Weekblad voor Waddinxveen Vhoedu de Vrouw. De SpCcg-d van de week Kris-Kras ■m Uit het Parlement Weddenschap NÜTSSPAARBANK te WADDINXVEEN Ho 456 Vrijdag riJMaart 1954 9e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Het leven van de meeste onzer beweegt zich weer voort langs we gen van geleidelijkheid. Wij hebben veelal een rustig leventje en alleen als wij heel oud worden,' zo boven de honderd jaar, komen wij in de krant. Dat kan ook gebeuren als wij een respectabel aantal jaren in de huwelijksboot zitten, doch wij kun nen wel zeggen, dat het leven van de gemiddelde Nederlander vrij rus tig is. Als wij echter om ons heen zien, dan merken wij wel, dat niet bij iedereen het leven voortkrabbelt als een rustig beekje. De man bijvoor beeld wiens signalement door de politie via de radio werd verspreid, zal zich hebben gevoeld als een op gejaagd dier. Hij werd gezocht om dat hij in Den Haag een typiste had vermoord. Zodra dit vast stond werd het gehele Haagse recherche apparaat ingeschakeld. Het duurde niet lang, of de vermoedelijke moor denaar, een huisgenoot van de ver- slagene, werd gearresteerd. Voorlo pig zal zijn leven uiterlijk dan wel heel rustig en regelmatig wor den Een kalm, rustig leven Zijn de wegen van geleidelijkheid eigenlijk wel zo rusig, als wij boven aannemen? Er is tegenwoordig niet veel nodig om in de krant te komen, zonder dat men honderd jaar is! Wij zullen niet beweren, dat men zijn neus maar buiten de deur behoeft te steken om getuige te zijn van een verkeersongeluk, maar wie tegen woordig in een auto stapt, maakt toch een redelijke kans, met zijn initialen in de krant te komen. Bij het inhalen vlogen onder Maarsber- gen op de weg Utrecht-Arnhem twee personenautos met een vaart van honderd kilometer op elkaar. Een dame uit Nijmegen werd daar bij gedoogd - zes andere inzittenden werden min of meer zwaar gewond. Een dergelijk ongeluk bewijst wel, dat het snelverkeer aan de wegen is -ontgroeid. Hoewel dat zeer veel kosten meebrengt, is het toch nodig, dat de grote autowegen zo worden uitgebreid, dat overal vier rijbanen het gevaar der tegenliggers uitsiult. Om even op de weg te blijven: het doet vreemd aan, dat militaire co lonnes uit Den Haag op de Veluwe oefeningen hielden, toen autobus diensten werden opgelegd, teneinde de door opdooi zeer verzwakte we gen te sparen. Koesterde men in Den Haag de illusie, dat miliaire wagens de wegen wel heel zouden laten? Dan weten de heren nu wel beter. De militaire oefeningen zijn misschien wel geslaagd, maar de 200 auto's, die aan deze oefeningen deelnamen, zijn er ook in geslaagd, aan verscheidene wegen gemeld werden liefst 25 stuks ernstige schade toe te brengen. Deze schade wordt op 8000,geschat. De be woners in de omgeving van deze wegen een landbouwer kwam zelfs tot de ontdekking, dat in de nacht zijn aardappelkuil in elkaar was gereden en dat de piepers her en der verspreid lagen hebben tegen dit militaire optreden een fel protest doen horen. Het is wel met die militaire oefe ningen zo,, dat het Ministerie van Oorlog schadecommissies aanwijst, die dadelijk vergoedingen^ kunnen geven, doch de vraag rijst toch, of men met die oefeningen niet een paar dagen had kunnen wachten. Waarschijnlijk zal deze vraag ook wel door een der Kamerleden wor den gesteld. Enfin, de betrokkenen hebben weer eens wat beleefd. Prins Bernhard, die lang geen ge makkelijk en rustig leventje heeft, vertoeft in de V. S. om daar van al lerlei militaire opleidingen op de hoogte te worden gebracht. De Prins heeft het er druk mee. Hij heeft la ten weten, dat hij geen tijd heeft voor zijn talrijke particuliere vrien den. Ook militaire vliegtuigen in de V. S. hebben de grote, deskundige belangstelling van Prins Bernhard.. Inmiddels heeft de bekende vlie ger Luit-generaal I. A. Aler voor' studenten in de vliegtuigbouw te- Delft gezegd, dat het een nationale^ winst zou zijn, indien de K.L.M. weer met Nederlandse toestellen zou kunnen vliegen. Men weet dat; zulks vroeger met de Fokker toestellen het geval was. De zeer snelle opbouw van de luchtmacht kern in ons land was volgens de generaal alleen mogelijk geweest, doordien de luchtmacht voor repa ratie en voor onderhoud zich tot de eigen industrie kon wenden. CURSUS. Ik raakte van de week op een avond toevallig verzeild bij een ken nis van me die een aantal huwbare dochters heeft. De jongemannen die dit lezen moeten niet verwachten, dat ik ga proberen deze dochters aan de man te helpen, want dan hebben ze het mis. Ze zijn alle vier reeds verloofd en ze zijn van plan dit jaar in het huwelijksbootje te stappen, daarmede de zorgen op zich nemend die aan „den huwelijcken staet" verbonden zijn. Maar juist nu deze avond ging het gesprek tussen moeder en doch ters of het wenselijk, neen, noodza kelijk was, een cursus te volgen voor die problemen, die zich, als eenmaal het huwelijk voltrokken is, kunnen voordoen. De moeder was een groot voorstander voor het vol gen van een cursus, maar de moder ne dochters voelden er niet veel voor en keken naar hun vader of ze van hem geen bijstand konden ver wachten. Maar die kregen ze niet mee, want hij zei: „Als er in de tijd toen jullie moeder en vader trouw den gelegenheid was geweest voor je moeder zo'n cursus te volgen, dan had ik, als haar aanstaande man, er op aangedrongen die cursus te vol gen, want de kennis die je daar OP doet, komt later in het huwelijksle ven goed van pas. Jullie verloofden moesten eigenlijk zeggen dat het volgen van die cursus in je eigen belang is, anders sta je later met twee verkeerde handen". Ik had het maar eens zitten aan- luisteren en ik meen, dat de doch ters toch wel wat onder de indruk gekomen waren en iets zijn gaan in zien van de betekenis der woorden van hun vader. Ze keken elkaar eens aan en zeiden: „Nou, dan zul len we morgenavond met Bert, Jo- han, Rob en Guus de kwestie be spreken. Als zij het nodig oordelen, welnu, dan gaan we. En daarmee uit". Toen ik mijn kennis na de koffie- surrogaat verliet, had ik het ver moeden, dat op 15 Maart vier meis jes de moeder-cursus gaan volgen, die door het Groene Kruis alhier wordt georganiseerd. Tot de volgende week. KRIS-KRAS Maar met je buren moet je meer omgaan dan met tante Annie, die in het Zuiden van het land woont, of met Oom Kees, die op de Zuidhol landse eilanden een boerderijtje heeft. En daarom kijk je natuurlijk met grote belangstelling, als je de verhuiswagen ziet naderen. Zujllen het leuke mensen zijn? Jong? Nette lui? Veel of weinig kinderen? Je kunt het treffen met je buren, maar je kunt ook pech hebben. De familie A trof het niet. Zelf hebben ze twee bengels, van 7 en 5J jaar. Ondeugend, als ieder kind op die leeftijd, maargeen gemene stre ken. De nieuwe buren hebben even eens twee jongens: 8 en 6 jaar. Ook bengels. Maar wèl met gemene stre ken. Piet, de oudste van de familie A is al spoedig dikke vrienden met Ger, de buurjongen. En Geert, de 5&- jarige, met buurjongen Sien. Samen spelen ze achter het huis, waar nog geen scheiding is tussen de wonin gen. En Ger haalt Piet op, als hij uit school komt. Samen gaan ze naar huis. En de narigheid begint. Samen hebben Piet en Ger een straatlamp ingegooid. De politie komt aan de deur en mevrouw A schaamt zich. Dat is nog nooit voorgekomen. Piet is voor straf naar zijn kamertje, maar de straf heeft weining invloed, want, Ger die alleen maar een tik voor zijn wang heeft gehad, speelt alweer achter het huis en adviseert Piet om uit het raam te klimmen. De klap op de vuurpijl komt, als mevrouw A het gebeuren aan haai man vertelt en op dit moment klei ne Geert thuis komt met de mede- SPROETEN<- komen vroeg in 't voorjaar Koop tijdig SPRUTOL deling: „Je lacht je rot: Piet zit in de dakgoot". Piet is weldra uit de dakgoot ge haald en heeft een behoorlijk pak voor zijn broek gehad van vader, hetgeen hem in de ogen van Ger kwalificeert tot „rot-vent". Geert wordt aan de tand gevoeld en deze vertelt in zijn kinderlijke onschuld, dat de buurman dat altijd zegt en dat hij het mooi vindt. 's Avonds houdt het echtpaar A. krijgsraad en men besluit de kinde ren de omgang met -de buurkinde ren te verbieden. Maar ja, je kunt een haan net zo goed verbieden te kraaien en een hond te blaffen, 's Morgens vroeg staat kleine Sien al buiten te schreeuwen: „Gééért, kom je buiten spelen! en Ger haalt gewoon Piet van school. Tot over maat van ramp begint de buur vrouw een scheld- en twistpartij met mevrouw A., want Piet heeft tegen Ger gezegd, dat hjj niet meer met hem mag spelen, en dat heeft de buurvrouw gehoord. KINDEREN EN BUURKINDEREN. Mevrouw A. heeft het geluk ge had, dat ze eindelijk een woning toegewezen kreeg. Dat was niet voor de tijd, want in 1946 gehuwd, heeft ze eerst twee jaar ingewoond bij haar schoonouders, en daarna op twee kamers. Het gezin breidde zich echter uit en toen in 1953 het vier de kind werd geboren, zei mijnheer A: „Nu heb ik er genoeg van; ik moet een huis hebben". Hij trok er op uit, ging zelfs naar Den Haag en kreeg ten slotte, met medewerking van verschillende instanties dan een huis toegewezen in een nieuwe wijk van de groeiende stad. Daar domiliceert het gezin A met -vier kinderen thans sedert verleden jaar Juli. Ze waren de eersten, die in dit blok een woning betrokken; nu, enkele maanden later, zijn alle huizen bewoond. Zoals dat in deze na-oorlogse tijd meer voorkomt, wordt kaf en koren •door elkaar gegooid. Middenstan ders en arbeiders wonen broeder lijk naast elkaar en om aan alle' eventuele boze brieven bij voorbaat het nutteloze aan te tonen, voeg ik hieraan toe, dat ik met kaf en ko ren natuurlijk niet middenstanders en arbeiders bedoel. Onder de mid denstanders vindt men kaf en koren ■en onder de arbeiders ook. .Mijnheer A., die overdag reist, krijgt iedere avond nieuwe drama's te horen en mevrouw A., die het toch al druk -heeft met haar vier kinderen, waarvan de jongste nog in de wieg ligt, geraakt overspan nen. Tot zover het verhaal, dat ik kreeg van de zuster van mevrouw A. De toestand is inmiddels onhoud baar geworden. Er is inmiddels een nood-oplossing gevonden, maar deze is tijdelijk. Het leek mij belangrijk genoeg, om hier de vraag van de maand aan te verbinden. We vragen dus onze lezeressen (en de antwoorden van lezers zijn eveneens welkom) Hoe zoudt U handelen, als U me vrouw A. was? Antwoorden moeten ingezonden worden uiterlijk 31 Maart a.s. en mogen niet meer beslaan dan één vel kwarto papier, éénzijdig be schreven. Wilt U er aan denken vol ledige naam en adres op de brief zelf (dus niet alleen op de enve loppe) te vermelden? De beste ant woorden zullen worden beloond met een boek en zullen, zo mogelijk, ge publiceerd worden in de week van 5-10 April a.s. Ik zie met belangstelling Uw ad viezen tegemoet. Zoals vorige ma len hebben we ook nu toestemming van de betrokken familie A. om de ze kwestie te publiceren. Het spreekt welhaast vanzelf, dat namen en ini tialen gefingeerd zijn. DORA WERTH. ONZE FEBRUARI-PRIJSVRAAG. Tot mijn spijt ben ik nog niet in staat de beste antwoorden op de Februari-prijsvraag in dit nummer te publiceren. Vorige week heeft een jurylid tengevolge van de glad de wegen een ongeval gehad. Ge lukkig niet erristig, maar hij is voorlopig nog buiten dienst. Naar alle waarschijnlijkheid zal hij eind dezer week zijn arbeid weer kunnen hervatten en zijn eerste taak zal zijn om met de andere juryleden de 192 ingekomen antwoorden te be oordelen. Dus nog één week geduld. Er zijn tegenwoordig in Nederland veel koninginnen. Naar mate het weer beter wordt, naar die mate neemt het aantal hoogwaardigheids- bekleedsters toe. Heidekoninginnen, zeilkoninginnen, bloemen-onderko- ningen, om van schoonheidskonin ginnen nog maar te zwijgenZij worden in het leven geroepen om het toerisme te bevorderen en zo doende vervullen zij wellicht nog een nuttige taak. Niet zelden wordt zo'n koningin feestelijk ingehaald en de burgemeester ter plaatse, ge tooid met de ambtsketen, als teken zijner waardigheid, begroet haar na mens het gemeentebestuur. En als dat gebeurd is. kan het feest be ginnen. Velen zijn daar langzamer hand aan gewend geraakt. Maar de Eerste Kamerleden althans velen van hen ergeren zich aan deze nieuwe vinding van de gemeenten om de aandacht van de toeristen te trekken. En zij stelden aan Minister Beel de vraag hoe hij hierover dacht. Haalt zo'n burgemeester met ambtsketen zijn waardigheid niet omlaag? Moet de Minister hier niet ingrijpen? Wordt het niet de hoog ste tijd om een ministeriële circu- larie aan de burgemeesters te stu ren waarin wordt verboden om „ko ninginnen" te ontvangen? Deze vra gen waren voor de Minister niet ge makkelijk. Iedere streek van het land is nu eenmaal verschillend. Minister Beel moest dus tussen de ontstemde vragenstellers en de voor standers van de koninginnen zij waren er ook in de Senaat door zeilen. En hij deed dat op een voor treffelijke, ontwijkende wijze Hij zeide de burgemeesters vrij te laten in de beoordeling hoe zij de waar digheid van hun ambt moeten hand haven. Zij moeten dus zelf uitma ken of zij een schoonheidskoningin kunnen ontvangen of niet. Maar als de waardigheid van het ambt uit het oog wordt verloren, dan zal de Minister nalaten daarover iets op te merken. Dat is dus de rem. De heer Van Walsum burge meester van Rotterdam ergerde zich een beetje aan dit formele ge doe Hij kan uit ervaring spreken, want ieder jaar haalt hij Sinterklaas in. Mag dat wel? Hij zag hier. g«m probleem. Maar de critische vragen stellers waren door het antwoord van Minister Beel niet erg gerust gesteld. Zij zullen dat ook wel nooit worden, want het is uiterst moeilijk om voor deze gevallen precies een grens te trekken. Minister Beel moet uiteraard wel reageren op de redevoering van Prof. Diepenhorst over de Friese kwestie. „De man" zoals hij in verschillende landelijke dagbladen wordt genoemd ,die de moed had". Hij had zich nl. vrij laatdunkend uitgelaten over het recht, dat de Friezen vragen om in het officiële verkeer hun eigen taal te mogen ge bruiken. De tweetaligheid is in ons land geen voordeel, zo moest de be windsman erkennen. Maar het leven is nu eenmaal sterker dan de leer. Van de Regering mag niet verwacht worden, dat zij in Friesland levende verlangens geen uitweg geeft. Zij Mister Brown, een fors Newyorker, Toefde in ons vaderland, Deed zijn zaken, toog naar Marken, Vond het machtig interessant; Hij bezag wat bruggen, sluizen, Hier een hap en daar een snap; Sloot nog gauw met een collega Vóór 't vertrek een weddenschap. Mister Brown, hij is een bouwer, Wedde dan met Van der Sluis: 's Kijken, wie het eerste klaar is Met een tien-ver diepingshuis; Jij in Bussum of in Tilburg, Ik in Boston of New-York, Met getuigen prikte 't tweetal Dat heel netjes aan de vork. Mister Brown ging weer vertrekken; Na drie weken kwam bericht: „Plan is klaar, de plaats gekozen En de bouw dus in het zicht!" Van der Sluis, geen haartje minder, Stuurde hem een telegram: „Plan gereed, de plaats gekozen, 't Wordt een flat in Amsterdam!" Na vijf weken kwam de tijding: „Eerste steen is al gelegd"; Na drie maanden: „Bouwwerk (vordert, Wat breng jij er van terecht?" Na vijf maanden seinde Brown al: „Morgen extra aan de slag, Want dan hijsen wij in Boston Op het hoogste punt de vlag!" En acht maanden na de aanvang: „Ik ben klaar met mijn gebouw; Heb 'k verloren of gewonnen? Sluis, hoe staat het nu met jou?" Mister Brown stond van het ant iwoord Uit ,dear Holland" bijna paf: „Binnenkort komt, als het goed gaat, Onze bouwvergunning af....!" JAAP MIJDERWIJK Officieële Mededelingen STEMMEN IN ANDERE GEMEENTE. Bij de verkiezing van de leden van de provinciale staten bestaat de mogelijkheid om aan de stemming deel te nemen, hetzij in de gemeente in welk kiesregister men op de dag der candidaatstelling is opgenomen, hetzij in een bij het indienen van een verzoek aan te wijzen andere, in dezelfde provincie gelegen ge meente. Degene, die van deze be voegdheid gebruik wil maken moet daarvan in persoon ter gemeente secretarie mededeling doen. Deze mededeling moet geschieden uiter lijk 7 April a.s. Nadere inlichtingen worden ter gemeente-secretarie ver strekt. STEMMING BIJ VOLMACHT. Voor de kiezer, die vermoedelijk niet in staat zal zijn in persoon aan de stemming deel te nemen kan op verzoek worden toegestaan om bij volmacht te stemmen. Verzoeken hiervoor moeten uiterlijk 7 April a.s. worden ingediend ter secretarie. Als gemachtigde kan slechts worden aangewezen de echtgenoot of echt genote, een der bloed- of aanver wanten in de eerste tot en met de derde graad, de echtgenoot van een schoonzuster of de echtgenote van een zwager, dan wel een der huis genoten van de volmachtgever. For mulieren voor de stemming bij vol macht worden ter secretarie koste loos verstrekt. Voor nadere inlich tingen kan men zich eveneens ter gemeente-secretarie vervoegen. mag de ogen niét sluiten voor de werkelijkheid. En prof. Diepenhorst werd dan ook aangeraden zijn standpunt te herzien. Daarvoor is nog alle gelegenheid, omdat dit de bat pas interessant wordt als de wetsontwerpen aan de orde worden gesteld, die het gebruik van de Friese taal in de rechtszaal en op de scholen zal regelen. Prof. Diepen horst werd dan ook verweten dat hij op die gelegenheid had moeten wachten. Aan het gebruik van deze taal zullen beperkingen worden ge steld. Niet allen die sparen worden rijk Maar bijna allen die het niet doen, blijven arm. SPAART voor Uw toekomstige grote uitgaven. Ge blijft zonder schulden, ge zijt gelukkig. Maakt gebruik van een rekening dij de Kanaalstraat 9 Telefoon 668 Bijkantoor van de Nutsspaarbank te Gouda

Weekblad voor Waddinxveen | 1954 | | pagina 3