Uit het Parlement Willem 1. De avonturen van Duimelot Salon Doeleman NIEUWS uU Ofuze ww>nplacds- ¥oof het kind. A. van der Sloot Salon Doeleman Mensen in nood. Salon Doeleman HAfflEA hand Gelei merk), dan krijgt U er een gebruiks- aanwijzïging bij. Volg die op,- het is werkelijk nuttig en nodig. Denk er ten slotte om, wanneer U een kachel of haard, 's nachts aan houdt, dat U de eerste avonden con troleert, of de klep niet teveel afge sloten is. Kolendamp is een gevaar lijk goedje, onzichtbaar en niet te ruiken. Nog steeds vallen er slacht offers door kolendampvergiftiging. Kijk dus vooral de eerste avonden de afsluiter goed na. DORA WERTH. De breuk in de politieke samen werking, die niemand verwachtte, is ook niet gekomen. Het Kabinet Drees zet zijn werk voort en zal daarbij worden gesteund door de vier partijen, k.v.p., p.v.d.a., a.r: en c.h. Officieel is er dus niets aan de hand, maar het zou beslist te ver gaan om van een toenadering te spreken. De strijdvraag, die de Ne derlandse politiek al jaren beheerst, blijft bestaan: de christelijke partij vorming. En deze vraag zal bij de verkiezingen in 1956 beslist een rol gaan spelen. In versterkter mate zelfs dan voorheen het geval was. De Nederlandse kiezer zal een uitspraak mogen doen over de doorbraak, zo als die wordt aangehangen door de v.v.d. en de p.v.d.a. Die uitspraak staat overigens reeds bij voorbaat vast, want zowel de doorbraakpar tijen als de christelijke partijen zul len zich handhaven. Natuurlijk kunnen er verschuivingen optreden, de ene partij kan een paar zetels meer winnen dan de andere, maar de strijd van rechts tegen links zal in ons vaderland nimmer worden uitgevochten. De problemen, waarmee de Twee de Kamer zich verleden week in een „politieke vierdaagse" heeft be ziggehouden, zijn te typisch Neder lands om er een oplossing voor te kunnen vinden. Zoekt men wel een oplossing? De liberalen en socialis ten menen dit wel te doen door te streven naar eenheidspartijen, waar aan de Christelijke levensbeschou wing ni'et ten grondslag ligt. De heer Schouten (a.r.) zoekt ook eenheid, maar dan zulk een eenheid, waarbij de principiële tegenstellingen niet verdoezeld worden. Naar zijn me ning kan dat ook niet anders. Als de socialisten zeggen, dat iédere Christen lid van de p.v.d.a. kan worden, waarin hij zijn Christelijke levensovertuiging ook kan belijden (al doet de partij dat niet), dan ver keren zij in de veronderstelling, dat daartegen geen principiëel bezwaar gemaakt kan worden. Maar, zo zegt de heer Schouten, als wij vragen: kom in een Christelijke partij, dan krijgen we ten antwoord, dat kan niet, want naar onze mening be hoeft de partij niet op een Christe lijke grondslag te staan. En daar door erkennen de socialisten de ver deeldheid in ons land. Alles goed en best, zegt dan de socialistische frac tievoorzitter Burger, maar een Christen mag zijn licht niet onder de korenmaat stellen, hij heeft on der andersdenkenden een zendings opdracht te vervullen. En dan zegt de heer Schouten weer: maar waar om treedt de Christelijke socialist dan tot een partij, die het licht niet op een kandelaar wil zetten maar die het stelt onder de korenmaat? En dan zegt de heer Oud (v.v.d.), dat de k.v.p. niet ondemocratisch is, maar dat de bisschoppen toch uit eindelijk de stem bepalen, waarop Prof. Romme antwoordt: als U een uitleg wilt weten over het Mande ment, richt U zich dan tot de Bis schop, want de politicus Romme mag het beleid van zijn Kerkelijk gezag niet beoordelen. Laat staan becritiseren. De bisschoppen oefenen geen directie macht uit op politiek terrein maar voor de katholieken is het wel zo, dat zij het van God gegeven kerkelijk gezag eerbiedigen en dat kan gevolgen hebben voor de politiek. En zo zou men nog met groot ge mak twee kolommen met tegenstel lingen kunnen vullen. Hoe interes sant het debat ook was, overeen stemming op dit terrein is onmoge lijk. Dit moet men niet te drama tisch opnemen want Nederland is nog altijd geregeerd. Aan boze woorden heeft het ove rigens niet ontbroken. De heren Romme en Burger zijn niet bepaald zachtzinnig met elkaar omgegaan. Tot een breuk is het echter niet ge komen. Het standpunt van het Kabinet was vrij eenvoudig. „Huiselijk ge zegd, naar de omstandigheden gaat het zo gek nog niet", zo zeide de minister-president, dr. Drees. De critiek, die door bijna alle par tijen is geleverd op het feit, dat de belastingverlaging eerst op 1 Jan. 1956 zou ingaan, heeft resultaat ge had. Minister Drees heeft nu ver klaard, dat de belastingverlaging in de loop van dit parlementaire jaar mogelijk is. De juiste datum hangt af van de voorbereidende werk zaamheden en van de vlotheid waar mee de Staten-Generaal de ontwer pen zal behandelen. BOND VAN NED. HERV. MANNENVERENIGINGEN OP G.G. Bovengenoemde Bond zal een Bondsdag houden' op Zaterdag 30 October a.s. in het N.V. Huis te Utrecht, Oude Gracht T-Z. 245. Aan vang van de morgenvergadering 10 uur, van de middagvergadering 1.45 uur. Sprekers: Ds. L. Vroegindewey te Gameren met het onderwerp „Het gezag van de Heilige Schrift". Ds. L. Kievit te Woerden met het onder werp „De vrouw in het ambt". Ds. H. Harkema te Zeist met een op wekkend slotwoord. Willem I, Graaf van Holland en de Hollandse hoogheemraadschappen. In opdracht van Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland heeft de secretaris van Rijnland, S. J. Foc- kema Andréae, een onderzoek gepu bliceerd onder de titel „Willem I en de Hollandse hoogheemraadschap pen'' ter toelichting van het gedenk teken van Graaf Willem I, vervaar digd door de beeldhouwer L. O. Wenckebach uit Noordwijk en ge plaatst aan het boezemgemaal van Rijnland te Katwijk aan Zee. Hoewel de aanleiding tot de uit gave van dit boekje het feit was, dat Rijnland een jubileum had te her denken, is de uitwerking van rui mer strekking; Rijnland is nu als een schakel in een keten van roem rijke gebeurtenissen verbonden. Ook Waddinxveen is bij de ge schiedenis van de 750 jaren geleden dijken- en dammenbouw onder lei ding van het Hollandse Gravenhuis en voorts van graaf Willem I, die de grootste onder hen mag heten, betrokken. Na de stormvloed van 1219 in Holland werd tussen Hol land en Utrecht de afspraak ge maakt om in de mond van het Spaarne bij Spaarndam een nieuwe „wendeldijk" te leggen, te maken en onderhouden door Holland (Hoog- haamraadschap van Rijnland) met recht van afwatering door Utrecht (Hoogheemraadschap van Woerden) tegen de verplichting, de helft der nodige afwateringssluizen te maken en te onderhouden. Met steun uit heel Rijnland en door een opontbod van manschappen voor het grond werk was het vooral het vakman schap der Haarlemmer scheeps- en huistimmerlieden, dat de zeven hou ten sluizen tot stand deed komen. Het hoogheemraadschap van Rijn land had inzonderheid de zorg voor vier vitale delen van Rijnlands bui tenwaterkering: de Spaarndam, de dijk vandaar oostwaarts tot de grens van de heerlijkheid Amstel, de Zwammerdam en de Zijdwinde. Al dus werd in de dertiende eeuw een samenhangende waterlozings- en waterkeringsgemeenschap verkre gen. Met betrekking tot het Zuid oostgedeelte was voor de IJseldijk reeds gezorgd terwijl in de Gouwe tot het einde der Middeleeuwen een schotdeur aan de brug te Waddinx veen aanwezig was. E. v. E. Remington 60 het ideale scheerapparaat 111. Daar stond hij in zijn pyama, en met blote voeten in het zand. „Is dat even goed gelukt?" zei Teentje. „Jammer dat we niet op straat kunnen. Met die pyama aan kan ik maar beter in de tuin blij ven". Duimelot knikte. „Wat zullen we nu eens gaan doen?" vroeg hij. ,„Ik zou eigenlijk niet weten wat je hier in de tuin zou kunnen uitvoe ren. Het enige wat leuk is, is de vij ver, maar daar heb ik zo lang naar gekeken. „Je brengt me op een idee", zei Teentje. „Weet je wat? We gaan de vissen in de vijver allemaal vangen". „Mag dat wel?" aarzelde Duimelot. „Natuurlijk wel", zei' Teentje luchtig. „En mijn vader houdt erg van gebakken vis". 112. „Dan zullen we toch eerst hengels moeten hebben", bedacht Duimelot. „In de schuur staan er een paar", wist Teentje. En al gauw hadden ze de hengels te voorschijn gehaald en de snoeren in orde ge maakt. Nu moesten ze nog iets heb ben om aan het haakje te doen. Dat was even een moeilijkheid. Maar ge lukkig ontdekte Duimelot in een hoekje van de tuin wat stukjes brood, die Tante Voet daar voor de vogeltjes had neergestrooid maar die nog lang niet allemaal waren opgegeten. Ze kneedden dus mooie balletjes van het brood en staken die aan de vishaakjes. Nu maar af wachten of de vis wou bijten. De voorbereidingen voor de jaar lijkse verkoop ,van kinderpostzegels en -kaarten zijn weer getroffen. Reeds jl. Dinsdag waren van de gro tere verbruikers bestellingen binnen gekomen tot een bedrag van ruim 1100.En zeer vele adressen wa ren nog niet bewerkt. Met het oog op de huis-aan-huis- verkoop heeft men zïch op enige scholen bereid verklaard mee te doen aan de nationale actie „Voor het kind door het kind". Dat wil zeggen, dat in de eerstvolgende da gen een honderdtal kinderen bestel lingen opnemen van eenheidspakjes kaarten en zegels ad 1,per map je kaarten of zakje zegels. Wan neer niemand de kinderen te leur stelt, kan ook hiermee een aanzien lijk bedrag worden bijeengebracht. In 1948 was de totaalopbrengst in Waddinxveen 3100,Dat is ook nu niet onmogelijk. Het doel van de verkoop is bij ieder bekend en ondervindt in alle kringen grote sympathie, zodat het Comité hoopvol gestemd is. Opgemerkt zij nog, dat de bestel lingen eerst na 15 November mogen worden uitgevoerd. B. VAN GENT. Het plaatselijk mannenkoor „Onvermoeid Vooruit" is voorne mens op Zaterdagen 23' en 30 Octo ber a.s. in het gymnastieklokaal aan de brug, een tweetal Sjoel- en Schietavonden te houden. Ook zul len verschillende attracties aanwe zig zijn, als rad van avontuur, mu ziektent e.a. Meerdere gegevens zullen nog volgen. De heer D. J. Schutte, alhier, slaagde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht voor het prop. examen Tandheelkunde. Op Maandag 8 November zal in het Verenigingsgebouw aan de Stationsstraat de bekende Zendïngs- film vertoond worden over het zen dingswerk der Geref. Kerken in In donesië. Vorige week sprak in het Herv. Wijkgebouw aan de Esdoorn laan Dr. Goslïnga, zendingsarts on der de Toradja's, over zijn arbeid onder die stam op Celebes. Ondanks de zware terreur, aldus spr., is de massale overgang naar het Chris tendom het grote wonder, waardoor we zien kunnen dat God zelf Zijn werk hier doet. Zij vormen maar een zwakke, kleine minderheid tus sen het grote aantal Islamieten en communisten, maar ondanks dit groeit het aantal christenen gestadig zo zelfs dat In 3 maanden tijds, 10.000 Toradja's gedoopt werden. Ds. Goslinga bracht een wens voor de christenen, daar te lande over, en wel een luidklok op hun kerkje. Spr. gaf in overweging hiervoor een inzameling te houden. Zowel het gasbedrijf als het electriciteitsbedrijf boekten in 1953 winst. Het waterleidingbedrijf le verde enig verlies op. De stroomafneming en het water verbruik stegen weer aanmerkelijk. Er werd ruim 2.7 millioen kWh stroom afgeleverd, dat is 12,8 pet. meer dan in 1952. Deze verhoging is niet alleen een gevolg van de uit breiding en de grotere afneming van de industrie, maar ook een stij ging van het verbruik van huishou delijke doeleinden. Er waren in de gemeente totaal 244 electrische lan taarns, waarvan 57 nachtbranders (in '52 174 straatlantaarns). Het ka belnet is thans ongeveer 40 km. De lengte van het gewone distributie net is 52 km, waarvan 12 km boven gronds. Het totale aantal aansluitin gen was 2677. De gemeente maakte 13.000winst. Onze kapsels zijn VLOT en SPORTIEF en toch CHAR MANT. DAMESKAPSALON Oranjelaan 24 Telefoon 457 EPILEREN en MANICURE Het gas werd in het afgelopen jaar betrokken van Boskoop. In 1953 was Waddinxveen voor het eerst het gehele jaar als distributie bedrijf in werking. De gemeente maakte een winst van 5700,De totale gasafneming in 1953 was la ger dan in 1952. In 1953 werd gedis tribueerd 867.000 m3. Het grootste dagverbruik was op 31 December en wel 3810 mï. In verband met de verdergaande electrifïcatie van de straatverlichting heeft het gas voor de straatverlichting aan betekenis verloren. Het aantal lantaarns ver minderde met 35. In totaal zijn nu nog 136 gaslantaarns in gebruik, waarvan 36 nachtbranders. In 1953 heeft het waterleidingbe drijf 170.981 m3 water afgeleverd. Het bedrijf heeft een verlies geleden van ruim 3800,Door middel van de tankwagen werd meer water afgeleverd dan vorig jaar. Dit ver bruik steeg van 1800 tot 2500 m3. Een intensieve controle op het nacht verbruik werd gehouden, waarbij het verbruik regelmatig op Vrijdag avond werd opgenomen. Dit nachtverlies bedroeg aanvan kelijk 130 liter per minuut. Dit cij fer is thans teruggebracht tot 80 liter. Pond's Angel Skin tegen schrale handen f 1.65 per flacon Ter versterking van de para te kennis van de leden van de B.B. alhier, werd Zaterdagmiddag een oefening gehouden, waaraan door de 160 leden van de B.B., de brand weer, de reserve-politie en de E.H. B.O. werd medegewerkt. Sirenege- loeï was de inzet van de actie, waardoor het gehele apparaat in werking kwam. De centrale com mandopost deed een aantal ordon- nancen uitgaan om de nodige aan wijzingen te geven. In de Prunus straat werd een bominslag veron dersteld, waar onmiddellijk zes slachtoffers geholpen moesten wor den. Een tweede melding, als zou in de Jan Dorrekenskade brand door bominslag ontstaan zijn, zette de brandweer aan het werk en de E.H. B.O. zorgde voor het vervoer der gewonden naar het noodziekenhuis aan de Esdoornlaan. Een volgende inslag had plaats in de Acacia straat, waar eveneens onder moei lijke omstandigheden de slachtof fers geholpen moesten worden. Brand bleek ontstaan te zijn in de Meidoornstraat, ook hier moest hulp verleend worden en brachten de beide spuiten uitkomst. Op de cen trale commandopost had men de handen vol alles tot in de kleinste details te regelen, iets wat buitenge woon goed gelukt is. In colonne trokken de deelnemers op naar het Verenigingsgebouw aan- de Stationsstraat, waar verversin gen werden aangeboden. Hier spra ken de heer .H. K. v. d. Loo, als hoofd van de zelfbescherming, dr. G. J. Swart uit Gouda, namens de Kring en onze burgemeester, de heer A. Warnaar. Allen waren vol lof over het gepresteerde. Bij de aan deze oefening verbon den wedstrijd voor de E.H.B.O. be haalde blokploeg 1, 132 punten; ploeg 3, 112 punten en ploeg 7, 136 punten. Tienduizenden mensen begeren een woning waar zij naar hun wensen eens heer zijn en koning. Dat is te verklaren, want steeds is de vrijheid, die wond'ren kan baren, verwant aan de blijheid., Maar banger is 't leven voor alle gegri'efden, die bruut zijn verdreven uit 't land hunner liefde. Zij kampen in kampen en leiden een leven van lijden en rampen, haast niet weer te geven. Ellendig, bedroevend, is 't lot der ontheemden, die, lang daar vertoevend, vervallen, vervreemden. Ach, laat ons niet vragen wat landstaal zij spreken, doch licht weer doen dagen waar 't lang moest ontbreken. We kunnen dat doen door een uur extra werken, en aldus de kas voor een mooi doel versterken. De som van miljoenen, in één uur verkregen, brengt ons tot verzoeken, d'ontheemden ten zegen. Scheepers Will's artikelen zijn goed en voordelig De heer J. C. Hijzelendoorn Jr., wegwerker bij de Ned. Spoor wegen alhier, is benoemd tot Voor werker te Boskoop. Een nieuw lesjaar betekent op de R.H.B.S. altijd een nieuw ver enigingsjaar van de Goudse H.B.S.- vereniging. Als bestuursleden voor dit jaar zijn gekozen: H. Kraneveld, voorzitter, K. van Velzen, vice- voorzitter, mej. I. Kempkes, secre taresse, A. Mul, penningmeester, en mej. H. Eykman, tweede secreta- Zaterdag ji. nam de Wandel groep van school B onder leiding van mej. Smit deel aan de Herfst- tocht, georganiseerd door W-S.V. „de Mussen" te Gouda. In de afdeling Jeugdgroepen be haalde deze groep de le prijs met 420 punten. De opbrengst van Concordia's Sjoelavonden is niet, zoals in het vorige nummer van dit blad gemeld, voor het uniformfonds, doch voor het Instrumentenfonds. Alzo voor de aankoop van een tuba, trombone en een piston. Het batig saldo was voor beide avonden 528. Voorwaar een prachtig bedrag! Voor de uitvoering in November heeft Concordia's toneelgroep In stu die genomen „De Haan kraait Vic- tori", een vrolijk spel in vier bedrij ven door Toon van Vuuren. Onder het motto „Licht en Remmenweek" voert de Veren. v. Veilig Verkeer", alhier in de week van 18 tot en met 23 October a.s. een actie om te komen tot meer verantwoordelijkheidsgevoel bij de wielrijdende weggebruikers met be trekking tot remmen en verlichting. Die dagelijks bij de weg is en vooral in het donker weet maar al te goed dat er ook in Waddinxveen nog tientallen met hun leven spotten door zonder voor- of achterlicht te rijden. Uw Vereniging dringt er met de meeste nadruk op aan dat U zult zorgen vooor goede verlichting en doeltreffende remmen. De Politie die aan de actie haar volle mede werking zal verlenen heeft toege zegd zoveel mogelijk soepelheid te betrachten het is echter geenszins zeker dat deze soepelheid ook zal bestaan als blijkt dat van de zijde van een weggebruiker geen mede werking te verwachten valt. Daar om Waddinveense wiel- en brom fietsrijders, volgende week is het U beurt om te tonen dat het in Wad dinxveen wel meevalt. Een vorstelijke handverzorging Het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling is voornemens op Za terdag 16 October a.s. weer revue op te voeren „Alweer wat nieuws". Men heeft zich de medewerking ver zekerd van het Rotterdams Caba retgezelschap. Voor verdere bijzon derheden raadplege men de adver tentie.

Weekblad voor Waddinxveen | 1954 | | pagina 2