Maak zelf uw Kruiswoord-puzzle De avonturen van Duimelot - - NIEUWS Het geheim der gevleugelde kampioen Sport Ut 't Uwt. een optocht en win een van de 60 flinke geld prijzen. (ruim ƒ4000,uitgeloofd. door mij behaalde punten in blokletters a.u.b.) 1. Vul de open vakjes in met zelfgekozen Nederlandse woorden algemeen gebruikelijke (volgens Koenen-Endepols) geen herhalingen geen afkortingen. .2 Probeer daarbij een zo hoog mo gelijk aantal punten per woord te behalen, met onderstaande waarde ring. a 6 i 4 r 2 b 6 j 4 s 2 c 6 k 4 t 2 d 6 1 4 u 2 e m 5 m 3 V 1 f 5 n 3 w 1 g 5 0 3 y, 9 1 h 5 P 3 z 1 Bijvoorbeeld BOOS 6 3 3 2 maar. BAAS 6 6 14 pnt 2 20 pnt! Als totaal aantal punten geldt de waarde van alle letters in de 65 vakjes, dus ook HELPT. 3. Twintig verschillende inzenders (met de meeste punten, die 1,- extra postzegels hebben geplakt, krijgen 0,50 per punt uitbetaald (bijv.: 200 x ƒ0,50 ƒ100,—). Veertig velschillende ijnzend,ers (met de meeste punten), die 0,50 extra postzegels hebben geplakt, krijgen 0,25 per punt uitbetaald (bijv.: 200 x ƒ0,25 ƒ50,—.) 4. Voorwaarden Oplossing op een briefkaart plakken of overtekenen. Totaal aantal punten daarbij vermelden. Op de adreszijde, naast 'het ge wone posttarief (7 cent buiten de postkrihg Den Haag): 1,extra postzegels plakken, wanneer U ƒ0,50 per punt wilt winnen. 0,50 extra postzegels plakken, wanneer U 0,25 per punt wilt winnen. 0,15 extra postzegels plakken voor een lijst met de uitslag. Deelnemers in het buitenland: „Internationale antwoordcou pons" inzenden. Uw naam en adres duidelijk, met blokletterS", opgeven. Adresseren aan: „Het Roode Kruis, Prinsessegracht 27, Den Haag". Inzenden uiterlijk 30 September 1954. 5. De namen van de 60 prijswin naars, door een onafhankelijke jury aangewezen, worden opge geven aan de bladen, waarin de puzzle is geplaatst. Wie 0,15 extra bijplakt, krijgt een opgave van de uitslag toege zonden. De prijswinnaars krijgen' persoon lijk bericht. Over deze prijsvraag kan geen correspondentie warden gevoerd. Sterke groei van het Lager Onderwijs Blijkens de Statistiek van het ge woon en voortgezet gewoon lager onderwijs 1954, die zojuist door het Centraal Bureau voor de Statistiek van onderwijs in 1953 aanzienlijk in omvang toe: 1953, 1.323.000 leerlin gen; 1954, 1.393.000 leerlingen (stij ging 70.000 leerlingen of 5,3 pCt.) Deze groeï was een rechtstreeks ge volg van het grote aantal toegela- tenen (in 1953: 265.000 leerlingen) in verhouding tot het aantal ver trokkenen (in hetzelfde jaar: 195.000 leerlingen). De stijging van het aantal toege- latenen vond haar oorzaak in de hoge geboortej^argangen 1946 en 1947, waaruit zij in hoofdzaak af komstig waren. Doordat de toeneming van het leerlingental in 1953 (5,3 pCt.) ster ker was dan dat der onderwijzers (1953 37.570; 1954: 39.122, stijging 4 pCt.) steeg de gemiddelde klasse grootte bij het g.l.o. van 35,6 in 1953 tot 36.1 in 1954. Het percentage der leerlingen, djat in klassen van 45 of meer leerlingen zat, steeg in 1953 van 22.0 tot 23.1. uit Ofeze wMHpiaats Mej. T. Bruitsman, onderwij zeres aan de Chr. Mulosohool alhier, slaagde in Utrecht voor het examen ter verkrijging van de akte Duits 1. o. Het architectenbureau Stuur man en Zoon heeft namens de N.V. Carrosseriefabriek Verheul het bou wen van twaalf étagewoningen, die komen tussen de Acaciastraat en Eikenlaan onderhands gegund aan de fa. P. Rehorst voor 136.200. De heer C. Vergouw opent Vrijdagavond als eigenaar het café „Gouwezicht" aan de Zuidlkade. Iedere bezoeker ontvangt Vrijdag en Zaterdagavond ter kennismaking een vrije consumptie. Hem wordt succes toegewenst. Opperwachtmeester E. Rous wordt op 1 September a.s. overge plaatst als postcommandant naar Koudekerk, terwijl wachtmeester le klas Landman van Koudekerk naar Waddinxveen komt De architect B. Treffers heeft namens de heer C. Rooker het bou wen van een dubbel woonhuis in Bloemendaal aanbesteed. Er waren vier inschrijvers. Laagste was C. Verwey en Zn. te Boskoop voor 37.965, op één na laagste A. C. Endenburg te Gouda voor 38.250, en de hoogste de Gebr. Kok te Gou da voor ƒ39.935. Door de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier, werd een beroep uitgebracht op Ds. K. v. d. Pol, uit Venendaal. De heer J. Vlieg,- hoofd van de Ned. Herv. school aan de Jan Dorre- kenskade alhier, heeft zijn benoe ming tot hoofd van de Ned. Herv. school te Voorthuizen aangenomen. De heer Vlieg, die sedert 1 Mei 1939 aan de Hervormde school werkzaam is geweest, gaat dus deze gemeente binnenkort verlaten. De heer Vlieg is in het kerkelijk leven een grote plaats gaan innemen en is geduren de een aantal jaren ouderling der Ned, Herv. Gemeente es had zitting in verschillende kerkelijke commis sies en comité's. Hoe vindt de postduif zijn weg De modernste mens is bezig van de natuur te vervreemden. De ste den ontwikkelen zich tot uitgestrek te steenmassa's, waarin voor het le ven van de natuur nog maar weinig plaats is. Men vergeet hoe het leven van planten en dieren zich ontwik kelt en een stadskind kan geen ko nijn meer van een marmot onder scheiden. Maar tenslotte is de mens zelf een kind van de natuur. Diep in zijn hart leeft het heïmwee naar het le ven buiten en in menig huis tracht men het contact met het leven in de vrije natuur te bewaren. De een houdt konijnen, de ander besteedt zijn vrije uren aan kippen en zeer velen voelen zich aangetrokken tot de duiven, die tot de sierlijkste en voor de mens meest dankbare vo gels behoren. We kunnen ons in gedachten ver plaatsen tot in de oudste tijden en dan vinden we nog de duif terug als huisvriend van de mens. Hij is een symbool van de vrede, maar i'n de oorlog bewijst hij de trouwste dien sten, niet het minst bij het spion- nage-werk. In de vroegere oorlogen in het midden-oosten en tot in Chi na vïhden we voorbeelden van spionnen en legers, die duiven mee namen op hun gevaarlijk werk in vijandelijke landen en op verre veldtochten. Noach koos ook een duif om vanuit zijn ark de omge ving te verkennen. Het is merkwaardig, maar zelfs in onze dagen heeft de postduif zijn be langrijke positie als koerier behou den. De meest vernuftige technische vindingen als radio en draadloze te legrafie hebben de duif niet van zijn posttroon kunnen stoten. Radio- en telegrafieberichten kunnen door de vijand worden afgeluisterd, maar de duif vervult zijn plicht onopval- 93. Maar dat viel mee. De auto bleef rustig staan. Er stond een man bij. Toen de jongens er dichtbij ge komen waren, gingen ze de auto eens goed bekijken. „Waar zou die wel helemaal heengaan?" peinsde Duimelot. De man ging achter het stuur zitten. „He, meneer, mogen we een eindje meerijden?" schreeuwde Teentje. Maar de man hoorde het niet. Hij zette de motor aan. Zacht zoemend zette de auto zich in be weging. „Er achter aan!" gilde Dui melot. Ze renden achter de auto aan. Die reed nog niet erg vlug, de man had zeker geen haast. 94. Een twee hup, sprongen de jon gens aan de achterkant tegen de auto op en klemden zich aan de rand vast met allebei hun handen. Tjonge, dat ging fijn, dachten ze. Maar waar. ze niet aan dachten was het gevaar. Want, het was wel heel erg gevaarlijk wat ze deden en dat kon wel eens slecht aflopen. En als een agent ze zag, worden ze mis schien wel meegenomen naar het politiebureau. O, jongens, wat doen jullie gevaarlijk! De chauffeur van de auto had niet in de gaten, an ders zou hij wel gestopt zijn. De auto sloeg een hoek om en nog een hoek en had al langzamerhand een flinke vaart. lend. Zonder aarzeling bestelt hij het hem toevertrouwde geheime be richt bij zijn opdrachtgevers. Ook in de tweede wereldoorlog bestond er tuissen Engeland en Neder land een postduivendienst die menig goede dienst heeft bewezen. De Duitsers wisten dat en hebben derhalve onze duivenstand practisch uitgeroeid. Hoe vinden zij de weg Met behulp van de Belgische dui- venfokkers werd na de oorlog het duivenvolk in Nederland weer op peil, gebracht. De echte liefhebbbers be zitten kostbare exemplaren, die hun waarde bewijzen in de wedvluchten, die telkens worden georganiseerd. Ja, die duiven leiden een vorstelijk leven. Zij maken telkens een vacan- tiereis en begeven zich per speciale duivenexpres naar hun vacantie- oord. Ze tornen op eigen kracht terug en nemen de kortste weg naar huis, die hun door niemand wordt gewe ien. Men is er nog niet in geslaagd aan te tonen, welke eigenschap het beestje in staat stelt zijn hok terug te vinden. Er zijn tal van theorieën overop gesteld. De meest aanneme lijke is die, welke aanneemt, dat de vogel zich oriënteert op de magne tische krachtlijnen, die zich i'n de lucht bevinden en daar een compleet wegennet vormen. Een Amerikaanse geleerde heeft dit trachten te bewijzen. Hij beves tigde kleine magneten aan de vleu gels van proefdufven en zette ze toen in bij een wedvlucht. Al deze vogels gingen verloren. Een aantal duiven, dat alleen kleine stukjes me taal zonder magnetische kracht aan de vleugels kreeg, kwam wel terug. Magnetische en radiogolven. Hiermee was dus bewezen, dat een duif, die niet zijn gezichtsvermogen kan gebruiken, toch zijn basis kan terugvinden. Maar men heeft even eens vastgesteld, dat de vogel even zeer zijn ogen gebruikt. Op bekend terrein vinden de beesten veel vlug ger de weg naar huis dan in de vreemde. Het zijn dus niét alleen magneti sche golven, waarvan de duif ge bruik maakt. Welk soort golven dit precies zijn, heeft men nog niet kun nen vinden. Radiogolven beïnvloe den eveneens het oriëntati'evermo- gen van de duiven. Dit heeft men vastgesteld door een aantal duiven los te laten in de directe omgeving van een radiozender. Wanneer de zender werkte, duurde het voor een korte afstand bijna tweemaal zo lang voordat de duiven weer thuis waren. Het onweer, dat grote sto ringen veroorzaakt in de radiogol ven, brengt ook dikwijls de duiven uit de koers. De organisatie van wedvluchten heeft de duivensport in Nederland groot gemaakt. Men ging aandacht besteden aan de teelt, waardoor spe ciale families van snelle vliegers werden gefokt. De eitjes van be roemde vliegers zijn veel waard. Er wordt niet zelden een bedrag van ,,50'voor neergeteld. De kam pioenen zelf hebben alleen waarde voor hun eigenaar. In een vreemd hok zouden ze nooit wennen en zelfs wanneer ze lange tijd worden vast gehouden, vliegen ze toch weer naar hun oorspronkelijke basis terug. 90 km per uur. Evenals de mens moet een duif voor uitzonderlijke prestaties wor den getraind. Eerst wordt hij inge zet op korte afstanden, die langza merhand worden vergroot. Ook went het beestje aan een bepaalde vliegrichting. Een postduif, die ge wend is van zuid naar noord te vliegen,- heeft men dezelfde afstand in omgekeerde richting veel meer moeite. Bij zijn vlucht naar huis bereikt een goede wedstrijdduif snelheden tot 90 km per Uur. Het diertje legt zonder veel moeite een afstand af van 450 km per dag. De voorbereiding van een wed vlucht kost heel wat tijd. Denken we alleen maar eens aan het samen stellen van dp speciale duivenex pres, die de vogels naar de start plaats brengt. Zo'n duiventrein ver voert niet zelden 40.000 of meer deelnemers aan de wedvluchten. In speciale manden worden de 'met zorg uitgekozen vogels naar een verzamelcentrum gezonden. Hier hebben de spoorwegen een gereser veerde goederentrein gereed staan. In elke wagon bevinden zich een vijftig manden met koerende vo gels. Onderweg moeten ze van eten en drinken worden voorzien. Daartoe wordt een voorraad maïs en een grote ton water in elke wagon ge bracht. Speciale convoyeurs worden met de verzorging belast. Gedurende de reis hebben deze mensen de handen vol. Eenmaal per dag krijgen de snelle vliegers een goede maaltijd, maar het drinken vergt veel meer tijd, want driemaal daags moeten alle drinkbakken worden gvuld en de convoyeurs hebben derhalve weinig tijd om van het landschap te genieten, dat de duivenexpres passeert. De spoorwegen hebben van tevo ren een reisplan opgesteld, zodat het beweeglijke duivenvolkje niet te lang onderweg is. Op de plaats van bestemming worden op een com mando alle loodjes van de manden doorgesneden en binnen een halve minuut staan de reismanden verla ten op het station, waarboven dui zenden vernuftige vogels rondcirke len om de richting naar huis te be palen. Ook fraude. De tijd waarbinnen een duif de vlucht heeft afgelegd, wordt geregi streerd in een klok, die de eigenaar in de nabijheid van zijn duivenhok heeft staan. Is de duif teruggekeerd, dan wordt het ringnummer van zijn poot gehaald en in de klok gedepo neerd, waarin de aankomst aan de wedstrijdjury wordt gerapporteerd. Vanzelfsprekend worden ook bij deze wedvluchten wel eens pogingen tot fraude gedaan. De oneerlijke duivenhouder moet er dan in slagen het ringnummer van zijn duif i'n handen te krijgen, zodat zijn duif zonder nummer afreist. Hij doet dit nummer om de poot van een andere duif, die zich niet bewust is van het kwaad, dat hij gaat bedrijven. Deze duif wordt in de buurt bij vrienden of kennissen gebracht en losgelaten op een voorafbepaald moment. Lang voordat de lange afstandsvliegers terug zijn, wordt een ander béést tot overwinnaar uitgeroepen. Deze valse praktijken komen aan het licht, wanneer de winnaar zijn duif als overwinnaar aafimeldt en later blijkt, dat de duivennooit zijn gelost, b.v. door slecht weer. Het loon voor deze praktijken is ge vangenisstraf, want met de wed vluchten worden soms duizenden verdiend. Nieuwe auto's, geldprij zen, gouden en zilveren voorwerpen hebben goede fokkers wel eens een VOETBAL. Nu de vacanties practisch achter de rug zijn komen de competitie wedstrijden weer in zicht. Ook be ginnen dje elftallen weer met oefe nen. 's Middags om 2.30 uur speelt W. S.E. I tegen Ter Gouw. Om 12 uur een vriendschappelijke wedstrijd W.S.E. II tegen Waddinxveen III. Training voor de dameshandbal op Maandagavond. Voetbal op Woensdagavond. VOETBAL. Na de zomersporten, beginnen de verenigingen zich op de komende con,petitie voor te bereiden. De Voetbalvereniging „Waddinxveen' doet dat door een oefenwedstrijd te spelen tegen Sparta II. De wedstrijd begint om 2.30 uur. VOLLEYBAL Onze club heeft enkele weken niet kunnen trainen wegens 't schoon maken van de R.K. school. Nu zul len we echter weer met frisse moed gaan beginnen in verband met de a.s. ccjmpetitie en de driekamp half September. Dus komt allen W.Z.C. DE GOUWE. Het zal a.s. Zaterdagavond weer spannen in het zwembad, dan zal de Gouwe in een tweekamp Branden burg ontmoeten. Deze ploeg komt Uit Bilthoven en komt uit in de eerste klasse van de K.N.Z.B De dames zullen uitkomen op de 50 meter banen en de heren zullen 100 meter zwemmen. Naast de esta fette zal er ook een estafette ver- zwommen wordjen van 10 x 50 me ter gemengd vrije slag. De hoofdschotel wordt gevormd door de polo-wedstrijden: Gouwe 1 Brandenburg 1 (dames); Gouwe 1 —Brandenburg 1 (heren); Gouwe 2 —Brandenburg 2 (heren). Gezien de sensationele ontmoeting van Zwemlust Brandenburg bestaat er in de zwemwereld een grote be langstelling voor deze ontmoeting. De wedstrijd|en beginnen om 7.15 uur. Dinsdagavond heeft de tweede zwemontmoeting plaats. Deze keer is het Donk die met zwemmen en polo-wedstrijden de Gouwe zal ont moeten. 19 Augustus gaan de Gouwe zwemsters en zwemmers op bezoek bij Brandenburg. In de bus zijn nog enkele plaatsen beschikbaar voor supporters POSTDUIVENVERENIGING DE ZWALUW. Wedvlucht Ciney, 197 km. Los 12 uur. Aankomst le duif 14.01.47 uur Aankomst 34e duif 14.26.46 uur. Uitslag. H. Russcher 1 2 4 5 11 25; D. Lagrand 3 12; S. Hoogendoorn 6; F. v. d. Weel 7 9 15 19 27 29- A Groenedijk 8; W. Boon 10; LW Versluis 13 21 24 33'; Abr. de Bruin 14 18; T. Baan 16 20 31 32; P. Loen- dersloot 17 22 30; A. Hoogerbrug 23 26; T. Boere 28; J. N. de Wit 34. POSTDUIVENVERENIGING DE SPERWER. Wedvlucht Quievrain, 193 km. Los Maandag 7 uur. Aankomst le duif 9.19.17 uur. Aankomst 46e duif 9.38.04 uur. Uitslag: H. v. d. Berg 1; W. v d. Jagt 2 8; P. Vink 3 33; P. Bonefaas 4 47; Fr. Rip 5 27 34 35; A. Lam 6 17; L. P. Hoogerdijk 7; Nic. v. d. Zijden 9 13 20 32 45; Jac. de Beer 10 14 30 37 47; C. Versluis 11; N. Rupke 12; W. Ringelenstein 15 22 28 36 42; w'. v. d. Water 16 26 41 43; Jac. v. d. Zijden 18 31 3'8; J. Roggeband 19 23 40; P. Kersbergen 21; H. van Dijk 24 46; P. Boon 25 39; P. Metselaar 29 vermogen bezorgd, omdat ook de eieren uit hun til steeds een goede prijs opbrengen. Maar van brood winning is over 't .algemeen bij de duivenfokkerij nog weinig sprake. De duiven zijn voor de eigenaar een middel om het contact met de natuur te bewaren en de liefde voor de dieren te versterken. Tezamen met de gekweekte internationale contacten vormt deze liefhebberij een waardevolle bijdrage tot ver sterking van een goede verstand houding der volken. In dit opzicht vervult de duif zijn vredesmissie ten volle. Oranjevereniging Het ligt in de bedoeling om op de verjaardag van H.K.H. Prinses Wil- helmina een grote optocht te hou den. Gelet op het geweldige succes van vorig jaar met de kaakjesblik- ken, heeft het bestuur der Oranje vereniging gemeend ook dit jaar weer iets te dloen, waar ook de jeugd een werkzaam aandeel in kan hebben. De kinderen kunnen mee doen met versierde autopeds, fiet- organiseeri sen enz. Ook kunnen zij b.v. in ploegverband een sprookje voorstel len. De ouders wordjen dan ook be leefd verzocht, hun kinderen hierin te willen helpen. Het is altijd niet nodig dat het versieren van het een of ander veel geld moet kosten. Vorig jaar heb ben wij kunnen zien wat met zeer geringe kosten bereikt kan worden. Ook sportverenigingen kunnen in

Weekblad voor Waddinxveen | 1954 | | pagina 2