Weekblad voor Waddinxveen fHocckc de Vrouw. De Spieyd van de week Kris-Kras Uit het Parlement Sterke benen. NÜTSSPAARBANK te WADDINXVEEN 'No 476 Vrijdag"30 Juli 1954 10e Jaargang I Adres Redactie en Administratie: 1 Verschijnt elke Vrijdag 1 Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling -s Woendaés avonds inzenden I Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. II Is het verleden week met het Sta tuut voor de West een beetje veemd IHoegegqan, doordien grondwettelijke ^Bezwaren tegen de goedkeuring wer den aangevoerd en de staatsrechter lijke debatten zelfs een regerings- Brisis deden voorzien men weet, «jlat dit alles „met een sisser" afliep en dat de vereiste tweederde stem- «Inenmeerderheid in de Tweede Ka- Iner ruimschoots werd behaald ■nze vroegere Oost wou blijkbaar Voor de West niet onderdoen. 9 Na dagenlange informele bespre kingen lag eindelijk het protocol waarin werd besloten de Neder- Jands-Indonesisahe Unie op te hef fen gereed en wachtte de nieuwe re- ïeling voor de verhouding tussen ons land en Indonesië nog slechts op de ondertekening in een plechti ge zitting, toen bleek, dat een en ander nog niet in orde was. De for mele ondertekeningszitting moest worden uitgesteld, volgens het offi ciële commuiqué omdat ,4e Indone sische delegatie nog geen volledig contact met de regering in Djakarta heeft kunnen krijgen". De Indonesi sche delegatie zou op enige punten zijn afgeweken van de richtlijnen, die haar voor de onderhandelingen in Den Haag waren verstrekt.De heer M. Yamin, een lid van die In- Anesische delegatie, vertrok over- 'haast per vliegtuig naar Djakarta om het verschil in inzicht met zijn ■gering te bespreken. Hoewel niet Ö|kend werd gemaakt, waarop de 9igering tot tekenen bij de Indo- Bsische regering berustte, neemt men aan, dat dit de financiële en economische paragrafen van het pro tocol betreft. illn elk geval konden fotografen en filmoperateurs, die hun voorbe reidingen om de plechtige gebeur tenis te vereeuwigen reeds hadden génomen, weer inpakken en onver richter zake heen gaan. Dat zijn 'Jf eemde dingendie echter meer tot de massa spreken, dan het ge wone, dagelijkse. Wordt later de plechtige zitting gehouden, dan zal Klereen zich dit vreemd aandoende Htstel herinneren. *Het vreemde trekt. Dit merkten wij ook bij het statie-bezoek van Hfesident Coty aan onze Koningin. Van alle plaatjes die ter gelegenheid van dit prettige vriendschapsbezoek \|erden gemaakt, zal dat waarop men kon zien, dat de sleep van onze Koningin onder een wiel van een auto terecht kwam een onbeteke nend voorval de krantenlezer het meest bij blijven. Wreemde dingen gebeurden er trouwens toch de afgelopen week. Zci: hebben vele ooggetuigen gezien, d* bij Breskens een vliegtuig in zee stjrtte. De waarnemers konden de plaats nauwkeurig opgeven: in de Wielingen, drie kilometer uit de kust, tussen Breskens en Cadzand. Onmiddellijk werd een grootscheep se reddingsactie ondernomen, doch hoé men zocht en speurde, men vond noch olievlekken, noch wrakstukken of overlevenden. Bij alle luchtha vens in West-Europa werd geïnfor meerd of men misschien een vlieg tuig miste, maar nergens bleek er een te zijn vermist. Ja, een vreemde geschiedenis. Dat noemen de or ganisatoren van het Nationaal Ka- vpliek Thuisfront waarschijnlijk -k de onverwachte mededeling van WÊ Katholieke Radio Omroep, die plotseling z'n medewerking aan hun loterij-actie weigerde. Die samen werking was altijd uitstekend ge weest en heel wat guldentjes zijn dank zij die medewerking in de geldla van dat Thuisfront terecht gekomen. Nu zegt de K.R.O., dat hij voortaan slechts één grote actie per «Sr in z'n programma's zal opne- Imen. Eigenlijk niet zo vreemd als jHer op het eerste gezicht uit ziet: I te t$eel van het goede schaadt en als I m*H telkens weer „bedel-aeties" I ovefneemt, dan gaat bij de luis- teraars, de aardigheid er gauw I af. Voor de nieuwe actie „Parade" I S«fcften, beeft het Thuisfront nu de 'by werking ingeroepen en vebkre- gen van radio-Luxemburg. Van de „Parade" naar de operatie ■haakmat" is slechts een stapje, te mkr omdat die operatie „Schaak mat" mede aanslag is op onze.beur- Zij is een eendags loterij, geor- ■■seerd op 4 September om de fi nanciering mogelijk te maken van het internationale F.I.D.E.-Landen- tournooil954, dat te Amsterdam van 4 tot 29 Sept. zal worden gehouden. Het was uitermate vreemd, dat Ar gentinië, dat de organisatie van dit Wereldtournooi op zich nam en royaalweg had aangeboden, de scha kers een vrije zeereis te geven, te elfder ure liet weten, dat het geen middelen had om het tournooi door te laten gaan. Uit dit vreemde werd het goede geboren, dat de Stichting voor Internationale Schaaktraditie van Amsterdam spontaan aanbood, deze organisatie over te nemen. Hoe wel geen vrije reis kan worden aangeboden, worden de kosten hier van op 125.000 begroot. Binnen een week hadden de organisatoren een en ander voor elkaar. Als straks uit alle landen de vier beste scha kers hun krachten te Amsterdam gaan meten, dan heeft Nederland een enorm werk verzet en is onze naam door de gehele beschaafde wereld met bewondering genoemd. Tot besluit nog het bericht dat de historische Rotterdamse molen door brand vernield is. Jammer voor Rotterdam, dat nu zo ongeveer alle historische plekjes kwijt is. NIETS EN IETS. Wat kan een mens spoedig veran deren als hij van niets iets wordt. Je staat er van versteld hoe gauw of ze hun milieu vergeten zijn van waaruit zij de maatschappelijke lad der hebben bestegen. Maar hoe zij hun best doen zich de manieren, houding en kleding aan te passen, daarin slagen zij, die van niets iets worden, maar zeer slecht.-Je mag dan geluk gehad heb ben van een dubbeltje een kwartje IETS OVER OMGANGSVORMEN. We hebben allemaal wel eens mo menten in ons leven gehad, dat we niet wisten, wat we moesten doen. Ik bedoel, om maar eens een paar voorbeelden te noemen, tijdens een receptie, een feestelijke bijeenkomst, een gezamenlijk diner, een jubileum e.d. Je voelt je dan onwennig, ge neert je een beetje voor de anderen en je komt dan tot de conclusie, dat er eigenlijk iets aan je opvoeding mankeert. Dit laatste is natuurlijk helemaal niet bedoeld als èen onvriendelijk heid aan de betrokken opvoeders, in casu vader en moeder. Integendeel. Met de tijden zijn er veel zeden veranderd en de positie van de vrouw in het gezelschap van 1954 is geheel anders dan die van haar sexegenote een halve eeuw geleden. Vooral in dit opzicht is er verba zend veel veranderd en het is daar om niet te verwonderen, dat onze grootouders wel eens hoofdschud dend hun veto uitspreken over za ken, die vijftig jaar geleden onmo gelijk geheten zouden worden. „In onze tijd Ik schrijf dit artikeltje een paar dagen voor mijn vacantie begint en ik ben op het idee gekomen door een tweetal brieven van trouwe le zeressen. In dit artikel wil ik het eerst eens hebben over onze omgang met de buren. Want mevr. S. van E.Th. schrijft mij o.m.: „Mijn man heeft een flinke promotie gemaakt en wordt overgeplaatst naar een villa dorp. Wij beiden zijn maar van heel gewone komaf. Mijn man heeft zich echter door hard werken van de on derste sport ontwikkeld en krijgt nu een vrij verantwoordelijke functie. Wij krijgen een mooie grote woning en dit alles stemt mij, als zijn vrouw natuurlijk erg blij. Alleen zie ik erg tegen mijn nieuwe omgeving op. Want het is een deftige buurt en onze buren zijn allemaal autobezit ters, terwijl één van hen ook een tennisbaan heeft. Ik ben zo bang, dat ik me niet behoorlijk zal kunnen gedragen. Kunt U me niet wat goe de raad geven?" Natuurlijk, mevrouw Van E. En dan is mijn eerste, en belangrijkste te worden, maar die kwartjes ge worden dubbeltjes verloochenen heus hun vroeger milieu niet Ik ken toevallig ook zo iemand die wat geluk heeft gehad. Vroeger was hij maar gewoon arbeider, moest gehoorzaam zijn aan zijn chef en kreeg hij eens een akelig kar weitje op te knappen, dan stond hij maar te mopperen en zag met lede ogen, dat zijn collega een echt mooi werkstuk onder handen had. Toen kreeg hij een erfenisje en met dat geld begon hij een eigen bedrijfje. Dat is nu al een aardig poosje geleden en door de tijdsom standigheden bloeide zijn bedrijfje op. Nu heeft hij een man of twintig aan het werk. Maar hij is niet ge makkelijk voor zijn personeel en soms gebruikt hij erg grote en dikke woorden om toch maar te tonen dat hij nu baas is. Maar die grote en dikke woorden verraden zijn niets- zijn. Nu de vacantie-tijd voor zijn personeel aanbreekt doet hij erg raar. „Wat heb ik aan die week, het kost me dik geld, want productie heb ik niet en dan kijken ze (zijn personeel) nog naar de vacantie-toe- slag. Dat is helemaal een onding. Ik ga toch ook niet met vacantie; ik moet voor nieuwe orders zorgen. Dit zijn nog maar enkele uitdrukkingen van die „patroon". Ja, ja, als je van niets iets wordt, is het mogelijk op deze manier groot te doen. Ik vind het laf, om je per soneel uit te kafferen. Ja, hij is „baas", maar eerbied zal hij van zijn personeel niet ondervinden, ik heb zo'n vermoeden, dat ze hun schouders optrekken voor zo'n pa troon. Eén ding moet ik zeggen: Laten de patroons in Waddinxveen zieh dit niet aantrekken, want die „baas" die ik bedoel woont hier niet. Klach ten over patroons in ons goede dorp heb ik nog nooit gehoord, dus we moeten aannemen, dat alle werkers het best naar de zin hebben KRIS-KRAS advies: Gedraag U precies zo, als U bent: eenvoudig en gewoon. En schaam U helemaal niet, dat U, zo als- U zelf schrijft, van gewone komaf bent, want Uw nieuwe buren zullen de promotie van Uw man als ze zelf tenminste edele mensen zijn bewonderen en respecteren. Het antwoord op deze vraag heb ik speciaal in een artikeltje ver werkt, omdat ik weet, dat vele vrouwen (en ook mannen) zitten te tobben met de juiste omgangsvor men. Gelukkig is in de loop der laatste jaren vele overbodige en ouderwetse etiquette verdwenen, waardoor de omgang met elkander veel gemoedelijker en prettiger is ge worden. Nu U gaat verhuizen, maakt U zich de eerste 10 a 12 dagen in Uw nieuwe home geen zorgen over Uw buren. Wanneer u ze ziet groet u ze vriendelijk, en het initiatief tot na dere kennismaking laat U voor lopig aan hen over. Komt een buurvrouw of een buurman naar Uw toe, dan drukt U haar of hem de hand, beantwoordt de gestelde vragen zoals het hart U ingeeft en vóór U uit elkaar gaat zegt U: Mijn man en ik zullen het op prijs stel len, als U ons binnenkort eens wilt bezoeken om nader kennis met el kander te maken. Mogen we U daarvoor over enkele dagen een uit nodiging sturen? De etiquette eist, dat hierop door de buurvrouw of buurman toestemmend wordt geant woord. Bent U in Uw nieuwe woning he lemaal op dreef, dan kunt U een schriftelijke uitnodiging sturen (ook als U nog niet anders persoonlijk kennis gemaakt hebt dan met een groet over en weer). Een gewoon ge schreven briefje is voldoende. Dat stuurt U natuurlijk niet over de post, maar laat U door een dienst meisje of bij ontstentenis daarvan döor een Uwer kinderen bezor gen. U noemt een datum en het spreekt vanzelf, dat het een avond lijk bezoek wordt. Vóór 8 uur hoeft U niet op de komst te rekenen. Maar daarover straks nog het een en an der. U voegt in dit schrijven ook ongeveer deze passage: „Mocht U om een of andere reden deze avond verhinderd zijn, dan laten we het gaarne aan U over een datum te be palen, waarop wij die met genoegen voor U zullen reserveren". U wacht dan rustig op het ant woord. Dat mag zowel schrifelijk, mondeling als telefonisch komen. Denk er om, dat U nimmer twee verschillende buren tegelijk uitno digt (dus nooit op één avond). U weet immers niet, of deze beide buren met elkander overweg kunnen en zou dit niet het geval zijn, dan zoudt U beginnen met een gevaarlijke blunder. Evenmin nodigt U verschillende buren op verschillende avonden te gelijk uit. Neem b.v. aan, dat U buurman A uitnodigt op 23 Augus tus en buurman B op 24 Augustus en U krijgt van buurman B bericht, dat hij de uitnodiging op de 24e gaarne aanneemt, terwijl buurman A meedeelt, dat hij op 23 verhinderd is, maar graag op 24 zal komen. Dan zit U met bovengeschetst probleem. Wie moet U nu het eerste uitno digen? Nëem aan, dat U links en rechts buren hebt, en bovendien nog twee tegenover U. Rang of stand doet niet (meer) terzake. U nodigt het eerste Uw buren aan Uw rech terhand uit, zelfs al zou dat een spoorman zijn en de linker een bank directeur. Waarmee ik natuurlijk niets denigrerend wil zeggen van de spoorman. Daarna uw linkerburen, en ten slotte Uw overburen, de laat ste naar keuze. Na al deze bezoeken is men verplicht. U voor een tegen bezoek uit te nodigen, ter kennis making. En daar blijft het dan bij. Het is niet zo, dat het dan weer Uw beurt is om op het rijtje af te be ginnen. Hiermee zijn de kennisma kingsbezoeken ten einde, en gaat ieder weer over tot de orde van de dag. Wil men nauwer met U in con tact komen, dan merkt U dat wel. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat U zich behoort te gedragen als „de goede buur" uit het bekende spreekwoord. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat meneer zijn tuinge reedschap moet uitlenen en me vrouw haar keukeninventaris. Maar er kunnen zich omstandigheden voordoen, dat men elkaar als buren behoort bij te staan. Van groot belang zijn ook de ge dragingen van Uw kinderen. Als U verhuisd bent, zorg er dan vooral voor, dat Uw kinderen zich in de tuin en op de weg behoorlijk, be schaafd gedragen. Men let in de re gel het eerste op de kinderen en van hen hangt het dikwijls af, of de verstandhouding van het begin af goed zal zijn en blijven. De eerste indruk, die Uw buren van U nieuwelingen krijgen, is altijd de beste. Zorg er dus voor, dat die eer ste indruk gunstig zal zijn. Want er is niets vervelender, dan buren, die niet goed met elkaar overweg kun nen. Over de omgangsvormen op zo'n eerste avond van kennismaking hoop ik in een volgend artikel wat meer te vertellen. DORA WERTH. Ook de Eerste Kamer is aan haar eindspurt begonnen. Eind volgende week hoopt zij met zomervacantie te gaan. Voor het zo ver is, zullen onze Senatoren echter nog vrij veel werk moeten verzetten. Het is zo de gewoonte van de Kamervoorzitters om aan de Ministers te vragen wel ke wetsontwerpen nog vóór de va cantie moeten worden afgehandeld. Meestal komt er dan een lange ur- gentielijst, die keurig door ons Par lement wordt afgewerkt. Het komt voor, dat moeilijke ontwerpen op de urgentielij st worden geplaatst. De Ministers weten dat de Kamer in tijdnood zit en dat er dus niet veel tijd voor dat moeilijke ontwerp over blijft. Maar dat vliegertje gaat na- Het zijn sterke benen, die veel aandacht vragen, het zijn phenomenen die de weelde dragen; en die fel, verbeten, kilometers vreten, gierend langs de wegen bijna zelfmoord plegen, gele trui begerend, welhaast mensonterend, zwoegen in de bergen: reuzenen toch dwergen. Het zijn sterke benen, die vier zware dagen, na behoorlijk trainen al die lopers dragen. Schotten, Denen, Belgen, die de rijkdom zwelgen van de mooie streken waar zij vriendschap kweken. Monter, opgetogen richten zij de ogen naar de schone dreven, louter lust en leven. Sterk zijn ook de benen van dien ouden enen, die hem zonder zwoegen eerst naar Rome droegen en hem huiswaarts brachten zonder haastig jachten en hun taak vervulden. Opa Schram, mijn hulde SCHEEPERS Officieële Mededelingen DIENSPLICHTWET. De burgemeester van Waddinx veen brengt ter algemene kennis: 1. dat alle oproepingen voor de keuring van de lichting 1955 zijn verzonden; 2. dat de in 1935 geboren mannelij ke personen, die in een der Ne derlandse bevolkingsregisters zijn opgenomen, of daarin had den behoren te zijn opgenomen, en de oproeping voor opkomst ter keuring dan wel een bericht van niet-inschrijving nog niet hebben ontvangen, zich voor 1 Januari 1955 ter gemeentesecre tarie moeten aanmelden. Waddinxveen, 29 Juli 1954. De burgemeester voornoemd, A. OUDIJK, L.B. tuur lijk niet altijd op en het is niet meer dan een vriendelijkheid als de Kamer zich richt naar de wensen van de Regering. Zij is dat niet ver plicht, integendeel, zij kan geheel haar eigen werkwijze vaststellen. Het is echter begrijpelijk, dat men zich houdt aan de wensen van de Ministers. Zo komen er volgende week ver scheidene belangrijke onderwerpen aan de orde. In de eerste plaats de pensioenwet, zodat het dan zeker is, dat de aanpassingstoeslag vanaf 1 Januari kan worden uitgekeerd. Verder krijgt Minister Zijlstra voor de tweede maal het Soda-project te verdedigen, terwijl Minister Cals we.er eens het hoofd mag breken over de kernreactor. De andere ont werpen, die op de urgentielij st voor komen, zijn van minder gewicht. Het is dus wel zeker, dat de Eerste Kamer volgende week verscheidene dagen zal moeten vergaderen De Se natoren schijnen dit niet zo erg te vinden (de laatste jaren zijn er al tijd vergaderingen in Augustus. Maar ook de vele vacantiegangers zullen dit niet betreuren. Zelden be staat er zoveel belangstelling voor ons Parlement' als juist in deze zo mermaanden. Honderden maken van de gelegenheid gebruik om eens een kijkje te nemen in 's lands ver gaderzalen. In de Tweede Kamer valt niets meer te beleven, het is er kaal. Al les wordt reeds in orde gebracht voor de 14de September, de dag waarop de Middenstandsnota wordt DE VERSTANDIGE HUISVROUW ziet vooruit. ZIJ geeft elke week aan de bode van de OPHAALDIENST een klein bedrag mee. ZIJ heeft steeds op tijd het geld bij elkaar voor kleding, brandstoffen, verzekerings-premiën, belastingen, hypotheek renten, enz. kunt dat ook indien U zich aansluit bij de OPHAALDIENST van de Kanaalstraat 9 Telefoon 668 Bijkantoor van (Je Nutsspaarbank te Gouda

Weekblad voor Waddinxveen | 1954 | | pagina 1