Weekblad voor Waddinxveen ftloedet de Vrouw. de SyvLead van de week Kris-Kras Ook Spierpijn VAN DER GEUR No Vrijdag 22 October 10e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telet. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1,00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Uit het buitenland komen als re gel groter getallen dan bij rampen in eigen omgeving, al maakte he laas de overstromingsramp in dertijd een uitzondering. De be langstelling van vele Nederlanders, die vrienden of verwanten hebben in Canada, ging deze week uit naar de orkaan, die de „Hazel" werd ge noemd en die het voor zijn komst nodig maakte, dat een groot ge- deelté van „Holland Marsh" in To ronto moest worden ontruimd. Daar door is voorkomen, dat het aantal slachtoffers hoog oplep, al zijn er ook duizenden huizen verwoest en tienduizenden beschadigd. Toch werken wij tegenwoordig ook met grote cijfers, onverschillig of het nu een autobus-ongeluk, een treinramp of een grote brand be treft. De treinramp bij Eist tenge volge van een breuk in een wissel draad, vergde zes doden en elf ge wonden de enorme brand te Zaandam waar de vemen „Czaar Peter" en „Nederland" volkomen werden vernield, richtte een schade aan, welke op niet minder dan elf millioen gulden wordt geraamd. Grote getallen. Die liet ook de di recteur-generaal van de P.T.T., ir. J. D. H. van der Toorn, horen. Een paar aanhalingen: de posterijen ver voerden in 1953 meer dan 725 mil lioen brieven, 800 millioen drukwer ken en 17,5 millioen pakketten. De nieuwe directeur-generaal vertelde ook over de nieuwe plannen: men wil volgend, jaar speciale a-vond- posttreinen tussen de personentrei nen in laten lopen. Voorts wil men beginnen met de bouw van een z.g. „straalvjerbindingsnet" waar door bij overstromingen de verbin dingen gewaarborgd blijven, als on verhoopt de andere communicatie middelen mochten uitvallen. Wat de telefonie aangaat: hier bij is de groeikracht mogelijk nog groter dan bij de posterijen. Begin volgend jaar hoopt men de 700.000e telefoon-abonné in te schrijven. In minder dan tien jaar een verdubbe ling, waarbij verwacht wordt dat omstreeks 1960 dit bedrijf wederom tweemaal zo groot zal zijn als thans. In de nabije toekomst zal het moge lijk zijn, halfautomatisch met het buitenland te telefoneren. De abon- né krijgt dan alleen met de Neder landse telefoniste te maken, die alle „vreemde" verbindingen automa tisch tot stand zal kunnen brengen. Van de telefoon naar de televisie. Minister Cals heeft in zijn memorie van antwoord op het voorlopig ver slag nopens de televisie-nota me degedeeld, dat hij principieel er geen bezwaar tegen heeft, dat recla me door middel van de televisie wordt gmaakt. Verwacht wordt, dat half 1956 de televisie-uitzendingen door het gehele land zichtbaar zul- Verheugend mag het worden ge noemd, dat de tiende verjaardag van onze -bevrijding, op 5 Mei vol gend jaar groot en groots zal wor den gevierd. Binnenkortwordt met het voor bereidende werk van deze feestvie ring begonnen. Uit een nationaal co mité waarin ons gehele volk is ver tegenwoordigd, zal dan een werk comité worden gevormd, dat de plannen zal uitvoeren. Reeds heeft' de regering toegezegd, dat op 5 Mei 1955 en volle dag vrijaf zal worden gegeven. Wij mogen hieruit dus met vreugde vaststellen, dat de onver kwikkelijke strijd over de 5de Mei, welke ons verleden jaar moest bezig houden, ten einde is. REACTIE. Je schrijft of je schrijf nietDoe je het wel, dan maak je grote kans, dat er iemand is die, door een vel letje papier van 22 x 28 cm vol te pennen, je beleefd op de vingers tikt of je vragen gaat stellen, of 'om uit leg verzoekt. Welnu, ik heb een heel prettige reactie gehad op mijn vorig stukje, waarin ik voorstelde één middag per week de ouden van dagen bij el kaar te laten komen in een of ande re cantine, waar zjj samen wat kon en babbelen en een kopje thee of koffie te drinken De schrijver van deze brief is na melijk van mening, dat het plan geen plan moet blijven en er zo spoedig mogelijk mee begonnen moet worden. Het gemeentebestuur moet achter dit plan gaan staan en zo nodig een bedrag beschikbaar stellen om wat damborden, damste nen, een paar sjoelbakken, wat kaartspellen enz. te kopen. Want, zo zegt hij, de ouden van dagen, vooral de mannelijke groep, zal deze geste zeer op prijs stellen. De briefschrijver gaat namelijk nog verder: hij wil driemaal per week zo'n instuifmiddag hebben, dan behoeven de oude mannen niet meer bij de brug te staan, vooral in de wintermaanden niet. Ik vind dat wel heel erg aardig geschreven, maar ik zal al heel blij zijn, wanneer er vast £én middag per week zo'n reünie kan plaats hebben. We moeten ook niet te veel gaan verlangen, want dan is de kans groot, dat je zelfs die ene middag moet missen De briefschrijver zou het wel we ten, zegt hij. Ja, ik ook, maar weet, dat zo iets geld kost en dat moet toch ergens vandaan komen of de directie van een of ander bedrijf zou spontaan moeten zeggen: nu, oudjes, op die middag zijn jullie welkom en wij zullen zorgen voor thee of koffie. Eigenlijk hebben on ze ouden van dagen dat wel ver diend, het is toch al een vergeten groep in vele gevallen. En dan, al ben je nu 65 jaar of ouder, je wilt je toch wel opgenomen weten ïn de samenleving, je wil toch nog wel, dat er aan je gedacht wordt. In ieder ge val: de reactie is er en ik hoop nu maar dat het plan spoedig werke lijkheid wordt. Dit plan is nu midden in de open bare mening geplaatst en als er nu maar meer met de daad dan met de pen gewerkt wordt, dan hebben on ze ouden van dagen spoedig elke week een prettige midag, wat hun van harte gegund wordt door de schrijver van de brief en door KRIS-KRAS en rheumatische pijnen wrijft U weg met De HUISWERK-MISERE. Met de regelmaat van een klok komen er brieven bij mij binnen van moeders (en ook vaders, die klagen over het vele huiswerk, dat hun kroost van de Middelbare scho len te verwerken krijgen. En het slot van menige brief is dan door gaans als volgt: „Schrijft U daar over nu eens een stukje in de krant Ik heb dit probleem al eens eer der, misschien wat oppervlakkig, aangesneden. En hoewel ik zelf ja ren lerares ben geweest, van de on derwijsmethoden op de middelbare scholen heb ik toch niet veel ver stand Het wordt voor mij dus moei lijk om hierover een oordeel te vel- Van de verschillende brieven, die ik gedurende de laatste weken over dit onderwerp ontving, wil ik echter een bloemlezing geven, opdat én de len zijn. Begin volgend jaar zal het ouders van kinderen, die onderwijs aantal zenduren tot ongeveer 12 uur v°lgen op middelbare scholen, èn de per week worden uitgebreid, welke tijd naar billijkheid zal worden ver deeld onder de bekende radiover enigingen. De minister wil voorts de uitzendingen niet censureren, doch dringt er wel op aan, dat er matiging zal worden betracht bij politieke en propagandfa-ui'tzendingen. Dat v de regering nochtans een flinke vinger in de pap zal houden, blijkt uit het volgende: „Om smaak- bederf en geestelijk# vervlakking te gen te gaan en om aan het culturele aspect de nodige aandacht te geven, kan de regering zich niet afzijdig houden", zegt de mnister. „Dit zou immers het gevaar meebrengen, dat buitenlandse en uitsluitend commer cieel gerichte uitzendingen de tele visie ïn ons land zouden gaan be heersen". Van buitenlandse invloeden ge sproken: uit het pas verschenen voorlopige verslag van de commissie van rapporteurs over de overeen komst met Washington het lege ren van Amerikaanse troepen in ons blijkt, dat „vele leden' betrokken leerkrachten er kennis van kunnen nemen. Allereerst dan een schrijven van mevr. E. den B.VI. te Nijmegen, die een zoon heeft op de ULO en een dochter op de HBS. Deze lerares schrijft o.m.: „Om half vijf komen Willie en Jos thuis. Ze drin ken dan een kop thee en verdwijnen daarna naar hun kamers om huls- werk te maken. Om tegen zessen komt mijn man thuis en dan eten we. De jongens komen naar bene den, eten haastig en zijn soms bin nen het half uur alweer aan het blokken. Om een uur of half negen breng ik ze beiden koffie. En als ze om half tien nog niet 'klaar zijn, haal ik ze naar beneden, want de boog kan niet altijd gespannen zijn. Het gebeurt dan evenwel vaak, dat ik een van hen of beiden de volgen de morgen om zes uur moet wek ken, want dan hebben ze nóg een paar uur huiswerk. Dit gaat zo dag in dag uit en dat kan toch niet goed zijn? Beiden leren behoorlijk, al zijn het geen uitblinkers. Doch onvol- bevreesd voor zijn, dat in strijd met doende tref ik zelden op hun rap- de Grondwet wordt gehandeld. De porten aan. regering werden over deze materie zo vele vragen gesteld, dat men de openbare behandeling van deze ge schiedenis met belangstelling tege moet kan zien. Voor gezonde regelmaat MIJNHARDT'S LAXEERTABLETTEN Werken vlug, zacht en pijnloos De heer BI. te Grootebroek (N.H.) schrijft: „Ik heb een drukke zaak en kan dus best eens mijn beide jongens, die op de ULO in Enkhui zen zijn, gebruiken voor het weg brengen van boodschappen e.d. Maar dat is er tegenwoordig niet meer bij, want beiden hebben de hele avond nodig voor het maken van huiswerk. En soms zijn ze om tien uur 's avonds nog niet klaar". Mevr. M. B.G. te Haastrecht schrijft: „Ik heb één dochter, bijna 16 jaar, die op de H.B.S. in Gouda is. Zij is om kwart voor vijf met de flets thuis en werkt vóór het avond eten niet. Maar om half zeven ver trekt ze met een tas vol boeken en schriften en komt in de regel voor tien uur niet meer beneden. Zater dagsmiddags en soms een deel van de avond i's ze ook al druk. Wat heb ik zodoende aan mijn dochter? Als ze niet op school is, zit ze te studeren en het huiswerk te maken. Ik vind dat huiswerk maar een el lendig iets Mevr. de Wed. B. van 't S. te Al- blasserdam: „Ik heb 2 dochters, in Rotterdam op het Gymnasium en Lyceum. Ze komen 's avonds om half zes met de bus thuis, en na het eten gaan ze meteen aan het werk.- Maar Riet, die zo goed kan leren, heeft aan haar huiswerktaken een hele kluif en als ze om half tien klaar is, is het een vroegertje. Bet sy, die wat meer moeite heeft, komt geen enkele avond klaar en staat iedere morgen om zeven uur op, om gauw nog het een en ander na te kijken. Maar kwart voor acht moe ten beiden weer met de bus mee. Ik vraag me wel eens af, of men op deze scholen de kinderen niet te vol stopt". Mevr. I, M. S. van der H.van der H. te Alphen aan den Rijn schrijft: „Drie uur huiswerk maken voor onze oudste (15) is al heel ge woon. Ik vraag me af, hoeveel uur dat wordt, als hij straks in de derde en vierde klas komt. Het kan alle maal wel heel nuttig en nodig zijn, maar ik krijg de indruk, dat de te genwoordige onderwijzers aan de hogere scholen (bedoeld zijn leraren aan de middelbare scholen. D.W.) uit het oog verliezen ,dat hun leer lingen ten slotte toch altijd nog kin deren zijn, die ook wel eens willen spelen. wrijft u weg met De heer G. van S. te Hoogkerk (Gr.„Tegenwoordig maakt men en andere soortgelijke instellingen lopende encyclopaedieënDat noem ik geen leren meer, maar vol pompen met allerlei' geleerdheid, waarvan men misschien in de prak tijk 20 pet. uiteindelijk nodig heeft." Mevr. T. S.J. te Zaandijk: „Ik heb mijn zoon (15) van de ULO ge haald en ïn de zaak genomen. Dat is geen leren meer (zie de overeen komst met de brief uit Hoogkerk! D.W.), wat de kinderen tegenwoor dig moeten doen. Ze maken er pro fessoren van. Dan te zijner tijd maar geen diploma's. Nu kan mijn zoon na sluitingstijd tenminste nog een uurtje spelen". De heer W. van Th. te Overveen: „Als ik de leerstof van mijn doch ter vergelijk met wat ik vroeger op dezelfde school moest leren, dan constateer ik, dat er een heleboel bij komt, dat m.i. onnodig is, en waardoor onze kinderen avond aan avond moeten zitten blokken en stu deren. Ook de huidige methodes staan me niet aan. Het is allemaal veel te ingewikkeld en een volwas sen mens kan er ternauwernood uit komen, laat staan een kind. Mevr. G. te Emmen: „23' vakken krijgt mijn dochter (14) te verwer ken, waarvan gemiddeld 67 per dag. Van de meeste krijgt ze huis werk op. Stel ieder vak op een half uur, dan heeft ze (behalve 6 school uren per dag, ook nog drié huis werk-uren, althans in het gunstig ste geval. Dat is een negen-urige werkdag. Een fabrieksarbeider heeft het tegenwoordig nog beter dan een Ulo-leerling van 14 jaar". Tot zover enkele uittreksels. Ik Maximumprijzen Volksbrood vervallen. Naar het Ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning mededeelt, zullen met ingang van 20 October 1954 de maximum prijzen voor volksbrood vervallen. Door de afschaffing van de maxi mumprijzen worden de bakkers in de gelegenhei gesteld de tot heden geldende prijzen vooi het volks brood te verhogen. Een verhoging van één cent per brood van 800 gram wordt redelijk geacht, op grond van de stijgingen van lonen en andere kosten in de bakkerij. Opheffing van de bestaande mini mumprijzen voor volksbrood is in voorbereiding. heb nog meer brieven over dit on derwerp voor me liggen, doch de andere kom vrijwel neer op het bo venvermelde. En nu vragen al deze schrijfsters en schrijvers mijn oordeel. Laat ik daar even mee wachten. Maar wel doe ik een dringend beroep op alle leraren en leraressen bij het mid delbaar onderwijs (ULO, HBS, Ly ceum e.d.) om hun visie op deze kwestie aan mij te schrijven. Reac ties uit de wereld der leraren (en eventueel ook van lagere schoolon derwijzers en -essen) zie ik gaarne tegemoet binnen één week na het verschijnen van dit artikeltje. Ik kan dan binnen veertien dagen deze re acties samenvatten en weergeven. Mag ik in deze de medewerking vragen van de echtgenoten-lerares sen, van leraren, en vragen hen te verzoeken hun visie weer te geven? Bij voorbaat dank. Dora Werth. TE HOUDEN OP Donderdag 28 Oct. a.s., des namiddags 3 uur en des avonds 8 uur in het Vereni gingsgebouw Voorkade 32 te Boskoop Diverse attracties maken het bijwonen van deze show tot een unieke en leerzame ontspanning Wij verwachten U gaarne j- In de pauze bieden wij U een consumptie aan j- Entreekaarten zijn GRATIS verkrijgbaar aan onze zaak en eventueel nog aan de zaal j II zult beslist enige genoeglijke uren hebben BOSKOOP

Weekblad voor Waddinxveen | 1954 | | pagina 1