De avonturen van Duimelot NIEUWS uit Muze- Sproeien? SPRUTOL Huidgenezing PUROL Sport ut 't Ut*. Haringteelt Maar belangrijker is dat de invoe ring van de zilveren munten het be wijs vormt dat ons geldwezen weer gezond geworden is. Nog geruime tijd heelt de Eerste Kamer gespro ken over haar eigen verblijfskosten vergoeding. Deze Dedroeg tot nu toe 30,per dag. Zij is nu verhoogd tot resp. 30, 40 en 50 per dag. Dit is afhankelijk van de afstand tussen de woonplaats en het Binnen hol Voorzitter Jonkman krijgt nu J 100 per vergadering. Verscheidene Kamerleden zagen dit als zijnde in strijd met de grondwet, die alleen maar van verohjikostenvergoeding spreekt. Maar met J 30 komt men best toe. Het opvoeren van dit be drag zou dus in strijd zijn met de grondwet. Maar de meerderheid van de kamer voelde niets voor dit ar gument. in het verleden heeft men nimmer zo geredeneerd en het ge volg zou zijn, dat men met declara ties moet gaan werken. Bovendien is deze vergoeding zo gering, dat men niet kan spreken van een ver goeding voor het vele werk, dat on ze senatoren moeten verrichten. Met 23iz stemmen kreeg Minister Beel zijn zin. O [[ideële Mededelingen AANGIFTE HONDENBELASTING 1954. Iedere houder van één of meer honden gedurende het belastingjaar 1904 is verplicht daarvan voor 23 Mei a.s. aangiite te doen door inle vering van een daarvoor bestemd formulier. Voor zover dit niet reeds is toege zonden, is dit formulier kosteloos verkrijgbaar ter gemeente-secreta rie. De aandacht wordt er op geves tigd, dat zij, die dit jaar houder van een hond worden, verplicht zijn om hiervan binnen 8 dagen aangiite te doen ter gemeente-secretarie. Bij verzuim kan ambtshalve een aanslag worden opgelegd, eventueel vernoogd met 50 pet., als boete voor dat verzuim. Honden, die ouder zijn dan 3 maan den, vallen onder deze belasting. WADDINXVEEN, 10 Mei 1954. Burgem. en Weth. van Waddinxveen De Burgemeester, A. WARN AAR Jz. De Secretaris, H. JENNé. INGEZONDEN jiwjteavfTiviAui^ordelijkheid der redactie In tegenstelling met het in het vo rig nummer beweerde, onder het Voetbalnieuws, stellen wij er prijs op te verklaren, dat tijdens de door enkele onzer leden bezochte trai ningsavond op 4 Mei 1.1. wel degelijk de 2 minuten stilte door allen in acht is genomen. De redactie dankend voor de op name. Bestuur Chr. Sportver. „Be Fair" 71. En RingelingDie moest kousen stoppen. Hy keek eerst heel lelijk toen dit werkje hem werd op gedragen en hij mompelde iets over „Vrouwenwerkjes". Maar zijn moe der bracht hem aan het verstand, dat er nog heel wat vrouwenwerk jes waren te doen waar zij haar handen aan vol had. Dus Ringeling ging maar kousen stoppen, met de moed der wanhoop. Wat een knollen van gaten zaten er in die kousen! Iien prikte zich een paar maal ge voelig met de naald in zijn vinger, en daar werd zijn humeur ook niet beter van. Maar toen zijn moeder hem wat op weg had geholpen kreeg hij er toch de slag van beet, en toen viel het hém nog mee. 72. En Likkepot? Die moest vooral niet in de keuken komen om te hel pen, want dan zouden een twee drie alle potjes en pannetjes waarin nog wat lekkers stond, leeggesnoept zijn. Dus Likkepot vond zijn taak in de tnin. Daar moest hij het onkruid wieden, de paden aanharken, ver dorde bloemen afknippen en de af gevallen bladeren opruimen. Dat was altijd nog een heel werk, want de tuin was nogal groot. Maar Lik kepot hield wel van tuinieren voor al wanneer het lekker weer was, voelde hij zich in zijn sas. De tuin zag er dan ook altijd keurig netjes uit. (Wordt vervolgd) Het vorige week geplaatste bericht over de Veilig Verkeersweek behoeft enige aanvulling en wel: de adressen waar men zich kan opge ven zijn: Kerkweg 9, Prunusstraat 18, Burg. Trooststraat 9 en Brugweg 59. In aansluiting op het bericht in ons vorig nummer inzake de op richting van de jeugdnatuurwacht, kunnen we mededeien, dat teneinde de liefde voor de natuur bij de jeugdige natuurwachters aan te kweken zal een deel van hen op Za terdag 15 Mei a.s. onder leiding van de heren van Zonneveld en Visse een excursie maken door de Zuid- piaspoider, terwijl een andere groep onder leiding van de heren Blonk •en Van Hoeven een bezoek zullen brengen aan een boomkwekerij in Boskoop. Op de algemene begraafplaats vond Maandagavond, zoals dat iede re 10e Mei gehruikeiijk is, een een voudige herdenking plaats van de gesneuvelden in de tweede wereld oorlog. Op het daarvoor bestemde gedeelte van de algemene begraaf plaats waren o.a. verschillende na bestaanden van de gevallenen, die daar begraven liggen en dienstka- meraden aanwezig. Door hen en na mens de plaatselijke commissie, die jaarlijks deze herdenking organi seert werden bij het monumentje, dat op dat gedeelte van de begraafplaats is opgericht en bij de graven bloe men gelegd. Maandagmiddag had de leer ling-loodgieter R. C., werkzaam aan de nieuwbouw in de Bomenwijk, het In aansluiting op een vorig bericht is het thans zeker dat „Con cordia" de uitnodiging van de N.C. R.V., om mede te werken aan de Ju- bo II te Arnhem op 2e Pinksterdag, zal aanvaarden. Ook zal „Concordia' meedoen aan de daar te houden marswedstrijd. Deze uitnodiging istt een compliment aan ons corps waard. Verder zal „Concordia" deelnemen aan het te 's Gravenmoer te houden concours op Hemelvaartsdag, in de superieure afdeling. Ook de'drum band werkt hieraan mede. Woensdag 19 Mei is „Concordia" voornemens een mars door onze ge meente te maken aan de brugzijde, terwijl Dinsdag 25 Mei een concert gegeven zal worden in de tent aan de Stationsstraat. Hier zullen de con coursnummers ten gehore worden ge bracht, welk tegelijk als generale repetitie zal gelden. Het programma melden we in een volgend nummer. De speeltuinvereniging „De Paddestoel", welke ijverde voor een kinderspeeltuin in de Bomenwijk, zal haar wens in vervulling 'zien gaan, daar in het stratenplan tot doortrek king van de Lijsterbes- en Acacia straat, de aanleg van zulk een speel tuin is opgenomen. Het bestuur heeft de heer A. Rodenburg aangesteld als bewaker van dit speelterrein. De heer M. Sakko herdacht vorige week Zaterdag het feit dat hij 50 jaar werkzaam is als Zondags schoolonderwijzer, resp. te Bergen op Zoom, Loenen en sinds 17 jaar in Waddinxveen. Alhoewel de jubilaris 62 jaren telt heeft het onderwijs aan de Z'ondags- schooljeugd nog de volle liefde van zijn hart. In de Zondagmorgendienst in de Geref. Kerk heeft Ds. Snoey dit feit in enkele woorden herdacht. ongeluk in de trappenhal mis te stappen, waardoor hij op de beton- vloer terecht kwam. Met beide ge broken polsen en enige hoofdblessu ren, moest hij naar het ziekenhuis vervoerd worden. Maandag 17 Mei a.s! zal het gemeentelijk zwembad geopend wor den voor het publiek. Onder leiding van de heer R. Bezoen hield de plaatselijke ver eniging voor E.H.B.O. haar jaarver gadering. Het ledental der afd. is behoorlijk toegenomen en bedraagt thans 75. Besloten werd, ter versterking van de kas, weer een speldjesdag te houden. De vereniging is volledig in geschakeld bij de organisatie B.B. Het bestuur bestaat momenteel uit de heren R. H. Bezoen, voorz., A. Vink, 2e voorz., D. van Wijk, secr., P. van der Starre, 2e secr., L. Roos, penningm., J. Vanema en N. Vink, leden. FEESTAVOND „SALVO". In lunchroom van de Water vier de de Volleybalclub „Salvo" het feest ter ere van het eerste dames team, welk op 29 Maart na een één jarig verblijf in de Leidse bond, op schitterende wijze beslag wist te leggen op het afd. kampioenschap. Dit was de eerste maal dat we ken nis konden maken met het „inwen dige van Salvo" en we kregen de indruk dat Waddinxveen in deze vereniging een kerngezonde bezit en, wat meer zegt, met een teamgeest waarop we als plaats trots op mogen zijn. Immers, een dorp met een vooruit strevende inslag behoort ook sport vereniging te bezitten, welke ook in dit opzicht de naam van Waddinx veen hoog kunnen houden en hierin eist „Salvo" een belangrijk deel voor Bij weerbarstige: Sprutol-Sterk. zich op. De heer M. van den Berg riep al len een gezellig goeden dag toe en schetste tevens de bijzondere presta tie welke „Salvo" grote bekendheid heeft gegeven en een feestavond ze ker rechtvaardigt. Een leuke geste was het de acht dames van het kampioensteam op het toneel te roepen en met harte lijke woorden aan allen een stan daard met kampioensfoto aan te bie den als blijvende herinnering. Mej. Riet Hoogendoorn ais aanvoerster kreeg een extra pluim voor de wijze waarop zy het juiste voorbeeld is geweest voor haar medespeelsters. De steunpilaar Kees de Bas heeft ook de hulde gekregen waarop hij zekere rechten heeft verkregen. Kees traint „Salvo" en het is bij deze club zo, wie Salvo zegt zegt Kees de Bas. Met beperkte middelen voor spe lers en training heeft deze Kei het peil weten te bereiken waarop Sal vo zich thans bevindt. In onomwon den bewoordingen heeft M. v. d. Berg dit ook gezegd, stimulerend op deze weg voort te gaan, mogelijk met nog groter inspanning. Dit was het officiële gedeelte en de dames kregen hier bij elk afzon derlijk een hartelijk applaus in ont vangst te nemen. Voor de rest van de avond hebben de aanwezigen zich weten te verma ken met het toneelspel in de klucht „Betty weet 't; Beter", wat voor het voetlicht werd gebracht door de to neelvereniging van de „Gouwerui- ters", onder regie van de heer Fr. van Kooten. Het prachtige weer kon niet ver hinderen dat de zaal goed gevuld was met belangstellenden, welke zich zeker zullen geamuseerd heb ben. j. Tr. Huidzuiverheid Huidgezondheid SCHAKEN. W.S.V. spelende haar 2e ronde voor de beker de uitslag, de uitslag is: A. Bonefaas—J. Tol &-j; H. van Vuuren-A. Doornhein 1-0; H. Schildt -A. v. d. Starre afgebr.; P. Broer- A. van Oort 0-1; W. D. Hartog-H. Kerver 1-0; H. Slingerland-W. Ver stoep 1-0. Wandelsport. De Waddinxveense Wandelsport- vereniging „Willen is kunnen" houdt op Zaterdag 22 Mei nationale wan deltochten in de omgeving van Waddinxveen. Er zullen drie toch ten worden uitgestippeld over 10, 18 en 25 km. Gestart wordt aan de Noordkade. Gezien het succes van de eerste mars der vereniging die vorig jaar gehouden is, wordt ook nu grote deelneming verwacht. „Be Fair". De Chr. Voetbalvereniging „Be Fair" alhier, die vorig jaar werd opgericht, heeft de beschikking ge kregen over een speelveld aan de Kanaaldijk, in 't terrein dat bestemd is voor de aanleg van de gemeente lijke sportvelden. Dit terrein zal de komende maanden gebruikt worden voor de traniing van de c.a. 50 leden, welke deze nieuwe vereniging thans telt. Als de trainingsavonden zijn vastgesteld de Dinsdagavond en de Donderdagavond. Het ligt in de be- BURGERLIJKE STAND. Geboren: Gerrit Jan z. v. G. J. van Dode waard en M. E. Koese, Iep laan 64; Arie z v. H. B. van Reeuwijk en E. Huizer, Noordeinde 45; Annigje d. v. D. H. Zwanenbrug en P. den Ouden, Kleikade 11; Ondertrouwd: C. L. Pronk en G. van der Sluis; Gehuwd: J. van Dam en G. v. Noort; F. Ris wick en A. van Berkum; A. Kaashoek en G. Sliedrecht; J. Hofman en M. A. G. van Nielen, A. M. T. Hooftman en H. J. van der Horst. OverledenJacoba van der Groen e. v. J. Tom 68 jaar. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden1 zak varkensmeel; 1 glacé handschoen; 1 bal. Verloren1 motorbril; 1 doublé armbandje; I paar zwarte glacé handschoenen; 1 armband; 1 rode portemonnaie met inh.; 1 rood wind jack; 1 muntbilpet; 1 grijze porte monnaie met inh.; 1 broche; 1 schii- doeling het komende voetbalseizoen met de elftallen uit te komen in de afdeling Gouda van de Zaterdag middagcompetitie van de K.N.V.B. DAMVERENIGING „EXCELSIOR". Uitslag laatste rondeA. Blonk— C. H. Kramp 20; W. v. d. Heijden G. Heeren 2—0; N. T.Hilgers—J. de Heer 2-0; T. Twigt—H. Schuur- hannes 20; D. ZwanenburgJ. Zwanenburg—J. Timmerman 1—1. Uitslag vriendschappelijke Dam- westrjjd. Boskoop Excelsior. T. A. VenemaC. H. Kramp 1-1; E. J. Hoogerbrug—A. Blom 0-2; J. Mes man—A. Blonk 1-1; A. M. de Jong— T. Twigt 1-1; H. v. d. Klaverman C. Blonk 2-0; W. D. van Es— H. Troost 1-1; Jac. SchoenmakerA. A. Rietveld 2-0; A. Nederhof— J. Tim merman 1-1; D. van Wijk—P. van Tol 1—1; J. v. d. BergG. Heeren 2-0; J. van Tol—N. T Hilgers 2-0; H. TrimpA. Zwanenburg 1-1; D. van StaverenH. Schuurhannes 2-0; A. M. v. Tol—J. de Heer 2-0; Totaal 19-9. Postduivenvereniging De Sperwer Wedvlucht „Vilvoorden", 125 km., los 8 uur, aank. Ie duif 10 05 28; 80e duif 10 53 51, in concours 240 duiven. Uitslag: W. van Ringelenstein 1 2 7; W. v. d. Water 3 13 15 16 20 31; 33 43 44; I. de Graaf 4 38; P. Kers bergen 5 24; F. Rip 6 17 19; H. van den Berg 8 26 37 41; J. Roggeband 9 18 34; P. Boon 10 52; W. van der Jagt 11 21 23 50; P. Bonefaas 12 25 30; H. van Dijk 14 55; L. Hoogerdijk 27 70; Metselaar 28 42; A. Lam 29 40; Rupke 35 72; A. P. van der Graaf 22 36 48; Nic. van der Zijden 45 49; P. Vink 46 63 67; Berkestein 39 68; Abr. van der Graaf 57 59; Jac. v. d. Zijden 32; W. Verwoerd 80. Postduivenvereniging De Zwaluw Wedvlucht „Guievrain" 194 km., los 12 uur, aank. Ie duif 15 20 43; 31e duif 15 57 42. Uitslag: H. Rus- scher 1 3 28 29 31; P. C. Loendersloot 2 27; W. Boon 4 10 15 16; T. Baan 5 21; L. W. Versluis 6 12 17 22; C. de Lang 7; S. Hoogendoorn 8; T. Boere 9 11 19 24; F. van de Waal 13 27; Chr de Bruin 14 18 20 25 26 30; A. Groe- nedijk 23. Sportmiddag „W.S.E." Dit weekend organiseert W.S.E. op haar terrein een grote sportmiddag. Zes dameshandbal elftallen, waar onder twee hoofdklassers en twee K. N.V.B.-elftallen treden dan op dit terrein tegen elkaar in het krijt. 1 uur Dameshandbal W.S.E. Jun. Unio Oudewater Jun.; 2 uur W.S.E. damesUnio II dames; 3 uur Hios Dames Den HaagUnio dames Ou dewater, twee zeer sterke handbal- ploegen. Unio versloeg het afgelopen weekend bijvoorbeeld nog de kam pioenen van het district Rotterdam met 6-0. Voor de dames is dit een prachti ge gelegenheid om eens kennis te maken met de mooie en snelle hand balsport. De toegangsweg tot het ter rein is in prima staat en wanneer het zonnetje ook nog wat mede wil wer ken komt U mooi bruin weer thuis. Tenslotte om 4 uur voor de lief hebbers van voetbal een K.N.V.B.- wedstrijd tussen de' ploegen van Waddinxveen en Scheveningen. Naar we hebben vernomen komen de Scheveningers waarschijnlijk met de Willem Barends en zullen dan op de Noordkade aan wal gaan. Zo niet dan debarkeren ze toch in ieder ge val omstreeks 3 uur op de Kerkweg. A.s. Zaterdagavond gaan de elftal len van W.S.E. I en II naar de ne derlaag wedstrijden in Nieuwerbrug bij de V.V. „Rijnstreek". De bus met de elftallen vertrekt om half vijf vanaf hotel de Unie. In de bus zijn nog enkele plaasen over voor supporters. VOETBAL. Het eerste elftal is te gast bij haar zustervereniging W.S.E. om in de Pettepoider een wedstrijd te spelen tegen de oud 2e klasser Schevenin gen. Waddinxveen 2 speeit thuis te gen ONA 4 en willen de Geelzwar ten reserve's het degradatiespook ontlopen, dan dient deze wedstrijd gewonnen te worden. Zaterdagmid dag ontvangt een Waddinxveencomb. het bondseiftal van de afd. Zater dagmiddag en dit belooft een zeer spannende wedstrijd te worden, voor deze wedstrijd speelt Waddinxveen comb. tegen Donk c, hier zit winst in voor de Geelzwarten Het begin van de haringteelt-1954 is in zicht. Het is nu druk aan de kantin Scheveningen, in Vlaardin- gen, in Katwijk en IJmuiden. De vloot, rond kerst-oud-nieuw met be houwen teelt binnengevallen, daar na onttuigd („afgesneden") heeft een paar maanden liggen dommelen. Nu is zij gewekt. Janmaat, voor zover hij niet trawlde met een „sterke" motorlogger, ruikt de zeeHij stapt aan boord. Hij neemt het schip, waarop hij, als het goed is, een teelt lang zal leven en werken, onderhanden. En hóe Schip- klaar-maken is een feestelijk werk, dat straks zal uitmonden in het blij de feest van 23' Mei. Wat is Vlaggetjesdag De dag van de Nederlandse haringvisserij. Het is de dag waarop de vloot van „de grote visserij" zich aan het Ne derlandse valk presenteert. Kleurig onder de vesse verf. Rijk versierd met v^iggen en vijmpels liggen de schepen in Schevehkigen, Viaardin- gen en IJmuiden \oor de kant. Vlaggetjesdag pronkdag va» ,hc' oude nationale bedrijf. Op Zaterdagmiddag (22 Mei) wo den in bovengenoemde plaat; feesten georganiseerd. Een vlootre vue wordt gehouden, er is een logi ger-race voor de kust. Optochten^ trekken door de plaatsen, 's Avoads 1 worden in IJmuiden de schijnwer pers op de vlaggende vloot gericht. Een hoogtepunt is ook het hijsen van de Bedrijfschapswimpel voor de best verzorgde haring. Dit jaar ge schiedt dit door de heer Drs. D. J. van Dijk, directeur van het Bedrijf schap voor Visserijproducten, op de KW 123, die verleden jaar de prijs voor de best verzorgde haring van de Katwijkse haringvloot behaalde. In enkele plaatsen wordt de Zater dag besloten met een vlaggetjesdag vuurwerk. 's Zondags worden er geen feeselijkheden gehouden. Dan is het kijkdag, 's Morgens worden in de meeste kerken van de vissers plaatsen bidstonden gehouden. Daar na gaat men naar de kant om, met de vele „vreemdelingen", te genieten van de rijke aanblik, die de vloot- gereed-tot-haringvangen biedt. Al vele eeuwen vangen onze vis sers haring. In de haringbedrijfnet- visserij heeft Nederland altijd een rol van betekenis gespeeld. Reeds in de 15e eeuw werd haring verzonden naar de Oostzeelanden in ruil voor graan Naar Frankrijk in ruil voor wijn en zout. Mede door deze han del kwam de koopvaardijvloot tot ontwikkeling. Bovendien stimuleert de haringbedrijfnetvisserij tot op de huidige dag, de V 'Avigheid in vele takken van amb^rj' s£f industrie. Om er slechts enkele te noemen: de nettenfabrieken, scheepswerven, touwsiagerijen, kuiperijen, enz. Ook thans is de export van grote betekenis. In 1953 werden 603.560 vaten gezouten haring verzonden naar 68 landen. Over de bokking en de haringconserven praten we nu maar niet. In totaal werden verle den jaar aangevoerd 1.150.907 kant jes en 51.310.000 kg. verse haring. De haring geeft werk, deviezen voed sel. 25 Mei a.s. (Buisjesdag) begint de haringjagerij. 's Morgens varen de i loggers uit. Naar de Noord Bijzondere omstandigheden voor behouden arriveert de vloot op 26 1 Mei a.s. op de haringgronden. Dan, in de namiddag, klinkt de roep van de schipper: „Op hoop van ze gen, paaien maar!" De vleet werd j geschoten. Wat is de vleet? Dat is de verzamelnaam van alle netten, die verticaal, ongeveer als een gordijn voor de vensters, in zee hangen. In het volle seizoen hebben deze vleten een lengte van pl.m. 3000 meter. Per nacht hangt er dan in de Noordz^ een gordijn van netten ter van pl.m. 220 x 3000 meter is 6o meter. Een afstand ongeveer Amsterdam naar Berlijn. Vroeg in de morgen van a.s. wordt de vleet gehaald., daarna als er haring wordt deze

Weekblad voor Waddinxveen | 1954 | | pagina 2