten van een Spiegelfabriek aan de Brug weg. De heer M. L. Linthout, onder wijzer aan de Chr. Herv. School, al hier, is benoemd tot hoofd aan een school van Chr. Nat. Schoolonder wijs te Meeuwen (N.Br.) Mej. E. M. H. Hol, onderwij zeres aan de Eben-Haëzerschool, al hier. is benoemd als onderwijzeres aan de Chr. Nat. School te Schoon hoven. M.I j NH ARDTJES: sterke J2 bestrijders van kou en griep.na Zaterdag a.s. vertrekt onze plaatsgenoot M. van Bergen naar Canada, om te worden opgeleid tot vliegenier. Op verzoek plaatsen we dit stukje nogmaals: Bij de komende huurverhoging zal, wat het percentage van de verho ging betreft, rekening worden gehou den met een klasseindeling, die zal worden vastgesteld overeenkomstig de indeling volgens de noodwet ou derdomsvoorziening. Onze gemeen te is daarbij ingedeeld in de klassen 3 en 4. Onder klasse 3, waarvoor de ver hoging 23.°/o zal gelden, valt de be bouwde kom der gemeente. Daaron der wordt in dit geval verstaan het gedeelte van de gemeente dat ligt binnen de volgende grens: Noord einde t.m. no. 34 (het oneven ge nummerde deel is kldsse 4); Onder weg t.m. no. 105 (oneven) en Onder weg t.m. no. 12 (even); de Kleikade geheel; de Plasweg t.m. no. 27; Ver der loopt de grens langs de Noord zijde van de Sniepweg; de Oostzij de van de Kanaaldijk, Wilhelmina- kade t.m. no. 98. Noordkade t.m. no. 307 aan de met evennummers ge merkte zijde en t.m. no. 40 aan de andere zijde; Brugweg tm. no. 203 (oneven) en t.m. no. 130 (even) als mede de gehele Henegouwerweg en de gehele Bodegraverstraatweg. Het overig deel van de gemeente is in gedeeld in Klasse 4, waarvoor het percentage van de verhoging 26»/o is. Van de heer J. Burger te Gou da is een verzoek bij B. en W. bin nengekomen tot het oprichten van een aardewerkfabriek aan de Brug weg, alhier. Dit zou dan de vierde aardewerk fabriek in onze gemeente zijn. BURGERLIJKE STAND Aangiften van 14 t.m. 20 Januari'54 Geboren: Trijntje, d. v. C. van der Knijff en T. Breedijk, Noordkade 271; Franciscus Aloysius Adrianus. z. v. C. H. Compeer en C. A. Jaspers, Wilhelminakade 80a; Gehuwd: K. Verheul en E. A. Hoo- gendoorn; Overleden: van Beek, Evert Jan, oud 80 jaren. Gevonden en verloren voorwerpen Gevonden: 2 sleutels; 1 vulpen; 1 damesfiets; 1 badhanddoek; 1 stof bril; 1 rode 'kinderportemonnaie m. inh.; 1 zwarte glacé dameshand schoen; Verloren: 1 bruine want; 1 shawl; 1 rode want; 1 bivakmuts; 1 horlo ge; 1 zakdoek; 1 zwarte vulpen; 1 zwarte glacé dameshandschoen; 1 pareloorbel; 1 handschoenklem. Vrijd av( in oi Kr: heei 8 uur, zal gare vergad Onze man slaagd socia praktijkexat Hij werdo J .Zuidema, De vo v"" verloting va nver< ging „De Zi 47, 1 1450, 2343.lt Grand. Kerl den. MET DE TIRC Die Tir hebben in •allen die zouden wilkBnjze ze wens in Jrvul doen gaan Op de Ai van Dobbelt ge schap, overt aanwezigen De niet g gevuld met kunnen gem zang en de een hoog pe Een „ha legde reeds gen en in e ten de vele te 2 gen, dat alle ichtl toe konden kor ing op rii den kleinen „De Vogel horen galop Prosen in hoogtepuntejad, o.a. prachtig! Corrie VroonHssea. Ook de zi Weis wisten terwijl „Wij de nodige ken. De beste i mevr. Buwal cadeau vomHnuzil optreden. De 3t w< ziens" besla waar de bezoekers waarts zijn De plaatseHing met het vei tevre zijn en ookii metl Tot weerz^met volle cantini Huldzuive can ioud al, a te hi spel, vond gen. inleic Edel rovei )irig« te 1 WATERPOLI Zaterdagav vental van om naar de gaan, in eige Zij ontmoel da Surae ui om spannen, nog mede w plaats in de porters. De' van het Dofl VOETBAL Het is W Moordrecht maar beide broederlijk kon het in verloor met veen 3 hiel' een goed Schoonhoven door deze geslagen kaï geworden, Waddinxv stol en gewo Amm. S.V. de onderste draw is niet veen 3 acht spelend van nen ook v° bezoek zijnd nen we op 47. Maar dat ging beter dan dacht. Een korte puntige tak brak zijn val. Duimelots broek werd aan de punt geregen en daar hing hij nu! Hij spartelde heen en weer in de hoop dan netjes op de grond terecht te komen, maar hoewel zijn broek hevig kraakte, zag Duimelot toch geen kans zich los te wurmen. De vo gel vloog om hem heen en gaf hem af en toe een venijnige pik. Duimelot voelde zich diep ongelukkig. Hoe lang zou hij zo moeten blijven han gen? Zouden zijn vader en moeder hem al gemist hebben? O, als ze nu maar gingen zoekenStel je eens voor dat hij zo de hele nacht moest blijven hangen 48. Intussen hield de overige familie krijgsraad. Ze hadden Duimelot al gauw gemist. „Wat moeten we nu toch doen?" huilde moeder Hand. „Misschien is hij wel in een sloot ge vallen en verdronken". „Dat denk ik niet", zei vader, ,„Want hier in de buurt zijn geen sloten. Hij zal wel verdwaald zijn. We gaan met zijn allen zoeken. Lange Jaap, ga jij met Ringeling. Moeder neemt Likkepot mee, en 't Kleine Ding blijft bij mij". En zo gingen ze op pad, ieder een andere kant uit. Wie zou Duimelot het eerst vinden? Za waren allemaal erg ongerust. Hoe zou Duimelot er aan toe zijn? (wordt vervolgd) Predikbeurten op Zondag 2 Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9.30 uur Ds. J. J. Timmer, Nieuwer!' Nam. 6.3j0 uur Ds. J. van der Haar. W\jkgebouw Sniep: Voorm. 9.30 uur Ds. J. van dér Haar. Nam. 6.30 uur Ds. P. A. Stapert, MoordrecW Gereformeerde Kerk Voorm. 10 en nam 5 uur Ds. J. Snoey. Ned. Her. „Wet en Evangelie" Nam. 3.30 uur Ds. Chr. J. Gall, D enHaag. Chr. Afgesch. Gemeente Voorm. 9.30 en nam'. 5 uur Leesdienst. Rem. Geref. Gemeente Voorm. 10 uur Ds. G. Ch. Duinker. De Zondagsdienst wordt waai Zondag 24 Januari a.s. door DrJ. Wegens vergadering zal de COÖP. boeren op Woensdag 27 Jan de gehele dag GESLOTEN zijn ge! dwin de 1 xvee .ren 'addi dooi Amn ietv om te v n Z 2 re

Weekblad voor Waddinxveen | 1954 | | pagina 2