Weekagenda HET ST0FFENHUIS GEBR. SPAAS Sport in 't Uwt. NIEUWS uil <*wzc wwnplctats.. „COLORRELIEF KIJKER" Dat er iets moet gebeuren met de Friese taal is de vaste overtuiging van de drie Ministers, die een be zoek aan deze provincie hebben ge bracht. Het debat over deze aange legenheid ging als een nachtkaars uit. De begroting van Binnenlandse Zaken werd deze week z.h.s. aange nomen. Schokkend nieuws is er stellig niet uitgekomen. De burge- POND'S dagcrême f 0.65 f 1.25 SALON DOELEMAN meesters kregen weer eens te horen, dat hun nieuwe bezoldigingsregeling bijna klaar is. Vooral aan de bur gervaders van kleine gemeenten zal gedacht worden. Minister v. d. Kielt heelt nog ver klaard. dat hij het verloop van za ken met Polynorm wil afwachten. Er is een kans, dat dit bedrijl ren dabel wordt en dat dé moge lijkheid dit bedrijl van de hand te doen, toeneemt naarmate de rentabiliteit meer in zicht komt. Het totale verlies bedraagt nu 20 millioen. De Staat is daar goed voor. En dat bedrag is zells de rijks kassier v. d. Kielt te gortig. In ieder geval zullen er geen nieuwe credie- ten meer worden verleend. De volgende week gaat men. in de Eerste Kamer de begrotingen van Justitie en Sociale Zaken behande len. De Tweede Kamer is op recès, en wel tot 23 Maart. Dan zal zij weer een paar dagen vergaderen. dat het hedendaagse socialisme al lesbeheersend is. In enkele landen komt het al reeds in de minderheid. Ook de spanningen tussen de P. v. d. A. en'de R.K. partij wijzen in die richting. Na deze rede volgde een uitge breide discussie. Aan het slot van de vergadering deelde de voorzitter mede, dat de plaatselijke kiesver eniging ruimschoots had voldaan aan de jubileum-aanslag, ter gele genheid van het 75-jarig jubileum van de A. R. partij. De gemeenteraad zal bijeen komen op Dinsdag 16 Maart a.s. des nam. 8 uur ten raadhuize. Het was verrassend dat de cantine zo vol was en dit was ook de mening van voorzitter de heer S. Piüe, welke bij dezen allen hartelijk welkom heette. Na een propagandistisch en becij ferd overzicht gaf deze het woord aan de voorzitter van het N.V.V., de heer H. Oosterhuis, die met het on derwerp „Geef mij de vijf" de aan wezigen aangenaam heeft weten te interesseren. Ik start, aldus spreker, en neem u mee op m'n eerste tocht om te zien waar wij staan in deze wereld in een periode waarin wij gedwongen worden aandacht te schenken aan de koude oorlog, wel ke is ingeleid en wordt versterkt van uit Moskou, waar het commu nisme hoogtij viert. Spr. wees ver der op de situatie welke wij hebben moeten aanvaarden van hoge defen sie-uitgaven waarin het schijnt dat het grootkapitaal alles is verleerd en vergeten. Spr. wees op het grote ge vaar dat als Amerika economisch zou ontwrichten. Europa, ééns een machtige groep, ogenblikkelijk mee zou vallen en daarom: wij moeten internationaal ingesteld zijn op een denkend en handelend N.V.V. het welk 540.000 leden telt. In de be staanszekerheid toonde spr. treffend de noodzakelijkheid van de organi satie waarin de grondslag is vrede, vrijheid en gerechtigheid. - Ook bij de Ouderdomsvoorziening bleef spr. geruimen tijd stil staan en wees hierbij op de opgang van het arbeiderslegioen, sterk en ster ker wordend door organisatie. Spr. besloot z'n krachtige rede met jon geren en ouderen op te wekken door toetreding de bestaanszeker heid en sociale gerechtigheid te ver stevigen met de uitroep: Draag uit uw ideaal! Tot slot kregen de aanwezigen te zien de reeds oude en veel vertoon de maar ook altijd weer actuele en aantrekkelijk leerzame film: „Op Hoop van Zegen". Zoals de meeste waarschijnlijk, dankt deze film haar bestaan aan het geschreven toneelwerk van Heyermans. Zeker zal zich niemand verveeld hebben bij alles wat zich in deze film afspeelt en welks in houd te ver zou voeren om in de tails te treden. Wel kunnen wij het vertoonde combineren met de doel stelling dezer avond en in dit licht bezien zal het mogelijk vruchtbaar zijn geweest. j.t. Trés chique parfum f 2.95 SALON DOELEMAN Aan de heer J. de Pater, die 25 jaar werkzaam is geweest bij de heer J. de Boer. Henegouwerweg, alhier, werd Woensdag namens de C.B.T.B. een getuigschrift uitgereikt voor dit jubileum, terwijl hem door zijn werkgever een stoel, benevens een enveloppe met inhoud werd aangeboden. De candidatenlijsten voor de a.s. verkiezing van leden voor de Provinciale Staten zijn vastgesteld, In de Kieskring IV Gouda, wer den de lijsten ingediend, waarop voor wat onze plaats betreft de na men voorkomen van: Party van de Arbeid, de heer S. Pille; Anti-Revol. Partij de heer A. Warnaar Jz.; Volkspartij voor V. en D. mevr. F. T. van der TorrenVeendorp. Woensdag 17 Maart, 's avonds: 8 uur, zal door Garage van Nielen, in samenwerking met de Tyresoles Banden Cover Fabriek in het jeugd- gebouw aan de Stationsstraat een filmavond gehouden worden, waar- by ook de leden van Veilig Verkeer welkom zyn. Vertoond zullen wor den een Tulpenrallye-film, Bedrijfs film, Toerwagen-rallye-film en en kele attenties met hersengymnastiek uit de Verkeersfilm. Deze films wer den vorig najaar voor het eerst ver toond in de Haagse Dierentuin. Genoemde firma geeft nadere in lichtingen. Nieuwe telefoonaansluitingen: 609: C. Geluk, Henegouwerweg 13;: 620: J. Boere, Wilhelminakade 15;; 248: Russner en Vermulm, Henegou werweg 38; Vervallen aansluitingen: 394. S. Kuipers; 617 J. A. van Ojen; 674 fa. Verbakei en Zn. Dinsdag werd een theoretisch verkeersexamen gehouden voor de leerlingen der openbare en bijzon dere scholen, waaraan door 170 leer lingen werd deelgenomen. 6 leerlin gen werden afgewezen. Het practisch gedeelte zal plaats vinden op Dinsdag 23 Maart, waar na de uitslag bekend gemaakt zal worden. Donderdagmiddag heeft de fa. A. Kwaak en Zn. de nieuwe zaak aan de Oranjelaan geopend, waarby veel belangstelling getoond werd door zakenrelaties en bekenden. De heer H. Huizer vertegenwoordigde hierby de plaatsehjke middenstands vereniging. Dinsdagavond hield de Kath. Vrouwenbeweging een zeer belang- rijke vergadering. Van de gewone agenda merkten wij o.a. op dat er op 25 Maart a.s. een algehele bid- en boetedag zal gehouden worden voor de noodlijdende vrouwen achter het ijzeren gordijn en in India. De plaat sehjke Lourdes-actie kon door de geringe deelname geen doorgang vinden. Mevr. Kingma bracht verslag uit van de gewestehjke vergadering van K.A.V. en Gilde, die thans ge heel los van elkaar staan. De K.A.V. waaronder Waddinxveen behoort, telt momenteel 12000 leden in ons bisdom. Ook werd nog even stil gestaan by de eventuele hulp by de H. Communie. Hierna verkreeg de spreker van deze avond, de heer v. d. Dool, het woord met als onderwerp „school problemen". Allereerst „de kinder leugen", een veel voorkomend euvel, doch bedenk wel, aldus spreker, dit nog lang niet altijd kwaad is, maar- een kind wil zich gaarne in het middenpunt plaatsen en daarbij he lemaal niet lettend op de juistheid. Aan de hand van vele voorbeelden liet spreker ons zien hoe dit ge beurde. Wil men dan ook de waar heid weten, vraag dan kort en bon dig, zodat zy enkel kunnen ant woorden met ja of neen, aan hun gezichten is dan direct te zien of het de waarheid is of niet. Laten ook de ouders, aldus de heer v. d. Dool, zich waken voor een leugen tegenover hun kinderen, want als zij dit door hebben is het moreel van zo'n kind zeer geknakt. Vele tongen kwamen hierna los, maar aan" de hand van zyn onder vindingen werden al de dames naar behoren geantwoord. Vervolgens bracht spreker het zonder bericht thuis houden van kinderen ter sprake. Dit is zeer on verantwoordelijk, want wat moeten de onderwijzers denken, een ongeluk, ziekte of wat ook. Ouders, verleen toch veel en veel meer medewer king in deze. Tot slot bracht spreker het over blijven op school ter sprake. Vanaf 1 April a.s. komt hier verandering in, daar het aantal veel te groot wordt. Hiermede was men aan het slot van de avond gekomen. De voorz. dankte de heer v. d. Dool voor zyn prettige en leerzame lezing en hoop te in de toekomst nogmaals een be roep op hem te mogen doen. Bij de verdeling van het Wo ningcontingent in Zuid-Holland, werd onze gemeente toegewezen: 78 50 migratie-voorschot 1954. Naar aanleiding van een door de heer Okkerse in een vorige ver gadering gestelde vraag en mede in verband met een door de wethouder der bedrijven ontvangen schrijven van de vereniging „De Nederlandse Bloemisterij" inzake open voortui nen bij.woningwet woningen, delen B. en W. het volgende mede. De aanleg van open voortuinen neemt de laatste jaren in zeer sterke mate toe, en dat is voor ons aanlei ding geweest enkele informaties in te winnen teneinde een inzicht te verkrijgen hoe deze materie in an dere gemeenten is geregeld. De vereniging van Nederlandse gemeenten zegt, dat uit de ter be schikking staande gegevens blijkt, dat in vrijwel alle gevallen de ge meenschappelijke tuinen worden aangelegd en onderhouden van ge meentewege, terwijl van de bewo ners een bijdrage in de kosten wordt gevraagd. Mac Factor lipsticks f 2.25 SALON DOELEMAN In het algemeen kan worden ge zegd, dat open tuinen mede spelen bij de algemene groenvoorziening en daarvan een niet gering onderdeel uitmaken. B. en W. zijn het met deze opvat ting eens. temeer waar hier speelt het algehele aanzien van de Eiken laan en de Puttelaan, de toegang tot een intensief bebouwde wijk. Aangezien bovendien de open voortuinen voor de eerste maal zul- Zaterdag 13 Maart Uitvoering „Zang en Vriendschap" Lunchroom v. d. Water. Dinsdag 16 Maart Gewestehjke Ver gadering R.K. Middenstand in het V erenigingsgebouw. Donderdag 18 Maart Lezingen-co mité in „Centrum". Vrijdag 19 Maart Vara-avond Can tine Dobbelmann. 20 Maart Toneelvereniging „T.O.G." 7.30 nam. Lunchroom v. d. Water Woensdag 24 Maart Ledenvergade ring Chr. Vrouwenbond Herv. Ver enigingsgebouw a. d. Brug. Woensda 24 Maart Ouderavond Chr. Muloschool. U vindt bij ons reeds nu een enorme keuze van de allernieuwste stoffen. De voorjaarsmode is char' manter dan ooit en onze prijzen zijn werkelijk zéér voordelig. Komt U eens Keus maken Markt 16 Gouda len worden toegepast, zodat hier in elk opzicht sprake is van een expe riment. zijn zy van mening, dat in dit geval zeker aanleg en onderhoud van de voortuinen in handen van de gemeente moet liggen. K.K. Handbalclub opgericht. Maandagavond was een groot aantal dames in het R.K. Bondsge- bouw aanwezig om een R.K. dames- handbalclub op te richten. Na ope ning door de voorzitter van W.S.E., de heer A. Compeer, werd een over zicht gegeven van de reeds gehou den besprekingen over de oprichting van deze club. Het bleek dat nog vele moeilijkheden opgelost zujlen moeten worden. In het bijzonder de huidige kleedgelegenheid voldoet niet aan de eisen. Deze zal dan ook geheel verbouwd moeten worden. De voorzitter deed een beroep op allen om gezamenlijk de moeilijk heden op te lossen en uiteindelijk succes te bereiken. De G. A. kap. Verlaan spoorde allen aan eendrach tig samen te werken en daardoor W.S.E. groot en sterk te maken. In de pauze gaven zich 26 dames op als lid. De bestuursverkiezing had een vlot verloop. Naast het dag. bestuur van W.S.E. werden benoemd de da mes mevr. M. W. Verhoef—Oskam, mej. A. M. Verkley en mej. F. M. Lichtenberg. Vervolgens werden verschillênde voorschriften van de K.N.H.B. be sproken. Na uitvoerige besprekingen werden de kleuren van W.S.E. voet bal t.w. oranje-zwart, overgenomen. De contributie wérd vastgesteld op 15 cent tot 15 jaar, en 25 cent daar bóven. Nadat nog verschillende kleinere problemen besproken wa ren, sloot de voorzitter deze goed geslaagde avond en was Waddinx veen wederom een sportclub rijker. Prima haarborstels vanaf f 1.25 SALON DOELEMAN BURGERLIJKE STAND. Aangiften van 4 t.m. 10 Maart 1954. Geboren: Johanna d. v. C. A. Scheur water en W. A. de Kwak Kool- aard, Nesse 25; Bastiaan z. v. J. van Dorp en H. L. van Beek, Kerkweg 212; Adriana Alida d. v. K. Both en C. van Eyk, Bodegraverstraatweg 89; Ondertrouwd: F. Versluis en G. H. Lammertse. Gehuwd: A. J. van Ardenne en J. M. Verkleij. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: 1 rode portemonnaie met inh.; 1 rode shawl, 1 blauwe shawl, 1 doublé armbandje. Verloren: 1 blauwe vulpen, 1 za- deldekje, 1 paar bruine glacé he renhandschoenen, 1 grijze vulpen, 1 donkerblauwe want, 1 grijze want, 1 tas inh. 1 paar schoenen, 1 hand schoenenklem, 1 paar bruine wan ten. 1 blauwe pet, 1 doublé schakel armbandje. VOETBAL. Waddinxveen ontvangt Leonidas en het beloofd een goede en span nende wedstrijd te worden, wel hebben de Geel-Zwarten destijds met 31 gewonnen in Rotterdam, maar Leonidas is de laatste tijd goed in vorm, getuige de zege op no. 2 van de ranglijst, en bovendien is het een sportieve ploeg, maar indien de jongens van Leenspelen zoals tegen O.D.S., is een zege mogelijk. Waddinxveen 2 zal het uitspelend tegen de leider Gouda 4 wel niet kunnen bolwerken, maar we ver trouwen dat zy hun huid zo duur mogelijk zullen verkopen. Waddinx veen a dat Zaterdag by Donk a op bezoek gaat zal ook met lege han den terugkomen, maar we zyn be- HET VIERDE PRINSENKIND. Er bestond Vrijdag 5 Maart een verheugende belangstelling voor de jaarlijkse avond voor het 4e Prin senkind, de stichting welke werk zaam is om vacantie-kampen te or ganiseren voor die kinderen van welke de Vader in de laatste oorlog z'n leven gaf of beide ouders, waar door de kinderen gedeeltelijk of ge heel ouderloos zyn achter gebleven. Burgemeester Warnaar sprak by deze de opening uit, waarby hij wees op de plicht welke op de Ne derlander rust te zorgen dat 27000 kinderen ook jaarlijks hun vacantie blij en ongedwongen mogen beleven. Hij sprak verder dat alles zo gauw vergeten is, zelfs onze eigen ellende, maar ook dat wij onze plicht in deze moeten beseffen voor de kinderen van al die gezinnen waar het groot ste offer werd gebracht wat maar te denken is. In het streven voor ontspanning voor de kinderen van die gezinnen moeten wy aanpakken en vast hou den, met het gevoel dat dit fijn wer ken is en dan te weten dat vóór elke 25 weer een kind meer zomers 14 dagen lang extra kan genieten. En van dit genieten heeft ds. de Boer ons op boeiende wijze één en ander vertelt. Ds. de Boer begon 5 jaar geleden als verzorger z'n loopbaan en hij heeft ons geschetst van het blijde leven wat hij met de jongens heeft gehad en nog steeds weer beleefd. Zeer boeiend was z'n causerie over het „geloof schenken in eigen waarde" bij diegenen welke met het woord „invalide" worden betiteld Frappante voorbeelden werden door hem aangehaald van patiënten wel ke in de kampen, waar van er 17 landelijk bestaan, veel meer licha melijk konden presteren dan dat zy zelf wel vermoeden Wy kregen een indruk van het schitterende werk wat verricht i wordt, maar ook een zegenrijk me- t disch werk wat naar wij hopen door 1 het gehele Nederlandse volk als een plicht van de eerste orde in ruime' mate zal worden gesteund. j De heer F. Hofstede vertegenwoor- de op deze avond het hoofdbestuur^ en heeft in de film „Kinderen vanf ons Volk'' laten genieten van hel leven in de kampen waarin tijdens! de vacantie met de kinderen wordt! opgetrokken. Hier leeft een stuk' naastenliefde en dat de kinderen er, dankbaar voor zijn, dat hebben we kunnen zien. Wy kunnen die men sen welke zich geheel voor dit scho ne werk geven niet genoeg eren en hierby ook vooral niet vergeten mevr. De Ruiter uit Gouda, welke de heer Hofstede iedere propagan- da-avond vergezeld op alle tochten. Aan het slot werd nog medege deeld dat de actie ter plaatse heeft opgebracht 527,50, wat betekent dat Waddinxveen heeft gezorgd voor uitzending van 21 kinderen. Dat eerstens nog vermeld dat mannenkoor „Onvermoeid Vooruit" met een vijftal liederen deze avond voortreffelijk aanvulde, en tweedens dat Burgemeester Warnaar in z'n dankwoord tot de N.V. Dobbelmann geruime tijd stil stond bij het feit dat de gemeente zich zeer erkente lijk voelt t.o. van de zeer gastvrije houding van de Directie van de N.V. J. T. Het tentoonstejllingsbestuur heeft aan B. en W. gevraagd om ontheffing van het verkoop-verbod na 6 uur 's avonds, opdat in de avonduren, als dus de winkels ge sloten moeten zijn, ook vanuit de stands kan worden verkocht. In de nieuwe winkelsluitingswet is de mogelijkheid weggenomen, dat door ons college ontheffing van winkelsluiting wordt verleend voor tentoonstellingen. De gemeenteraad kan echter en kele dagen per jaar aanwijzen, maximaal 21, waarop ontheffing van het sluitingsuur kan worden ver leend. B. en W. stellen de raad voor van deze bevoegdheid in verband met de tentoonstelling, die gehou den wordt van 30 Maart t.m. 3 April a.s. gebruik te maken en het slui tingsuur te bepalen op 11.30 uur, zijnde het tijdstip dat de tentoon stelling iedere avond wordt geslo ten. Deze ontheffing geldt dan ook voor alle andere winkels in de ge meente. De termijn waarbinnen de on bewoonbaar verklaarde wnoingen in onze gemeente moeten zijn ontruimd is laatstelijk verlengd tot 1 April 1954. In het afgelopen jaar zyn wel een paar woningen leeg gekomen, maar alle huizen zyn nog niet ontruimd. Voor zover bewoning nog plaats heeft, stellen B. en W. aan de raad voor de ontruimings-termyn ander maal te verlengen en wel tot 1 April 1955. De daarvoor in aanmerking ko mende woningen zijn: Noordkade 209, Zuidkade 117, 118, 120, 122, 123 en 150, Noordeinde 49, 51, 52, 53bis, 54, 56, en 103, Dorpstraat 32, 94, 154 en 168. NAGELVIJLEN vanaf f 0.70 SALON DOELEMAN Reeds, enkele jaren verleent onze gemeente een subsidie van een halve cent per inwoner aan het Ko ningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding. Het bestuur van het fonds deelt mede, dat in het afgelopen jaar verschillende gemeenteraden geheel eigener beweging hebben besloten het subsidie te brengen op 1 cent per inwoner en gevraagd wordt dat ook onze gemeente een dergelijk be sluit neemt. Het werk voor de kankerbestry ding is ongetwijfeld hoogst belang rijk en door het fonds wordt een grote activiteit betoond. Mede uit overweging, dat de raad onlangs besloot voor de rheumabe- strijding 2 cent per inwoner uit te trekken, stellen B. en W. de raad voor op het verzoek gunstig te be schikken en het subsidie te brengen van op 1 cent per inwoner. Vorige week Vrydag kwamen vele vrouwen bijeen in het Geref. Jeugdgebouw, ter gelegenheid van de Wereld-Vrouwengebedsdag, om hun gebeden en gezangen op te'zen den. Dit was de eerste keer dat zulks in Waddinxveen plaats had. Door 118 landen wordt op de eer ste Vrijdag van de lijdensweken een gebedsketen gesmeed tot God's troon. Op ieder uur van deze dag stijgen de gebeden op. De samenstelster van de liturgie tvas Sarah Chakko uit India. Deze liturgie was als het ware een erfe nis. daar Sarah Chakko aan het be gin van dit jaar door God is opge roepen. De liturgie had tot onder werp „Leven en overvloed in Chris tus". De text was gekozen uit Joh. 10 10. Zy werd door twee vrouwen voorgelezen. Verschillende psalmen en gezan gen waren ingelast, die door de vrouwen gemeenschappelijk werden gezongen. Deze avond getuigde van de saamhorigheid in Christelijke geest. De belangstelling was boven verwachting groot. -* Voor de A.R. Kiesvereniging „Nederland en Oranje" sprak vori ge week Vrydag de heer Chr. van den Heuvel, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal over het onderwerp „Misverstanden Oprui men". Spr. begon zyn rede met de op merking dat ook in de A.R. party zelve veel misverstanden hebben bestaan in het verleden en ook nog tegenwoordig bijv. ten opzichte van de Europese integratie. Men had als regel weinig belangstelling voor de buitenlandse politiek, men was vóór de oorlog neutraal en meende dus dat dit zo zou blijven. Men koos zelf zijn bondgenoten. De laatste oor log leerde echter wel anders. Het is nu geworden de tegenstelling Oost- West, twee fronten. Een ander misverstand is wel dat sommigen stelling nemen tegen een instituut als de kolen- esi staalge meenschap en menen dat hiermede onze souvereiniteit is prijsgegeven. Spr. toonde aan uit de geschiedenis dat zulk een overdracht meermalen plaats had. Ook omtrent de financiële proble men heersen misverstanden. De A.R. partij heeft altijd veel belangstel ling gehad voor de financiën; Hoe men echter de partij een verwijt kon doen, als zy een gezonde finan ciële politiek voorstaat, begrijpt spr. niet. Zy heeft altyd geijverd voor een gezond betaalmiddel. De staats uitgaven zijn momenteel ongekend hoog, 7 x zo hoog als voor de 'oor log. Onze regering schijnt hiertegen machteloos te staan. Vervolgens noemde spr. het een misverstand, als men menen zou, Wilt U Uw huisgenoten laten genieten van schitterende orginele kleurenfoto's Koopt dan bij ons een Het is een prachtig verjaardags cadeau. V.(sQ-G.o.Lj. iS y^z^ato-lecLelff Afseheepsplaats 6 Telefoon 302

Weekblad voor Waddinxveen | 1954 | | pagina 4