Weekblad voor Waddinxveen 1/Hoedet de Vrouw. De Sniead van de week Kris-Rras GREVENBICHT. DAMPO GENEEST verkoudheden VANDAAG tien jaar geleden. Mo 485 Vrijdag l^October 1954 10e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telel. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Produceert de Nederlandse kip te genwoordig veel meer eieren dan voorheen, het eigenaardige ïs, dat de consumptie in ons land nagenoeg gelijk blijft. In aanmerking nemen de, dat onze bevolking groeit, is er in feite dus sprake van minder con sumptie. En dit komt niet door de prijs van het ei, die gemiddeld 5 x zo hoog ligt als vóór de oorlog. Nee, de prijs schijnt geen bezwaar te zijn, Wel de kwaliteit, waarin het ei verkeert, als het in de winkel aan wezig is. Dit heeft de aandacht gekregen van de belanghebbende instanties. Want de Nederlandse Bond van Er kende Eierenverzamelaars gaat nu iets doen om de vaak slechte kwali teit van het ei, zoals dat in het Ne derlandse gezin ter tafel komt, te verbeteren. Men is namelijk overge gaan tot het oprichten van een On derlinge Eierenafzetvereniging, waarvan 1500 van de 2500 Neder landse eierenverzamelaars lid zijn. Het doel van deze vereniging is het uitschakelen van de handelaar-ex porteur in zoverre deze als speculant optreedt en meer belangstelling heeft voor zijn verdiensten, dan voor de kwaliteit van het ei. Deze nieuwe opzet, die het ei snel ler onder het bereik van de consu ment brengt, verandert niets aan de prijs van het product. Het geld, dat anders door speculerende handela- - ren wordt verdiend, wordt nu in de vorm van premies aan de pluimvee- I handelaars' en verzamelaars ver- I strekt, als beloning voor de kwali- I teitsverbetering. I De actie van de Nederlandse Bond Ivan Erkende Eierenverzamelaars I wordt gesteund door de vier lande- 'l'ike bonden van detaillisten en door de Vereniging van Huisvrouwen, de Huishoudraad, de Bond van Platte landsvrouwen en tal van andere in stellingen. Het is natuurlijk heel mooi, dat Nederland op de ranglijst der eie ren-exporterende landen nummer één staat. Maar het is ook belang rijk, dat het ei een weg kan vinden naar de binnenlandse consument. En in een goede, dus zo vers mogelijke, kwaliteit. Als de kip meer produ ceert, moeten ook wij zelf er enig belang bij kunnen hebben: zo vers mogelijke eitjes tegen een redelij ke prijs. Wachttijden van zelfs 9 maanden moeten herhaaldelijk voorkomen op aanvragen tot telefonische aanslui ting. Dat gebeurt in het bijzonder als de locale centrale vol is. Volgens door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor hef Rijnland met de P.T.T. gevoerde correspondentie wordt het inhalen van de achter stand belemmerd doordat het bou wen van nieuwe telefooncentrales niet op gelijke voet kan plaats vin den. Ook vindt deze Kamer, dat er in Nederland wel wat te weinig tele foontoestellen staan in vergelijking met andere landen. In Amerika zijn er 29,3 per 100 inwoners, in Zweden 25,2, Canada 22,1, Zwitserland 19,9, Nieuw-Zeeland 19,9, Denemarken 17,5 Australië 14,7, Noorwegen 14,5, Engeland 11,4, Finland 8,8, België 8,2 en ten slotte Nederland 8. België, dat in 1928 nog slechts 2,5 toestellen telde per 100 inwoners te gen 3,1 in Nederland, heeft ons land dus voorbijgestreefd. De ziekenfondsorganisaties en de landelijke Specialistenvereniging hebben thans overeenstemming be reikt over een voorlopige honora riumregeling voor het jaar 1954. De ziekenfondsraad heeft de rege- hng goedgekeurd, waarbij de bepa ling van het plafond en van de hal ve uitbetaling van de honoraria en iedere daaraan verbonden spe cialist zullen echter een individuele overeenkomst sluiten, waarbij de specialist zich onderwerpt aan toe zicht van een commissie en waarbij rechtspraak-commissies sancties kunnen toepassen. De hogere uitgaven als gevolg van deze voorlopige regeling 1954 wor den voor de verplichte ziekenfonds verzekering op 630.000 geraamd en voor de vrijwillige op 220.000. De commissie, die in opdracht van de L.S.V. de grondslagen voor een zijn vroegst in 1955 hiermee gereed kunnen komen. Reeds enige tijd experimenteert men in Nederland met een nieuw soort veldtenue voor het leger. Eni ge militairen lopen thans reeds een paar maanden in het nieuwe uni form en het voldoet beter dan de khaki battledress. Het nieuwe uni form zal waarschijnlijk worden af gestemd op het Amerikaanse model en bestaan uit een groen lang field- jacquet en groene broek. Ook de schoenen zullen van een ander mo del worden gemaakt. De Raad van het Bestuur Bouw bedrijf heeft in een adres aan de Eerste en Tweede Kamer bepleit ar beiders, die zwarte lonen ontvan gen, strafbaar te stellen De Raad acht het voor het rechtsgevoel onbe vredigend, dat alleen de werkgever, die zwart betaalt, wordt gestraft, niet alleen met boeten, maar ook met voorwaardelijke vrijheidsstraf fen. De regenverzekeraars zijn in de afgelopen zomer niet aan hun trek gekomen, zo meldt „De Hotelwe reld". Toch willen zij de volgende jaren nog meer service bieden en wel door een zonneschijnverzekering aan te bieden. Indien deze plannen inderdaad doorgaan, zullen de va- cantiegangers zich in 1955 kunnen verzekeren tegen te veel regen, maar ook tegen te weinig zonne schijn. De dezer dagen opgerichte stich ting „Het leven begint bij 40" heeft uit bijna alle delen van ons land honderden adhaesiebetuigingen ont vangen. Voorts zijn van werkgeverszijde aanvragen om werkkrachten van boven de veertig jaar* binnengeko men. Men vroeg voornamelijk om administratief personeel. Van werknemerszijde zijn even eens vele verzoeken om een passen de positie ontvangen. Zoals bekend is hef doel der vereniging „In krin gen van werkgevers de gedachte te verbreiden, dat ook oudere admini strative krachten recht hebben op arbeid en de werkgevers op te wek ken, waar maar enigszins mógelijk is, oudere krachten aan te stellen". Het ligt in de bedoeling van het stichti'ngsbzestuur nauwe samenwer king te zoeken met het Nederlandse bedrijfsleven. Door het slechte weer is de aardap peloogst in verschillende streken van ons land vertraagd. Ondertussen is de bietencampagne begonnen. Een deel der arbeiders uit de aardap peloogst moet tijdelijk in de suiker fabrieken of bij de bietenoogst gaan werken. Hieronder is een tekort aan arbeiders ontstaan." In de Hoekse Waard b.v. naar schatting alleen al 800. Het bureau oogstvoorziening tracht thans in sa menwerking met het rijksarbeidsbu reau en de stichting voor de land bouw uit dë grote steden arbeiders- vrijwilligers aan te werven, die dan met bussen naar de oogstcentra ge bracht zullen worden. MIJN VRIEND. Het is misschien een beetje vreemd wat ik nu ga zeggen, maar het moet uit mijn pen. En al stoot ik mis schien heel wat Waddinxveners te gen het hoofd en al zullen velen het niet geloven, dan is dat niet mijn schuld, maar eenvoudig de schuld van mijn vriend. Ik heb namelijk maar één vriend in heel Waddinx veen! Een vriend die voor mij door dik en dun gaat. Een vriend waar je op aan kunt. Ik ken hem ongeveer 5 jaar en in deze periode heb ik hem en hij mij leren waarderen. En on getwijfeld is dat ook zijn verzorgers opgevallen. Die man en zijn vrouw hebben heel wat te stellen gehad met mijn vriend, die nu het veldgroen draagt. En zonder onbescheiden te zijn heb 'k het mijne er toe bijgedragen van hem een man te maken. Maandag vond ik het dan ook he lemaal niet vreemd dat hij mij tij dens zijn verlof kwam opzoeken. Hij heeft met mij gesproken over de dienst en willekeurig heb ik hem gewezen op het feit, dat het een of fer voor zijn verzorger was hem tij dens de ouderdag op te zoeken. Kijk, toen ik hem dat zei, moest hij toegeven dat zijn verzorgers heel veel voor hem hadden gedaan, al kon hem de houding van hun pupil niet altijd bekoren. Dat heeft mijn vriend zelf ingezien en hij heeft en kele dingen aan de kant gezet waar tegen zijn verzorgers sterk gekant waren. Is dat nu een vriend van U, zult ge zeggen. Ja, Waddinxveners, daar blijf ik bij. Ik vind het een ge weldige prestatie van een jongeman dingen te laten schieten waar hij dol op is. Nu komt dat ook wel door het meisje waar hij mee omgaat. Zij is een hele steun voor hem en dat vind ik fijn. Hij vindt het ook fijn; zo fijn, dat hij wil trouwen. Maar beste vriend, wacht dan tot dat jij je meisje een goede boter ham kunt aanbieden. En als je nog eens met verlof komt, je weet dat mijn deur voor jou openstaat. KRIS-KRAS. STRAFFEN. Een probleem van deze moderne tijd is: Hoe moet je een kind straf fen? Ik bedoel niet alleen in het ge zin, doch ook op school. Een poosje geleden gaf een on derwijzer op de lagere school een leerlinge meisje van 10 jaar een draai om de oren. Dit meisje nam het niet, stapte resoluut dë bank uit en ging naar huis. Een verstandige vader of dito moeder zou in een dergelijk geval gezegd hebben: Vooruit, terug naar school, en biedt je veronschuldiging aan, dat je uit school gelopen bent". Niet alzo de vader van dit meisje. Hij diende een aanklacht in wegens 1 mishandeling. De zaak werd echter geseponeerd, maar de vader haalde zijn dochter van déze school en bracht haar op een andere. Ik kan ook geen bewondering hebben voor dit schoolhoofd, want in zijn geval zou ik deze leerlinge gewei gerd hebben. Dat was de weg ge weest. Het gaat nu alleen in de eerste plaats om de vraag: Mag een onder wijzerfes) een klap geven, als het zo uit komt? De bevoegdheden van de onder wijskrachten in ons land zijn zeer summier omschreven. Omtrent lijf straffen bijv. is niets bekend. Geen toestemming en ook geen verbod. Er zijn gevallen bekend, dat de rechter een onderwijzer veroordeelde wegens mishandeling? Een leerling zal een pak voor zijn broek krijgen met een stok, zonder er enige nadelige ge volgen van te ondervinden. Een an dere leerling, die misschien een tik je op het hoofd krijgt, zal geduren de de rest van de dag een ondraag lijke hoofdpijn hebben. Is dit laat ste dan mishandeling? Persoonlijk ben ik nooit een voor standster geweest van lijfstraffen. De keren, dat mijn man of ik ons kroost een tik heb gegeven, zijn wel licht af te tellen op de vingers van onze handen. Desondanks kunnen er zich omstandigheden voordoen, dat een draai om de oren de beste straf Een collega van me bij het lager onderwijs, izeide laatst op een bij eenkomst: ik sla nooit, maar geef al tijd strafregels. Laat ik u vertel len, dat ik nog nimmer strafregels heb opgegeven. Als kind moest ik ze ook wel eens maken. Ik was nogal beweeglijk en zodoende moest ik wel eens de klassiek geworden formule honderdmaal vermenigvuldigen: „Ik mag niet draaien". U weet zelf waarschijnlijk wel, hoe dat in zijn werk ging: Je begon met een rijtje „ik", dan een heel rijtje „mag", en zo voort. Net zo lang, tot je er draaierig van werd. En i'n die tijd vond ik het al zinloos, een dergelijke straf. Bovendien verknoeit het 't handschrift van de gestrafte. Im mers, men raffelt de regels zo spoe dig mogelijk af om maar klaar te zijn. Ik houd dus niet van getimmer en evenmin van strafregels. Nog evenmin van strafregels, nog minder van in de hoek zetten. Op de lagere school kan ik het nóg enigszins bil lijken, maar overigens beschouw ik een dergelijke straf ook als minder waardig en, vernederend voor de ge strafte. Envernedering is toch niet het doél van de straf. De straf moet opvoedend werken. Anders heeft zij geen zin. In uitzonderingsgevallen kan men dus nuttig zijn een tik te geven. Ik heb mijn handen ook niet altijd ge spaard, als het werkelijk nodig was. En in de klassen, die ik voorheen had, werkte een draai om de oren steeds verrassend. Want dat was zoals ik al zei een uitzondering. Dan zat de schrik er weer geruime tijd in. Misschien had ik ook daarom wel een hekel aan het getimmer, zoals ik dat altijd noemde. Ik wilde nooit, dat mijn leerlingen bang voor me waren. Waf drommel, ik wilde geen boeman voor ze zijn, maar hun vriendin. De beste straf vond ik altijd: een stuk uit het hoofd leren. En ik nam dan bij voorkeur een vak, waarin de zondares zwak was. Theorie ko ken een vijf op je laatste rapport? Best. Leer maar eens een paar blad zijden uit je kookboek. Alsmede een paar recepten. Is de Nederland se taal een zwak punt? Accoord. Ga maar eens een stelletje zinnen ont leden. En zo voort. Was iemands handschrift miserabel, wel, dan maar eens enkele bladzijden in een schrift een opstel netjes overpen- nen. Maar dan ook netjes! En dan gebeurde het keurig, want men wist wel, dat het anders toch overge maakt moest worden. Zoals ik al zei, voelt men in deze tijd niet veel meer voor lijfstrafffen. En ik ben er blij om. Niet, omdat de moderne jeugd zoveel gezeggelijker is dan een halve eeuw geleden. Wat dat betreft, zal er wel niet zo heel veel verschil zijn. Maar de onder wijskrachten zijn zich in deze mo derne tijd meer van hun roeping en verantwoordelijkheid bewust dan een halve eeuw geleden. De plak is op de school niet meer te vinden en het klassieke Spaans rietje in de hoek bij het raam is eveneens ver dwenen. Gelukkig. Als dergelijke at tributen behoren tot de paedagogi- sche middelen om van kinderen nuttige leden der maatschappij te maken, wel, dan acht ik de kwali teiten van de gebruikers ervan niet hoog. Dit voorjaar was ik op een schoolreünie in Purmerend. Daar werd afscheid genomen van een on derwijzeres, die veertig jaren haar beste krachten gegeven had aan het lager onderwijs. Ik had het genoe gen gedurende één jaar oorlog 1914-1918 bij haar in de klas te zitten. Het was tijdens de waters nood, dat we door de watervloed van huis en haard verdreven waren, en zodoende kwamen we tijdelijk in Eenzaam en verlaten, wat een doods gezicht Na die drukke dagen, ligt daar Grevenbicht. Het was weer een poosje heerlijk ongestoord, Veler el dorado, 't vrijgezellenoord. Zelfs timide dames waren heel wat mans; Nooit vervulde hope kreeg er nieuwe glans. Hongerige blikken werden daar gevoed; Er is weer gepopeld uit geprangd gemoed. Meer dan duizend vrouwen, lichtelijk geroerd, Hadden daar zichzelve op- en aangevoerd. Ruim tweehonderd mannen waren in bedrijf; Grevenbicht liep zuinig ditmaal één op vijf. Heel wat prille liefdes kregen daar hun start; Een verhoogde bloeddruk teisterde het hart. Nu is het ten einde, wordt er ge-verkeerd, Of de vrije status weer geprolongeerd. Rosalien uit Arnhem werd terstond gevraagd, Zegt, als van een jurkje: Ik ben goed geslaagd. Doch Cato uit Leiden smaalt. Ik dacht het wel, Allemaal confectie, ik blijf vrijgezel! JAAP MIJDERWIJK. Purmerend terecht. Deze, onderwijze res was voor haar tijd modern want reeds toen sloeg ze een ob stinate leerling bij hoge uitzonde ring. Wij hadden een prettig gesprek met elkander na afloop van deze gedenkwaardige avond. En we wa ren het hier over roerend eens: Als je de weg naar het hart van het kind niet kunt vinden zonder stok, lukt je dat ook niet mét stok. En in mijn vroegere schooljuf moeten denken. Op z'n tijd is straf nodig. Maar de straf moet opvoedend werken, niet vernederend. Wie dit als 'leer kracht inziet, is een heel eind op de goede weg. Ik hoop, dat de briefschrijfsters merendeel onderwijzeressen', die me hierover een oordeel vroegen, te vreden gesteld zijn. En anders: klim maar in de pen. Ik wil er graag nog eens over van gedachten wisselen. DORA WERTH Putten herdenkt zijn 600 mannen Mannen en jongens, vaders en zonen, soms uit één gezin 3 of 4 werden op 2 October 1944 weggevoerd. herdenkingsteken: „Van hier den zij weggevoerd". Zeven mannen werden er zonder Huizen gingen in vlammen oppardon neergeschoten, toen zij op de vlucht wilden slaan. De rest kwam Doelloos staart een ietwat gebogen vrouwenfiguur over 600 lege door palmpjes aangegeven vierkanten, het symbool van hen, die niet te rugkeerden Het is het door beeldhouwer Mari Andriessen vervaardigde standbeeld, dat door de burgerij van Putten midden i'n het kleine dorpje werd geplaatst ter herinnering aan hen, die in de omtrek of ver van huis hun leven lieten bij de represaille maatregel. Wie kent eigenlijk niet het drama van Putten? In de nacht van 30 Sep tember op 1 October 1944 raasde een auto van de Duitse weermacht door de duistere nacht. Plotseling klon ken schoten en er vielen doden. Reeds de volgende mórgen was de omgeving rond Putten afgezet en werden de mannen uit hun huizen naar de Nederlandse Hervormde Kerk gedreven. Hier staat nog het terecht in een school en' nadat de mannen boven de vijftig waren los gelaten, werden alle anderen op transport gezet en begon de droeve uittocht van de zeshonderd een en dertig mannen. Slechts een en dertig keerden te rug uit de concentratiekampen uit Duitsland. Vermagerd en uitgeteerd. Het leven staat stil. Er is geen huisgezin in Putten waar niet een of meer gezinsleden het slachtoffer werden. Mannen in de volle kracht van hun leven, die juist een huisgezin gesticht hadden; jongens van zeventien jaar, nog nau welijks de kinderschoenen ont groeid; vaders en zonen uit één ge zin werden aan het gezinsleven ont rukt en weggevoerd om nimmer te rug te keren. Tien jaar na dit dra ma leeft het nog in de harten der Puttenaren alsof het gisteren ge-

Weekblad voor Waddinxveen | 1954 | | pagina 1