Weekblad voor Waddinxveen Collecte T.B.C.-bestrQding „Herwonnen Levenskracht" en „Santos" IVOROL 1/htedcc de Vrouw. van de week Kris-Kras Elke land een brillant Mendement-pr ent NÜTSSPAARBANK te WADDINXVEEN Wrijf Kou en Pijn wea met DAMPO No 473 Vrijdag 9 Juli 1954 10e Jaarg ang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bq vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Reeds in ons overzicht van eind Mei wezen wij erop, dat het Mande ment van het Nederlandse Episco paat de „knuppel" zou zijn in het politieke hoenderhok en dat dit Mandement in zonderheid voor de Partij van de Arbeid een bron van vergaande moeilijkheden zou blijken te zijn. In tal van kringen zou over dit Mandement nog menig woordje vallen, zo voorspelden wij. Die voor spelling is volledig uitgekomen. De laatste weken zijn wij over het Man dement min of meer „doorgezaagd", en in de kadervergadering van de P. v. d. A., welke te Utrecht door een 7000 kaderleden van deze partij werd bezocht, hebben zes sprekers onderstreept, dat het Mandement voor deze partij een grote teleurstel ling betekende. De K.V.P. De Katholieke Volks partij, diende dadelijk van repliek door haar voorzitter, mr. Van Doorn voor de radio een rede te laten hou den, waarin het standpunt der K.V. P. tegenover dat der P.v.d.A. werd gesteld. In zonderheid werd het be treurd, dat dr. Drees, de minister president tot de redenaars-deelne- mers aan deze Kaderdag had be hoord. Ofschoon door de P.v.d.A. niet ronduit werd gezegd, dat de sa menwerking met de K.V.P. werd op gezegd, is nochtans de kans groot, dat uit een en ander een regerings crisis zal voortvloeien. Reeds heeft de P.v.d.A. aangekondigd, dat zij voor de dan komende verkiezings strijd een millioen gulden bijeen zou weten te brengen. Zo ver is het ech ter nog niet, ofschoon in de houding, die beide partijen thans aannemen een kabinetscrisis „er wel in zit". Wij kunnen tenminste niet aanne men, dat een der politieke partijen zo radicaal „overstag" zal gaan als deze week de grote Koninklijke Ne derlandse Voetbalbond deed. Met hand en tand, jaar in jaar uit, heeft deze grote sportbond zich ver zet tegen het professionalisme in zijn sport. Tot in het belachelijke toe werden amateursbepalingen ge handhaafd, maar toen bleek, dat het met de Beroepsvoetbalbond ernst werd dat het voetballen ais bij verdienste menige eerste klasse spe ler ertoe bracht, het lidmaatschap van de eigen vereniging op te zeggen en een contract aan te gaan met die Beroepsvoetbalbond, toen konden die amateursbepalingen plotseling wel overboord worden gezet. Reeds voor het komende seizoen zullen er ter bondsvergadering, die 25 Sep tember a.s. wordt gehouden, voor stellen worden gedaan om aan spe lers vergoedingen in geld te geven. Ook hier een kwestie van politiek zij het dan „voetbalpolitiek". Men wil, dat is duidelijk, de nieuwe Be roepsvoetbalbond de wind uit de zeilen nemen. Wij zullen net als over het Mandement er nog wel een en ander over horen. Waar we liever niets meer over horen, dat zijn.... de Friese twee ling. Wij zijn er dankbaar voor, dat Folkje en Tjitske de Vries na de geslaagde operatie gezond en wel in het dorpje Molenend zijn terug gekeerd. Maar nu moet het uit zijn met de bijzondere verslaggeverij. De kinderen zijn normaal. Laat men ze nu normaal in een normaal gezin laten opgroeien, zonder dat er om hen heen een ongezonde publieke belangstelling wordt gevoed. Er zijn meer dingen, waarvoor wij de oren zouden willen sluiten. Zo bijvoorbeeld voor de vierdaagse af standsmarsen, die nu van 27-30 Juli niet alleen te Nijmegen, maar ook te Apeldoorn zullen worden gehouden. Het zou wel een wonder zijn, als hier in Nederland iets zou kunnen gebeuren, dat geen twist en twee dracht veroorzaakt! Zelfs het wan delen wordt in een sfeer van pres tige- en organisatiekwesties ge haald. In de politiek zijn we zo iets wel gewend. Het verwonderde ons dan ook geenszins, dat er pogingen werden gedaan, de Hoge Commissa ris in Indonesië, mr. W. F. L. graaf van Bylandt tot persona non grata (niet gewenst persoon) te verklaren. Een comité van samenwerkende In donesische partijen drong er bij haar regering te Djakarta op aan, de Indonesische delegatie terug te roepen, indien zou blijken, dat de Nederlandse Hoge Commissaris het standpunt van onze regering had vertolkt. Welja waarom niet? Die delegatie mocht van de Nederlan ders gerust zeggen, dat zij de Indo nesische bevolkng uitzuigt. Toen echter als antyyoord daarop de punt jes even op de i worden gezet, wa ren de heren beledigd. Het Veteranen Legioen Nederland, waarvoor generaal Dürst Britt in dertijd zijn opzienbarende rede heeft gehouden, heeft zich van diens uit spraken gedistancieerd, door te ver klaren, dat het Legioen Loyaal aan de regering wenst te zijn en dat de gewapende macht er z.i. alleen is om zo nodig de levensbelangen van ons volk en Koninkrijk te verdedi- EENHEID Het is net zoals ik gedacht heb: ook deze keer moet ik de taak van mijn man overnemen, want hij is nog steeds ziek. Hét is anders wel een vervelende geschiedenis dat ziek zijn,, maar je verandert er nu een maal niets aan. Mijn man vindt het ook bar erg dat op bed liggen en hij is nog helemaal niet in staat een Kris-Krasje te pennen. Blijf jij nu maar rustig liggen, zeg ik, ik zal wel zorgen dat. het met je stukje in orde komt. Het is toch anders wel vervelend, dat mijn man nu net midden in de zomer aan het bed gekluisterd is. Alles loopt in de war, onze vacan- tie, onze tussentijdse uitgaansdagen en ten slotte mis ik'nu elke avond mijn ommetje voor het slapen gaan. Dat mis ik zelfs heel erg, want als je de hele lieve dag gesloofd hebt, dan is het wat fijn als je 's avonds een kwartiertje gaat wandelen. Dat avondwandelingetje van vijftien mi nuten hebben wij de dag na ons trouwen ingesteld, weer of geen weer. Dat deed vrouw Lamioen, die in het dorp waar ik mijn wieg had staan, baker was, ook altijd. Ja, die vrouw Lamioen was een wijze vrouw. Als die haar wandeling maakte 's avonds, dan stak ze een suikerklontje in haar mond om kou vatten te voorkomen. Tijdens het zuigen op dat ding moest ze haar mond dichthouden en liet ze haar man maar praten. Maar dat was een tobberd hoor, die had thuis niets te vertellen omdat zijn vrouw altijd het ïaatste woord had. Het is eens een keer gebeurd, dat zij net werd weggehaald om haar werk als baker te verrichten toen hij op zijn knieën in het moestuintje lag. Nou, hij moest direct naar binnen van haar cm het verdere huishoudelijk werk te doen. Of hij nu al zei, dat ie 's middags naar de veiling moest, niets hielp. En de tobberd ging naar binnen. Nee hc<or, dan is het in ons huwelijk gelukkig anders. Wij overleggen al tijd c.lles met elkaar, we doen niets aparts. Zélfs nu, nu mijn man ziek is blijven we gezamenlijk alles be spreken. Alleen heb ik hem niet ver teld dat ik vanmorgen een halve li ter slagroom heb gekocht. Daarvan ga ik hem nu eerst iets geven. Dat heeft ie hard nodig. O, wat zal hij mij dankbaar zijn. Die lieverd. Ik hoep maar dat hij spoedig beter is. Mevrouw KRIS-KRAS DE TOEKOMST VAN HET KIND. Niet het kind, maar de ouders moeten beslissen. In mijn vorige artikel over de komst van het kind, dat de 6 sen der lagere school heeft/doorlo pen, zette ik uiteen, dat ren onmogelijk is, erudat ieder ge val individueel beiteken dient te worden. Alsmede ook dit feit: dat niet juist is, men middelbare on derwijsinrichtingen als hèt ideaal beschouwt, en de andere (huishoua- imbachtsscholen b.v.) als iets Inderwaardigs. Elk ouderpaar, dat het goed meent met zijn kind of kinderen, en dat se rieus plannen heeft om hem, haar of hen op deugdelijke wijze te doen opvoeden voor het maatschappelijke leven, zit wel eens met de vraag, welke kant moet ik nu op? •ver het testen hebben we aLeéns gestoken. Gezien de resultatén sta ik persbanlijk vrij sceptisch tegen over deze w^tensehap^-Ln dit opzicht bevind ik mKip^'goed gezelschap, want er zijn^fllél wat directeuren van grote.-^ Nederlandse bedrijven, die vipat" een psycho-t^ehnisch on- derzdék niets willen wetenNIj^ be veel dps een test niet aan. toch moeten we een bepaalde kant heen met onze Jan, Kees, Ria en Geertje. Straks hebben deze kin deren de 6 klassen der lagere school doorlopen. Maarmogen nog niét van school af. Hebben dus de keuze tussen blijven op de lagere school,, dus naar de 7e klasse, of naar een school voor V.G.L.O. Verder hebben we de keuze tussen Lagere Land- en Tuinbouwschool, Huishoud- en In dustrieschool, Ambachtschool, Gra fische School, Ulo, H.B.S. en nog enkele andere middelbare onder wijsinstituten. Natuurlijk wordt de vraag gesteld aan het kind: „Wat wil je worden?'- Is het antwoord positief (en elke va der en moeder weet wel, of het kind serieus een beroepskeuze heeft ge daan), dan móet die onderwijsin richting gekozen worden, die voor dat bepaalde vak de beste opleiding was, dat niet opgevangen kon wor den. Vader stierf, toen de zoon 22 jaar was, en binnen 3 maanden waren bakkerij en kruidenierswinkel ver kocht en de zoon begon een zaak in radio-artikelen. De dorpelingen ver klaarden hem voor gek. Zo'n goed- beklante zaak, waarin een rijk stuk brood zat. Inderdaad, de radio-zaak kwijnde, maar de eigenaar wérkte aan een uitvinding. En waar hij ijj ons land geen voldoende waarborgen, aanwe zig achtte, verkocht hy andermaa] zijn bezittingen,' én "vertrok naar Amerika. Daar toonde méh hieer! be-""1 grip voor zijn capSéiféi1eh::ëd.,tflö-:; ^E'iïoor.het kabinet al kraken, menteel heeft deze Wd-N'^erlénder'f ^héélt tenminste niet zo veel, een leidende functie bij eé^n'déf téle-' "^^1'®^3^11^ meer te gebruiken, visie-maatschappijéh.1 'x v Afthe Dreès en arme Beel. U haalt Uw schouders ép én TT zegt: een uitzondering." Maar hoe- Eaten we het beste hopen veel sluimerende béhiëëü zijn door'-Zb'h ruzie'kom toch niet te pas de onwil,en onkund^der1 ouders*niët Want het was nu juist zo prettig, ,t^t. ontplooiing geköfhen? Da* het hier zo rustig was. Zou het werk'lijk hommeles worden Op het politiek terrein? Is het slechts een incidentje, Ofzou het echte ruzie zijn? Is 't gedaan met samenwerking En de toestand nu erftiek? Of, is-het van beide kantêri Een, partijtje politiek? L Zelfs een leek zal dra bemerken Het is niet alles koek en ei En, wij krijgen nu waarschijnlijk Wéér e®8£ een partij er 8&7 geeft. En doe dit in overleg met het hoofd der lagere school. Ik kan er niet genoeg de nadruk op leggen, 'dat men in vrijwel de meeste geval len met deze autoriteit overleg dient te plegen. Vergeet niet, dat het voor hem ook een beroepseer is, dat straks „zijn" leerlingen nuttige en bekwame mensen worden in de maatschappij. Want daardoor ten slotte is het lager onderwijs de eer ste stap op de weg, die naar succes leidt. Zijn er voldoende factoren aanwe zig, die een redelijk succes beloven, dan moet de keuze van het kind be krachtigd worden. Een voorbeeld. Ik heb een kind gekend, dat al op 8-jarige leeftijd met allerlei mate riaal zat te knutselen. Het was in de begintijd van de radio (jmstalont- vanger en toestellen zonder luid spreker, maar met koptelefoons, ver wisselbare spoelen, enz.) Zo'n radio toestel beschouwde het kind als een wonder. Op latere leeftijd, toen hij nog op de lagere school was, prutste hij zelf een apparaatje in elkaar, waardoor het geluid meer storings vrij uit de aether kwam. Dat appa raatje was helemaal zo gek niet, want het was de voorloper van de z.g. „zeefkring" en iedere radio- deskundige weet, dat zo'n zeefkring inderdaad zeer nuttig was in de be gintijd van de radio. Maarvader had een bakkerij en kruidenierswinkel, en dus stond het bij voorbaat vast, dat de zoon de voetsporen van zijn vader zou volgen. Dat kostte gelukkig geen tranen, want de jongen had een rus tige, evenwichtige natuur, ging van de lagere school af en stond 's mor gens vroeg in de bakkerij deeg te maken, terwijl hij 's middags krui denierswaren bezorgde. Maar 's avonds, als vader in zijn stoel ach ter de krant zat te dommelen, las hij lectuur, die betrekking had op de radio, en van zijn zakgeld kocht hij allerlei onderdelen, later een bouwschema, en toen hij 16 jaar was had hij een u.k.g.-toestel ge bouwd, zo zuiver en zo sterk, dat er vrijwel geen station in de wereld WÜ ik hiermede nü vaststellen, dat het kind zélf zijn toekomstkeuze moft0.',uitmaken? £>an antwoord ik hierop: Neen. Wel dient men zijn kind te polsen en te vragen: "Wat wil je worden? Maar de uiteindelij ke beslissing dient te blijven bij va der en moeder. Piet kan b.v. wel zeggen: ik wil vliegenier worden. Maar als Piet slecht is in de wis kundevakken, dan staat het bij voorbaat vast, dat Piet geen schijn van kans zal hebben bij de K.L.M. En als Piet bovendien nog een bril draagt, dan is zijn kans zeker nul komma nul. Piet zal dus wat anders moeten worden, en als hij blijft drei nen: Ik wil toch vliegenier worden, dan dienen vader en moeder de knoop door te hakken en alweer in overleg met het hoofd der lagere school te beslissen: je gaat voor lopig hiervoor of daarvoor leren. En nu de grote vraag: Wanneer Ulo en wanneer niet?/Om te begin nen wil ik dit vast stellen: Het is niet waar, dat ieder," die geen Ulo heeft, in het latere leven practisch geen kansen krijgt. Gassa. Er lopen tienduizenden mannen in ons land, die geen Ulo-onderwijs gehad heb ben, en die het misschien verder schopten dan duizenden, die wel hun diploma behaalden. Daar staat ech ter tegenover, dat men een kind, dat behoorlijk kan leren en wil le ren, zijn kans moét geven. Dat zal vaak ten gevolge hebben, dat er of fers moeten worden gebracht. Niet bepaald financiële offers, want och, de aankoop van de nodige leermid delen en het schoolgeld, dat is te genwoordig nog wel te bekostigen. Nee, de offers, dat men zijn zoon niet als opvolger in eigen bedrijf krijgt b.v. Want hoe vaak ziet men het, dat vader een zaak opbouwt, vaak terf koste van hard werken en sober leven, zulks met het oog op de toekomst van zijn zoon, en dat dan te zijner tijd blijkt, dat zoonlief niet het minste belang toont voor vaders zaak. Dat is hard, maar er is niets aan te doen. Forceren helpt niet 'en dwingen is helemaal fout. Met onwillige honden is het kwaad hazen vangen. Over het algemeen moet dit als richtlijn genomen worden. Kans op redelijk succes op Ulo (en H.B.S. natuurlijk eveneens) is aanwezig, wanneer het eindrapport (6e klasse) der lagere school voor de hoofdvak ken gemiddeld minstens een 7 geeft. Later kan dan geconstateerd wor den, of er aanleg is voor de wis kundevakken, dan wel voor de talen. Is dat gemiddelde cijfer van 7 er niet, dan is het in de meeste geval len nutteloos het kind naar de Ulo O. P. DE VERSTANDIGE HUISVROUW ziet vooruit. ZIJ geeft elke week aan de bode van de OPHAALDIENST een klein bedrag mee. ZIJ heeft steeds op tijd het geld bij elkaar voor kleding, brandstoffen, verzekerings-premiën, belastingen, hypotheek renten, enz. U kunt dat ook indien U zich aansluit bij de OPHAALDIENST van de Kanaalstraat 9 Telefoon 668 Bijkantoor vkn de Nutsspaarbank te Gouda D spas of H.B.S. te zenden. Het zal door gaans op een fiasco uitlopen. Maar lik wil niet generaliseren. Dus bespreek in twijfelgevallen de kwes tie met het schoolhoofd. Hij is de man van het vak en de ervaring. In een aSft-artikel wil ik nog het een en ander vertellen over de mo gelijkheden. vgor onze dochters, om dat ik iti déAiomrOManrii artikeleti in hoofdzaak over de mogelijkheden van onze jongens sprak.J DOR7T1SO£R¥H. (Van onze reizende Medewerkster) Kwaliteitstocht 'van Nederlands Fabrikaat. Voorlichting voor en door vrouwen. Zo stonden we dan op een Maan dagmorgen op het perron van Utrecht, centrum van ons spoorweg net. Men kan er alle kanten uit, pre cies zoals bij de opzet om een aantal industrieën te gaan zien. Daar zijn immers hoogovens en betonwerken. Maar het doel van deze bezoeken was om te bekijken wat huisvrou wen interesseert. De tekst die wij schrijven moet een lied van de ar beid zijn, maar dan getoonzet voor vrouwenkoor. En zo viel de keus op (die vormen van industrie, welke re gelrecht werken voor huishoudelijk gebruik: textiel en de lichte groep in de metaalnijverheid die produ ceert voor keuken en tafel. Pannen benevens vorken, messen en lepels, /naar dan van uitstekende grond stoffen, mooi gemodelleerd, zodat tnen voor het zelfde geld een ge- bruiks- en een kunstvoorwerp koopt. Maar wij hebben niet alleen wil len letten op wat de ons getoonde fabrieken maken. Want een deel van de vrouwen van Nederland is moe der van kinderen, vaak opgroeiende kinderen, die in de industrieën wer ken. En als het goed is, dan wil men toch wel meer weten dan wat de sfeer er is, of er verschil wordt gemaakt tussen de levende en de machinale „werktuigen" die er voor zorgen dat de expeditie aan het ver zenden 'kan gaan. Oude ervaring in nieuwe vormen. Vele van de bedrijven welke wij bezochten hebben hun honderdste verjaardag achter de rug. Begonnen VAN 8 TOT EN 14 JULI A.S.

Weekblad voor Waddinxveen | 1954 | | pagina 1