Weekblad voor Waddinxveen Iduna Foundation Show Wloedec de Vrouw. VAN DER GEUR 2>e 5 piepel van de week Kris-Kras I Huidgenezing I F» U ROL No 487 Vrijdag «^October 1954 10e Jaargang Adres Redactie en Administratie: 1 Verschijnt elke Vrijdag I Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telet. 438 Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bq vooruitbetaling 's Woendagsavonds inzenden. 1I Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. 1 Het grote succes van verleden jaar, heeft ons doen besluiten wederom een te houden en wel op DONDERDAG 28 OCTOBER a.s., 's namiddags 3 uur en 's avonds 8 uur in het Verenigingsgebouw Voorkade 32 te Boskoop. Diverse attracties maken het bijwonen van deze show tot een unieke en leerzame ontspanning Wij verwachten U gaarne In de pauze bieden wij U een consumptie aan O Entreekaarten zijn GRATIS verkrijgbaar aan onze zaak en eventueel nog aan de zaal. Q U zult beslist enige genoeglijke uren hebben O Het is reeds enige tientallen jaren geleden, dat Herman Heijermans in zijn spel van de zee, in „Op Hoop van Zegen", het later gevleugelde woord lanceerde: De vis wordt duur betaald. Er mag in die tijd enige verbetering zijn gekomen in de so ciale toestanden, door deze toneel schrijven gehekeld, dat meermalen de vis nog duur wordt betaald, is weer eens in de jongste storm ge bleken, waarbij vele schepen in nood kwamen te verkeren en de kotters „Hendrika'' uit Urk en de Jonge Jochem" uit Den Helder met manen muis zijn vergaan. Zowel te Den Helder als op Urk heerste grote verslagenheid toen moest worden aangenomen, dat de Hendrika noch de Jonge Jochem meer zouden terugkeren. In een nacht had de zee van hen tien men senlevens gevraagd, waarbij nog een Urker visser van een andere kotter moest worden gevoegd, die over boord sloeg en verdronk. De Urker vissers hebben er geen vrede mee, dat er van de schepen nooit meer iets zal worden verno men. Zij besloten, gezamenlijk een poging te doen, deze schepen op te sporen. Misschien zouden zij de na gelaten betrekkingen de troost kun nen verschaffen, dat de lijken kon den worden geborgen. Deze gedachte heeft op het vroe gere eiland algemeen weerklank ge vonden, zodat de gehele Urker vis- servloot naar de Terschellïnger gron den zal uitvaren om naar de wrak ken te zoeken. De twintig grootste schepen zullen met lijnen naar de plaats van de vermoedelijke ramp afzoeken*- de dertig kleinere sche pen zullen er gaan vissen, waarbij de opbrengst van de vangst zal die nen om de kosten van de expeditie goed te maken. Deze sympathieke poging zal door geheel ons land met belangstelling en met sympathie worden gevolgd en al ware het ons dan ook liever, dat zulk een expe ditie niet nodig was, zy siert de saamhorigheid der Urker vissers mannen. Men zou wensen, dat zulk een heid ook door andere bevolkings groepen werd gedemonstreerd. Hoe mooi' zou het niet zijn, indien alge meen aan de oproep, mee te helpen om de aardappel- of bietenoogst binnente halen gevolg werd gege ven. Men weet, dat het met deze oogsten volledig mis dreigt te lopen, indien er zich geen grote schare vrijwilligers aanmeldt om „de pie pers" of de bieten uit de grond te halen. De Stichting voor de Land bouw te Groningen heeft reeds een drngend beroep gedaan op de gehele bevolking in deze provincie om bij het binnenhalen van deze oogst be hulpzaam te zijn. Of deze oproep algemeen weerklank zal vinden? Men kan alleen maar zeggen, het ïs te hopenVoorlopig is de belang stelling voor de bijzondere reclame der winkeliers, die te Stadskanaal een sportvlieger waardebonnen la ten uitgooien, groter! Het is ook ge makkelijker, geld, dat uit de lucht komt dwarrelen te grijpen, dan in moeizaam werk het voedsel uit de grond te halen. Zal deze saamhorigheid ook tot uiting komen bij de nationale actie om werkend Nederland deze maand een uur loon te laten offeren om de nood der ontheemden ietwat te lenigen? In de pers, voor de radio, film en televisie wordt propaganda gemaakt voor deze actie, die 216.000 vluchtelingen in Oostenrijk en 16.000 lotgenoten in Griekenland omvat. Zal Nederland het eerste land zijn, dat mettertijd een belangrijk aantal vluchtelingen zal helpen? Als u mee wilt doen? Hier is het giromnum- mer van het Comité Vluchtelingen hulp 1954 te Den Haag. Het is 5100. Nederland voor den vreemde en Nederland in den vreemde. Bij dit laatste denken wij onmiddellijk aan de tournée, welke het Amsterdamse Concertgebouworkest door de V. S. maak. Dat wordt ongetwijfeld een succesvolle rondreis, daar zelfs in het gebouw der Verenigde Naties kon worden geconcerteerd. Een der dirigenten, Eduard van Bei'num, werd het ereoctoraat in de muziek aangeboden. Hij werd door de Rut gers University beschouwd als een der grootste musici van Europa. Met dergelijke dingen wordt good will voor ons lang gekweekt. Dat onze Prins dit ook in Zuid-Afrika deed, bleek wel uit het afscheidstelegram van de gouverneur-generaal, die seinde, dat „de Prins door zijn on gedwongen optreden de harten van alle Zuid-Afrikaners had gestolen". Verwacht wordt, dat de Prins Za terdag (16 October) via Napels en Parijs naar huis zal gaan. Te Parijs zal Z. K. H. nog besprekingen voe ren in aansluiting op de dit jaar in Oosterbeek onder zijn leiding gehou den conferentie. Ditmaal moeten we onze Spiegel besluiten met een droevig slot en wel over het spoorwegongeval te Eist. Een tweetal electrische treinen reden op alkaar in en maakten een vreselijke ravage. Zes doden zijn te betreuren. Wat is er tegenwoordig nog „Vei lig"? HOOFDt* KIESPIJN Mijnhardt Kiespijnpoederj. Dooi 50 ct. Mijnhardt Hoofdpljnpoaden. Dooi 50 ct. Alleen ECHT mat de naam MIJNHARDT BEZOEK. Tante Kaatje is een best mens. Niemand zou van haar denken, dat ze verleden week haar zeventigste verjaardag vierde. Ja, ik ben er ook geweest en heb haar een aardig bos je bloemen gegeven. Tante Kaatje was er erg mee in haar schik en in ruil er voor kreeg ik een bakkie koffie met de tradionele zwarte bab belaar. Koek heeft ze nooit in huis, STOKEN IN VOOR- EN NA-SEIZOEN U zult in deze rubriek wel gemerkt hebben, dat ik niet alle brieven in de afdeling „correspondentie" be antwoord. Het gebeurt dikwijls, dat ik van verschillende zijden vragen krijg over een bepaald onderwerp of over een actuele moeilijkheid, en ïn zo'n geval wijd ik er bij voorkeur een afzonderlijk artikeltje aan. Zo ook nu over het stoken in voor- en najaar. Daarover kreeg ik een viertal brieven van diverse le zeressen. Eén van hen vraagt mijn oordeel over oliestookhaarden. De drie andere lezeressen vragen mijn oordeel over electrische ver warming. Of het economisch is, al of niet duurder dan kolen, of het gezond is, enz. enz. En dit zijn alle maal vragen, die niet zo maar in een paar regels te beantwoorden zijn. Laat ik eerst een paar woorden wijden aan de oliestookinrichtingen. Zowel op de Amsterdamse Dames- beurs als in het begin dezer maand op de Damesbeurs ïn de Houtrust- hallen in Den Haag heb ik met be langstelling de diverse stands van oliestookhaarden e.d. bezien. Voorts heb ik kennissen, die reeds overge gaan zijn tot oliestookverwarming, en ten slotte heb Ik nog zeer onlangs een kerkje bezocht, alsmede een verenigingsgebouw, alwaar men oliestookverwarming toepaste. Wanneer ik nu zeg, dat ik olie- stook aanbeveel, dat bestaat de kans, dat men mij gaat verwijten, dat ik reclame maak voor de fabrieken van deze kachels en haarden. En zeg ik: het deugt nïet, dan krijg ik onge noegen met de desbetreffende fabri kanten. Ik doe echter geen van tweeën. Niet omdat ik bang ben voor critiek, integendeel. Maar wel, omdat ik de mening ben toegedaan, dat de oliestookverwarming nog in haar kinderschoenen staat. Deze ap paraten zijn nog lange niet vol maakt. Nu zal het ene fabrikaat wel verschillen met het andere, maar ik ben nog niet voor 100 tevreden. daar krijg je slechte tanden en kie zen van zegt ze. Het was wel een gezellig ochtend je. De vrouwtjes (er waren er een stuk of acht, die allemaal om en bij de zeventig jaar zijn) babbelden er lustig op los en dronken ontelbare kopjes koffie. En dan moet je daar als man bij zitten, je weet gewoon niet op welke manier je je mening moet kenbaar maken. Je krijgt niet eens de gelegenheid wat te zeggen al zou je willen. Dus zat ik alles maar eens aan te horen. Tante Kaat je liep maar met de koffiepot rond, terwijl de babbelaarsdoos na de eer ste ronde in de kast verdween. Toen- zegt één zo'n vrouwtje: „Wat zou het gezellig zijn als ons gemeente bestuur nu eens aan die oudjes, die willen en kunnen, één middag per week een thee-middag aanbood. We zouden b.v. in de een of andere can- tine van een fabriek bij elkaar kun nen komen en een paar losse centen over moeten hebben voor een kopje thee of koffie. We zouden dan als oudjes een leuke middag hebben en natuurlijk moet die middag opge luisterd worden met een stukje mu ziek. Een middag per week, b.v. van half drie tot vijf uur. Wie stemt er mee in?" Nou, U kunt begrijpen dat dit plan bijval vond en daarom vraag ik de aandacht van de autori teiten om op deze manier voor de oudjes iets te doen. De mannetjes kunnen er een pijpje tabak smoren en de vrouwtje kunnen keuvelen naar hartelust. Laten wij de groep ouden van dagen niet vergeten, ze missen toch al zo veel Is er iemand ïn ons Waddinxveen te vinden die probeert dit voor el kaar te krijgen? Tante Kaatje komt op voor de oudjes! Kris-Kras. I HuldzuiVerheld - Huidgezondheid Zelf wil ik daarom voorlopig nog even de kat uit de boom kijken, hoewel ik ervan overtuigd ben, dat oliestookverwarming een goede toe komst heeft. Electrische verwarming is natuur lijk hygiënisch. Dat staat vast. Maar of het goedkoper is dan kolen, meen ik te moeten betwijfelen. Althans niet in de winter. In bepaalde ge vallen kan electrische verwarming voldoen in de overgangsperiode. Bij voorbeeld in deze tijd van het jaar, als het te koud Is in huis zonder kachel en eigenlijk te warm om de haard al aan te maken. In zo'n ge val kan een straalkachel de gewen ste oplossing en verwarming geven. Het is dan echter noodzakelijk, dgt men vastrecht-tarief heeft. De stroom moet dan niet meer kosten dan ca. 7 a 8 cent per KWU. Zelf heb ik ook vastrecht en benut dit door ïn de overgangstijd electrisch te verwarmen. Mijn kacheltje ver bruikt 1000 watt per uur 7Va cent) en geeft voldoende warmte voor een normale kamer. Gaat U voor dit be drag eens een haard aanmaken en brandend houden! Zo zuinig kunt U niet stoken, of het kost allicht duur der. Vooral ïn deze tijd, nu de kolen zo prijzig zijn. De lezeres die sedert deze zomer in deze stad woont, klaagt er ook in haar brief over, dat zij nergens anthraciet kan krijgen, zonder er andere kolen bij te nemen. Zij is bij verschillende brandstofhandela ren geweest, maar iedereen verplicht haar de eierkolen- en/of cokes bij te nemen, en dat wil zij niet. In haar vorige woonplaats, op het Brabantse platteland, kon zij 's zomers net zo- Hamea Gelei Purol Mijnhardt's poeders Ivorol Verkrijgbaar A. VAN DER HEIDEN Zuidkade 1 veel anthraciet kopen, als zij hebben- wilde, en nu zij in Den Haag haar zin niet kon krijgen anthraciet be steld. bij haar vroegere leverancier in Brabant en deze per bodedienst laten brengen. Zij vraagt mij: Waar om kan ik dat ïn Brabant wel en in de stad niet kopen? Tja, mevrouw tje, ik weet het niet. Zelf heb ik se dert de oorlog een haard, waarin ik alles kan stoken en ik stook al ja ren gemengd. Maar als het moet, kan ik ook uitsluitend anthraciet krijgen. In dit verband vind ik het dan ook fout van de haardenfabrï- kanten, dat zij nog steeds op de markt komen met haarden en kachels, waarin men uitsluitend an thraciet kan stoken. M.i. houdende- ze fabrikanten nog steed,s geen- reke ning met de bovengeschetste moei lijkheden. In Den Haag, op de Da mesbeurs, heb ik tal van haarden en kachels gezien, maar als je dan vroeg: Kan men daar alles in sto ken, dan werd heel voorzichtig ge antwoord: Het kan wel, maar het is beter 't nïet te doen. Daar worden we dus niet veel wijzer van. Hout stoken herbergt gevaren in zich. Zowel turf als hout geven spoe dig vuile schoorstenen en veel hout stoken vernielt de sterkste haard of kachel op de duur. Uitsluitend hout stoken is dan ook beslist af te raden-. Laat ik dit artikeltje mogen be sluiten met enkele tips. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat Uw rookka nalen (schoorstenen) schoon zijn voor het stookseizoen begint. Het is be slist nodig, dat iedere schoorsteen elk jaar geveegd wordt. Tegenwoor dig, met die moderne schoorsteen- zuig-apparaten heeft men geen rom mel meer in de kamers. De kosten zijn betrekkelijk gering en in aan merking nemende dat in de meeste plaatsen een politie-verordening be staat, dat men aansprakelijk gesteld kan worden voor de gemaakte kos ten, als er schoorsteenbrand ontstaat als gevolg van niet-vegen-, lijkt het me verstandig zoiets te voorkomen. Beslist af te raden is het dichten van kieren en spleten in ramen en kozijnen e.d. Dat lijkt heel practisch, want daardoor komt er geen- koude van buiten meer naar binnen, maar U loopt zodoende de kans, dat er nïet meer voldoende frisse lucht in Uw woonvertrek komt, met alle ge varen van dien. Laat het bij de ra men maar een klein beetje tochten. Het moet natuurlijk niet zo zijn, dat de sneeuw door de kieren- komt. Dat is het andere uiterste. Het gebruik van tochtband is dus af te raden. In een behoorlijk verwarmde karner neutraliseert de buitenlucht, die via kleine kiertjes en spleetjes binnen komt, alle bedorven lucht. En van „tocht" zult U heus geen last heb ben, mits U de ramen normaal ge sloten- houdt. Laat Uw haard en/of kachel eens per jaar door de smid controleren. Doe dit bij voorkeur in de zomer; dan heeft de man het niet druk als in deze tijd van het jaar. Hij ïs vak man en ziet dan eerder eventuele breuken en gebreken dan U. En als een breuk last veroorzaakt in de wintef, dan hebt U immers veel meer narigheid, nietwaar? Denk er om, wanneer U dag en nacht stookt, dat U iedere dag Uw vertrek even verfrist: deuren en ra men wijd open, zodat er doorstra ling is van frisse lucht. Ook ïn de koudste dagen is dit aanbevelings waardig. Als Uw haard of kachel goed brandt, i's het vertrek immers spoedig weer op de gewenste tempe ratuur. Wanneer U een haard of kachel voor de eerste maal aangemaakt hebt, laat deze dan geleidelijk aan warm worden. Stook dus niet ineens volop, doch doe het kalm aan. Het metaal moet eerst aan de warmte, die later hitte wordt, gewennen. U weet toch dat metaal dpor warmte en hitte uitzet? Ook gietijzer. Indien nu dit proces zich te snel voltrekt, kunnen er breuken ontstaan. Zelfs bij de nieuwste haarden en kachels. Als U een- nieuwe haard of kachel koopt (althans van een bonafide

Weekblad voor Waddinxveen | 1954 | | pagina 1