'M éi De avonturen van Duimelot NIEUWS uit owze Ds Snoey sprak over zijn emigratiereis. Burgerlijke stand Sport in 'i U&ct. was. jongeman, jij bent nog niet ge schikt voor het huwelijk. Er zijn tal van nadelen verbonden aan een te jong huwelijk. Wat heeft de jonge vrouw, de jonge man zo doende aan zijn jeugd gehad? Ik herinner me nog, dat ikzelf op 20- jarige leeftijd omgang had met een aardige jongen. Erg serieus was het overigens niet, hoogstens een flirta tion. En het ging min of meer nog in het geheim. Tot mijn moeder er achter kwam. Ze waarschuwde me en zei: „Vroeg trouwen, vroeg zor gen". Enfin, zorgen heb ik ook wel gekregen in mijn huwelijk, maar ik was ruim 26, toen ik de grote stap waagde. Op psychologische gronden (maar ook op andere) is een jong huwelijk af te raden. We denken in deze tijd ook b.v. aan het woningvraagstuk. In de meeste gevallen zal het jonge paar óf bij een der ouderparen, óf bij vreemden moeten intrekken. Ook dit brengt zijn moeilijkheden mee. Het valt niet altijd licht om met iedereen dagelijks in vrede te leven. Ook het woningvraagstuk' heeft de laatste jaren tal van ge lukkig begonnen huwelijken doen derailleren. Dochzoals ik al in het begin van dit artikeltje zeide Ik wil niet generaliseren, en keur dus niet on voorwaardelijke alle vroege huwelij ken af. Er kunnen zich omstandig heden voordoen, waarin tegen een jong huwelijk geen enkel bezwaar zal zijn. Het geestelijke rijpingspro ces is bij de een spoediger voltooid dan bij de ander. Er zijn vrouwen van 18 en 19 jaar, die een grote do sis verantwoordelijkheidsgevoel heb ben en die zeer zeker op die leeftijd de stap zullen kunnen wagen. Daar tegenover staat het feit, dat er jonge mannen en jonge vrouwen zijn, die op 25-jarige leeftijd nog te veel „jeugd" bezitten. Is er sprake van trouwplannen, dan dienen vader en moeder op ernstige wijze de a.s. echtgenoot of echtgenote aan de tand te voelen. Of ze wel terdege beseffen wélke stap ze gaan doen. Want bij lang niet alle bruidegoms en bruidjes leeft het besef, dat het huwelijk er één is (althans behoort te zijn) voor het 97. Maar tenslotte kwamen ze toch ergens anders terecht, en wel bij de haven. Het was daar een drukte van belang. Grote en kleine schepen la gen aan de kade, die gelost en ge laden moesten worden. Duimelot en Teentje bleven het langste staan kij ken bij een schip vol met zand. Er hing een grote hijskraan boven met een paar grote grijpers er aan. Steeds kwam'er een grijper boven het zand, nam een geweldige hap en zweefde dan weer naar een paar grote vrachtauto's. Met een plof viel het zand in de laadbak. En dan be gon het weer voren af aan. De jon gens werden niét moe er naar te kijken. 98. Maar na een lange tijd begon nen ze hun magen te voelen. „We moeten nu toch langzamerhand eens naar huis gaan, he?" stelde Teentje voor. Daar was Duimelot voor te vinden. Wat knorde zijn maag! „Welke kant moeten we op?" vroeg hij. „Ik weet het niet", antwoordde Teentje. „Zullen we het aan die me neer met die baard vragen?" Zo ge zegd, zo gedaan. De oude meneer keek heel bedenkelijk. „Weten jul lie eigenlijk wel hoe ver je van huis bent?" vroeg hij. „Wel twee uur lo pen!" Wat schrokken de jongens daarvan! Toen de meneer hun de goede richting gewezen had, mom pelden ze„Dank u wel meneer". VERPLEEGSTER BELOOND VOOR EEN MEDISCHE UITVINDING. Het gemeentebestuur van Den Haag heeft een gratificatie van ƒ200 uitgekeerd aan zuster F. M. D. Schildt als beloning voor een door haar uitgédachte constructieverbe tering van de z.g. ijzeren long. De uitvinding van zuster Schildt heeft betrekking op de sluiting van de ijzeren long. Zij heeft een nieuwe wijze van afsluiting ontworpen, waardoor het mogelijk zal zijn de gehele hals en een deel van de borst van de patiënt vrij te laten. Voor waar geen gering voordeel voor de patiënt, die in de meeste gevallen enige maanden achtereen in het ap paraat gekluisterd moet liggen. In de long, geconstrueerd volgens de methode van zuster Schildt, zal hij veel meer bewegingsvrijheid hebben en van een groot deel van de druk op hals en borst zijn bevrijd. Een bijkomend voordeel van de nieuwe constructie is nog, dat chirurgisch ingrijpen mogelijk zal zijn, indien zich verstikkingsgevaar voordoet. Iets wat niet ieder onzer bekend is, is wel het feit dat bedoelde Zr. Schildt, die bovenomschreven uit vinding heeft gedaan, een oud- Waddinxveense is en dochter van onze plaatsgenote weduwe H. Schldt, Zuidkade, alhier. leven. „Tot de dood ons scheidt". Hoe vaak heb ik zelf niet kunnen constateren, dat heel wat jonge mannen en jonge vrouwen het hu welijk zijn ingegaan omdat mag ik deze uitdrukking eens gebruiken? het „vader en moedertje spelen" hen zo aantrok. Nee, zonder te generaliseren, wijs ik een jong huwelijk af, als zijnde een onverstandige daad. En verstan dige jonge mensen, die elkander werkelijk van harte liefhebben, zul len ook geduld kunnen betracnten en kunnen wachten tot alle voor waarden aanwezig zijn, dïe als ba sis kunnen dienen voor een gelukkig, constant en harmonieus huwelijk. Over het „late" huwelijk in een volgend artikeltje nog een enkel woord. DORA WERTH. Voor een goed gevuld kerkgebouw hield Woensdagavond Ds. J. Snoey een causerie over zijn reis naar Ca nada en Amerika, waarheen hij als geestelijk verzorger op het emïgran- tenschip Waterman'' de reis meemaakte. Op zeer onderhoudende en smake lijke wijze gaf spr. een beeld van deze reis en van zijn belevenissen en ontmoetingen in de Niéuwe We reld. Op de Waterman, slechts voor een derde met emigranten bezet, on geveer 3.00, bevonden zich een 60-tal positief protestanten welker verzor ging spr. voor zijn rekening kreeg. Met een r.k. geestelijke, die eenzelf de taak had, deelde hij zijn hut aan boord. Zonder last van zeeziekte, in tegenstelling met zijn r.k. collega, kon hij zijn arbeid aan boord regel matig verrichten. Aan land gekomen te Halifax, maakte hij per spoor met een deel der emigranten de reis mee naar Toronto, waar hij kennis kon maken met het kerkelijk en economisch leven in Canada. Van hier uit werden tochten ondernomen mijlen ver, op zoek naar oud-Waddinxveners. Ge zien de geweldige afstanden, kon den lang niet allen bezocht worden, dié een bezoek zeer op prijs gesteld hadden, maar zij waarmede contact verkregen kon worden hebben dit zeer gewaardeerd. Het bleek telkens, aldus spr., dat alhoewel men ver zoend was met het nieuwe vader- ladn, het hart bleef kloppen voor Holland en in 't bijzonder voor Waddinxveen. Een groot aantal namen werden toeft, en waar spr. door hem werd opgewacht. In verschillende kerken is ds. Snoey des Zondags voorgegaan en ook heeft hij in Canada een classis- ,ergadering meegemaakt. Het viel hem op dat men in Amerika niet vraagt: „Wat bent U?" maar: „Wat doet U?" Men wordt gewakrdeerd naar zijn prestaties. Geen enkele ar beid is daar minderwaardig. Het land biedt grote mogelijkheden voor hen die van aanpakken weten. Na een zwerftocht door New York, bij een temperatuur van 103 graden, wist spr. tenslotte de retourboot, de Grote Beer, weer terug te vinden, welke hem na een stormachtige reis weer naar Rotterdam heeft te ruggebracht. Vooral die hoorders, welke ver wanten hebben in die delen van Ca nada en Amerika en waarmede spr. contact heeft gehad, toonden deze causerie ten zeerste te waarderen. Dit bleek ook wel uit de vragen na afloop gesteld. Een dier vragen was het antwoord ten volle waard en wel deze, hoe het met de werkeloosheid in Canada stond. Spr. meende te hebben ge constateerd, dat de emigratie mo menteel minder gestimuleerd dient te worden en dat de aanstaande emigrant zich terdege rekenschap moet geven van deze stap. Tijdens deze samenkomst werd gecollecteerd voor het werk van de Chr. Emigratie-Centrale. Ingaande 1 December a.s. is benoemd tot hoofd van de Eben Haëzerschool alhier, de heer K. de Vries, onderwijzer aan de Rehoboth- school alhier. Door de N.V. Nevena te Rot terdam is aangekocht het fabrieks gebouw van de voormalige Spiégel- fabriek van fa. Matse, aan de Wil- helminakade alhier. Daar te Rotter dam gebrek aan uïtbreidingsmoge- lijkheid is, heeft de directie het oog laten vallen op het leegstaand fa brieksgebouw i'n onze gemeente' en wil dit in September in gebruik gaan nemen. Deze fabriek, die naai- machinekasten vervaardigt telt on geveer 30 man personeel, maar wil dit aantal hiér tot 50 uitbreiden. Met ingang van 1 Juli is de heer J. A. Kok, alhier, aangesteld als fitter-monteur in vaste dienst by de gemeentebedrijven' alhier. Tot brandwacht bij de autospuit is be noemd de heer M. N. de Bas alhier, die aangesteld is als leerling-mon teur van het electriciteïtsbedrijf. - Slechts één ingezetene heeft de door Veilig Verkeer uitgegeven krufswoordpuzzle opgelost althans ingezonden. Een teleurstelling voor het Bestuur wat zich troost met het feit dat de éne oplossing althans goed was. Deze werd ingezonden door E. Rous, Zuidkade 90g. Hem zal een boekenbon worden uitgereikt. Op de meubelfabriek van de N.V. Kempkes alhier, werd sinds ge ruime tijd hout -vermist. Na on derzoek door de Rijkspolitie kwam vast te staan dat een tweetal werk nemers, woonachtig in Boskoop, zich aan diefstal hiervan hadden schul dig gemaakt. Op grond van een in het Staatsblad voorkomend wetsartikel is aan de heer W. C. H. Schildt, al hier, geboren in Duitsland, de hoe danigheid van Nederlander verleend. welke meerendeels getuigd kon wor den dat zij het best maakten, hoe wel voor velen de eerste jaren zeer moeilijk zijn geweest. Spr. stelde zijn hoorders voor ogen, hoe mooi, hoe groots Canada is, met zijn prachtige natuur, hoge bergen en duizenden meren. Het kerkelijk leven is ontwakend en groeit snel, steeds worden kerken bijgebouwd, waarvan verscheidene door Hollandse predikanten ge diend. Vanuit Canada werd de reis vervolgd naar de V, S. van Ameri ka en Grand Rapids en Holland bezocht. Ook hiér heeft spr. evenals in Canada, verscheiden oud-plaatsge noten kunnen bezoeken en vele groe ten meegekregen naar het moeder land. Spr. roemde de prachtige stad en haar degelijke onderwijsinstellin gen, het groot aantal kerken, maar bovenal de grote offervaardigheid der kerkleden en bewonderenswaar dige eerbied tijdens de kerkdiens ten. Zoals bekend was ook prof. Wate rink daar op tournee, welke spr. daar mocht ontmoeten. Zo ook te Philadelphia, waar onze burgemees ter, de heer Warnaar, tijdelijk ver-1 VLIEGERWEDSTRIJD Zoals beloofd, zbuden we deze genoemd, ons allien welbekend, van. keer iets'meer vertellen over het vliegeren in schoolverband. Ieder meisje en jongen, die in Waddinx veen op school gaat, kan zich opge ven bij de onderwijzer. Jongelui, zorgt dat je school goed vertegen woordigd is en geef je gauw op. Deelname is, evenals vorig jaar, ge heel gratis. Het is zo, hoe meer deelnemers een school heeft, hoe meer kans heeft zij, de mooi'e wisselbeker in haar bezit te krijgen. Ook zal voor degene, die persoon lijk het hoogste aantal punten heeft behaald, een wisselbeker ter be schikking worden gesteld en is deze gelijk Vliegerkampioen (e) 1954. Verschillende prijzen werden ons reeds toegezegd en wij verwachten nog veel meer. Heeft U een prijsje voor ons ter beschikking, belt U ons dan even, wij laten het gaarne af halen. Bedenkt U wel, het is voor de gehele jeugd van Waddinxveen. Winkeliers en fabrikanten help mee om onze meisjes en jongens een mooié en spannende middag te be zorgen. Nogmaals, wilt U iets geven bel dan op Tel. 366, t.n.v. C. de Bas. Het Comité. 4 SEPTEMBER Zoals reeds per raambiljet ten werd bekend gemaakt, heeft het bestuur der Oranje vereniging „Waddinxveen" besloten, de aangekondigde optocht niet op 31 Augustus te houden, doch op Zaterdag middag 4 September. Dit be sluit werd genomen, omdat de duisternis reeds vroeg invalt en een veei grotere deelname wordt verwacht dan oorspron kelijk door de Oranjevereni ging werd gerekend. Thans kan de gehele Zater dagmiddag daarvoor worden besteed, zodat het geheel be ter tot zijn recht zal komen. Reeds vele bedrijven, ver enigingen, particulieren, kin deren ja zelfs de brandweer hebben hun medewerking toegezegd. Alle deelnemers moeten de avond tevoren in lunchroom v. d. Water des avonds om 8 uur een volgnummer afhalen, dit ter bespoediging van de opstelling, welke op Zaterdag middag om 3 uur zal plaats hebben op de Sniepweg. De route is dan als volgt: Sniepkwartier, Burg. Troost- straat, Zuidkade, Kerkweg, Kanaalstraat, Jan Dorrekens- kade,- Julianastraat, Oranje laan, Noordkade (Dobbelmann) Oranjelaan, Henegouwerweg, Emmastraat, Prins Hendrik straat, Henegouwerweg, Kerk weg, Dorpstraat, Noordeinde M. P. van Tol, Dorpstraat. De herdershond van de heer A. van Ringelenstein alhier, ontving op de hondenkeuring te Wassenaar het certificaat Politiehond. Geslaagd voor het examen Vakbekwaamheid Banketbakkerij onze plaatsgenoot H. Verweij. De collecte van de E.H.B.O. ten behoeve van verband en mate riaal heeft Opgebracht ƒ354,27. Voorzeker een mooi resultaat, en een woord van dank aan de inwo ners van Waddinxveen is hier dan ook zeer zeker op zijn plaats. De Waddinxveense Speeltuin vereniging ,,De Paddestoel" die vorig jaar werd opgericht, met het doel een speeltuin te gaan exploiteren in de Bomenwijk, zal voorlopig de be schikking krijgen over de speelplaats in deze wijk. Zoals bekend werd met de uitvoering van het stratenplan in de Bomenwijk door de gemeente een speelplaats aangelegd tussen de Meidoornstraat en de Lijsterbes straat. Van gemeentewege werden in deze speeltuin verschillende speelwerktuigen geplaatst, o.a. een zandbak, enkele wippen, 3' hoge en 3 lage schommeltoestellen. Of schoon de tuin nog niet officieel was opengesteld, had de jeugd hier reeds beslag op gelegd en vermaakte er zich gedurende de vacantiedagen naar hartlust, zelfs tot in het late avonduur. Aangezien het aan het gemeente bestuur ongewenst voorkwam, dat deze speeltuin, zolang er nog geen definitieve exploïtatieregeling ge troffen was tussen het gemeentebe stuur en het bestuur van de „Padde stoel", zonder toezicht door de jeugd werd gebruikt, werd een voorlopige regeling getroffen. Nadat Zaterdag middag door het bestuur van de „Paddestoel" enkele nog noodzake lijke voorzieningen in de speeltuin werden verricht, werd het toezicht over deze speeltuin door het ge meentebestuur voorlopig opgedra gen aan de „Paddestoel". Het gemeentebestuur heeft daar bij bepaald, dat de leeftijdgrens voor de kinderen die tot de tuin worden toegelaten is vastgesteld op drie tot en met 14 jaar. De speeltuin zal 's Zondags gesloten blijven. Op. Za terdagen wordt de tuin om vijf uur gesloten. Zolang geen definitieve re geling getroffen is, zullen alle kin deren op de speelplaats worden toe gelaten. In het zwembad aan de Ka,- naaldijk alhier werd Zaterdagmid dag het jaarlijkse diploma-zwem men gehouden, voor het verkrijgen van een zwem-diploma van de K.N Z.B. Hét diploma voorbereidend zwem mer kon worden uitgereikt aan Elly van den Burgh, Hildelies Boonstop pel, Tonny Los, Irene Luijtjes, Anne ke Kranendonk, Bep de Nooij, Ineke Verheul, Annie Sol, Annie van den Berg en Truus Appel. Het diploma van geoefend zwem ster behaalden Bep de, Nooij, Nel Zijderhand en Irene Luitjes, zodat derhalve twee meisjes twee diplo ma's behaalden. Geen enkele candi- daat behoefde te worden afgewezen. De jury bestond uit de heren H. Jen- né, A. C. van den Bosch en R. den Haag. Bij de N.V. Meubelfabriek Modderkolk en Dijs zal Zaterdag a.s. herdacht worden het 40-jarig dienstverband van de heer G. Bor- man en het 25-jarig dienstverband van de heren C. Bevelander, C. A. de Joode, H. J. de Jong, T. de Man en A. Verwey. Onze burgemeester, de heer A. Warnaar, hoopt Zaterdag a.s. terug te keren uït Amerika. Aangiften van 19 t.m. 25 Aug. 1954. Geboren: Adriana d. v. W. de Lang en E. Versluis, Noordkade 145; Gerardus Johannes Maria z. v. P. J. Ketelaar en H. C. w! Eggink, Eiken laan 32; Gehuwd: H. H. Kok en J. den Ouden Ondertrouwd: N. Rolloos en W. Driesse; D. Huurman en G. Brouwer. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: broche; portemnonaie; rozenkrans; padvindersriem; munt biljet; hengel. Verloren: sleutelbosje; trouwfoto en zadeldekje. OPENING VOETBALTERREIN CHR. V.V. „BE FAIR". Nu a.s. Zaterdag 28 Aug. „Be Fair" haar voetbalterrein aan de Kanaal dijk zal openen, zijn wij dezer dagen op uitnodiging van het bestuur van deze vereniging eens een kijkje we zen nemen op het terrein. Deze nieuwe vereniging heeft met eigen krachten in korte tijd een prachtig stukje werk geleverd. Het terrein ligt er prima bij, en ook de accommodatie ziét er goed uit. Er bevinden zich namelijk twee ruime kleedgelegenheden, met apar te wasgelegenheid, alsmede een kleine bar en een aparte kleedgele genheid voor de scheidsrechter, het geheel in frisse tint geverfd. De vereniging telt momenteel 80 leden en 40 donateurs. Het be stuur bestaat uit de heren G. Graaf land, voorzitter; M. van den Berg, secretaris; M. Alblas, penningmees ter; alsmede C. Boonstoppel, H. Vink, A. P. Breedijk en G. de Knecht. De vereniging zal in de komende competitie van de K.N.V.B., afdeling Gouda, uitkomen met 2 senioren en 2 junioren elftallen. A.s. Zaterdagmiddag om 3.30 uur heeft de officiële opening plaats door de Loco-Burgemeester, de heer A. Oudijk. Daarna wordt om 4 uur de ope ningswedstrijd gespeeld tussen Jo- dan Boys I en Moordrecht I. Ver volgens om 6 uur Be Fair IBos koop Z I. Een en ander zal door muziekver. „Concordia" worden opgeluisterd. Men leze de advertentie en raam biljetten. W.S.E.-NIEUWS. Denken de dames van de afdeling Handbal om de training op Maan dagavond 7 uur. Wij gaan de com petitie tegemoet. .Wie nu niet komt trainen moet maar afwachten of zij voor de wedstrijden zal worden op gesteld. Dit weekeind gaan de W.S.E.-da- mes naar Reeuwijk. W.S.E. II speelt tegen Ibis. De heren autobezitters, die de ju nioren naar en van het Sparta-tour- nooi' gehaald en gebracht hebben zijn wij dankbaar. VOETBAL Het eerste elftal van Waddinxveen kwam uit op het Zilveren Kaastour- nooi van VEP in Woerden. In dit tournooi' kwam Waddinx veen uit tegen VEP. Waddinxveen kwam zeer goed voor de dag. In de ze wedstrijd ontplooide Waddinx veen zich als een hete ploeg met veel snelheid en een goede techniek. Ne gen minuten na het begin hadden de Geel-Zwarten reeds een 2-0 voor sprong door doelpunten van Piet Kant en Henk v. Geloven. VEP gaf echter niet op en zag kans door haar rechtsbuiten de stand op 2-1 te bren gen, waarna 13 minuten voor de rust Dick Kortlever de stand met 3-1 vergrote. Na de rust gaf VEP zich nog lang niet gewonnen, voor al toen haar Rechtsbuiten van de 22e minuut de achterstand opnieuw verkleinde. Waddinxveen ging even door de knieen, en dit bracht grote gaten in de verdediging. Zij kwa men echter na de inzinking goed terug en vergrootte de voorsprong door doelpunten van Henk v. Gelo ven en Dick Kortlever, waarna het einde kwam. Deze week gaan we weer naar het Kaastournooi om te proberen door een overwinning te gen BVC uit Bilthoven in de finale te voetballen, waarna het kaas halen is. KORFBALLEN. Zaterdag j.l. speelde de korfbal club „Unitas" een vriendschappelij ke wedstrijd tegen „Ades" in Alphen a. d. Rijn. Door de vacantie was het spel minder dan gewoonlijk, maar dit nam niet weg, dat aan beide kanten verwoed gespeeld werd. Na 10 minuten stond Unitas reeds voor met 20. Ades wist daarna de stand te veranderen in 2 3 te gen de verhouding in. Unitas, wak ker geschud, gaf Ades geen'schijn van kans meer door 3 fraaie doel punten. Eindstand 5—3.

Weekblad voor Waddinxveen | 1954 | | pagina 2