Weekblad voor Waddinxveen Jfloedu de Vrouw. üe> Spiead van de week Kris-Kras Het Vierde Prinsenkind De nasleep van de ramp Ho 453 Vrijdag 19 Februari 1954 9e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1,00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc, uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Het is met de Middenstand altijd een beetje zonderlinge geschiedenis geweest. Wie was eigenlijk Midden stander? Dat was de kleine winke lier, die heel in zijn eentje een buurtzaak dreef dat was ook zijn grote collega, die er een paar fi liaalzaken met personeel op na, kon houden en die een eigen wagen had. De man die een klein schildersbe drijf had en die alleen, of met een enkele knecht of een patroon, die al het werk door zijn knechten kon laten uitvoeren en die zich enkel en alleen met de directie en admi nistratie van zijn bedrijf kon bezig houden en die zelf in geen jaren de schilderskwast had gehanteerd. Een middenstander kon een meneer zijn, maar ook een werker, die.het "lechter had dan iemand die in het zelfde vak in loondienst was. Ja, middenstand is altijd een beetje moeilijke materie geweest. Toen de arbeiders het nut van organisatie al lang inzagen en niet schroomden bij een verdienste van enige tien tallen guldens per week daarvoor een gulden per week als contribu tie voor de vakbond af te zonderen, kreeg de Middenstander een flauw te, als hij voor zijn Middenstands organisatie een zelfde bedrag per maand zou moeten neerleggen. Dat de Middenstand nochtans zeer be langrijk was, bleek wel uit het be noemen van dr. C. M. J. Veldkamp als Staatssecretaris voor Midden- denstands-aangelegenheden in Oc tober 1952. De nieuwe Staatssecre taris zag als zijn taak, allereerst een inzicht te verwerven in de struc tuur en in de problemen van de Middenstand, welk inzicht nu is vastgelegd in een boekwerk van 172 pagina's, dat als Nota de Tweede Kamer werd aangeboden. Een ge degen stuk werk, dat uiteraard niet in enkele regels besproken kan wor den. Stippen wij er slechts uit aan, dat volgens de Nota de situatie in de Middenstand niet zo slecht is als veelal wordt beweerd, doch dat het randbedrijf wel in een ongunstige positie verkeert. Dat moet ook wel, als men verder leest, dat in 1950 bijna de helft der kruideniers, een derde deel der sla gers en een kwart van de textiel handelaars een jaarinkomen had van minder dan 3000,Men kan in vele gevallen dat inkomen nog halveren ook, omdat in die kleine bedrijven de vrouw van de onder nemer veelal de behulpzame hand in het bedrijf moet bieden. Het gedegen rapport van dr. Veldkamp vormt in elk geval een grondslag, waarop een breed debat in de Kamer mogelijk zal zijn. In de Nota werd reeds medegedeeld, dat er een speciale voorlichtings dienst voor de Middenstand zal ko men compleet, met Middenstands consulenten dat op korte termijn voorstellen ter regeling van het ca deaustelsel en van het uitverkopen en opruimen zullen worden gedaan dat overwogen zal worden of de bestaande wettelijke regelingen voor het afbetalingssysteem moe ten worden uitgebreid of gewijzigd dat aan een algehele vereenvou diging van de belastingheffing aan dacht zal worden geschonken, kort om: de Middenstand zal in het mid denpunt. der wetgevende belangstel ling staan. In het Rapport werd echter ook reeds gezegd, dat het Middenstandsbeleid er niet toe mag leiden, dat de normale concurrentie wordt uitgeschakeld. Een troost blijft ae Rand-Mid- denstander: als het hem hier te be nauwd wordt, kan hij misschien binnenkort ook naar Noorwegen. De Noorse regering bestudeert tenmin ste het vraagstuk van een eventuele emigratie uit Nederland. Dat de winkeliers vaak hun rijk dom niet kennen, bleek deze week weer eens, toen te Schiedam een dievenbende van zeven jonge meis jes tuss^i 6 en 15 jaar werd gear resteerd. Allerlei artikelen werden door het stel buit gemaakt en geen der benadeelde winkeliers had er iets van gemerkt. Nu zijn er, vooral in de grote ste den, zaken, die door de wijze van uitstallen eigenlijk om diefstal vra gen. Daarvan kan men echter de herenkledingbedrijven niet beschul digen. Een mannetje in Den Haag: *ag er echter kans toe, enige hon derden herencostuums te stelen. Hij „werkte" behalve in Den Haag ook te Utrecht, Woerden, Leiden, Amers foort, Deventer, Zwolle, Meppel, Kampen, Assen, Heerenveen en Groningen. Het vreemde van het geval is ook hier, dat de winkeliers van de diefstal niets merkten, zodat zij ook geen aangifte ervan deden. Als wij nog eens aan de sanering van de gehele Middenstand begin nen, dan kan men zich spiegelen aan de ervaringen, die men in ver schillende plaatsen met het melk- bedrijf en straks ook met de bak kerij heeft opgedaan. In Utrecht, waar de melksanering werd inge voerd, is men er nog niet enthou siast over. Ondanks de vele voor delen, die een dergelijke „herverka veling" van de melkwijk geeft, schijnt het, dat de klant maar al te gauw „koning" af raakt. HET NUMMER. We leven in een maatschappij waarin alles genummerd is. Om veel geschrijf te vermijden in de admi nistratieve rompslomp doen we het nu met een nummer af. Als mijn buurman, die van beroep tuinder is, bonen of erwten bestelt, behoeft hij alleen maar een nummer op de be- stellijst te zetten en ae artikelen worden Wem toegezonden. Ja, met nummers weten we tegenwoordig wel raad. Mensen en dingen dragen nummers. Ook mensen, ja zeker. Maar wat ik deze week meemaakte gaat alle perken te buiten. Toeval lig was ik in de gelegenheid een be drijf te bezichtigen waar ongeveer 600 mensen werkten. Wat zeg ik, 600 mensen, neen, 600 nummers. Om te beginnen kreeg ik al een nummer aan de ingang van het be drijf. Wat ik er in het bedrijf zag, wekte mijn misnoegen op. Vanzelfsprekend hadden allë werk nemers uniforme werkkleding. De bazen of voormannen waren te her kennen aan een blauwe kraag; de chefs droegen een blauwe band om hun middel, terwijl de bedrijfsleider aan zijn mouw een dubbele blauwe bies had. Dat is allemaal nog niet erg; ten slotte moet er onderscheid zijn. Maar het allerergste was, dat èn de gewone werknemers èn de bazen of voormannen èn de chefs èn de be drijfsleider aan de binnenkant van hun werkkleding een nummer had den staan. Toch zou ik mij dat wel kunnen indenken, omdat ook poli- tie-agenten in grote steden een nummer dragen en nog wel aan de buitenkant van hun uniform. Maar laat ik U nu vertellen, dat er in dat bedrijf plannen waren om sommige gebouwen de mensen ook de werknemers niet meer by haar naam, maar by hun nummer te roepen. Ach, ik weet wel, dat in sommige gebouwen de mensen ook by hun nummer geroepen worden, maar om dat nu in een beöryf te gaan doen, neen, dat kan ik niet ac cepteren. Waar blyven we uiteinde lijk met al die nummers met ons mens-zün? Wordt dat dan totaal vergeten? Zyn we nu werkehjk niet meer dan een nummer in de maat schappij? Laten we dan onze namen maar vergeten en allemaal een rug nummer opdoen, binnen en buiten huis. Maken wy nu met elkaar van de wereld geen poppenkast? Tot de volgende week. KRIS-KRAS MOEDER MAG GEEN KASPLANT WORDEN. Enige tijd geleden hebben wy in deze rubriek het een en ander ver teld over het vóór en tegen van zak geld voor de huisvrouw. Over het algemeen gevoelt |de Nederlandse huisvrouw er niet veel voor om evenals haar man wekelijks een bepaald bedrag ter eigen beschik king te hebben. De vrouw leeft voor haar gezin, haar man en kinderen dus, haar huishouden en is al bly en tevreden, als iedereen gezond is, als er geen financiële zorgen zyn en wanneer het huis er netjes en geriefeiyk uit ziet. Als er wat ex tra's aangeschaft moet worden, wel, dan wordt er overleg gepleegd met vader, en als het er komen moet, dan komt het er. In verband met dit alles ontving ik toen een vry uitvoerige brief van een bejaard echtpaar uit Boskoop. Ik beloofde er nog eens op terug te zullen komen en by deze los ik dan myn belofte in. Dames!V«»ral nu Haxoea-Gelei voor Uw handen Tochal zijn dan de meeste huisvrouwen, die in deze hun me ning kenbaar maakten, geen voor standsters van zakgeld, een feit is, dat het desondanks nuttig en nodig zou zyn. U ziet, geachte lezeres en lezer in Boskoop, ik ben het niet helemaal met uw brief eens. Want het gevaar is erg groot, vooral weer in deze tyd, dat moeder een kas plantje dreigt te worden, en dat mag niet. Deze week was is op de Huis houdbeurs in Amsterdam. Daar ont moette ik een oude schoolvriendin, die ik in ruim 20 jaar niet had ge zien. U begrypt, dat we gezamenlijk ergens een kopje thee gingen drin ken en dat we honderd-uit gepraat hebben. Deze vriendin, van mijn leeftijd, huwde in hetzelfde jaar als ik, en heeft thans vijf kinderen, -waarvan de oudste 18 is, en de jongste 5. Voor het eerste sedert 1940 dus bijna 14 jaar geleden! was ze er een dagje uit- Ze woont in' het Noorden van het land en op aandringen van haar man en oudste dochter is ze dan ten slotte tot het besluit gekomen om naar de Am sterdamse Huishoudbeurs te gaan. „Wil je wel geloven", zei ze tegen me, ,,dat ik me een heel ander mens voel?' Vandaag eens geen zorgen voor het eten, de huishouding, de kinderen, myn man, kortom: hele maal geen zorgen, maar eens echt er uit!" Ze vertelde me nog veel meer, over haar gezin, de kleine en grote zorgen, en ik kon niet nalaten tot haar te zeggen. ,,Het is goed, dat je er eens een hele dag uit bent, want je dreigde een kasplantje te wor den". Later, toen ik weer op weg naar huis was heb ik er lang over nage dacht. En ik heb zo het idee, dat heel wat huisvrouwen in ons landje kasplantjes dreigen te worden, of het alreeds zyn. Natuurhjk zullen hrrn mannen hen van harte liefheb ben en zullen ze zich verheugen in hun gezin, hun opgroeiende kinde ren, hun woning en de 1001 andere dingen, die het huwehjk en het ge zinsleven verfraaien. Toch neemt dit alles niet weg, dat heel wat huis vaders niet merken, dat hun vrouw een huismus dreigt te worden. Ze gaat immers nooit eens een dag echt gezellig alleen uit! Nu hoor ik al dadehjk tal van protesten van onze lezeressen: ik heb kleine kinderen; wie past er op, als ik een dag uit ga?" Of „Waar moet ik het geld vandaan halen, om eens vanuit het Noorden naar een Huishoudbeurs in Amserdam te gaan?'' Wat die kleine kinderen betreft, wel, dat begrijp ik volkomen. Wy hebben zelf onze kinderen ook klein gehad en het gebeurde dikwijls in myn leven, dat ik bepaalde uitnodi gingen moest afslaan, omdat ik een voudig niet weg kon. Ik heb geluk kig een man uit duizenden en hy pollide het met zijn werkzaamheden dikwyls wel zo, dat ik toch kon gaan. Maar dit kan natuurlijk niet in ieder gezin en zeer zeker niet, als de man werknemer is en dagelyks de acht uren vol moet maken op kantoor, werkplaats, fabriek of be drijf. Docher komt toch een maal een tijd, dat de ouste dochter voor één dag de plaats van moeder kan innemen. In de periode, dat on ze kinderen klein zijn, moeten we ons inderdaad dikwijls veal genoe gens ontzeggen, maar dit mag niet zo worden, dat we later, als de mo gelijkheden er wel zyn, geen ge bruik meer maken van die gelegen heid! Dan worden we kasplantjes. Natuurhjk onderschat ik evenmin de financiële kwestie. Vandaar ook en nu kom ik weer op mijn uit gangspunt terug dat moeder de vrouw ook recht heeft op zakgeld. Vader Zaterdags een paar gulden? Accoord, maar dan moeder even eens. Wat zy daarmee doet, is haar eigen zaak. Vader legt toch ook geen rekening en verantwoording af over zyn zakcenten? Ik ken een gezin in het Zuiden. De man heeft een behoorlyke func tie by de Spoorwegen en heeft dus wel eens een dag vry. Er zyn elf kinderen in dat gezin; de oudste is 17 en de jongste nog geen jaar. Maar moeder gaat eens per maand een dagje uit, geheel alleen. Dat heb ik beslist nodig, zei ze onlangs, toen ik haar op een byeenkomst ont moette, me in een vertrouweiyk ge sprek. Ik doe die dag weer voldoen de lust en energie op voor de ko mende maand. Myn man en kinde ren zyn het er volkomen mee eens. Niet alleen in het Zuiden, doch overal in het land wonen verstandi ge huisvaders. Zy moeten er op toezien, in Foxhol zowel als in Vlaardingen, Waddinxveen en Noordwolde, Loppersum als Vaals, dat hun vrouw geen kasplant wordt. Wees dan maar eens een keer schynbaar onbarmhartig, heer der schepping, doe een paar tientjes in de portemonnaie van uw vrouw, geef haar de mantel en de hoed in de handen en zet haar buiten de deur met de boodschapvóór van avond tien uur mag je er niet inko men! By alle financiële zorgen, die in deze tyd in het gezin zich kunnen manifesteren, moet het mogehjk zyn, dat de huisvrouw er van tyd tot tyd eens op eigen houtje een dag er uit trekt Dat hoeven dan niet altya reizen van een tientje te worden. Het gaat er alleen maar om, dat moeder af en toe eens uit de sfeer van haar dagelijkse beslom meringen weg moet. Des te frisser is haar geest weer, als ze de volgen de dag haar taak begint en des te groter haar energie! Lezeres, pat geldt iedere huis vrouw, dus ook U! Waak er voor, dat ook U geen kasplantje wordt. DORA WERTH Met genoegen voldoe ik aan het verzoek om een kort woord van aanbeveling te sëhryven voor de actie van het plaatsehjk comité van de Stichting het Vierde Prinsenkind In de afgelopen vijf zomers hebben duizenden jongens en meisjes (niet Verkouden en hoestende kinderen Mijnhardt's Kinder Hoestsiroop Varzachtend, Losmakend, Hoeststillend minder dan 27.682) een onvergete lijke vacantie genoten in de kampen van „het Vierde Prinsenkind". Dit waren alle kinderen die het bittere leed van de oorlog hadden doorge maakt. De afgelopen zomer namen ook weesjes en halfweesjes uit de rampgebieden hieraan deel. Elk jaar geven honderden ervaren jeugdlei- ders(sters), artsen, verpleegsters, aalmoezeniers en geestehjke verzor gers geheel PRO DEO hun beste krachten aan dit prachtige werk. Dit werk behoort de taak te zijn van het gehele Nederlandse volk. Het betreft hier toch kinderen van ons volk, omdat zy uit de handen van de natuurhjke verzorgers zijn overgegaan in de zorg van ons volk. Duizenden kinderen telt ons land (ook uit deze gemeente) die in de schaduw staan, omdat hun vader streed en viel op de Grebbeberg, in de Peel, te land, ter zee, in de lucht, in het ondergrondse verzet, of om kwam in de Duitse of Japanse con centratiekampen. In de schaduw staan ook die kinderen, die de wreedheid van de oorlog op zulk een bittere wijze aan eigen lichaam ondervonden en nog steeds onder vinden, omdat zij invalide werden. Zij allen vormen een rampzalig post-scriptum van de oorlog in zijn mensonterende verschrikking. Daar bij kwamen in de rampdagen van vorig jaar nog honderden kinderen. Deze kinderen hebben een offer moeten brengen, dat voor een kind bijna te zwaar is om te dragen. Aan ons de daad om te tonen, dat wy deze kinderen niet vergeten zijn. Ik verwijs naar de mededelingen die het comité verstrekt over de grote propaganda-avond op 5 Maart a.s. Laat de entree voor U een kleine bijdrage betekenen. Voor elke 25,-, „DE DIJKEN DICHT" in het ganse (land, Zo luidden de berichten, 't Slot kwam in de nacht tot stand, By felle natrium-lichten. 4 weken later mochten de pompen draaien, En langzaam viel het land weer (droog, W^it een verderf de zee kan zaaien, Deed zich toen voor aan 't mensehjk (oog. Een puinhoop hier, een puinhoop (daar Een dak slechts steunend op kozijnen Kapotte meubels door elkaar Wat schuwe ratten die heel snel (verdwijnen. Een thee-servies, een hobbelpaard, Een fiets die haast niet verder kan (verroesten Een lampekap en ginds een haard. Die 't water onherkenbaar deed (verwoesten. Wat huizen zonder binnenmuren, Genoemde chaos eromheen, Zo móeten de bewoners turen, Naar 't dorpje van voorheen. Maar ook getroffen is het land, Omdat de luister is ontnomen, Want 't leven hield er ook geen stand, Van al de ontelb're bomen. Wat is een land zonder een boom?? Men kan 't zich af gaan vragen Maar toon dan niet de minste (schroom, Om een boompje by te dragen. De actie Schouwen-Duiveland, Staat voor een zware taak, Hebt U alreeds een boom geplant??? Voor één zo'n harde „knaak". J. B. VAN REEUWIJK Jr. ook uit Waddinxveen, kan een zwaar door de oorlog of watersnood ge troffen kind een periode beleven van vreugde in een der vacantie- oorden dezer Stichting. Hoeveel van deze kinderen zullen voor rekening van onze inwoners kunnen worden uitgezonden? Laat ons waarmaken, wat eens in het donkerste uur van de bezetting werd beloofd nl. „Voor de kinderen van hen die vallen, zal worden gezorgd". Niemand verzuime deze gelegen heid, waarmede door de prachtige films die er vertoond zullen wor den, tevens kennis kan worden ge maakt met het werk van „Het Vier de Prinsenkind". De Burgemeester van Waddinxveen, A. WARNAAR Jz. DE VAKBEURS VOOR MEUBELEN TE UTRECHT. De derde Vakbeurs voor Meubelen en Woningtextiel is een uitzonderlijk goede Beurs geweest. Dit deelde de directeur van de Koninklyke Neder landse Jaarbeurs, Mr. H. A. R. Schuit mede in een byeenkomst die na af loop van deze Vakbeurs werd ge houden. Uit de op de laatste dag georgani seerde enquête, welke thans is afge sloten, blykt, dat 91 pet. der deelne mende firma's tevreden is over het aantal orders dat zy vorige week ge durende de vijf Beursdagen hebben geboekt. 48 pet. hiervan verklaarde zelfs grotere orders te hebben geno teerd dan tijdens de Vakbeurs in be gin 1953. De Vakbeurs 1954 was de grootste tot nu toe op het gebied van meube len en woningtextiel georganiseerd. Namen aan de eerste speciale Beurs, die in 1952 plaats vond, 175 firma's deel, in 1953 schreven 206 firma's in, een aantal dat by de laatstgehouden Beurs nog overtroffen werd, aange zien deze manifestatie niet minder dan 257 exposanten telde. Wat het aantal buitenlandse bezoe kers betreft, ook dit is in de loop der jaren toegenomen. 86 pet. der expo santen ontving buitenlanders in hun stand. Deze waren afkomstig uit Bel gië, dat het) sterkst vertegenwoordigd was, West-Duitsland, Zwitserland, Luxemburg, Frankryk, Engeland, De nemarken, Zweden, Curagao, Brazi lië, Canada en Israël. Verder werden bezoekers geregistreerd uit Tsjecho- slowakye, Joegoslavië, Indonesië, Australië en Portugal. Er heerste in het algemeen een le vendige handel tydens de derde Vak beurs. De kleinhandel heeft zich in vele gevallen ruim bevoorraad, zo wel 'in meubelen als in woningtex tiel. Opvallend was de toenemende vraag naar het moderne meubel en

Weekblad voor Waddinxveen | 1954 | | pagina 1