NIEUWS uit owze Meubelmakers Halfwas Meubel makers Meubelspuiters Machinale Houtbewerkers flink Woonhuis WIE HEEFT Net Meisje besproken. De belangstelling is nu gericht op de oude vergaderzaal van de Staten van Holland, waarin thans de Eerste Kamer zetelt. De kijkers hebben deze week overigens niet zoveel geluk gehad. De debatten verliepen nogal tam, geheel volgens de verwachtingen overigens. Vrij uitvoerig heeft men nog gesproken over de „Europese Conventie voor de Rechten van de Mens". Een ver drag, dat tussen verscheidene Euro pese landen is gesloten en dat eigenlijk alles verbiedt wat de Duit sers en de Japanners tijdens de oor log hebben gedaan. In deze Conven tie zijn dus alle onmenselijke han delingen officieel verboden. Nu is het de grote vraag wat het nut is van zo'n stuk papier. Er zijn altijd landen, die deze Conventie niet wil len tekenen, laat staan dat zij zich zullen houden aan de inhoud van dit verdrag. De betekenis van deze „Conventie voor de rechten van de mens" moet men daarom zeker niet overschatten. Zij brengt practisch geen verandering in de bestaande toestand. Maar toch betekent dit bedrag een stap vooruit. Tot nu toe kan men als staat alleen morele eisen stellen wanneer in een andere staat de rechten van de mens wor den geschonden. Nu is deze materie voor vele staten gebracht op het ni veau van het bindend internationaal recht. Internationaal recht gaat bo ven nationaal recht. Juridisch heeft deze Conventie dus veel gewicht. De nestor van de Nederlandse po litici, Prof. Anema, bracht nog een principieel punt in het debat. Hij betreurde het, dat in deze rechten van de mens niet gesproken wordt over de bron van alle gezag: God. Dit is volgens hem een fout. En het behoeft geen betoog, dat de afge vaardigden van de andere confessio nele partijen het met deze stelling hartelijk eens waren. Ook zij wens ten een aanduiding in de richting, zoals Prof. Anema had bedoeld. Prof. Beaufort (kvp) merkte echter op, dat de Regering hier geen ver wijten mogen worden gemaakt. Wel iswaar heeft zij nagelaten om op dit punt iets te bereiken, maar de Ne derlandse afgevaardigden in Straats burg hebben dit evenmin gedaan. Bij een vorige gelegenheid is nl. ge bleken dat zo'n poging kansloos zou zijn. Daarom heeft men het nu maar niet meer geprobeerd. heeft "veel verband enz. nodig om. Ter gelegenheid van de ver jaardag van Prinses Wilhelmina, 31 Augustus, zal het fanfarecorps Con cordia een concert geven in de Sta tionsstraat op Zaterdag 28 Augustus, aanvang 7,30 uur. Het programma wordt later nog bekend gemaakt. Hopelijk werkt het weer dan me de, en als dan het publiek ook wat meer belangstelling toont (in ieder geval meer als vorige week Dins dag, daar de opkomst toen uitge sproken slecht was), zal het voor Concördia een voldoening zijn te concerteren ter ere van Prinses Wil helmina en zullen zij niet voor niets weken lang de nummers instuderen, en zich niet laten afschrikken voor een concert, met een slechte opkomst Ook wordt overwogen een geza menlijk concert met vrouwen- en mannenkoor te geven omstreeks van Kerstmis (Kerstconcert). Wanneer dit mogelijk blijkt, kan dat een pracht avond worden. Hopelijk kun nen wij hier later nog op terug ko men in dit blad. Onze plaatsgenoot Gerrit Ho- gebrug, leerling van de Chr. U.LO. te Boskoop, slaagde te Gouda voor het Mulo-diploma A. Vorige week Donderdag wa ren vele ouders aanwezig op de kleutermiddag van de Volksonder- wijs-kleuterschool aan de Brug. Vanzelfsprekend stond de kleuter in het middelpunt. Onder leiding van de onderwijzeres, mej. Smit, presenteerde de kinderen zich in sa menspraken, duetten en spelen, ter wijl tot slot een poppenkastverto- ning gegeven werd, waarvan de poppen door de kinderen zelf wa ren gemaakt. Het is verbazend wat ook deze kleuters presteerden. In de pauze hield de voorzitter van Volksonderwijs, de heer Ver vers, een warm pleioooi voor het kleuteronderwijs. Deze middag, zei spr. werd weer voloende aangetoond dat de tegenwoordige kleuterscho len geen bewaarscholen meer zijn. Het is verheugend dat het gemeen tebestuur dit werk stimuleert door het geven van subsidie al kan er volgens spr., gezien het vele werk voor goed kleuteronderwijs, niet ge noeg op aangedrongen worden, dat dit werk geheel door de overheid wordt gedragen. De heer Ververs dankte mej. Smit voor het vele werk dat zij in het belang van de kleuters verzet en de heer Blonk voor de samenwerking die er is tus sen lagere school en kleuterschool. Nadat de kinderen waren getrac- teerd, .behoorde ook deize middag tot het "verleden en gingen ouderen en jongeren voldaan huiswaarts. Donderdag 21 Juli jL boden de heer en mevr. Hoogendoorn het personeel van de N.V. Houthandel v.h. Firma J. en G. Alblas een ge zellige dag aan ter gelegenheid van hun 40-jarige huwelijksherdenking. Er werd een reis gemaakt met autobussen en tevens zorgde het mooie weer ervoor, dat de dag zeer is geslaagd, vele mooie plekjes in ons land werden bezocht, 's avonds werd een diner gebruikt te Utrecht, waarna de reis weer op huis aanging. Het uitstapje dat met circa 125 personen werd gemaakt had een vlot en prettig verloop. Het personeel dankt hun directie voor deze feestdag. Door het architectenbureau P. D. Stuurman Zn is aan de fa Rehorst, alhier, de verbouw opge dragen van de Spijsfabriek van de fa. Broer alhier, voor de som van 95.146.—. Aan onze plaatsgenoten T. Poortermans en G. Verwoerd werd op de Goudse Huishoud- en Indu strieschool een diploma uitgereikt voor de primaire opleiding. G. Be rends ontving het diploma huis naaister, terwijl A. Hageman een be wijs 3 jaar naaien ontving. Voor het gehouden Midden standexamen slaagde onze plaatsge noten E. J. van Beek, C. Burger, C. van der Spek, J. A. Doeleman. Zij werden opgeleid door de heer J. H. Visse. De heer W. Berends alhier, slaagde te Vlissingen voor het di ploma scheepswerktuigkundige. Mevr. Hogervorst alhier, heeft van het Franse Consulaat bericht ontvangen, dat haar zoon Jacobus op 8 Mei bij Dien Bien Foe krijgs gevangen is gemaakt door de rode troepen. De heer Hogervorst, die tieel uitmaakt van het Vreemdelin genlegioen, schijnt in de strijd om deze vesting gewond te zijn geraakt. Bij de afrit van de Rijksweg raakte het elfjarig dochtertje van de heer Van Mourik van de Zuide lijke Dwarsweg, die achter op de bromfiets zat, met de voet een paal tje, waardoor ze van de bromfiets viel. Met een hersenschudding is zij in het Van iterson Ziekenhuis te Gouda opgenomen. Maandag reed een vrachtauto zodanig tegen het huis van de heer Van de Water, aan de Wilhelmina- kade op, dat de dakgoot van het huis werd afgerukt. De gehouden collecte ten bate van de A.V.O. heeft opgebracht 92,34. Na 7 jaar als Wijkzuster aan het „Groene Kruis" in onze gemeen te werkzaam te zijn geweest, zal zus ter IJ. Bartlema naar Rotterdam vertrekken, waar zij is benoemd tot hoofd van de Herv. Wijkverpleging, aldaar. Zuster Bartlema was een ge ziene persoonlijheid in onze gemeen te, daar zij niet alleen als wijkzus ter haar krachten gaf, maar ook op verschillende andere terreinen o.a. onder de jeugd, werkzaam was. Voor het middenstandsexa men slaagde onze plaatsgenoten W. Burger, A. Biesheuvel, J. Hofman, G. HofmanVan Nielen en C. van der Spoel. Zij werden opgeleid door de com binatie van middenstandsleraren, alhier. Van de Ned. Associatie voor Practijkexamens slaagden de heren G. G. Bregmans en J. Beider voor het examen Moderne Bedrijfsadmi nistratie en de heer G. A. de Maat voor het Practijkexamen Boekhou den. Opleider was de heer A. G. de Ruijter, Accountant, Leraar M.O. Handels- en M.O. Staatswetenschap pen te Boskoop en Gouda. BURGERLIJKE STAND. Aangiften van 22 t.m. 28 Juli 1954. Geboren Aris z. v. H. Molenaar en J. de Jon, Tweede Bloksweg 16; Nelly d. v. J. Verwey en A. Verhoef, Ieplaan 88; Cornelis Gijsbertus Marie z. v. G. J. F. Droog en A. E. de Korte, Aca ciastraat 68. Ondertrouwd: P. J. van der Kleij en C. de Heer. Gehuwd: M. Asscheman en W. van Son. Overleden: Cornelia Anna van Kats 61 jaar, e.v. J. C. Moons. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden1 rubberlaars; 1 grijze autoped; 1 knot zwarte sajet. Verloren: 1 rozenkrans; 1 rood schoudertasje; 1 pas; 1 zakdoekje; 1 meisjesmantel; 1 doublé armbandje; 1 groene hoed. INGEZONDEN De E.H.B.O. vraagt even Uw aan dacht. Zoals U in de advertenties hebt kunnen lezen, is er een collecte van de E.H.B.O. van 5-12 Augustus. Alwéér een collecte? denkt U mis- schien, er gaat bijna geen week voor- 5 bij of er is wel de een of andere col lecte. Maarook de E.H.B.O. doeltreffend bij eventuele ongeluk-1 ken te kunnen helpen. Ook in Wad-| dinxveen moeten meerdere verband- posten komen. Denkt U zich eens in, als U of een van de Uwen een on geluk overkomt en er zijn wel men sen om te helpen (gedipl. E.H.B.O. ers) maar er is geen verband, spal ken, draagbaren, enz. Waddinxveen, dat kan anders als U helpt, als straks de collectanten komen en U geeft met milde hand. Dan kunnen ook wij in Waddinx veen zeggen: In de stad of op platte land, Wij houden met elkaar de E. H.B.O. in stand. Het bestuur E.H.B.O. Predikbeurten op Zondag 1 Aug. '54 Ned. Herv. Kerk 9.30 uur Ds J. van der Haar 6.30 uur Ds Th. G. Vollebregt, R'dam Wijkgebouw Bomenwyk 9.30 uur Cand. J. C. Schuurman Hillegersberg 6.30 uur Ds J. van der Haar Geref. Kerk 10 uur Ds H. van Rhijn, Leeuwarden Wet en Evangelie 9.30 Ds A. Offringa, Scheveningen Chr. Afgescheiden Gemeente 9.30 uur en 5 uur Leesdienst Dinsdag 3 Augustus nam. 7 uur Ds A. Bijkerk van Sliedrecht Rem. Geref. Gemeente geen dienst Zondagsdienst wordt waargenomen door dr J.W.H. Helleman. SPORT IN 'T KORT W.Z.C.—DE GOUWE. In de uitwedstrijd tegen B.Z.C. uit Bergambacht heeft de Gouwe het niet verder dan een gelijk spel kunnen brengen, nadat de rust met een 2-1 voorsprong ingegaan was, werd door een strafworp gelijk ge maakt. Weer was het Brouwer die de stand op 3-2 bracht. Maar van Wijngaarden maakte een dankbaar gebruik van een fout in de achter hoede en bracht de stand op 3-3. De Gouwe was in deze wedstrijd niet de mindere, maar door het snel invallen van de duisternis waren de Gouwe-spelers in het nadeel, door dat met blauwe mutsen gespeeld werd. Zaterdagmiddag heeft het eerste zevental opnieuw tegen B.Z.C. ge speeld op het kringtournooi te Schoonhoven. Zij klopten B.Z.C. met 4-1, speelden gelijk tegen een G.Z.C. comb, en namen de eerste prijs mee naar huis. De stand in de competitie is thans: 22- 8 20-15 17-24 15-21 13-18 Het belooft een spannende strijd te worden a.s. Zaterdagavond, dan is het de finale, de Big-Match. En ge zien de sensationele uitwedstrijd zullen beide ploegen zich moeten ge ven voor wat ze waard zijn. De Overwinnaar is kampioen. Het is nog nooit in de geschiedenis van de Gouwe voorgekomen dat zulk een hoge plaats als thans door de Gou we bezet wordt, ingenomen geweest is. Het tweede zevental zal de strijd aanbinden tegen S.V.H. 4 en de da mes gaan te water tegen R.W.H. WANDELSPORT Ook Waddinxveen levert zijn deelnemers aan de vierdaagse te Nij megen. Mej. M. G. Steenland wan delde met de Girodienst en wacht meester J. Buwalda loopt de vier daagse voor de 7e maal. VOETBAL In een sportieve wedstrijd heeft Waddinxveen I Rockanje I met 5-2 geklopt. Rust 1-2. BEFAIR—IBIS COMB. 3—4. Daar deze wedstrijd op een niet zo hoog peil stond, wisten de wit- zwarten deze ontmoeting te winnen. Nadat Pols het eerste doelpunt had gemaakt, zorgde Ibis voor de gelijk maker. Hij maakte ook het tweede doelpunt en de stand voor Befair kwam op 21. Ibis maakte weer spoedig gelijk, zodat de rust met 22 inging. Na de hervatting was Befair steeds in de aanval, bij een vrije schop op het doel van Ibis werd door de Graaf hard ingescho ten 32. Jongeneel nam dit niet en passeerde de verdediging van Befair en sloeg kansloos doelman Hoek 3—3. Monster zag echter kans er 4-3 van te maken voor Befair. Voor deze week is vastgesteld Boskoop comb. Z—Befair comb., aanvang 3.30 uur. Befair-juniorenBoskoop junio ren. Aanvang 2.30 uur.. POSTDUIVENVERENIGING DE SPERWER Wedvlucht Vilvoorder, Uitslag: P. Metselaar 1 24 29 32 5 577; Jac. v. d. Zijden 2 6 8 11 17 20 23 61; N Rupke 3 10, Abr. v. d. Graaf 4 37 65; W. v. d. Water 5 16 54 64 67; I. de Graaf 7 41 56; Fr. Rip 9 18 19 25 53; P. Boon 12 33 46 48 58; H. van Dijk 13 40 49 66 69 79; C. Versluis 15 71 76; A P. v. d. Graaf 21 39 46 60; L. Hoogerdijk 26 34 35 62 75; Jac. de Beer 27 28 43 51 78; I. Roggeband 30 38; Ringelenstein 31 36 47 57; P. Vink 44; H. v. d. Berg 22 42 50 70; Nic. v d. Zijden 63; W. v. d. Jagt 68 72 73. POSTDUIVENVERENIGING DE ZWALUW. Wedvlucht Roermond, 133 km. Los 13.30 uur. Aankomst le duif 3 45.13 uur. Aankomst 38e duif 4.51.43 uur. Uitslag: L. W. Versluis 1 3 10 11 20 23 26 30; F v. d. Weel 2 9; P. Tamerus 4 14; T. Baan 5 6 13 18 D. Lagrand 7 9 28; W. Boon 8 25; T. Boere 12 33 34; H. Russcher 15 17 27 31 32; Stubbe 16 29 36; C. de Lang 21; Groenendijk 22; I. N. de Wit 24; S. Hogendoorn 30; P. Loen- dersloot 37; Abr. de Bruin 38. OP ZOEK NAAR CLANDESTIENE LUISTERAARS. Met een PTT-opsporingsambtenaar op pad. (Vervolg II) „Er is niks te verdienen". We begonnen Maandagmorgen in een niéuwe woonwijk. Alle huizen zijn nog niet eens gereed. Er komt een verhuiswagen aanrijden voor de Zijl 7 5 1 1 11 de Gouwe 7 4 2 1 10 Pinguins 8 3 0 5 6 D.V.Z, 7 2 1 4 5 B^Z.C. 7 1 2 5 4 luistervergunning. De vrouw des huizes zegt met triomfantelijk gezicht: „Het is ons toestel niet. huurkoop. Het is dus nog eigendom van de firma". Maar dit verweer baat niet. De houder is verplicht radiobelasting te betalen, onverschillig of hij al dan niet het toestel zijn eigendom kan noemen. Voor een geleend toe stel b-v. moet men eveneens beta len. Hier blijkt onwetendheid in het spel te zijn, dus volstaan we met het afgeven van een waarschuwing. Dat zal wel in orde komen. Er worden in deze straat nog en kele steekproeven genomen. Maar meestal is de zaak in orde. Welis waar ontbreken dikwijls de radio zegels, maar dan volstaan we met te adviseren: koop ze vandaag nog en plak ze op. Als U straks het vol le bedrag aan zegels moet kopen, is het misschien moeilijk. We stappen verder op. Gaan huis in, huis uit. Het aantal waarschu wingen groeit, maar het aantal ver baaltjes eveneens. een der woningen, waar de schilder nog bezig is. Ja, ook hier heerst wo ningnood. De ambtenaar heeft een lijstje bij zich van „verdachte" adressen. Dat zijn adressen van mensen, die enige maanden geleden eén radiotoestel hebben gekocht, maar nog steeds geen luistervergunning hebben aan gevraagd. Die adressen krijgt men van de radiohandelaren, welke ver plicht zijn een register aan te hou den van verkochte toestellen. In deze straat zijn 3 van die ver dachte adressen: nummers 7, 9 en 26. We bellen aan op nummer 7 en een vrouw doet open, de afwasdoek in de hand. „Morgen, mevrouw, hebt U een radiotoestel in huis?" „Ja, hoor, we zijn al voorzien. Er is niks te verdienen". „Pardon, mevrouw, we zijn van de P.T.T.', dienst Luistervergunningen. Ik zou graag Uw toestel even willen zien. De vrouw verschiet van kleur en de ambtenaar geeft me zacht even een por. Dat betekent: We hebben beet. Schoorvoetend zegt de vrouw: „Komt U maar even binnen. Het geen we doen. Op de mat vegen we behoorlijk onze voeten, want de nieuwe straat lijkt voorlopig op een modderpoel. We volgen haar naar de achterkamer, waar een nieuw, modern toestel staat. De ambtenaar draait aan de knop, want hij moet het bewijs hebben, dat het toestel werkt. En even later klinken de „ar beidsvitaminen" door de kamer. De ambtenaar knikt. „Mooi toe stel. Mag ik Uw luistervergunning even zien?" En dan komt het hoge woord er uit: „Ja, mijn man heeft het nog steeds vergeten aan te vragen". Het oude liedje, dat de P.T.T.- man wel kent. De gebruikelijke rou- tinevragen volgen: „Hoe lang hebt U het toestel al? Waar gekocht?" In dit geval is de vrouw eerlijk. Haar antwoorden kloppen met de gege vens. De ambtenaar maakt enkele aan tekeningen. En strijkt de hand over zijn hart. Hij had proces-verbaal kunnen opmaken, maar volstaat voorlopig met een waarschuwing te geven. „Vandaag nog een luisterver gunning aanvragen en opgeven, dat U het toestel van 6 Maart af hebt. En van die tijd af zegels plakken. Binnenkort kom ik nog even kijken. Zorgt U er voor, dat alles in orde is, want anders krijgt U alsnog een proces-verbaal". De vrouw is opgelucht .en we wor den vriendelijk uitgelaten. Op nummer 9 is niemand thuis, of men heeft er al de lucht van ge kregen, dat wij op pad zijn. „Komt wel in orde", zegt mijn maat. En we stevenen naar nummer 26. Maar onderweg blijft de ambte naar plotseling staan. Hij kijkt naar een andere nieuwe woning en gaat er meteen heen. Intuïtie. Na aangebeld te hebben, doet er een man open. De gebruikelijke vragen worden gesteld en we komen binnen. Er staat een radiotoestel en er is ook een luistervergunning. Maar die is niet op tijd ingeleverd, al drie maanden verlopen en er is geen enkele zegel op. Vijftien maan den op achter, constateert de amb tenaar en waar de man niet van plan bleek te zijn onmiddellijk 15 gulden neer te tellen, werd proces verbaal opgemaakt. Als we weer op straat staan, vraag ik: Hoe kwam U er eigenlijk bij, om zo maar hier aan te bellen?" De ambtenaar lacht geheimzinnig en haalt de schouders op. „Dat weet ik niet. Noem het intuïtie, ingeving van het ogenblk, of hoe je wilt. Dat heb ik wel vaker en meestal heb ik het dan ook aan het goede eind". Op nummer 26 hebben we ook weer beet. Wel een toestel, geen We komen bij iemand, die een vrij ouderwets toestel heeft staan. Geen knisterveirgunning aanwezig. „Ja", protesteert de eigenaar, „ik heb 't toestel koud een week in huis. Die vergunning wordt wel aangevraagd". Intussen bladert de ambtenaar eens in zijn boekje en zegt dan: „Twee jaar geleden bent U al eens veroordeeld tot een tientje boete en verbeurdverklaring van Uw toestel, niet?" Daarop reageert de man niet, doch zegt alleen: „Ik heb het toestel koud een week in huis. Vanavond wordt de vergunning wel aange vraagd". „Van wie hebt U het gekocht?" „O, van een emigrant. Hij is juist vorige week vertrokken naar Cana da". „Met welk schip? Hoe heet die emigrant? En waar woonde hij?" Gek, dat een mens z'n geheugen dan plotseling verstek laat gaan. „Ja, welk schipdat heeft hij niet gezegd. En hoe die emigrant heette? Jansen, dat heb ik wel ver staan. Waar hij woonde? Tja, dat heeft hij niet gezegd. Ik ontmoette hem in een café en hij heeft het toestel hier gebracht". Van het hele verhaaltje wordt na tuurlijk niets geloofd. Proces-ver baal volgt en het toestel wordt ver zegeld. De rechter moet t.z.t. maar beslissen, of het al dan niet in be slag wordt genomen. De huidige eigenaar wordt er zelf de beheerder van Is het er straks niet meer, of zijn de zegels verbroken, dan loopt hij kans gearresteerd te worden, want het toestel is vanaf dit ogen blik eigendom van de P.T.T. Op straat schiet ik in een lach. „Die naam.Jansen. GEVRAAGD voor spoedige indiensttreding en leerlingen voor alle vakken, ook diegenen die de Ambacht school verlaten, komen in aan merking. Aanmelden persoonlijk of schriftelijk Meubelfabriek J. P. van Laarhoven v.h. N. V. van Rijs Tweemanspolder Zevenhuizen Te koop: op eerste stand in het centrum van Wadddinxveen. Leeg te aanvaarden- Br. onder no. 476-2 bur. v. d. bl. mijn Lijmtangen gin gebruik? Gaarne teruggebracht bij W. BRANDHORST, Noordkade Gevraagd in klein gezin voor dag of dag en nacht (liefst voor d. en n.) Zelfstandig kunnende werken. MEVROUW SPAAS. Kattensingel 4, Gouda (wordt vervolgd)

Weekblad voor Waddinxveen | 1954 | | pagina 2