Weekblad voor Waddinxveen VACANTIE BONNEN JOE BEHEERST II HET VERKEER" Moede-c. de Vrouw. De $fUe#d van de week Kris-Kras PRins B€Rnh&Rö VGRJóARt 29 JUni Z&M(/eccUUstecitog> NÜTSSPAARBANK te WADDINXVEEN No 471 Vrijdag 25 Juni 1954 10e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Verschijnt elke Vrijdag 1 Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling -s Woendagsavonds inzenden 1 Advertentieprijs 6 cj, familieadvertenties 7 ct per m-tn. 1 B De politieman in burger, die te Amsterdam een jonge dame die een verkeers-overtreding maakte zijn hond het bevel „vast" gaf, zal nu wel wensen, dat hij op dat ogenblik het puntje van zijn tong had afge beten en de hond bij zich had ge houden. De jonge dame zelf diende een aanklacht tegen de politieman in, omdat deze haar niet in de gele genheid stelde, de beet, welke de hond haar gaf medisch te laten behandelen. Thans heeft zelfs een lid van de Tweede Kamer de Minister van Justitie over deze on verkwikkelijke zaak uitvoerige vra gen gesteld. Vragen voor Minister Donker. Aan de zaak van de Joodse oor logspleegkinderen heeft deze minis ter ook weer aandacht moeten schenken. Het besluit van de Am sterdamse Voogdijraad om het Jood se oorlogspleegkind Betty Melhado in een R.K. pleeggezin onder te brengen, was voor de vertegenwoor digers van Joodse kerkgenootschap pen en van de Joodse voogdijver eniging, aanleiding, bij deze minister op audiëntie te gaan. Intussen weet men nog steeds niet, waar het an dere Joodse meisje Anneke Beekman op het ogenblik vertoeftIs zo iets in ons land een novum, oftewel iets nieuws dit geldt zeker ook voor het feit, dat militairen in hun vrije tijd „bij een baas" gaan wer ken. Het komt de laatste tijd meerma len voor, dat men met een tekort aan vakkundige arbeiders heeft te kampen. Zo zijn ons bedrijven bekend, die mensen, die vijf jaar geleden reeds werden gepension- neerd „optrommelen" en weer in de gelegenheid stellen, aan de arbeid te gaan. De bekende fabriek van vogelvoe der, P. Sluis, te Weesperkarspel, heeft het tekort aan arbeidskrachten op een originele manier opgelost. Deze firma heeft gedaan gekregen, dat militairen in deze fabriek te gen betaling natuurlijk te werk worden gesteld. Doordat die fabriek in een buitengemeente staat, mag zij niet zulke hoge lonen betalen als in de hoofdstad, die er betrekkelijk dicht bij ligt. Het gevolg is, dat zij slechts weinig arbeidskrachten kan aantrekken. De militaire comman dant van het fort te Weesp, heeft voor dit werk van zijn mensen toe stemming gegeven, omdat zijn jon gens weinig recreatiemogelijkheden hebben. De „militairen werken er dus bij wijze van ontspanning een voorbeeld, dat misschien door andere fabrieken kan worden gevolgd. Het is anders wel een zonderlinge fi guur: soldaten, die bijverdienen in het particuliere bedrijf.Maar och, van malligheid weet men tegen woordig niet meer wat men moet doen. Daaronder zouden we niet al leen de snorrengeschiedenis van Alk maar willen rangschikken de he ren laten er hun snorren staan in verband met het feest dat deze stad 700 jaar geleden stadsrechten ver wierf. Om nog even „een mallig heid" te signaleren. Piet Hein u weet het, de man met de kleine naam wiens daden groot waren zou extra worden herdacht, omdat het zo ongeveer 325 jaar was gele- aen, dat deze admiraal in de strijd tegen de Duinkerker kapers sneuvelde. Marine- en andere auto riteiten kwamen te Delfshaven bij het bekende standbeeld bijeen. Daar zou een krans woraen gelegd. Men wachtte bijna een uur. Toen kwam de krans» die menaan vankelijk vergeten had te bestellen. Dan is er de tocht, die de schrijver Jacques Gans per vigelante door het land houdt. Hoe mooi, grappig en goed dit boek ook zal (moeten) zijn, de manier waarop er reclame voor wordt gemaakt, doet niet prettig aan. Zo'n reclame heeft met serieu ze letterkunde maar bedroefd wei nig uit te staan. Op letterkundig ter rein werd het definitieve bestuur van de Stichting Nederlands Letter kundig Museum en Docomentratie- centrum te Den Haag geïnstalleerd. Het museum zal een volledige docu mentatie aanleggen over de Neder landse schrijvers en hun werk. Mis schien dat Jacques Gans hierin eveneens zal worden opgenomen. Voorts kwamen te Amsterdam 400 literatoren bijeen voor het 26ste PEN-congres, waar o.m. over Expe rimentele literatuur werd gesproken. De verhoging van de melkprijs met 1 cent per lieter, waartoe voor het Westen van het land door de Alg. Vereen, voor Melkvoorziening werd geadviseerd, zouden wij niet gaarne onder de rubriek „mallig heid" willen schikken. Integendeel! De verhoging wordt door het Mini sterie van Voedselvoorziening nader onderzocht. Men zou eruit kunnen vaststellen, dat men zo langzamer hand weer aan de grens der verho- gingen-aan-de-lopende-band is ge komen. Zijn de melkleveranciers niet bijster tevreden men kan dit wel zijn over het toenemende vleesge bruik hier te lande. De Voorzitter- Directeur van het Bedrijfsschap Vee en Vlees, de heer Joh. de Veer, deel de tenminste mede, dat het vlees verbruik van 33.5 kg. per hoofd in 1952 steeg tot 35.8 kg. in 1953. De vraag naar fijnere delen van het slachtdier wordt groter. Een bewijs ervoor, dat we het hier in Neder land toch maar best hebben! Een heel bijzonder optreden was wel dat van de Amerikaanse evan gelist, Dr. Bill Graham, Dinsdag avond in het Stadion te Amsterdam. Deze begaafde spreker had onge veer 50.000 mensen onder zijn ge hoor, toen hij zijn rede in het Engels uitsprak, welke door een comman dant van het Leger des Heils in het Nederlands vertaald werd. ONTMOETING. Daar zit ze dan: een.meisje met lange vlechten in het haar, lange zwarte kousen en een voor haar leef tijd wat te lange jurk, waarop nip- peltjes waren aangebracht. Soms droeg ze een schortje met een zak waarin zuurtjes en pepermuntjes waren ondergebracht. Deze attribu ten nu vormden haar politiek spel- letje wat ze met een klein kereltje, die zwarte lange kousen, met op de knie een leren lap voor beschadiging der kousen bij het vallen, droeg. In tegenstelling met de vlechten van het meisje had het ventje heel kort rechtopstaand haar. Deze twee klei ne mensjes nu waren heel dikke vriendjes en u zult al wel begrepen hebben dat het schoolkinderen zijn, die ongeveer dertig jaar terug sa men in dezelfde klas zaten. En dan zö, dat zij op een heel gemakkelijke manier van hem kon „spieken", waarvan zij dan een greep in het zakje deed van haar schort en hem een zuurtje of pepermuntje gaf. De ze wijze van handelen begon in de Z.K.H. Prins Bernhard viert zijn 43ste verjaardag. De actieve rol, die onze Prins vervult in het Neder landse economische en militaire le ven, getuige zijn internationale rei zen om zowel kennis op te doen als contacten te leggen, dwingt veler bewondering af. Vriendelijkheid met daarnaast een bewonderenswaardige kennis op velerlei gebied kenmerken de Prins, voor wie het gehele Ne derlandse volk een diep respect heeft. Wij hopen dat hij deze heugelijke dag nog dikwijls mage gedenken en dat hij zijn activiteit, die voor ons land toch zo belangrijk is, zal kun nen blijven ontplooien. DE VROUW KAN SLAVIN ZIJN? Er zijn vele vrouwen, die geheel opgaan in de zorgen voor haar ge zin. Gelukkig is de man, die een nij vere huisvrouw de zijne mag noe men een vrouw, die opgaat in het huiswerk en die daarin haar be stemming en haar geluk heeft ge vonden. Geen groter genot voor de man om na zijn dagtaak thuis te ko men in een gezellige, heldere woning bij een vrouw, die haar taak die dag met opgewektheid heeft ver richt. Er zijn evenwel ook vrouwen, die van haar werk maar wat maken die het meermalen „wel geloven". Daar staat nog de vuile afwas van die ochtendde kamer is niet ge daan en zelfs een kind kan constate ren, dat moeder het zich niet erg moeilijk heeft gemaakt. In vele ge vallen wordt de man dan nog ge dwongen, mee te helpen in het huis houden. Er wordt van hem ver wacht, dat hij na de eigen dagtaak nog eens zal helpen met schrobben en boenen, met afwassen of stofzui gen. Dat is verkeerd. De man heeft zijn eigen werk. De vrouw heeft dat ook, al. zal niemand het „erg" vin den, als bij tijd en wijle de man zijn vrouw eens een handlichting geeft. Alleen de vrouw moet zo veel mo- klas, dat voor de eerste maal huis werk werd medegegeven en eindig de in de laatste van de Mulo. Hij heeft haar letterlijk door al die klas sen heengesleept. Na de Mulo scheiden hun wegen en zagen elkaar pas voor het eerst toen de vrouw van hem zitting had in een of andere commissie ,die en kele weken terug werd geïnstal leerd. De vrouw Van hem komt eens van een commissie-vergadering thuis en zegt, dat zij wat werk moet doen met mevrouw X. Of hij haar wil helpen. Natuurlijk, wil hij dat. En groot is enkele dagen later de verbazing van hem als hij in me vrouw X. dat meisje met die lange vlechten herkent van vroeger, hoe wel die vlechten nu in een wrong op het hoofd lagen en zij nylons droeg, in plaats van zwarte kousen. U kunt begrijpen dat het weerzien heel hartelijk was en dat ze spoedig herinneringen zaten op te halen over „lieve en nare" onderwijzers, en dat ook een oude vergeelde schoolfoto werd bezichtigd. Hy begon nog even (Vervolg pag. 2) gelijk voor haar eigen taak staan. Hoe vaak ziet men niet, dat de vrouw de gehele ochtend of middag met praten verdoet en dan, tegen de tijd dat haar man kan thuiskomen, aan het werk gaat. De vrouw begint te werken op het tijdstip, dat alles klaar zou moeten 'zijn. Een grote fout van vele vrouwen is ook, dat zij de ongezelligste werk jes te voorschijn halen als de man thuis is. Dan vinden zij het nodig, de kamer overhoop te halen dan moet er h.i. worden .gewerkt". Anderen achten een glimmend zeil of een blinkende schoorsteen van groter belang dande opvoe ding van haar kinderen. Die kinde ren mogen niets en niemendal. Als zij uit school thuiskomen, is moeder bezig. Moeder is altijd bezig. Moeder heeft geen tijd voor de kinderen, die zij alleen maar lastposten vindt en die er op uit schijnen te'zijn, haar werk ongedaan te maken. „Daar zit er weer een met z'n vuile handen aan haar pasgewreven dressoir. Jij hebt je voeten weer niet geveegd toen je thuis kwam Die vrouwen nu zijn de slavinnen van de gewone, steeds weer terug kerende schoonmaakwerkjes in het huishouden. Die vrouwen zijn sla vinnen van haar huisinrichting en van haar meubels geworden. Zij le ven enkel en alleen voor „haar boel" en zij vergeten, dat het huishouden nog zoveel meer enbetere plich ten geeft. Vooral als er kinderen zijn. Die moeten een goed en prettig en vriendelijk tehuis hebben, met een moeder, die altijd tijd voor hen heeft. De kinderen moeten worden opgevoed. Zij moeten in hun denken worden geleid. En al moeten zij een goed vporbeeld hebben in vader zij moeten dit tevens en mis schien in de eerste plaats ook hebben in hun moeder. Een van de pijlers waarop de ge hele samenleving rust, is het gezin. En het is de vrouw, de moeder, die Woensdag dertig Juni Zijn er vele trips Naar een strook in Zweden, Naar de zonneclips. Boten, bussen, treinen Maken veel gerucht; Welgestelde lieden Komen door de lucht. Alle sterrenkijkers, Heel de wetenschap, Zet zich nu al maanden Vool dit schouwspel schrap. Want op de seconde, Als het goed zal gaan, Wordt de zon verduisterd Op haar hemelbaan. Een eenvoudig vraagstuk Is die dag urgent. Drijven er ook wolken Langs het firmament? Als dat hef geval is, Is het een tempeest, Dan is alle drukte Weer voor niets geweest. Want de professoren, Het klinkt vreemd misschien, Komen om te kijken Wat niet is te zien. Wordt de zon niet duister En ze zien haar wel, Dan is 't niet in orde, Een verloren spel. Is zij wèl verduisterd, Maar dat zien ze niet, Dan geeft het niet niets zien Dubbelop verdriet Wij gewone mensen Krijgen dat nooit door; Maar enfin, daar zijn het Sterrenkijkers voor JAAP MIJDERWIJK. van dit gezin de hoofdpijler is. Wij, huisvrouwen, hebben een be langrijke taak in het leven. Als huis vrouw, maar meer nog als moeder van onze kinderen. Onze leiding .èn ons voorbeeld zijn het, die de kinderen moeten vormen. Wij geven onze denkbeelden door aan onze kinderen. In hen leven wij vóórt, ook als wij hier niet meer zijn. De mooie, stofvrije kamer zal na enige Hagen wederom „gedaan" moeten worden. Na een paar weken zal men niet meer kunnen zien, dat er wel eens een zindelijke huis vrouw was, die elke dag die kamer deed en er de ramen van lapte. Dat alles is vergankelijk. Doch de herinnering aan ons we zen en aan ons streven zal, jaren na ons verscheiden, nog in onze kinde ren voortleven. Moge het dan zo zijn, dat die kin deren kunnen getuigen: ik zal voor mijn kinderen zijn, wat mijn moe der voor mij is geweest: een raad geefster voor al mijn moeilijkheden. Van wie dit wordt getuigd, kan op een welbesteed leven terugzien. Dat is beter dan dat men van u zou zeg gen: Zij was wel een goed mens, maar ze had nooit tijd voor ons moeder was altijd aan het werk zij had van haar werk een afgod ge maakt zij was de slavin van haar huishouden. voor het BOUWBEDRIJF inleveren op DINSDAG 29 JUNI a.s. van 7.30-10 uur bij J. MOLENAAR, Accaciastraat|67 Maak zelf een berekening van hetgeen ge straks uitbetaald krijgt en leg dit in Uw bonboekje. Dit voorkomt fouten, Ook de achterzijde van Uw boekje invullen. „Die bi mi Spaert, Gheluck vergaevt" Laat de OPHAALDIENST elke week een klein bedrag bij U aan huis ophalen. Uw saldo groeit dan ongemerkt tot een flink bedrag. De Nutsspaarbank kan daarvan Uw vaste lasten betalen. Vraagt inlichtingen ten kantore van de Kanaalstraat 9 Telefoon 668 Bijkantoor van de Nutsspaarbank te Gouda Ook op ZATERDAG 26 JUNI a.s. wanneer gij deelneemt aan de betrouwbaarheidsrit die om 3 uur n.m. start in de Stationsstraat. Beproef U kennen en kunnen met Uw motorfiets of auto.

Weekblad voor Waddinxveen | 1954 | | pagina 1