Weekblad voor Waddlnxveen m Mo-edet de Vrouw. De> Spizael van de week Kris-Kras PRinses BEdtRIX VeRJèARt 31 Jd.nUB.RI i€QU,Gri©p?DAMPO 1953 - 1 Februari 1954 Verslag 1953 No 450 Vrijdag 29 Januari 1954 9e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1,00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen. Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Vier wethouders, veertien gemeen teraadsleden en de burgemeester van Amsterdam hebben een twee daags bezoek gebracht aau Schou- wen-Duiveland, het eiland, dat door de hoofdstad werd geadopteerd. „Wij hebben nooit geweten, dat het met Schouwen-Duiveland zo treu rig is gesteld"Met deze woor den vatte de burgemeester de in drukken samen, die men bij de tochten, tussen dè ingestorte en vervallen huizen door, had opge daan. Dit Amsterdamse bezoek aan het zwaar getroffen eiland zal wel vruchten afwerpen, ofschoon er hier „inboorlingen" zijn, die niet weten, hoe alles weer in orde zal komen. Vruchtbaar land is soms met meer dan een meter zand bedekt de uitzaai van wintertarwe in de vroeg drooggevallen polders is mislukt, omdat het hoge zoutcijfer de tarwe belette te ontkiemen. Wij zullen weldra eraan denken, hoe een jaar geleden de zee een groot gedeelte van vruchtbaar land overstroomde en bij de dankbaarheid, die dan on getwijfeld tot uiting zal komen, om dat het land na een jaar weer werd teruggewonnen, zal men zich onge twijfeld voor ogen houden, dat er nog ontzettend veel herstelwerk moet worden gedaan. En natuurlijk zullen wij er ook aan denken, dat er heel veel werd vernietigd dat nimmer meer kan worden hersteld. Inmiddels wordt alles in het werk gesteld, om een herhaling van zulk een ramp als die van de 1ste Fe bruari 1953 te voorkomen. Zo is de president van het Kon. Instituut van Ingenieurs met het idee gekomen om ter hoogte van de Doggersbank een kunstmatig eiland aan te leg gen, waardoor men in staat zou zijn, het verloop van een stormvloed te observeren en de omliggende landen eerder te kunnen waarschuwen. Inderdaad: al is er in het Rampge bied nog veel, schijnbaar hopeloos werk te doen, ook hieruit blijkt, dat wij niet bij de pakken terneer zit ten. Op geheel ander terrein kan dit ook worden gezegd vande gok kers, die telkens weer pogingen doen om de justitie te slim af te zijn. De heren doen wel hun best. Want wie zou op een boerderij bij Loosdrecht een speelhol zoeken? Toch deden de Rijkspolitie en agen ten van dé districtsrecherche hier met succes een inval, waarbij de boer en acht medespelenden werden betrapt. Na hun escapades aan de Belgisch-Nederlandse grens, waar we de laatste maanden weer niet over hebben gehoord, schijnen de heren, die het gokken nu eenmaal niet kunnen laten, de speelbanken mo biel te maken. Nu eens hier en dan weer daar wordt zo'n speelbank door de politie opgerold! En het verbode- ne blijft trekken. De politie heeft er van tijd tot tijd de handen vol aan. De misdaad wordt haar meestal niet op een blaadje thuisgebracht, zoals te Den Haag geschiedde. Een onnozel, maar niettemin er gerlijk brutaal jongmens bedreigde met een soort alarm-pistool (mis schien wel zo'n ding, waarvan de verkoop niet kon worden verboden) twee filiaalhoudsters van een bak kerswinkel om de kas machtig te worden. Een der dames liet zich niet intimideren en zag er kans toe, een toevallige kijker voor de étalage te alarmeren en na een „houdt-de-dief- srace" werd de jongeling ingerekend. In Indonesië wordt men voor min der gevangen gezet. Dat heeft de correspondent van het Handelsblad te Soerabaja, de heer Evenhuis er varen. Hij had eep telegram aan zijn blad willen zenden over hetgeen ïn het Simpanghotel aldaar was ge beurd. Een Indonesische resident wilde er een kamer hebben hem werd medegedeeld, dat er geen plaats was en er ontstond een strijd om het gastenboek, waaruit dan la ter zou zijn gebleken, dat er wèl plaats was, maar dat dit hotel de bruine broeders liever niet als gast had. En daarvoor werd dan de man, (die hierover een verhaaltje had ge maakt, in de nek gegrepen! Het geval heeft hier te lande nog al opzien gebaard en vermoed wordt, dat de plaatselijke autoriteiten bui ten hun boekje zijn gegaan. Het wonderlijke is echter, dat het tele gram van de heer E. nooit bij het -Handelsblad is aangekomen, zodat wordt vermoed, dat er censuur is toegepast. Daar moet dan maar eens gauw klaarheid in komen. Wij wil len graag weten of de vrijheid van drukpers ook nog in Indonesië be staat. Ook ten aanzien van de prijsstij gingen en dat betreft dan weer rechtstreeks ons eigen land zou den wij het naadje van de kous wil len weten. De Stichting van de Ar beid, die de jongste prijsstijgingen bestudeert, brengt ons voorlopig niet veel verder. Het prijsverloop en de invloed daarvan op het huishoude lijk budget zijn nog niet te overzien. Dat kan pas, als de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek bekend zijn, zeggen de heren. We moeten dus maar afwachten Afwachten en betalen! MIJN OOM. Mijn oom gaat jubileren! Dat zal een feest worden, vooral als je weet dat hij zijn leven lang van elk wis je-wasje een feest maakte, dat klonk als een klok. Hij heeft eenmaal een feest gegeven toen hij met een man of zes was wezen vissen en hij het geluk had de meeste en de grootste vis te vangen. Daar had u bij moe ten zijn, - je staat versteld van de manier waarop hij dit feit in een feest omtoverde. Maar' nu wordt het nog eëh groter feest, want hij is nu persoonlijk de jubilaris. Vijf en twintig jaar lang heeft hij zijn beste krachten be schikbaar gesteld aan „zijn" bedrijf. Laten we vaststellen, dat hij met een gerust geweten mag zeggen „zijn" bedrijf. Als je een kwart eeuw lang zwoegt en-tobt om steeds maar meer te kunnen produceren en jé ziet dan het verschil in omzet van voor 25 jaar terug en nu, nou, dan mag je gerust spreken van „mijn bedrijf". Maar afijn, nu is mijn oom in het zilver evenals zijn haar, dat hij al een tikkeltje gaat verliezen. Hij is al weken in de weer om allerlei din gen in te slaan, zoals sigaren, siga retten, kauwgom, zoethout voor de kinderen, zoutjes en zuur, kaas en gebak enhij heeft een afspraak gemaakt met een fotograaf, die tot taak heeft gekregen zoveel mogelijk te flitsen. Van handjes geven, van de maaltijd, van de huldiging en 's avonds van de familie, verzameld op het feest. Ik heb ook een uitno diging gehad om met mijn vrouw te komen en natuurlijk ga ik. Ik kan misschien nog wel een handje hel pen om hem van de rommel af te helpen, zoals zijn sigaren en wat stukjes kaas. Mijn vrouw neemt wel wat zoutjes, die is er dol op. Als ik het goed heb begrepen zal mijn oom de feestelijke avond ope nen met een speech over zijn dage lijkse arbeid. Dat doet hij naar aan leiding van het feit dat hij voor van een 40-urige werk- pers is hierbij uitgeno- stander week. digd, zodat u het verslag in de krant zult lezen. Mijn oom is jubilaris en daarom ziet hij wel door de vingers als ik zeg: „oom, U had beter in die 25 jaar 25 bazen kunnen hebben". Toch zullen zijn sigaartjes mjj heer lijk smaken. Tot de volgende week. KRIS-KRAS Onze kroonprinses, H.K.H. prinses Beatrix gedenkt haar zestiende verjaardag. Haar naam is thans onverbrekelijk verbonden met de watersnoodramp van verleden jaar. Vandaag gaan onze gedachten terug naar de droeve Zaterdag en Zondag van 1953, toen de storm vloed zo'n groot deel van ons land teisterde. Beatrix, amper 15, behoorde tot de eerste hoge bezoekers van het rampgebied. Tezamen met haar moeder nam zij de verwoestingen in ogenschouw, troostte zij geredde kinderen en deelde zij speelgoed uit aan évacuéetjes. Dit en het feit, dat zij meer en meer ongedwongen op de voor grond treedt, heeft haar populariteit onder het Nederlandse volk nog vergroot. Dat zij als oudste prinses steeds een goed voorbeeld moge zijn, hopen en vertrouwen wij. HOE KUNNBN WE GOEDKOOP MET VACANTIE? We zitten nog midden in de kou de, maar desondanks waag ik het om nu al te gaan praten over de komende vacantietijd. Aanleiding daartoe geeft me een brief van een lezeres uit Bergen op Zoom. Deze dame, mevrouw L. G.-v. d. E., heeft een groot gezin: tien kinderen, va riërende in de leeftijden van 3 tot 16 jaar. Mijnheer G. is werkzaam op een drukkerij en heeft een behoor lijk salaris. Maar voor een gezin van twaalf personen komt vandaag de dag heel wat kijken. Daarover zul len. we het wel allen eens zijn. Me vrouw G. schrijft o.m. het volgende: „Eens in de drie maanden krijg ik een kapitaal aan kinderbijslag. .Maar als ik het 's morgens van het postkantóó'rtheb -gelraeld^js, hgt des avonds meestal geheel al weer ver dwenen. Want met opgroeiende kin deren heb je Zoveel nodig voor kle ding en andere dingen, dat we we ken van te voren samen al een be groting maken. Dit moet gekocht, en datEn dan blijft er nooit wat over. Mijn man heeft al eens geopperd: Kun je iedere 3 maanden niet enkele tientjes wegleggen voor een weekje vacantie? Jawel, pro beer het maar eens. Overigens, ze zullen ons aan zien komen met ons gezin in een pension! Afgezien nog van het feit, dat dit niet te betalen Nu dacht ik zo: Is het nu niet mogelijk, dat er een soort gezinsruil wordt georganiseerd? Zoals ons ge zin is, zullen er wel meer in het land zijn. Laten we eens aannemen, dat er in Nijmegen ook een gezin met ongeveer 10 kinderen woont, dat ook wel eens een week met va cantie wil, maar het ook niet kan betalen. Als dat gezin nu eens een week in ons huis komt en wij in het hunne? Dan kost het wederzijds alleen de reiskosten, een extraatje voor een paar dag-uitjes en voor de rest de dagelijkse kosten van eten en drinken. Wat denkt U hiervan, mevrouw Werth?" Laat ik U eerlijk vertellen, mevr. G., dat ik aanvankelijk wat huive rig was om dit probleem in deze ru briek op te nemen. Ik heb het eens met mijn man besproken en samen hebben we het voor en tegen afge wogen. Ten slotte gaf mijn gemaal de doorslag en zei: Schrijf er in ieder geval eens over. Hetgeen ik dan ook bij deze doe. Ik kan me voorstellen, dat er heel wai-ggrtnnen in ons land zijn, die in de zomertijd ér gK12g wil len. Maar het niet kunnen wegens gebrek aan contanten. Natuurlijk vormen de reiskosten niet het groot ste bezwaar. Wel de kosten van het verblijf. Een pension, hoe eenvoudig ook overigens,, is voor een gezin van 12 personen niet te betalen. Laten we het eens heel laag nemen: ge middeld 2,50 per dag per persoon, groten en kléinen dus. Dat komt dus al neer op 30 gulden per dag of 210 gulden per week. Voeg hierbij nog de reiskosten en het geld voor extraatjes, dan is 300 gulden niet te veel. Welk gezin uit de gewone gtand kan dit vandaag voor één week vacantie reserveren? Ik meen: vrijwel geen enkel. Daarom moet ik erkennen: in dat plannetje van mevrouw G., zit wat in. Temeer, omdat het niet alleen voor de grote gezinnen bedoeld is. Natuurlijk kan een gezin van vier peronen ook pogingen in het werk stellen om te komen tot een vacan- tie-ruil. We schrijven nu eind Januari. De vacantietijd begint niet voor half Juni, dus we hebben ruim 4§ maand de tijd. Voldoende, om in de eerste plaats eens te gaan onderzoeken, of er onder onze lezeressen (en hun echtgenoten^) belangstelling bestaat voor gezinsruil in de vacantietijd. Blijkt dit het geval te zijn, dan kan ik verdere maatregelen nemen. Om te beginnen zal ik er voor zorgdra gen, dat dit artikel in verschillende streken van ons land in nieuwsbla den zal worden opgenomen. Dan hebben we een zo ruim mogelijk ar beidsterrein. We spreken dus zo af. Iedere le zeres, die dit artikel onder ogen krijgt, en in principe wat voelt voor een gezinsruil van één of twee we ken in de komende zomer, jljg- schrijft mij dit. Het verplijjjf na. tuurïïjlf-4ek niets, want„ftgfgaat er alleen maar om, of men „in princi pe" iets voor gezinsruil voelt. Blijkt, dat er voldoende animo bestaat, dan kunnen we verder gaan werken en ik wil nu wel zeggen, hoe ik mij dit voorstel. Zij, die mee wil werken aan de gezinsruil (en er dus zelf ook van profiteren wil) moet dan de volgen de gegevens verstrekken: Volledige naam en adres, grootte gezin (leeftijden kinderen), gods dienst, vacantietijd (dus de periode, waarin men wenst te ruilen) en de Nog zijn de wonden niet geheel (genezen, al gaf de zee haar prooi ten slotte (weer; nog hoort men niet de stormwind (zonder vrezen, al bouwde men een nieuwe (waat'renkeer. Nog zijn de wegen eenzaam en (verlaten in 't laatst omstreden Schouwense (gebied; al zijn er na een jaar nergens (meer gaten, 't leed om de dood genas nog lange (niet. Een jaar is na de ramp welhaast (vergleden: een mens vergeet die dingen soms (zo vlug; een jaar, waarin geleden werd, (gebeden, maar dierb're doden keren nimmer- (meer terug In stil gedenken staan we bij de (graven van allen, die de wilde zee (besprong; bereikten zij hierna de veil'ge (haven? Het waren er zovelen, oud en jong Doch 't leven gaat weer voort, op (Tholen, Schouwen, Goeree en elders, 't kan niet stille (staan; we drogen tranen, gaan opnieuw (weer bouwen: we moeten immers allen verder (gaan. d' Historie heeft deez' bladzij vol (geschreven; we leven snel; het is alweer een (jaar; maar één ding is ons beter bij (gebleven: de zee blijft altijd onberekenbaar. HENK VAN HEESWIJK Verkouden en hoestende kinderen Mijnhardt's Kinder Hoestsiroop Verzachtend, Losmakend, Hoeststillend streek, welke de voorkeur geniet. Verder enige bizonderheden over de woning. Ik leg dan een kaartsysteem aan van alle aanbiedingen-aanvra gen. We bepalen vooraf een aanmel dingstermijn, en zodra deze geslo ten is, gaan we ruilen. Nadere bi zonderheden geef ik dan nog wel tijdig in deze rubriek door. Vóór U beslist, of U al of niet medoet, wil ik nog op het volgende de aandacht vestigen. Houdt er re kening mede, dat U niet altijd pre cies datgene zult krijgen, wat U wenst. Men zal dus moeten geven en nemen. De een. wat meer, de ander wat minder. Het is de bedoeling, dat de gezinnen, die met elkander gaan ruilen, tijdig met elkander in con tact worden gebracht, zodat ze rus tig, hetzij schriftelijk dan wel mon deling, bepaalde details met elkaar kunnen bespreken. Mijn plan is een eventuele aanmeldingstermijn per 11 Mei a.s. te sluiten. Men heeft dan in ieder geval op zijn minst 6 weken de tijd om met elkaar de ruil te or ganiseren. Ik krijg dus éérst van diegenen, die wel wat voor gezinsruil in de vacantie gevoelen, een kort briefje (of briefkaart). Dus, zoals gezegd, van hen, die er in principe mee ac- coord gaan. Aan de hand van deze adhaesie-betuigingen zal ik nagaan, of het de moeite waard is er verder aan te werken. U stuurt Uw be richtje aan het bureau van dit blad, onder het motto „Domein der Vrouw - gezinsruil".. Gaarna vóór 15 Febr. a.s. Van de redactie krijg ik dan wel de aanvjggg-j ^oor Gaarr^zji,- ik uw berichten tege- -ffï&èt en hoop dan zo spoedig moge lijk na 15 Februari a.s. verdere bi zonderheden mede te delen. DORA WERTH over de werkzaamheden van de commissie Woonruimtewet 1947. In de vergadering van 12 Maart 1953 deed het lid, de heer S. C. J. van Tol, mededeling dat hij wenste te bedanken als lid van de gemeen teraad, derhalve legde hij ook zijn functie als lid der commissie neer. In zijn plaats werd benoemd de heer W. J. Moons.

Weekblad voor Waddinxveen | 1954 | | pagina 1