ONZE OPHEFFINGSUITVERKOOP gaat nog door, alles moet weg BontimnteLs maar Zaterdag 9 October 's avonds 6 uur sluiten wij onherroepelijk. DOOMHEIM's SCHOEMDAMDEL, DORPSSTRAAT 22 26.60 A. JONGEJAN ziLveRVOssen Blauwvossen COGNAC KWAAK H. SPRUYT ZES HOORSPELEN Scheepsmast Woeltje BaekUancUt Vitdwiylc van Boskoop nog steeds niet aan het spoorwegnet is aangesloten noemden sommïge Kamerleden, al dus het verslag van de commissie van rapporteurs in de Tweede Ka mer „ergerlijk" De regering was het met dat „er gerlijk" niet eens doch was bereid om de aanleg van dit lijntje te be vorderen. Daarop ging de hele aanleg blijk baar in de doofpot. In de nieuwsbladen eind 1923 stond de laconieke opmerking dat de aanleg van de zo vurig begeerde spoorlijn uit de begroting van wa terstaat was geschrapt met de be doeling eerst te doen nagaan welke objecten met het oog op de werk verruiming voorrang moesten heb ben. De Kamer van Koophandel te Gouda achtte de stabiliteit van het autoverkeer, dat in deze dagen de eerste schuchtere „stappen" zette, niet bewezen en drong daarom aan op een spoedige uitvoering van het werk. De Waddihxveense raad echter raakte het enthousiasme voor de spoorlijn helemaal kwijt. Zij meende met vrij grote zekerheid te mogen aannemen dat het personen- en vrachtvervoer aanzienlijk minder zal zijn dan aanvankelijk werd ver moed, aldus een motie door deze raad aangenomen. Zolang de plaat selijke omstandigheden zich niet wijzigden, behoorde de aanleg ach terwege te blijven. Boskoop besloot op deze motie te protesteren en dat gebeurde dan ook prompt. Ook in Waddinxveen gaan stem men op tegen de door de raad dier gemeente aanvaarde motïe. Met na me de middenstand heeft van de af bouw van de spoorlijn grote ver wachtingen. Een comité van actie wordt gevormd, waarin de directeu ren van een aantal bedrijven zitting hebben genomen. Deze staan lijn recht tegen de opvattingen van het gemeentebestuur. De raad handhaafde echter het eerder ingenomen standpunt. Een jaar later, in 1928 werd met de voltooiing van de lijn begonnen. Van alle zijden stroomde het geld toe om het plan te verwezenlijken. Doch het zou nog zes jaren duren eer de eerste trein di't traject be reed. Tot 1927, toen het werk werd stopgezet was reeds ongeveer voor 1| millioen geïnvesteerd in de bouw van een twintigtal bruggen en voor onteigeningen. De opening had op 6 October plaats. Om kwart voor twee vertrok de trein waarin vele autoriteiten waren gezeten van het Gouds per ron om af te reizen naar Alphen a. d. Rijn. Bij het station hier ter plaatse was een grote menigte ver zameld om getuige te zijn van dit feit. Een versierde locomotief met enkele volgwagens reed het Wad- dinxveens station binnen, waar een aantal schoolkinderen mocht instap pen om de eerste reis mee te maken. Toen reeds hoorden we door de omstanders de opmerking maken: „voor hoelang?" Toch heeft 't spoor" het 20 jaar weten vol te houden; al waren er momenten alsof het scheen dat de lijn zou opgeheven worden. Waren het in het begin hoogst pri mitieve motor-wagentjes, van een opgeheven lijn in Zeeland, allengs kwam er groter materiaal, t.w. stoomtraetïe, welke vooral in de oor logsjaren goede diensten bewees. Juist omdat het autobusvervoer in die tijd geen 100 °/o was, beleefde de spoorlijn een drukke tijd. Toen na de bekende staking het spoorwegverkeer weer op gang kwam zagen we weldra grote die sels op de lijn, welke de stoomtrac- tie vervingen. Sinds enkele jaren rijdt nu de be kende Blauwe Engel, behorend tot het .modernste materiaal van de Ne derlandse spoorwegen. Nog steeds-bevolkt een groot aan tal leerlingen van de verschillende scholen in de omgeving de coupé's. Industrialisatie bevorderde even eens het personenverkeer, Soch het vrachtvervoer heeft een enorme vlucht genomen. Dit vrachtvervoer is niet door autotractie verdrongen. Gedurende deze 20 jaren zijn dui zenden reizigers van en naar Wad dinxveen vervoerd. Het „spoortje" is populair gewor den en is niet meer weg te denker) uit ons gemeenschapsleven. Het zou nog populairder kunnen worden als er niet telkens te mopperen viel over de aansluitingen, de ene keer te Alphen en de andere keer te Gouda. Het spoorboekje zou zo nu en dan wel eens gecorrigeerd moe ten worden, maar zulks staat ons niet te doen en is mogelijk in Utrecht niet zo «gemakkelijk uitvoer baar als we wel eens denken. Was aanvankelijk de spoorweg overgang aan de Kerkweg onbe waakt, in de loop der jaren werden, nadat een ongeval plaats had, af sluitbomen geplaatst. 20 jaar.... na 28 jaar voorberei den KINDERHUIS „PRINSES BEATRIX Traditie-getrouw zal van 14 tot 20 October de jaarlijkse collecte wor den gehouden ten bate van het kin derhuis „Prinses Beatrix", één van de 10 tehuizen van de Ned. Centrale voor Practische Hulp aan alleen staanden van iedere leeftijd en ge zindte te Groesbeek, kortweg ge noemd de Centrale P. H., in 1929 op gericht door Ds. J. A. Visscher, „De man van de arme Friese Heide". Het gaat hier, zoals U wellicht reeds weet, om hulp aan kleine en grote mensen die door verschillen de oorzaken alleen op de wereld kwamen te staan en niet in staat zijn voor zichzelf te zorgen of zich in onze maatschappij te handhaven. In Waddinxveen toont men steeds begrip voor het misdeelde kind en voor allen die geestelijk en/of licha melijk gebrekkig zijn; de opbrengst van de vorige collecten was hiervan een duidelijk bewijs. Het plaatselijk comité hetwelk zich weer bereid verklaarde de collecte te organise ren, hoopt op de spontane aanmel ding van dames die één of meer straten voor hun rekening willen nemen om de giften in ontvangst te nemen. Mevrouw Verboom, Sniepweg 13 en Mevrouw Hoogeveen, Eikenlaan 126 zullen U graag van een collec te-bus en de nodige speldjes voor zien. Een beroep op de goedgeefsheid van onze plaatsgenoten behoeft nau welijks gedaan te worden want de offerbereidheid in onze gemeente zal ongetwijfeld ook deze keer weer blijken. Mocht U door omstandigheden "niet door en collectante worden be zocht (U zoudt b.v. afwezig kunnen zijn) dan zullen bovengenoemde da mes beslist niet mopperen als U toch Uw gift even aan hen komt geven. De naam van het kinderhuis Prinses Beatrix is Koninklijk, moge het bedrag wat bijeen wordt ge bracht hiermede in overeenstem ming zijn! In 1929 werd de Centrale P. H. op gericht, zoals boven reeds werd ver meld. Een eenvoudig rekensommetje maakt U duidelijk, dat het juist dit na-jaar 25 jaar geleden is. Komaan Wadidinxvenersj laat zo'n zilveren jubileum niet zonder een extra giftje voorbij gaan! Als U in de tijd van 14 tot 20 Oc tober een paar uurtjes vrij kunt maken, loopt U dan even bij Mevr. Verboom of Mevr. Hoogeveen aan om te vertellen dat U óók iets wilt doen voor de kindertjes van huize „P,rinses Beatrix". 9e SCHOOLDAG Dinsdag 12 October a.s. zal in Gouda de 9e Schooldag worden ge houden, georganiseerd door de Chr. Scholenbond in de omgeving van Gouda. Deze vergadering wordt in het Veemarktrestaurant gehouden en vangt aan voorm. 10 uur. In de mor genvergadering spreekt Dr. H. Bout, Ned. Herv. predikant te Utrecht, en in de middagvergadering de Rijks inspecteur bij het 1. o., de heer L. van der Zweep. Voor verdere bijzonderheden raad plege men de aanplakbiljetten. TEN AFSCHKID Nu ik op 't punt van vertrek naar m'n nieuwe werkkring als School arts van de kring „Emmen" sta en de laatste dagen door de 8 gemeen ten van de kring „Boskoop" rijd om overal even afscheid te nemen, be merk ik hoe moeilijk het is de tros sen los te maken van een werk en van een bevolking in allerlei ver band en schakering, waarmee ik nu 5 jaar dagelijks te maken heb behad, van wie ik veel vertrouwen, harte lijkheid en medewerking heb geno ten. Velen heb ik reeds gegroet en voor hun hulp bedankt, de kinderen heb ik In de klas met een breed handgebaar en de groeten voor Moe der, die met hen meekwam als ik ze opriep, toegewuifd, maar het is mij niet mogelijk geweest allen op te zoeken, die door hun persoon of kwaliteit daar recht op hadden, want het moest tussen en na het werk op de scholen gebeuren, dat om een afronding vroeg, zodat mijn op volger of opvolgster de afgebroken draad gemakkelijk weer opvatten kan. Omdat ik toch niet graag met de stille trom vertrek, roep ik de hulp van de Redactie van dit blad in, die mij in de voorbijgevlogen jaren wel vaker gastvrijheid verleend heeft, om U allen in Uw gezinnen hartelijk te komen groeten. U weet, dat ik gevochten heb voor melk, voor vaccinatie tegen pokken en diphterie in het le levensjaar; voor melk in de groeiperiode van Uw kind en dat nu nóg doe voor de zo zegenrijk gebleken schoolmelk bóven de rantsoenen thuis: 's mor gens, 's middags en 's avonds, in wel ke. vorm ook; idem voor een lepel Draaisma's levertraan; voor zwem men en gymnastiek, want deze bren gen lichamelijke ontwikkeling, die niet te overschatten is; voor lange nachten en geen snoep; voor 2 x per jaar naar de tandarts; voor Gezond heidskolonie zo nodig en niet minder voor Buitengewoon Onderwijs, als dit uit de test nodig bleek; voor een liefdevolle, maar stevige leiding in de gezinnen, omdat een kind zonder gezag boven zich en zonder de eis tot gehoorzaamheid, aan innerlijke on rust ten goede gaat; aan voortgezette studie in welke vorm ook, omdat al leen de geschoolde werkkracht zich kan handhaven in de geïndustriali seerde maatschappij, die zich vormt, maar nog veel te weinig wordt er ernst gemaakt met deze eenvoudige en toch zo belangrijke grondregels in de opvoeding van de komende gene ratie, al zie ik ook wel niet alleen op rotsen te hebben moeten ploegen. Aan de scholen ïn dit district is veel verbeterd en er staat ook nog veel op stapel, maar de hulde hier voor komt aan de Gemeentebesturen toe. De samenstelling en bereiding van het gewone dagelijkse menu kan en moet veel efficiënter worden onder leiding van Dr. den Hartog, de Direc teur van het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad te Den Haag, die graag op de dorpen zelf practi sche cursussen organiseert, want voedingsgewoonten zijn zeer hard nekkig. Zweminrichtingen en speeltuinen: gelukkig de jeugd, die ze ter be schikking staan! Jammer, dat de eerste zo duur zijn. want de vitaliteit, de ge„zon"de huid, de spier-ontwikkelïng, ver schilt van het dorp mèt en dat zón der deze lichttherapie en een zonrij- ke of een zonarme zomer doet er ni'et toe, want ook bij bewolkte he mel zijn de ultraviolette stralen, die dit effect bewerkstelligen, er even goed. Het wordt mij bij leven en ge zondheid vergund nog een paar jaar te werken onder de kleinkinderen van de jeugd, waarmee ik op de schoolbanken zat; in een gebied, dat te snel vooruitgejaagd wordt door de industrialisatie; waar nog zoveel ingehaald moet worden, vergeleken bij deze bloeiende streek en dat is de reden, waarom ik U ga verlaten, maar het is ïn diepste zin God, Die de plaats bepaalt, waar wij werken zullen zolang Hij ons dat toestaat. En in Zijn hoede zijn wij mèt onze kinderen veilig! Mijn vrouw en ik zulllen deze goede jaren in de kring „Boskoop" nooit vergeten en danken U voor al Uw hartelijkheid. Uw J. Berg. B.B. gaat oefenen A.s. Zaterdagmiddag verwacht men in de Bomen wijk te kunnen to nen, dat ook in Waddinxveen de or ganisatie Bescherming Bevolking paraat is. Na de aanvankelijk moeizame werving van de benodigde vrijwilli gers, (alleen reeds voor de plaatse lijke Zelfbescherming zijn 140 vrij willigers de gemeentelijke nood- wachters nodig) blijkt thans toch steeds meer, dat het bgrip „B.B." ook in onze gemeente opgang gaat maken. Het aantal noodwachters groeit nog steeds. De kringploeg van de Opruimings- en Reddingsdienst alsmede de E.H. B.O.-ers van de Gewonden Trans port Ploeg nemen regelmatig deel aan de grote kringoefenihgen-. Ook op de landelijke wedstrijd in En schede waren deze ploegen present. En daar is wel gebleken dat deze ploegen voor hun taak berekend zijn. Ook het corps der vrijwillige brandweer vormt een onderdeel van dïe B.B.-organisatie. Dat dit corps paraat is zal iedere Waddinxvener kunnen beamen-. Maar die paraat heid en vaardigheid hebben de man schappen (gelukkig) niet alleen aan de practijk te danken. Ook voor hen zijn regelmatig oefeningen nodig. Enkele dagen geleden legde het Wad- di'nxveense corps beslag op de wis selbeker van de kring, die nu in ons gemeentehuis ten pronk staat. En reken er op, dat de manschappen van de vrijwillige brandweer hun best zullen doen om de beker bij een volgende krïngwedstrijd voor Waddinxveen te kunnen behouden. Maar prijs of geen prijs, het zijn de oefeningen die de paraatheid van een corps verhogen en daar gaat het om. Het is prettig te weten dat deze drie diensten de Reddingsdienst, de Gewonden Transportploeg en de Brandweer aan hun doel kunnen beantwoorden. Maar hoe is het nu gesteld met onze Zelfbeschermnig? De Zelfbe scherming moet in geval van nood de eerste stoot kunnen opvangen. Er kunnen zich omstandigheden voordoen, dat ook buiten de hulp van de genoemde kringploegen hulp aan de bevolking moet worden- ver leend. Daarom dienen ook de Blok- ploegen van de Zelfbescherming pa raat en voor hun taak berekend te zijn. Dit laatste kan van onze Blok- ploegen nog niet worden gezegd. De cursusavonden voor de blokredders en de brandwachters werden- door verschei'ene bloknoodwachters regel matig bezocht. Maar niet allen wa ren in staat om de enkele cursus avonden regelmatig te bezoeken. En juist de theoretische kennis die op PROFITEER NU VAN DE LAATSTE KANS! Nog ruim 120 paar schoenen en pantoffels, verkopen wij tegen NOG LAGERE PRIJZEN, want De Herfst-mode van Swift Heerlijk, makkelijk rubber-zooltje buigzaam en^oersterk Lich tbtuin Dorpsstraat 74 Waddinxveen EVEN NOTEREN! lange en korte koopt men het beste en goedkoopste in alle soorten RECHTSTREEKS VAN DE 1E KLAS FABRIEK ook verder alle bontsoorten, als Ook de moderne STOLA's enz. Brieven onder no. 8.11.19, Bureau van dit blad Dorpsstraat 74 Ook specialist in Swift-herenschoenen! VOOR ECHTE FRANSE NAAR SLIJTERIJ S WIJNHANDEL ORANJELAAN 32 TELEFOON 473 vuLpenRep&R&ties worden vlug en correct uitgevoerd. BOEKHANDEL VELDWIJK Uw RIJWIEL komt terug als NIEUW, als U dit laat zand stralen, moffelen en biezen voor f 27.50 (demonteren en monteren inbegrepen), f 17.50 zonder demonteren en monte ren. Spieringstraat 53 Gouda. Telefoon 3774 Eigen zandstraal- en moffel- inrichting. van 7 October -11 November over het prachtige jongensboek door K. Norel Wij hebben dit boek in voor raad Prijs f 4.90 Predikbeurten op a.s. Zondag Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9.30 uur Ds. G. Alers, Rotterdam. Nam. 6.30 uur de Heer K. Asmus, Zwijndrecht. Wijkgebouw Bomenwjjk. Voorm. 9.30 uur De Heer K. Asmus, Zwijndrecht. Nam. 6.30 uur Ds H. Stolk van Scheveningen. Gereformeerde Kerk Voorm. 10 en nam. 5 uur Ds. J. Snoey. Ned. Herv. Ver. „Wet en Evangelie" Voorm. 9.30 uur Ds. A. Offriinga van Scheveningen. Chr. Afgesch. Gemeente Voorm. 9.30 en nam. 5 uur Leesdienst. Donderdag 14 October, nam. 7 uur Ds. E. du Marchie van Voorthuijsen, van Leersum. Rem. Geref. Gemeente Geen- dienst. PPf De Zondagsdienst wordt Zondag waarge nomen door Dr. P. van der Linde

Weekblad voor Waddinxveen | 1954 | | pagina 2