Weekblad voor Waddlnxveen «Jlill Dlili'iHiH Wlwdu de Vrouw. Dc SfUead van de week J\ris-i\ras PRinses m&Rijke Ode aan de oude garde. Dameshanden in wbcdUtty, No 452 Vrijdag"12 Februari 1954 9e JaargaagD ./i Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1,00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. net Gerechtshof te Amsterdam heeit de leiders van de N.KS.B., raui van Tienen en mr. J. A. Woit- nuis, vrijgesproken. net acntte de nieuwe, na-oorlogse organisatie, die ook wat haar „Let- teraiKorting" zo heel veel lijkt op de beruchte N.S.B., niet strijdig met de openhare orde en achtte haar aus ook niet te horen tot de verboden verenigingen. De procureur-generaal had in üoger beroep twee maanden gevangenisstraf geeist, welke genoem de heren intussen reeds hadden uit gezeten. nun organisatie zou dus haar werk kunnen voortzetten. Ueiukkig heeit ae procureur-ge neraal de mogelijkheid gezien om, met kans op succes, by de iloge Kaad in cassatie te gaan. kou ons hoogste rechtscollege dit beroep ver werpen, dan is het nog mogeiyk, de wet zodanig aan te vuiien ox te wy- zigen, dat iascistisch ge urne organi saties in ons land toen geen kans krygen. De heren moeten dus maat niet te vroeg juichen! misschien moeten wij uit dit voor val evenals uit het feit, dat weer eens werd vastgesteld, dat de. ode iviei door de Tweede kamer weer eens niet ais IMationaie feestdag werd erkend vaststellen, dat he tyd alle wonden heelt dat „die Bevryding al weer zo lang is gele den"!' Dit ware slechts te Detreuren en.het is ook niet zo. Bij velen zuilen de in de oorlog geslagen won den nimmer heien en reeds thans kunnen wy voorspellen, dat de af schuw voor het fascisme aan het eind dezer maand (25 Febr.) weer tot uitdrukking zal komen, ais oe z.g. Februari-staking zal worden her dacht. Een andere rechtzaak! De heer F- de Boer uit Drachten, is geen ge makkelijk heer. Dat is hij door de ondervonden behandelingen by zijn opkomen voor de rechten der in valide geworden mobilisatie-slacht- oners geworden. „Rumoer om P. de Boer", aldus luidt de titel van de brochure waar in genoemde heer die behandeling publiceert. Nu is er nog meer rumoer ontstaan, doordat hij tegen de waar nemende landsadvocaat, mr. G. J. Scholten een aanklacht heelt inge diend bij, oe Kaad van Toezicht en Discipline van advocaten. Mr. Scholten had in het beledi gingsproces dat de heer De Boer voert tegen de Staat en tegen mr. F. Hollander gezegd, aat het bele digende communiqué, door Mr. H. destijds aan de pers verstrekt, op een enkel punt na juist was. En over die punten was de heer De Boer vrijgesproken daar ging het beledigingsproces nu net over! De middelen welke de heer De Boer ten dienste staan en die Bij ook gebruikt bewijzen o.i. dat wij nog niet in een fascistische staat le ven. Dit laatste bewijst ook het genoeg lijke geharrewar, dat ze nu en dan tussen grote plaatsen tot uiting komt. De handschoen, door de burge meester van Amsterdam geworpen bij de opening van een handelsbeurs over de minder faire concurrentie van Utrecht, is bij de opening van de 31ste Meubelbeurs aldaar door mr. Fokkema Andreae opgenomen, toen hij zei, dat de Jaarbeurs een te goede naam heelt en dat zij wars is van plaatselijk chauvenisme. Daar kan Amsterdam het weer mee doen! Dat de hoofdstad echter gebrek aan tentoonstellingsruimte heelt iets wat Utrecht niet kan helpen! werd bewezen bij de opening van de Damesbeurs het „paradijs der vrou wen", welk paradijs in drie dagen tijds moest worden opgebouwd, om dat een voorgaande tentoonstelling niet eer was gesloten. De onderhandelingen tussen twee- democratische landen over een reeds, jaren hangende kwestie, de verbin ding tussen Schelde en Rijn, schijnt een stapje nader te komen. Het eindverslag der onderhandelingen, kan binnenkort tegemoet wordenjje- zien. Het kanaal zou dwars door Zuid- heveland komen, de Oosterschelde oversteken, ten Noorden van Bergen °P Zoom in Noord-Oostelijke rich ting gaan om dan bij Moerdijk uit t&- monden in het Hollands Diep. Daar dit plan noch voor de rege ringen, noch voor oe parlementen bindend zal zijn, vermoeden we, dat ue aanleg nog wei even op zich zal laten wachten. De dooi liet niet op zich wachten. Zet zij door, dan is mede door de sneeuwval het ijs in korte tija verre van betrouwbaar. Men heude daar rekening mee! En dan nog wat: de vogeis. z.ij hebben het hard in deze wmter. Daarom wekken wij gaarne onze lezers en lezeressen op, enig voedsel voor onze geveaerde vrien den uit te leggen op plaatsen, aie niet aoor ratten zyn te bereiken, (jok zette men hier en daar bakjes lauw drinkwater neer. Straks zullen de vogels met zang u bedanken. Van de week op een avond was ik te gast bij een van myn kennissen, die zijn verjaardag vierde. Kennissen en vrienden heb ik genoeg en dat is maar goed ook; ik zou anders niet weten wat ik met al mijn vrije tijd in de avonduren moest doen. En hoe gaat het als je met een aantal mensen bij elkaar bent. Er wordt overal over gesproken en het was geen wonder, dat ook een boom werd opgezet over het grijze verle den van Waddinxveen. Er waren tal van bezoekers deze avond, die niet wisten, dat in vroeger tijden de pa pierfabricage in onze gemeente een belangrijke rol speelde. Daarom be gon die kennis van mij te vertellen over deze tak van industrie, daarbij verschillende tekeningen laten zien, om dan te besluiten, dat nu nog in Waddinxveen mensen woonachtig waren, die in hun namen aangaven, dat zij afstammelingen waren van bedoelde papiermakers. Die kennis van me was trots dat hij op zijn ver jaardag deze uiteenzetting kon ge ven. Tenslotte vroeg hij ol er gasten waren, die nog foto's, tekeningen of platen hadden die op aeze iabricage van papier betrekking hadden. Hij zou dan wel zorgen, dat ze ter be stemder plaatse kwamen. Toen deed er een zo'n mannetje, die met open mond had zitten luiste ren, zijn stem horen en zei: „Ja, moet u eens luisteren, ik ben nu ze ven en tachtig jaar en ik heb nog een foto-album met tekeningen uit de jeugd van mijn vader, die toen in Waddinxveen woonde. Dat zijn teke ningen van bepaalde huizen en stra ten op allerlei papier dik, dun, wit en rooa. is dat de bedoeling?" Toen werd die kennis van me wat boos, al liét hij dat niet blijken toen hij antwoordde: „Welnee, als dat zo was, dan zou alle opslagruimte te klein zijn. Trouwens, er zijn al tal van Waddiaxveners geweest, die niet cut papier zijn komen aansjouwen en aie worden met hun paperassen zo weer teruggestuurd". Ja, papier is een eigenaardig ding. Het is geduldig en scherp. Dat heeft die oude man ervaren. Tobbers! Ik ben maar bljj ,dat de papierfabrie ken niet meer in Waddinxveen staan. Tot de volgende week. KRIS-KRAS o P.S. Tot onze spijt is niet vol doende interesse getoond voor de H.V.W.A. Het aantal deelnemers was niet groot genoeg om een behoorlijke tentoonstelling te arrangeren. Zij die hun kwartje hebben ge stort, kunnen dit aan ons bureau te rug ontvangen. K. K. de houding van Henk af. Maar ook was iedereen het er mee eens, dat deze mqp zijn straf gehad heelt en dus dit niet al te zwaar meer mag wegen. Zo schrijft b.v. Mevr. R. te Waddinxveen o.m.: „We moeten toch altijd bedenken, dat in abnor male tijden abnormale dingen ge beuren". Daar was de jury het vol komen mee eens, maarkeuren desondanks die abnormale dingen in abnormale tijden af. Het is juist een levenskunst om in abnormale tijden een normaal mens te blijven. Van daar ook, dat mevr. R., hoe aardig haar verdere motiveringen ook wa ren, het niet hoger kon bengen dan 6J punten. haar nieuwsblad en kan dus aldaar opgehaald worden. Hier volgt haar „Dat eerste huwelijk van Geesje was niet erg goed, maar het a.s. hu welijk wordt ook een fiasco, als die twee zich niet tegen elkaar uitspre ken. Zijn houding is helemaal af te keuren, maar Geesje doet ook geen moeite om hem een beetje tegemoet te komen. Als die twee nu al geheimen voor elkaar hebben, komt het huwe lijk op losse schroeven te staan en de ware liefde ontbreekt. Dat hjj in het kamp geweest is, alia, daar heeft hij zijn straf voor gehad, maar hij moet het eerlijk opbiechten en ook haar kinderen er niet buitenla- ^llllllUéUllllllllllUAlIlllllillllUAllllllllllllUtllllllllllllUÉUIIIIllllllUéUIIIIIIIIIIUiUllllllllllUAUIIIIIIIIIlUéUIIIIIIIIIIUèUIIIUllllUAUIIIIIIIIIlUAUIIIIip VERJAART DONDERDAG 18 FEBRUARI Het jongste prinsesje van de koninklijke familie, H.K.H. prinses Marijke viert volgende week haar zevende verjaardag. Haar geboorte, twee jaar na het einde van de oorlog, verwekte grote blijdschap bij het Nederlandse volk en zij is als jongste prinses zeker wel de lie- veling van ons volk. Daarom verheugen wij ons met haar op die dag j§ en wensen wij, dat zij geheel gezond nog vele jaren een onbezorgd ver- g jaarsfeest temidden van de koninklijke familie moge vieren. siliiiiinfniiliiiiliiiiftiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiliiiimiiiii iiiiiimniiiii Wij kregen ditmaal verscheidene brieven van lezeressen, die zelf voor de 2e maal gehuwd zijn en een goed huwelijk hebben. Zij spreken dus uit ervaring, maarhebben ze het zelfde ervaren als Geesje en Henk? Dat bleek uit geen enkel schrijven. Mevr. W. uit Wenum (bij Apel doorn) schrijft o.m.: „Geesje betaal de na het overlijden van Kees al zijn schulden en toonde daardoor karak ter en betrouwbaarheid. Henk heeft, niettegenstaande de vertrouwelijke verhouding met Geesje, niets aan haar verteld van zijn handel en wandel in de oorlogsjaren. Dat wijst op gemis aan karakter". De jury was het daarmede unaniem oneens. Het verzwijgen van iets uit je leven, dat minder fraai is geweest behoeft he lemaal geen gebrek aan karakter te zijn. Hebben al die mensen, die bij het minste of geringste hun wanda den, die ze gepleegd hebben, vertel len, allemaal karakter? De jury be- Het tekort aan onderwijzers Was de laatste tijd niet mals En het kostte enk'le uren Nachtrust van minister Cals. Maar zo kwam men tot een actie: Trek meer onderwijzers aan, ,,'t Is een prettige positie Treed weer in uw oude baan". Honderdtallen jufs en meesters Komen weer bij 't onderwijs En men zal hun stem weer horen: „Aap, noot Mies, Wim zus en (lijs- Hok, duif does, Teun, vuur en (schapen En zij delen weer hun kennis Aan de lieve schooljeugd mee. Weer 't geheim van de getallen, Weer Be kennis van het woord Hoe de Batavieren kwamen En Bonifacius werd vermoord. Welkom, welkom onderwijzers, Blonde, bruine, kaal of grijs, Gij zijt niet slechts ónderwijzer Maar zijt ook van boven wijs. iiiiimiiiliiiiuiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiinfniiiliiiiinmiiliiiiliinfnilll!!^ ten, want de kinderen moeten het volle vertrouwen van de ouders hebben en met alle zorgen bij hun ouders kunnen komen. Als de kinde ren van buiten horen, wat Oom Henk is geweest, is het des te erger voor hen. Samen moeten ze zich uit spreken, dan eerst kan er sprake zijn van een goed huwelijk. Ook in deze is recht door zee de beste weg". Dank U, mevrouw Bos. Ik mag er wel aan toe voegen, dat mijn advies, in Januari al aan Geesje gezonden, grotendeels hetzelfde was. Gefelici teerd, en ik hoop, dat het boek naar genoegen zijn zal. ONZE NIEUWE PRIJSVRAAG. Mevrouw Jansen is een flapuit. v ra gen Dat heeft haar en haar man al meerdere malen moeilijkheden be zorgd. Natuurlijk strijdt ze er zoveel mogelijk tegen, maar zo af en toe haait ze weer een blunder uit. Op Nieuwjaarsdag is de hele familie bij vaaer en moeder thuis om de oudjes geluk te wensen. O.m. het jongste zusje van mevrouw Jansen: Eva. De ze gaat tot nu toe in het geheim met een vrachtauto-chauffeur: Erik. Maar de ouders van Eva heb ben het goed gevonden, dat Erik op Nieuwjaarsdag zijn opwachting zal maken en dan Eva hem als haar aanstaande voorstellen. Verder weet niemand van de broers en zusters iets van de verkering af; ze wonen namelijk allen buiten het stadje. Mevrouw Jansen zit toevallig bij het raam en ziet Erik de straat inlopen. „Hé", zegt ze, daar heb je die wilde chauffeur ook. Vorige week reed hij me zowat van de sokken met zijn bakbeest van een wagen. Hij rijdt vast nog eens iemand dood, die woesteling". De anderen kijken ook uit het raam en mevrouw Jansen constateert tot haar verbazing, dat Erik aanbelt. „Gunst", zegt ze, „wat moet die knul hier doen?'' Waarop Eva, die ook naar het raam is gelopen, op ijzi ge toon antwoordt: „Die knul, die woesteling is mijn aanstaande man". Onze vraag is nu: stelt U zich in de plaats van mevrouw Jansen. Wat zoudt U in dit géval doen of zeggen? Wij zien gaarne weer Uw ant woorden tegemoet, die we het liefst kort en zakelijk geformuleerd ont vangen. Dus geen uiteenzettingen: „Een kennis van ons heeft ook eens zoiets meegemaakt, enEn dan volgt het hele verhaal,, zodat we een antwoord krygen van vier zijdjes. U hebt de beste kans op een boek, als U zich uitsluitend bepaalt tot het gegeven onderwerp. Inzenaingen moeten uiterlijk 3 Maart a.s. op het bureau van dit blad zijn. In de 2e week van Maart wordt dan de uitslag bekend gemaakt. DORA WETRH UITSLAG JANUARI-PRIJSVRAAG .„Wat zoudt U doen in dit geval?" Welgeteld kwamen er op onze Ja- nuari-prijsvraag 483 antwoorden bin nen. Van deze waren er 41 tegen en de rest voor een tweede huwelijk. Met de beste wil van de wereld heeft de jury geen enkel steekhou dend argument kunnen aantreffen in de 41' brieven, die tegen het hu welijk waren. Wat deze schrijfsters •en schrijvers betreft, kunnen we dus kort zijn. Zoals met de vorige prijsvragen het geval was, waren ook nu de motive ringen weer vaak zeer uiteenlopend. ^Natuurlijk keurde vrijwel iedereen twijfelt het. Hier was kennelijk sprake van vrees, angst om Geesje te verliezen, alsofze zijn verle den te weten zou komen. Zó rede neerden ook heel wat schrijfsters uit onze kring. Wellicht onderschat Henk Geesje's liefde voor hem, maar zullen vele mannen niet zo zijn? Het verzwijgen kan immers ook tevens uit schaamtegevoel zijn? Zo dacht tenminste mevr. W. uit Kethel er over, en anderen. Het beste antwoord is ongetwij feld van mevrouw G. BosMeestra te Winsum (Gron.), nader adres niet op de brief vermeld. Haar prijs ligt ter beschikking op het bureau van In de Maandagavond gehouden vergadering van deelnemers aan de „Gouwestad" (Middenstandsbeurs) welke vergadering ondanks het on gunstige weer flink bezocht was, konden de aanwezigen in gedachten de beurs zien verrijzen. Onder lei ding van de voorzitter van het comi té, de heer H. van der Loo, werd het onderwerp aan alle kanten bekeken, iets wat voor de deelnemers zeer verhelderend heeft gewerkt. Een onderneming met zoveel facetten is waard goed doorgesproken te wor den. En dat is op deze vergadering ook wel gebeurd. Om een kort resume te geven van de plannen van het comité, het vol gende: De tentoonstelling zal geopend zijn Dinsdag 30 Maart tot Zaterdag 3 April a.s. en geplaatst op het ter rein in het Sniepkwartier, nabij het vijvertje. Er zal een tent verrijzen, uit 2 delen bestaande, daar in ons gehele land niet één tent te huur is, groot genoeg voor deze beurs. Zoals gezegd twee tenten zullen onderling verbonden worden en te samen een grond oppervlak hebben van 175 x 20 meer. In dit complex zullen on geveer 70 Waddinxveense bedrijven hun goederen exposeren en daarbij laten zien waartoe de plaatselijke

Weekblad voor Waddinxveen | 1954 | | pagina 1