Weekblad voor Waddinxveen Emmabloemcollecte 19 - 24 April 1954 Moedec de Vrouw. Z)e Spiead van de week Kris-Kras Benzine-Puzzle. lZi o-u-tsaó, L&&1 je<s en ^"J-a-yiannen waarin U een grote keuze zult vinden. qez. öe Rooy, k&n&ólstRó^t 4 r- No 460 Vrijdag|9 April 1954 9e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1,00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-rn. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Met het openspringen van de knoppen aan heesters en bomen met het langzaam tot bloei komen der bollenvelden, doet zich hier te lande het verschijnsel voor, dat be langrijke tentoonstellingen haar poorten openen. Daar is in de eerste plaats de be kende Keukenhof waarvan Minister Beijen de officiële opening verricht te. Voor deze nationale bloemen tentoonstelling die reeds voor de vijfde keer word gehouden, wordt de belangstelling terecht steeds gro ter, zowel van de deelnemende fir ma's (er zijn er nu 89, en een wacht lijst moest worden aangelegd) als van de bezoekers(sters). Was het eerste jaar de verwachting, dat er misschien wel 100.000 belangstellen den zouden komen het werden er 250.000 dit jaar kan men zonder enig bezwaar 6 of 7 honderddui zend mensen ontvangen. De par keerplaatsen voor auto's en fietsen zijn daartoe aanzienlijk uitgebreid. Bovendien is de verkeersregeling nu dik in orde, zodat men er niet be vreesd voor behoeft te zijn, ergens bij Lisse in de knoop te raken zo als voorgaande jaren wel gebeurde. Een tweede, even beroemde ten toonstelling, de Avifanua te Alphen aan den Rijn, wordt Zaterdag 10 April heropend. De exploitatie van dit Unieke vogelpark is, naar men weet, overgegaan in handen van een stichting, die de volledige steun van de gemeente Alphen geniet. Wij wensen beide tentoonstellingen een zelfde succes als Amstelflora, welke in 10 dagen tijds niet minder dan 224.126 betalende bezoekers trok, een resultaat waarmede het bestuur bijzonder tevreden was. Minister Zijlstra betoonde zich minder tevreden over de melksane- ring, die de consumenten in de practijk maar matig in vele ge vallen helemaal niet voldeed. De verbruiker was niet vrij en kon zijn melk niet betrekken van wie hij wou de slijters maakten prijs afspraken en waarschijnlijk werden sommige van hen misleid om hen er maar toe te bewegen, tot de sane ring toe te treden. Voor zover het karakter van deze melksanering in strijd is met het al gemene beleid dat door de regering ten aanzien van vestiging van be drijven wordt gevoerd, zal de Mi nister in samenwerking met zijn collega van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening op korte termijn maatregelen nemen, die ertoe zullen bijdragen, een einde te maken aan het „gesloten karakter" van de de tailhandel in melk. Het voor- schuift van de bezorgersvergunningen zal zo spoedig mogelijk vervallen flessenmelk zal ook in kruideniers winkels worden verkocht en voorts overweegt Minister Mansholt om ook consumptiemelk met een hoger vetgehalte in de handel te laten brengen. Waren deze Ministers dus niet bepaald content over de tegenwoor dige gang van zaken, hun collega van Justitie, Minister Donker was dat ndet over zijn Amsterdamse Of ficier, mr. F. Hollander, die hij „op het matje" moest laten komen om hem ruidelijk te maken, dat Zijne Excellentie er niet van is gediend, dat aan de Pers onjuiste inlichtin gen worden verstrekt. En dat had mr. Hollander gedaan. Op positieve vragen in verband met een arresta tie van het nog steeds verdwenen Joodse oorlogsweeskind Anneke Beekman had hij „glashard" gezegd, niets van een arrestatie af te weten, terwijl hij er zelf het bevel toe had gegeven. Als de justitie in. het vervolg, bij voorbeeld in het belang van het onderzoek geen inlichtingen wenst te verstrekken, dan zal dit onomwonden worden gezegd. Het deed heel vreemd aan, dat een Of ficier van Justitie meent, dat hij wel een „leugentje om bestwil" kon ge bruiken. De Justitie dient in de eer plaats de waarheid lief te hebben Bij de aankoop van een tweede hands auto komt die waarheid ook wel eens in het gedrang. Dat is ten minste een ervaring die leden van de A.N.W.B. hebben opgedaan. Op hun verzoek gaat die toeristenbond een beurs voor tweede hands auto's organiseren. Voor de organisatoren van de be staande autobeurzen is dit geen prettig nieuws, omdat er uit zou blijken, dat de bestaande autobeur zen het met een en ander zo nauw niet nemen. De eerste A.N.W.B.-autoveiling zal worden gehouden op 18, 19, 20 en 21 Mei in de Houtrusthallen te Den Haag. Elke op de veiling .ge brachte wagen zal aan een uitge breid technisch onderzoek worden onderworpen, waarvoor de verkoper 25,plus, als de wagen wordt verkocht en betaald, 4 pet. van de verkoopsom moet betalen en de ko per 6 pet. Experts van de A.N.W.B. worden bij een en ander ingeschakeld. Zij zullen de waarde van de auto bepa len. Over beurzen gesproken, de Jaar beurs is weer ten einde. Naar ver luidt zijn er behoorlijk zaken ge daan en was er veel bezoek. Even eens was er veel, ja heel veel be zoek, op de toogdag der A.R. Partij in de Ahoy-hallen te Rotterdam, vorige week Zaterdag, ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan dezer partij. HISTORISCH. I-k dacht zo bij mij zelf, dat we in een vrij land leefden en zo ongeveer alles kunnen doen waar we zin in hebben, maar er schijnen toch nog mensen rond te lopen, (en dan nog mensen van wie je het helemaal niet verwacht) die menen het recht te hebben zich met andermans za ken te bemoeien. Mijn grootvader zei altijd en dat kan ik mjj nog herinneren als ae dag van gisteren, als je. wat doen wilt, döè het dan, maar neem ook de verantwoording van je daad voor je rekening. Dat was een wijs woord en ik geloof dat de oudere mensen van toen meer wijze woorden spra ken dan de jonge of van middelbare leeftijd zijnde mensen van vandaag. De zaak zit zo :"ik ken iemand die een bromfiets kocht en ik weet heel toevallig dat dat ding cent v c.ent is bijelkaar gespaard. Hij rookte niet meer, bezocht geen vermakelijkhe den én was er eens een extraatje, dan ging dat geld het doosje in, waarvan de inhoud bedoeld was voor de bromfiets. Afijn, hij kocht het apparaat en toerde er lustig op los. Maar de eigenaar van de bromfiets was getrouwd en het was helemaal niet leuk, dat hij zijn vrouw meest al thuis moest laten. Hij ging weer sparen en. zij deed even hard mee, met als gevolg, dat er na een maand of wat een tweede bromfiets werd gekocht. Nu gaan ze samen toeren. Maar hoe gaat het? Er wordt vlug gekletst en op zekere dag moest de man over wie ik het heb bij zijn patroon op kantoor komen. Of hij nu zoveel verdiende, dat hij er twee bromfietsen op na kon hou den, zo goedkoop zijn die dingen nu niet in het gebruik. Een .arbeider" blijven en zich niet indenken, dat al dat dure spul voor hem bestemd was. Die dingen waren zeker op af betaling gekocht, want het kon niet bestaan dat ie zo maar zo'n acht of negen honderd gulden in de kast had. Ik zal u niet vertellen wat ver der is gebeurd, alleen maar dat die bromfietsberijder zijn patroon heel behoorlijk heeft geantwoord. Maar voor mij is alleen maar de houding van die werkgever een raadsel. Beseft die man dan niet dat van de techniek ook gebruik mag worden gemaakt door zijn onderge schikten, die geen „loonslaven" zijn, maar mens? De kwestie „gezag" zou hier in het geding kunnen ko men, maar dan is 'het toch een ab soluut verkeerde toepassing. Deze man leeft honderd jaar te laat, maar als werknemer, als mens in het bedrijf, kunnen dergelijke uitingen kwaad bloed zetten tussen patroon en werknemer. De laatste kijkt toch ook niet naar die mooie auto van zijn patroon, nog minder vraagt hij hoe zijn „baas" er aan komt. Tot de volgende week. KRIS-KRAS ONZE OPGROEIENDE KINDEREN „Het klokje van zeven" is het klassieke uur, waarop de kleuters naar bed. gaan. Dat is in vrijwel ieder ordelijk gezin gelijk. Mijn moeder zei vroeger altijdzeven uur kinderenbedtijd. Ze zei er bo vendien nog altijd iets bij, maar bat leent zich minder voor publicatie en de scherpzinnige lezeressen zullen zelf weten, hoe die toevoeging luid de. De eerste moeilijkheden in de op voeding ontstaan op het ogenblik, dat het kind in de wieg ligt, zegt men. En' daar schuilt veel waars in. Maar de moeilijkheden worden gro ter, naarmate het kind groeit. En nieuwe moeilijkheden ontstaan, als het kind op een leeftijd komt, dat het „zeven uur" te vroeg gaat vin den om naar Droomland te verhui zen. Op welke leeftijd moet de grens getrokken worden? Daarover ver schillen de meningen en het heeft weinig zin om daarover te gaan 'discusseren. Maar wanneer een kleuter de „kleuter"-periode is ont groeid, m.a.w., als het kind een paar jaar op de lagere school is, dan be gint er ook wat meer zelfbewustzijn te groeien. „Jantje van hiernaast hoeft pas om half acht naar bed en ik moet al om zeven uur...." Er moet dus ergens een grens ge trokken worden. En als het des zo mers gloeiend heet weer is, dan wordt het wel eens een uurtje later. We hebben toch al zo weinig mooie dagen in ons landje van kilte, mist en regen. Geleidelijk aan wordt het tijdstip van naar bed gaan, het klokje van gehoorzaamheid tot een later uur of half uur verschoven. Het wordt half acht en acht uur. Half negen. Wij mijn man en ik zijn misschien in dit opzicht wat onpae- dagogisch. Want na het tiende jaar bepalen we geen vast uur meer. Het tijdstip, waarop wij onze jonge kin deren naar bed sturen, hangt van de omstandigheden af. Het kan gebeu ren, dat dit half acht is, en het kan ook wel eens half tien worden. In vele gezinnen is het zo en dat is overigens heel begrijpelijk dat men na het twaalfde, dertiende'jaar, eigenlijk geen vaste tijd meer heeft bepaald. Hoewel het natuur lijk geen elf uur mag worden. Tenzij in zeer hoge uitzonderingen. Op een zeker ogenblik ontgroeien onze kinderen ons.Met onze oudste was dit het geval, toen ze naar de Huishoudschool ging. Je constateert dit feit de eerste maal met enige ontzetting. Want dan bemerk je eigenlijk pas goed, dat je kinderen regelmatig ouder, wijzer en zelfbe wuster worden. Ik herinner me een avond, dat we tot onze oudste toen twaalf jaar om half negen zeiden„Kind, het wordt bedtijd voor je". Waarop ze reageerde: „Gunst, ik ben toch geen klein kind meer.Nu ze van de Huis houdschool af is en een jaar te laat naar de Ulo is gegaan, zit ze soms tot half tien te studeren. Dan kan men ook niet meer zeggen Afgelopen, het is nu bedtijd. Na tuurlijk corrigeren we haar opvat tingen nog wel eens. En als het zo uitkomt, verdwijnt ze ook wel eens om half negen naar boven. Deze vrij uitgebreide uiteenzet ting t.a.v. het tijdstip voor het naar bed gaan van onze kinderen, achtte ik nodig om mijn slotconclusie te bepalen ten aanzien van de vrijheid, die onze kinderen in de avonduren moeten hebben. Want het een houdt '■verband met het ander. Het kind van acht, dat om zeven uur naar bed gaat, vormt in dit opaicht na tuurlijk geen probleem. Maar het kind van veertien, dat drie of vier avonden in de week tot negen uur zit te studeren, kun je niet om kwart over negen naar bed zenden. Wat blijft er dan nog over van de vrije tijd Een andere vraag is, of het wel noodzakelijk is, dat een kind des avonds urenlang zit te stu deren op de door de scholen opge dragen taken. Maar dat is een ander onderwerp, waarop ik zeer binnen kort in een afzonderlijk artikel te rugkom. Mijn standpunt is, dat het kind van veertien jaar een beperkte vrij-, beid moet genieten in de avonduren. Die vrijheid wil ik in de zomer maanden groter zien dan in de win ter. Ik houd er niet van, dat mijn kinderen in het donker op straat slenteren. Daar komt nooit iets goeds van terecht. Maar een ver standig kind zal dit uit zichzelf niet doen. Mijn dochter heeft haar vrien din en haar verenigingen, waarvan ze lid van is in de zomer zwem- en poloclub, in de winter meisjesver eniging. Daarbij komt dan negen maanden van het jaar de catechisa tie-avond en de avonden, dat ze vrij is, blijft ze thuis of gaat naar haar vriendin. Meestal is het zo, dat de ene keer haar vriendin een avondje bij ons is en de volgende keer is het andersom. Moeilijkheden zijn er zel den of nooit en om half tien ver dwijnt de vriendin eigener bewe ging. Voor speciale avonden wordt op de gebruikelijke wijze onze toe stemming gevraagd en als het enigs zins mogelijk is, krijgt zij die toe stemming. Wij gaan van het stand punt uit, dat de jeugd de mooiste tijd van het leven is en dat we on ze kinderen zoveel mogelijk in de gelegenheid moeten stellen om op gepaste wijze van het leven te ge nieten. Wie weet, welke zorgen en moeilijkheden ze in hun latere leven nog zullen moeten overwinnen. La ten ze dan terug kunnen zien op een prettige, onbezorgde jeugd. Ten slotte wil ik er nog op wijzen, dat men nooit te streng voor zijn opgroeiende kinderen mag zijn. Want dat wreekt zich vroeg of laat toch altijd. Het normale kind moet normaal behandeld worden en wij hebben de plicht om de teugels heel geleidelijk aan te laten vieren, op dat het zelfbewustzijn, dat in het kind gaat ontwaken, kalm aan ge voed en aangemoedigd kan worden. Men kweekt op deze wijze het no dige verantwoordelijkheidsgevoel, dat men immers in het latere leven zo hard nodig heeft. Ik weet best, dat dit moeilijk is. Vaak zien wij node onze kinderen groot worden en dikwijls betrap ik er mezelf op, dat ik wel eens probeer een van mijn kinderen klein te houden. Maar toch is dit verkeerd. Later, als ze vol wassen zijn geworden, zullen ze ge heel op eigen benen moeten staan. Leer ze vroeg zelfstandig te zijn. Laat ze zelf in bepaalde aangele genheden beslissen. En is die beslis sing fout,, wijs er dan op tactische wijze op en corrigeer de fout. Het kind zal er altijd dankbaar voor zijn. Een kind vraagt op bepaalde leeftijd vertrouwen. Dat moet niet afgedwongen worden, maar spon taan gegeven. In het eerste geval bestaat het gevaar* dat dit node gegeven vertrouwen wordt mis bruikt. In het laatste geval komt het zo goed als nooit voor, dat het geschonken vertrouwen misplaatst was. Wij, ouders, zijn soms te veel „de baas" en te weinig „de vriend" van het kind. Als een ouderpaar altijd het volle vertrouwen van zijn kind behoudt, dan mag vader en moeder met voldoening terugzien op de ge geven opvoeding, trots de fouten, die er aan gekleefd hebben. DORA WERTH Dit gedichtje is met deernis opgedragen aan de man, Die een auto kan betalen en het ding ook rijden kan. Elke morgen, middag, avond, worstelt hij met het probleem 't Is natuurlijk heel belangrijk wat ik voor benzine neem Vroeger kon hem dat niks schelen, zei hij altijd Ben-je-mal Doch nu zit hij met complexen, droomt hij van octaangetal. Hij rijdt op zijn laatste druppels, luistert eerst naar Piet en Henk, En dan haalt hij bij het pompje beste Ica in zijn tank. Later komt hij Goris tegen, die alleen maar smalend lacht Man, ik wou je wijzer hebben, rij toch op Bé-Pé-nul acht! Maar de buurman van de vader van de baas van zijn oudste zus, Maakt de prachtigste prestaties met de prima I-Cé-plus Waardeloos-, zegt een collega, dat octaangedoe is pèt; Geef mij maar E-vier-en-vijftig, dat is nou echt jé van hèt En zo piekert en zo puzzelt hij zijn moeilijk leven door; Met zijn groeiend autobuikje en zijn hoedje op één oor. Die benzinemaatschappijen komen niet in zijn gevlei. Laat ze 't spul goedkoper maken, maar dat is er nog niet bij JAAP MIJDERWIJK. K I E S P IJ N Mijnhardt Kiespijnpoeden. Doos 50 ct Mijnhard! Moofdpijnpoedew. Doos 50 et BURGERLIJKE STAND. Aangiften van 1 t.m. 7 April 1954. Geboren Mijntje d. v. T. Ververs en A. Kool, Dorpsstraat 17 Leendert, z. v. J. van Steijn en T. Versluis, Prunusstraat 4 Elisabeth Ingetje d. v. T. Schouten en E. I. van Eeden Petersman, Noordkade 24 Annie d. v. H. van der Weijde en H. J. Kersbergen, Noordkade 91 Johannes Nicolaas z. v. J. Boere en A. C. Kaptein, Bloemendaalseweg 32; Theo Jan Jacobus z. d. A. I. de Vlie ger en N. A. van Huis, Juliana- straat 9 .Johanna Adriaha Maria d. v. P. A. Verbakei en A. W. Steenkamer, Stationsstraat 33. Ondertrouwd M. C. van der Spek en T. van der Knijff. OverledenPieternella de Koning, d. v. A. A. van de Water 69 j ar; Hendrik van Dijk 71 jaar Jansje Maria Dullemeijer, e. v. G. Zwanenburg 49 jaar. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: 1 paar glacé hand schoenen; klem, 1 groene vulpen, 1 doublé armbandje, 1 glacé dames handschoen, 1 paar motorwanten, 1 hond. Verloren 1 bruine want, 1 doublé armbandje, 1 paar bruine wanten, 1 bruine glacé handschoen, 1 paar zwarte glacé handschoenen, 1 hoofd doek, 2 muntbiljetten, 1 rode por- temonnaie met inh. in de verbouwde zaak. Speciaal ingericht voor de verkoop van Vanaf Donderdag a.s. ontvangt elke koper een aardige verrassing.

Weekblad voor Waddinxveen | 1954 | | pagina 1