nü De avonturen van Duimelot NIEUWS uit 6-wze. wwtwplaoJU Burgerlijke stand. te handhaven, dat onderdanen ten slachtoffer vallen aan het bendewe zen en bovendien bestaat er in som mige opzichten meer afkeer tegen Nederland dan voor een goed be leid wel eens wenselijk kan zijn. De 3jónge staat Indonesië meende reeds direct geheel op eigen benen te kunnen staan en de hulp van goedwillende Nederlanders werd daarom meer dan eens versmaad. Een land, dat niet in staat is rust en ordle te bewaren, verspeelt op den duur zijn internationale good will. De Amerikanen tonen reeds niet veel geneigdheid om hun kost bare dollars in dit land te investe ren en juist aan investering heeft Indonesië grote behoefte. Deze situatie is diep te betreuren, niet alleen voor Nederland, waarvan men toch moet zeggen, dat het zich grote offers heeft getroost, maar voor de gehele wereldpolitiek. In dit licht moet men ook be schouwen de onderhandelingen tus sen Nederland en Indonesië over de opheffing van het Unie-statuut. Men kan hier gerust spreken yan sle pende onderhandelingen en dat sle pend karakter is een voortspruitsel van de achterdocht, die men in In donesië helaas koestert tegen ons land, dat ongetwijfeld nog vele, be langrijke economische belangen in Indonesië heeft. Wij profiteren daar van maar Indonesië niet minder. Een probleem, dat de verhoudin gen tussen beide landen verstoort, is ongetwijfeld Nieuw-Guinea. Indo nesië neemt het standpunt in, dat dit Nederlandse gebiedsdeel deel uitmaakt van haar rijk. De Neder landse Regering wenst aan de status van Nieuw-Guinea niet te tornen, Nieuw-Guinea is en blijft Neder lands, zo is haar standpunt. En in middels gaat zij steeds verder om dit land tot ontwikkeling te bren gen. Behalve Nieuw-Guinea zijn op de ze conferentie nog twee andere pun ten ter sprake gekomen. In de eer ste plaats is daar de opheffing van het Unië-Statuut en ten tweede de vervanging van verscheidene ac- coorden, die in het kader van de Unie tijdens de Ronde Tafelconfe rentie zijn gesloten. In het Neder landse parlement bestaat vrijwel al gemeen de bereidheid om het Unië- Statuut op te zeggen, het heeft geen zin dit verdrag te handhaven als één der partijen toch niet bereid is het naar de letter en de geest op al le punten royaal uit te voeren. Wat was nu de achtergrond van al deze moeilijke onderhandelingen? Deze, dat Nederland zich op het standpunt stelde, dat eerst de ver- vangingsaccoorden (hoofdzakelijk op financieel en economisch terrein) moesten worden opgesteld en dat daarna het Uniestatuut kan worden opgeheven. In dit Unïestatuut zijn nl. de financiële en economische overeenkomsten getroffen. En Indonisië stelde zich op het standpunt niet vrij te kunnen on derhandelen zolang het Unïestatuut nog bestaat. Naar de mening van de Indonesische delegatie zou Indonesië door dït Uniestatuut juridisch nog in haar souvereiniteit worden be knot. De onafhankelijkheid zal slechts volledig zijn als het Unie statuut is verdwenen. Het Neder landse standpunt heeft wel gezege vierd maar dat daarna nog vele nog vele moeilijkheden zijn ontstaan over de inhoud van de financiële en economische accoorden behoeft wel geen betoog. Het bleek een grote handicap, dat de Indonesische dele gatie gebonden was aan een streng mandaat van haar regering. On danks alle moeilijkheden is er resul taat bereikt. Minister Luns noemde de onderhandelingen ongewoon", een keurige betiteling -door deze di plomaat. Als het Parlement deze overeenkomst goedkeurt, beginnen we aan een nieuwe periode in de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië. Laten we hopen, dat deze periode toch eindelijk zal brengen de loyale samenwerking tussen twee vrije landen. T.O.O.S vraagt Uw aandacht. Pechvogel T.O.O.S. vraagt Uw aandacht. Konden wij in 1953 slechts weinig propaganda maken voor onze gymnastiek en voor T.O.O.S. in het bijzonder, ook dit jaar waren de weersomstandigheden van dien aard dat wij in het geheel niet konden demonstreren en de daaruit voor onze Vereniging noodzakelijke pro paganda maken. Het heeft T.O.O.S. de laatste 2 jaar met het openbaar optreden niet mee gezeten, reden waarom op deze wijze aandacht 'vragen. Nu de vacanties weer ten einde raken en de ouderen weer hun werk zaamheden en de jongeren weer naar school gaan, willen wij langs deze weg propaganda maken voor onze mooie en gezonde sport. Toen wij dit jaar in de Sportweek 95. ,,'t Gaat fijn, he!" lachte Dui melot. Teentje knikte. Ja wat gin gen ze hard!De auto reed vlugger en vlugger. Teentje begon het nu een beetje benauwd te krijgen. „Ik kan me niet goed meer vasthouden", zei hij een beetje angstig tot Dui melot. „Mijn handen beginnen ook pijn te doen", zei Duimelot. „Maar we kunnen er niet afspringen. Mis schien als de auto een hoek om gaat". Ze vonden het hangen aan de auto nu helemaal nïet leuk meer. In hun armen hacflden ze een gevoel of die twee maal zo lang waren ge worden. Maar eindelijk, eindelijk, toen het niet veel meer scheelde of ze waren er afgevallen, stopte die auto. Duimelot en Teentje sprongen er opgelucht af. 96. Ze liepen een poosje met hun pijnlijke armen te zwaaien. Toen zei Duimelot. „Ik geloof, dat we erg ver van huis zijn, he?" „Ja, die auto reed wel een eïnd", antwoord de Teentje. „Maar 't is nog vroeg hoor, we hebben nog tijd genoeg om naar huis terug te gaan". De jon gens liepen, verder en kwam nu in een djrukke winkelstraat. Wat was hier veel te zien en te beleven! De prachtigste winkels stonden er bij elkaar. Bakkerswinkels met de heer lijkste koeken en taartjes in de éta lage, en speelgoedwinkels met zo veel moois dat Duimelot en Teentje er niet op uitgekeken raakten. (Wordt vervolgd) onder gunstige weersomstandighe den onze demonstratie gaven had dien wij zeer veel publiek. Wij mochten toen ook reeds vele leden, vooral jeugdige leden inschrijven. Wij zouden echter nog gaarne veel meer nieuwe leden inschrijven. Wan neer wij zien hoeveel jongens en meisjes, dames en heren langs het terrein naar ons staan te kijken en veelal medeleven met hetgeen ge daan wordt dan zouden wij al deze zo gaarne ook eens uitnodigen onze lessen te komen bijwonen. Zeg nu niet Ik kan dit niet want het is voor allen te leren. De één zal vlugger tot een zekere prestatie ko men dan de ander, doch de presta tie is en blijft geen hoofdzaak. Hoofdfzaak is en blijft een gezonde en verantwoorde lichaamsontwikke ling, welke ons in het latere leven altijd tot zegen zal strekken. De beoefenaar van gymnastiek krijgt een zeer alzijdige lichaams scholing. Wij zullen dan ook dit jaar bij voldoende belangstelling Uwer zijds voor de nieuwelingen speciale groepen indelen. Naast onze Jeugd- en Adsp. afdelingen voor meisjes en jongens, dames en heren vragen wij Uw bijzondere aandacht voor onze Senior diames en heren afdelingen. Deze groepen geven U naast een verantwoorde lichaams-training U een bijzonder prettige afleiding welke wij allen zo zeer nodig zijn. Wij nodigen U dan ook beleefd uit eens op onze lessen te komen kij ken. Het verplicht U tot niets. De bestuursleden en de leiding van de vereniging zullen U gaarne nadere inlichtingen verstrekken. Tot slot willen wij uw aandacht nog vestigen op de gymnastiek voor hen die op advies van huis- of schoolarts aan gymnastiek moeten gaan doen. Wij geven voor hen die dit nódig hebben gaarne speciale oefe ningen voor rugafwijkingen en voet klachten. Gaarne nodigen wij U uit tot bezoek van onze lessen welke gehouden worden op: Maandag avond Senior heren. Dinsdag 4-5 uur meisjes 9-10 jaar; 5-6 uur meis jes 10-11 jaar 6-7 uur meisjes 12-13 jaar; 7-8 uur dames 16 jaar en ouder; 8-9 uur senior dames; 9-10 uur dames 16 jaar en ouder; Woens dag 4-5 uur jongens 4-9 jr.; 5-6 uur jongens 9-12 jaar; 6-7 uur meis jes 13-14 jaar; 7-8 uur jongens 12-16 jaar; 8-9 uur dames 16 jaar en ouder; 9-10 uur heren 16 jaar en ouder. Donderdag 4-5 uur meisjes 4-7 jaar; 5-6 uur meisjes 7-9 jaar. Zaterdag 2.30-3,30 uur meisjes 10-11 jaar; 3'.30-4.3Q uur meisjes 11-12 jaar Wij hopen dat velen zich als nieu we leden zullen aanmelden en zich scharen achter het vaandel van T.O.O.S., die in de Turnkring Gouda en omstreken van het Kon. Ned. Gymn. Verbond reeds zo een voor name plaats inneemt. Leden die zich nu aanmelden kunnen reeds op onze a.s. winteruityoeringen medewer ken. Voorwaar een mooi resultaat. Een woord van dank aan de bewoners van Waddfnxveen, voor hun offer vaardigheid, is hier dan ook zeer zeker op zijn plaats. Voor het examen „onder Rijkstoezicht gediplomeerd Schoen hersteller", slaagde de heer G. J. Geluk, alhier. Door de Woningbouwvereni ging „Waddinxveen" is aan de fa. S. G. van Vliet, alhier, opdracht ge geven tot verbetering van de daken op de 31 huizen, aan de Ieplaan, Es doornlaan en Prunusstraat, voor een bedrag van 18.980, De Chr. Bibliotheek aan de Nesse zal Zaterdag weer heropend worden. Gelegenheid tof het afhalen van boeken is Zaterdagsmiddags 35 uur. Vervallen telefoonnummers: 651, L. P. Sekeris. Nieuwe aansluitingen: 629, Be drijfschap voor Zuivel, Noordkade 36; 511, Wed. G. Both, J. Dorrekens- kade 62; 674, H. J. van Elshof, Eiken laan 78; 443, W. Sekeris, Kerkweg 192. De Postduivenvereniging De Zwaluw nam Zaterdag jl. deel aan de wedvlucht vanuit Libramont (België). Niettegenstaande het feit dat 83 duiven van deze vereniging om 11.45 uur werden gelost, keerde Zaterdag geen enkele duif terug. Het bleek dat de koppel tussen Na men en Luik in een onweersbui ver zeild was geraakt. Maandag om vijf uur waren nog slechts 15 duiven op hun hokken teruggekeerd. Onze plaatsgenoten Pleun de Joode en Adrie Luiten slaagden te Amsterdam voor het vakdiploma Meubelmaker. De besturenbonden* Bodegraf- venGouda Waddinxveen Bos koop e.a. hopen op Zaterdagmiddag 11 September a.s. een toogmiddag te houden te Bodegraven. Sprekers zijn; de heren C. J. van Mastri'gt, secret. C.N.V. er#H. Ouwertkerk, Becr.-penru| van de Chr. Land-arbeidersbond Medewerking verlenen de mu- ziekveren. „Arti et Religioni" uit Alphen a. d. Rijn, en het Accordeon gezelschap uit Aalsmeer. Aanvang 3' uur nam. Vooraf een gezamenlijke wandelmars door Bodegraven. Zondagmiddag is de brand weer uitgerukt op een alarm, dat brand Was ontstaan in het land bouwbedrijf van de heer Hopman aan de Plasweg. De brandweer be hoefde niet op te treden, want de overbuurman, de heer v. d. Spek, had het brandje in de kiem ge smoord. De Rijkspolitie had echter meer werk aan het geval, doordat bij het onderzoek naar de-oorzaak bleek, dat pogingen tot brandstichting y?a- ren gedaan. In verband daarmede werd een inwonende landarbeider aangehouden en voorgeleid voor de Officier van Justitie te Rotterdam. De aangehoudene heeft ondertus sen bekend de brand te hebben ge sticht. Op zeer vernuftige wijze had hij een apparaat samengesteld, wélk ongemerkt brand kon veroor zaken. Hij meende zich te kunnen bevoordelen door een eventuele uit kering van de brandverzekering. Bovendiep werd in dë woning een geheime radio-zender ontdekt. De heer A. Ooms, alhier, slaag de te Rotterdam voor het examen Alg. Textielwarenkennis. Naar wij vernemen bestaat reed's grote belangstelling voor de optocht, wielke ter gelegenhid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Wilhelmina, a.s. 31 Augustus gehou den zal worden. Enkele grote bedrijven hebben reeds voor deelname ingeschreven en ook hebben diverse -sportvereni gingen medewerking toegezegd. Ook van de kant van dë Wad- dinxveense Mïdddenstand wordt grote deelname verwacht, evenals van kinderen met versierde fietsen, autopeds e.d'. Aangifte tot deelname kan nog ge daan worden bij het bestuur der Oranjevereniging. In aansluiting op het bericht in ons blad over het concert van Fanfarecorps „Concordia" op 28 Augustus, ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Wilhelmina, laten wij hier het uit te voeren pro gramma volgen. 1. Wilhelmus; 2. Jubelklange )mars) Ernst Uebel (Molenaar); 3. Ungari- sche Lustspiel (Ouverture), Kelei Bela; 4. La Traviata, Selectie Opera Verdi, T. M. Champel; 5. Bergenei Schütsen, mars, J. Waltersdorff; 6 Jurek arr. (E. Mast); 7. Versmaade Liefde, wals, Paul Lincke, arr. (S. P. van Leeuwen); 8. Heïnzelmann- chens Wachtparade, K. Noack, arr. (A. Bils); 9. Molin Rouge, arr. (C. v. Gent) 10. Mars Finale. Aanvang van dit concert is 7.30 uur in de tent, Stationstraat. Naar wij vernemen gaat „Concordia" weer schiet- en sjoel avonden houden op 25 September en 2 October voor aankoop van nieuwe instrumenten. Nader bericht hier- ver volgen in dit blad. In het te Philadelphia (V.S.) gehouden congres van de Interna tionale Raad van Christelijke Ker ken is onze burgemeester, de heer A. Warnaar, gekozen in de commis sie voor internationale betrekkingen. De muziekvereniging „Voor waarts" is voornmens op 18 Septem ber a.s. in de garage Buitelaar, Kerkstraat, een bazar te organiseren. Ds. J. Snoey is dezer dagen van zijn reis naar Amerika en Ca nada terug gekeerd, waarheen hij als geestelijk verzorger met een emigrantenschip de reis meemaak te. Op verscheidene plaatsen heeft hij oud-plaatsgenotefl bezocht en zich van hun welstand kunnen over tuigen. Talrijke groeten werden hem meegegeven naar het Vader land. A.s. Zondag zal hij weer in zijn gemeente optreden. De collecte van de E.H.B.O. ten behoeve van verband en mate riaal heeft opgebracht 354,27. Daar vele inwoners van Wad dinxveen bij de vorige actie van Kath. Thuisfront niet in de gele genheid zijn gesteld om loten hier van te krijgen, bestaat voor de bin nenkort te houden verloting vanaf Vrijdag 20 Augustus de gelegenheid loten te verkrijgen bij W. van Ber- kestein, Burg. Trooststraat 58. De prijs bedraagt 10 cent per stuk of 3 voor 1 kwartje. Woensdag -kwam op dë Hene- gouwerweg een bromfietser in bot sing met een passerende auto, waar door de bromfietser een eind werd meegesleurd. Het gevolg was een hoofdwond van de berijder en een vernield rijwiel. De heer P. A. Verbakei, al hier, slaagde te Rotterdam voor het diploma Manufacturen-brevet met groep Woningtextiel. BERUCHT KRUISPUNT BIJ WOUBRUGGE ZAL EINDELIJK WORDEN VERBETERD. Op het berucht geworden kruis punt van de provinciale wegen Al phen a. d. RijnLeimuiden en Lei- denTer Aar, zijn al zeer vele on gevallen voorgekomen, welke vrij wel steeds zware materiële schade, zwaar lichamelijk letsel en zelfs de dood tengevolge hadden. Wel heeft men getracht in deze gevaarlijke situatie verbetering te «men en het plaatsen van vele ver keersborden, doch deze maatrege len hebben niet het gewenste resul taat gehad. De A.N.W.B. deelt mede, dat dit beruchte kruispunt nu binnenkort grondig zal worden herzien, en wel volgens een voorstel dat de A.N.W. B. reeds in 1951 aan de provincie heeft gedlaan. De verbetering zal o.m. inhouden, dat druppelvormige verkeersgeleiders in de weg Leiden- Ter Aar zullen worden aangelegd, terwijl door het rooien van bomen het uitzicht ter plaatse zal worden verbeterd. De aanleg van de verkeersgelei ders heeft tot doel het kruispunt te markeren, terwijl ze tevens afrem mend werken en als geleider voor het afslaand verkeer diénst doen. Onvoorzichtigheid met gevaarlijke sproeistoffen. Dit jaar vonden reeds vijf mensen de doodl door vergiftiging met de in landbouw en tuinbouw gebezigde sproeistoffen. Verleden jaar werden drie personen het slachtoffer van deze bestrijdingsmiddelen van in secten. Laten we vooropstellen, dat voor het behalen van goede oogsten de middelen ter verdelging van insec ten niet kunnen worden gemist. Wel bestaan er nog geheel andere bestrijdingsmogelijkheden, maar de praktische uitvoering daarvan is voorlopig nog te moeilijk. De besproeiïngsmiddelen zijn ten dele zeer weinig schadelijk voor mens en. vee, zoals het bekende D.D.T., ten dele behoren ze tot de allerzwaarste vergiftenparathion, cyaan- en arsenicumverbindingen. Zo lang deze stoffen fn gebruik zijn, is door de fabrikanten en door de Arbeidsinspectie gewaarschuwd te gen de daaraan verbonden gevaren. Voorschriften voor het hanteren én het opbergen dezer middelen werden herhaaldelijk uitgegeven. Helaas worden door veronachtza ming der noodzakelijke voorzorgs-- maatregelen telkens weer ongelukken veroorzaakt. Doordat onze bezorger de heer A. DE ROOIJ, in militaire dienst is opgeroepen, wordt ons blad enkele weken door een plaats vervanger bezorgd. Verzoeke enige clementie bij eventuele abuizen. DE UITGEVER Masker en handschoenen. Sommige spuiters laten het spuit vergif onbeheerd op het land staan als ze gaan eten. Er zijn boeren, die de gevaarlijke stoffen op een plank in de schuur bewaren, zó dat iedereen er bij kan. Koffie en brood kan men in de schafttijd in de onmiddellijke nabij heid van de giftige stoffen zien staan. Sproeiers, die zich bij de landbou wers verhuren, zonder dat zij daar toe een deugdelijke opleiding heb ben gehad in Utrecht zetelt een nationale bond van loonsproeiers, ernaar istreefit, dat alleen de door deze bond gediplomeerden de ibedoelde midjdelen toepassen en jdie dus beunhazen moeten worden genoemd, werken veelal zonder masker en zonder handschoenen, 'ook als zij met vergiften omgaan, die door de huid in het lichaam kunnen binnendringen en die zo doende in korte tijd ernstige ziekte verschijnselen en dood kunnen ver oorzaken. Commissies ingesteld. Naar aanleiding van de opschud ding over het schandaal van de sterfgevallen door sproeimiddelen werden door het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, en dat van Sociale Zaken en Volksgezondheid twee commissies ingesteld, beide onder voorzitter schap van de heer G. A. Kruysse, pharmaceutisch inspecteur van volksgezondheid. De eerste moet zich beradjen over de bezwaren verbonden aan het ge bruik van insectenbestrijdingsmid delen en eventueel aan de ministers voorstellen ter verbetering van de toestand dóen. De tweede commissie zal advies geven over de vraagstukken van toegepaste wetenschappelijke aard op dit gebied en in verband daar mee richtlijnen verschaffen aan hoofden van diénsten. Artsen ingelicht. Bovendien krijgen alle artsen ten plattelande uitvoerige inlichtingen van de Arbeidsinspectie voor land bouw over die geregeld gebezigde middelen ter bespuiting van land en tuinbouwgewassen, alsmede over de vergiftigingsverschijnselen, die zich hierdoor kunnen voordoen. Het is namelijk zo, dat behalve de zware, ten dode voerende vergifti gingen, ook lichtere, chronische ziekteverschijnselen kunnen optre den, waarop de aandacht van de ge neeskundigen zich moet richten. Hoofdzaak is echter dat, zolang nog straffe wettelijke bepalingen over het hanteren van vergiften door landbouwers en tuinders ont breken, een ieder voor zichzelf en voor zijn omgeving de absoluut noodzakelijke veiligheidsmaatrege len neemt. dr. A. B. Aangiften van 12 t.m. 18 Aug. 1954. GeborenMarinus Cornell's z. v. W. van Klaveren en C. A. Groene- woud, Noordeinde 154; Bastiaantje Jannetje d. v. J. van der Kraats en H. P. Reijm, Kerkstr. 23. Ondertrouwd: K. Bootsma en J. C. Warnaar; W. de Leeuw en B. van den Berg; G- den Hoed' en N. van den Heuvel. Gehuwd H. van den Berg en A. Hoogendoorn. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden: 1 zwarte: poes; 1 pas ser; 1 muntbiljet; 1 erusifix. Verloren: 1 hoofddoek; 1 grijze poes; 1 broche; 1 doublé armbandje;

Weekblad voor Waddinxveen | 1954 | | pagina 2