Verstopping zX:'T NIEUWS uit tovzc woonplaats.. De avonturen van Duimelot Weekag end a SastapSren M2.1 PUROL GENEEST lllilllll KOU. GRIEP, DAM PO Zaterdag 6 Februari Schieten en Sjoelen in het R.K. Bondsgebouw. Maanaag 8 Februari Vergadering „uouwestad". Caie van der Sluis. Woensdag 10 Febr. Bindingsavond .ttesonerming Bevolking Vereni gingsgebouw Stationsstraat. Maandag ia Feoruari Bezing Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in Luncnroom v. d. Water. Zaterdag 13 Februari Schieten en bjoeien in Buncnroom v. d. Water. Donderdag 18 Februari Lezingen- comne in 't Centrum. Zaterdag 20 Februari Uitvoering Onvermoeid Vooruit in Cantine Doooeimann Maandag 22 en Woensdag 24 Februari Verg. volksonderwijs. Zaterdag 27 Februari Uitvoering T.O.O.S. Cantine N.V. Dobbelmann Dinsdag 26 Febr. Praat-avond Chr. Besturenbond in Herv. Wijkgebouw Woensdag 3 Maart Uitvoering „Con cordia'' en „Matrozenkoor". Vrijdag 5 Maart Filmavond Het vierae Prinsenkind. 0[[icieële Mededelingen BIJTEN HAKKEN. De aandacht van de ingezetenen wordt er op gevestigd, dat vóór de woningen in voldoende mate brand- bijten aanwezig zijn. De verplichting van het bijten hak ken berust bij de bewoners, onge acht oü zij eigenaar of huuroer zijn. De bijten moeten een almeting hebben van 1 x 1£ m. en li meter uit de kant van de weg of straat lig gen. Uitkomende schotsen moeten op de rand van de bijt geplaatst worden. en hij veegt op 't ijs de baan; 'k zou graag schaatsen willen (rijden Op het schrift druppelt een (traan Het voordeel van ijs is, dat je over het water kunt lopen, schreef een andere leerling in zijn opstel. Je hebt geen bootje nodig en dat is maar goed ook, want de bootjeai kunnen nu toch niet varen. Zo heeft ieder zijn eigen visie.; Ook de brandstofhandelaar. Weet U, hot hij er over denkt? 'k Heb m'n schuren stampvol zitten, vol niet eierkolen; aan de huiz' en scholen. Maar men moet mij niet gaan (plagen om enkel anthraciet te vragen, die is uitverkocht. Ja, dat is de andere kant van d<J voislvreugde. Ik beloe deze weel? mijn kolenboer op om zes mud an thraciet. Weet V, wat hij zei? Tot 1 April krijg ik niet meer, meneer... Als U tot zolang geduld kunt heb ben Nu ja, als je gaat schaatsenrijden, wordt je vanzelf warm. Op het ijs zie je ook geen anthraciet. Nee, echte Hollandse mannen en vrou wen, jongens en meisjes profiteren van de gelegenheid en trekken met hun zwierschaatsen en Noren ery hoe die aingen verder mogen heten naar de gladde baan. Zwieren, zwaaien op de vlakte, 't is opnieuw weer het bewijs, dat we meesters zijn in 't rijden, dat we heersers zijn op 't ijs. Of de Oostenwind al guur waait, of het zacht is, of heel koud, 't geeft niets op de gladde ijzers zijn wij, Hollanders, vertrouwd. Vele duizenden gaan 't leren, vallen, opstaan, telkens weer; eenmaal krijg je het te pakken, je verleert het nimmermeer. Schaatsenrijden zit ons toch nog als van oudsher in het bloed; het verjongt je, het geeft vreugde schaatsenrijden doet je goed. Doe je best maar, schaatsenrijders, geef hem maar van katoen: 't prettigst is, dat je dit nu nog zonder vergunning mag doen. Alles heeft z'n voordeel, maar ook z'n moeilijkheden en zorgen. Neem nu eens die kleine vogels. U ziet ze wel in Uw tuin, met half uitstaande veren. Ook zij hebben het koud en geen warm hokje met veel eten en drinken. Hun „struggle for life'' is moeilijker dan ooit te voren. Wilt U er eventjes aan denken, dat men de vogels van elk' slag vooral in deze koude dagen beslist toch niet vergeten mag? Want door de vorst zijn onze (vriendjes van klein tot groot vaak in de nood; denk daar eens aan, en strooi wat (eten, al is 't slechts maar wat stukjes (brood. Vergeet ze niet, die kleine stakkerds, die, trippelend langs vela en vliet, 't noodzaak'lijkst voedsel niet meer (vinden, kom, strooi eens wat; vergeet ze (nietl Elk seizoen heeft dus zo z'n sport. In de zomer zwemmen we, in de winter rijden we over de bevroren vaarten en sloten. We zijn een vriend van het water in al zijn vor men. Behalve natuurlijk, als de wa terleiding bevroren is. Evenwel, sta tistieken hebben uitgemaakt, dat in de winter bij één op de duizend ge zinnen de waterleiding wel eens springt. Als U nu maar niet die éne bent Over statistieken gesproken. Een poosje geleden heeft een buiten lands tijdschrift een enquête gehou den onder zijn lezerskring en de vraag luidde: „Wat is de meest be oefende wintersport voor de man nen?" Ik deed deez' vraag mijn buurman (eens en die verklaarde opgewonden: Man wintersport? En in ons land? Een antwoord is toch zó gevonden? De sport, die ik beoef'nen ga, wanneer de thermometers dalen, is: hoesten, heel de winter door, en kolen uit de kelder halen. Van H. bij de bestrijding van kou, koorts, griep en pijn. Koker 90 en 50 et DE PAPIER-INDUSTRIE VAN NOORD- EN ZUID-WADDINXVEEN In opdracht van de Stichting voor het Onderzoek naar de Geschiedenis der Papierindusrie in Nederland wordt op het ogenblik een onderzoek ingesteld naar de geschiedenis van de talrijke papiermolens, die in vroeger jaren in onze gemeente hebben ge staan. Dit onderzoek wordt geleid door de heer H. Voorn, die daartoe in de afgelopen weken het oud-archief ter Gemeente-secretarie geheel heeft doorgewerkt. Dit onderdeel van zijn taak is thans afgelopen, maar de studie is nog niet voltooid. Daartoe moeten onder andere nog stukken uit het archief van de Gemeente Gouda worden geraadpleegd, terwijl ook het onderzoek in de betrokken oud-rechterlijke archieven, die jaren geleden van Waddinxveen naar het Algemeen Rijksarchief in Den Haag zijn overgebracht, nog wel enkele maanden zal vorderen. Al dwalend door ons dorp, viel het de heer Voorn op, dat talrijke naam bordjes aan de huisdeuren de namen van vroegere papiermakersbazen dragen. Zonder daarbij volledig te zijn, kunnen als vroegere papierma kersfamilies worden genoemd de fa milies Slinger, Moraal, van Omme- ring, Herfst, Spille, van Rijn, van der Ben, Hovenier, Verruit, Voorbij, Tilborg, de Jong, van Nes, van Lan ge, Spruit, Verzijden, van Ardenne, Winters, Loopeker, van Veen, van der Winden, van der Wolf, van der Heijden, Zoet, Blok, de Haas, van der Poel, Jongenburger, Wernink, Blok en van der Torren. Het zal veel van onze lezeres sen aangenaam aandoen te verne men, dat het bestuur van „Het Groene Kruis" dit jaar weder een moedercursus zal houden. Niet al leen jong-gehuwde vrouwen, maar ook ongetrouwde dames, die de huw bare leeftijd hebben bereikt worden daar verwacht en gaarne tot de les sen toegelaten. Als aanvangsdatum is bepaald 15 Maart 1854. De wijk verpleegsters zullen het prettig vin den veel namen van aanstaande cursisten te mogen noteren. In tegenstelling met andere jaren is de werkloosheid in onze ge meente zeer gering. Het aantal aan vragen om werkkrachten overtreft zelfs de beschikbare werkzoeken den, met een verhouding 130 tot 30. Al met al een gelukkig verschijnsel. Ging enkele maanden geleden een industrie voor onze gemeente verloren, door vertrek van de kin- der-boxenfabriek „Kibofa", thans is het fabriekspand in gebruik geno men door de metaalwarenfabriek Russner en Vermulm. Door het dichtvriezen van de Gouwe is sinas Vrijdagmorgen half acht geen schip meer de brug kun nen passeren. Het bestuur van „Het Groene Kruis" treft reeds maanden voor- bereiaende maatregelen om te ko men tot gezinszorg. Het heeft daar toe verbinding gezocht met verte genwoordigers van de in deze ge meente bestaande kerken en mocht ook medewerking van die kant ont vangen. In een gecombineerde vergadering is thans de leiding van dit onder deel van het kruiswerk gelegd in handen van de heer A. Oudijk, die door zijn hoedanigheid van wethou der te dezer zake contact kan on derhouden met de gemeente en de nieuw opgerichte dienst van sociale zaken. In principe is besloten voor dit werk aan te sluiten aan de kring Gouda, in voege als met kraamzorg geschiedt; zulks in het belang van 51. „Ik ga de anderen halen", be sloot Lange Jaap. „Blijf jij hier de wacht houden, Ringeling? We krij gen hem zo nooit uit de boom, daar moet vader maar eens bij komen". Hij verdween het bos weer in. Rin geling begon Duimelot te plagen. „Blijf jij nog maar een poosje han gen, hoor!" zei hij. „Wat doe je ook zover te lopen en dan nog in bomen te klimmen". „Kun je me niet hel pen er uit te komen?" steunde Dui melot. Het vogeltje zat op een takje en lachte Duimelot uit. Daar kwa men de anderen aan. Wat voelden ze zich opgelucht en zij barstten allemaal in lachen uit toen ze Dui melot daar zo dwaas zagen hangen. In de hoop, dat de Waödinxveners in het algemeen, de nakomelingen van deze en van andere papierma kersfamilies in het bijzonder, be langstelling zullen hebben voor zijn werk, en hem gaarne daarbij zullen helpen, vraagt de heer Voorn thans, of U eens een blik wilt slaan op Uw oude familiepapieren. Tussen de ver geelde paperassen bevindt zich mis schien nog iets, wat straks het ver haal van de heer Voorn kan aanvul len. Dat kan een portret zijn, een afbeelding van een molen, een teke ning, een papiermonster misschien of een brief of ander document. Denkt U niet te spoedig, dat U toch niets heeft. Een enkele datum, een kleine opheldering over onderlinge familie banden, een prijslijstje, eigen herin neringen ook aan het werk van Uw ouders en grootouders, kan juist de ontbrekende schakel vormen, die soms jarenlang vergeefs in de pa pierzee der archieven wordt ge zocht. Gaarne ondersteunen wij het ver zoek van de heer Voorn, en wij ho pen, dat velen onzer lezers zullen medewerken. U kunt, naar eigen wens, eventuele stukken voor de heer H. Voorn, Lorentzkade 186 te Haarlem, in verbinding treden. Por to- en andere kosten zullen gaarne worden vergoed. Vlug, zacht en pijnloos werken Mljnhardt's LaxeerUbletteit 65 et de vereniging en haar leden. In de commissie van voorbereiding zal elke medewerkende kerk vertegen woordigd zijn. Als haar secretaris is aangewezen de heer A. Kreupeling, 2e secretaris van „Het Groene Kruis". De gemeente Nieuwerkerk aan den IJssel is bezig met de bouw van een rioolzuiveringsinstallatie en wil het afvalwater lozen op de ringvaart van de Zuidplaspolder, waaruit vele ingelanden voor gezin en bedrijf regelmatig water betrek ken. Naar wij vernemen heeft het pol derbestuur afwijzénd beschikt op het verzoek van het gemeentebe stuur. De gemeenteraad is echter niet van plan zich bij dit besluit neer te'leggen en zal in beroep gaan bij Gedeputeerde Staten. Naar we vernemen gaat het met de cursus voor bromfietsers naar wens. Het aantal deelnemers kan bevredigend genoemd worden. Wel deed de penningmeester van V.V. de verzuchting dat de bedra gen om de onkosten te bestrijden voor de op te richten jeugdverkeers- brigade, heel traag binnenkomen. Hij doet nogmaals een beroep op de ingezetenen een bedrag te stor ten op giro 255197, t. n. van C. P. de Leeuw of aan de penningmeester, B. Trooststr. 2 een bedrag te zenden. Het harde stoken en het droge weer in de laatste dagen is oorzaak geweest van een tweetal schoor steenbranden in onze gemeente. Hoewel beide keren de brandspuit uitrukte, behoefde deze geen dienst te doen. De heer Gr. van den Hoff, on derwijzer aan de Eben-Haëzerschool alhier, ontving een benoeming als hoofd der Chr. Nat. School te Nieu we Tonge. Alhoewel men van be stuurszijde, naar men ons meedeelt, en van de zijde der ouders getracht heeft hem voor deze school te be houden, heeft hij de benoeming naar Nieuwe Tonge aangenomen. 52. „Lachen jullie toch niet zo?" snikte Duimelot boos. „Help me toch van die akelige kapstok af!" „Dat zal niet eens zo gemakkelijk gaan", bedacht vader. „We moesten eigenlijk een ladder hebben. Lange Jaap en Ringeling, daar waar we het bos ingegaan zijn, was dichtbij een boerderij. Lopen jullie daar eens heen en vraag of je even een ladder mag lenen". De broers lieten het zich geen tweemaal zeggen. Dat was een leuke opdracht! Ze liepen vlug door het bos. Ze zouden zor gen dat Duimelot nu vlug bevrijd werd. Wie weet hoe lang hij daar al had gehangen! De tweede helft van de maand April is dit jaar aangewezen voor de Emmabloemcollecte. Tot nu toe is hiervoor in onze gemeente steeds de Zaterdag uitgekozen. Het bestuur van „Het Groene Kruis" wil thans proberen toestem ming te bekomen om deze inzame ling uit te strijken over meerdere dagen. Verwacht wordt dat dan meer zal kunnen worden gerekend op de hulp van volwassenen, waar door een meer intensieve bewerking van de gehele gemeente gewaar borgd zal zijn. Aan de heer G. Verwey is eer vol ontslag verleend als leraar aan de Avond-vaktekenschool alhier, wegens vertrek naar Baarn. In zijn plaats werd benoemd de heer J. Hamoen te Gouda. Tot onderwijzer aan de Herv. School Onderweg, alhier, is met in gang van 1 Mei a.s. benoemd de heer J. van Dijk te Gouda. Bij de Woensdag gehouden Hardrijderij voor mannen van 15-18- jaar behaalden. F. van den Berg le prijs; K. Toór 2e pr.; C. Schild 3e pr.; J. Brouwer 4e pr. Dames 14 jaar en ouder: B. Hof man le pr.; A. van der Flier 2e pr.; mevr. Ravenstein—v. d. Flier 3e pr.; J. Zwanenburg 4e pr. De eerste binnengekomen rij der op de Rondtocht Schieland was: onze plaatsgenoot P. Versluis. Heden Vrijdagmiddag 2 uur,, wordt een afval-wedstrijd gehouden voor mannen. Zaterdag wordt de Nat. Hardrij derij gehouden om prijzen van f 100,, f60, f30 en f 15. Met het oog op het 20-jarig be staan van de IJsclub „Nooit Ge dacht" zal Dinsdagmiddag en -avond een gecostumeerd IJsfeest plaats hebben op de versierde en verlichte ijsbaan. Van de consultatiebureaux in onze gemeente wordt door de inwo ners een ruim gebruik gemaakt. Voor de zuigelingen werden 47 zit tingen gehouden, terwijl het aantal consulten 1658 bedroeg. Bovendien: werden daarvoor 651 huisbezoeken, verricht. Het aantal ingeschrevenen, bedroeg 197. Bij het bureau voor kleuters was: het aantal ingeschrevenen 193. Dat: bureau hield 45 zittingen, met 768 consulten. Het aantal huisbezoeken was hiervoor 288. De medische leiding van deze bu reaux is in handen van Dr. N. Speelman, kinderarts te Gouda. ruwe huid, ruwe handen, ruwe lippen Al behoeven gelukkig geen verdrinkingsgevalleh, ten gevolge van het ijs gemeld te worden, wel heeft op de ijsbaan een ongeval plaats gehad toen mej. K. door een andere schaatsrijder werd aangere den en door haar val een hersen schudding bekwam. Bij de deze week gehouden Negen Dorpentocht op de schaats hebben onze plaatsgenoten Willy Schipper en P. Noordam de gehele tocht volbracht. Onder leiding van de heer Jac. van Welsenis, gaf de gymna stiekvereniging T.O.O.S. Zaterdag avond een geslaagde jeugduitvoe- ring in de cantinezaal van N.V. Dobbelmann alhier. Op vlotte wijze werd een gevarieerd programma af gewerkt, waarvan de oefeningen door jongens en meisjes aan wand rek en evenwichtsbalk een groot succes waren; zo ook een boeren- dansje. De opkomst van het publiek was bevredigend. Een leuk moment was wel toen bij de gehouden verloting aan de directeur een gehele var kenskop ten deel viel. zware hoofd- en borstverkoud heid, diep vastzittend slijm,snuift en wrijft U weg met Op uitnodiging van de Herv. Jeugdraad alhier zal Woensdag avond a.s. in het Herv. Wijkgebouw aan de Esdoornlaan, spreken de heer G. Nieuwenhuisen, dir. van de Nederlandse Ver. voor Dierenbe scherming uit Den Haag over het onderwerp „Schepper Mens en dier in licht van de Bijbel". Het Meisjes koor „De Zangvogels" zal deze .- avond opluisteren door koorzang. Bij de spaarbank van de Coöp. Boerenleenbank alhier werd gedu rende Januari ingelegd f27.891.26, en opgenomen f 14.935.98. Laatst uit gegeven boekje is no. 6608. Voor de nationale wedstrijden op de schaats, Maandagmiddag ge organiseerd door de ijsclub „Nooit Gedacht", hadden zich 28 deelne mers aangemeld. Door de straffe Oostenwind was een verblijf op de baan verre van aangenaam, zodat de belangstelling maat matig was. Na felle kampen en nerkansingsrit- ten werden de prijzen als volgt be haald: 1. J. Lekkerkerker te Berg ambacht f 100; 2. A. van Dijk te Waddinxveen f 75; 3. D. Keizer te Zoetermeer f 50 en 4. ,T. Schouten te Hekendorp f 25. De baanlengte was 160 meter. Aan het postkantoor, alhier werd bij de rijkspostspaarbank ge durende Januari ingelegd f 15.771, en opgenomen f-10.529. Wegens vertrek naar Enge land is aan mej. W. Lekkerkerker op haar verzoek ontslag verleend als onderwijzeres aan de Herv. school. Aan de uitvoering van „Con cordia" op 3 Maart a.s. zal mede werken het matrozenkoor Hofstads Koorknapen uit Den Haag. Dat dit koor van hoog gehalte is blijkt wel uit de goede pers, die het telkens heeft. In Den Haag gaf dit koor een concert in de Houtrusthallen, waar bij 9000 bezoekers in vervoering kwamen. Vanuit Delft werd gemeld, dat dit knapenkoor (Matrozenkoor) stukken beter zingt dan de Wiener Sanger- knaben. Van een en ander zal t.z.t. nog nadere mededelingen gedaan worden. Wel staat vast dat kunst minnend Waddinxveen iets moois te wachten staat. De negenjarige C. B. uit de Emmastraat geraakte al spelende in een brandbijt in de Gouwe. De heer van Fulpen mocht het genoegen smaken de knaap uit het koude wa ter op te halen. Bij de gistermiddag gehouden ringwedstrijden voor paren op de Ijsbaan werden door onderstaande personen de resp. prijzen behaald: PI. Koetsier-mej. Oudijk le pr.; T. Verbree-mej. Hoogendoorn 2e pr-; C. Klein-mej. Lensen 3e pr.; R. Klomp-mej. Klomp 4e pr.; G. Both-mej. Tol 5e pr.; C. Havenaar-mej. Kwaak 6e pr.; P. van Vliet-mej. Oudijk 7e pr.; G. Karreman-mej. Karreman 8e pr.; K. Bogaard-mej. Hofman 9e pr.; Nic. Brouwer-mej. v. d. Linde 10 pr. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Annastatia Wilhelmina d. v. L. C. T. Rip en J. S. van der Klauw, Acaciastraat 66; Frederik Jan Gerardt, z. v. J. G. C. van de Linde en E. C. Lazarus, Ka naalstraat 4b; Petrus Andreas Cornelis, z. v. A. W. Matse en M. A. Martens, Acaciastr. 53; Cathrinus, z. v. J. van der Wel en J. Noordam, Bredeweg 9; Ondertrouwd: P. IJ. Versloot en J- Zwanenburg; P. van Leeuwen en M. Luijten; P. R. M. Janssens en J. T. Moerings. Gehuwd: Th. B. W. Rozestraten en P. M. Th. Hogenelst. Overleden: Huibert van Rijswijk 75 jaar.; Aagje Marchand, wed. van Noorlan- der 78 jr. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: 1 belastingkaart; 1 so lex; 1 zwarte muts; 1 handkap; 1 grijze jongenspet; 1 zwarte glacé da meshandschoen; 12 bloemengietertjes 1 bruine padvindersriem; 1 combina- tietnag. Verloren: 1 ceintuur; 1 grijze he renhandschoen; 1 tangetje; 1 paar groene wanten; 1 bruine tas; 1 bro che; 1 schaats; 1 dubbele tas; 1 brui ne vulpen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1954 | | pagina 2