Weekblad voor Waddinxveen 1/ftwdet de Vrouw. De Spiegel van de week Kris-Kras /landbouwschap NÜTSSPAARBANK te WADDINXVEEN No 455 Vrijdag 5 Maart 1954 9e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Geboorte, huwelijk, overlijden Hoogte- of dieptepunten in ons le ven of in dat van degenen, die ons het naaste staan. GeboorteHet was wel onder bijzondere omstandigheden, dat te Ketelhaven een tweeling werd ge boren. Het dorp, een zogenaamd werkdorp bij Flevoland, was tenge volge van ijsgang geïsoleerd. Toen eindelijk de dokter kon komen, was alles al achter de rugOok zon der tweeling heeft men in de omge ving van de vroegere Zuiderzee, tengevolge van het kruiende ijs soms menig benauwd half uurtje meegemaakt. Zijn dit gebeurtenissen, waar nog lang, inzonderheid door de betrok kenen, over zal worden nagepraat, dit zal zeker ook het geval zijn met de geschiedenis van de automobilist, een leraar aan het Hervormd Ly ceum te Amsterdam, die door het slippen van zijn wagen in de Wees per Trekvaart, nabij Duivendrecht, reed. De dochter werd tijdens de slippartij uit de wagen geslingerd en dank zij het feit, dat het portier open stond, kon de leraar zichzelf en zijn vrouw uit de geheel onder water verdwenen auto redden. Aan de dood ontsnapt! Maarontmoeten wij niet da gelijks de Dood op onze weg? Bij een ernstig auto-ongeluk op de Rijksweg bij Ypenburg, wij doen maar een greep, werd een Rotter dams echtpaar gedood en werden twee personen ernstig gewond, toen hun personenauto op een stilstaande vrachtwagen reed, die een panne had gekregen en aan de rechterkant van de weg stond. Hoewel de vracht auto overeenkomstig de voorschrif ten was verlicht, reed de personen auto tegen het gevaarte op met het bovengenoemde verschrikkelijke ge volg. Zelfs stilstaande auto's zijn nog gevaarlijk, zou men zeggen. Leven en doodMet leedwezen zullen velen in Nederland, ook niet- Katholieken, vernemen, dat de toe stand van kardinaal De Jong ern stige reden geeft voor bezorgdheid. De moedige houding die kardinaal Johannes de Jong in het verzet heeft aangenomen, maakte, dat ook niet- Katholieke Nederlanders voor deze kerkvorst grote eerbied hebben. Van 1936 af is hij aartsbisschop van Utrecht - in '46 werd hij kardinaal. Tussen geboorte en huwelijk: de opvoeding. Over het Jeugdkamp „De Tol" te Hummelo, kwamen methoden aan ROKEN. Het is zoet rusten na gedane ar beid en van dat rusten maak ik dan ook veelvuldig gebruik. En als je dan zo heerlijk in een luie stoel ligt is er opeens de behoefte aan roken. En dus pak ik mijn doorrokertje en ga op mijn gemak kringetjes zitten blazen Dat is een hele kunst en ik ben daar erg trots op. In tijd van een ommezien hangt er in de kamer een blauwe walm. En dan komt het nog wel eens voor, dat mijn buur man een praatje komt maken, die ook zijn pijpje wel lust. Maar die blaast geen kringetjes, alleen maar zo rechtuit, weet U wel. Als ik nu alleen ben vindt mijn vrouw dat roken wel aardig, maar zodra is mijn buurman er of het gezicht van mijn wederhelft be trekt. Weet U waarom? Met het oog op de gordijnen, die worden geel, zegt ze, van al dat roken. U moet ook niet denken, dat ik met mijn verjaardag of op St. Nicolaas-dag door mijn vrouw verrast wordt met een pakje tabak Maar ze heeft het speciaal op die buurman, die recht- uit-blazer, gemunt. Die man heeft het niet prettig als hij bij mij, uit mijn pakje tabak, een pijpje zit mee te smoren. Mijn vrouw zegt geen woord tegen hem, schenkt hem geen bakje koffie en vraagt hem ook niet hoe het hem gaat na zijn ziekte. Ze zit alleen maar te kletsen dat sr wel veel mannen zullen zijn die een ziekte opdoen met al dat roken. Vooral mannen tussen de 40 en 60 jaar zijn voor die ziekte erg vat baar. Het staat in de krant zegt ze tegen mij, als ik vraag hoe ze dat al lemaal weet en ook de radio zegt het. Je moest dat roken maar laten, het spaart veel geld uit ook en bo- het licht, die ontstellend genoemd moeten worden. In dit kamp werden jongens zogenaamd buiten school verband opgevoed. Als wij nu voor op stellen, dat deze jongens niet be paald „lieverdjes" zijn, die wel eens stevig moeten worden aange pakt, dan nog schijnt het systeem, dat deze opvoeders huldigen, niet bepaaUd aan te gevelen zijn- Bericht werd, dat de jongens voor een klei nigheid, bij voorbeeld omdat zij hadden gepraat, des avonds laat uit hun bed werden gehaald om buiten, als strafmaatregel, een paar rondjes over de binnenplaats te lopen Wij vermoeden wel, dat naar het optreden van deze paedagogen, in dienst van het Bureau Jeugdzorg, een ernstig onderzoek zal worden ingesteld. Nu nog een paar andere hoogte punten in het leven. Het Zuiden vierde uitbundig zijn carnavalsfees ten. Het minder goede weer kon de feestvierders niet deren, maar nu is de tijd van grappen en grollen, van zotte en mallotige invallen weer voorbij. De ernst van het leven vraagt ook in het Zuiden weer de aan dacht. De ernst van het levenMinis- ter Staf kwam terug met berichten uit Amerika. Hij zei o.m., dat te Soesterberg, de kern van de Neder landse luchtverdediging, een Ameri kaans esquadron zal worden gesta- tionneerd. Niet minder dan 500 Amerikanen zullen hier binnen een half jaar worden gelegerd. Voorts wordt overwogen, voor het Neder landse leger helicopters in te voe ren, vóór het onderhouden van ver bindingen binnen de divisie. „De aandacht, die de Amerikanen aan Nederland schenken, doet je -soms verbaasd staan", aldus de Mi nister. Onrustig, gejaagd? Mijnhardt's Zenuwtabletten sterken en kalmeren Uw zenuwen. vendien, elk jaar rook jij de gordij nen maar geel. En zo moppert ze maar door. Kom, zei mijn buurman, ik ga naar huis. Die voelde 'em! ik heb die man getroost en gezegd: „als je zin hebt, kom je maar gerust aan om samen gezellig een pijpje tabak te roken. Dat ziek worden zal nog wel loslopen, ik heb pas een stukje in de krantgelezen, dat roken on schadelijk is voor mannen met een doorroker. Dat was wel een Engelse tabaksfabrikant, maar die man zal het toch wel weten. Het laatste woord was voor mijn vrouw, die zei: (die man is zeker niet getrouwd, heeft geen huishouding, dus ook geen kans op gele gordijnen. Tot de volgende week. KRIS-KRAS P.S. Waarde Heer H. B. Sr. Met enkele weken komt een goede kennis van mij naar uw horretje kijken, als U het goed vindt. Verder hartelijk dank voor uw brief Was zeer belangrijk. K. K. Daar is allereerst een brief van een dame uit O., die, als weduwe, een drukkerij beheert. Het bedrijf heeft 5 volwassenen en 1 leerling in dienst. Deze leerling was op 13-ja- rige leeftijd getest. Het advies luid de: naar de Grafische School: zetter worden. Deze jongen is nu twee jaar op de drukkerij en bezoekt in het winterseizoen de ambachtsschool in een naburige stad voor het theoreti sche onderwijs. Over hem schrijft onze lezeres o.m.: „Hij heeft niet de minste notie van de Nederlandse taal; zet b.v. met een gerust hart een t, als er op de copie dt staat. Vormgeving is hem vreemd, smaak, om iets aardigs te ontwerpen even eens. Is ontzettend traag en geheel overstuur, als je hem haast. Overi gens erg gewillig en zonder de nor male ondeugden van jongens van zijn leeftijd. Volgens mij is het advies van het testbureau vierkant ver keerd; aan deze jongen gaat een ambtenaar verloren". Dit laatste zullen we maar met een korreltje zout nemen, want het is niet vlijend voor de ambtenaren stand. Overigens is deze brief dui delijk. De heer A. H. W. uit Schiedam schrijft o.m.: „Bij mij op kantoor heeft zich onlangs het volgende af gespeeld. Op 3, tekenkamerafdelin gen moest een jongste bediende ge plaatst worden. Van de sollicitanten (alle met ambachtsschooldiploma) werden na een persoonlijk onder houd met de personeelchef en hun toekomstige chefs 3 jongelui naar een testbureau gezonden. De oudste, 18 jaar oud, was 2 jaar geleden door datzelfde bureau ongeschikt ver klaard en had een plaats in de werkplaats gekregen; de 2 andere waren 15 jaar oud. Bij testing bleek één der 15-jar. de hoogste aantal punten behaald te hebben. Alle 3 jon gelui werden, metl 2 maanden proef tijd voorlopig aangesteld. Reeds na 2 dagen bleek de jongeman, die als le door het testbureau was aanbevo len, eigenschappen te bezitten, wel ke 'hem voor zijn toekomstige be roep ongeschikt deden zijn. Her haalde malen werd hij hierover door zijn oudere collega's onderhouden. Zijn proeftijd werd met 2 maanden verlengd, De resultaten bleven de zelfde. De persoon, die 2 jaar ge leden ongeschikt werd verklaard, voldoet uitstekend, evenals de an dere jongen van 15 jaar. Ook in an dere gevallen heb ik ervaren, dat een aanbeveling t.g.v.e. psycho technisch onderzoek er behoorlijk naast was. Ik ben helemaal niet des kundig, maar volgens mij spreekt een proeftijd meer dan een test". Een directeur van een fabriek uit G. schrijft: „Voor de functie van privé-secretaresse heb ik, gezien de aard van mijn bedrijf, een absoluut in ieder opzicht betrouwbaar meisje nodig. Ik plaatste een advertentie en koos uit de sollicitanten er vier uit. Ze werden getest. Slechts één werd mij zonder enig voorbehoud aanbe volen. Ik stelde haar aan en ze vloog na tien dagen er al uit, omdat ze buiten kantoortijd sprak over be drijf saangelegenheden, die van groot belang kunnen zijn voor concurre rende firma's. Ik liet nog eens enke le sollicitanten komen en baseerde mijn oordeel en beslissing op mijn mensenkennis. De juffrouw, die ik Hoe men denkt over psycho-techniek' Enkele weken geleden vroeg ik, zulks naar aanleiding van een brief van een lezeres uit Lisse, de mening van onze lezeressen en lezers over de psycho-techniek. Het testen is een onderdeel van de mode van de ze eeuw en de verschillende be staande bureaux voor psycho-tech niek schijnen voldoende werk te hebben. Over een paar maanden is voor een groot aantal jongelui weer de tijd aangebroken om een keuze te doen met het oog op hun toe komst: wat zal ik worden? Doorle ren? Of naar een baas? Ambachts school of Ulo? Van verschillende zijden ontving ik over dit onderwerp brieven. Ik kan niet zeggen, dat de psycho techniek er in deze brieven zonder kleerscheuren afkomt. Integendeel. Over het algemeen blijkt men vrij sceptisch tegenover deze weten schap te staan. Het is niet mogelijk om alle brieven hier weer te geven. Ik zal me dan ook bepalen tot en kele uittreksels. uitkoos, is thans ruim twee jaar mijn privé-secretaresse, en ik zou met een gerust hart een week met vacantie kunnen gaan, de overtui ging meedragend, dat zij, geheel in mijn geest, de correspondentie zou verzorgen". Een andere directeur, lederwaren- branche, schrijft: „Enige jaren ge leden wilde ik voor een nieuw pro cédé een vertegenwoordiger hebben. Ik liet de keuze over aan een psy chotechnisch bureau en deze koos er één voor me uit. De man bezocht in een auto gedurende een maand mijn klanten en ging toen over naar een concurrerende firma. In het ad vies van het bureau stond o.m.: „ab soluut betrouwbaar". Als ik tegen woordig in de stad langs een psy- cho-technisch bureau rijdt, heb ik neiging de ruiten in te gooien, doch ik geef dan maar vol gas. Tot zover een bloemlezing uit de verschillende brieven, welke voor een deel vertrouwelijk waren, van daar dat ik namen en adressen weg liet. Trots dit alles, ondanks het feit, dat ik geen enkel gunstig oor deel kreeg over de testbureaux, ga ik niet generaliseren en zeker niet beweren, wat een lezeres uit Gro ningen schreef: „Het is een der vele vormen van geldklopperij, meer niet." Maar wel vind ik het jam mer, dat ik geen enkel gunstig oor deel ontving. Het kan er bij mij niet in, dat er geen gunstige resultaten zullen zijn. Wanneer wij uitgaan van de stel ling, dat de psycho-techniek een wetenschap is, dan moet het resul taat van een nauwkeurig onderzoek dusdanig zijn, dat de tester zich een zeker oordeel kan vormen van het karakter, de aanleg, ontwikkeling en andere eigenschappen van de candi- daat. Om een heel eenvoudig voor beeld te noemen: Geef twee kinde ren een stuk touw, dat stevig vast geknoopt is, en draag hen op dit touw los te maken. De ene zal het binnen vijf minuten losgepeuterd hebben, de andere zal na 'n paar mi nuten een mes nemen en het touw doorsnijden. Het oordeel over num mer één zal wel hetzelfde zijn: ge duldig, doorzettingsvermogen, rustig. Maar de een zal van nummer twee zeggen: ongeduldigd, driftig; het oordeel van een ander over nummer twee zal wellicht zijn: zakelijk (tijd is geld), origineel. Ik wil hiermee maar zeggen, dat Jantje op het ene testbureau het advies krijgt: wordt maar kleermaker, terwijl het andere bureau mogelijk de raad geeft: ga leren voor arts. Mijn oordeel is ten slotte: de psy- cho-technische Wetenschap staat ten dele nog in de kinderschoenen. Is »dus allerminst volmaakt. En niet iedereen, die een functie heeft op een testbureau, is voor deze functie geschikt. Misschien zou het nog niet eens zo gek zijn, wat mevr. de H. uit Hoensbroek mij schrijft: „Laten die test-experts eerst eens beginnen met zichzelf te testen. Wellicht valt 50 pet. af (waarvoor in de mijnen volop werk is) en de kwaliteit van de testbureaux zal met de overige 50 pet. misschien stijgen Alle briefschrijvers en -schrijf sters: hartelijk dank! Zijn er nog pro-stemmen, dan zal ik t.z.t. gaarne plaatsruimte verlenen. DORA WERTH. Woensdag 24 Februari hield de Stichting v. d. Landbouw in Zuid- Holland haar jaarlijkse vergadering waarbij al de District-Orgaan Be sturen in Zuid-Holland waren uitge nodigd. Vanwege de belangrijkheid van 't gesproken woord over het onder werp „Publiek Rechtelijke Bedrijfs organisatie", zijn wij van mening dat het nuttig is enige mededelingen hieromtrent in ons blad te plaatsen. Na de opening kreeg de heer Ir. J. P. F. Royachus het woord over 't onderwerp „Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie in de Landbouw" Spreker begon met te zeggen dat de voorbereiding voor 't landbouw schap zeer veel tijd heeft gevergd. Maar nu is 't dan zover dat iedere dag de afkondiging kan plaats heb ben. De Regering en de Soc. Econo mische Raad hebben hun goedkeu ring aan het ontwerp Landbouw schap gehecht. De .uitvoering van dit Landbouwschap zal in de begin tijd veel werk en bezinning vragen. Spreker verwacht een overgangstijd van 6 maanden. In deze tijd zal 't werk van de Stichting zich in da lende lijn bewegen, en 't werk van het Landbouwschap zal in stijgende lijn gaan. Zo zullen ook de verplichtingen die de Stichting op zich genomen had bijv. 't Landbouw Economisch Insti tuut en het Technisch Natuuronder zoek, ook geleidelijk afvloeien naar het Landbouwschap. Het Land bouwschap is de bekroning van een hechte samenwerking der 6 organi saties. Het Landbouwschap heeft nu zelf het recht om maatregelen van Of [ideële Mededelingen CONTROLE BEVOLKINGS REGISTER. Zij, die tot op heden de kaarten voor de controle van het bevolkings register nog niet terugzonden, wor den verzocht dit alsnog ten spoedig ste te doen. Waddinxveen 4 Maart 1954. Burgemeester en Wethouders van Waddinxveen. A. WARNAAR Jz. De Secretaris, H. JENNé. Steeds weer valt het mij op. dat het in Waddinxveen niet mogelijk schijnt tot een zekere samenwerking te kómen, waardoor wordt voorko men dat meerdere vergaderingen op één avond worden gehouden. Het is deze week wel weer heel bont. Woensdagavond de uitvoering van Concordia en de grote propa- ganda-vergadering voor de Vrije Universiteit. Vrijdagavond is het nog erger: Vrouwen Wereldgebedsdag. „Het Vierde Prinsenkind" en een open bare vergadering der A.R. Kiesver eniging. In sommige gevallen hindert het natuurlijk niet als twee of zelfs meer vergaderingen op één avond gehouden worden, als het vergade ringen betreft die de bezoekers uit bepaalde volkskringen trekken. Maar zo is het b.v. Vrijdagavond niet. Ik kan mij voorstellen, dat er inwoners in deze gemeente zijn, die belangstelling hebben voor alle drie vergaderingen. Maar ze zullen er maar naar één toe kunnen gaan. Zo benadeelt men anderen en zichzelf, terwijl dit zeer gemakkelijk zou kunnen' worden voorkomen. De Burgemeester van Waddinxveen A. WARNAAR Jz. KENNISGEVING. In verband met werkzaamheden in het transformatorstation aan de Kerkstraat zal op ZONDAG MAART a.s. de stroomvoorziening worden onderbroken van v.m. 8 uur t.m. nam. 2 uur in de navolgende wijken: Dorpstraat, Plasweg, On derweg, Kleikade, Sniepkwartier en Kerkweg. DE DIRECTEUR der Gemeente-Bedrijven. Bestuur uit te vragen. Dit wil na tuurlijk niet zeggen dat voor ieder geval zomaar een maatregel van bestuur kan worden uitgevaardigd. De Regering zal zeer zeker blijven toezien dat alles goed verloopt. Was de samenstelling in de Stich ting van de Landbouw alleen voor de Sociale commissie," Paritair (d.w. werknemers-org. evenveel afgevaar digden), in 't Landbouwschap zullen ook in de Economische Comm. de bezetting Paritair zijn. De opbouw zal nu zijn Landelijk als de top: het Landbouwschap. Provinciaal: De Provinciale Commissie van het Landbouwschap en daar onder de eventuele Commissies. Spreker wees er nog op dat er ner gens de organisatie zo ver en goed is als in Nederland. De verhouding tussen Werkgever en Werknemer is hier uitmuntend en vindt dan ook zijn bekroning in het Landbouw schap. Wat betreft de financiering van het Landbouwschap het volgen de Voorheen werd door de 6 organi saties elk 60.000 gulden 's jaars bij gedragen voor de Stichting v. d. Landbouw, 't ontbrekende werd door de regering opgebracht. In 't Landbouwschap zullen de kosten gedragen worden door de on derneming. door een ariale heffing. De georganiseerde werkgever heeft 't recht om het bedrag aan contri butie van zijn organisatie hiervan af te trekken. Dit bedrag zal op de heffing van ongeorganiseerden ge legd worden, zo zal dan de klaplo- perij van de niet-georganiseerden afgelopen zijn. De spreker kon nog niet zeggen hoe het zal gaar} met de ongeorgani seerde arbeider, maar hij hoopt, en dit had de instemming der vergade ring, dat ook deze goed zouden wor den aangepakt. Niet allen die sparen worden rijk, Maar bijna allen die het niet doen, blijven arm. SPAART voor Uw toekomstige grote uitgaven. schulden, ge zijt gelukkig. Maakt gebruik van een rekening bij de Ge blijft zonder Kanaalstraat 9 Telefoon 668 Bijkantoor van de Nutsspaarbank te Gouda

Weekblad voor Waddinxveen | 1954 | | pagina 1