Weekblad voor Waddinxveen Hto&cUc de Vrouw. De Spiegel van de week Kris-Kras Uit het Parlement Nieuwste spelling- No 481 Vrijdag 3^September 1954 10e Jaargang Adres Redactie en Administratie: 1 Verschijnt elke Vrijdag Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telet. 438 Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling <s Woendags avonds inzenden 1 Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Dat grote kunst klein kan zijn, bewees de afgelopen week het Con certgebouworkest. Het bestuur ont ving van de Amerikaanse consul te Amsterdam het bericht, dat vier le den wegens hun communistische sympathieën geen visum voor Amerika zouden krijgen en dienten gevolge niet konden deelnemen aan de Amerikaanse tourné. Het staat de Amerikanen vrij, zelf te beslis sen, wie zij al dan niet in hun land wensen toe te laten. Het Concertge- bouwbestuur liet zich echter de ge legenheid, ruggegraat te tonen, ont gaan. Het zei niet. „dan komen de andere musici ook niet", doch het haastte zich, de „uitgesloten spelers" te doen vervangen. De Wereldraad van Kerken wist het beter. Die stel de eenvoudig de Amerikaanse auto riteiten de eis, dlat ook predikanten van achter het IJzeren Gordijn moesten worden toegelaten. Hetgeen toen ook gebeurde. Eisen werden de afgelopen week ook gesteld ten aanzien van de lo nen. Dientengevolge braken stakin gen uit, zowel bij de Amsterdamse Ballastmaatschappij, die de tunnel bouw bij Velsen uitvoert, welke sta king aanvankelijk hét ontslag van 300 arbeiders tengevolge had, als bij de papierfabriek Van Gelder, even eens te Velsen. Bij de tunnelbouw werd een toeslag van 10 pet. op het loon geëist; bij van Gelder werd een loonsverhoging van liefst 15 pet. ge vraagd. De lonen stonden trouwens toch in de belangstelling. De S.E.R., de Sociaal Economische Raad aan vaardde het rapport-Tinbergen, waarin werd uitgesproken, dat de arbeiders hun deel moeten hebben in de stijging van de welvaart. Ten einde gevoeligheden in de boezem der regering te ontzien onge vraagde adviezen zijn zelden aange naam zaj. er geen adyies aan de regering worden gegeven, doch werd het advies in een nota veranderd. De Raad heeft nu alleen maar vast gesteld, dat een loonsverhoging no dig is, om de achterstand der hand arbeiders ten opzichte van het na tionale inkomen in te lopen. Ook met de huren heeft de S.E.R. zich bezig gehouden. De Raad sprak zich uit voor een zodanige huurver hoging, dat een belangrijke stap wordt gedaan op de weg naar een economisch verantwoord! huurpeil. De thans aan de orde zijnde loons verhoging behoeft volgens de Raad niet op de huurverhoging te wach ten, maar de gewone werker zal, kennis nemend van dit alles, zeg gen: „het is weer geven en nemen. halen en brengen". Geven en nemen. Dat heeft ook voorgestaan bij de nieuwe spelling, waarmede wij dezer dagen werden „verblijd"een spelling, die met een paar woorden nader kan wor den gepreciseerd: men doet maar., alles mag en alles is goed. Voor leerplichtige meisjes bene den 17 jaar, d'ie na de lager school geen enkele vorm van onderwijs ontvangen, stelt de sub-commissie ter bestudering van goede onder wijsmethoden in afwachting van een algehele leerplichtverlenging als voorlopige oplossing voor ge deeltelijke leerplicht voor het 14- tot 17-jarige meisje. De uitdrukkelijke wens blijft echter: volledig onder wijs tot 16 jaar en gedeeltelijk on derwijs tot 18 jaar. Van de meisjes, die na het voldoen aan d:e tegen woordige leerplicht geen onderwijs meer krijgen, zijn er 20.000 van 14 jaar, 50.000 van 15 jaar en 78.000 van 16 jaar. Volgens de sub-com missie zou het gedeeltelijk onder wijs in 8 uren per week kunnen worden gegeven. Er zouden maatre gelen moeten worden genomen om in de kortst mogelijke tijd een kader van leerkrachten te vormen, dat be kwaam en geschikt zou zijn het ón derwijs aan de 14- tot 17-jarigen op zich te nemen. Hoe de verdeling van deze 8 uren zou worden geregeld, kan van plaatselijke omstandighe den afhangen. In de verwachtingen, die om streeks midden Juli bestonden ten aanzien van de totale productie van appelen 400 millioen kilo ïs geen wijziging gekomen, zodat het vermoeden, dat de oogst in het sei zoen 1954-1955 die van het topjaar 1952 zal evenaren, nog altijd gewet tigd is. De oogst van peren wordt thans op 170 millioen kilo geschat, dat is 6millioen kilo hoger dan op 12 Juli. De oogstschatting van 12 Juli' van 164 millioen kilo was gebaseerd op het feit, dat het gewas in de meeste productiegebieden sterk geruid had. De opbrengst van pruimen wordt onveranderd geraamd op 24 millioen kg. De vorige week van officiële zijde gedane mededeling, dat de Nieuwe Nederlandse Woordenlijst op 14 Sep- tmber a.s. zal worden ingevoerd, is juist. Het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft in dit verband1 medegedeeld, dat de regering op korte termijn maatrege len zal treffen ter verkrijging van eenvormige toepassing der spellings regeling in ambtelijke stukken. SCHOOL-ACTIE. Zie zo, de vacantie voor de school jeugd is om en ik kan mij indenken, dat het voor veel moeders een op luchting is. Onze jeugd gaat nu met frisse moed' weer aan de slag en we kunnen ons geen betere tijd inden ken voor een grootscheepse school actie dan juist nu, mits het onder wijzend personeel van alle scholen er aan meewerkt. Wat is het geval? Een Waddinxveense huismoeder schreef mij een alleraardigst briefje, waarin zij mij vertelde, dat zij, haar man en kinderen oude postzegels, capsules en zilverpapier spaarde om dit t.z.t. te schenken aan een of an der liefdadige instelling. Want post- zegels, capsules en zilverpapier is geld waard. Nu klaagt dit moeder tje dat, al hebben ze al een grote doos vol, dit zo weinig weegt en vraagt ze mij een actie te organise ren. Welnu, ik voel daar ontzettend veel voor en ik meen, dat deze actie in Waddinxveen moet slagen. We moeten beginnen een comtié op te richten. Dit comité kan be staan uit een groep mensen die 65 jaar zijn en eigenlijk met hun lege tijd geen raad weten. Zij gaan eens praten met de hoofden van alle scholen, zowel de kleuter-, de lage re- en mulo-scholen, om te trachten hun medewerking te krijgen. Dit comité kan desnoods zelf de bedrijven en winkeliers bezoeken en proberen zoveel mogelijk postzegels, capsules en zilverpapier te bemach- DE BESTE LEEFTIJD VOOR HET HUWELIJK. My is wel eens op de Huishoud school in een algemeen vragenuur tje de vraag gesteldWelke is de beste leeftijd voor het huwelijk Als zo'n vraag door 18- en 17- jarïge meisjes gesteld wordt, dan moet je inwendig wel eens lachen. Mijn moeder noemde dergelijke bakvissen gewoonlijk „blagen". En toen ik, op 18-jarige leeftijd, eens aan haar vroeg, of ik naar een feestje mocht, dat tot om en nabij middernacht duurde, kreeg ik ten antwoord1: „Kind, wat haal je in je hoofd? Je bent nog niet eens droog achter je oren". Maarvandaag de dag is er zo veel veranderd, en de jeugd is im mers ook veel moderner opgevoed dan 25-50 jaar geleden. En dus waagde ik het niet om mijn leerlin gen op een dergelijke manier als mijn moeder deed te bejegenen. Het woord „blaag" heb ik, bij mijn we ten, dan ook nimmer in de klas ge bruikt. En nu zult U natuurlijk willen weten, wat 'ik op die vraag heb ge antwoord. U weet, als het zo uit komt, geef ik diplomatieke ant woorden. En d'at heb ik toen ook gedaan. In grote trekken kwam mijn antwoord die middag op de school op het volgende neer „de beste leeftijd voor een huwelijk is die, waarop men zoveel van de aan staande man houdt, dat men bij wijze van spreken met hem naar het andere einde van de wereld zou wil len trekken, en zonder meer alle ove" rige banden kan verbreken". Deze uitspraak begreep men niet helemaal. En dat lag voor de hand, want uiteindelijk waren de meisjes' nog kinderen. Misschien wat vroeg- Zeer spoedig gaat ter perse een kleine brochure in goedkope uit voeringen, waarin, op voor iedereen bevattelijke wijze, de nodige aan- wijzigingen worden gegeven met betrekking tot de toepassing der nieuwe spellingsregeling. Vergeleken bij het vreemdelingen- genverkeer in 1953, kan, aan de hand van voorlopige indrukken van voor aanstaande hoteliers en directies van VVV-bureaux worden geconsta teerd, dat dit seizoen,ondanks het zeer ongunstige weer, ongeveer ge lijk zal blijken te zijn aan het vori ge. Het aantal overnachtingen van buitenlanders zal waarschijnlijk het getal van 1953 overtreffen. De over nachtingen van Nederlandse vacan- tiegangers ïs uiteraard lager. Be paald ongunstig is het bezoek aan zee geweest. Er waren dagen, dat Zandvoort nog geen 50 baders per dag had. Ook de bad- en zwemin richtingen hebben aanzienlijk min der ontvangen dan vorige seizoenen'. tigen. De kinderen brengen deze dingen mee naar school en geven ze aan de onderwijzer of onderwijzeres, die alles ïn een grote doos doet. Het hoofd van elke school heeft één gro te verzameldoos, die dan op tijd wordt geledigd door één van de co mité-leden. Zo komen dus alle oude postzegels, capsules en zilverpapier bij het comité terecht, dat zelf maar moet uitmaken welke liefdadige in stelling voor het bedrag wat die postzegels opbrengen in aanmerking komt. Het kan" voor de blinden of iets anders zijn. Laten de scholen vooral van deze actie een sportieve wedstrijd maken, al kunnen er geen prijzen, beschikbaar worden gesteld voor de school die het grootste ge wicht bij elkaar brengt. Door deze actie te beginnen, die laten we zeggen tot de Kerstvacan- tie mag doorgaan, helpen we ook wat oudere mensen aan een tijdver drijf, wat nïet nutteloos genoemd kan worden. En ik weet bijna zeker, dat deze oudere mensen dit werk graag zullen gaan doen. Daarom ook, weet ik zeker, dat de postze gel-actie moet slagen. Maarnu de daad bij het woord. Laten die oudere mensen deze actie eens gaan bespreken, het eomiV oprichten en een goede taak verdeling maken. Ennemag ik t.z.t. eens weten vit: dit blad of een briefje hoe de actie verloopt? Waddinxveenverzamel KRIS-KRAS. wijze kinderen, maar in ieder geval nog geen volwassen jonge mensen. Ik heb mijn uitspraak toen als volgt verduidelijkt: Misschien zal er een tijd in je leven komen, dat je verliefd wordt. Maar herinner je dan deze middag op de school, want verliefdheid heeft niéts met echte, diepe liefde te maken. Verliefdheid is net zoiets als verkoudheid. Het kan hardnekkig zijn, maar op de duur gaat het toch over. Liefde is echter blijvend en liefde verdiept steeds meer. Zodra je over de perio den van verliefdheid heen bent, en je de ware Jozef hebt ontmoet, dan komt de liefde in je leven. Is die liefde echt, dan zul je samen met je aanstaande man zelf op een gegeven moment tot de ontdekking komen: Nu durf ik het huwelijk aan. Deze aanloop wilde ik nemen, om te komen tot mijn slotconclusie over het vroege en het late huwelijk. In mijn vorige artikel heb ik al uiteen gezet, waarom ik een vroeg huwelijk verwerp. In het bovenstaande ligt tevens opgesloten, dat ik ook geen1 voorstandster ben van het late hu welijk. En wilt U nu met alle ge weld een leeftijd genoemd hebben, dan adviseer ik, voor wat het de vrouwelijke partner betreftTrouw vóór je 29e jaar. Ik zou met stati stieken kunnen aantonen, dat het voor de vrouw beter is, als zij vóór haar 30e jaar het eerste kind krijgt. Dit slaat dan voornamelijk op de West- en Noord-Europese vrouw. In de tropen gelden hiervoor namelijk andere maatstaven, doch hierop ga ik niét dieper in, omdat ik alleen schrijf voor Nederlandse vrouwen, énkele geëmigreerde lezeressen uit gezonderd. Ik heb wel eens jonge vrouwen gesproken, die al lange tijd verloofd waren, doch steeds weifelden' de grote stap te wagen. Er ïs een ze kere categorie vrouwen, die een te- paalde angst voor het huwelijk heb ben. Ik zal hierop niet verder in gaan, want dan zou ik op medisch toirein terecht komen, en dat ïs mijn afdeling niet. Doch de artsen mannelijke zowel als vrouwelijke onder onze lezers en lezeressen hebben in hun practijk dergelijke gevallen wel eens meegemaakt. In dergelijke gevallen kan ik niet gaan generaliseren. Dan zeg ik noch ja, noch nee. Ik adviseer dan door gaans een psychiater. En zijn advies is in 99 van de 100 gevallen de juis te. Doch die angst is veelal oorzaak, dat de huwelijksplannen op de lan ge baan worden geschoven en de beide partners worden steeds ouder. Ik ken zo'n geval: het spannetje was al acht jaar verloofd en vóór de officiële verloving ging men ook al een paar jaar met elkaar. Beiden aarzelden, om verschillende rede nen. Op mijn aanraden gingen ze beiden naar een psychiater en deze adviseerde na een paar dagen: trou wen, en het niet langer uitstellen. Na een jaar was er een wolk van een baby en ik bezcoht het gelukki ge paar. Weet U, wat de jonge moe der zei, toen ze haar eersteling voedde? Ik wilde wel, dat ik acht jaar eerder was getrouwd Tegenwoordig zijn er meer belet selen voor het huwelijk dan vroe ger. Een der voornaamste is de nog steeds heersende woningnood in ons land. Tal van verloofde paren wil len liever wachten, tot ze de be schikking kunnen krijgen over een vrij huisje, dan dat ze voorlopig er gens gaan inwonen. En zo vergaat de mooiste tijd van hun leven. Ik denk voorts aan de hoge kosten van levensonderhoud, huur, belasting e.d. Menigeen schrikt er van terug om een gezin te stichten. De verant woordelijkheid is in deze tijd veel groter dan een halve eeuw geleden. Al deze dingen zullen wel oorzaak zijn, dat ondanks het feit, dat tal van jonge mensen jong huwen er ook vele jonge mannen en vrouwen zijn, die. de grote stap om bovenge noemde redenen nog niet durven wagen en „betere" tijden willen af wachten. Of die betere tijden ooit zullen komen? Ik betwijfel het. En daarom adviseer ik ten slotte: als alle voor waarden voor een gelukkig huwe lijk aanwezig zijn en er een redelij ke kans is op (binnen niet al te lan ge tijd) een vrije woning en me teen een redelijk inkomen, wacht dan niet langer als beslist noodza kelijk is. DORA WERTH Het gaat ons land de laatste jaren economisch naar den vleze. Onze handelsbalans ontwikkelt zich in stijgende lijn en wij zijn ïn staat geweest een deviezenoverschot van enkele millioenen te kweken. Nu moet men toegeven Prof. Zijlstra heeft dat onlangs nog verklaard dat we momenteel leven i'n een „koortsachtige, overspannen hoog conjunctuur". De gunstige conjuc- tuur zal volgens onze Minister van Economische Zaken nog wel even voortduren, maar het is nïet te ver wachten, dat deze gespannen hoog conjunctuur tot in lengte van dagen zal aanhouden. Onze deviezenvoor raad is zo groot, dat we een lichte conjunctuurdaling gedurende enke le jaren zullen kunnen opvangen. Dit is van grote betekenis. Maar het is te begrijpen, (Jat indien deze wel vaart nog enige tijd zal voortduren, men deze ook in de lonen tot uit drukking zal willen brengen. Waar om moet de economische welvaart van ons land gestadig toenemen, ter wijl men daar tot op heden niets van merkt in de lonen Dit is een vraag, dié door de vakbeweging aan de orde wordt gesteld. We leven momenteel nog in de periode van een gebonden loonvor ming, de lonen zijn gekoppeld aan de kosten voor levensonerhoud. Stij gen de prijzen voor de dagelijkse gebruiksmiddelen dan gaan de lo nen daarna omhoog. Zo hebben we reeds verscheidene lonosverhogïn- gen gehad, zonder dat een werkne mer het gëvoel heeft gekregen er iets op vooruit te zijn gegaan. Het is dan ook verklaarbaar, dat men thans het loonbeleid bestudeert. Men wil van de gebonden loonvor- De vakantie die voorbij is gaf aan velen reumatiek; Apotekers en drogisten trokken zeer frekwent publiek. Het aksent viel op de regen, het kostuum bleef in de kast; Heel wat bloezes zijn bedorven, niemand was entoesiast. Kurieus was de metode van atletische oom Piet: Hij verstookte in zijn kachel mudden kooks en antraciet. En nu, een illuzie armer door 't biezondere seizoen, Gaan we in de nieuwste spelling kultureel eksamen doen. Blokken we op een kommissie, op ekseem en op koepon, Konsekwentie en doeane, een ekwator met veel zon. Schrijven we van etergolven, kippeëi en een esteet; Van de fiskus en de kaktus hebben we de prik gauw beet. Voortaan wordt er ook gevreeën, alles is gerevizeerd; Met een auto en een klakson wordt es sjiek geparadeerd. Ritme heeft nog maar vijf letters, de aksijns"doet het ook goed; In 't asiel spreekt men gewoon van hondetrouw en leeuwemoed. Het teater te bezoeken is voor niemand een korvee; Door de teemuts warm gehouden drinkt het komitee graag tee. Wijfjesvos en meisjesnaam zijn, en, dat had u niet gedacht Mét de vrouweaard voorlopig van het mannelijk geslacht JAAP MUDERWIJK. mïng af, omdat het niet juist is dat de werkgevers wordt verboden hun werknemers te laten'profiteren van de gunstige ontwikkeling jn hun ondernemingen. En er zijn nu een maal verscheidene bedrijfstakken, waarin het momenteel uitzonderlijk goed gaat. Laat men de gebonden loonvorming los, dan betekent dit, dat er tevens gebroken wordt met het systeem van nagenoeg gelijke lonen in verschillende bedrijfstak ken. Nu zal er niémand zijn in Neder land, die terug wil naar de voor oorlogse situatie, waarin bijv. één bedrijfstak de landbouw sterk ten achter werd gesteld. Onze land arbeiders ontvingen lonen, die zeer schriel afstaken bij de verdiensten van hun collega's in andere bedrijfs takken. Dat wil men nu voorkomen en daarom zoekt men naar een me thode om de lonen in de verschil lende bedrijfstakken te coördineren. De lonen mogen dan per bedrijfstak worden vastgesteld, er moet echter een orgaan zijn, dat er op toeziet, dat het bestaansminimum niet wordt aangetast. Dit orgaan zal de Sociaal Economische Raad worden. Het loonbeleid zal dus voor een groot deel uit handen worden geno men van de Overheid en worden overgedragen aan het bedrijfsleven zelf. Dit ïs een grote principiële verandering, die ook reeds aangeeft, dat de economische positie van ons land belangrijk is verbeterd. Maar deze principiële verandering luidt toch een nieuw tijdperk ïn. De metaalarbeider zal nu meer kunnen verdienen dan de textielarbeider. Zuiver economisch gezien is daarte gen geen enkel bezwaar, te grote verschillen kunnen echter sociaal gezien wel bezwaarlijk zijn. Deze ontwikkeling verdient toe juiching. De huidige welvaart is verkregen door een eendrachtige in spanning. Jarenlang zijn de lonen automatisch laag gehouden. Het is logisch, dat de verkregen welvaart ook nu gezamenlijk verdeeld zal worden. Zowel de werkgever als de werknemer kan van deze ontwikke ling profiteren. De werkgever zal men overigens met belastingverla ging moeten helpen, hetgeen ook mogelijk is. Momenteel worden er weer be sprekingen gehouden over een nieu we loonronde. De kosten van le vensonderhoud zijn nl. weer geste gen. Het totaal indexcijfer steeg

Weekblad voor Waddinxveen | 1954 | | pagina 1