Weekblad voor Waddinxveen IVOROL Utloedez de Vrouw. De Spie&el van de week Kris-ftras Elke tand een brillant Uit het Parlement Niet gewenst! Geen misbrui No 465 Vrijdag 14 MeiY1954 10e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. i/* e Laten wij afspreken, dat het altijd een hachelijke onderneming is, in ons land over het weer te schrijven. De lente die lang op zich heeft la ten wachten, is dan toch eindelijk gekomen. Het is nu alleen maar de vraag: zal zij zó lang blijven, dat het de moeite waard is endat de genen die flink op het koude voor jaar hebben gescholden, nu in de gelegenheid komen, ons te vertellen, dat ,,die warmte toch ook niets is". Vast staat, dat zij die nu nog van de bloeiende bollen of van de bloeien de bongerdsv willen genieten, daar heel gauw bij moeten zijn. Over de bollen in de omgeving van Beverwijk deden tragische berichten de ronde. Deze bollenstreek schijnt te worden bedreigd door de indus trie. De gewassen te velde hebben - bij een bepaalde wind - heel veel te lijden van de fabrieksrook, die soms als een grauwe nevel over het land waait en alles wat daar aan planten leeft en bloeit in een dadelijke om arming verstikt. Verscheidene kwe kers hebben moeten vaststellen, dat zij, na zo'n gasaanval" alleen aan waardeloos geword#ya hyacinten «oor vele duizenden guldens moesten af schrijven. Het ergerlijke voor hen is, dat men niet dadelijk de een of an- de ^industrie als de schuldige kan en. Zijn het de Hoogovens, a%t, om er maar een paar te f de PEN? is het meer gebeurd, dat het M door de een of andere indus- werd verontreinigd. Daarente- a werden dan maatregelen geno- .e», waarbij dan de medewerking an de industrie moet worden afge dwongen. Voorlopig is die medewer king niet groot. De industrie neemt een afwachtende houding aan, ter wijl de kwekers er zich ongerust over maken, dat de nodige maatregelen eerst zullen worden genomen, als het - financieel gesproken - voor hen te laat is. Zij ergeren er zich aan, dat de betrokken bedrijven zelf geen on derzoek naar de dodelijke gassen, als zwavel-dioxyde en flurowater- stofgas die uit hun schoorstenen ko men, instellen. Maar ja, zo'n onder zoek kost geld - de kans is groot, dat de eigen fabriek als schuldige wordt aangewezen en daarom doet men er van die zijde, maar liever het zwij gen toe. Dodelijke stoffen.Na langduri ge voorbereiding werd de zaak van de Berkelse arts, beschuldigd van moord op zijn echtgenote, behandeld - een zaak, die „Frans" aandoet en welke hier te lande sensatie genoeg oplevert. Dat ook de droge cijfers van het Bureau voor de Statistiek sensatie kunnen geven, bleek deze week, toen door dit bureau bekend werd ge maakt, dat de zuigelingen sterfte on der de kleine gfeffja zelfstandigen het grootst is. verklaring hier voor is gemak. Jfijk te vinden. Dank zij onze sociale wetten - verplichte verzekering e.d. - kunnen de vrou- i wen der werkers in loondienst zich beter in acht nemen dan haar zus- j ters - de vrouwen der zelfstandige, l;:; kleine winkeliers bij voorbeeld, die kort voor en dadelijk na een beval ling weer zelf in het bedrijf moeten meehelpen en dientengevolge te wei nig zorg aan het jonge leven kunnen besteden. Het is wel triest en ook ten deze dienen spoedig maatregelen te worden genomen. De feiten zijn ernstig genoeg om een grote activi teit - als bij de bestrijding der hondsdolheid is ontplooid - te recht vaardigen. Een ander triest geval is, dat er in zake de ontvoering van het Joodse meisje Anneke Beekman wij nog steeds niet kunnen vermelden, dat het meiske is opgespoord. Wel is van Joodse zijde hierover een Witboek verschenen en ook de justitie blijft actief. Een man en twee vrouwen, die meer van deze ontvoering af weten, zijn nu gearresteerd, waardoor er 3 zusters zich hebben te verantwoor- ien. T-gfen wij dit overzicht besluiten ,5 li rn prettiger geluid. Deze week zeer de Ware Bataven Loge no 4 'e Independent Order of Odd C/vfVhaar zestig jarig bestaan. gouden feest tengevolge niet kon worden her- tijd waren de Odd Fellows door Hitler „van de kaart geveegd" - wordt aan dit feest der oudste Loge in Nederland bijzonder veel aandacht geschonken. ALS PUNTJE BIJ PAALTJE KOMT Ja, als puntje bij paaltje komt, dan zijn er massa's dingen die opeens wel mogelijk zijn. Dingen zelfs, waarvan in de verste verte zoge naamd geen denken aan was en tot de onmogelijkheid op het rijk der fabelen behoorde. Maar als puntje bij paaltje komt, als de wil tot sla gen er is, verdwijnen moeilijkheden als sneeuw voor de zon. Zo ken ik iemand die een groot pessimist is, ik zou haast zeggen een verbitterd man. Is met niets te vreden, ook niet met het weekloon tje van zes tienen dat hij verdient. Nou ja, iedereen wil meer verdie nen, maar je hoeft toch geen pessi mist te zijn. Afijn, die man dan ziet alles even donker in, vooral in deze tijd, nu er weer door velen plannen gemaakt worden om met vacantie te gaan. Hij kan dit niet doen omdat de zes tienen die hij verdient, elke week schoon op gaan en hij niet kan sparen. Nu is zijn vrouw met een schitte rend idee gekomen. En ze heeft het uitgevoerd ook. In de keuken aan de muur heeft ze een kastje opgehan gen met zes laadjes. Elk laadje is voorzien van een gleuf en kan met een sleutel worden afgesloten. Die zes laadjes zijn verder voorzien van een naamvader, moeder en de na men van de vier kinderen. Dat hele geval noemt ze nu de dubbeltjes pot. Elk der huisgenoten is verplicht elke week voor Vrijdagavond 8 uur een dubbeltje in zijn of haar laadje te doen op straffe van boete. Ze mo gen natuurlijk ook meer dan een dubbeltje offeren. Klokke acht op Vrijdagavond opent moeder de laad jes en bemerkt tot haar plezier soms, dat er op meerdere dagen ge offerd is. Speciaal het laadje van haar man bevat meer dubbeltjes, soms ook die van de kinderen. En dat 'is ook de bedoeling van deze dubbeltjes-potsparen zoveel mo gelijk is. En ik ben er van overtuigd dat dit gespaarde geld ook werkelijk naar „de bank" gebracht wordt. Daar zorgt moeder dan voor. Ik heb hem deze week gesproken en hij vertelde mij dit verhaal en was er geweldig enthousiast over. Zijn pessimisme was verdwenen en hij bekeek de wereld en het leven met andere ogen en zei „Ik heb nooit kunnen denken, dat ik per week nog zoveel dubbeltjes in mijn laadje zou kunnen doen, al gooide ik voorheen die geldstukken ook niet over de balk; het is gewoon een sport geworden al pas ik er wel voor op een gierigaard te worden". En ik zeg maar zo als puntje bij paaltje komt, dannou ja, U weet het, dan is er veel mogelijk. KRIS-KRAS ren achter, maar wist door uit wer ken te gaan toch er door te komen. Na de oorlog leerde ik een weduw naar kennen hij had zes kinderen. Ik hertrouwde ia 1946 en sedert dien heb ik nog vier kinderen ge had. Waar we ook nog een familie lid van mijn man in huis hebben, bestaat ons gezin uit 17 personen. De oudste dochter (van mijn man) gaat binnenkort trouwen en de twee jongens, die hierop volgen, hebben ook beide verkering, dus die zullen naar alle waarschijnlijkheid ook binnen afzienbare tijd het huis uit gaan. Nu heeft mijn man gelukkig een goed inkomen en met de kinderbij slag kunnen we er net van rondko men. Maar meer ook niet. U weet misschien zelf wel, wat er in deze tijd allemaal komt "kijken. Doch daarover wil ik het niet zozeer heb ben. Het gaat in hoofdzaak om de verjaardagen. Deze liggen vrij re gelmatig uit eikaar en in de practijk komt het hierop neer,- dat er onge veer om de drie a zeven weken een van ons gezin jarig is. Voeg hierbij nog de andere hoogtijdagen, zoals Moederdag. Vaderdag, Sinterklaas, Kerstmis, Oud- en Nieuw, en zo voort. Mijn man houdt ervan een verjaardag goed te vieren. Dat wil zeggenmet een cadeautje en een extraatje in huis. Maar dat kan van het weekbudget niet af. En zo doende ontstaan er wel eens ruzie tjes als de een 'n groter cadeau heeft gekregen dan de ander. Ik vind die verjaardagen maar nare uitvindin gen, want dat kost altijd geld en zo kan ik de eindjes nooit aan elkaar houden. Tot zover de belangrijkste passa ges. Nu vraagt mevr. v. E. mij raad. Wat ik ervan denk, als er geen ca deautjes meer gegeven worden. Ik zei al, dat ik mijn antwoord al klaar had. En dat luidt kort en bon dig als volgt een verjaardag be schouw ik wel degelijk ais een hoog tijdag en ik zou het voor wat mijn gezin betreft geweldig sneu vinden, als we deze dagen niet meer zouden vieren. Nee, een verjaardag mag niet ongemerkt voorbij gaan. En het is helemaal niet nodig, dat de viering van zo'n dag veel geld behoeft te kosten. Het zit 'm hele maal niet in de kostbaarheid van het geschenk en ook niet in de extra- tjes, die er die dag op tafel komen. Het' gaat alleen om de sfeer, om de liefde, en om de gezinsharmonie, die op zo'n dag meer dan ooit tot uiting moet komen. Kom, kom, me vrouwtje, al kan ik me best begrij pen, dat U met Uw grote gezin niet in s'taat zult zijn om van het weke lijkse huishoudgeld nog extra uitga ven te doen voor verjaarpartijtjes, daarom kan het wel een leuke, ge zellige dag worden, al is er maar een koekje bij de koffie en een toet je bij de middagmaaltijd. En een cadeautje behoeft ook niet altijd guldens te kosten. Ik kom nog wel eens in een ander groot gezin (negen kinderen, waar van de oudste vijftien is en de jong ste enkele maanden). Daar is de ver jaardag van een der kinderen, of En hierbij komt dan nog ditdat de prettige sfeer, de goede onder linge verstandhouding en de harmo nie tussen elkaar de belangrijkste factoren zijn voor het ideale gezins leven. Nu is het nergens volmaakt en overal is wel eens wat. Maar wie tracht dit ideaal zoveel mogelijk te benaderen, zal ook in staat zijn op hoogtijdagen een feestelijke stem ming te scheppen. Er zijn in dit opzicht tal van mo gelijkheden. Bedenk eens een paar weken van tevoren iets origineels en bespreek het desnoods met man en Coiffeures VERJAARDAGEN. Er zijn heel wat vrouwen, huis moeders dikwijls, die problemen scheppen, welke eigenlijk helemaal geen problemen zijn. Tot deze gedachte kwam ik deze week, toen ik een lange brief had gelezen van een onzer trouwe leze ressen. Ze heeft in dit lijvige epistel eens haar hart uitgestort en ik ben ervan overtuigd, dat alleen het schrijven van deze brief haar al op gelucht zal hebben. Zoals ik al zeiik heb de brief in haar geheel gelezen en nog eens herlezen. En daarna ben ik aan het peinzen gegaan. Niet over het juis te antwoord, want dat had ik feite- l'.'tk meteen al klaar. Maar wel over de moeilijkheden, die vele mensen, zowel mannen als vrouwen, maar de vrouwen misschien nog meer, me nen te zien, maar in werkelijkheid er helemaal niet zijn. Ik zal U een klein gedeelte van deze brief doorgeven, dan weet U meteen waarover het gaat. „In 1942 overleed mijn eerste man. Ik bleef met vier kleine kinde van vader of moeder een feest, zon der dat het één cent extra kost. De jarige wordt gehuldigd en toegezon gen. Zijn of haar stoel is versierd en de kinderen maken tezamen iets, dat dan ten geschenke wordt gege ven. Een voorbeeld? Laatst was de achtjarige zoon jarig en hij wilde graag een wagentje hebben. Vader en de grotere jongens zijn een paar weken met oud hout aan het knut selen geweest en vader tikte ergens een paar oude kinderwagenwielen voor enkele centen op de kop en streek er een kwastje verf op. Klaar was het wagentje en het kind was er rijker mee misschien dan met de mooiste autoped. Ik wil hiermee maar zeggen het hoeft niet altijd veel geld te kosten. Het is helemaal geen kunst, als men over de nodige contanten beschikt en een winkel binnen te lopen om een of ander duur geschenk te ko pen. Het is veel grotere (levens)- kunst om met een gesloten porte- monnaie iemand op zijn of haar verjaardag blij te maken met een presentje. oudere kinderen. Zou er m zo'n groot gezin, waar, blijkens de brief van deze lezeres, ook oudere kinde ren vertoeven, nu niets te maken zijn van een verjaardag, zonder dat het veel geld hoeft te kosten Verjaardagen moeten hoogtijdagen blijven. Op latere leeftijd moet men steeds met blijde herinneringen kun nen terugdenken aan die dagen in het ouderlijk huis. Ouders, die de juiste sfeer in hun gezin weten te scheppen, zullen blijde en dankbare kinderen zien opgroeien, die dank baar zullen zijn voör hun prettige en onbezorgde jeugd. DORA WERTH De Ministers Beyen en Luns heb ben het debat over de begroting van Buitenlandse Zaken besloten met enkele interessante mededelingen. Beiden waren zojuist teruggekeerd van een buienlandse reis. Volgens de mening van minister Luns bevindt de conferentie van Ge neve zich in een gevaarlijk stadium. Enerzijds is het noodzakelijk dat er krachtig weerstand wordt geboden aan het communistische gevaar, ter wijl anderzijds de kansen niet be dorven mogen worden om de lauden in Azië zich achter het Westen ie ia- ten scharen. De spanningen die hier bij optreden, kunnen een terugsla., hebben op de grondslag van de sa menwerking van de gehele Westelij ke wereld. Als die grondslag in ge vaar komt, wordt ook- het Neder landse belang geraakt, aldus de be windsman, die Indo-China daarom één der gevaarlijke raakvlakken met de communistische wereld noemde. Voor het eerst na de oorlog treedt het Westen niet als een gesloten groep op. Minister Luns heeft nog uitvoerig gesproken over onze betrekkingen met Indonesië. Na het verbieden van ons volkslied, na de schending van vele overeenkomsten, na de Chris ten-vervolging op Celebes, een be wijs dat de Regering daar geen ge zag heeft, kon hij moeilijk nog waar derende woorden vinden voor het beleid van de Indonesische Rege ring. Verscheidene Kamerleden von den het niet waardig om met dit land te gaan onderhandelen. Maar de Regering is daartoe op dit ogen blik nog wel bereid, zo zeide de Minister, want niet confereren zal de stemming waarlijk niet verbete ren. Maar hij verzekerde, dat het op deze conferentie aan duidelijke taal niet zal ontbreken In ieder ga- val is aan Indonesië duidelijk ge maakt dat er over de status van Nieuw-Guinea niet te praten valt. De Nederlandse ambassadeur in Duitsland heeft opdracht gekregen het geval Faber in Bonn te bespre ken. Minister Luns was hoogst ver baasd, dat deze misdadiger die We leven vrij, Wij leven blij En houden niet van kniezen; De vreemdeling In onze kring Is welkom met deviezen. Het bollenveld Verdient zijn geld Aan Belgen en aan Britten; De Keukenhof, Geslaagd met lof, Ziet men vol Duitsers zitten. Zo zonder laars En niet barbaars Zijn ze volmaakt onschuldig; Doch in 't hotel, Dat weet u wel, Soms wel eens ongeduldig Ons neêrlands bloed Kan kort en goed Dat nog maar slecht verkroppen; Dies tappen wij, We zijn weer vrij, Graag allerhande moppen. Zelfs een biljet Geeft hen hun vet Dat Duitsers niet in tel zijn! Als 't aan ons lag: Vandaag de dag Vertrokken ze per sneltrein Dat lijkt zo stoer, Doch onze boer Moet blijven exporteren; Die zoekt geen mot Door smaad en spot, Hij weet: het kan verkéren. Het is geen kunst Om uit de gunst Van klanten te geraken; Een goeie buur, Een goed figuur, Die moeten we zélf maken JAAP MIjpVRWIJK moorden op zijn geweten heeft, nog steeds de bescherming van de Duit se Regering geniet wegens zijn ver- d,e:asten aan Hitlers rijk bewezen. Zo 'hans kan men in het vonnis u.,» de Duitse rechtbank lezen, die deze oorlogsmisdadiger als Duitser •kenmerkt, waardoor hij niet land uitgeleverd behoeft te wórden. De Tweede Kamer is vé .-leden Laxeermiddelen, maar at*, t# een laxans nodig heeft, ne^ n dao Mijnhardt's Laxeertabletlan Veroorzaken geen gewenning, wer ken zacht, zeker en zonder kramp. week telegrafisch bijeen geroepen om enkele wetsontwerpen ter be strijding van de hondsdolheid aan te nemen. Daar was haast mee, want deze gevaarlijke ziekte is onze Oost grens genaderd. De twee ontwerpen van Minister Mansholt werden vrij spoedig aanvaard. Toen voorzitter Gerbran-^v de laatste hamertik had gegeven en Minister Mansholt had gefeliciteerd met het aannemen van het ontwerp, zeide hij: „het zal niet aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal liggen wanneer er een Ne derlander door een Duitse dolle hond wordt gebeten". De Eerste Kamer begaf zich deze week in kalmer vaarwater. Minister v. d. Kieft kreeg de machtiging om binnenkort zilveren guldens in te voeren. Als deze proef goed lukt, zullen de zilveren rijksdaalders spoe dig volgen.Men zal er weer even aan moeten wennen om een beurs vol zilver mee te sjouwen, inplaats van het gemakkelijke papieren geld. Wat doet de ophaaldienst der Nutsspaarbank? DE OPHAALDIENST betaalt Uwe belastingen. DE OPHAALDIENST betaalt Uwe hypotheekrenten. DE OPHAALDIENST betaalt Uw gas, electriciteit en waterleiding. DE OPHAALDIENST betaalt Uwe verzekeringspremiën. DE OPHAALDIENST vormt voor U een spaarpot. DE OPHAALDIENST verschaft U voordeel, gemak en veiligheid. DE OPHAALDIENST is voor iedere particulier, zakenman en ver eniging ONONTBEERLIJK. Vraagt nog heden inlichtingen ten kantore der Nutsspaarbank te Waddinxveen, Kanaalstraat 9, telefoon 668.

Weekblad voor Waddinxveen | 1954 | | pagina 1