FRANS KNAAPEN De COÖPERATIE gaat gewoon door! COÖPERATIE VL A. AMANDELSPIJSmFONDANT FABRIEK FAI.P.BROERWADDINXVEBfl Onze Electrische Schoorsteenveegmachine Voor iedere Waddinxvener staat het als een paal boven water „de Stadszaak te plattelande" Zachte zeep los, 500 gr. 33ct Huishoudzeep Tuk 24ct Terrox wasmiddel, p. pak 39« Seringen Toiletzeep 9Q Fr. Marokkaanse Sardines2 TT 59ct Appelmoes groot blik 65c, Erwtjes met gesneden r o Soepgroenten blikje 20ct Tomatenpuree wEje3 3ct Havermout 500 gram 23c, Zelfrijzend Bakmeel 07 Cakemeel per pak 39c Kindermeel per pak 45ct Maizena 22 en 19ct Rozijnen ÏÏÏÏSÏÏÏ 15ct Griesmeelpudding 9r Chocoladepudding Puddingsaus IZ 25ct Choc. Bonbons Choc. Toffees 100 19ct Vanille Toffees 28en 19ct Wafeldrups ioograml6ct Vruchtenbonen gTm 18ct Pindakaas 89ct Vruchtenstrooisel 9 r Griesmeel 500 gram 25" 6x êe&u>oruL BAKKERIJ-GRONDSTOFFEN Niet om het gewin, maar voor het gezin gj de zaak met de grootste collectie in Geschenken, Speelgoederen» Lederwaren, Galanterie en Huishoudelijke-artikelen is, Ook voor U uit de omgeving is het bij ons prettig kopen en tijdens de tentoonstelling zijn wij tot 's avonds half twaalf tot uw dienst. Wip eens aan - Kijken kost niets - Controleer de prijzen - Verwondert U over de enorme collectie - Ondervindt onze service en voegt U bij onze vele tevreden klanten. U is van harte welkom bij aan de Hefbrug, Kerkweg 209-— 211, Waddinxveen 2 stukken voor ct wortelen beel blik JÖct 41 en J I ct Mooie gebroken Rijst gr. 36 met Amandelsmaak, 250 gr. Jet per pakje ct Pudding, Vanille- «r roomsmaak 2 zakjes voor Z Jet 100 gram 5S, 45 en JUct rio dnlc schoon en zonderQQ uaaeis pit, per 500 gram O Jet Gesorteerd Fondant QQ 200 gram 07 ct 200 gram Jet BOVENDIEN 2 PCT VASTE KORTING ORANJELAAN 9 WADDINXVEEN TELEFOON 276 TEL: 255 (K 1828) HOLLAND de nieuwste Engelse vinding biedt U alle denkbare voordelen. Geen geklim op daken. Geen roet, geen vuil, geen stof. Geen ge vaar voor lekkage. Geen beschadiging aan schoorsteen. Geen ge loop door huis. En dat alles voor de luttele prijs van f2.50 per schoorsteen a contant. KERKWEG 14 WADDINXVEEN TELEFOON 473 jaar aan Dirk, heer van Teilingen (bij Sassenheim). Voor 1300 pond zag de graaf af van zijn rechten, dus ook van de tienden. Later kwam Waddinxveen als erfenis in han- len van den edelman Willem van Naaldwijk, die met een zuster des heren van Teilingen gehuwd was. Toch bleef er nog een brede strook wilde venen in het westen van het ambacht liggen. In 1280 kregen de boeren in Zuid-Waddinxveen gele genheid tot uitbreiding hunner bezittingen, toen graaf Floris V hun samen een oppervlakte van 12i hoeve ver kocht. Daar ieder er een halve hoeve bij kreeg, waren er dus 25 welgestelde boeren in Zuid-Waddinxveen. Elke hoeve werd aldus bijna 1700 meter lang. Tegelijkertijd was er een dorpje ontstaan dicht bij de hof der heren van de Goude. De laatste vertegenwoordig ster van dit geslacht, vrouw Sofia, kreeg door invloed van haar voogd, den machtigen Nicolaas van Cats, stads rechten voor haar woonplaats. Zo ontstond in 1272 de stad van der Goude of Gouda. Eerst was het een klein stedeke, doch de gunstige ligging bevorderde handel en verkeer. Er vestigden zich bierbrouwers, lakenwevers en pottenbakkers. Weldra stak Gouda in bloei en welvaart boven de omringende dorpen uit, groeide hen ver boven het hoofd en voelde zich het belangrijke middelpunt der omgeving. Ook werd Gouda de marktplaats, waar de be woners ver uit de omtrek hun waren en hun vee aan den man trachtten te brengen. Het naburige Bloemendaal, waar vele stadsbewoners land bezaten, kwam sterk onder de invloed van de stad en haar heer, Jan van Henegouwen, heer van Beaumont (1308—1356). Zijn naam leeft thans nog voort Door het bestuur der provincie, gesteund door belang- hebenden, was in 1932 het Jaagpad herschapen in een prachtige weg. De 16e November van dat jaar wendden enige inwoners zich per'adres tot de gemeente van Waddinxveen om ter herinnering aan bovengenoemden heer van Bloemendaal deze nieuwe weg Beaumontweg te noemen. De raad kon zich in beginsel met een dergelijke naam verenigen, maar gaf de voorkeur aan de naam Henegouwerweg. In 1331 werden het land van de Oude Gouwe, Broek en Bloemendaal verenigd tot de polder Bloemendaal. De rechten van den graaf op het westelijk en noord-weste lijk deel bleven echter gehandhaafd. Er kwam één wetering naar de IJsel, waarschijnlijk langs de tegenwoordige Spieringstraat te Gouda. Toen omstreeks 1350 de stadsgrachten gegraven werden, ver bande men de polder buiten de stad met een afwatering achter de Fluwelensingel. Reeds in 1285 waren er kaden langs de Gouwe gelegd in het Boskoopse en Waddinx- veense gebied. Vóór de tijd waterden alle sloten af op het riviertje, doch de kaden maakten daaraan een einde. Toen kregen die van Alten, Boskoop en Waddinxveen verlof van den graaf om een wetering evenwijdig met de Gouwe te graven. Deze liep eerst tot de Jan Dorrekens- kade en werd later doorgetrokken en verenigd met de reeds bestaande Waddinxveense wetering langs de Broekweg. Daar deze afwatering niet genoeg capaciteit bezat om al het water der polders af te voeren, groef men de Alter-Wetering. Die liep achter het poldertje 't Weegje om naar de IJsel. De rivier werd bereikt ter plaatse waar thans de mond van het nieuwe IJsel-Gouwekanaal ligt. Langs deze Alter-Wetering werd een kade gelegd. Het land tussen deze kade, de Gouwe en Gouda bleef zijn naam Broek behouden. De inwoners voelden zich nog één met die van het andere deel van Broek, in Bloemendaal. Daaruit is dan ook te verklaren, dat Bloemendaal zich bemoeide met het onderhoud van de IJseldijk beneden de stad langs Broek. Dit blijkt uit een stuk van 1366. Willem Claessoen belovede den bueren van Biom- mendael ende van den Broec te maken ende te houden den Dijc die dat land: van Blommendael ende van den Broec heeft legghende in den Lande van Scyelant an die westsijde van den stede van der Goude". De rekeningen der Grafelijkheid van Holland uit de 14e eeuw zijn gedeeltelijk bewaard gebleven. Zij bevatten belangrijke gegevens over ons onderwerp. In 1315 betaalde Bloemendaal, den Andel en Groens- voerde samen 15 pond aan gers(t) huur. Waarschijnlijk waren dat de tienden uit 1233. De And'el is te vinden op een kaart van 1654 in het Goudse museum. Het heet daar Ander, een kasteelachtig gebouw even ten noorden van de tegenwoordige autoweg den HaagUtrecht, aan het jaagpad, ede (belasüng) brachten Snedelwyk en Groens- voorde kleine bedragen op in 1315. Polyen was belasting vrij. In 1344 zijn deze bedegelden van schellingen aan gegroeid tot ponden. Snijdelwijk bracht bijna 82 pond. Dit grote verschil is alleen te verklaren door het ontstaan van het dorp Waddinxveen op het ontmoetings- en kruis punt der wegen uit Noord, Zuid, Oost en West. Daar ontmoetten de inwoners van veraf gelegen buurt schappen elkaar. Daar verrezen herbergen en uitspan ningen. Daar vestigden zich ambachtslieden en winke- Op de bovenverdieping der herberg, genaamd St. Joris of 't Regthuys, vergaderden schout, ,ambachtsbewaarders en schepenen. En daar vlak bij verrees de parochiekerk met een kerk hof er achter. Men kan met tamelijk grote zekerheid aannemen, dat het dorp omstreeks 1340 ontstond en dus thans zes eeuwen oud is. De tienden van Waddinxveen, samen met ae gerst- huur in Bloemendaal brachten toen ongeveer 100 pond op, een bewijs, dat er heel wat graan verbouwd werd. De waarde van het land in Noord- en Zuid Waddinxveen bedroeg ongeveer 1400ft?ond.

Weekblad voor Waddinxveen | 1954 | | pagina 13