KLAPROOSCOLLECTE 8 TOT 13 NOVEMBER i 1 I 3 j DE RAADSVERGADERING Het Diamanten Bruidspaar. NIEUWS uii öfvze dit reeds beloofd. Voor hem staat het das vast, dat deze belastingverlaging technisch eerder ingevoerd kan wor den. Men zal reeds de volgende vraag van de Kamer begrijpen. Hoe zit dat? De ene minister zegt dat het niet kan vóór 1 Januari 1956 en de ander zegt dat het wel kan. Het zijn twee socialistische ministers, die el kaar tegenspreken. Nu heeft dr, Drees natuurlijk ge handeld onder de drang der om standigheden. En die waren wel zo danig, dat practisch de gehele Ka mer dreigend met plannen rondliep. Een gezellig onderwerp om een heerlijk na te pluizen. Dat gebeurt ongetwijfeld. Maar vooralsnog zul len we maar tevreden zijn met het resultaat, belastingverlaging vóór 1 Januari 1956. Dat is per slot van i kening het belangrijkste. In de onder voorzitterschap van burgemeester A. Warnaar ge houden raadsvergadering is aange boden de gemeentebegroting over 1155. Dank zij de verhoogde uitke ringen uit 't gemeentefonds, aldus de voorzitter, kan Waddi'nxveen weer ruimer ademhalen. Het tekort op de begroting voor 1954 ad 13.300 is ge heel weggewerkt en de begroting voor 1955 biedt een gunstig beeld. De ontvangsten en uitgaven op de ge wone dienst zijn geraamd op 1.825.000. Geraamd is een post voor onvoorziene uitgaven van 25.000, terwijl voor het sluitend maken van de begroting slechts een bedrag van rond 26.000 a'an de saldi-reserve moest worden onttrokken. Uitdruk kelijk wees de burgemeester er op, dat alle moeilijkheden nog niet zijn overwonnen, want de uitgaven zul len in de toekomst steeds blijven stijgen. Als de ontvangsten daarme de geen gelijke tred houden, komt, misschien zeer spoedig, het spook van de nadelige saldi weer om de hoek kijken. En dat er veel werk is en wordt gedaan, bewijzen de ra mingen op de kapitaaldienst. De uit gaven zullen bedragen 7.920.189, hetgeen tegenover de ontvangsten een nadelig saldo betekent van 1.421.000. Voor de bedrijven wor den de volgende winsten geraamd: gas 1755, water 4887 en electrïci- teit 13.270. De raad besloot Loesje in Arnhem 25 subsidie toe te sturen en in het liquidïteitstekort van het Borgstel lingsfonds te Gouda U/2 cent per in woner bij te dragen. Het voorstel tot het verlenen van een bijdrage aan de speeltuinvereni ging, „De Paddestoel" kwam niet ge heel tot zijn recht, omdat het be stuur der vereniging uitstel van de ze behandeling had gevraagd. De voorzitter deelde mede, dat hem niet geheel duidelijk was waar de schoen wringt, maar blijkens de krantenberichten verkeert de ver eniging in financiële zorgen,, waar om is besloten de tuin te sluiten. De voorzitter deelde daarop mede, dat het college van B. en W .aan het verlenen van subsidie de voor waarde hadden verbonden, dat de contributie van 40 tot 60 cent per maand zal worden gebracht, opdat een sluitende exploitatie zou worden verkregen. Hier toch ligt een taak voor de ouders, die voor een betrek kelijk gering bedrag hun kinderen veilig in de speeltuin weten. De heer Pïlle zeide bang te zijn, dat de vereniging door verhoging van de contributie leden zal verlie zen. Mevr. Van der Torren was van mening, dat het bedanken van leden op dit moment als een seizoenver- schijnsel moet worden gezien. Tegen de zomer keert men dan wel weer in de gelederen terug. Nadat 'de voorzitter nog had toe gezegd, dat B. en W. bereid zijn sub sidie te verlenen, indien mocht blij ken, dat met een contributie van 60 cent geen sluitende exploitatie zal kunnen worden verkregen, waren de raadsleden, die hier overigens zelf over zullen beslissen, voldaan. De heer Modderkolk vroeg of het geld niet zal worden besteed voor Sint Nicolaasfeesten, hetgeen de wethou der Buitelaar meende te mogen ont kennen. De 6 pet. salarisverhoging voor het gemeentepersoneel ging er zonder slag of stoot door, evenals de vergoe dingen aan het bijzonder onderwijs. Mevr. Van der Torren sprak hierbij Maar voor het debat kon begin nen, hield de Tweede Kamer een grootscheepse restant-opruiming. Verscheidene wetsontwerpen wer den afgedaan. Maar enkele zeer be langrijke vraagstukken moesten he laas blijven liggen. De Regering kan nu aan gemeen ten voorschriften 'geven over de voorzieningen, welke zij moeten tref fen in verband met de bescherming van de burgerbevolking. Het ligt in het voornemen voor te schrijven dat huizen met drie of meer woonlagen stenen vloeren moeten hebben. Voorts zullen de bouwers worden verplicht tot het maken van een on derbouw, bijv. kelderboxen. De ge velmuren zullen een dikte moeten hebben van 30 cm., teryvijl tenslotte een tweede uitgang wordt verlangd. haar waardering uit aan B. en W. voor het fraaie gymnastieklokaal bij de openbare lagere school A. De voorzitter deelde mede deze zaal binnen enkele weken men is aan de afwerking bezig officiëel zal worden. De raadsleden zullen dan echter op gymnastiekschoenen moe ten komen, want de zaal mag met gewone schoenen niet worden betre den. Het voorstel tot' het verlenen van medewerking aan de uurloonactie van de ambtenaren voor de vluchte lingenhulp, in dier voege dat de ge meente het bijeengebrachte zal ver dubbelen, ontmoette tegenstand van de zijde van de heer Noorlander, dié het gemeentegeld niet buiten de ge- 15 November a.s. zal het echtpaar C. B. de Vries en G. de Vri'es-Berg- hoef herdenken dat zij 60 jaar gele den in het huwelijk verbonden wer den. Dit zeldzaam feit is voor beide echtelieden en voor hun grote schare kinderen, klein- en achterkleinkinde ren van grote betekenis, vooral als men in aanmerking neemt dat de 84-jarige bruidegom en zijn 82-jarige bruid nog een goede gezondheid'ge nieten. De bruidegom leest zelfs nog zonder bril. Hun huwelijk werd gezegend met 14 kinderen, waarvan 9 nog in leven, 49 kleinkinderen en 13 achterkleinkin deren. De heer De Vries begon zijn loopbaan als bloemistknecht te Aals meer, waarna hij later fungeerde als dekknecht en kapitein van de meente wenste te besteden. De voorzitter juichte de maatre gelen voor de vluchtelingen van har te toe en hij maakte van deze gele genheid gebruik alle werkgevers in de gemeente.aan te sporen aan deze actie deel te nemen. Met het stand punt van de heer Noorlander kon de voorzitter zich niet verenigen. Nog deze avond werkte de heer Noorlan der mede om Loesje i'n Arnhem 25 toe te zeggen, terwijl hij ook het vo rige jaar zijn stem niet verhief, toen voor Stad aan 't Haringvliet ƒ10.000 werd uitgetrokken. De tegenstand kon echter niet overwonnen worden en de opposant kreeg aantekening tegen te hebben gestemd. De woningbouwvereniging St. Jo zef te Gouda kreeg de nodige grond toegewezen voor de bouw van 31 woningen aan de St. Victorstraat, alsmede een bouwvoorschot van 340.000. Getracht zal worden de vereniging zo spoedig mogelijk met de bouw te laten aanvangen. Een en ander hangt af of andere gemeenten wellicht met de bouwplannen niet klaar zijn, zodat hier reeds uit het contingent voor 1955 kan worden ge bouwd. Bij de rondvraag vroeg de heer Huizer of het ni'et mogelijk is de ambtenaren van de burgerlijke stand een toga te verschaffen. Het bleek dat de raadsleden hier niets voor gevoelen, mede nadat de voorzitter had gezegd, dat de amb tenaren er bij een huwelijksvoltrek king keuriguitzien. De vluchtelingen-actie. Tot mijn grote vreugde heeft de Federatie voor Vrouwelijke Vrijwil lige Hulpverlening zich bereid ver klaard in onze gemeente een huis- aan-huis collecte te verzorgen ten behoeve van de grote Vluchtelingen- actie, die thans in ons land wordt gevoerd. Verwacht wordt, dat de werkge vers en de werknemers in onze ge meente hun bijdrage zullen leveren in de uurloon-actie die .voor dit doel is opgezet. Maar onze vrouwen hebben ge meend dat dit niet voldoende is. Zij willen graag, in verband met het na derende St. Nicolaasfeest van alle vrouwen een St. Nicolaasbijdrage hebben voor deze ongelukkigen, die zo zwaar door het leed van deze tijd worden getroffen. Ik vind dit een sympathieke ge dachte. Het St. Nicolaas is bij uit stek een feest van de huiselijke ge zelligheid. Het biedt ons ieder jaar w'èer een welkome gelegenheid om elkander een bewijs van onze liefde of vriendschap te geven. Ik vind het prachtig dat onze vrouwen juist bij deze gelegenheid denken aan medemensen, dië alle huiselijke gezelligheid nu al zo vele jaren moeten missen en dat zij ons allen in de gelegenheid stellen,, onze liefde en vriendschap te betonen aan deze medemensen, die onder i 1 stoombootonderneming Carsjens, welke' in 1917 liquideerde. Hierna ging hij over als kapitein op de stoomboot van de voorm. Kurkwa- renfabriek, waarmede hij personeel vanuit en naar Gouda vervoerde. In 1923 keerde hij tot zijn eerste beroep terug en werd weer kweker. Tot zijn 76e jaar heeft hij een kwekerij aan de Noordkade beheerd, waarna hij het werk neerlegde. Hij en zijn vrouw hebben een hoge ouderdom bereikt en genieten nog van hun levensavond ten huize van hun kinderen. Het zal het Bruids paar op deze bijzondere dag niet aan belangstelling ontbreken. Bij al de hulde welke hun op die dag ten deel zal vallen, willen wij onzerzijds reeds nu onze gelukwensen voegen. Pond's Angel Skin tegen schrale handen f 1.65 per flacon SALON DOELEMAN FANCY-FAIR VERENIGING VOLKSONDERWIJS. Zoals U in de advertentie i'n dit blad hebt kunnen lezen, wordt er op 11, 12 en 13 November a.s. in Lunch room v. d. Water een grote Fancy- Fair gehouden ten bate van, de Kleuterscholen van de Ver. „Volks onderwijs". Hoewel de beide kleuterscholen zeer „gezond" genoemd mogen wor den, wat leerlingenaantal betreft, blijft het kleuteronderwijs finan cieel nog steeds een zorgenkind. Hoewel ons Gemeentebestuur op ruime wijze zijn medewerking ver leent, zal de definitieve subsidiere geling van Rijkswege eerst volkomen uitkomst brengen. zulke ongelukkige omstandigheden verkeren. Ik reken op een grote opbrengst De Burgemeester van Waddinxveen A. WARNAAR Jz. BOLDOOT Lipstick 't meest gevraagd SALON DOELEMAN Deze Fancy-Fair wil de financiële positie van de Kleuterscholen ver stevigen. „Volksonderwijs" behartigt de be langen van het Openbaar Onderwijs in al zijn takken. Zij wil de hoge christelijke beginselen in practijk brengen: Leeft in vrede met elkander, Weest verdraagzaam, Hebt Uw naasten lief als U zelve. Zou dan een vereniging, die zulke hoge beginselen in toepassing wil brengen, niet op Uw steun mogen rekenen „Natuurlijk" zegt U. Welnu, daarvoor hebt U gelegen heid op deze Fancy-Fair. De nieuw ste attracties zijn er vertegenwoor digd, o.a. Rad van Avontuur, Ameri kaanse Hoepla en Amerikaanse Werpteht, met fantastische prijzen, o.a. prachtige naaimachine. De dames hebben 's middags gele genheid deze bazar te bezoeken met hun kinderen met speciale middag attracties, o.a. gratis thee-complet. Alle inwoners van Waddinxveen, die het wel menen met „Volksonder wijs" houden één van bovenge noemde data vrij. Een bezoek aan deze „Fancy-Faïr" zal U zeker voor 100 pet. voldoening geven. Wij rekenen op U Bestuur „Volksonderwijs" Waddinxveen. Vertrek zuster Y. Bartlema Bij mijn vertrek naar Rotterdam, kan ik niet nalaten U allen hartelijk te groeten. Zoveel mogelijk heb ik dat per soonlijk gedaan, maar wellicht heb ik sommigen vergeten. Daarom langs deze weg nog een hartelijke groet. Aan de tijd, dat ik onder u ge woond heb, zal ik altijd de meest prettige herinnering bewaren. U al len hebt daarom met woord en daad meegewerkt. Ik hoop en vertrouw dat u mijn opvolgster dezelfde me dewerking zult schenken, als -u mij altijd gedaan hebt. Immers dan alleen kan de taak van wijkverpleegster-huisbezoekster, in dienst van het Groene Kruis, naar behoren worden verricht. Y. BARTLEMA. Vorige week sprak in de ver gadering van de C.V.B. mevr. T. den Boerv. d. Hoek, over het „Leer- damse Glas". Aan dp hand van een prachtige film werd het gehele ar beidsproces van het schitterende Leerdamse Glas getoond en door spreekster toegelicht. Bovendien werd een kleine expositie getoond van dit voor de huisvrouw zo be geerlijke kristal-product. De Zendingsbazar, welke «opge zet werd door de Herv. Meisjesver eniging „Het Mosterdzaadje" en waarvan de baten ten goede komen aan de Herv. Geref. Zendingsbond, i's in alle opzichten geslaagd. Ds. J. Batelaan, die deze bazar opende, sprak waarderëhde woorden tot de meisjes, die een jaar lang hun krachten hadden gegeven voor deze bazar, op een wijze welke bewonde ring afdwong. Talrijke goederen wa ren aanwezig, welke grif verkocht werden. Door de heer Stolk van Bergambacht, propagandist van de G.Z.C. werd de avond gesloten. De bruto opbrengst bedroeg 850. Evenals het vorige jaar zal er ook dit jaar in de week van 8 tot 13 November 'n Klaprooscollecte wor den gehouden. Die dag zal er 'n kleine gave van U gevraagd worden voor het onder houden van de oorlogsgraven en de nabestaanden, die financieel niet in staat zijn de graven van hun gelief de doden eens te bezoeken. Nu is de Ned. Bond van Platte landsvrouwen evenals andere jaren gevraagd in Waddinxveen deze col lecte te verzorgen. En hoewel er tegenwoordig veel van U wordt gevraagd, hebben zij gemeend daar 'n bevestigend ant woord op te moeten geven. Geve een ieder naar z'n vermogen voor dit zo goede doel. Wegens diefstal van tabak is een lid van het personeel van de N.V. Dobbelmann, alhier, wonende te Reeuwijk, door de politie gear resteerd. NIEUWE TELEFONISCHE AANSLUITINGEN. No. 753: Hoven, E. v., Plasweg 27. No. 7.18: Moons, A., Veeh., Henegou- werweg 81. No. 717: Mourik, H. v., Dorpsstr. 41. No. 546: Klaveren-Griffioen, Wed. M. v., Onderweg 53. No. 394. Noort, A. v., Transportbedr., Noordeinde 5A. No. 558: Versluis, A., Meubelfabriek, Noordkade 40a, (na 18 uur telef.no. 455). No. 605: Verweij, W., Henegouwer- weg 95. De heer A. Kreupeling 40 jaar secretaris van de Zuidpias- polder Maandag 1 November was het veertig jaar dat de heer A. Kreupe ling als secretaris aan de Zuidpias- polder werd verbonden. Hij kwam in de plaats van de heer G. van Dort Kroon, die sinds 1897 deze functie had vervuld en in 1914 aftrad we gens zijn verkiezing tot dijkgraaf van de Zuidplaspolder. Vele jaren verrichtte de heer Kreupeling het werk als secretaris van de polder naast zijn drukke werkkring als secretaris van de ge meente Waddi'nxveen op de hem eigen zeer consciëntieuze manier. Nadat hij in 1943' afscheid had- geno men als gemeente-secretaris van Waddinxveen, na vier en veertig jaar op de secretarie werkzaam te zijn geweest, bleef hij de Zuidplas polder trouw en nog steeds verricht hij voor de polder zijn zeer gewaar deerde arbeid. Het bestuur van de Zuidplaspol der stelt dit op zeer hoge prijs, waar om het deze dag niet onopgemerkt voorbij liet gaan. In intieme kring ten huize van de dijkgraaf van de Zuidplaspolder is dit 40-jarig jubi leum herdacht. In aansluiting öp een reeds eerder gehouden bazar-avond werd jl. Zaterdag nogmaals zulk een avond gehouden ten bate van het Mannenkoor „Onvermoeid Vooruit". Ook ditmaal was de belangstelling buitengewoon groot. Het resultaat dezer bazars bedraagt pl.m. 1300. Maandagmiddag en -avond zal in het Jeugdgebouw aan de Stations straat een zendingsbijeenkomst ge houden worden, uitgaande van dg Geref. Zendingscommissie. Hier zal door middel van de bekende zen dingskleurenfilm het zendingswerk in Indonesië in al zijn vertakkingen gezien en ook gehoord kunnen wor den. De opnamen werden gemaakt door Ds. B. Richters, dir. van het Zendingscentrum te Baarn. Bij het te Alphen a. d. Rijn gehouden examen fijne Vleeswaren, slaagde onze plaatsgenoot, de heer H. Cammeraat. De raadzaal in ons gemeente huis zal grondig gerestaureerd wor den. De gemeenteraad stelde hier voor een crediet van 10.000 be schikbaar. Het plafond wordt ver nieuwd en de wanden zullen voor zien worden van een nieuwe betim mering in moderne stijl. Eveneens zal een moderne verlichting aange bracht worden. Deze restauratie ïs oorzaak dat ge durende enkele weken deze zaal niet gebruikt zal kunnen worden. Na het overweldigende succes van de laatste keer zal a.s. Zondag avond om 8 uur weer een R.K. Jon geren-contactavond gehouden wor den. Zoals bekend is er gelegenheid voor ping-pong, biljarten, sjoelen en verder enige gezelschapspelen. Ook deze keer zal het aan gezelligheid niet ontbreken. Vrijdagavond om 8 uur draait voor de R.K. Vrouwenbeweging in het Bondsgebouw de prachtige film over het Amerikaanse arbeidersge zin. Gaarne wekken we de dames op deze voorstelling bij te wonen. Donderdagavond vergaderde de afd. Waddinxveen van de K.V.P. ïn het R.K.-vereen. gebouw. Nadat de voorzitter het doel van deze avond had uiteengezet, volgde aller eerst de bestuursverkiezing. Daar de heer F. van Leeuwen wegens ver trek had bedankt, moest in deze va cature worden voorzien. Bij enkele cand'idiidaatstelling werd verkozen verklaard de heer A. Compeer. Hierna werden de voorstellen tot van Vrijdag 29 October j.l. Financieële meevallers Hulp aan vluchtelingen Raadsleden op gymschoenen maar geen toga Huizen aan de St Victorstraat

Weekblad voor Waddinxveen | 1954 | | pagina 2