Weekblad voor Waddinxveen Mu&dec de Vrouw. di had van de week MUHHARW'S Bevolkingsonderzoek Kris-Kras Kindje verkouden? Weekagenda No 491 Vrijdag 12 November 10e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telet. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Over de melksanering is de laatste maanden heel wat te doen geweest. Men herinnere zïch b.v. de strijd, die in Dordrecht werd gevoerd tus sen een grote inrichting en een slij ter, de zich niet aan haar voor schriften wilde onderwerpen. De ju stitie is er aan te pas moeten komen en uiteindelijk is de betrokken mi nister van plan geweest om de ge hele sanering te verbieden. Minister Zijlstra is evenwel niet zover meer gegaan, doch wel zijn alle z.g. „on dernemersafspraken" door minister Zijlstra geschorst,waardoor er wat mazen in het net kwamen van de sa nering. In ongeveer 200 gemeenten van ons land is de melkhandel thans ge saneerd. Dit betekent, dat iedere handelaar daar èen gehele wijk al leen heeft en dus niet een hele ge meente door moet omdat zijn klan ten verspreid heeft zitten. Zodoen de is weliswaar een rationeler werk verdeling tot stand gekomen, doch in de practijk komt het ook neer op het feit, dat de huismoeder geen vrije keuze van melkhandelaar heeft. We kennen een geval, waarin een socialistische melkboer een wijk toegewezen kreeg, bestaande uit wo- niijgen van een prot.-ehrïst. woning bouwvereniging (Patrimonium). Na een maand kreeg deze wijk een an dere melkhandelaar, want nagenoeg alle bewoners weigerde deze man als handelaar en zij gaven er de voorkeur aan zelf de melk te halen in een winkel in een andere wijk. De melkboer verkocht in „zijn" wijk nog geen 20 liter per dag In verschillende plaatsen heeft men de sanering wat soepeler ge maakt en heeft men keuze uit drie melkhandelaren, die dicht bij elkan der bepaalde wijken bedienen. Verder is er nog het probleem van de kruideniers. Minister Mans- holt heeft namelijk het plan om kruideniers toe te staan melk in flessen te verkopen, doch de geor ganiseerde melkhandel heeft hierte gen uiteraard grote bezwaren, want c.a. 40 pet. van de omzet bestaat uit flessenmelk. Wanneer de kruide niers deze omzet zouden gaan „af romen", zou de melkhandel ïn het hart worden getroffen. Bovendien zou een dergelijke maatregel in strijd zijn met de vestigingswet. De besturen van de K.N.V.B. en de N.B.V.B. hebben, na besprekingen van de Urgentie-commissie van de K.N.V.B.-delegatie een accoord be reikt. Nadat zij elkander gevonden hadden op drie belangrijke uitgangs punten, ontwierpen zij een aantal voorstellen, di'e de voetbaleenheid in ons land moeten herstellen en ter goedkeuring zullen worden voorge legd aan de beide bonden. Minister Beel neemt in zijn me morie van antwoord uitdrukkelijk stelling tegen de opvatting, dat er van een toenemende mate onbe heerst optreden van de politie spra ke zou zijn. Vrijwel steeds is geble ken, dat wanneer de kranten ge schreven hadden over vermeend on juist optreden van de gemeentepolitie de betrokken ambtenaar geen verwijt kon treffen, aldus de minister Het publiek krijgt zodoende geen juist en volledig begrip voor de bizondere taken van de politie. Ove rigens kan van een apparaat van 20.000 ambtenaren niet worden ver wacht, dat fouten altijd zullen wor den vermeden, aldus minister Beel. Gerechtvaardigde critiek is hem uiteraard altijd welkom. Volgens de Ned. Vereniging van Vervoerspersoneel moet er op korte termijn een nieuw rijtijdenbesluit komen, behelzende een verbeterde regeling van de dienst- en rusttij den, een betere en eenvoudiger re geling van de controle-voorschriften en voorkming van lichtvaardige en te gemakkelijke ontheffingen. De vereniging houdt vast aan de 48-uri- ge werkweek. Bewuste overtredin gen van het Rijtijdenbesluit dienen meer in overeenstemming met de ernst van het feit te worden ge straft. Ten slotte wordt in een adres aan de leden van de Staten-Gene- raal gewezen op de talloze misbrui ken, die bij het vrachtvervoer be staan en .het gebrek aan een goede controle op de rijtijden. Veranderde tijden worden wel het meest geaccentueerd doorde emigratie. Daar hoorde men vroeger niet van. Mr. ir. B. W. Haveman, die als commissaris voor de emigratie een studiereis van 2lh maand door Noord- en Zuid-Amerika maakte, heeft daar naar nieuwe mogelijkhe den gezocht. Belangrijke moeilijkheden, die de immigratie daar in de weg stonden, werden opgelost, zo verklaarde de commissaris. Een ieder, die in zijn leven belemmeringen van politieke gebeurtenissen heeft ondervonden, zal nu in aanmerking komen voor emigratie naar de V. S. Dat zijn dus zo gezegd de politieke pechvogels, onder wie dan ook degenen worden gerekend, die veel moeilijkheden hebben ondervonden door de gebeur tenissen van de laatste jaren in In donesië. Een politieke pechvogel zou men de Nederlander Dalderup uit Bilt- hoven moeilijk kunnen noemen. De ze man vocht als SS-er met de Nazi's in Rusland en bij Caen. Hij werd krijgsgevangen gemaakt, ontsnapte uit het Engelse kamp, ging naar Ier land en kreeg daar onder valse naam voor de somma van 50 cent een Iers geboortebewijs. Toen kon hij dienst nemen bijde Royal Air Force, waar men hem zelfs offi cier wilde maken! Deze Dalderup liet zijn memoires in een Engels Zondagsblad verschij nen, naar hij verzekerde, om de En gelsen aan te tonen, hoe gemakkelijk men bij de R.A.F. kan komen en hoe gemakkelijk het was, zich van dienstgeheimen meester te maken. Zo maakt Nederland weer eens een mooie beurt" in het buitenland! Maar de Engelse minister, die in zijn Lagerhuis vragen over dit geval moet beantwoorden, zal dit niet pret tig vinden. Concluderen wij er slechts uit, dat ook al veranderen de tijden, er toch nog wel een en ander te beleven valt! scheppen gezonde regelmaat op T.B.C. Binnen korte tijd zult U met Uw gehele gezin weer worden opgeroe pen om deel te nemen aan een on derzoek op tuberculose. Dit onderzoek zal ook thans weer worden verricht door de Stichting Goutudo (Stichting Bevolkingson derzoek in het district Gouda van de Provinciale Zuid-Hollandse Vereni ging tot bestrijding van de tubercu lose) in samenwerking met het plaat selijke comité in Uw gemeente en met behulp van de nieuwste midde len op dit gebied. Het belang van het onderzoek is wel zeer duidelijk gebleken in de af gelopen twee jaren gedurende wel ke in dit district voor de eerste maal het bevolkingsonderzoek heeft plaats gevonden. In vele gemeenten werd een aan tal gevallen van actieve tuberculose ontdekt waardoor tijdig de maatre gelen tot genezing konden worden genomen. Daarnaast werden ook ve le minder ernstige gevallen ontdekt waardoor erger kon worden voor komen. Ook werd een groot aantal andere ziekten en afwijkingen door middel van het bevolkingsonderzoek opgespoord. Het is dan ooi* van zeer groot belang, dat men, nu na twee jaar het bevolkingsonderzoek weer in deze gemeente plaats vindt, ook thans weer aan dit onderzoek deel neemt daar dit eerst dan tot zijn recht komt wanneer men zich regel matig laat onderzoeken. Het komt immers meermalen voor, dat perso nen, die zich volkomen gezond voe len, door tuberculose blijken te zijn aangetast en soms zelfs reeds ge vaar van besmetting voor hun om geving opleveren. Het onderzoek neemt slechts zeer weinig tijd in beslag daar U zich niet behoeft te ontkleden. Wel dient U er echter voor te zorgen, dat U boven de taille tijdens het onderzoek geen metaal, knopen, kettinkjes en andere garneringen draagt. Deze voorwerpen belemmeren namelijk het maken van een goede foto. De röntgenfoto's worden door het Consultatiebureau te Gouda beoor deeld. Alleen in gevallen, waarbij verder onderzoek nodig is, krijgen de betrokkenen een verzoek om voor nader onderzoek naar het Consulta tiebureau te komen. Dit wil echter nog zeker niet zeggen, dat een ern stige afwijking is gevonden. Indien men geen bericht ontvangt betekent dit, dat in het geheel geen afwijkin gen zijn geconstateerd. De kosten van dit onderzoek (f 0,90 per persoon) zijn wel heel gering in verhouding tot het grote persoonlijke belang van ieder bij dit onderzoek. Het zal zeer op prijs gesteld wor den, wanneer zij, die daartoe in staat zijn, een hogere bijdrage willen geven. Voor velen zal het geen be zwaar zijn om b.v. één gulden bij te dragen. Met de verkregen hogere bijdragen kunnen dan worden ge compenseerd de uitgaven ten behoe ve van hen, die het bedrag van 0,90 niet volledig kunnen opbren gen. Zij voor wie betaling van de bij drage ernstig financieel bezwaar op levert, kunnen dit aan de huisbe zoekers opgeven. Financ. bezwaren mogen namelijk voor niemand reden zijn om zich aan het onderzoek te moeten onttrekken. Iedereen moet aan het onderzoek deelnemen in zijn eigen belang, in het belang van zijn gezin en ïn het belang van de ge hele gemeenschap. Aan de werkgevers wordt verzocht hun personeel gelegenheid te geven zich aan het onderzoek te onderwer pen. De huisbezoekers komen U zeer binnenkort bezoeken en enige nood zakelijke gegevens opnemen. Aan geven. Zij zullen U tevens nadere ben moet de bijdrage worden afge- gewenste inlichtingen kunnen ver schaffen. Namens het Bestuur van de Stichting Goutodo Mr. G. C. VAN DER WILLIGEN, Lakkerkerk, Voorzitter. Dr. Mr. J. -F. TAAT, Boskoop, Secretaris. Namens het Plaatselijk Comité: D. B. VAN DER MOST, voorz. H. JENNé, secretaris. IN DE ZOO. Mijn vrouw en ik hadden samen nog een snoepreisje tegoed omdat de afgelopen zomer nu niét direct pret tig is geweest om uit te gaan. Twee snipperdagen had ik nog en die heb ik van de week opgenomen. Ant werpen was ons doel. Waarom niet in eigen land gebleven, vraagt U? Nou, omdat mijn vrouw nu met alle geweld de Antwerpse dierentuin wilde vergelijken met onze Neder landse inrichtingen. En omdat de 2 pet. vacantie-toesiag nog in de bo venste lade van het keukenkastje log, die toch eigenlijk voor zo'n uit stapje bedoeld waren, was het van zelfsprekend dat mijn vrouw haar zin weer eens kreeg. Goed twee en een half uur na ons vertrek liepen we samen, arm in arm, op de een of andere Lei te zoe ken naar een sammence waar de koffie al bruin was Daarna wat winkels gekeken en de prijzen ver geleken. Dat viel best uit, want mijn vrouw kocht een mooie peynoir voor wel veertien gulden minder dan hier. Of ze dat ding zal dragen weet 'k niet, want hij is nogal kleurig. Afijn, de eerste dag vloog om en de tweede dag zijn we dan naar de die rentuin geweest. Alle beschikbare vlaggen hingen uit en het was er een drukte van belang. De burge meester was er en nog vele andere autoriteiten. Muziekkorpsen liepen af en aan en er werd aan iédere be zoeker beschuit met muisjes aange boden, terwijl aan iedereen werd gevraagd zijn handtekening in het gastenboek te plaatsen. Wat er aan het handje was? Wel, we waren juist die dag in een kraamkamer terecht gekomen. Voor het eerst na veertig jaar was er een nijlpaard in de die rentuin geboren. Dat feest werd nu in alle waardigheid gevierd. Of wij ook boften, hoewel ik er in eerste instantie een hekel aan heb een kraamkamer te bezoeken. Maar een kraamtuin i's natuurlijk wat anders. Door het feest hadden we bijna de laatste trein gemist naar Holland, waar we het wat zakelijker bekijken in onze dierentuinen. Over veertig jaar wil mijn vrouw weer, maar dat zal wel niet meer gaan, denk ik. In ieder geval waren mijn twee snip perdagen goed besteed. KRIS-KRAS Dan rug, keel en borstje inwrijven met NOVEMBER-PRIJSVRAAG. Voor onze November-prijsvraag heb ik hier een aardig geval uit de practijk. De hieronder vermelde his torie ïs waar gebeurd. Natuurlijk zijn de namen veranderd. Ik ben van mening dat dit verhaal leerzaam is voor ons allen, opdat we niet te spoedig met ons oordeel zullen klaar staan. Mevrouw v. d. Brink heeft negen jaar een dienstbode gehad en deze gaat trouwen. Mevrouw v. d. Brink plaatst een advertentie en kiest uit de sollicitanten een andere dienst bode. En nu weten we allen wel, dat het niet meevalt, om als je negen jaar een „rechterhand" over de vloer gehad hebt, een nieuwe ge dienstige naar je hand te zetten. In het begin zijn er wat schermutselin gen, maar na enkele weken lijkt het, of Dientje, de nieuwe dienstbode, zïch aangepast heeft aan het sy steem in de huize v. d. Brink. Edochkort na de intrede van Dientje, mist mevr. v. d. Brink klei ne bedragen uit haar huishoudpor- temonnaie. De vrouw des huizes is evenals vele huismoeders een tikje slordig, en daarom ligt haar portemonnaïe dan weer eens hier en dan daar. Soms mist ze een paar kwartjes, maar ook wel eens een briefje van een gulden en na een paar weken zelfs een rijksdaalder. En wie kan het anders doen dan Dientje Op een Maandagmorgen mist me vrouw opeens vijf gulden. De vol gende morgen' komt Dientje met een nieuwe mantel aan in haar betrek king en nu is bij mevr. v. d. Brink dè maat vol. Ze gaat naar de politie en geeft de diefstal aan. Dientje wordt 's avonds op het politiebureau ontboden, doch ontkent hardnekkig iets van de gelddiefstallen af te we ten. De nieuwe mantel heeft ze ge kocht van haar spaargelden. Hevig verontwaardigd gaat ze naar huis en vertelt thuis alles. Dientje's vader neemt dit niet en gaat naar mevr. v. d. Brink met de mededeling, dat zijn dochter de volgende dag niet meer zal komen. Er vallen harde woorden over en weer. Enkele dagen later mist mevr. v. d. Brink weer geld uit haar porte monnaïe. Ze let nu speciaal op en na enige tijd betrapt ze haar oudste zoon op het moment, dat hij een briefje van een gulden uit zijn moe- der's portemonnaie haalt. Tot zover de historie. Stelt U zich nu ïn de plaats van mevr. v. d. Brink. Wat zoudt U in haar geval doen tot eerherstel van Dientje Antwoorden, die niet langer mo gen zijn dan één kwarto vel papier, éénzijdig beschreven of getypt, moe ten op het bureau van dït blad zijn uiterlijk Donderdag 25 Nov. a.s. De uitslag zal bekend gemaakt worden in het eerste weekeindnummer in December, zodat de prijs of prijzen nog vóór Sint Nicolaas aan de win nares of winnaressen kunnen gezon den worden. Ik wil nog even de aandacht ves tigen op het feit, dat over de prijs vragen geen correspondentie ge voerd kan worden. Wél houd ik mij aanbevolen voor prijsvraag-opgaven. Ik kan ze nog gebruiken voor de maanden Februari-April 1955. UITSLAG VAN DE OCTOBER- PRIJS VRAAG. Het aantal oplossingen was niet bijster groot: 72 in totaal. Misschien was de opgave wel een tikje moei lijk. Toch bleken er verschillende lezeressen te zijn, die wel in staat waren „de kool en de geit" te spa ren. Laat ik dan maar beginnen met het antwoord, dat de prijswinnares gaf. Het was kort en bondig. Nadat de heer Bloem heeft gezegd van haar dochter (die immers 's avonds tochtjes maakt op haar bromfiets) „beter zo. dan dat ze al achter de jongens aanloopt", ant woordde de notaris: „Hoe noemt U dat, als een kind heimelijk verkering heeft, terwijl vader en moeder denkt, dat ze heel iets anders doet?" De heer Bloem: „Dat zou ik ach terbaks noemen". Notaris: „Juist, mijnheer Bloem. Uw dochter en mijn zoon zijn dan achterbaks, want de bromfïetstocht- jes van Uw dochter leiden naar mijn zoon. En met hem heb ik ande re plannen. Daarom stel ik voor, dat Uw dochter op mijn kosten twee jaar naar het buitenland gaat. In die Vrijdag 12 November Openb. Verg. C.B.T.B. Vrijdag 12 en Zaterdag 13 Nov. Fancy-Faïr Volksonderwijs in Lunchroom van de Water. Maandag 15 November Vergadering C.B.P.B Vereengebouw Stati'onstr. Dinsdag 16 Nov. Ledenvergadering IJsclub, ïn 't Centrum. Zaterdag 13 November Uit voering T.O.G. in cantine N.V. Dobbelmann. Donderdag 18 November Feestavond N.K.J.B. Donderdag 18 November Filmavond Instituut Arb. Ontwikkeling. Dinsdag 23 November Propaganda- feestavond R.K. Blindenbond. Dinsdag 23 Nov. Ledenvergadering „Groene Kruis" in „De Unie". Woensdag 24 November Uitvoering Concordia" in cantine N.V. Dob belmann. Vrijdag 26 Nov. Lezing met film Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Lunchroom v. d. Water. Woensdag 1 December Causerie en tentoonstelling Bijbelse Oudheden. Wijkgebouw Esdoornlaan. Dinsdag 21 December Kerstzang avond door „Vox Jubilante" en „De Zangvogels". Officieële Mededelingen SLOTENSCHOUW. Burgemeester en Wethouders der gemeente Waddinxveen brengen ter algemene kennis, dat op 29 Novem ber a.s. en volgende dagen schouw zal worden gedreven over sloten, straten, wegen en paden als bedoeld in de algemene politieverordenng dezer gemeente. Mitsdien zorge een ieder wie zulks aangaat, dat de sloten behoorlijk zijn gebaggerd, van ruigte en kroos gezuiverd en dat de kanten behoor lijk opgewerkt of geschoeid zijn. Het niet nakomen van deze ver plichting wordt overeenkomstig de bepalingen der algemene politiever ordening gestraft. Waddinxveen. 9 November 1954. Burgemeester en Wethouders voorn., A. WARNAAR Jz. De Secretaris, H. JENNé. tijd heeft mijn zoon gelegenheid zijn diploma's te halen. Willen ze elkan der na die twee jaar nog hebben, dan blijkt, dat het meer is dan een jeugdbevlieging en dan geef ik mijn zegen. Wat dunkt U ervan?" Na het notarisvoorstel overwogen te hebben, aanvaardt mijnheer Bloem. Tot zover de oplossng van de prijswinnares. Volgens de jury was dit het beste antwoord, al kon het geen 24 punten halen, doch slechts 20. Deze winnares is mevr. L. van R. te Someren (N.B.), die inmiddels de prijs een boek reeds zal heb ben ontvangen. Hoewel, zoals gezegd, de jury van mening was, dat geen der 72 ant woorden voldoen kon aan het ge stelde minimum van 24 punten, heeft zijn toch gemeend een tweede ant woord dat 19'/2 punten haalde te moeten bekronen. Het is van een 83-jarige trouwe lezeres, die als volgt antwoordde: „Ik zou beginnen met de heer Bloem gerust te stellen en zeggen het niet ernstig op te nemen. Die no taris is misschien nog wat ouder wets, want tegenwoordig hebben veel jongelui op die leeftijd een vriendje of vriendinnetje en dat is onschuldig, als ze er maar openlijk voor uitkomen, doch hier is dat een ander geval. Dit meisje doet zich voor, of ze van jongens niets wil weten en doet achterbakse dingen. Verder zou ik hem raden eens ernstig met doch tertje te spreken, haar van het be zoek en het doel ervan te vertellen en over zijn teleurstelling daardoor te ontdekken, dat ze niet oprecht is. Hij moet haar verzoeken de verke ring met dat jongmens te verbreken, als ze daar niet op in gaat haar ver bieden in contact met de zoon van de notaris te komen. Ook moet men haar geen tochtjes 's avonds op de bromfiets toestaan". Hoewel ook dit antwoord naar het oordeel van de jury niet geheel be vredigd, meende zij de visie van de ze 83-jarige lezeres, die'toch op één na het hoogste aantal punten be haalde, te moeten belonen. Mevrouw G. te Eindhoven, krijgt hiervoor

Weekblad voor Waddinxveen | 1954 | | pagina 1