Weekblad voor Waddinxveen Verstopping Moe-der de Vrouw. Di Spiifyd van de week Kris-Kras Uit het Parlement Voorjaarsrevolutie NÜTSSPAARBANK te WADDINXVEEN No 457 Vrijdag 19 Maart 1954 9e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Bij een onderzoek in Zeeffws- Vlaanderen, enige jaren geleden, maakten wij kennis met de burge meester van Aardenburg, de heer Van Dongen. En na enig praten kwamen wij tot de, voor ons ver rassende ontdekking, dat deze bur gemeester de Noordpoolreiziger Sjet van Dongen was, wiens boek over zijn avonturen in het barre poolge bied indertijd de aandacht van ge heel ons land had getrokken. Dezer dagen heelt Sjef van Don gen wèderom van zich doen spre ken, doordat hij H. M. de Koningin in het plaatsje Eede kon ontvangen, omdat het negen jaar was geleden, dat Haar Moeder, nu Prinses Wil- helmina hier in Maart 1945 voor het eerst weer voet op Nederlandse grond zette. Nabij deze plaats werd een eenvoudig monument onthuld, vervaardigd door de beeldhouwer P. Roovers. Deze plechtigheid brengt in herinnering, dat wij nog steeds ol al weer zitten te harrewarren over de viering van de bevrijding in 1945. Er zijn tal van gemeenten en werkgevers, die hun personeel in de middag van de vijfde Mei vrijaf ge ven. Hieruit blijkt, dat de belang stelling voor de herdenking van onze bevrijding na negen jaar nog groot genoeg is om deze datum tot Nationale Feestdag te „bevorderen". Ongeveer tezelfder tijd dat H. M. de Koningin in Zeeuws Vlaanderen vertoefd, maakte haar echtgenoot, Prins Bernhard, in Amerika een vlucht met een tweepersoons Sabre F 86, waarmede hij de geluidsbar rière doorbrak. Dientengevolge werd Prins Bernhard de eerste supersoni sche Prins. Z. K. H. verklaarde na de vlucht, dat het niet bijzonder sensationeel was, maar dat hij het wel interes sant vond, het overschrijden van de geluidsgrens van de snelheidsmeter af te lezen. Van het vliegtuig naar de trein zij het dan ook een „figuurlijke trein". Medegedeeld werd, dat de regis seur van de bekende Bonte Dinsdag- avondtrein, Frans Muriloff de regie van dit radio-program zal neerleg gen. Het schijnt, dat Muiloff is be zweken aan de voortdurende critiek, die in week- en dagbladen op dit programma werd geoefend. Of na dit besluit de Avro ertoe zal over gaan, het Dinsdagavondprogram zon der trein te laten, is nog een open vraag. In elk geval zal de heer Mu riloff aan de Avro verbonden blijven voor het regisseren van kleine caba retprogramma's. De mens wil nu eenmaal altijd iets anders liefst iets beters en het pleit voor een be paald program, dat het zich zeven jaar week in, week uit heeft kun nen handhaven. In het beroemde koolland om en bij Noord-Scharwoude, zien de kool leveranciers er haast geen kans toe, zichzelf te handhaven. Bij duizen den kilogrammen tegelijk worden de kolen doorgedraaid, hetgeen wil zeggen, dat er geen kopers voor zijn. De kolen worden dan tot veevoeder gedegradeerd of zij belanden een voudig op de mestvaalt. Men zegt wel eens, dat het geld op straat ligt, maar deze spreuk is dan zeker niet voor de koolverbouwers bestemd, die met lede ogen moeten aanzien, dat hun met moeite en zorg grootge brachte product geen geld kan op brengen en dat zij zich zelf tot de gemeentelijke instanties moeten wen den om steun te krijgen. Dat aantal steunbehoevenden was in Koedijk alleen al 20. Toch ligt het geld op straat of liever, de komende zo mer aan het strand. Men weet dat er maatregelen worden overwo gen om vervuiling van de zee door het lossen van stookolie, tegen te gaan. Nu heeft het Britsche Insti tuut voor Oceaangrafie enige dui zenden plastic enveloppen in zee doen werpen, met de bedoeling, na te gaan, uit welke zeegebieden de stookolie die in zee wordt gestort, naar de Europese kusten drijft. Een ieder, die in zijn vacantie wel eens heeft meegemaakt, hoe smerig men uit zo'n „verfrissend zeebad" weer aan het strand kan komen, zal er dankbaar voor zijn, dat er serieuze maatregelen worden genomen om aan deze stookolie-plaag een einde te maken. Hij zal er gaarne zijn medewerking aan verlenen te meer, daar iemand, die een der en veloppen opzendt, een geldelijke be loning in uitzicht wordt gesteld. In zonderheid in de maanden April- Mei en Juni heeft men de kans, zul ke enveloppen aan het strand te vinden. Als men een beetje geluk bij deze strandvonderij heeft, dan is er zelfs kans op, dat men zijn va cantie aan zee door het Britse In stituut ziet betaald. Denken wij aan vacantie, dan denken wij te vens ook aan het gebrek aan hotel ruimte, dat zich in die tijd in de meeste grote steden doet gevoelen. Daarom stemt het tot vreugde, dat de stad Utrecht er weer een groot, modern hotel bij kreeg aan het Vredenburg welk hotel gebouwd met behulp van Marshall-geld door de burgemeester van Utrecht offi cieel werd geopend. Een welkome aanwinst voor de Jaarbeurs-stad. Onze Prins heeft zijn reis naar de overzijde van de oceaan bijna vol bracht en is voornemens weer naar ons land terug te keren. Verschil lende vliegtuigfabrieken zijn door hem bezocht, en zelf bestuurde hij een straaljager. Onze Koningin is voornemens 11 Juli in Londen de ingebruikneming van de herbouwde Herv. Kerk bij te wonen. AFWAS EN NOG WAT. U moet het niet verder vertellen, maar 's Zondagsmiddags na het eten knapt mijn vrouw wel eens een uiltje. Dat heeft ze hard nodig, want ze is tenslotte ook geen twintig meer. Wat zegt U? Of ik dan ook een oogje dicht doe? En dan zeg ik in alle waarheid „neen, want daar heb ik geen tijd voor". Ik zal u ver tellen waarom niet. Ik zit met de gebaken peren oftewel met de on gewassen vaat van Zondagmorgen en -middag. De vaat wassen is juist Zonda^midadgs mijn werk, omdat mijn vrouw het elke andere dag moet doen. En hoewel ik indertijd niet op huwelijksvoorwaarden ge trouwd ben, is dat vaatwassen Zon dagsmiddags door mijn vrouw mij opgelegd. En goedzak als ik was heb ik dit aanvaard,, zonder te weten, dat ze daarmede een bedoeling had. Vanaf de eerste Zondag in mijn hu welijk is mijn vrouw niet van haar Zondagmiddagdutje af te brengen geweest. En ik sta elke Zondagmid dag te tobben in de keuken met de vatenkwast en droogdoek. Je krijgt op de duur wel een heel behoorlijke routine, maar ondanks alles is dat vatenwassen voor een man toch geen cent waard, al ben je kampioen van een of andere provincie of moge lijk landskampioen. En al die vrou wen, ook de mijne, maar lachen als de vaat voor hun gedaan wordt. Want ik geloof toch ook wel, dat el ke vrouw liever iets anders doet dan de afwas in de keuken, maar ik zit zodoende met de last en om daar nu vanaf te komen, nu ik dichter bij de vijf en zestig dan bij de vijftig ben, neen daar zie ik geen kans meer voor, Laat ik nu nog maar een poos je doortobben, als we recht ouder domspensioen hebben ga ik in een inrichting voor ouden van dagen (dat van die twaalfhonderd en zes tig gulden plus mijn pensioentje best betaald kan worden) en zijn er tenminste keukenmeisjes die de af was doen. Waar een wet voor ouder domspensioen al niet goed voor kan zijn. Maar van dit plannetje heb ik niets aan mijn vrouw gezegd, die leest dit nu wel. Tot de volgende week. KRIS-KRAS onregelmatige stoelgang. Vlug, zacht en pijnloos werken MIJnhardt's Laieertabletten 65 ct MEVROUW JANSEN DE FLAPUIT (Uitslag Februari-prfjsvraag). Zoals we vorige maal al schreven, kwamen er 192 antwoorden op de Februari-prijsvraag. Wel, ik mag zeggen, dat de jury zich kostelijk vermaakt heeft met de dikwijls ori ginele en geestige reacties, welke onze lezeressen gelegd hebben in de mond van mevrouw Jansen, om uit deze netelige situatie te komen. U herinnert zich het geval nog wel? Mevrouw Jansen, de flapuit, zit op Nieuwjaarsdag met broers en zusters thuis bij vader en moeder. Er komt iemand de straat inlopen en mevrouw Jansen zegtHé, daar heb je die wilde chauffeur ook. Vo rige week reed hij me zowat van de sokken, die woesteling. En als deze man aanbelt, voegt zij er aan toe Wat moet die knul hier? Waarop de nog ongetrouwde zus van mevrouw Jansen, Eva, antwoordt Die knul, die woesteling is mijn aanstaande man. Onze vraag was wat zegt of doet mevrouw Jansen om uit deze pijnlijke situatie te komen? Zoals gezegd de antwoorden wa ren vaak zeer geestig. Volgens me vrouw W. H. te Èmst (Gld.) kon me vrouw Jansen het beste zeggen „Dat hij met jou dan kalmer vrijt dan als'hij in zijn wagen rijdt". Er waren verschillende andere le zeressen, die onder de gegeven om standigheden het beste achtten „Niet op- reageren, Lena". Dat schijnt de rhodeslagzin van deze tijd te zijn. De jury kon daar evenwel geen hoog cijfer voor geven. Enkele lezeressen waren van me ning, dat een en andeii wat onwe zenlijk aandoet. Zo schrijft b.v. me vrouw A. K L. te Wezep „Jk kan niet geloven, dat er onder getouw de vrouwen zulke flapuiten zijn.We zijn toch geen kleine kinderen? j We hebben ons toch leren beheersén?" Ja, mevrouw K., u wel en tiendui zenden anderen ook. Maar daartus sen zijn werkelijk wel flapuiten. Mevr. R. van A.S. te Apeldoorn schrijft o.m. „Aangezien ik zelf ook zo'n flapuit ben, zou ik lachend tot mijn zus gezegd hebben Nu begrijp ik, waarom die knul mij bijna Van de sokken reed. Natuurlijk heeft hij, zo vluchtig gezien, een'ogenblik ge meend zijn geliefde voor zich te heb ben. Zusters lijken immers op eiy kaar?" Dit antwoord was heel aar 4 dig, maar kon het toch niet verder brengen dan VJ. Er waren lezeressen, die „knul" een belediging achtten. Inderdaad klinkt het laatdunkend, en we zijn het eens met mevr. A. F. R.O. te Apeldoorn: deze opmerking was misplaatst. Zoiets past niet in de mond van een dame. Maar ja als je een flapuit bent, zeg je wel meer dingen, die niet passen. Het feit lag er nu eenmaal. Dezelfde lezeres is van oordeel, dat het antwoord van Eva evenmin tactvol was. Inderdaad. Maar hoe kan het anders: Eva is een zusje van mevrouw Jansen! Aardig was ook het antwoord van Mej. V. te Boskoop, die mevrouw Jansen liet antwoorden „Neem me niet kwalijk, zus, die hatelijke op merking, maar nu ik weet, dat hij met jou verkering heeft, ben ik er van overtuigd, dat hij nu, om wille van jou, voorzichtiger en meer op lettend zal worden" .Jammer ge noeg kon ook dit antwoord niet ho ger komen dan 7|. Heel wat lezeressen maakten het met hun antwoorden nog erger. Er waren er, die als antwpord gaven „Sluit dan meteen maar een flinke levensverzekering af". We vrezen, dat een dergelijk antwoord ruzie ten gevolge zou hebben. Anderen lieten mevrouw Jansen antwoorden „Het spijt me voor jou, maar chauffeurs, die de wegen onveilig maken, zijn en blijven in mijn ogen woestelin gen". Ook dit zou de situatie van het ogenblik niet doen ontspannen. Integendeel. Zoals wij als onderschrift van de prijsvraag reeds mededeelden, was dit geval historisch. En ook, dat mevrouw Jansen eigener beweging een gevat antwoord gaf. Hier is haar (dus werkelijke) antwoord „Nu, als die chauffeur jouw man wordt, zorg er dan maar voor, dat jij het roer van jullie huwelijks bootje in de handen houdt. Dan weet je tenminste, dat je daarmede geen schipbreuk zult lijden"! Het meest hierbij komende ant woord was van de hand van me vrouw A. BekhofPeper, 2e Johan- nastraat 58 te Apeldoorn. Het was als volgt „Wanneer die woeste chauffeur jouw man wordt, zorg jij dan maar, dat jij het stuur van jullie huwe lijksbootje in handen houdt, zodat hij daarmede geen brokken kan ma ken". De jury kende aan dit ant woord toe resp. 9| en 8|, zodat het gemiddelde werd 9. De eerste prijs, een boek, gaat dus naar mevrouw Bekhof in Apeldoorn, die het in middels reeds ontvangen zal hebben. Voor een tweede prijs kon nog in aanmerking komen het antwoord van mevr. C. v. d. PauwDe Groot, Laag Boskoop 23 te Boskoop, die mevrouw Jansen het volgende liet zeggen: „Nee toch? Maar kind, dan zal die jongen wel beter uitkijken en rustiger rijden, want jou als z'n vrouwtje te hebben zal hem het le ven teveel waarde geven om het in de waagschaal te stellen". De waar dering was 7J, 8 en 8-, zodat het ge middelde werd 8-. Ook deze lezeres ontvangt als beloning een boek. Origineel was het antwoord van mevr. J. P. Bakker, le Sluisweg 24, Apeldoorn, die als volgt schreef: „Wel, wel, meid, jouw aanstaande man? Laat hem dan het nieuwe jaar beginnen met een foto van jou in de cabine van zijn vrachtknots te han gen, met het onderschrift„Denk je om mij, schat De jury vond dit aardig gevonden, maar het ontspant de situatie niet. Waardering 7 8- en 7j, zodat het gemiddelde werd 7j, juist te weinig om bekroond te wor den. Maar voor een eervolle vermel ding wordt gaarne een plaats inge ruimd. En alle andere briefschrijfsters, die zich de moeite getroost hebben een antwoord te vinden, onze harte lijke dank. Probeer het een volgen de maal weer eens, wellicht hebt U dan een betere kijk op de situatie gehad. Wat het idee van mevrouw Bakker betreft, we hebben het aan Eva medegedeeld en deze antwoord de „Niet gek, ik geloof werkelijk, dat ik het doen zal'. DORA WERTH De geschiedenis van de twee Jood se kinderen, Betthy Milhado en An neke Beekman, die als wezen uit de oorlog zijn gekomen en wier pleeg ouders niet willen voldoen aan het rechterlijk bevel om hen onder voogdij te stellen, is een onderwerp van bespreking geweest in de Eerste Kamer. Het gaat om pleegouders, die jarenlang met de opvoeding van twee Joodse meisjes zijn belast ge weest; dit op verzoek van de ouders, die hun kinderen wilden onttrekken aan de Duitse tèrreür. De kinderen kwamen terecht bij r.k. mensen, die langzamerhand Wel bijzonder ge hecht zullen zijn geraakt aan deze oorlogsslachtoffertjes. Maar de recht bank sprak als vonnis uit, dat de kinderen weer moesten worden te ruggegeven. En dat hebben deze pleegouders niet kunnen verwerken. Zij lieten de kinderen onderduiken. Een tijdlang is dat goed gegaan. Maar een dezer dagen is Betty Mil hado in een Belgisch klooster gevon den. Anneke Beekman is tot op dit ogenblik nog spoorloos. Als er één ding duidelijk is, dan is het dat de pleegouders een uit spraak van de rechter aan hun laars hebben gelapt. En dat betekent, dat zij een strafbaar feit hebben ge pleegd. Het is uiterst moeilijk om een oordeel in deze kwestie te vel len Daarvoor moet men alle facet ten kennen. En zolang de speurtocht naar Anneke Beekman voortduurt, zal Minister Donker stellig niet alles vertellen. Gaat het hier om een ge wetensconflict of om kinderroof Dat is wel de cardinale vraag, die trouwens ook in de Eerste Kamer is gesteld. De k.v.p.-senator Witteman sprak over de menselijke tragiek van dit geval. Hier zijn pleegouders, die zich aan de kinderen hebben ge hecht en die ze nu moeten afstaan. Als men het zo beziet, is het volgens hem overdreven en ongepast om van kinderroof te spreken. Men heeft de r.k. kerk in gebreke gesteld Is dat juist? De heer Witteman be twijfelde dit. Het is de taak van de Kerk om de gewetens voor te lich ten aan de hand van de Katholieke leer. De pleegouders echter menen de kinderen niet terug te moeten ge ven op grond van de Katholieke leer. De Kerk heeft deze onjuiste opvatting weerlegd. Als het een ge wetensconflict is of men de kinderen moet afgeven, dan wordt dit een zaak van de gelovige zelf voor wie het geweten de norm is waarnaar hij handelt* De bedoeling van de heer Witteman is duidelijk. Het be treft hier pleegouders, die deze Joodse kinderen hebben laten dopen. Wanneer mijn vrouw zo af en toe eens peinzend staat te kijken, dan weet ik 't wordt voor mij de (tijd om eventjes te wijken. Zodra ze zegtHenk, zie nu eens, hoe vuil zijn de gordijnen, dan weet ik pak je biezen maar om 'n weekje te verdwijnen. Dan komt er dra een ziekte op, een kwaal, niet te bestrijden; daaronder moet de man en niet de vrouw het meeste lijden. 't Heet voorjaarsrevolutie en dan kan de man verkassen daartegen is, wat je 'ook probeert, beslist geen kruid gewassen. Maart is een wonderlijke maand (en niet alleen voor dieren!), waarin de werkster met mijn vrouw de heerschappij gaat vieren. Als man ben j' een sta-in-de-weg, je voelt je ongelukkig, want 't vrouwvolk is in deze tijd wel zeer bizonder nukkig. Je wordt via emmer en dweil, boender en zeep verdreven ach, in deez' voorjaarsschoonmaak- (tijd, dan heeft de man geen leven. Ze maken al je spullen zoek en nergens kun je blijven 'k heb nog geen plek om ongestoord m'n week'lijks lied te schrijven. We eten haastig wat uit 't blik, zo gaat dat in deez' dagen er wordt geschrobd, gezwoegd, (gepoetst, om 't vuil weer te verjagen. Het halve huis staat op z'n kop en Ma moet steeds wat halen dit was versleten, dat was op Papa mag het betalen Maar als de week ten einde is, dan prijs je zeer tevreden je vrouw, maar denkt dan- bij jezelf: Gelukkig't is geleden HENK VAN HEESWIJK Zij hebben een belofte afgelegd om hen een Christelijke opvoeding te geven. Mag die belofte nu worden verbroken De r.k kerk heeft op die vraag bevestigend geantwoord. Maar deze mensen kunnen dit waar schijnlijk niet. geloven. En als dit zo is, dan rijst er een gewetensconflict. Dit is te eerbiedigen, mits men dan ook maar het feit eerbiedigt, dat het overtreden van een rechterlijke uit spraak strafbaar is. Of met andere woorden de pleegouders zullen be reid moeten zijn de gevolgen van hun daad volledig te aanvaarden. Verschillende Kamerleden waren van oordeel, dat de Kerk de rechter lijke macht moet respecteren. Naar hun oordeel is hier eerder sprake van een menselijke impuls dan van het dienen van kerkelijke belangen. Het woord „kinderroof'' is hier te sterk, al moeten rechterlijke beslis singen geëerbiedigd worden. Zo ziet men dat men deze tere kwestie van verschillende zijden kan benaderen. Ondanks de strafbare feiten hebben we hier te maken met een brok menselijk leed. Natuurlijk kwamen ook nog ou dere problemen bij deze begroling aan de orde Een van de belangrijke punten was wel het gratiebeleid t.o.v. de politieke delinquenten. Mo- meneel zitten er nog 600 gevangen, die meestal ook criminele delicten hebben gepleegd. De heer Witteimn gewaagde van de onrust die er in de gevangenissen heerst. Minister Don ker moet oppassen niet de naam te krijgen van koud en hard te zijn. De levenslang gestraften hebben geen glimpje hoop meer ooit nog eens vrij te komen. „Het lijkt wel of het recht ontaardt in hardheid". Het was de bedoeling van dit betoog om de be windsman te bewegen soepel te zijn met de voorwaardelijke invrijheids- stelling. Ook Prof. Diepenhorst meen de, dat de Minister het strenge re giem iets moet verzachten De heer Kolf waarschuwde niet al te sentimenteel te zijn. Zij, die nu nog gevangen zitten, hebben delicten van ernstige aard gepleegd. Zij zijn rgeen onschuldige lammeren. Boven dien tonen zij maar al te spaarzaam berouw. Niet allen die sparen worden rijk, Maar bijna allen die het niet doen, blijven arm. SPAART voor Uw toekomstige grote uitgaven. Ge blijft zonder schulden, ge zijt gelukkig. Maakt gebruik van een rekening bij de Kanaalstraat 9 Telefoon 668 Bijkantoor van de Nutsspaartjank te Gouda

Weekblad voor Waddinxveen | 1954 | | pagina 3