Weekblad voor Waddinxveen Illfs De Spie&d van de week Kris-Kras PRinses iRene 15 jóar. fttoedec de Vrouw Uit het Parlement NÜTSSPAARBANK te WADDINXVEEN No 477 Vrijdag 6 Augustus 1954 10e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. De CaubergJaren geleden, in de oorlogsdagen, hebben wij eens een nachtelijk luchtalarm in Val- kenburg, de onvolprezen vacantie- <5 plaats in het Limburgse Geuldal tl meegemaakt. Daar. diep in de berg waren wij veilig voor de luchtaan vallen. Nu.... kunnen de vacantie- gangers er veilig zijn voor het slechte weer, omdat men in drie grotten, op twaalf meter diepte, een aquarium heeft ingericht onder de naam richtergrube. In 22 geweldige bakken leven daar nu duizenden vissen, die zeker het bezichtigen waard zijn ook als het weer slecht is. Nu wordt vande bouw vakarbeiders beweerd, dat als die met vacantie gaan, je beter thuis kan blijven dan is het altijd slecht weer. Geen regel zonder uit zondering en het zou voor „de bouwvakken" deze eerste week van Augustus al heel raar moeten gaan, wilden zij het niet beter treffen dan de vacantiegangers van Juli. De cij fers hebben aangetoond, dat Juli 1954 even nat, even somber en even koud was als diezelfde maand in 1919 of in 1907 en dat dit drietal- Juli-maanden tot de slechtste van ide laatste 100 jaar behoren. i Laten wij dus maar aannemen, dat de bouwvakarbeiders dit jaar bof- 1 fen. Zij stonden er in elk geval be ter voor dan de arbeiders van de papierfabriek Van Gelder en Zonen te Renkum. Deze mensen moesten worden opgeroepen om hun nog niet begonnen vacantie uit te stellen, doordien het bedrijf te Velsen door een geweldige brand werd geteis terd. Een der gigotste machines jfvoor de fabricage van krantenpapier «werd totaal vernield en hoewel de schade op geen duizenden is te ■schatten, werd aangenomen,, dat het «productieverlies aan krantenpapier «op ruim 12 procent kan worden ge- schat. m Dat men alles zal doen om dit pro- ductieverlies zo klein mogelijk te doen zijn, bewees wel de oproep aan „de Renkummers" hun vacantie hiervoor uit te stellen. Met een „pech gehad" zullen zij hun eerste vacantiedag weer gewoon aan het werk zijn gegaan. In hoever de pa- piervoorziening van onze bladen tengevolge van deze brand zal heb- ben te lijden, zullen we moeten af- wachten. Pech gehadMet deze luchtige I uitspraak kunnen wij de noodlottige J klap, die een wachtmeester der Rijkspolitie toediende aan de 23-ja rige kaashandelaar Karei van der Vliet te Vinkeveen niet kwalifice ren. Daar was die dag de Mid- t denstandstentoonstelling „Vivet" ge- lopend. Bij de sluiting hadden enige [jonge mensen, onder wie genoemde [Van Vliet, weinig haast om heen te |gaan. De politie bemoeide zich er- nee en toen de zachte dwang zoals »ht heet, weinig hielp, werd Van «Vliet bij zijn kraag genomen en met /'ben paar fikse klappen met de gum- pnistok tot ander inzicht gebracht. Zo iets komt meer voor. Het nood lot wilde echter, dat de jonge man Pop een zeer dun plekje van zijn [gsehedel werd geraakt, met het ge- Bvolg, dat hij enige uren na die klap slaan de gevolgen ervan overleed. ■Ons medeleven gaat uit naar het ■slachtoffer van deze geringe over treding, naar diens moeder, wier Kostwinner de verslagene was, maar -pok naar de man die deze ongeluk- kige klap toebracht. ;4; Een andere klap, die meer dan erg aankwam, werd een 75-jarige wedu we te Leiderdorp toegebracht Een gruwelijke misdaad werd daar kort nadat zij was gepleegd, ontdekt. De itveduwe, die eigenares was van een gantal huisjes, werd uit hebzucht in "koelen bloede en waarschijnlijk met ^foorbedachte rade vermoord. Het briefje, dat de moordenaar voor een raam had gezet en dat vermeldde: jÉAfwezig tot 15 Augustus", was blijkbaar vooraf dn blokletters ge schreven. Gelukkig is dat deze moordenaar, die slechts 100, buit maakte, in korte tijd kon wor den opgebracht. Van pech kan men evenmin spre ken bij het noodlottige begin van de vacantiereis der familie Nieveen uit Sneek. Met vrouw en twee kinderen was ir. Nieveen in een auto op weg Nijmegen kwam zijn wagen in bot sing met een militaire wagen, met «Bt gevolg, dat de man werd gedood vr°uw ernstig gewond naar moest worden ge bracht. Een treurig begin van een vacantie. f Esperantisten gebruiken de vacan tie tijd om te congresseren Zo wordt deze week te Haarlem het 39ste We reld Esperanto Congres gehouden, met meer dan 2300 deelnemers uit 30 landen. Te zelfder tijd kwam te ^msterdam het 25ste internationale Esperantistencongres bijeen. De beste propaganda voor deze we reldtaal is wel, dat men er, ondanks de vele „moedertalen" geen verta lers of tolken nodig heeft. Als bijzonderheid diene vermeld, dat in de St. Bavokerk aldaar een godsdienstoefening gehouden werd in Esperanto. IJVER. Nu heb ik, klein eenvoudig bur germannetje, het in mijn hoofd ge haald de laatste vier weken aante- kening te houden van het aantal ge slaagden vóór alle mogelijke exa mens. Uit zoveel mogelijk kranten heb ik die gegevens gehaald. Nou zeg, ik heb bijna vier schoolschrif ten vol geturfd. U weet toch wel wat turven is? Een turf is vier ver ticale- en één horizontale streep. In dat turven is veel tijd gaan zitten, piaar dat is met elke hobby het ge val. Ik heb er nu een dikke punt achter gezet, trouwens de meeste examens zullen nu wel zijn gebeurd en ik ben mij ervan bewust, dat ik nog lang niet alle geslaagden heb geturfd. De schrik slaat je in de benen als je er over gaat denken of er nu voor al die geslaagden wel functies zijn in ons goeie Holland. Ik weet wel dat er ongeveer 80.000 geschoolden een betrekking kunnen krijgen, maar die duizenden geslaagden zijn nog geen geschoolden. Maar daar wil iij het nu niet over hebben. Wat mij in die vier weken is op gevallen, is, dat er met zoveel ijver gestudeerd wordt. Want er zijn toch massa's geslaagden, die in hun vrije uren hebben gestudeerd met het vooruitzicht, als het zo zeer begeer de diploma behaald zou zijn, een betere functie te kunnen bemachti gen, wat ook inderdaad in vele ge vallen lukt, mede doordat de werk gevers een soort afkoopsysteem toe passen bij het vragen van perso neel,. fff Maar van die ijver heb ik staan kijken. Als je zo eens langs de straat kijkt in de avonduren, zie je dik wijls veel jongemannen en -vrou wen hun tijd verdoen. Toch ben ik innerlijk trots op on ze jeugd (die het grootst percenta ge behalen van de geslaagden,) want het bewijs toch wel, dat er nog fut in de jonge generatie zit. We moeten alleen een klein beet je te doen hebben met die, die niet slaagden. Dat zijn de .zg. zwakkelin gen, maar er zijn velen onder, die nog met meer ijver gestudeerd heb ben dan hen die slaagden. Maar he laas, zij zijn de slachtoffers van de studie en ookthuis. Zo worden lelijk aangekeken, moeten hele zede- preken aan horen en worden het zwarte schaap. Laten we als ouderen voortaan goed weten wat we doen, als onze kinderen voor een of ander examen niet slagen KRIS-KRAS. W-K. Geheel Nederland stond weer op nieuw in het teken van Oranje, wamt voor de vijftiende .maal vierde onze prinses Irene haar verjaardog. Haar geboorte op 5 Augustus 193'9, vlak voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog, was niet al leen een „blijde gebeurtenis" voor het Huis van Oranje, maar voor het gehele Nederlandse volk. Zoals men zich herinnert, bracht zij haar eerste levensjaren door, ver verwijderd van haar geboorteland. In Canada groeide zij met haar zusje, prinses Beatrix, voorspoedig op en de te rugkeer van het koninklijke gezin uit de ballingschap was voor ons al len een reden tot grote vreugde en dankbaarheid. Opgegroeid tot jonge dames, zien wij nu onze twee oudste prinsessen zich in het publiek bewegen met een vlotheid en een charme, die ook het koninklijk eehtpaar eigen is. Dit is de grote verdienste van koningin en prins, die hun kinderen een opvoe ding geven zoals zovele ouders hun kinderen doen, terwijl deze opvoe ding voor sommige ouders een in spirerend voorbeeld kan zijn. „Een Koningskind heeft een ge makkelijk leventje" luidt het gezeg de, maar in de praktijk blijkt hier van niet veel waar te zijn. Konin gin Juliana en prins Bernard laten niets achterwege wat de opvoeding van hun kinderen ten goede kan ko men. Zij gaan gewoon op school, en het Nederlandse volk is al gewend aan een simpel berichtje als. „de prinsessen zijn naar een hogere klas bevorderd" aan het eind van een schooljaar, bewijst wel, dat er in paleis Soestdijk ook en misschien wel vaker dan men denkt, serieus gewerkt wordt en dat woorden als huiswerk, blokken, straf en onvol doende ook in het koninklijk gezin, evenals in elk ander gezin, wel de gelijk voorkomen. Daarnaast hebben de prinsessen ieder een schare van vriendinnen,, waaruit blijkt, dat verwaandheid en ijdelheid volko men vreemde eigenschappen zijn voor onze prinsessen en dat zij ook onder haar medeleerlingen zeer ge zien zijn om hun eenvoud en harte lijkheid, die hun van huis uit zijn bijgebracht. Irene Emma Elisabeth vierde nu haar verjaardag. Als jonge prinses heeft zij haar eerste officiële daden reeds verricht. Vier jaar geleden legde zij de eerste steen voor de herbouw van de in de oorlog totaal verwoeste Ned. Herv. Kerk in Lon den en juist enkele weken geleden heeft zij deze kerk plechtig geopend. Haar «aam het Griekse woord voor „vrede" is voor ons volk een begrip geworden. Moge zij deze heugelijke dag nog vele malen in goede gezondheid en temidden van het koninklijk gezin gedenken en moge haar naam het symbool blij ven van het grote ideaal, waarnaar bijna de gehele mensheid verlangt: vrede over de gehele wereld en een goede samenleving tussen alle vol ken. OMGANGSVORMEN. II. Visites, avondjes. In ons vorige artikeltje hadden we het over de omgangsvormen met onze buren, en wel in het bij zonder nadat wij verhuisd zijn. Het ging dus over de verhouding met onze nieuwe buren. En omgekeerd natuurlijk. Zoals gezegd eist de beleefdheid, dat we onze buren uitnodigen. En, zoals ik al zeide: niet allen tegelijk. Zodra dus de uitnodiging, om eens een avond te komen kennisma ken, verzonden en geaccepteerd is, treffen we voorbereidselen. Zo'n eerste burenavond houden we tot op zekere hoogte eenvoudig. Ook wat kleding betreft. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat de heer des huizes niet in zijn hemdsmouwen gaat zitten en u, mevrouw, b.v. niet een schort aanhoudt. U kleedt zich behoorlijk, doch eenvoudig. Vooral en zeer zeker als het eenvou dige buren betreft. U zorgt voor koffie, koek of ge bak (cake' is ook aan te bevelen) en de heer des huizes zorgt voor een „drankje". Met dit laatste moeten we toch min of meer oppassen. Hoewel het gilde der absolute geheelonthouders in ons land langzamerhand aan het uitsterven is, zijn er natuurlijk al tijd nog wel mensen, die om welke reden ook, beslist geen alcohol ge bruiken. Het is dus dienstig, als U op discrete wijze vóóraf tracht uit te vinden, of Uw avondgasten al of niet alcoholhoudende dranken ge bruiken. We nemen in eerste instantie aan, dat Uw buren geen geheelonthou ders zijn, en de heer des huizes zorgt voor wijn, advocaat, een li keurtje, b.v. Tip van Bootz, en een borreltje. Is het bijzonder warm weer, dan kunnen ook enkele flesjes bier ingeslagen worden. Maar dit is een uitzondering. Bier wordt door gaans op zo'n eerste kennismakings avond niet gedronken. In dit geval heet weer dus kunt U ook eventueel voor ijs zorgen. Hebt U een dienstbode, dan doet deze open, wanneer er gebeld wordt. Hebt U geen hulp, dan doet de heer des huizes open dus niet de gast vrouw, dat is geen gewoonte en als de gasten overjassen en/of man tels dragen, dan neemt de heer des huizes deze in ontvangst en hangt ze op de kapstok. U denkt er na tuurlijk om, dat er voldoende ruim te op de kapstok is. Dit meubel mag natuurlijk geen „pakhuis" zijn, als Uw buren gearriveerd zijn. In de gang en de kamer zijn alle eventueel hinderlijke obstakels ver dwenen b.v. kinderspeelgoed. Meneer begeleidt zijn gasten naar de voorkamer waarbij hij zegt: mag ik U voorgaan? En plaatst ze zó, dat de gasten met hun rug ten dele naar het raam gekeerd gaan zitten. Op dat ze U goed kunnen zien. Ook als U b.v. een zitje ver van het raam af hebt. Meneer heeft natuurlijk ook gezorgd voor voldoende (sigaretten en sigaren, plus een aansteker of een doosje lucifers. Voor wat de si garetten betreft, houdt U ook reke ning met de smaak der dames. Dit wordt nogal eens vergeten. (Heren zijn nu eenmaal ongewild min of meer egoïsten In de kamer begroet de vrouw des huizes de gasten. Men zet zich neer en praat even met elkander, er voor zorg dragende, dat de gastheer en gastvrouw vooralsnog het gesprek levendig houden. Er wordt een si gaar en een sigaret gepresenteerd en de heer des huizes geeft de da mes vuur, daarna de mannelijke gast. Na ongeveer tien minuten presen teert de gastvrouw koffie nadat zij geïnformeerd heeft, of beiden sui ker en melk gebruiken. Denkt U er om, dat het tegenwoordig gewoonte is om te zorgen voor afzonderlijke schoteltjes voor de koek. Die legt men niet op het schoteltje van de koffie. Dat is uit de tijd. Na ongeveer een half uur wordt voor de tweede maal koffie geser veerd en daarna is de taak der gastvrouw voorbij. De heer des hui zes namelijk serveert de dranken en vraagt natuurlijk op zijn beurt, wat de gasten willen drinken, waarbij hij niet vergeet op te sommen, wat er is. Verzuimd hij dit, dan kan b.v. de buurvrouw iets noemen, wat U niet hebt, en dat is altijd min of meer pijnlijk. Hebt U geheelonthou ders als gasten, dan dient U te zor gen voor coca-cola of limonade en beleefdshalve drinkt U dan ook bei den geen spiritualiën. Bjj een borrellje of likeurtje wor den z.g. zoutjes geserveerd (zoute krakelingen b.v.) en later op de avond kan de huisvrouw ook bon bons of chocolaadjes presenteren- Wat het gesprek betreft, vermijdt de politiek. Al zo vaak is gebleken, dat hierdoor meningsverschillen ontstaan. Natuurlijk kunt U tijdens het gesprek wel uitkomen voor Uw religie dat is zelfs Uw plicht, op dat Uw buren zullen weten, welke overtuiging U bent toegedaan. Denk er verder om, dat U nooit smalend of geringschattend gaat praten over bepaalde zaken of per sonen. Het beste is om U zelf in dit opzicht op de vlakte te houden. Ieder mens heeft zo zijn eigen hob bies, stokpaardjes en gedachten- gang. Zodra U bemerkt, dat iemand er een bepaalde liefhebberij er op na houdt, ga er dan over praten, tenminste als U er enigszins ver stand van hebt. Is dit niet het ge val, informeer dan naar bizonder- heden en Uw gast zal er graag over vertellen. Het is helemaal niet erg, als het gesprek zodanig wordt, dat de beide vrouwen met elkaar gaan converse ren en de heren eveneens afzonder lijk. Wanneer Uw buren om c.a. 8 uur zijn gekomen, dan eist de beleefd heid, dat ze vóór elf uur aanstalten maken om weer huiswaarts te gaan. Dan moogt U niet aandringen om nog wat te blijven. Ook dit hoort niet. U laat ze beiden uit. Dat wil zeg gen: U gaat met hen naar de gang en de heer des huizes helpt hen weer in de jas (mantel) en natuur lijk eerst weer de dame. U groet in de gang en blijft nog even in de deuropening staan, tot beiden weer op straat zijn. Onnodig natuurlijk te zeggen, dat wanneer U b.v. een bovenhuis bewoont dat dan de heer(heren) het eerst naar boven gaat, gevolgd door de dame(s) en van boven naar beneden gaat weer de dame het eerst en daarna de heer. DORA WERTH De Eerste Kamer gaat met vacan tie tot 14 September a.s. Maar zoals we vorige week reeds schreven, moet er de laatste dagen vóór het recès hard gewerkt worden. Tal van ontwerpen, die van spoedeisende aard zijn, passeren nog ijlings de ha mer van voorzitter Jonkman. Een van de meest sympathieke voorstel len, die z.h.s. werden aangenomen, was het ontwerp van Minister Beel om den pensioenen te verhogen met een aanpassingstoeslag vanaf 1 Ja nuari j.l. Destijds had de Tweede Kamer dit ontwerp in een ijltempo aanvaard, in de hoop, dat ook de Eerste Kamer dit zou doen. Maar de wijze mannen in de Senaat zullen deze wenk wel niet nodig hebben gehad, zonder meer zullen zij heb ben begrepen, dat de gepensionneer- den hopen op een spoedige uitbeta ling. De nood in de meeste gepension neerde gezinnen is hoog. En daarom was het begrijpelijk, dat dit wets ontwerp veel instemming ondervond. Hoogstens was er de klacht, dat de verbeteringen nog niet voldoende waren. Doch men koos het weinige DE VERSTANDIGE HUISVROUW ziet vooruit. ZIJ geeft elke week aan de bode van de OPHAALDIENST een klein bedrag mee. ZIJ heeft steeds op tijd het geld bij elkaar voor kleding, brandstoffen, verzekerings-premiën, belastingen, hypotheek renten, enz. kunt dat ook indien U zich aansluit bij de OPHAALDIENST van de Kanaalstraat 9 Telefoon 668 Bijkantoor van de Nutsspaarbank te Gouda

Weekblad voor Waddinxveen | 1954 | | pagina 1