Weekblad voor Waddinxveen M&edet de Vrouw. De> Sifitifyd van de week Kris-Kras Sproeien SPRUTOL De RAAD NÜTSSPAARBANK te WADDINXVEEN No 469 Vrijdag 11 "Juni 1954 10e jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. De Tweede Pinksterdag heeft, wat het weer betreft, veel goed gemaakt- Was de verwachting, dat de Eerste dag nog uitzonderlijk fraai zomer weer zou geven en dat het daarna waarschijnlijk minder mooi zou worden De Bilt had het weer mis gehad. Juist die Tweede Pinksterdag heeft de strop van degenen, die het van mooi weer moeten hebben, goed gemaakt. Die Tweede dag werd ons land weer bezocht door vele vreem delingen, in zonderheid Zuid-Lim burg was in trek en de stedelin gen trokken, misschien minder dan aanvankelijk werd verwacht, toch ook naar buiten. Tienduizenden uit alle delen van ons land bezoch ten de grote f eestbij eenkomsten, die de N.C.R..V. in het Larixdal van Park Sonsbeek te Arnhem onder de titel Jubo II ter gelegenheid van haar 30-jarig bestaan had georgani seerd. Hier werd medegedeeld, dat de zogenaamde Actie-voor-Loes- je het grote bedrag van ƒ256.472,58 totaal had opgebracht, waarvoor bij de Johannesstichting te Arnhem een Radio-paviljoen zal worden ge bouwd. De Jeugd (Jeugdland) bracht hiervan 32.520,50 bijeen, voor welk laatste bedrag een lift in het pavil joen zal worden gebouwd. De voorzitter der N.C.R.V. mr, A. B. Roosjen, die de opbrengst sym bolisch met een handdruk over droeg, herinnerde daarbij aan de verscheidene acties door de radio gevoerd, te beginnen met April 1949, toen voor de opbouw van enige Brabantse boerderijen binnen twee dagen ruim een ton bijeen werd ge bracht, gevolgd door de fascinerende haak-in-actie welke voor het Kon. Wilhelminafonds der kankerbestrij ding ruim 3 millioen opbracht om ten slotte het aandeel van de Radio te memoreren in „Beurzen open, dij ken dicht", gevolgd door de actie voor Sonnevanck en Zonnegloren. Van de laatste actie die voor Loesje stipte spr. nog even aan, dat ondanks de „vrees voor reclame" deze bijzonder goed is geslaagd. Dit laatste kunnen wij mede zeggen van de Jubo II. In de jaarvergadering van de K.N. A.C., in het Kurhaus te Schevenin- gen gehouden, heeft de voorzitter, Jhr. mr. J. Th. N. Smits van Oyen, er de aandacht op gevestigd, dat een snellere wegen-, bruggen- en tun nelbouw noodzakelijk is. Zou men de groei van het verkeer kunstmatig willen remmen, dan zou niet alleen de verkeersonveiligheid toenemen, doch ook het economische leven van ons land zou worden geschaad. In verband met de talrijke ongelukken die op de onbewaakte overwegen gebeuren een gevolg van de grote frequentie en de toenemende snel heid der treinen dient het tempo voor het aanbrengen van automati sche beveiligingsinstallaties te wor den opgevoerd. Om even bij de Spoorwegen te blijven: de directie der N.S heeft het overleg met de Personeelsraad over de lonen van het Spoorwegpersoneel afgebroken en de beslissing hierover thans in handen gelegd van de Minister van Verkeer en Waterstaat en van het College van Rijks-bemiddelaars, wie ook de Bonden hun wensen kunnen kenbaar maken. Van de trein naar de boot. Dan zij gememoreerd, hoe de Reederij Zwaag op de prachtige gedachte was gekomen, haar gloednieuwe mo torschip de „Amsterdam" in te wij den, door zes dagen lang met de ernstigste patiënten van de Bond van Invaliden uit spelevaren te gaan. Mensen, die aan het bed ge kluisterd, er nooit eens uit kwamen, hebben aldus van de schoonheid van ons land kunnen genieten een zesdaagse vacantie, zo mooi en schoon als deze invaliden nimmer hadden durven hopen. Het deed ons goed, te mogen vaststellen, dat ook Hare Majesteit de Koningin metter daad belangstelling toonde voor dit mooie werk en dat Zij een bezoek aan dit schip bracht. Ook ons volk leeft mee met hen, die door omstandigheden buiten hun wil om door het leven worden ge troffen. Niet alleen bewijzen dat de grote opbrengst der bovengenoemde radio-inzamelingen, men ziet ook al gemeen met spanning uit naar het resultaat der operatie, die komende Zaterdag te Leeuwarden zal worden uitgevoerd ter scheiding van twee aan elkander geboren tweelingen. Men leeft mee en wij hopen allen vurig, dat de genomen voorzorgen het gewenste resultaat zullen ople veren en dat beide kinderen in het leven kunnen blijven. Sympathie en medeleven gaan ook uit naar de ouders van het vijf-jarige meisje, dat te Apeldoorn vermoord bleek te zijn door een 12-jarig buurmeisje. En dat medeleven konden wij ook constateren voor de ouders van het meisje, dat tot deze vreselijke daad kwam. NIET BILLIJK. Mijn buurman kan soms rake din gen zeggen als hij een wat pessimis tische bui heeft. Jammer van zo'n kerel, dat hij nooit in de gelegen heid zal komen die rake dingen, die waarheden, die hij op zo'n moment vertelt,, laat ik b.v. zeggen in de Tweede Kamer kan uiten. Hij komt altijd met een of ander verhaaltje bij mij en ik, het Kris-Kras-manne- tje, heb het ook niet in mijn hand de toestanden te verbeteren; ten hoogste kan ik er over schrijven, maar ook daardoor verandert er niets. Nu is mijn buurman een zeer goed vakman; hij heeft een prima oplei ding achter de rug en is nog steeds bezig zijn vakkennis te verrijken, omdat hij zijn beroep lief heeft. Maar met al zijn kennis, diploma's en getuigschriften bedraagt zijn uur loon nog maar een gulden en twintig cent. Hij zou er nog content mee zijn, als hij niet zou weten, dat een ongeschoold arbeider, die vroeger meubelmaker was en nu, na een omscholingscursus van zegge en schrijve drie maanden, met hem in hetzelfde bedrijf werkt, een gulden en veertig cent Per uur verdient- Mijn buurman heeft drie jaar oplei ding gehad en hij mag en kan zeg gen, dat hij geschoold is. Maar nu vermoedt mijn buurman dat het ho ge loon van die omgeschoolde alleen gegeven wordt om zulke mensen in dienst te houden. Voel je nou, zegt ie, dat het eindproduct duur moet zijn en dat uiteindelijk al die dure dingen best goedkoper konden zijn als er niet meer dan het contract loon werd betaald? Waar is eigen lijk een loonregeling voor? Er wordt toch niet de hand aan gehouden! En de afnemers kunnen een dure prijs betalen, een prijs die veel te hoog is. En ik, geschoold arbeider, ben eigenlijk de dupe van het hele geval, nee, niet ik, maar mijn ge zin! Onlangs hoorde ik, dat iemand 90,per week bijverdiende door in de avonduren een bepaald artikel aan een bepaalde groep mensen uit ons volk te verkopen. Waar moet het heen? Ik wist het ook niet, wel weet ik dat er „iets scheef" is met zulke verhoudingen. KRIS-KRAS MIJN MAN IS BESTUURSLID. Ik heb voor me liggen een lange ontboezeming van een trouwe leze res van onze vrouwenrubriek, Mevr. L.G, Mevr. L. is ruim 5 jaar getrouwd en heeft blijkens de ingesloten foto twee allerliefste schatten van kinderen: een meisje van 3| en een jongen van 2 jaar. De heer L. werd bij een semi-overheidslichaam in een groot dorp benoemd als admini strateur en huwde enkele dagen vóór zijn indiensttreding. Er was een nieuwe dienstwoning, dus deze zorg was meteen al van de baan. Het jonge paar installeerde zich en toenJa, laat ik nu- mevrouw L. zelf aan het woord laten. Wij werden, zoals gebruike lijk, lid van enkele verenigingen, zo als het Groene Kruis, V.V.V., de Wegenvereniging e.a. Na enkele maanden was er bestuursverkiezing op de jaarvergadering van V.V.V. en mijn man werd in het bestuur ge kozen. Enkele weken later idem in de Wegenvereniging. Mijn man schaakt graag zijn enige hobby en werd lid van de schaakvereni ging. Hij is enige maanden geleden gekozen tot voorzitter. Geleidelijk aan kreeg hij een bestuursfunctie in de vereniging „Steun bij Ziekenhuis verpleging", in het „Groene Kruis", in de „Studieclub voor Persoonlijk heidsvorming", en in nog enkele an dere verenigingen. Op het ogenblik is de toestand zo, dat ik niet eens precies meer weet, van welke ver enigingen hjj bestuurslid is, maar het zijn er zeker twintig. Mijn man is een goed organisator, spreekt vlot voor de vuist weg en is altijd bereid om te helpen of om zich er gens voor in te spannen. In de vijf jaren, dat we hier nu wonen, is hij geweldig populair geworden, en daar ben ik, als zijn vrouw natuurlijk trots op. Maar de nadelen zijn, dat hij vrijwel nooit meer een avond thuis is. Als hij geen ledenvergade ring heeft, is er bestuursvergadering en anders wel een bijeenkomst van een of ander comité. Ik heb zo niets meer aan mijn man en zit iedere avond alleen. Zelf ben ik van nature erg teruggetrokken en geef me niet zo vlot als mijn man. Daarom zou ik U willen vragen, is het nu wel goed voor het gezin, als de man zo vaak 's avonds weg is? Tot zover een passage uit deze brief. Mijn antwoord hierop kan kort en bondig zijn: Neen, dat is niet goed. Op een'zeker ogenblik meet Uw man de moed hebben om te zeggen: stop. Ik neem er geen functies meer bij. Wantik moet ook aan mijn ge zin denken. Dat is namelijk in ons gezin ook het geval geweest. Mijn man zit in verschillende verenigin gen en ik eveneens. Enkele jaren geleden kwamen we beiden op een van de schaarse avonden, dat we samen thuis waren, plotseling tot de ontdekking,' dat we erg uithuizig geworden waren en dat de kinderen niet voldoende toezicht hadden. We hebben beiden toen gezegd: Laten we eens zien, in welke verenigin gen we allemaal zitten en waarin we een bestuursfunctie hebben. Wel, dat was een respectabel aantal. We zijn toen aan het schrijven gegaan diezelfde avond en hebben vooj- verschillende functies bedankt. Dat heeft wel enkele protesten ten gevolge gehad, maar we waren bei den van oordeel, dat we langzamer hand teveel hooi op onze vork had den genomen. Nu zijn we al een paar jaar zover, dat we hoogstens twee, een enkele maal drie avonden in de week weg zijn. En de avonden, dat we thuis zijn, besteden we ge heel aan onze kinderen. Nu, met dit mooie weer, gaan we 's avonds een eindje fietsen of wandelen, of baden we wonen dicht bij een rivier of we maken een toertje met de wa gen. Alles met het oogmerk de kin deren duidelijk te laten blijken, dat dai dit hun avonden zijn. Als ik dan ook antwoord moet ge ven op Uw brief, dan zeg ik: Beste meneer L., met alle respect voor Uw organisatorische en andere ta lenten, U verwaarloost Uw gezin. U zit in tè veel verenigingen en club jes. U leeft niet in de eerste plaats voor het Groene Kruis, V.V.V., de schaakclub en hoe die andere 17 of 18 andere verenigingen mogen he ten, maar wel in de eerste plaats voor vrouw en kinderen. Zij hebben ook rechten en wel de oudste rech ten. Ja, we weten er alles van. Dicht bij ons woont iemand, die ook in alle mogelijke verenigingen zitting heeft. Nu is hij bovendien enkele maanden geleden ook tot gemeente raadslid gekozen. Doch deze man heeft tijdig ingezien, dat het teveel werd. In de laatste maanden heeft hij op vrijwel iedere vergadering zijn bestuursfunctie neergelegd. En we kunnen hem geen ongelijk geven. Het is natuurlijk heel prettig, om een stijgende populariteit te genie ten. En het is een eer, als men be noemd wordt in een of andere func tie. Maar én man èn vrouw dienen zich op gezette tijden te realiseren, dat hun hoofdfunctie in dit leven is: het vader en moeder zijn. Hetgeen inhoudt: hun kinderen opvoeden tot behoorlijke mensen in het leven. Zodra de kinderen dreigen verwaar loosd te worden, al is het ook tegen wil en dank, dan is er al iets niet meer in orde. En nu krijg ik het vast en zeker aan de stok met de organisatiemen sen. Met hen, die zijn zoals de heer L., en overal en altijd ergens be stuurslid van zijn. Die zullen me na publicatie van dit artikel wek boze brieven gaan schrijvenIemand moet toch bestuurslid zijn, niet waar? Als iedereen nu gaat bedan ken, wat dan? Van die boze brieven zal ik me bij voorbaat niets aantrekken. Dit voor op. En wat al die verenigingen en clubjes betreftAls ik eerlijk mijn mening moet zeggen: er zijn er te veel. Onze medewerker Henk van Heeswijk dichtte eens een rijmpje, dat zo begon: Breng drie Nederlanders samen aldus luidt een oude mop en zij richten ongetwijfeld een vereniginkje op. Dit is misschien wat overdreven, maar er schuit een kern van waar heid in. Nee, ik heb veel liever, dat men van een man zegt: Hij is een echte huispiet en je ziet hem altijd met zijn kinderen sjouwendan dat men van iemand zegt: Hij is be stuurslid van die vereniging en van die club en van dat comité. Daarom hoop ik, dat de heer L. dit artikel zal lezen en heel wat an dere heren van dit kaliber er even eens hun conclusies uit zullen trek ken. Want het gezin moet onder alle omstandigheden nummer één zijn- Dat zal toch wel niemand in twijfel kunnen trekken! DORA WERTH. Bij weerbarstige: Sprutol-Sterk. besprak Speeltuin en Woningbouw In de vergadering van de ge meenteraad van 4 Juni bracht bur gemeester Warnaar de inrichting van de speeltuin, die in de Bomen- wijk is gemaakt, ter sprake. De speeltuinvereniging „De Padde stoel" had in de afgelopen winter een begroting gegeven van ongeveer 2000,maar nu de speelplaats was gereedgekomen, werd een be groting ingediend van ruim 8000,r, met het verzoek dit geld van ge meentewege beschikbaar te stellen, alsmede een jaarlijks bedrag van 750,voor het toezicht. De bur gemeester deelde mede, dat B. en W. zich met een dergelijke opzet niet kunnen verenigen en daarom thans voorstelden 4000,te voteren voor het aanschaffen van de nodige toe stellen. Spr. zeide van de speeltuin vereniging een ander geluid te heb ben verwacht. De heer Pille deelde mede, dat hij zich met het voorgestelde crediet geheel kon verenigen, maar hij meende dat B. en W. te lang ge talmd hadden. Bij eerdere beslissing hadden de leden van de speeltuin zelf de toestellen gemaakt voor het oorspronkelijk opgegeven bedrag van 2000,Uit de gevoerde cor respondentie bleek wel, dat niet B. en W., doch de speeltuinvereniging van te weinig activiteit had blijk ge geven. Dit ging de speeltuinvereni ging ƒ2000,kosten. De heer Ok- kerse nl. verklaarde zich bereid voor de eerste inrichting wat te doen, maar als de speeltuinvereniging zelf iets wil doen, dan acht hij daar voor in de komende winter een mooie gelegenheid aanwezig. Spr. stelde voor niet vier, maar tweedui zend gulden beschikbaar te stellen en het toezicht niet voor rekening van de gemeente te nemen. B. en W. namen dit voorstel over en dit werd met algemene stemmen aangenomen. De leden van de speeltuinvereniging kunnen dus alsnog aan het werk gaan. De overige punten van de agenda gaven geen aanleiding tot discussie. De stichting „Natuur en Jeugd" kreeg een subsidie van 200, Voor het Plesman-monument werd 10,beschikbaar gesteld. De bouw- en grondvoorschotten van de woningbouwvereniging „Waddinxveen" werden herzien, STR AN DGESPREK J ES. Al was de tweede Pinksterdag Zo warm niet als De Bilt voorzag, Het strand langs onze Noordzee kust Was toch vol vreugd' en levenslust. Er werd gezwommen en gebaad, Er werd geroddeld en gepraat, Want bij het ruisen van de zee, Deelt men elkaar van alles mee. „Het is wat met die koffie, mens, Je vraagt je af: is er geen grens? Me man zegt, en die is niet mis, Dat booikot 't leste middel is!" „En dan die thee, die is ook link, Ik schaam me haast, dat ik ze drink; Nog eventjes en dan, wat u, Ben je met thee zo'n parvenu!" „Bel-nee, gij zijt toch wel zot en [mal, Diën Steiger kiepert elke bal; En aan-den-end van dit seizoen Is P.S.V. dan kampioen!" „Die loterij, dat was gauw klaar, Die trekt nou zes keer in een jaar! De Staat, dat snap je toch wel Jan, Heeft er een reuze mazzel an!" „En met zo'n uitgestreken snuit! De Staat hangt nog de brave uit De voetbalpoel mos van de baan, We mochten eens aan 't gokken [gaan". „Halt Fraulein, bitte uns drei Bier, Ja-ja, wir waren einst auch hier.." „O-zo? Nou, spaar me dat relaas, We zijn nu onze eigen baas!" Zo was de tweede Pinksterdag Een dag die iedereen wel mag; Want woorden zijn er nooit te kort, Je hart wordt nog eens uitgestort! JAAP MIJDERWIJK aangezien slechts 60 in plaats van 70 woningen gebouwd kunnen wor den. De voorzitter deelde mede, dat de onderhandelingen zeer moeizaam verlopen, maar dat verwacht kan worden, dat de toestemming voor deze bouw binnen enkele dagen bin nen zal zijn. Op het bouwplan wa ren zoveel bezuinigingen toegepast moeten worden, dat de afsoheidings- muren langs de Sniepweg niet ge plaatst konden worden. De raad vo teerde nu een crediet van 3100, teneinde deze bouw toch mogelijk te maken. Verder werd besloten tot verho ging van de post van het onder houd van de Bodegraverstraatweg tot 4000,De Goudse vee- en kaastentoonstelling kreeg weer een subsidie van 50,dit jaar met algemene stemmen. In de vacature van mevr. Van der TorrenVeendorp werd als lid van de adviescommissie voor de verde ling van de woonruimte gekozen mevr. C. E. SchutteVan Kersen. Tenslotte werd van mr. F. R. ter Horst te Arnhem een strook grond aangekocht voor het maken van een keerpunt aan de Kleikade. De kos ten hiervan bedragen, inclusief schadevergoedingen en het maken van een afrastering, ongeveer 1300. Aan het slot van de vergadering deelde de voorzitter nog mede, dat het ontwerp-uitbreidingsplan voor de terreinen in de Puttepolder spoe dig tegemoet gezien kon worden. Bij de rondvraag zei de heer Pil le, dat hij zich meende te moeten schamen lid van de gemeenteraad te zijn, nu de politie op grond van de politieverordening, door de raad vastgesteld, jongelui heeft bekeurd, die alleen maar stonden te praten. Geheel onverplicht, zoals de voor zitter zeide, werd een boekje open gedaan over het gedrag van de jeugd en het optreden van de poli tie. De conclusie was, dat èn de voorzitter èn de leden van de raad het optreden van de politie juist vonden en zelfs lieten uitkomen, dat tegen het rondhangen bij de brug en de Oranjelaan nog wel strenger kan worden opgetreden. „Die bi mi Spaert, Gheluck vergaert" Laat de OPHAALDIENST elke week een klein bedrag bij U aan huis ophalen. Uw saldo groeit dan ongemerkt tot een flink bedrag. De Nutsspaarbank kan daarvan Uw vaste lasten betalen. Vraagt inlichtingen ten kantore van de Kanaalstraat 9 Telefoon 668 Bijkantoor van de Nutsspaarbank te Gouda

Weekblad voor Waddinxveen | 1954 | | pagina 1