Weekblad voor Waddinxveen VKoedez de Vrouw. De Spiegel van de week Kris-Kras zomeRmóónö. O Juni 1944 het begin van het einde. No 468 Vrijdag 4*Junifl954 10e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Uit een en ander volgt, dat Ne deriand politiek werd wakker ge- scaud, en men behoeit waarlijk niet over een profetische geest te be- scniKken, om te voorspellen, dat over net Mandement der bisschop- In het algemeen zouden we kun nen zeggen, dat wij ons hier in Ne derland niet al te druk maken over ce politiek. Wij hebben onze vaste politieke overtuiging en alleen in verkiezingstijden komt er, politiek gezien enige opleving. Zodra echter Pe" in tai vaQ *rin9en nog menig de uitslagen dier verkiezingen weer woord zal vallen. De laatste tijd nestond ons „me nu in uooidzaaK uit recntzakenlec- tuur. En wat voor lectuur 1 ln de zaak tegen de Berkelse arts zal de tiaagse rechtbank op 8 Juni uit spraak doen. De doKter, ervan be schuldigd, zijn vrouw te neboen vergittigd, noudt zijn onschuld vol en in spanning ziet men de uitspraak tegemoet. De vreemde geschiedenis van de „President Robert waarvoor ern stige mensen zien voor ettelijke dui zenden guldens lieten oplicüten en waarvoor Maandag jl. den heer Robertus Th. E. Lomoert zich had te verantwoorden, trekt nu algemeen de aandacht. Die meneer Lombert schijnt een typische figuur te zijn. Dat Kan ooK wei niet anders, om dat men toch over meer dan gewo ne capaciteiten moet beschikken, om een algemeen geacht en gezien no taris ettelijke tonnen lichter te ma ken en o.m. een leraar ertoe kan brengen, zijn gehele hebben en hou den te verkopen om de opbrengst daarvan 52,01)0 nederig in handen van deze 31-jarige kleerma kerszoon te stellen. Een rechtzaak, die eveneens grote belangstelling verdient is die tegen de zogenaamde aetherpitaten. De laatste vier jaar zijn door de politie in samenwerking met de P.T.T. niet minder dan 300 geheime zenders in zonderheid in het Oosten en Noor den van ons land tol zwijgen ge bracht. Het lijkt zo'n onschuldig vermaak, het zwart uitzenden van radio-berichten. Het kwaad, dat hiermede wordt aangericht kan ech ter heel groot zijn, daar, zoals des kundigen verklarende radiogolven, waa r de luchtvaart op werkt, er door worden gestoord. Daarom is het goed, dat hiertegen streng wordt opgetreden en dat er nu, zoals voor de rechtbank te Almelo, ettelijke maanden gevangenisstraf tegen deze bedrijvers wordt gevraagd. Wie wil uitzenden en daar plezier in heeft, kan zulks ook wettelijk doen en een zendvergunning na afgelegd examen krijgen. zijn verwerkt, leven wij ons rustige leventje van alle dag verder en la ten de politiek aan de heren politici over. Het Mandement, dat het Neder landse Episcopaat in zijn Vasten brief vaD 28 Februari reeds aankon digde en dat Zondag j.l. wetd uit gegeven, voor een kwartje was het omvangrijke geschrift te koop 'had evenwei de uitwerking van een knuppel in het hoenderhok, Onder de titel „De Katholiek in het open- hare leven van deze tijd" zette het Nederlandse Episcopaat uiteen, dat men één moest zijn in eigen ver band, doch dat men van daaruit met henoud van eigen zelfstandigheid met anderen kon samenwerken, in niet R.K.-kringen zal echter het der de deel van dit Mandement, heel wat stof doen opwaaien, daar met name genoemde organisaties als het N.V.V., en aanverwante socialisti sche organisaties, bet regelmatig be zoeken van socialistische vergade ringen, het regelmatig luisteren naar de V.A.R.A. voor de R.K. in feite wordt verboden. Ten aanzien van het lidmaatschap van de P.v.d.A. wordt door de bisschoppen zeer duidelijk en met nadruk een afwij zende houding aangenomen zij het ook. dat hierop geen kerkelijke sancties worden gesteld. Dat het Mandement de uitwerking heeft van de knuppel in het hoenderhok bleek reeds bij het V.A.R.A.-zomerfeest, dat toevallig diezelfde dag te Am sterdam werd gehouden en waar de voorzitter van deze socialistische omcoep-organisatie, mr. J. Burger, het bisschoppelijke Mandement voor las, zich door deze aanval zeer te leurgesteld betoonde en voorspelde, dat het Mandement een bron van vergaande moeilijkheden zal blijken te zijn, Ook de tegenvoeters van de R,K. Staatspartij, de Communisten, roer den zich dezer dagen. In een bijeen komst van het partijbestuur der C. P.N. zei de algemene secretaris van deze partij, de heer Paul de Groot, dat het een politieke noodzakelijk heid is, het voornaamste vuur tegen de K.V.P.-fractie te richten, „omdat in Nederland geen verandering ten goede kan komen, zolang niet deze voornaamste burcht van de Ame rikaanse invloed en de anti-demo cratische binnenlandse politiek is verslagen". De heer De Groot ver zekerde toen nog, dat zijn partij z'n best zou doen nader tot de gelovige werkers te komen hetzij katholieken of protestanten STRENG. Het is een doodeenvoudige Wad- dinxveense jongeman van een jaar of negentien, die over enkele weken in militaire dienst gaat. Hij beoefent momenteel een mooi beroep, maar doet dit tussen vier muren. Dat op gesloten zijn bevalt hem niet erg de vrije natuilr lokt hem veel meer, En daarom gaat hij, zodra er een mogelijkheid is, naar buiten. Voor dit doel heeft hij onlangs een prach tig mooie fiets gekocht, waar hij bijzonder trots en zuinig op is.- Want bij hem thuis is het niet zo breed en hangt de lamp, in plaats van op Vrijdagavond, Dinsdag of Woensdag reeds voorover, Maar dat is geen schande. Wat die jongeman nu overkwam is wel schande. Met een groep jon gens is hij deze week op een avond gaan fietsen. Ze maakten het ge zellig weet U, Een was er bij die mondharmonica speelde en de an deren zongen allemaal mee, al rij dend en trappend. En zo net tussen schemer en donker gebeurde het, In een of ander dorp, iets buiten de kom, stond een piepjong politieman netje. die onraad proefde. De zon was net aan de horizon verdwenen en volgens de wet moeten voertui gen dan licht op hebben. De jonge man waarover ik sprak reed voorop, maar nog zonder licht. Endatagen- tje sommeerde de hele groep, die allen zonder licht nog reden, ef te stappen. Of ze niet wisten dat hun lampen moesten branden. Die jon gens kletsten ais brugman, maar de agent pakte zijn bonboekje*en deel de met gulle hand de bonnetjes uit. Die agent had natuurlijk het recht om dat te doen, want al die knapen waren in overtreding. Maar het zou tactischer geweest zijn om alleen maar te waarschuwen, want die jon gens hebben wéér iets minder vertrouwen gekregen in de politie. Afgezien log van het feit, dat deze jongens niet bewust zonder licht renen, omdat het tussen mal en dwaas was al met licht te rijden. Maar de bonntjes zijn geschreven en er moet worden betaald, hoewel m ij n jongeman er veel voor voelt het „uit te zitten". Ik ben blij. dat onze Waddinxveense agenten iets minder streng zijn. Daarom zijn ze gezien in ons dorp, Tot de volgende week. KRIS-KRAS Stel deze vraag aan honderd moe ders, en ik vrees, dat negentig van de honderd zullen antwoorden: „Och, daar heb ik me nooit mee be moeid. Een kind moet kunnen ge nieten van zijn jeugd." Daar is de Zondag. Voor vele kin deren is de Zondag de meest verve lende dag van de week. Want dan heb je goeie kleren aan en kun je niet ravotten en stoeien naar har telust. Bovendien zijn er nog heel wat streken in ons land waar men Zondags .inderdaad kan genieten van Zondagsrust. Zelf woon ik ook in een streek, waar niet alleen de winkels de gehele dag gesloten zijn (met gordijnen voor de etalage^), maar ook de café's en de garages. Ongelukkig de auto, die in ons dorp terecht komt en droog komt te staan. Hij zal Zondags in ons dorp niet kunnen tanken. Toen wij hier vóór de oorlog kwa men wonen, was het iets vanzelf sprekends, dat kinderen des Zondags niet op straat speelden. Dat hoorde niet. Als het goed weer was, maakte je een wandeling en hield je je kroost behoorlijk in toom. Geen ge schreeuw, geen gespring of gedraaf. Maar netjes naast vader en moeder lopen. Wel, wij zijn zo brutaal ge weest om deze sleur te breken en wij zeiden tegen onze kinderen Zon dags: geniet van het mooie weer, denkt een beetje om je kleren en ge draagt je fatsoenlijk. Maar ze kwa men al gauw weer thuis, want er waren geen vriendjes of vriendinne tjes om mee op straat te spelen. Mijn man is toen eens op een zon nige middag met de kinderen aan het ballen gegaan op de straat (toen nog een stille weg, waar nagenoeg geen verkeer langs kwam). Daar over heeft men toen maandenlang in de dorpskring schande van ge sproken. Gelukkig is die tijd voorbij en nu spelen onze kinderen samen met andere kornuiten Zondags wel op straat. De fout is echter, dat vele ouders hun kinderen in hun vrije tijd teveel aan hun lot over laten. Het is be grijpelijk, als we een week hard ge werkt hebben, dat we Zondags wil len uitrusten. Maar de kinderen wil len Zondagsmiddags, als het mooi weer is, wel eens een wandeling maken naar de rivier. En dan gaan We mee, want dat vinden de kinde ren altijd fijn. Onze buren vragen dan wel eens: „Mag Kees of Henk .mee?" En die komen dan bij ons ge zelschap, want de pa van Kees doet 's middags altijd een dutje en" de Ma van Henk luistert Zondagsmid dags altijd naar de radio. Kinderen zijn vele ouders vaak een last. En dat is absoluut fout. Het jonge paar, dat in het huwelijk treedt en elkander trouw belooft, neemt op het moment, dat beider ja woord heeft geklonken, een dure plicht op zich. Namelijk, dat men de kinderen, die uit dit huwelijk ge boren zullen worden, behoorlijk zal opvoeden. En dan moet men zich dikwijls opofferingen getroosten. Het „kind, zeur niet aan m'n hoofd, ik heb het te druk" mag nimmer in een gezin klinken. Men moet altijd weer opnieuw belangstelling hebben voor de vragen, wensen en proble men, waarmede het kind komt aan dragen. Het Zondagse middagdutje moet vervallen, als het kind naar buiten wil. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat we ons in alles naar de wensen van onze kinderen moeten schikken. Want dan kweken we kleine tyrannetjes, die later grote tyrannen worden. Doch we moeten wel rekening houden met de wensen en verlangens van onze kinderen. Het is heel begrijpelijk dat het BALDADIGE JEUGD (SLOT) In dit slotartikel wil ik dan nog iets bespreken over de vrijetijdsbe steding. Want dit is misschien in de ze eeuw wel het grootste jeugdpro bleem: Hoe is de jeugd bezig? Een kind komt thuis uit school. Vader is nog aan het werk en moe der is aan het verstellen, of strijkt de schone was, of heeft visite. „Een kopje thee?" Soms is er belangstel ling voor, meestal niet. „Moe, ik ga buiten spelen, hoor!" „Goed, maar om zes uur thuis eten. Denk je er aan?" „Joe!" Weg is het kind en moeder kan weer rustig verder ver stellen, of strijken, of met de visite babbelen. Wat doet het kind op straat? Controleren we dat wel eens? kind het fijn vindt, als vader en moeder Zondagsmiddags mee gaan wandelen, want in de week is daar voor doorgaans geen gelegenheid. Ook in de winteravonden moeten we ons kroost op gepaste wijze be zighouden. B.v. met gezelschaps spelletjes. „Pa, doe je mee ganze- borden?" Pa zit verdiept in de krant en zegt nee. „He, zeurt het kind, Pa heeft nooit ergens zin in". En het kind gaat zijn of haar vertier er gens anders zoeken. Bij vreemden, op straat of waar dan ook. Een kind moet afleiding hebben. Moet bezig gehouden worden. Bo vendien moet een kind voortdurend onder controle staan. Ik ken een moeder van een vrij groot gezin (9 kinderen), waarvan de oudste mo menteel 17 is en de jongste nog in de wieg ligt. Af en toe zegt ze tegen haar dochter van 15, die thuis is: pas jij even op de kleintjes, ik moet een boodschap doen. Dan stapt moe der op de fiets en rijdt het dorp even door om te controleren, wat de andere kinderen van haar op straat doen. Dat is een vaste gewoonte van haar en ik mag verklappen, dat ze op de ze wijze een paar malen een groot onheil heeft kunnen voorkomen. Maar de verhoudingen zijn in dit gezin ideaal en ik moet eerlijk toe geven, dat ik bij deze moeder al heel wat geleerd heb over Be opvoe ding. Is het financiëel mogelijk, laat Uw kinderen dan zoveel mogelijk genie ten in clubverband. Ik denk b.v. aan het zwemmen in de zomer. Zodra het zwemseizoen begint en het bad in ons dorp geopend is, koopt mijn man een gezinskaart en van de jongste tot de oudste gaan ze, als het weer zulks enigszins toelaat, zwemmen. Mijn oudste heeft al eens een eerste prijs gewonnen en U moogt gerust weten, dat ik er wat trots op was. Zover heb ik het in mijn jeugd nooit gebracht. Mijn oudste zoon heeft zijn hart verpand aan schaken. Als zijn rapport goed is, mag hij in de komende winter lid worden van de schaakclub. Mijn jongste zoon (tien) was onlangs weg van de voetbalsport. Hij wilde met alle geweld bij de adspiranten of junioren. Ik weet niet precies, hoe dit heet. Mijn man heeft hem en kele malen mee genomen naar Za terdagmiddagwedstrijden in een na burig dorp. Daar ging het een paar keer nogal ruw toe. De laatste keer waren er twee gewonden en mijn zoon spreekt op het ogenblik niet meer over voetballen In het winterseizoen zijn er be paalde avonden: muziek, jeugdfilms, e.d. Als het in onze ogen goed is, krijgen onze kinderen altijd toestem ming. Maar als we „nee" zeggen, dan is het ook goed. Want onze oudsten zijn nu al zover, dat ze be grijpen: Vader en moeder kunnen er beter over oordelen dan wij. Al roemen we maar weinig Het hollandse klimaat, En gaan we transpirerend Of bibb'rend over straat; Wanneer de eerste Juni Op de kalender prijkt, Dan wordt het tijd mijn waarde, Dat u weer vrolijk kijkt. Al werd het dan in Zürich Weer opgeruimd één-drie, Verloor de leeuw-op-sloffen Ondanks veel energie: Eens wordt naar voetbalzeges Opnieuw de weg gebaand We blijven optimistisch. Het is weer Zomermaand! Al zit men onze kinderen, De hoop van pa en moe, Met allerlei examens Weer dwars en achterna; Al zijn ze moe van 't blokken, De ogen vaak betraand: We kunnen ze weer troosten Met Juni Zomermaand! Maar bovenmaatse vissen In vaart en vliet en plas, Die zitten weer sinds Dinsdag In nood en zak en as; Zelfs dikke opa Karper Kijkt niet meer zo verwaand; Er kwam, als het aan hem lag, Nóóit meer een Zomermaand! JAAP MIJDERWIJK Met dit alles wil ik natuurlijk niet zeggen, dat U het bovenstaande ook moet opvolgen. Ieder ouderpaar moet zelf kunnen beoordelen, wat het beste is voor zijn kinderen. Wij doen het op onze manier, U op de Uwe. Maar het gaat er om van de kinderen behoorlijke leden van de maatschappij te maken en te voor komen, dat ze zullen gaan behoren tot de categorie baldadige jeugd. Te zijner tijd kom ik hierop nog wel eens nader terug; Andere onder werpen vragen onze aandacht en daarom stappen we voorlopig van dit onderwerp af. Maar eventuele vragen zie ik altijd gaarne tegemoet. DORA WERTH. De ochtend van de 6de Juni 1944, die zonnige lentemorgen, heeft vreug de gebracht in het hart van miliioe- nen mensen en wel in het bijzonder van hen die leefden in het oude Europa. Reeds lang was men beu van de tyrannie van de nazi's, maar het scheen onmogelijk van binnenuit iets tegen hen te ondernemen. Reeds lang wist men dat er in het geallieerde kamp iets broeide en men noemde het de invasie. Maar zou die komen Nu zou men verwachten, dat ook de Duitse legerleiding wel van een en ander op de hoogte zou zijn. En inderdaad was deze op haar hoede, maar tot het laatste toe was men onkundig van het feit, dat juist het strand van Normandië voor dit grootse gebeuren was uitverkoren. Zo kon het dan gebeuren, dat de Duitse wachtposten plotseling op geschrikt werden door golven jagers en bommenwerpers, die van het Ka naal recht op de kust toekwamen. De eerste gedachte van de Duitsers was, dat het een geweldige Tagang- riff' werd op het achterland. Wel kwam hun luchtdoelgeschut in actie maar toch niet op die manier, die men had mogen verwachten. Op het moment, dar de golven vliegtuigen hun dodelijke en verderfelijke last echter op de enorme betonnen ver sterkingen lieten vallen en het hen duidelijk werd dat zij en niet het achterland het doelwit waren van de geallieerde aanvallen, begon het in hun breinen te dagen. Toen de aanvallen van de lucht macht ook nog ondersteund werden doar zwaar geschutvuur uit zee, af komstig van zware oorlogsbodems voor de kust, begrepen zij dat dit wel eens de lang verwachte invasie kon zijn. Veel Duitsers verwensten het feit, dat juist zij op dit punt waren gelegen, want zij begrepen heel goed, dat wanneer de geallieer den tot de invasie zouden overgaan, dit geen kinderspel zou zijn. Mede in verband met de zware nederlagen en het steeds weer moeten terug trekken in het oosten onder de druk van de communistische legers, was de moraal van de Duitse troepen langs het Kanaal nu niet bepaald uitstekend te noemen. Schijnaanval? Dit alles had tot gevolg, dat de voorbereidingen tot verdediging van de „Atlantische Mauer" niet vlot verliepen. Toen de eerste aanvals golven naderbij rolden en honderden geallieerde soldaten het strand be stormden, konden vele Duitsers nog steeds niet geloven, dat het werke lijkheid was en de geallieerden het aandurfden hun onneembaar geachte verdedigingswerken aan te vallen. Uit Berlijn werd den volke derhalve medegedeeld, dat dit wel het bevijs was, dat de geallieerden aan het einde van hun krachten waren, want

Weekblad voor Waddinxveen | 1954 | | pagina 1