Weekblad voor Waddinxveen I t (i \-.fr De Spieyd van de week - Kris-Rras JfUt&dec de Vrouw. KIESPIJN? Uit het Parlement MEDEDELING Roekeloosheid. /'X No 466 Vrijdag 21 Mei 1954 10e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bfl vooruitbetaling Advertentieprijs 6 et, familieadvertenties 7 ct per m-rn. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Op speciale uitnodiging waren wij dezer dagen getuige van een proef rit, die een vrachtauto, vervaardigd door de fabriek Kromhout te Am sterdam in een zogenaamd tankter rein te Soesterberg maakte. Deze vrachtwagen was door de B. P.M., de Bataafse Petroleum Maat schappij besteld en naar haar aan- wijzigingen gemaakt. Hy moest in zwaar terrein in de olievelden van Nieuw Guinea dienst doen, waarbij er dan nog rekening mee was gehou den, dat niet-technisch geschoold personeel die wagen zou moeten be handelen. Het stemt tot grote voldoening, dat dit Nederlandse product volko men aan de verwachtingen beant woordde - dat de B.P.M., die toch waarlijk wel zo veel relaties heeft, dat zij zulk een bijzondere wagen ook in Amerika zou kunnen bestel len - nog trotser op de resultaten was dan de Nederlandse industrie, die - wat mede van belang is en eveneens tot vreugde stemt - de wagens goedkoper kon leveren dan Unci© Sam. Ja, wij kunnen tóch nog wel wat in Nederland. De Twentse textieldrukkers, die ook heel wat presteren,, begrepen, dat zij iets moesten doen om het Neder landse publiek tot betere kennis (en dus tot meer waardering) van het eigen product te brengen. Daartoe werd in de hoofdstad een modeshow gehouden, waar men een groot aan tal modellen toonde, die door Ne derlandse confectionnairs van Ne derlandse bedrukte stoffen waren vervaardigd. Het aantal verschillen de dessins was daarbij zo groot, dat de kans, dat de draagsters van twee dezelfde stoffen elkaar zouden ont moeten, slechts een op de vijftien duizend is! Een tentoonstelling van woningin richting en huisraad, in verband met het herverkavelingsplan voor de Be tuwe te Zaltbommel gehouden, liet duidelijk zien, dat onze meubelen, onze woningtextiel, onze vloerbe dekking, onze keukenuitzetten, ons glas en aardewerk enz. enz. de ver gelijking met het buitenlandse pro duct eveneens glansrijk kon door staan. Gelukkig is de tijd, dat schoenen uit Noord-Brabant eerst naar Parijs moesten worden gezonden, wilde men ook de kans hebben, dat zij hier te lande werdeh verkocht, voorbij. Het publiek trekt de neus niet meer op voor Nederlands Fabrikaat. Niet alleen op industrieel gebied neemt ons land een vooraanstaande plaats in. Dezer dagen heeft Prins Bernhard het verheugende Initiatief genomen, een internationale confe rentie te doen houden, waar vakver enigingsleiders, werkgevers en ande re „kopstukken" uit de economische zowel als uit de politieke wereld met elkaar van gedachten zullen wisse len over de vraag, hoe in het Wes ten wederzijds begrip kan worden bevorderd. Deze conferentie zal van 28 Mei tot 1 Juni te Oosterbeek wor den gehouden. Ook op ander gebied mogen wij waakzaamheid en werkzaamheid constateren. Deze week kwam af, dat de regering onverwijld zal laten be ginnen met radio-uitzendingen met frequentie-modulatie. Reeds lang is het een ergenis, dat de Nederlandse radiouitzendingen niet door het ge hele land behoorlijk kunnen worden gevolgd. De NOZEMA, de Neder landse Omroepzender Maatschappij heeft nu een plan ontworpen, waar door dank zij de f.m.-zenders de ra dio-ontvangst aanmerkelijk wordt verbeterd. Die zenders zullen in verscheidene plaatsen worden opge richt, zo te Hulsberg L., Hengelo O., en Hoogezand Gr. Voorts in de Peel en te Goor. Men hoopt binnen drie jaar zo ver te zijn, dat de Neder landse zenders alom in de lande goed kunnen worden ontvangen. Wordt dus op verschillend gebied grote activiteit ontplooid, wij schij nen aan de andere kant - maar niet te kunnen leren, dat wij in bos en hei het roken moeten nalaten. Dui zenden hectaren zijn dit voorjaar reeds door brand verwoest zowel op de Veluwe, in Brabant en Drente als in de z.g. Achterhoek. Daar moet een einde aan komen. Dat is van nog groter belang dande afschaffing der aardstralen, waarvan een we tenschappelijke commissie heeft vastgesteld, dat men ten deze mees tentijds met bedrog heeft te maken. Hoewel daar misschien hét laatste woord nog niet over gesproken is, moeten we eerlijk zeggen, dat wij er geen weg meer mee weten. Tot slot: Prins Bernhard heeft een auto-ongeval gehad, gelukkig zon der schadelijke gevolgen. TE JONG. Ik ben van de week op een avond op mijn gemak ons dorp eens rond- gekuierd. Hier kijken, daar een praatje maken, want verschillende van mijn plaatsgenoten kennen mij heel goed; alleen vind ik het reuze leuk, dat tot nu toe niemand van mijn kennissen in mij de schrijver van de Kris-Kras-serie ziet. Afijn, als je zo op de wandel ben, dan zie je allerlei dingen waar ge woonlijk niet je oog op valt. Weet U nu, wat ik die avond zo'n vreemd verschijnsel vond? Dat er heel wat 14- en 15-jarige meisjes en jongens „verkering" hebben. Ze lo pen er net bij met een gezicht, of ze willen zeggen: „zie je het goed, dat wij vanavond met elkaar uitgaan?" Toch ben ik van dit zien geschrok ken. Want hier tekent zich het grote probleem, dat JEUGD heet, af. Ik zeg maar zo; ze kunnen rap porten opmaken over onze jeugd zo veel ze willen, maar ik geloof niet dat het jeugdprobleem daarmede op gelost wordt. Nu vind ik het niet erg, dat meisjes en jongens van die leeftijd vriend schappelijk met elkaar omgaan, maar dat ze er „verkering" van maken vind ik wel erg, zelfs gevaarlijk. Daarom ligt de kern van het jeugd probleem veel dieper. Onze jeugd wil steun en troost zoeken en die kunnen ze niet meer vinden bij de ouderen ofhun ouders. De jeugd van nu staat alleen in dit leven en daarom zoeken ze het bij elkaar on danks dat ze veel te jong zijn. Ook te jong om te begrijpen dat de steun die ze bij elkaar zoeken geen rich- tingaangeving kan zijn van hun ver dere leven. Tenslotte ben ik de me ning toegedaan, dat onze jeugd, die wij hebben losgelaten, niet gemak kelijk meer zullen bouwen op de mening van ons ouderen. Zij vormen zichzelf een mening en aanvaarden geen leiding meer. Ik heb met onze jeugd te doen die zo jong en onervaren de handen uit steken naar elkaar. Maar wat moe ten wij ouderen er aan doen? Af wachten of proberen te helpen? Ik kies voor het laatste, maar dan moet er spoed betracht worden voor het te laat is Tot de volgend week. KRIS-KRAS sproken. Alvorens er dieper op in te gaan, wilde ik het resultaat van de ze conferentie afwachten en aan de hand daarvan het mijne zeggen. Als U nu weet, dat we op de avondconferentie van zeven uur tot bij half twaalf, met een korte onder breking, dit punt hebben aange roerd, dan zult U kunnen begrijpen, dat er heel wat woorden over gewis seld zijn. Nu houdt dit vanzelfspre kend niet in, dat wij het probleem in die vier uren opgelost hebben. Integendeel. Dit is een vraagstuk, dat niet met praten in orde is te brengen. Temeer, omdat de toene mende baldadigheid onder de jeugd een internationaal verschijnsel is. Want wij kampen er niet alleen mee in Nederland, ook niet alleen in de West-Europese landen, maar ook in landen achter het ijzeren gordijn in Rusland is het jeugdprobleem t.o.v. de toenemende baldadigheid de laatste jaren zeer acuut en in b.v. de Zuid-Amerikaanse landen. Er waren rapporten uit Australië zowel als uit IJsland, uit Argentinië zowel als uit Zuid-Korea. We kun nen dus zonder enige overdrijving spreken van een internationaal pro bleem. Terwijl ik nu mijn aantekeningen nazie, en m'n gedachten nog eens laat gaan over het gesprokene over de conferentie, denk ik aain mijn eigen jeugd. Wij, ouders, zijn maar al te vaak geneigd een parallel te willen trekken tussen de jaren, dat wij zelf kind waren, en onze kinde ren. Hoe vaak hebben wij dan al niet gehoord: Wij waren toch veel minder ondeugend dan onze kinde ren. En dan de verzuchting: Ik be grijp niet, van wie jullie die streken hebben. Laat ik even een passage nemen uit een der brieven, die ik hierover ontving. „Wij, mijn man en ik, zijn van jongsaf aan gewone kinderen geweest en gewone mensen gewor den. We waren ook wel eens ondeu gend en kregen ook wel eens straf, maar lelijke streken hebben we, bij mijn weten, nooit uitgehaald. Dat lag misschien niet in onze aard, misschien hadden we er ook geen gelegenheid voor, ik weet dat niet. Maar onze twee oudsten (13 en 11 jaar) hebben het vorige week be staan om een adtobusgarage binnen te gaan en daar een vat olie om te keren en weg te laten lopen. De kos ten moeten wij betalen, dat spreekt vanzelf. Maar wat erger is, ze zijn op het politiebureau ontboden en daar toonden ze helemaal geen be rouw. Volgens de inspecteur hebben ze gezegd: „We vonden het zo leuk, toen we zagen, dat er olie uitkwam, dat we het vat lieten leeglopen". Mevrouw Werth, wat moeten we hiertegen doen? Van wie hebben on ze kinderen deze lelijke streken in eens?" Zo heb ik meerdere brieven hier liggen. Ik zal er nu niet verder uit citeren. Het is erg gemakkelijk om als antwoord te zeggen: Mevrouw, Uw kinderen hebben een afwijking, maar daarmee is het probleem niet BALDADIGE JEUGD. Gemiddeld krijg ik 40-70 brieven per week van verschillende lezeres sen, met vragen van allerlei aard, problemen, adviezen, enz. Ik wijd doorgaans een gehele Vrijdag aan de bestudering dezer epistels en dik wijls moet ik er een Zaterdagmor gen aanvastknopen, wil ik voorko men, dat er een achterstand ontstaat. Het is dus en dit zullen onze le zeressen nu wel begrijpen niet altijd mogelijk, om elke brief ter stond te beanwoorden, terwijl het evenmin doenlijk is om elke vraag in deze rubriek te behandelen. De meeste brieven worden dan ook door mij persoonlijk rechtstreeks beantwoord en slechts die vragen, welke van algemeen belang zijn, komen in deze kolommen met het antwoord. Voeg hierbij nog, dat ik dikwijls inlichtingen moet hebben van derden ik ben evenmin een wandelende encyclopaedie als U dan kost de beantwoording van be paalde vragen soms meer tijd dan ik zelf wil. Dit is dan ook de reden, dat ik verschillende brieven, die ik in de loop der laatste weken ontving over onze jeugd, tot op heden heb laten liggen. De kwestie is namelijk, dat we een dezer dagen een conferentie hadden, waarop lang en breed over het punt „baldadigheid" werd ge- opgelost. Het is trouwens de vraag, of we in bovengeschetst geval van een afwijking moeten spreken. Want dan zouden die andere kinderen, waarover een briefschrijfster uit Oudeschoot schrijft, ook een afwij king gehad moeten hebben, toen ze op een avond van alle, daar overdag geplaatste lantaarnpalen, de glazen stuk gegooid hebben. En ik denk aan weer een andere brief, waarin spra ke is van het verdrinken van enkele jonge katjes, hetgeen kinderen van 8 tot 12 jaar met zichtbaar genoegen hebben gedaan. Of van die kinderen in Delft, die 's avonds een touw over de straat spanden, waardoor een bromfietser kwam te vallen en ern stig gewond werd. Of van dat ploeg- je kinderen in Den Haag, 7 tot 15 jaar, dat zich de Zwarte Bende noemde en gezamenlijk op roof uit trok op een wijze, waarvan een be roepsinbreker zou kunnen leren. Wat is van dit alles de oorzadk? Verkeerde vriendjes of vriendinne tjes? Oorlogsomstandigheden? Hia ten in de opvoeding? Te weinig toezicht? Te weinig nuttige bezig heid? Ik kom over dit probleem met dit ene artikel niet klaar, maar dat is niet erg. De stof is de moeite waard om er meer over te schrijven. Maar voor ik dit eerste deel eindig, wil ik wel zeggen, wat de eindconclusie was van de conferentie. En dus klinkt hard voor ons, ouders en op voeders: de schuld ligt voor 90 pet. bij ons, vader en moeder. Hiaten in de opvoeding zijn onze eigen schuld. Dat kwaad komt uit eindelijk toch op onze eigen hoofden neer. Verkeerde vriendjes of vrien dinnetjes is het gevolg van het feit, dat we er niet voldoende controle op uitgeoefend hebben. Want we zijn o zo vaak geneigd om onze kinderen aan hun eigen lot over te laten, het zij uit gemakzucht dan wel uit hoof de van ons werk (winkel, zaak, be drijf). Bemoeien we ons wel vol doende met onze kinderen? Houden we ook toezicht op hun vrijetijds besteding? We hebben het soms zó druk met de opbouw van onze zaak, aan welke opbouw we juist werken voor onze kinderen, dat we geen tijd en geen oog meer hebben voor het heden. En als we er niet nauwlet tend op toezien, dat het heden in orde is en blijft, zal er ook geen toekomst zijn. Misschien wilt U dit alles eens overdenken. Ongetwijfeld zullen er ouders zijn, die er hun voordeel mee kunnen doen. Ik wil wel erkennen, dat ik na de conferentie voornoemd heel wat fouten bij mezelf heb ont dekt. En ik in mezelf dacht: „Waar om ben ik daar zelf niet opgeko men?" Wij hebben geen bizondere kinderen, dus bepaalde moeilijkhe den hebben zich tot nu toe gelukkig nooit voorgedaan. Maar daarom zijn mijn kinderen niet beter dan ande re. Het feit, dat ze een evenwichtige natuur hebben is op zichzelf geen verdienste. Het is iets, waarvoor wij als ouders dankbaar mogen zijn. Maar daardoor mogen wij niet ver geten, dat er ook kinderen zijn met onevenwichtige naturen. En de op voeding van deze kinderen vereist veel tact, liefde, begrip en waak zaamheid. Niet ieder ouderpaar be schikt over deze capaciteiten. Maar hierover in een volgend artikel nog wat meer. DORA WERTH Mijnhardt Kiespijnpoeders. Doos 50 ot. Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 50 cl. Niet minder dan vier belangrijke verdragen zijn deze week door de Eerste Kamer goedgekeurd. Zij heb ben te maken met het lot van de ge wonde en zieke militairen in oor logstijd, zowel van de landmacht als van de zeestrijdkrachten en met de behandeling van krijgsgevangenen en de bescherming van burgers in óörlogstijd. Dit laatste verdrag is geheel nieuw en is samengesteld aan de hand van de ervaringen, die men in de jongste wereldoorlog heeft op gedaan. De inhoud daarvan kan men het best als volgt omschrijven: al het onrecht dat de Duitsers hebben gepleegd ten aanzien van de bur gerbevolking is nu verboden. De an dere drie verdragen bestonden reeds, maar zijn op belangrijke pun ten geheel vernieuwd. De verdragen gaan uit van het bekende Roode Kruis-principe, nl. van een menslie vende behandeling zonder onder scheid van ras, huidskleur, gods dienst of geloof, geslacht, geboorte of maatschappelijke welstand. In het eerste verdrag zijn bovendien de leden van verzetsbewegingen onder zekere voorwaarden beschermd. Marteling en het doen van experi menten op gevangenen, evenals het nemen van gijzelaars is uitdrukke lijk verboden, terwijl met even gro te nadruk is vastgesteld, dat ver oordelingen en executies zonder voorafgaand normaal vonnis door een volgens de regels benoemde rechtbank verboden zijn. Niet alleen staten, maar ook individuen zullen op grond van dit Verdrag verant woordelijk worden gesteld voor Met het oog op Hemelvaartsdag moeten de advertenties Woensdag morgen in ons bezit zqn. Wij ver zoeken dringend de adverteerders hiermede rekening te willen houden. DE UITGEVER Het water en het vuur heten geen goede maats; ze brengen elk voor zich helaas voldoende kwaads. Het vuur stuurt ieder jaar een fikse rekening; de schade wordt gedekt door de verzekering. Maar als de hei en 't bos verteerd worden door 't vuur, verliest ons kleine land al weer een stuk natuur. De oorzaak van zo'n brand wordt niet altijd bekend, en als geen mensenhand de schone heide schendt, dan past berusting ons ook bij dit goed-verlies, zoals verleden jaar, toen 't water schadend wies. Edoch, er moet gevreesd, dat bos- en heidebrand somwijlen wordt gesticht door ruwe mensenhand. En 't is toch wel heel triest, dat onvoorzichtigheid, ook werd in dit geval, tot grote rampen leidt. De mens, vaak roekeloos met het gevaarlijk vuur, ontneemt ons hele volk iets moois voor lange duur. Onrustig, gejaagd* Mijnhardt'* Zenuwtabletten sterken en kalmeren Uw zenuwen. overtredingen, die zij hebben begaan of toegelaten. Het individu kan zich niet meer achter de Staat verbergen en de Staat is gehouden overtreders op te sporen en te veroordelen of uit te leveren, opdat zij kunnen worden berecht. Het Duitse principe: Befehl ist befehl gaat dus niet meer op. Krijgsgevangenen zullen voortaan geen ongezond, gevaarlijk of verne derend werk meer mogen doen. Zij zullen voor hun arbeid betaling ont vangen boven de soldij, terwijl ook de andere arbeidsvoorwaarden en de arbeidsduur zijn vastgesteld. De betaling van de soldij is trouwens beter geregeld, evenals de betrek kingen van krijgsgevangenen met de buitenwereld. Vier en dertig landen hebben de Verdragen van Genève thans geratificeerd. Nederland be hoort dus niet tot de vlugste. Rus land heeft zich nog niet achter dit verdrag geschaard. Evenmin als Chi na. En zolang dit het geval is, rijst uiteraard de vraag of deze verdra gen wel waarde hebben. Die vraag heeft de nestor van de Eerste Ka mer, Prof. Anema in het zeer kor te debat zich ook gesteld. En de conclusie van deze buitengewoon begaafde volkenrechtgeleerde was positief. Men kan sympathie voor deze verdragen hebben, maar we moeten goed begrijpen dat er bijv. van de bepaling dat partisanen als krijgs gevangenen behandeld moeten wor den, niets zal terecht komen. Het grote voordeel is echter dat interna tionaal is vastgesteld hoe het al thans met minimaal goede wil in de oorlog behoort te gaan. Geen enke le bezetter zal deze regeling straffe loos kunnen negeren. Alleen reeds het eigen belang van de bezettende mogendheid zal een gunstige invloed uitwerken, want zij weet dat over treding van deze verdragen de no dige narigheid zal opleveren. Er zit dus een remmende werking in. „On danks rechtmatige twijfel aan de realisatie van deze verdragen is er Wat doet de ophaaldienst der Nutsspaarbank betaalt Uwe belastingen, betaalt Uwe hypotheekrenten, betaalt Uw gas, electrlciteit en waterleiding, betaalt Uwe verzekeringspremiën. vormt voor U een spaarpot, verschaft U voordeel, gemak en veiligheid, is voor iedere particulier, zakenman en ver eniging ONONTBEERLIJK. Vraagt nog heden inlichtingen ten kantore der Nutsspaarbank te Waddinxveen, Kanaalstraat 9, telefoon 668. DE OPHAALDIENST DE OPHAALDIENST DE OPHAALDIENST DE OPHAALDIENST DE OPHAALDIENST DE OPHAALDIENST DE OPHAALDIENST

Weekblad voor Waddinxveen | 1954 | | pagina 1