LEVE ONZE TAAL De avonturen van Duimelot PIS NIEUWS uit o-wze. u/MMfJtaats. Avan der Sloot Burgerlijke stand. Sport u% 't Uoct. Uw Uitodzwn LËVËRIRMI tussen 15 Mei en 15 Juni 1954 met één punt, nl. van 126 naar 127 (op basis 1949 100.) De oorzaak hier van zo zegt het officiële bericht lag vrijwel uitsluitend bij de groep voedingsmiddelen, waarvoor het indexcijfer met 2 punten opliep. Deze stijging werd voor een belang rijk deel teweeggebracht door de hoge prijzen per 15 Juni 1954 voor oude en nieuwe aardappelen. Ook het indexcijfer voor fruit, zij het in mindere mate dan dat voor aardap pelen, liep gedurende genoemde pe riode op. Voorts deden zich prijsstij gingen voor bij vlees en vleeswaren, melk, koffie, thee, vis, eieren en chocoladerepen. De onderhandelin gen over een nieuwe loonsverhoging lopen vooruit op het defi'niteve loonbestel. Dat willen de vakver enigingen van de werknemers ten minste. Zij achten de nood dermate hoog, dat eerst nog een nieuwe loonronde gegeven moet worden. Is het niéuwe loonbestel eenmaal in gevoerd, dan behoren deze algemene loonsverhogingen tot het verleden. In de Kamer heeft men gevraagd of de Regering niet beter de belasting kan verlagen. Daarmee zullen de arbei ders meer gediend zijn dan met het angstvallig volgen van de prijsin dex. Minister Zijlstra heeft beloofd dit te zullen overwegen. Wellicht merken we iets van deze overwe ging bij de millioenennota. Zij leve hoogDat was altijd goed, omdat taal vrouwelijk is. Maar als u liever schrijft: „Hij leve hoog", mag u dat van nu af ook doen, zonder dat uw beschaving in het gedrang komt. Ik weet dat heel zeker omdat ik enige uren heb gestudeerd in de „Woordenlijst van de Nederlandse Taal'', welke uitstekend is gedrukt op de persen van het Staatsdrukke rij- en Uitgeversbedrijf. De woor denlijst is samengesteld in opdracht van de Nederlandse en de Belgische regering. Ik zou u wel honderd dingen te gelijk willen vertellen zo geestdrif tig heeft dat splinternieuwe boek mij gemaakt. Maar ik zal mij be heersen. Enige opvallende veranderingen moet ik het eerst kwijt. De examinator kan op een eksa- men (ja, heus, zó mag het ook) de kandidaten niet meer kwellen met rheumatiek, want de h is overbodig geworden. Het voor velen verschrik kelijke woord rhythmisch is van de baan. Het is gewoon ritmisch. De h in apotheker is niet meer nodig. Men mag ook apoteker schrijven. De theoloog kan geen aanspraak meer maken op de h. Teoloog is ook ge oorloofd. Zo is het ook met teorie, terapeut, termiek, termometer, te- saurie enz. Maar denk er aan dat ge voor thuis niet mag schrijven tuis. Wel is het geoorloofd om in plaats van thee te schrijven, tee. Dus ook is het niet meer fout om te schrij ven teeservies, teeketel, teeplanta- ge enz. Woorden als productie en repro ductie, worden in de woordenlijst het eerst vermeld als produktie en reproduktie, maar productie enz. blijft bestaan. Bij reductie is het net andersom. Er staat in de woorden lijst: reductie ook reduktie. Gymnastiek is gelijk gebleven. 99. En ze gingen op weg. Maar o, wat waren ze moe en wat hadden ze een hongerZe voelden zich doodongelukkig en op een gegeven ogenblik barstten ze in tranen uit. „Hoe komen we ooit weer thuis?- snikte Teentje. Tenslotte zagen ze in, dat tranen ook niet hielpen. Teentje haalde zijn zakdoek te voor schijn en veegde alle tranen af die hij maar vinden kon. „Wat zullen oom en tante Voet boos zijn,', be dacht Duimelot. Ze voelden zich he lemaal niet plezierig. En het leek wel of ze lood in hun schoenen had den, zo moe waren ze. Wat verlang den ze naar hun boterhammen en hun lekkere warme bed 100. „Daar komen een paard en- een wagen aan riep plotseling Teentje, met nieuwe hoop vervuld. Ze ren den er op af. „Meneer, meneer schreeuwden ze. De man op de bok stopte en keek hen verwonderd aan. „Mogen we meerijden, meneer?" vroeg Duimelot beleefd. „Alstublieft meneer, want we moeten nog zo ver en we zijn zo moe", voegde Teentje er aan toe. De man klom van de wagen en bekeek de jongens eens goed. Ja, ze zagen er wel erg moe uit.... „Vooruit dan maar", zei hij. „Klim maar naast me op de bok!" Dat lieten Duimelot en Teentje zich geen tweemaal zeggen. (Wordt vervolgd) Causerie ook ,maar cordon mag ook als kordon geschreven worden. Cor rectie staat ïn de woordenlijst voor aan, maar korrektie mag ook. Dat is ook het geval met correspondent. Maar voor corridor geldt dat niet. Corridor is dus niet goed. In het algemeen mogen de woor den die met een c beginnen, zoals, conservatief, considerans, consistent, consorten, constellatie, constitutie enz. ook met een k worden geschre ven. Maar niet de woorden: conser- vatorum, consigne, console, conto, contour, contra, controverse, corps enz. Dat lijkt mij een lastig geval! Aan het koppelteken is in de woordenlijst ook aandacht geschon ken. Tot mijn genoegen zie ik dat het deviesje ook gebruikt mag wor den om het woordbeeld te verduide lijken, omdat ik dat steeds heb ge daan. Zie b.v. het woord pijp-etuitje. Zonder koppelteken is de mogelijk heid aanwezig te lezen: pijpe-tuitje. Wat er ook veranderd is, niet de au en eau in woorden als auto en cadeau. Zij die de veranderde spelling maar lastig en onnodig vinden, we ten misschien niet eens dat er een tijd is geweest waarin de oe in koers, toerist, troebel, troep en ou was. We gaan nu een stap verder: doua ne mag ook met oe geschreven wor den: gouverneur en fourage ook. Woorden die blijkbaar vroeger met een s geschreven werden, schrijven wij reeds lang met een z, zoals mozaïek, proza, plezier. Dat kunnen we nu ook doen met faze, prezent enz. Ik kan mij voorstellen dat oudere mensen bij het schrijven geen kans meer zien de veranderde spelling wijze toe te passen, gelijk zij ook nog moeite hebben met de enkele o in lopen, roken enz. en met het weg laten van ch in vis en vlees, maar ik ga proberen mij bij het nieuwe aan te passen. Dat ik daarbij veel „fouten" zal maken, daarvan ben ik bij voorbaat overtuigd. SCH. en werd zodanig verwond, dat hij naar het ziekenhuis vervoerd moest worden. Fanfarecorps „Concordia'' zal Vrijdagavond 3 September een mars langs de Wilhelminakade maken en heeft daarmede dit jaar de gehele gemeente van muziek voorzien. Men gaat dan weer werken aan de win- terprogramma's voor de uitvoerin gen. Inplaats van Vrijdag 10 Sep tember zal op Donderdag 9 Septem ber zitting gehouden worden van Zuigelingenzorg in het Groene Kruis gebouw. Wegens vacantie van Dr. Speel man zal op 17 en 24 September géén zitting gehouden worden van Zui gelingenzorg. seld voor het Geref. Verenigingsge bouw. De reden was de viering van een aantal jubilea. De heer G. Bor- man vierde zijn veertigjarig jubi leum, de heren Bevelander, De Joo- de, Verwey, De Man en De Jong hun 25-jarig jubileum. Namens de directie sprak de heer Ph. J. C. Dijs, die dank zegde voor de prettige samenwerking in de af gelopen jaren. Als blijk van waar dering bood hij de jubilarissen een geschenk onder couvert aan. De heer A. Oudijk, die als loco-burge meester samen met de gemeente secretaris de heer H. Jenné, het ge meentebestuur vertegenwoordigde, richtte zich in het bijzonder tot de heer Borman. Hij deelde mede, dat H. M. de Koningin hem een ere-me- daille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in zilver heeft ver leend. De heer Van IJsselstein bood na mens het personeel verschillende geschenken aan. De dames werden bloemen geoffreerd. Om thuis de feestvreugde te verhogen bood de heer J. A. Modderkolk namens de directie manden fruit aan. Naar wij vernemen heeft de Toneelvereniging „T.O.G." voor het op handen zijnde seizoen het toneel spel „De Gouden Kooï'' van Hans Nesna in studie genomen. Gezien de inhoud en de strekking van het stuk staan ons verschillende mooie en leerzame avonden te wachten. Bij de Spaarbank van de Coöp. Boerenleenbank alhier, werd gedurende de maand Augustus inge- lgd 122.122,55 en opgen. 69.679,72. Laatst uitgegeven boekje is no. 7059 CHR. AVONDVAKTEKENSCHOOL. Nog enkele weken en de Chr. Avondvaktekenschool aan de Oran jelaan alhier gaat weer beginnen. De jongelui, die overdag in de verschillende bedrijven hebben ge werkt, gaan nu 4 avonden in de week naar school van kwart over zeven tot kwart voor tien. Wat een dwaasheid zeggen velen. Overdag hard werken en dan 's avonds weer Neen hoor, mij niet gezien Jammer en.dom. Denken die jongelui' er wel aan hoe veel geld; onze regering aan dergelijke scholen uitgeeft. Waar om? Omdat de regering wenst, dat er in de toekomst ook arbeiders zul len zijn met inzicht, met kennis. Niet alleen, omdat er voorman nen, werkbazen en afdelingschefs moeten zijn, die vaak uit goed ge schoolde arbeiders gekozen worden, die behoorlijk tekeningen kunnen lezen, maar ook omdat een arbeider met meer inzicht veel meer waard is als een ander, die soms niet veel meer is als het verlengstuk van zijn machine. 't Gebeurt zo.vaak, dat iemandis toekomstplannen in duigen vallen, omdat het hem aan kennis en in zicht ontbreekt. Dan is hij vaak te oud om nog te gaan lereij. Juist de leeftijd van 14 en 15 jaar is de tijd om aan de toekomst te werken. Jongelui kijkt om je heen, je ont moet wel vaak ihensen, die helaas moeten zeggen, had ik vroeger maar meer geleerd, maai- toen wilde ik niet. Heb je wel eens iemand ontmoet, die er spijt van had, in zijn jeugd hard te hebben gewerkt? Zorgt, dat je voor je militaire dienstplicht met een avondvakte kenschool klaar bent, d.w.z. begint er nu mee en stelt niet uit. Denkt aan d£ slagregel der school: Leer je vak door en door. Leest de advertentie ook in dit blad en meld je op een der ïnschrij- vingsavonden. Het ligt in het voornemen van het Mannenkoor „Onvermoeid Voor uit" een Vrouwenkoor op te richten, als onderdeel van genoemd mannen koor en wel onder dezelfde dirigent, de heer Gé van Beek uit Schoonho ven. De eerste repetitie zal plaats vinden op Vrijdag 10 September om 7 uur, in het gymnastieklokaal van de openbare school aan de brug. Da mes en meisjes boven 16 jaar wor den uitgenodigd tot dit koor toe te treden. De heer D. G. van Hoeven, hoofd der Chr. Herv. School aan de Onderweg heeft een benoeming als hoofd aan een nieuwe Chr. school te Benthuizen aangenomen. Zaterdagmorgen kwam een.7- jarig knaapje in de kolk van de schutsluis aan de Noordkade te val len. De heer Blom heeft kans gezien hem hieruit te verlossen. De heer J. O. viel vorige week bij het perenplukken van een ladder Ook voor UW BRUIÖSk&PS£L natuurlijk naar ons. DAMESKAPSALON Oranjelaan 24 EPILEREN en MANICURE Op de Noordkade werd een door de heer S. geparkeerde brom fiets gegrepen door een passerende vrachtauto van de fa. De Waardt, met gevolg dat de brommer volko men gekraakt werd. Zaterdagavond zal na afloop van het zwemfeest op het Dorp ge zellige, feestelijke muziek gegeven worden. Ds. C. van de Pol te Veenen- daal heeft bedankt voor het door de Herv. Kerk op hem uitgebrachtte beroep. Bij de gehouden Goveka- paardenkeuringen, ontvingen onze plaatsgenoot de heer P. Lamens een eerste prijs met Sophillia en de heer A. van der Breggen met Polonia, en de heer P. Oudijk met Cemonika. Bij de schapenkeuring verwierf de heer A. van den Breggen even eens een eerste prijs. Aan het postkantoor alhier werd gedurende de maand Augustus 1954 ingelegd 22.237,73. Terugbe taald 9466.51. Lafigs beide zijden van de Gouwe zijn door de gemeente een aantal reddingskastjes geplaatst, omreden de bestaande kastjes in de loop der jaren successievelijk ver dwenen zijn. In elk kastje bevïndt zich een dreglijn en een anker. Bij de twee poldergemalen aan de Henegouwer- weg, bij de gasfabriek, bij de N.V. Carrosseriefabriek Verheul en bij de woning van de heer Verwey zijn de ze geplaatst, eveneens bij het ge meentehuis, de loswal aan de Zuid kade en bij het prov. magazijn aan de Wilhelminakade en bij de Burg. Troosfstraat. Deze kastjes worden ïn de be scherming 'van het publiek aanbevo len opdat bij een mogelijk ongeluk deze direct ter beschikking kunnen zijn. Zaterdagmorgen heeft het per soneel van de meubelfabriek Mod derkolk en Dijs de fabriek verwis- 4 SEPTEMBER Nogmaals vestigen wij de aandacht erop, dat op Vrij dagavond om 8 uur nam. ïn lunchroom v. d. Water, voor deelnemers aan de optocht ge legenheid bestaat hun volg nummer af te halen. Het bestuür van de Oranje vereniging verzoekt allen, van deze gelegenheid gebruik te maken. Tot jury-leden zijn benoemd de heren F. H. Blonk, H. J. Sikkema en T. Ververs Sr. Zoals reeds eerder vermeld worden afzonderlijke prijzen beschikbaar gesteld voor kin deren beneden 15 jaar en ouderen. Vanwege het Week blad voor Waddïnxveen is een 'prijs beschikbaar gesteld voor de meest originele jongeren deelname. De route is als volgt Sniepkwartier, Burg. Troost- straat, Zuidkade, Kerkweg, Kanaalstraat, Jan Dorrékens- kade, Julianastraat, Oranje laan, Noordkade (Dobbelmann) Oranjelaan, Henegouwerweg, Emmastraat, Prïns Hendrik straat, Henegouwerweg, Kerk weg, Dorpstraat, Noordeinde M. P. van Tol, Dorpstraat. BURGERLIJKE STAND. Aangiften van 26 Aug. t.m. 1 Sept. Geboren. Adriana Jacoba Marie d- v. J. F. van der Klauw en M. Th. Verbij, Bloemendaalseweg 70; Jan zoon van A. Voskuilen en D. Groenevelt, Nesse 21; Hendrik Bernhard Pieter z. van P. van der Starre en B. Hindrinks, Kerkweg 204; Ondertrouwd P. van Dijk en M. Schaap. J. W. Bogaards en L. A. Hofman; J. Oudijk en J. Tiele. Gehuwd J. B. de Vroom en J. C. van Piinxteren; K. Bootsma en J. E. Warnaar; W. de Leeuw en B. van den Berg; G. den Hoed en N. van den Heuvel; GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: 1 bruine kinderoprte- monnaie; 1 sleutel; 1 dameshorloge; I zwembroek en badjhanddoek; 1 windjack; 1 broche. Verloren: 3, sleutels aan riempje; 1 portemonnaie met inhoud; 1 padvin- dersrïem; 1 bruin jasje; 1 bruine portemonnaie met inhoud; 1 groene ceintuur; 1 fiets; 1 zwarte porte monnaie met inhoud. POSTDUIVENVERENIGING DE ZWALUW. Wedvlucht Tilburg 61 km. Los 3 uur. Aankomst le duif 3.59.38 uur. Aankomst 38e duif 4.19.32 uur. Uitslag. P. Loendersloot 1 7 8 13 32; T. Boere 2 18 24 34 38; W. Boon 3 19; Abr. de Bruin 4 10 20 22 29 30; Groenedijk 5 26 37; F. v. d. Weel 6; S. Hoogendoorn 9 28 31; D. Lagrand II 27 35 36; Tamerus 12; L. W. Ver sluis 14 21 25 33; H. Russcher 15; L. de Bruin 16 17; J. N. de Wit 23. KANKERBESTRIJDING Het Koninklijk Wilhelmina Fonds doet een beroep op het gehele Ne derlandse volk voor de jaarlijkse collecte. De taak, welke dit Fonds zich stelt, dient zó zeer het nationaal be lang, dat dit één van de collectes is, waaraan een ieder geven moet. Omstreeks 31 Augustus, voor de ouderen onder ons steeds ook nog „Koninginnedag", dringt de oproep van Prinses Wilhelmina op bijzon dere wijze tot ons door in alle diep te en ernst: de noodzaak van de strijd tegen de kanker. Dit bij uitstek nationale Fonds moeten' de middelen worden gege ven om datgene wat reeds bereikt is niet alleen in stand te houden, doch ook uit te breiden. Op het ter rein van de kankerbestrijding in Nederland hebben wij een grote verantwoordelijkheid, waaraan wij ons niet mogen en ook niet willen onttrekken. Zonder Uw hulp kan deze volks ziekte noch bestreden noch genezen worden. Met Uw hulp kunnen geneesheren en andere onderzoekers op velerlei wetenschappelijk gebied in recht streeks verband met het kankeron derzoek, nationaal en internationaal samenstrijden in algehele mobilisa tie tegen deze vijand. Met Uw hulp komt iedere dag en iedere lange nacht de overwinning iets dichterbij, want de vorderingen in het kankeronderzoek zijn lang zaam maar onmiskenbaar. Het Koninklijk Wilhelmina Fonds doet a.s. Zaterdag 4 September een beroep op Uw financiële steun. Wanneer U de collectebussen van het Wilhelmina Fonds hoort ramme len, staat dan volkomen reëel tegen over de diepe ernst van het feit, dat het gaat om de gezondheid van ons volk, misschien van ons gezin, mis schien van onszelf. komen zon te kort. Vul dit tekort aan met een fles Zon-vitamine rijke Begint er vandaag nog mee, want de R is weer in de maand. Koopt niet de eerste de beste, maar koopt het allerbeste voor Uw kinde ren. DROGISTERIJ A. VAN DER HEIDEN Zuidkade 1 Telefoon 335 Vliegerwedstrijd. We hebben goed en belangrijk nieuws voor onze deelnemers aan de a.s. vliegerwedstrijd, nl. dat deze op Zaterdag 11 September zal worden gehouden, op het voetbalveld van de Chr. Sportveren. „Be Fair" aan de Kanaaldijk t.o. het zwembad. De in schrijving der deelnemers vangt precies om half twee aan, dus maakt allen dat je op tijd aanwezig bent. Meisjes en jongens probeer eerst je vlieger, want staat deze nïet, dan kom je zeker niét voor een prijs in" aanmerking. Gaat je vlieger echter de lucht in, dan heb je altijd een prijs of troostprijs. Het aantal deelnemers dat zich nu reeds meldde heeft alle verwachtin gen overtroffen nl. 150 jongelui. Het comité verwacht echter dat er meer dan 200 deelnemers zullen komen. (Leeftijdsgrens 080 jaar). Voorts dank ik nu reeds de winke liers en fabrikanten voor de van hen' ontvangen geschenken. Wij rekenen er op, dat alle win keliers e.d. met hun gift rekening houden met het grote aantal deelne mers. Geef dus allen met milde hand, het ïs voor onze Waddinxveense jeugd. Woensdagavond belde de voorzit ter van „Be Fair", dat alles in orde was en het veld op 11 September te onzer beschikking ligt. Heren van „Be Fair" dit sympathieke gebaar, hadden wij niet durven hopen. Nu reeds namens het comité onze recht hartelijke dank. HET COMITÉ. Wie zal de Weekblad-Wisselbeker winnen? POSTDUIVENVERENIGING DE SPERWER. Wedvlucht Roosendaal 56 km. Los 8.30 uur. Aankomst le duif 9.08.48 uur. Aankomst 70e duif 9.16.18 uur. Uitslag W v. d. Jagt 1 36 46; W. Ringelstein 2 3 18 51 54 64; I. de Graaf 4 27 34 35 61; W. v. d. Water 5 7 8 14 15 31 32 33 37 44,45 50; W. Berestein 6 16; H. v. d. Berg 9 24 43 47 48 52 68; Jac. v. d. Zijden 10 28 31 56; P. Kersbergen 11 12 13 42; P. Metselaar 17 69; A. Lam 19 55; L. P. Hoogerdijk 20 25 67; P. Vink 21 29 57 60 63; P. Bonefaas 22 66; P. Boon 23 70; Fr. Rïp 26 38 41 65; Jac. de Beer 39 49; A. P. v. d. Graaf 40; Nic. v. d. Zijden 58 59 62.

Weekblad voor Waddinxveen | 1954 | | pagina 2