Weekblad voor Waddinxveen 4 mmmmrn LIJST C.H.U. C.H.U. C. H. U. 1/Hoedw de Vrouw. VEENDORP de steeds groeiende pattij] MEUBELMAKERS en HALFWAS MEUBELMAKERS J. J. R. SCHMALL üt Spi&tyd van de week J. J. R. SCHMALL nut Cl ei'mi i en qez. öe Rooy, k&n&óLstR&&t 4 J. J, R. SCHMALL J.J.R. SCHMALL GEVRAAGD: Meubelfabriek WED. G. BOTH; mmumnu. na s.so uu* jan von^KfNSHADi 62 Mo 461 Vrijdag§16 April 1954 9e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. telaatkomen op zijn werk veront schuldigde hij met de mededeling, dat zijn vrouw die nacht het leven had geschonken aan een dochter. Van de ene leugen kwam de andere. De nu wél uitgeslapen arbeider wil de 55,kraamgeld wel in ont vangst nemen enging met dat geld een dagje vrolijk uit. Het be drog kwam uit, toen de vrouw geen geld had en naar de fabriek ging om een voorschot te vragen. Toen bleek ook, dat de lichtzinnige echt genoot het kind dat er niet was, bij de Burgerlijke Stand had laten in schrijven. De president van de Utrechtse Er zijn hier te lande zaken, waar wij ons telkens wéér mee bezig moeten houden. Zo'n geschiedenis is zeker de ontsnapping van de oor logsmisdadigers uit de strafgevan genis te Breda. Dat die muis zulk en lange staart zou hebben, hebben wij Kerst 1952 zeker niet gedacht Wij weten wel, dat er in Duitsland nog steeds een andere menta liteit heerst dan te onzent, maar dat het gerechtshof te Dusseldorf zou bepalen, dat een der ontsnapte oor logsmisdadigers, Klaas Faber, niet kan worden uitgeleverd omdat hij, overeenkomstig een decreet van.... Hitier door zijn lidmaatschap van de Waffen-SS Duitser was gewor den, doet ons van verbazing de han den ineen slaan. Nu zullen ze daar eens onderzoeken, of „meneer" ook volgens het Duitse recht schuldig zal zijn. Wil Nederland deze oorlogs misdadiger ooit terugzien niet dat we daar nu zo op gebrand zijn dan zal de Britse bezetting dienen in te grijpen. We leven toch maar in een zonderlinge wereld Een tweede zaak, die al lange tijd behandeling is, is de weinig ver kwikkelijke strijd rondom de voog dij van Anneke Beekman een strijd die door allerlei bijkomstig heden min of meer wordt vertroe beld. Zo deed het niet prettig aan, dat, de justitie te Amsterdam aan vankelijk ontkende, iets van een ar restatie van een dame in verband met deze zaak, af te weten wij berichtten daar reeds over en voorts werd beweerd dat deze dame niet corrcet zou zijn behandeld. Op weg naar Amsterdam zou men de weg zijn kwijt geraakt en in Hoofd dorp terecht zijn gekomen, waar de arrestante in een stenen, koude cel de nacht móest doorbrengen. Zij kreeg er een vuile strozak en een gebruikte handdoekkortom, het was allemaal niet mooi. Volgens een officiële verklaring is de dame echter wel correct behandeld, werd [zij niet met misleidende motieven van huis gehaald, bleven haar kin deren niet onverzorgd achter en werd haar man van tevoren ge waarschuwd. Van Schalkhaar-me thodes, zoals een der bladen schreef, was geen sprake geweest, zo verze kerde het ministerie van justitie. Het ware te wensen, dat ten deze een goede, eerlijke oplossing werd gevondenvoor de hóófdzaak, bedoelen wij. Een eerlijke oplossingDie had een arbeider niet gevonden, toen hij zich een keer had verslapen. Zijn rechtbank vond de hele geschiede nis een grof schandaal en vroeg een jaar gevangenisstraf, toezicht van de reclassering en psychiatrische con trole. Van contröle gesproken. Onze goede sociale wetten brengen som mige ertoe, daar misbruik van de maken. Dat ondervond een contröle- dokter te Veendam, die door een patiënt in een kamer werd opgeslo ten en eerst na drie kwartier in vrijheid werd gesteld, toen hij een (valse) verklaring had afgegeven. Dokter deed van een en ander aan gifte bij de politie. De arbeider werd wegens wederrechtelijke vrij heidsberoving vervolgd, waarna bleek, dat de arbeider die dokters verklaring nodig had om zich als werkloze* te laten inschrijven. Voorlopig zal dit wel niet gaan. De gewezen patiënt werd gratis onder dak verleend, waarbij hjj heus wel te werk zal worden gesteld. Ma ken sommigen misbruik van de so ciale voorzieningen, anderen specu leren op de liefdadigheid. Zo werd voor Sobrietas, de R.K. matigheids- organisatie door zes „propagandis ten" niet minder dan 237.000 uit de zakken van de begunstigers ge klopt en het wonderlijke is, zoals voor de rechtbank bleek, dat som mige bestuurderen hiervan op de hoogte waren en dat de vereniging van al die bijeen gescharrelde dui zenden geen cent beter werd. Deze zaak heeft ook de vereniging geen goed gedaan. Hetgeen te betreuren is Eveneens is het te betreuren, dat de bollenvelden met Pasen nog niet in volle fleur zullen staan. Maar ja, de natuur laat zich de wet niet voorschrijven, ofschoon deze week nog veel kan goedmaken. Het koude weer zonder veel zon is er de oorzaak van, dat de bollen dit jaar aanmerkelijk later zullen bloeien dan andere jaren. Misschien valt een en ander met Pasen nog wel mee. 4 IS HUISWERK MAKEN NOODZAKELIJK De laatste weken heb ik van ver schillende lezeressen en ook van le zers brieven ontvangen over het vraagstuk „huiswerk". Men weet, dat de kinderen, die op scholen als Ulo,, H.B.S., Lyceum en Gymnasium dagelijks van school komen met yeel huiswerk. Een eerste klasser van de Ulo heeft gemiddeld li2 uur huiswerk te maken of te leren, en de tijd, die een oudere-jaars van Lyceum of Gymnasium aan huis werk moet besteden, is minstens 3 uur. Het ene kind is intelligenter dan het andere en zal dus eerder met de dagtaak gereed zijn. De tij den, die ik noem, zijn dus de ge middelde. Vele ouders vinden het systeem „huiswerk" uit de boze. Dat blijkt duidelijk uit hun brieven. Ik neem er één uit het stapeltje, een schrij ven van mevr. G. S.L. uit Alk maar, die een dochter in de 2e klas van de Ulo heeft. Zij schrijft o.m. „Greet zit dagelijks van half negen tot twaalf, en van half twee tot vier uur op school, uitgezonderd dan de Woensdag- en Zaterdagmiddag. In het begin wilde ze meteen uit school vandaan aan het huiswerk begin nen, doch ik heb daar van meet af aan een stokje voor gestoken en be slist tot etenstijd ga je spelen, en na het eten maak je je huiswerk. Er moet tijd zijn voor ontspanning, naast de inspanning. Om half zeven gaat ze naar haar kamer, schrijft de opgekregen lessen en leert de taken. Vlot het, dan is ze zo ongeveer ne gen uur klaar. Maar het is ook wel eens half tien. Zelfs wel eens later. Dat hangt er van af, of ze veel of minder veel heeft op gekregen. Dan is de avond weg, want ze komt dan nog even een kopje chocolade drin ken en dan is het bedtijd. Ik vraag me wel eens afWat heeft mijn kind zo nog aan haar jeugd Ze is pas veertien geworden. Zou er voor dat huiswerk nu geen andere mo gelijkheden zijn Het antwoord op deze vraag geeft een lezer, zelf gepensionneerd onder wijzer, uit Bussum. De heer M. L. schrijft„Ik heb drie kleinkinderen, die op de Ulo zijn. Minstens vier avonden in de week zitten ze te blokken om het opgedragen werk gereed te krijgen. Als oud-onderwij zer vind ik dit niet in de haak. Mijns inziens zijn de schooltijden op de middelbare scholen te lang. Ik zou een voorstander zijn van uur per dag school, b.v. van acht uur tot half een. De middag kan dan be steed worden aan huis werk. Op deze wijze hebben de kinderen dan tenminste nog iets aan hun vrije avond- Ik ben bang, dat men tegenwoordig wel eens vergeet, dat de leerlin gen toch altijd nog grotendeels kinderen zijn. De jeugdtijd wordt zodoende op onnatuur lijke wijze ingekort". Een ander voorstel is van de hand van mevr. C. K. M. van G.—de Vr. R. te 's Gravenha- ge moeder van negen kinderen, waarvan er twee op de H.B.S. zijn en drie op de Ulo. „Ik verfoei het systeem huiswerk. In mijn gro te gezin ontstaan er el ke dag moeilijkheden. Ondanks het feit, dat we een groot huis heb ben, is het vooral in de wintermaanden on mogelijk elk kind in een afzonderlijk ver trek te laten studeren. Ik heb er nu de eetka mer voor gereserveerd; die is behaaglijk warm Daar zitten mijn vijf grote kinderen 'savonds onder mijn "toezicht te werken (Mevr. vah G. is zelf oud- ouderwijzeres) en de kleintjes zijn dan onder de hoede van het dienst meisje. Maar soms wil de een mij wel eens wat vragen en dan zegt de ander Ssst, anders kan ik niet le ren. Elke avond ontstaan er zodoen de moeilijkheden, kleine ruzies en dan tijdverlies. Ik ben meer moe van die drie uur toezicht op het huiswerk, dan van mijn gewone dagtaak. Waarom reorganiseert men het middelbaar onderwijs niet op deze wijzeLangere schooltijden, b.v. van half negen tot twaalf, en van één tot vijf uur. Gedurende de ochtend practijk, des middags theo rie, en dan minstens een paar uur het z.g. huiswerk, zodat de kinderen de avonden voor zichzelf hebben". Ik heb hier een drietal meningen weergegeven. Natuurlijk is het pro bleem niet zo eenvoudig, als de da mes uit Alkmaar en 's Gravenhage, en de heer uit Bussum geeft. Per soonlijk hel ik meer over naar de mening van mevrouw T. F.F. te Smilde, die van oordeel is, dat het leerprogramma op de middelbare scholen overladen is. Zij heeft me een prospectus van een der Ulo scholen in haar omgeving gezonden en vestigt de aandacht op het aan tal leervakken, dat daar gedoceerd wordt. Dat bedraagt rond 3D (in het le leerjaar 27). De splitsing tussen de A- en B-candidaten heeft plaats na het 2e leerjaar. Volgens deze leze res dient de splitsing reeds na het le leerjaar te geschieden en dan be horen. de A-candidaten vrijstelling te hebben van de wiskundige vak ken en de B-candidaten vrijstelling van de talen Frans en Duits. Een andere lezeres mevr. Ch. van in de verbouwde zaak. Speciaal ingericht voor de verkoop van tJ^Lau^seiS(SQ-o-L-j-eiS en ctyi o-nnen waarin U een grote keuze zult vinden. Vanaf Donderdag ontvangt elke koper een aar dige verrassing. G.L. te Leersum, vraagt zich af, waarom wij nog steeds op de mid delbare scholen vasthouden aan 3 vreemde talen. Zij ziet er het nut niet van in, dat er nog Frans en Duits geleerd wordt. Engels is als wereldtaal nummer 1 natuurlijk zeer belangrijk. Inplaats van Frans en Duits zou Spaans voor heel wat leerlingen (met het oog op hun late re leven) veel nuttiger zijn. Met de ze twee talen immers komt men vrijwel de hele wereld door, als men alleen maar in aanmerking neemt, dat men in vrijwel de mees te Zuid-Amerikaanse staten Spaans spreekt. Persoonlijk voel ik wel iets voor deze gedachtengang. Ook ik acht het nut van Duits b.v. vrij gering. Voor al "in deze na-oorlogse jaren hebben heel wat mensen in Duitsland En gels geleerd en men kan in Duits land dat is mijn persoonlijke er varing met Engels daar al heel goed terecht. Een lezer, eveneens iemand, die veel bezwaren heeft tegen „de tas vol huiswerk", die zijn zoon iedere middag mee krijgt, breekt een lans voor Esperanto in plaats van Frans, Duits en Engels. In een lange brief somt hij tal van voordelen op en noemt tevens een aantal scholen in andere landeqi waar de kinderen onderwijs krijgen in Esperanto. Tja, daar is natuurlijk veel voor aan te voeren, maar ik geef Esperanto in ons land op de middelbare scho len voorlopig nog geen schijn van kans. Alleen al vanwege het feit, dat 99 pet. van de leraren van Ulo„ H.B.S., enz. beslist positief afwij zend staat tegenover deze kunstma tige taal. In de tweede plaats is in de internationale handel nog steeds Engels de voertaal en als gevolg van de tegenstand, die er ook t.o.v. Es peranto bestaatin Engeland en de Ver. Staten, zal het wel nooit ge lukken het Engels te verdringen en daarvoor Esperanto in de plaats te stellen. Overigens, mijnheer B. uit Baarn, hartelijk dank voor Uw uit voerig schrijven. Doch met dit al hebben we nog geen oplossing gevonden voor het probleem „huiswerk". Ik wacht nog even af met mijn mening weer te geven en wil gaarne andere lezeres sen en lezers in de gelegenheid stel len hun mening kenbaar te maken. Vooral uit onderwijskringen zie ik gaarne reacties tegemoet. Mag ik vooral het oordeel eens horen van hoofden van Ulo-scholen? Ik zal hun brieven zeer op prijs stellen en gaarne voor de belangrijkste passa ges plaatsruimte verlenen. DORA WERTH 4 LEERLINGEN VOOR MEUBELMAKERIJ, MACHINALE HOUTBEWERKING en SPÜITERIJ

Weekblad voor Waddinxveen | 1954 | | pagina 3