cmnjefeest 5 geurig geschenk 1 Mei viering. Dagen van Herdenken! fe biJ 15 m A. VAN DER SLOOT Werk en taak Stichting 1919-1945 De Omzetbelasting. MOEDERDAG De lichte aarzeling welke het Ne derlandse volk aanvankelijk aan de dag heeft gelegd om te komen tot de Nationale feestdag op 30 April, vindt in hoofdzaak haar wortel in de oude traditie van voorheen, 3,1 Augustus. Langzaam heeft men zich hiervan echter weten los te maken en wat 1954 ons heeft gebracht leerde te vens dat pas in dit jaar de spontani teit baanbrekend werk heeft ver richt. Waddinxveen geeft in dit opzicht een uitstekend voorbeeld, en de programma's welke jaar na'jaar aan de inwoners worden aangeboden ge tuigen van een Oranjevereniging waarvan aan het hoofd figuren prij- ken, welke steeds weer in hoge ma te blijk geven van vertolker te zijn van die gevoelens welke het plaatse lijk karakter beheersen en de geest op te vangen welke heerst in de ge meente. Deze organisatie heeft ook dit jaar weer geleid tot een grootse feestdag voor oud en jong, groot en klein om te beleven het feit dat H.M. Konin gin Juliana weer een jaar aan Haar leeftijd zag toegevoegd. Dat God Haar deze zegen nog vele malen mag schenken in Zijn wijs bestel, tot heil van Volk en Vader land. Het is op een dag als deze altijd te merken dat deze zich onderscheid bij alle andere. De arbeid rust en wie het toch doet, ziet zich meestal noodzakelijk verplicht. De natuur heeft wel voor een der grootste verrassingen gezorgd. Het wel zonnige maar schrale weer van de laatste weken maakte het ver blijf in de open lucht niet bepaald tot een pretje en wie zal zich het blij ontwaken van het mensdom kunnen realiseren toen op deze blij de dag een milde wind stad en land in lenteweelde zette, een ieder uit nodigend tot het bijwonen van de festiviteiten. En ze zijn gekomen, in grote getale. Wat een imponerend gezicht de schooljeugd, altijd weer. Eén dei- hoogtepunten van de dag, de opmars van de leerlingen. Een lange, kleuri ge rij van kinderen met een Zon dags gezicht, rijkelijk uitgedost met de nationale kleuren. We hebben de waarde gevoeld van op een blijde voorjaarsdag De prijzen uit handen van Burg. Warnaar in ontvangst genomen, ge paard gaande met een hartelijke fe licitatie. Dit concours zal landelijk in 1954 nog veertien maal worden herhaald, zodat Waddinxveen de primeur had. In de avonduren leek het wel of de belangstelling nog groter was dan voop de paardensport en in deze belangstelling mochten zich die Tiro- ler Holzhacker bubn' verheugen. Dit muzikale gezelschap trekt van plaats naar plaats en dat ook dit programmapunt een succes is ge weest getuigde wel de geestdrift welke rondom de muziektent heers te. Vooral de jeugd weerde zich bij zonder. Dit was Koninginnedag 1954 en naast de prettige herinnering een woord van hulde aan de voorzitter, de heer H. K. v. d. Loo, diens mede bestuurders en voorts alle stille werkers achter de schermen. Wij keren ons af van dit feest met een stille hoop dat de feestgangers niet aan het doel zonder meer zijn voorbij gegaan maar, al zij het slechts een moment hebben stil ge staan bij Haar, die als een ware Vorstin, te midden van Haar Volk staat, troostend, bemoedigend, mild en liefdevol. Dit zou het grootste succes zijn, wat deze dag echter in zich verbor gen hield. Leve Oranje Verrast Moeder op 9 Mei met een Grot* sortering Eau de Cologne, Parfum, Poeder, Lipstiften enz. Drogisterij A. van der Heiden Zuidkade 1 - Tel. 335 ciaal tot de plaatselijke afd., hen aansporend zo door te gaan en zo mogelijk nog meer energie op te brengen voor het gestelde doel, n.l. naar een betere wereld. Het was een goede gedachte de zaal tijdens spr. optreden gesloten te houden. Echter, wat meer aan dacht voor het gesproken woord zou op z'n plaats zijn geweest. Het verdere van de avond werd aangevuld met de muziekver. „Voor waarts" en de Toneelver. „Morgen rood", met de klucht „Betty weet 't Beter". J. Tr. De eerste Meidagen zijn voor ons weest helaas, we hebben toch onze volk van meer dan gewone beteke- blijdschap ten toon gespreid door nis. Dit zijn voor ons dagen van. de vlaggen uit te steken. OöE"~dêze herdenken geworden, van blijdschap, ^-^blijdschap-rots vermengd met dank- vermengd met droefheid. Op de 10e baarheid. Dankbaarheid voor de Mei 1940 drongen de Duitse horden ons land binnen en op die dag vie len de eerste slachtoffers van deze ongelijke strijd. Dat is a.s. Maandag alweer 14 jaar geleden. We leven snel. Maar niet zo snel, dat we deze gedenkwaardige Meidag nooit of nimmer zullen vergeten. We hebben er allemaal onze eigen persoonlijke herinneringen aan, de een nog bit terder dan de ander. En Woensdag was het.Vjaar gele den, dat ons land en ons volk be vrijd werden van bijna vijf jaren heerschappij door een dwingeland regiem. Daartussen in liggen de ja ren van ellende en verdrukking, van leed en angst, maar ook van helden dom en ondergrondse strijd. Hen, die gevallen zijn op het veld van eer, die geleden en gestreden hebben voor de vrijheid van ons dierbare vaderland, hen, de vele on bekenden,/hebben we Dinsdagavond weer in stille tochten in het hele land herdacht: op de vlakte van Waalsdorp, in de Haagse Ridderzaal, op de Dam in de hoofdstad, op de Grebbeberg, en overal in de kleine en grote plaatsen van ons land, waar monumenten en graven zijn, die de herinnering aan hetgeen in de oorlogsjaren geschiedde levendig houdt. Het is goed, dat we ons één avond in het jaar dóarop bezinnen. Want al moeten we veel vergeven, vergeten behoeven we het niet. De helden, die voor de vrijheid van ons en onze kinderen hebben gestreden en zijn gestorven, moeten, mogen niet vergeten worden. de plaatselijke muziekverenigingen, fectvolle omlijsting vormden Het is goed hier een moment bij stil te staan. Waddinxveen heeft hierin een rijk bezit, wat sympathie en steun waard is wantwat is een feest zonder muzikanten De kinderen hebben ook nu, tij dens de aubade-voor het gemeente bestuur blijk gegeven studie ge maakt te hebben van de nationale liederen; hulde ook aan het leiding gevend schoolpersoneel wat zich al les getroost om tot een grootse pres tatie te komen. Een grote menigte woonde deze zanghulde bij wat, mede door het prachtige weer een indrukwekkend gezicht opleverde. Ook voor de diverse volksspelen bestond ruime belangstelling. De grote drukte welke zich hierbij ont wikkelt ligt gedeeltelijk in de oor zaak dat Waddinxveen bij de oran jefeesten toonaangevend is voor de gehele omtrek. Hier ligt de taak om dit vast te houden en zo mogelijk nog grotere uitbreiding aan te ge ven. Immers hier staan plaatselijke belangen op het spel, men denke b.v. aan de middenstand. De grootste belangstelling heeft zich wel geconcentreerd om het Hip pisch concours in de middaguren, welke uit verre omtrek ruiter en paard naar het feestterrein heeft gevoerd. Er viel hiervan uitstekende sport te genieten en onder de toe schouwers bevonden zich vele inge wijden uit deze schone sport, welke met spanning en genoegen de pres taties op de voet hebben gevolgd. De uitslagen hier, met inbegrip van het voorprogram in de morgen, zijn: Geschiktheidsproef voor jacht paarden: 1. W. G. Hendrikx uit Gra- them met Patrick; 2. J. Sterk met Midas; 3. majoor R. J. E. M. van Zinnicg Bergmann met Rodeo. Barrierre springen 1 Maj. W. P. K. Bisschof van Heemskerk op Na poleon 2. W. G. Hendrikx op Pa trick 3 en 4. majoor Bisschof en W. G. Hendrikx. Springconcours1. Luit. ter Zee H. Scheeren met Valseuse 2. Ir. J. de Borree tot Babberich met Coun tess 3. H. Scheeren met Andorina. In deze groep behoren de paarden Valseuse en Andorina aan de Ko ninklijke stallen te Soestdijk. Concours fraaiste rijpaard1. Francois met mej. P. Coeberg 2. P. J. E. M. van Zinnicg Bergmann op Rodeo 3 S. M. Pruikemaker met ^'mnernel. Wij zijn hen veel dankbaarheid verschuldigd en Ter herdenking van het 1 Mei- 1 die dankbaarheid uitten we door feest heeft de plaatselijke P. v. d. A. j °P de 4e Mei.het -werk -en-al 'Onee— ziging een feestelijke avond belegd in het andere beslommeringen neer te leg- blijkbaar „Centrum". Sen en naast ons te plaatsen, zodat De zaal was in sfeervolle stijl ver- we hen in een stille tocht en in een stil herdenken hebben geëerd. En de 5e Mei, al is deze dag dit maal géén nationale feestdag ge sierd met vlaggen en leuzen, terwijl de traditionele rode tulpen een ef vrijheid, die we weer verkregen hebben en, die we niet weer willen missen. Misschien hebben we eerst in die bange oorlogsjaren recht le ren waarderen, wat „vrijheid" - eigen lijk wel betekent. Ook in onze gemeente had de her denking van de gevallenen, evenals andere jaren, plaats. Het gemeente bestuur, vertegenwoordigers van verschillende organisaties, deputa ties van de scholen, padvinders en particulieren, begaven zich onder het luiden der kerkklokken, van het gemeentehuis naar het monu ment op het Stationsplein, om daar op sobere wijze hulde te brengen aan hen, die gedurende de oorlog ge vallen zijn. Na twee minuten stilte sprak de burgemeester enkele gevoelvolle woorden en herdacht allen, die voor onze vrijheid hun leven offerden, maar wees er ook op dat het nood zakelijk is, de herinnering hieraan bij ons nageslacht levendig te hou den. Ondertussen waren verschillende kransen en bloemstukken bij het monument neergelegd. Voor een en ander bestond van de zijde der burgerij grote belangstel ling. Jammer dat deze plechtigheid, even gestoord moest worden door een voorbijtrekkende goederentrein. Ook jammer dat deze plechtigheid gelijk hiermee was afgelopen en dat niet zoals vorige jaren een herden kingsdienst kon gehouden worden in een kerkgebouw. De commissie ter regeling dezer herdenking deelde mede dat het programma enige wij- 1 ondergaan en doelde op deze samenkomst. De reden .is ons onbekend, maar toch betreuren wij dit en hopen dat een volgend jaar wel zulk een samen komst zal gehouden, kunnen wor.- den. Het openingswoord werd uitge sproken door de plaatselijke voorz., de heer M. Schouten, welke zich vooral bezig hield met de jeugd in zake het probleem van het gemis aan arbeidsvreugde. Hierna werd het woord gevoerd door de heer v. Gorkum uit Wasse naar, welke de 1 Mei-rede uitsprak van de volgende inhoud Het verheugd spr. voor het eerst in Waddinxveen te zijn, speciaal op zo'n blijde dag. Trouwens, de gehele wereld viert het 1 Mei-feest en deze vreugde dient uitgedragen te wor den aan derden. Onwillekeurig rijst de vraag Waar is deze 1 Mei vandaan geko men Het antwoord hierop is te vinden in het jaar 1890, waar op een groot congres hiertoe besloten werd. De sociale toestanden toen wekten een solidair gevoel en hierin vorm den zich enige jaren later nog twee leuzen, n.m.: Ie Met vaste wil de wens te kennen te geven door sociale omvorming de klassestrijd te niet te doen2e. Internationale vrede te bereiken. Wat hier zoal van terecht is geko men is een actuele vraag en het ant woord is wel sterk uiteenlopend. Met de wereldvrede is het beroerd gesteld en ook kan t.o. hiervan geen optimistisch geluid weerklank vin den. De klassestrijd heeft echter vrucht rijke gevolgen gehad en mede dooi de verkorte, urenwerkdag ontstond een zinvolle, verheffende neiging tot ontwikkeling welke de balans naar een gunstiger verdeling van de men selijke rechten heeft heengestuwd. Na het staatspensioen besproken te hebben stond de heer v. Gorkum geruimen tijd stil bij de mogelijkheid tot het brengen van productiemoge lijkheden in de hand van de over heid. Met een voorbeeld uit Joego-Sla- vië, waar de winstverdeling voor een ieder opgang heeft kregen de aanwezigen een duidelijk beeld van de kansen welke uiteraard nog lig gen verscholen. Bij stijging van pro ductie gaat de levensstandaard pa rallel, maar ook de kansen, mogelijk nog kortere werkdagen, 'verlengde schoolplicht en mogelijke studie beurzen met daar aan verbonden loon om te komen tot een lang ge koesterde wens dat zij kunnen leren welke hiertoe de gaven hebben ont vangen. Tot slot richtte spr. zich meer spe- Onder Uw nieuwe voorjaarshoed Hf [Vv Staat lang haar niet zo goed. T)\ Ikl Daarom niet gedraald en VA fl Vlug .een nieuwe PERMANENT gehaald. j/| Oranjelaan 24 Telefoon 457 Sj Ij Manicure Epileren meer nodig om levensmiddelen te kopen, men ziet geen vliegtuigen meer, die bombardementen uitvoe ren, maar wel zijn er nog personen, die 10 jaar na deze verschrikkingen geholpen moeten worden, om het oorlogsleed te boven te komen. Uitbetaling der rijkspensioenen, de opvoeding der oorlogswezen, de uit kering aan verzetslachtoffers, advie zen en bezoeken aan vaderloze ge zinnen, het terugleiden van invalide oorlogsslachtoffers in het dagelijks arbeiders-proces, dit alles behoort ot de taak van de stichting 1940—'45, die dit allemaal vrijwillig op zich nam. Velen zijn reeds vergeten, wat de verzetstrijders voor ons volk hebben gedaan. Velen hebben zich met een licht schouderophalen ontdaan van de plicht tot helpen, voor zover dit in het vermogen ligt. Deze fout kan alsnog hersteld worden, wanneer de jaarlijkse inzamelings-actie door de stichting gehouden wordt. Moge deze roep, met de herden king van de bevrijding voor ogen, niet te vergeefs zijn. C. VAN VEEN. Indrukwekkende getallen plegen altijd zeer tot d® verbeelding van de gewone mens. te spreken. Dit was ook het geval, toen wij het jaarver slag over 1952 van de stichting 1940- 1945 lazen, waarin grote getallen ons een beeld gaven van het werk, dat door deze stichting wordt verzet. Zo als een ieder weet, of althans be- hootr te weten beoogt het werk van hoort te weten, beoogt het werk van de stichting uitsluitend hulp te ver lenen aan hen, die in de oorlog heb ben bijgedragen tot het binnenlands verzet en als gevolg daarvan hetzij door invaliditeit, hetzij door het ver lies van gezinshoofd en (of) kostwin ner, niet in staat zijn, zonder hulp onder' normale omstandigheden te leven. In dit jaarverslag wordt op duide lijke wijze verantwoording afgelegd van de ontvangen gelden, niet alleen van de stichting zelf, maar ook van de stichting herstellingsoorden voor oud-illegale werkers en de stichting erebegraafplaats Bloemendaal, wel ke beide onder de stichting 1940-'45 ressorteren. Tevens worden er woor den van dank gericht tot hen, die op een of andere wijze de sichting heb ben gesteund. Maar daarnaast blijkt ons telkens dat ene getal voor de geest zweven. Om aan haar beloofde verplichtin gen te voldoen, heeft de stichting binnen zes jaar de somma van elf millioen gulden nodig. Elf millioen is voor waar geen kleinigheid en toch heeft men het volste vertrou wen, dat deze som binnen het ver eiste tijdslimiet door het Nederland se volk zal worden bijeengebracht. Men heeft geen distributiebonnen Ten gerieve van degenen, welke regelmatig met de omzetbelasting te maken hebben en waarbij ons is gebleken dat hieronder velen zijn, die deze aangelegenheid niet duide lijk is, plaatsen we hierbij nog eens de meest belangrijke wijzigingen in de omzetbelastingwet, welke door de regering zijn voorgesteld. Vooreerst is er een beperking van de administratieve verplichtingen. Moeder is de stille werkster, z' is de kracht van het gezin Moeder, 't is zo'n simpel woordje, maar wat schuilt er toch veel in Moeder is steeds aller toevlucht, Moeder geeft aan ieder raad, z' is de vraagbaak van ons allen, want bij Moeder vindt elk baat en geen enkel mens kan troosten zoals dat een Moeder doet al je leed aan haar te zeggen, ach, dat doet je vaak pas goed. Moeder leeft slechts voor haar [plichten, Moeder maakt nooit onderscheid, zij is altijd, altijd bezig, Moeder let nooit op de tijd Moeder kent geen acht-uur-werkdag, Moeder werkt vaak dag en nacht, Moeder's handen, ruw van d'arbeid, zijn voor ons toch altijd zacht Moeder is 't, die voor ons ploetert, die slechts leeft voor kind en man niemand kan daarvoor zó zorgen, zoals dat een Moeder kan In de maand van groen en bloesem, als de zon schijnt met een lach, op de tweede Meimaand Zondag, dan is het weer Moederdag Moeder krijgt een klein geschenkje, zelf gemaakt, of zelf gebreid, en daarmee wordt Moeder Zondag door haar kinderen verblijd. Och, het hoeft niet veel te kosten koop wat bloemen, of een plant, daarmee vul je vast en zeker wel je trouwe moederhand. 't Zit 'm niet in gróte gaven, heus, 't hoeft niet kostbaar te zijn, Moeder zegt van elk cadeautje „Nee maar, zeg, dat vind ik fijn!" 't Kan een taart zijn, of een foto, óf een stukje knutselwerk, 't moét een blijk zijn van waar- [dering, en dót maakt de band weer sterk. Denkt U morgen aan Uw moeder Mannen Vrouwen Groot of iutapi] Laat het ook eens voor Uw oudje 'n echt fijne Moederdag zijn 1 HENK VAN HEESWIJK Voor de detaillist blijft de ver plichting tot liet inboeken van in koopfacturen. Hij zal echter niet meer voor de omzetbelasting zijn ontvangsten behoeven te boeken. De levering van de detaillist aan particulieren wordt vrijgesteld van omzetbelasting. De levering der fabrikant-detail- listen, de levering door handelaren aan anderen dan particulieren en het verrichten van diensten blijven aan omzetbelasting onderworpen. Als een ondernemer, naast leverin- -en als detaillist aan particulieren, andere leveringen verricht of dien sten verleent, blijft hij gehouden omtrent die andere leveringen en diensten aantekening te houden. Een vooruitgang ten aanzien van het oorspronkelijke wetsontwerp is dus, dat de detaillist niet meer voor de omzetbelasting behoeft te boeken zijn leveringen aan particulieren. Ieder ondernemer, die jaarlijks al dan niet naast zijn vrijgestelde leve ring als handelaar aan particulieren een omzet heeft van niet meer dan 10.000,als handelaar aan ande ren dan particulieren alsmede een omzet van niet meer dan 1200, aan leveringen als fabrikant of als verrichter van diensten, wordt ont- neven van de verplichting tot be taling van omzetbelasting. Deze laatste verruiming betekent, dat naar schatting inplaats van 100.000 middenstanders, nu 120.000 a 130.000 geheel vrijgesteld zullen zijn van de verplichting tot betaling van omzetbelasting. Verder wordt in het wetsontwerp een vereenvoudiging aangebracht door het groot aantal percentages te verminderen. De levering door fabrikanten van boeken, petroleum en poeliersarti kelen, waarvoor 3 pet. geheven zou worden, wordt geheel vrijgesteld. Voo|r fabrikanten, die rechtstreeks aan particulieren leveren was in het oorspronkelijke wetsontwerp een verhoging van het tarief voorge steld. Volgens de thans aangekon digde wijziging zal deze verhoging niet plaats vinden. Inplaats van de eerst voorgestelde heffing van 5 pet. wordt nu vastgehouden aan 4 pet. Dat betekent, dat bijvoorbeeld voor banketbakkers, maatkleermakers, fotografen en horeca-ondernemers de bestaande heffing niet zal wor den verhoogd. (zie vervolg 2e blad).

Weekblad voor Waddinxveen | 1954 | | pagina 2