DE 9e SPORTWEEK De avonturen van Duimelot m Hr •HTES^IJÜ NIEUWS uit flfuse als familiezaak zijn ze uitgegroeid tot concerns met internationale ver maardheid. Het handelsmerk van de Aa-Be fabriek van wollen dekens, een rendierslede, vindt men met een bijschrift in Arabische letters in de bazars van Caïro; in de kampongs op Java wordt een broekje „tjilana" gencemd, een Maleise verbastering van de handelsnaam (Jansen en) Ti- lanus. Toch hangen in de directie kamers de herinneringen aan de kinderschoenen van het bedrijf niet alleen als historische bijzonderheid; men houdt bewust het verleden vast, waht moderne methoden worden ge combineerd met ouderwetse dege lijkheid en een vakkennis, welke slechts in een lange practijk is ver kregen. Daarbij is veel veranderd in de loop der jaren. Van hand- en wind kracht is men overgegaan op stoom en electrische energie. Materialen worden verwerkt waarvan vroeger niemand droomde. Dat is de toepas sing van nieuwe wetenschap. Maar gelukkig is er ook heel wat gewij zigd in de waardering van de ar beidskrachten als men. Indien op dit terrein het verleden eens ging spre ken, dan zouden er wanklanken hoorbaar worden; laten wij ver heugd zijn dat ook hier nieuw in zicht het gewonnen heeft van oude vormen en gedachten. De bedrijfs leiding van nu heeft hart voor de arbeidersbelangen; er is gezorgd voor ruime en gezellige cantines, voor de ontspanning en vaak ook voor de ontwikkeling van het perso neel. Het zou niet juist zijn dit alles voor te stellen als uitsluitend een gevolg van de welwillendheid der directies; er zijn ook zakelijke be langen bij in het geding. De produc tie-resultaten zijn beter indien er in het bedrijf een goede geest heerst. Grondstoffen zijn veelal zo kostbaar dat fouten, ontstaan door haastwerk of oververmoeidheid duurder komen dan de zorg voor een prettige ver houding. Maar hoe dan ook; hoeveel is er ten goede gekeerd sinds de ja ren, waarin op last van de Tweede Kamer eën enquête werd ingesteld naar de „toestand in de fabrieken en werkplaatsen" Streven naar een goed eindproduct. Het is een bekende uitspraak: wie werkt maakt fouten. Hier ligt wel de grootste zorg van iedere fabri kant. Want fouten wreken zich. Als ze pas ontdekt worden door de ge bruiker, dan kan dit aanleiding zijn tot veel moeilijkheden; meestal is het een lange weg van machine tot klant. Daar zitten buiten het eigen bedrijf nog winkeliers, grossiers en groothandelaren tussen, die alle dan op hun beurt de klacht moeten door geven en beantwoorden. Een groot apparaat komt in werking indien een laken weeffouten vertoont, het email van een pan los laat, een ta felmes zonder verklaarbare oorzaak afbreekt. Het vergoeden van een be dorven artikel (het minste waarop een klant rekent en een goede fa brikant zich verplicht toe acht) kost een veelvoud van de waarde: aan tijd, expeditiekosten in kleine ver pakking, brieven en telefoongesprek ken, maar het meest aan verlies van de goede naam. De reputatie van een bedrijf wordt moeizaam en in lange jaren opgebouwd, doch snel en spoe dig gesloopt. Deze wetenschap brengt er de bedrijfsleiding toe alle denkbare maatregelen te nemen om gemaakte fouten op te sporen, lie ver nog om ze te voorkomen. Wat wij gezien hebben aan technische wonderen om weefgetouwen auto matisch te laten stoppen en door signaallampen alarm te maken zodra de kleinste hapering optreedt, gaat alle beschrijving te boven. Scholingsproblemen. Deze „zorg voor het kleine" moet aan de arbeider duidelijk worden gemaakt. In sommige gevallen zijn dit omgeschoolde krachten, vroeger werkzaam in 'tamelijk grof werk, zoals de vervening in dat deel van Drente, waar nu rondom Emmen de enorme complexen zijn verrezen van de Algemene Kunstzijde Unie. Ont zaglijk veel hebben deze mannen moeten leren, en waarlijk niet alleen de handgrepen zelve. De eersten kwamen in de fabriek met het ge voel dat er uit plagerij aanmerking werd gemaakt op het kleinste foutje. Zij waren gewend zich zelf te hel pen, misschien niet altijd even keu rig, maar radicaal. Als er een draad breekt, dan hecht je de 2 einden aan elkaar en dan karren maar. Op zettelijk liet de leiding dit begaan, en gaf de resultaten mee naar huis. Toen bleek dat die „kleine" fouten een afwijking in het eindproduct le verden, waar moeder de vrouw ach en schande'over riep. Nu weten alle werkers het: als er ongelukken ge beuren niet verder knoeien. Liever een half-product weggeworpen dan een artikel waarin nog meer'is ver- loond. En het beste, alles doen om haperingen te voorkomen. Het is voor een grote kerel geen genoegen geweest om zich voor de eerste keer op het bedrijf te laten manicuren, en velen hadden liever een „katje onder uit de zak" dan een bewerking met crèmes en vijlen. Maar hoewel En- kalon garens zo sterk zijn (naar wij op een bedrijfsfilm zagen) een paar aan elkaar geknoopte kousen in. ge val van autopech dienen kan als sleepkabel, een aanraking met ruwe handen of nagels kan fataal zijn. Toch wordt niet elk stuk met fouten onvoorwaardelijk ingehouden. Wel waarschuwt de aanwijzing op de verpakking de gebruikster. Wij zul len dit artikel besluiten met een practisch lesje: le keus garandeert een kous zonder fouten; irregular bevat kleine afwijkingen en 2e keus geeft aan dat er meer aan faalt. Maar ook de beste kwaliteit legt het af tegen verkeerd gebruik en voor al: indien de draagster niet de goe de maat heeft gekocht. Te kort ver oorzaakt ladders, een te klein voet slijt sneller. Vandaar dat de Enka- lonfabrieken u adviseren te letten op de juiste beenlengte en voor u dit tabelletje meegaven voor de ver houding tussen schoenenmaat en kousenmaat: schoen kous 36 9 3'7 38 91 38 39 40 10 40 41 101 42 11 85. Zodra ze buiten waren, zei Dui melot tot Teentje. „Geef me eens een wandelstok, dan zal ik je eens laten zien wat ik daarmee kan uit voeren". Teentje was zeer benieuwd, rende naar binnen en kwam even later terug met de wandelstok van Oom Voet. Nu klom Duimelot met de wandelstok boven op het tuinhek en daar balanceerde hij een poosje heen en weer, terwijl hij de wandel, stok voor" zich uithield. Teentje stond vol bewondering te kijken. Hel leek hem erg moeilijk, zo 't even wicht te bewaren. Het tuinhek was zo smal! Maar daar kwam Tante Voet al aan. „Neem inplaats van de wandelstok maar een tak hoor! Als hij breekt, is Oom Voet heel boos!" 86. „Wat zullen we nu eens gaan doen?" vroeg Duimelot. „Ik weet wat," antwoordde Teentje. „We gaan vogels vangen". „Vogels vangen?" echode Duimelot. „En als je er dan een gevangen hebt, wat moet je er dan mee doen?" „In een kooi zetten natuurlijk", zei Teentje. Duimelot keek bedenkelijk. „Vogels die het niet gewend zijn in een kooi te zit ten, moet je niet opsluiten. Dan gaan ze dood", wist hij. „Maar we kunnen toch wel proberen of er een te van gen. Dan laten we hem daarna weer vliegen". Dat vond Teentje ook goed. En nu maakten ze van een paar ste nen, een stokje en een touw een prachtige val. De Waddinxveense Sportweek is goed ingezet. Dat bleek Vrijdagavond 2 Juli uit het aantal deelnemers aan de wan delmars en uit de belangstelling die er was. Ongeveer 500 wandelaars- (sters) hebben genoten van de 13 km. lange tocht door ons dorp. Om half tien waren allen weer gearri veerd op het plein van de Oranje- laanschool. Daar vond ook de offi ciële opening plaats van de negende Waddinxveense sportweek. Burgemeester Warnaar, die deze opening verrichtte, werd ingeleid door de voorzitter van de Sport weekcommissie, de heer T. Ververs. Deze zei o.m. dat het hem verheug de om in deze tijd, waarin verschil lende groepen .van de bevolking zich isoleren, door middel van het orga niseren van een sportweek te mogen meewerken aan het verenigen van de mensen. Hij bracht verder dank aan allen die de commissie hun me dewerking hebben verleend bij het op stapel zetten vah dit sportfestijn. Na deze korte toespraak nam Bur gemeester Warnaar het woord. Hij bracht hulde aan de commissie en zei dat het hem blij maakte, dat de deelname aan de sportweek niet vermindert. „Deze eerste avond", al dus Burgemeester Warnaar, „is goed Ik hoop dat het ook de rest van de week zo zal gaan. Daarom wens ik U „Veel zonneschijn" en veel suc ces". Met het spelen van het Wilhel mus werd deze korte plechtigheid besloten. De heer Ververs reikte daarna de prijzen uit aan de groepen die in de wandelmars de beste prestaties had den geleverd. In de groep junioren ging de prijs naar de meisjesgroep van de Openbare Lagere School B met 213 punten. De gymnastiekver eniging T.O.O.S. behaalde in de groep senioren (ongeoefenden) de prijs met 228 punten, terwijl T.O.O.S een extra prijs kreeg wegens deel name met de grootste groep. In de groep senioren (geoefenden) werden de volgende resultaten verkregen: Kievit (Hazerswoude) 253 p., W.I.K. (senioren) 205 p. en W.I.K. (junio ren) 190 p. Tijdens de wande'.mars werden op het schoolplein tfcr de Oranjelaan een tweetal volleybal-wedstrijden ge speeld, nl. Salvo (Dames)P.W. I (Leiden) 0—2 en Salvo I—G.G.V. I (Leiden) 20. Zaterdag wasset slecht vygefe Bij de motorpolo wedstrijd was dan ook slechts een gering aantal toeschou wers. Zij hebben echter kunnen ge nieten van een mooie en spannende wedstrijd. Zowel de Vlaardingse ploeg als de mannen uit Breda kwa men herhaaldelijk tot gevaarlijke aanvallen, maar doelpunten bleven toch uit. 's Avonds werd een voetbalwed strijd gespeeld tussen W.S.E. (vete ranen) en Waddinxveen (veteranen. flink aantal toeschouwers heeft ge noten van de polowedstrdijen die, ook Dinsdagavond, in een verlicht zwembad gespeeld zijn. De Gouwe (dames)Schiedam 03; De Gouwe IISchiedam II 22 en De Gouwe IRobben (Hilversum) 35. Vooral de laatste wedstrijd was zeer mooi. Woensdagavond kwamen in de finale plaatselijk voetbal tegen el kaar uit Waddinxveen (Zaterdag middagelftal) en Waddinxveen II. Het eerstgenoemde elftal toonde zich de beste en gaat dus met de eer strijken. De korfbalwedstrijd UnitasTop (Sassenheim) eindigde in een'32 overwinning voor de gasten. Tevens werd Woensdagavond de uitslag bekend van de schoolvoet- balcompetitie. Winnaar werd het elftal van de Openbare Lagere School B met op de tweede plaats de Openbare Lagere School A. Drie en vier werden Mulo en Herv. school (Onderweg). De jongens heb ben allemaal goed hun best gedaan. Het was een succes. Trouwens dit laatste geldt tot nu toe voor de ge hele sportweek. Hopelijk wordt het weer de laat ste dagen wat beter. Mijnhard itiespijnpoeders. Doos 50 ct. Mijnhard! Hoofdpijnpoeders. Doos 50 ct. Alleen ECHT met de naam MIJNHARDT En hoe de oudjes" ook liepen, zij kwamen niet verder dan een gelijk spel, nl. 11. Terwijl de voetbal- -veteranen over het veld holden, de den in het zwembad de spelers van de Gouwe hun best de waterpolo- wedstrijden te winnen. De GouweII speelde tegen Pin- guins III (Woerden). In een zeer matig gespeelde wedstrijd toonde De Gouwe zich met 4—2 de meer dere. De Gouwe I kwam uit tegen Pinguïns I. Deze wedstrijd stond op veel ho ger peil. In de Waddinxveense ploeg waren het vooral keeper Den Oudsten en Van de rLinde en Brou wer die uitblonken. Door een over winning van 31 op de Pinguins is de Gouwe nu de leider van hun af deling (De Zijl) tot op één punt ge naderd. De tweede dag van de Sportweek werd besloten met een openlucht- filmvoorstelling. Maandagavond werden in de com petitie plaatselijk voetbal twee wed strijden gespeeld, nl. Waddinxveen 2—W.S.E. I 6—1 en Ibis—Waddinx veen (Zat.) 23. Tevens speelden de dames van W.S.E. een handbal wedstrijd tegen Donk uit Gouda. De gasten wonnen met 31. De Dinsdag stond in het teken van de zwemsport. Voor de natio nale 2' km. wedstrijd in de Gouwe startten 27 heren en 16 dames, ter wijl 4 dames deelnamen aan de (voor het eerst gehouden) 2 km. wedstrijd verplicht schoolslag zwem men. Hieronder volgt de uitslag: 2 km (dames) 1. Mary Kok (Rob ben) 29.29 min., 2 Leny de Wijs (Robben) 31.25 min. 3. Jopy Steffer (Robben) 31.27 min. 2 km (heren): 1. A. Kayser (Robben) 28.57 min. 2. H. Lammen (Robben) 29.29 min. 3. A. Swijghuisen (Dolfijn) 30.5 min. 2 km. schoolslag dames. 1. Tony Ham (Robben) 34.44 min. 2. G. W. Klein (Y) 34.52 min. Van de Waddinxveense deelne- mers(sters) aan de 2 km wedstrijd kwam als eerste dame binnen Mej. Nel van Dijken, terwijl de heer P. de Graaff bij de heren als eerste binnen kwam, waarmede hij voor de derde achtereenvolgende maal beslag legde op de wisselbeker. Aan de 2 km wedstrijd gingen vooraf wedstrijden voor dames en heren, jongens en meisjes gekleed zwemmen over resp. 600 m en 300 m. 6. 300 m meisjes: 1. Riet Kraan, 2. Connie de Bruin, 3. Tine van Beek. 300 m jongens: 1. Stef van Kemenade (nu definitief bekerhou der), 2. Leen Sol, 3,. Piet van Vliet. 600 m dames: 1. Nel van Dijken, 2. Wil van Triet, 3 Elly v. d. Krans. In deze wedstrijd kwam als tweede binnen de enige deelnemende heer, P. Ramp. We moeten nog vermelden dat de publieke belangstelling voor de di verse wedstrijden groot was. Een De leerlingen van de Alber- dingk Thymschool uit Den Haag brengen deze week een bezoek aan Waddinxveen in het kader van de uitwisseling van leerlingen van de openbare school A. Onder leiding van het hoofd der Haagse openbare school, de heer D. G. M. Verkerk fietsten 25 van zijn leerlingen Maandagmorgen naar Waddinxveen. Hier werden zij on dergebracht bij ouders van leerlin gen en oud-leerlingen van de open bare school A, die zich daarvoor zeer spontaan hadden opgegeven. Des middags brachten de gasten gezamenlijk met de leerlingen van de hoogste klassen van de school van de heer P. van Zonneveld een bezoek aan Gouda. Daar werd men met deskundige voorlichting rond geleid in de St. Janskerk voor een bezichtiging van de beroemde ramen. Na het fraaie stadhuis in ogenschouw te hebben genomen keerden de schoolkinderen weer te rug naar Waddinxveen. Ondanks het slechte weer brachten de leerlingen toch Dinsdag nog een bezoek aan de Reeuwijkse- en Sluipwijkse plassen. Hier bracht men o.m. een bezoek aan het bekende vissersbedrijf van de Gebrs. van der Starre, waar vooral de ijstorens veel belang in boezemden. Na een speeltuinbezoek gingen de jongelui met een rond vaartboot de plassen op. Het koude natte weer kon de uitstekende stem ming niet ten nadele beinvloeden. Hedenmorgen gingen de gasten naar de Carrosseriefabriek van Verheul waar zij werden rondgeleid in dit grote Waddinxveense bedrijf. Met veel aandacht werd de lezing gevolgd over de materialen waarvan de bus- sén voor binnen- en buitenland worden gebouwd. Hedenmiddag zul len zij tot besluit van deze uitwis seling nog een voetbalwedstrijd spe len. Dank zij de medewerking van ge meentebestuur, de Onderwijsinspec tie en de ouderis is ook deze uitwisse ling weer uitstekend geslaagd. De jongens en meisjes van school A zul len de komende wèek een tegenbe zoek brengen aan Den Haag, waar ook zij bij de ouders der leerlingen zullen worden ondergebracht. In 1953' heeft het bestuur van het Borgstellingsfonds voor Gouda en Omstreken zich tot de gemeente besturen gewend met het verzoek om verhoging van de bijdrage per inwoner. Het fonds ontving een bijdrage van 3,25 per inwoner. Na de verhoging wordt de bijdrage 5 cent per inwoner. De bedoeling isi de verhoogde bij drage te reserveren voor eventuele verliezen op borgstellingen.. Gezien het belang, dat ook onze ingezetenen bij de werking van het borgstellingsfonds hebben, stellen B. en W. voor op het verzoek gunstig te beschikken. Bij de behandeling van de ge meente-begroting voor 1954 is ge vraagd om een presentiegeld toe te kennen voor het bijwonen van com missie-vergaderingen. Uit het door B. en W. ingestelde onderzoek is gebleken, dat over het algemeen het standpunt wordt inge nomen, dat het presentiegeld voor commissie-vergaderingen wordt ge steld op de helft van het presentie geld voor de raadsvergaderingen. In verband hiermede stellen zij de raad voor aan Gedeputeerde Staten te verzoeken goed te keuren, dat voor het bijwonen van Commissie vergaderingen wordt toegekend een bedrag gelijk aan dé helft van het presentiegeld voor het bijwonen van raadsvergaderingen. In verband met de herziening van de salarissen der ambtenaren en de inwerkingtreding van de z.g. coördinatiewetten der sociale verze keringen en van de loonbelasting met ingang van 1 Januari 1954, is ook een wijziging aangebracht in de bepalingen inzake het verlenen van kindertoelagen aan de Rijksambtena_ ren. Deze wijzigingen betreffen o.a. Verhoging met 5 pet. van de mi nimum- en maximum bedragen der Kindertoelage. Verlaging van de leeftijdsgrens voor de aanspraak op Kindertoela ge voor valide, niet studerende kin deren van 18 jaar tot 16 jaar. Verhoging van de leeftijdsgrens voor de aanspraak op Kindertoelage voor studerende kinderen van 21 jaar tot 27 jaar. Gevolg gevende aan het verzoek van de Minister de 'bepalingen in zake de Kindertoelagen voor het gemeentepersoneel overeenkomstig het vorenstaande te herzien, stellen B. en W. voor de Kindertoelagever ordening te wijzigen overeenkom stig het ontwerp-besluit Het was Zaterdag jl. weer een belangrijke dag voor een 17-tal kin deren van leden van de Speeltuin vereniging „De Paddestoel". Zoals men zich wellicht herinneren zal, werd op 19 Juni jl. een ballonwed strijd georganiseerd i. v. m. de lan delijke speeltuindag. Zaterdagavond was hiervan wel het hoogtepunt; de prijzen zouden uitgereikt worden aan de gelukkigen. Daartoe had de secretaris der vereniging gastvrij de deuren opengezet, zodat het niet buiten in de kou behoefde te ge schieden. Om kwart voor zeven kwamen de eerste gelukkigen al aan, en het bleef lopen tot c.a. kwart over zeven. Toen waren er 15 win naars en winnaressen, met enkele ouders, aanwezig. Na een hartelijk welkomstwoord door de voorzitter begon deze met het uitdelen der prijzen, die beston den uit spaarbankboekjes op de Coöp. Boerenleenbank; zulks ter be oordeling van de spaarzin der kin deren, aldus de voorzitter. De prij zen werden gewonnen door de vol gende 10 kinderen: le prijs Gerardus Goosenaerts ƒ10; 2e prijs Johanna Klefweg ƒ7; 3e prijs Dick v. d. Laarse ƒ5; 4e prijs Johannes Kok ƒ2; 5e prijs Dicky van Prooyen 1; 6e prijs Johanna Wagensveld 1; 7e prijs Magda v. d. Laak 1; 8e prijs José van Offeren 1; 9e prijs Lienie v. Kooten 1, en 10e prijs door Gijs- bert Hofman 1. Als troostprijzen waren nog 7 presentjes aanwezig, wélke uitgereikt werden aan de volgende 7 kinderen: 1. Ineke v. d. Starre ,een doos met 100 gekleurde stuiters; 2. Mar ja van Leeuwen, ook een doos stuiters; 3. Wout Huizer Bassie, een leuk verhaal over een zeeman; 4. Jenneke Biesheuvel, een boekje getiteld „het paasfeest van Paul Petrovitch; 5. Theresia Rijs, boekje „Rob, zet de boel op stelten"; 6. Henny Versluis, boekje „De grote Veenbrand"; 7. Ria Monster, boekje „Het verloren schaap". Na de uitrei king werden de kinderen allen ge- tracteerd op een glas limonade mei wat versnaperingen, en de aanwe zige ouders en bestuursleden dron- j ken een bakje troost, waarna allen voldaan en tevreden huiswaarts j keerden. Vermeld dient nog te wbr-j aen, dat de kinderen, die reeds een spaarbankboekje hebben bij de Coöp Boerenleenbank, het bedrag van hun prijs er op bij geschreven krij gen. Met deze avond werd dus de kroon gezet op de ballonedstrijd, die door deze zeer actieve en v vooruit strevende vereniging gehouden werd op 19 Juni. Een woord van dank nog, j aan allen, vooral het gemeentebe stuur, die het mogelijk gemaakt/ hebben, die middag tot een succes te j maken. Gedurende de maand Juni werd aan de spaarbank van de Coöp Boerenleenbank ingelegd een bedrag van 158.227,05, en terugbetaald 119.100,38. Het laatst uitgegeven boekje is nr. 6985. De gemeenteraad zal Maandag 19 Juli, 's avonds 7.30 uur in open-| bare vergadering bijeenkomen. Aan de N.V. Carrosseriefa briek Verheul alhier, werd opdracht gegeven tot de bouw van 80 auto bussen voor de Haagse Tramweg maatschappij. Onder de varkensstapel van de veehouder H, A. V. aan de Bloe-g mendaalseweg is varkenspest uitge- broken. Reeds 16 dieren zijn hier- aan gestorven. Onze plaatsgenoot de heer H. C. W. Schildt slaagde aan het Kon. Gen. M.S.G. te Leiden voor het exa men 5-jarige cursus Werktuigbouw kunde.

Weekblad voor Waddinxveen | 1954 | | pagina 2