1 Weekblad voor Waddinxveen Wlocdco de Vrouw. ijk j Di SpUfrd van de week Kris-Kras vLieqeRweöstRiijö. LEER OM LEER Uit het Parlement Vrijdag 20 Augustus 1954 10e Jaargang T Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1,00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-rn. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden Een tijd lang hebben de schoon heidskoning innen min of meer het monopolie gehad, doch de laatste ja ren is aan het „koninginne-gedoe" een grote uitbreiding gegeven. Voor alles en nog wat worden er tegen woordig koninginnen benoemd of aangewezen, waardoor wij zo lang zamerhand ook van dat goede te veel krijgen. Zo'n lieve jonge dame wordtt dan met eerbetoon door auto riteiten ontvangen en door de goe gemeente met gejuich ingehaald. Nu kan men zeggen: gun de mensen hun pleziertje en hun spelletje de boog kan niet altijd gespannen zijn, maar daar tegenover moeten de he ren, die in de eerste plaats reclame beogen, het niet te bont maken. De Bloemenkoningin in Den Haag heeft het zoals wij trouwens allemaal met het weer niet bijster getrof fen. Zij werd door de Haagse bur gemeester zij het dan ook zonder ambtsketen echter hoffelijk ont vangen en begroet. De veelheid van' dit koninginneschap maakte echter I al, dat er in de Tweede Kamer vra gen over werden gesteld, of dit al les wel bevorderlijk wa-s voor I de autoriteit van d'e autoriteiten. I Als die burgemeesters ook aldoor tmaar pseudo-koninginnen ontvan genNaast de Koninginnen figu- y reren ook al hofdames. In datzelfde f* Den Haag was zo'n hofdame eveneens een schone jonkvrouw naar het concours der orgeldraaiers afgevaardigd. Het moet daar nogal op z'n orgeldraaiers zijn toegegaan T Het hofdametje kwam in het ge- I drang terecht en moest de plaats van het feest aan de arm van een I autoriteit snel verlaten. Ja, i'n der I gelijke omstandigheden is het te be- I grijpen, dat er vragen opkomen, of Idit alles wel gewenst is, In de eerste dagen van Septem- I ber zal er te Naaldwijk een Drui- I venfeest worden gehouden en de or- I ganisatoren ervan vinden het spul I natuurlijk niet compleet, als er ook niet een koningin aan te pas zou komen. Die Koningin, zij wordt daar Druïvenfee genoemd, moet zelf een sprookje hebben geschreven, dac te Naaldwijk zal worden opgevoerd. Wij lazen zelfs, dat er tevens een tomatenslag zal worden geleverd: Naaldwijkenj Men Hagenaars. Het is maar te hopen, dal de Druivenfee daar niet tuss-nin verzeild of dat de opvoerders an haar sprookje naar ouderwetse trant met tomaten worden bekogeld. Het Is ons niet bekend of Doetin- chem ook al aan de Konïnginneziek- te lijdt. Daar wordt 25 Augustus een klompenbeurs gehouden en het zou ons niet verwonderen, als men bij die gelegenheid ook een Klompenkoningin zou aanwijzen. De heren feestorganisatoren willen wij nog wel enige algemene tips geven. Een menselijke bijenkoningin heb ben cwij al eens gehad. Maar in de oogst is nog wel een en ander te doen. Een appelkoningin, met wan gen als appeltjes zo rood, zou het nog best doen. De leus zou moeten zijn bij elke oogst een koningin een perenkoningin, een stambonen- koningin, een kersenkoningn (dat klinkt tenminste nog goed, als zal ze dan ook eerst het volgend jaar haar opwachting kunnen maken), een tomatenkoninginvult u zeil' maar aan. De stemming bij de tuinbouwers is er echter niet naar, feest te gaan vieren. Het koude voorjaar en de, ruige, natte zomer hebben door de slechte opbrengst, die dit alles ver oorzaakt, bij hen niet bepaald een feeststemming gekweekt. De tuin ders lijden, vooral in de kop van Noordiholland, grote schade. De erwten staan op het land te rotten en met de bonen gaat het al niet beter. Alleen de bloemkool maakt een gunstige uitzondering, doch de zaadtelers zijn de wanhoop nabij. ïn die omstandigheden denkt men niet aan feesten, met bijbehorende ko ninginnen! En dan klagen wij nog wel over een verregende vacantie Een vreselijk vacante-einde vond de familie Paddenburg uit Venlo. Het echtpaar was in het buitenland I geweest en had zijn drie kinderen, die» iu...j Van de Apeldoornse kinderen moch ten er twee mee om op hun beurt vacantie te Venlo te vieren. Bij de gemeente Bergen in Noord-Lim burg reed de heer Paddenburg met zijn volgeladen Volkswagen tegen een vrachtauto, die even had stilge staan. De gevolgen waren ontzet tend;. De zeven inzittenden werden vrijwel onmiddellijk gedood, terwijl de bestuurder van de vrachtauto en twee voorinzittende kinderen wer den gewond. Ook het water vroeg deze week weer slachtoffers: te 'En schede verdronk een zesjarige jon gen i'n een zwembad, dat nog in aanleg is en te Enkhuizen gleed een 11-jarige jongen van een autoband, waarop hij zwemmen wilde leren Als wij van al dat menselijke leed horen, dan.... ja, dan hebben wij nog maar liever een te veel aan ko ninginnen. WE GAAN WEER VLIEGEREN Die Kris-Kras zit nu letterlijk overal bij en tussen Ik had zo al eens gedacht onze jeugd weer op te roepen voor de traditionele vlieger wedstrijd, toen ik zo terloops op ving, dat de initiatiefnemers van verleden jaar het plan weer hadden opgevat onze jeugd (en ook de oude ren) weer een prachtige middag te geven. Dat dit zo maar gebeurt, zonder een aansporing van de onbekende Kris-Kras, vind ik geweldig. Het bewijst toch wel, dat de vlie gerwedstrijd van verleden jaar, al hadden dan de 45 deelnemers pech voor wat de wind betreft, een reuze succes is geworden En nu gaan we weer vliegeren Wanneer is precies nog niet bekend, maar die datum horen we nog wel. Het voornaamste is, dat onze jeugd in de rest van hun vacantie nog kan gaan proberen een nog mooiere, of kleinere, of grotere vlie ger te maken dan verleden jaar. De sportieve vaders zullen best hun kinderen weer een handje willen helpen. Alleen geef ik het comité in overweging een voorwaarde te stel len bij de inschrijving en wel deze de jeugd moet de vlieger oplopen, de vaders mogen de vlieger wel op houden. En nu we weer gaan vliegeren zullen onze Waddinxveense winke liers vast weer wat prijsjes be schikbaar willen stellen. Kris-Kras geeft het goede voorbeeld: hij stelt ditmaal een extra prijsje beschik baar de grootste vlieger die de lucht ingaat. En nu maar ontwerpen en plak ken, jongens van Waddinxveen Doe je best, want vast en zeker zal de deelname veel groter zijn dan verleden jaar. Dit vliegerfeest moet een unicum worden in Nederland en dat is mogelijk wanneer onze jeugd zijn uiterste best doet ende winkeliers mooie prijzen willen ge ven. Als er nu maar genoeg wind zal zijn KRIS-KRAS Het is weer bijna tijd, dus komt de vliegerwedstrijd weer. Jongelui kijk maar vast uit, naar latjes en papier en spaar maar voor touw, dan kun je vast half Septem ber kant. en klaar naar het veld ko men waar de wedstrijd zal worden gehouden. Waar dit precies ïs, wordt nog wel bekend gemaakt. Vorig jaar waren er wel 45 deelne mers, gezien dit grote aantal, wilden we het nu iets groter opzetten en proberen ook die scholen van Wad dinxveen in te schakelen. Maar daar horen jullie volgende week nog van. Een wedstrijd vraagt voorberei ding, dat weten we allen en daarom hopen wij (de initiatiefnemers) dat wij nu reeds bij de heren fabrikan ten en winkeliers kunnen aanklop pen voor een prijs of prijsje. De schenkers van prijzen kunnen deze ook afgeven bij de hiervolgende adressen: M. C. Kloet, J. D.-kade 53; F. H. Blonk, J. D.-kade 52, hoofd school B; C. de Bas, J. D.-kade 63', Tel. 366. Voorts danken wij de redactie van de Waddinxveense Courant voor de toegezegde medewerking. (Historisch) Mevrouwtje Krent een naam, die past, Hoewel zeaanders wordt geheten Wilde sinds vele jaren lang Van geen verbeteringen weten Aan haar zes huisjes, oud en klein, Hoewel het ook geen krotten waren, Doch zij was enkel er op uit Om zoveel moog'lijk geld te sparen. Het houtwerk schreeuwde haast om verf, De buurt begon er van te spreken, Door heel het dorp werd zij gelaakt, Zoals zij steeds bleef in gebreke. Ten laatste werd het haar te erg En liet ze 't verfwerk aanbesteden. En d' inschrijver, die 't laagste was, Stelde haar nauwelijks tevreden. Toch droeg ze hem de arbeid op En zo kon het d!an eens gebeuren Dat weldra deur- en raamkozijn weer prijkte in frisse, lichte kleuren. Toen 't schilderwerk na korte tijd Geheel en al was klaargekomen, Critisch in ogenschouw genomen: Heeft d' huisbaziii het resultaat Dit was niet goed en dat enfin, Had hij wat beter moeten raken. Zo wist dje huisjesmelkster steeds Een op- of aanmerking te maken. De schilder, goedzak als hij was, En bang, dat hij zijn loon zou derven, Ging nog eens, heel nauwkeurig, al Die aangegeven plekjes verven. Ten laatste was hij dan toch heus Nu helemaal gereed mét 't werken En ditmaal was er dan ook niets, Maar dgn ook niets meer aan te merken. Ja, toch Zij zag toch iets, want zie, Haar knokkelvinger wees naar buiten: „Zie je daar aan de buitenkant Die verfspatjes op die ruiten? Die moeten er nog afgekrabd; Hoe je dat doet, is mij om 't even". „Goed", zei de man, ten eind|e raad, „Wilt U m' een zilv'ren gulden geven? Want zilver maakt geen enk'le kras". Zij gaf de gulden. Hij toog henen En binnen 't uur was elke spat Van ied're ruit totaal verdwenen. En toen gaf onze schildersbaas Een d|ubbeltje weer. aan de dame. Verbaasd keek zij de ander ban; „Ik gaf j' een gulden voor die ramen „Jawel", was 't antwoord van de man, Dat 's iets, wat w' allebei wel weten, Maar zo'n stuk is Uw gulden nu Op al die ruiten afgesleten...." HENK VAN HEESWIJK. die te Apeldoorn hadden gelogeerd, "iet hun volkswagen OMGANGSVORMEN. Recepties. In dit slotartikel wil ik dan nog het een en ander vertellen over de gebruiken tijdens de recepties. Wanneer heeft een recpti'e plaats? In de eerste plaats ter gelegenheid van een of ander jubileum, en voorts ter gelegenheid van verloving of huwelijk. In dit laatste geval zou ik liever van „gelegenheid tot felici teren" spreken dan van receptie. Dit laatste woord klinkt nu eenmaal erg deftig en wanneer het een gewoon huwelijk (of een gewone verloving) betreft, djan doet ïhen verstandiger het woord receptie" niet te bezigen. Receptie wil eigenlijk niets anders zeggen dan „ontvangen". Tijdens een receptie ontvangt of ontvangen de betrokkene(n) hen, die behoefte gevoelen de jubilaris of verloofden of echtpaar te feliciteren, geluk te wensen. Laat ik beginnen met eerst een paar misverstanden op te helderen. Een receptie geldt voor allen, die niet behoren tot de naaste familie van de betrokkene(n). En voorts is het geen gebruik om tijdens de re ceptie een huldeblijk (geschenk of cadeau) aan te giedien. Hierop is één uitzondering. Wanneer de jubilaris een onderscheiding uitgereikt krijgt. Die uitreiking heeft wél plaats op een receptie. Wanneer iemand 25 jaar in een dienstbetrekking staat, dan is het gewoonte, dat er- een receptie wordt gegeven. De organisatie daarvan is dan geheel in handen van de werk gevers). De jubilaris hoeft verder niets te doen dan, met zijn gezin, te komen, op het tijdstip, dat hem is aangekondigd. Voor de rest'kan hij de gehele regeling aan de patroon of de verantwoordelijke chef overla ten. Geeft men ter gelegenheid van een huwelijk of een verloving een receptie, dan zijn daarbij van de fa milieleden alleen de naaste verwan ten aanwezig. Dus in dit geval de wederzijdse ouders. Natuurlijk mo gen eventuele zusters en broers en andere familielèden daarbij even eens aanwezig zijn, doch deze wor den daartoe niet officieel uitgeno digd. Dat kan dus „onderhands" ge beuren. Wie nodigt men uit op een recep tie? Dat zijn in de eerste plaats za kenrelaties, buren, patroons (ook die, bij wie de bruid en/of de brui degom tot het huwelijk gewerkt heeft), en verder goede kennissen. Behoort men tot een of andere kerk genootschap, dan nodigt men ook de predikant (pastoor en/of kapelaan) uit, en eventueel éen of meer kerke- raadsleden. Is men lid van een of meer bepaalde verenigingen, dan is hét usance, dat een of meer hoofd bestuursleden worden uitgenodigd. Ontvangt men bloemen (dit moet gebeuren vóór het tijdstip der re ceptie; een „bloemetje meenemen naar de receptie" is onbehoorlijk, al gebeurt het nogal eens), dan plaatst men die zó in het vertrek, waar de receptie wordt gehouden, dat ieder een ze kan zien, en liefst zó, dat de kaartjes der schenkers en schenk sters duidelijk zichtbaar (en dus leesbaar) zijn. Een receptie is altijd „staande". Dit houdt ook weer niet in, dat er in het receptievertrek geen stoelen aanwezig behoeven te zijn. Tijdens een receptie (die bij voor keur in het late middaguur wordt gehouden, dus na 3 uur) serveert men in de eerste plaats thee, met klein gebak. De banketbakkers leve- I ren z.g. receptie-gebakjes. Dat ser- I veren moeten diegenen, voor wie al le hulde geldt, over'kunnen laten 1 aan anderen. Bij voorkeur jonge meisjes. Men serveert slechts éénmaal thee met gebak. Daarna kunnen de meis jes rondgaan met bladen, waarop lichte leukeuren, wijn, limonade e.d. staan. De gasten moeten kunnen kiezen. Verder kan-men bonbons e-d. presenteren. Op een receptie ser veert men geen borrel en evenmin bier. Slechts bij zeer heet weer kan men hierop een uitzondering maken t.a.v. het bier. Ook kan men dan voor de dames b.v. ijs aanbieden. Het ijs garneert men met wat vruchten of vruchtensap en een wa fel. Bij een receptie behoort een re- ceptieboek (in iedere boekhandel verkrijgbaar) waarin de bezoekers hun handtekening plaatsen. Wat het bedienen betreft, verdient het aanbeveling, dat een oudere da me daarop toezicht houdt, opdat geen der gasten vergeten wordt. Het paar, verloofd of gehuwd, blijft tijdens de receptie steeds bij elkaar. Het is dus verkeerd, als de diames beslag gaan leggen op de bruid en de heren op de bruidegom, want als er een nieuwe bezoeker komt, zou hij in dit geval de beide feestelin gen afzonderlijk moeten gelukwen sen. En dat hoort niet. Geldt de receptie een jubilaris, dan dient zijn echtgenote en zijn oudste kind in zijn onmiddellijke nabijheid te blijven. Tijdens de eventuele toespraak van de patroon (de eerste) en vervolgens van een of andere magistraat (die de tweede moet zijn) behoren wél alle kinde ren in de onmiddellijke nabijheid van de jubilaris te zijn. Een officieel dankwoord wordt al leen gesproken, als de jubilaris tij dens de receptie een onderscheiding ontvangt. Ook kan hij, als er meer sprekers zijn, na het einde van alle speechen, in zijn dankwoord deze noemen. Geldt de receptie een verloving of een huwelijk, dan wordt er geen officieel dankwoord uitgesproken. Men bepaalt zich er toe ieder, die weer gaat vertrekken, te danken voor zijn komst. De duur van de receptie beperke men tot 1lj uur. Geldt het een be langrijk jubileum, dan mag de duur hoogstens 2 uur-bedragen. Langer in geen geval. Ten aanzien van verlo ving of huwelijk kan men eenvoudig op die verlovings- of ondertrouw- kaart plaatsen: „Receptie (of. Wij ontvangen) van 3—4 uur". Natuur lijk met vermelding van de datum. Wie over de omgangsvormen nog iets naders wil weten, schrijve mij zonder bezwaar. Ik wil eventuele vragen hierover graag in deze ko lommen beantwoorden. Als dit arti kel onder Uw ogen komt, ben ik on derhand weer van vacantie terug en kunnen er dus weer vragen inge zonden worden. DORA WERTH. De verhoudingen met Indonesië zijn helaas van niet al te vriende lijke aard, zowel de vriend als de vijand van de vroegere Indonesi sche politiek der Regering moet dit toegeven. Er ïs een algemene ont goocheling over de wijze waarop de Indonesische Regering ons tegemoet treedt. Deze ontgoocheling steken de voormalige „anti-koloniale" par tijen niét onder stoelen of banken en meer dan eens is dat uitgespro ken in ons Parlement. Het is een vaststaand feit, dat de Indonesische regering niet in staat is haar gezag

Weekblad voor Waddinxveen | 1954 | | pagina 1