Weekblad voor Waddinxveen van de week öe miööensunö. Kris-Kras PV10I' MImcUc de Vrouw. HAMEA SPAARBANKBOEKJE NÜTSSPAARBANK te WADDINXVEEN Uit het Parlement No 493 Vrijdag 26 November Aires Redactie en Administratie: I Verschijnt elke Vrijdag 1 Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk I Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telet. 438 Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling 's Woensdagsavonds inzenden. II Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per iji.m. j_ Ons land staat als nummer drie op de wereld-ranglijst, die aangeeft, waar de meeste schepen worden ge bouwd. Het is dus niet mogelijk, telkens weer te vermelden, dat hier of daar zoals de term luidt: met goed gevolg een schip te water is gelaten, maar wij mogen zeker een uitzondering maken voor het groot ste, ooit in Nederland gebouwde schip, de opvolger van „onze" "Wil lem Barendsz, die ten aanschouwe van een 40.000 toeschouwers bij Wil ton Fijenoord te Schiedam van de helling kwam. „Dat is geen schip meer", zo zei een der kijkers. „Dit is een drijven de fabriek". De man had niet eens ongelijk. Was de Willem Barendsz een tot walvisvaarder omgebouwde tanker van 14.000 ton de Willem Barendsz II werd van meet af aan als walvisvaarder gebouwd. Als men weet, dat het nieuwe schip 44.000 ton meet, zal men begrijpen, dat zijn capaciteit heel wat groter is dan van de voorganger, die nu zijn laatste reis maakt. Bij deze tewaterlating kwam weer eens aan het licht, dathet ver keer hier in Nederland een steeds groter wordend probleem is. Tal van genodigden, op tijd van huis gegaan, kwamen te laat bij de plechtigheid, doordien zij in een verkeersknoop terecht kwamen. Dat verkeer wordt, vooral in de grote steden een geweldig vraagstuk. Als men nagaat, dan mag men zo langzamerhand wel de vraag stellen, waar de verstandige, wetenschappe lijk verantwoorde en deskundige voorstellen der autoriteiten blijven om aan de steeds groeiende ver keerschaos een einde te maken. De plannen, die op goede grondslagen rusten en die niet onder invloed van de oppositie worden teruggenomen zoals het beruchte plan-Kaasja ger, die naar men weet een aantal grachten te Amsterdam dempen spreken niet de taal die wij van on ze autoriteiten mogen verwachten. Kunnen we dan weinig tevreden zijn over onze verkeersautoriteiten ook over degenen, die ons eigen dom en bezit moeten beschermen, kunnen wij de laatste weken geen juichtoon aanheffen! Over de in houd van de postauto, die te Am sterdam op wonderlijke wijze ver dween, zijn nog steeds geen nadere gegevens bekend; de man, die als slachtoffer van zijn plicht te Raven- stein het leven liet, toen hij een roofoverval trachtte te verhinderen, is reeds ter aarde besteld, doch van zijn moordenaar wordt alleen maar gezegd, dat hij hoogstwaarschijnlijk de wijk naar het buitenland heeft genomen. De bestaande veiligheids maatregelen worden voldoende ge acht, doch het hoofdbestuur van de P.T.T. besloot, de controle op die maatregelen te verscherpen. Maat regelen zijn er nu genomen om der- kelijke overvallen te voorkomen. Ook zullen er, naar wij vernemen, nieuwe postautoto's in gebruik wor den genomen, waardoor het „zo maar" verdwijnen van geldzendin- den niet meer mogelijk zal zijn. Het lijkt wel of er een golf -nj| za: iedere branche. Overigens behoeven we hiervoor helemaal niet naar de grote steden te gaan, want de tijef, dat men in de stad goedkoper kocht dan op liet platteland, is vodrbij, voorgoed. Het is helemaal niet'meer nodig, dat een bepaald artikel duur der is in een dorp, dan in eén nabu rige stad. En nu zal men misschien willen zeggen; Ja, maar ih de steden hebben de winkels eeiy veel grotere omzet, zodat ze goedkoper kunnen inkopen, doordat ze/grotere partijen tegelijk bestellen. /Inderdaad. Daar staat echter tegenóver, dat de vaste en andere lassen in de kleinere plaatsen veel lager zijn dan in de stad denlym.v. aan de huur van een winkelmand in de stad en in een dorp zodat het een tegen het an dere wegvalt. En nu zullen er misschien lezeres sen zijh, die even lachen, hun schou- ders ophalenjan zeggen: - zaT misdaden over ons land gaat. Om een enkele greep te doen. te Mill werd een hotelhouder tijdens een vechtparij met een hamer dood geslagen; te Veghel werd bij een ju- weliersfirma een ruit ingeslagen en voor een waarde van 6000 ont vreemd, zonder dat de bewoners er iets van merkten. Gelukkiger was de familie te Wanroy waar de inbreker door de vrouw des huizes werd ver rast en de vlucht nam. Ook de Rijks politie te Mierloohout had geluk. De inbrekers, di'e hier hun buit in een houtmijt hadden verborgen, kwamen terug en werden prompt .gearres teerd. Te Maastricht mislukte de overval op een kassier van de ge meente-administratie aldaar. Deze kassier, de heer C. Nij, zou zijn kan toor verlaten met een bedrag van 1500 toen hij door een man met een gevulde zak hard op het hoofd werd geslagen. De heer Nij zag er kans toe, staande te blijven en de tas met geld vast te houden. Zijn roepen om hulp werd gehoord, er schoten mensen toe, doch in de ont stane verwarring kon de aanrander de vlucht nemen. Heeft, tot nu toe, Brabant het meest van „de misdaad- golf" te lijden, ook op ander gebied geraakt Brabant in een noodtoe stand. Men- heeft er óf waterover last, óf gebrek aan zoet water in de droge tijd, die wij dit jaar wel niet hebben gehad, maar die toch weer terug komt. Prof dr. W. R. Heere heeft tijdens een lunch van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel over deze en andere wensen van Brabant een hoekje open gedaan. -ze andersséftrijft, want dit verschijnt ookTiiet in een grote stad, En nu gaan we in de komende week een belangrijk gedeelte van ons geld besteden aan Sinterklaas inkopen. Hetzij we er voor gespaard hebben, dam wel, dat we een bepaald bedrag halen van ons spaarbank boekje, of een groter deel van oms normale weekgeld aan extraatjes besteden dan gewoonlijk, in ieder geval kopen we méér dan anders. En nu komt in de komende dagen meer dan ooit de kunst van het kopen naar voren. Want kopen is in derdaad een kunst. Ik bedoel hier mede: het beschikbare geld zo eco nomisch mogelijk beleggen in ge schenken. Dat kan niet iedereen. Ook buiten de Sïnterklaasweek miet. Laat ik een simpel voorbeeld geven: Ik ken twee zusters, die op dezelfde dag getrouwd zijn. Dat is al enige jaren geleden. Hun echtgenoten hebben behoorlijke betrekkingen en financiële zorgen behoeven er in geen der twee gezin nen te zijn, ondanks het feit, dat de een twee kinderen heeft en de an- doch in een —betrekkelijk kleine-^der vier. En nu is het eigenaardige plaats. En schreef ze niet zo, dan dat het gezin met vier kinderen kreeg ze het al gauw aan de stok dat dus uiteraard, meer kosten heeft met de redacteur en met de adver- sneller vooruit gaat, dan het an- teerders van dit bladdere. Oorzaak? Het vrouwtje, dat Door vijandige machten bestookt en bekneld, dit deel van mijn volk, dat vecht op leven en dood, Ik/ben niet bang voor het woord dat werkt om het geld te verdienen dat vrijwaart voor kommer en nood dat wroet, dat strijdt, niet slechts om te mogen bestaam, maar om te blijven bestaan, zelfstandig en vrij, om recht en stoer, op eigen kracht zijn weg te gaan, te trots opdat het iemands dienstknecht zij volk dat alleen op God en zichzelf vertrouwt, dat de erfsehat van vroeger geslachten bewaart, terwijl het zijn kinderen een toekomst opbouwt, offers en werk van het voorgeslacht. Eer aan dat volk, scheppende droom en zijn strijd, zijn trouw en zijn drang naar verantwoordelijkheid, aan zijn wil om de greep van de djWang te weerstaan, nooit in de grauwheid der massa onder te gaan. ANDRé DEMEDTS BIJGELOOF Tante Mien en oom Jan zijn rus tige mensen, ze leven het leven van alledag en hebben op tijd hun ont spanning, wat zo noodzakelijk is voor een mens wil hjj of zij niet on dergaan in de sleur van eten, drin ken en slapen. Ze zijn nog jong en hebben nog idealen, die bestaan uit het vinden van een mooie betrek king. Samen tellen ze twee en ze ventig jaar, dus is het vanzelfspre kend dat er nog idealen zijn. En al verdient hij nu een eerlijk stuk brood, ze willen er ook graag wat op hebben. En in zijn beroep bestaat die mogelijkheid. Is het d,an zo vreemd, dat hij tracht vooruit te kómen? Alleen de manier waarop hij dit tracht te doen is een tikkeltje raar. En of hem dit kwalijk valt te nemen, kijk, daarop moet ik nu het antwoord schuldig blijven. Want wat is nu het geval? Hij gaat af op hetgeen de sterren zeggen! U weet wel, in diverse tijdschriften of dagbladen wordt de rubriek: „De sterren spreken" opgenomen. Voor een bepaalde periode geldt een of ander sterrenbeeld, waarvan de be schrijving wordt opgenomen. Oom Jan en tante Mi'en nu vergeten niet eenmaal de sterren te lezen. En ik moet zeggen, de ervaring heeft het geleerd, dat zij tot nu toe in hetgeen wat de sterren zeggen hun leven hebben afgelezen. Het klopt allemaal en veertien dagen geleden stond er iets van een andere betrekking, kor te-reizen en financiële vooruitgang te lezen. Inderdaad heeft hij naar aanleiding van een sollicitatie korte reizen gemaakt en een andere, veel beter betaalde betrekking gekregen. U mag er over denken wat U wil, maar werd er eeuwen terug ook niet sterren gelezen? De „men" be titel heft als bijgeloof en ik weet niet wat ik er van moet denken. Het is mij een puzzle. De ervaring leert echter, dat sterren lezen dikwijls uitkomt. Daarom wacht ik ook maar op een goed bericht uit de sterren. U moet ook eens sterren lezen en mij uw bevindingen mededelen. Want ik ben benieuwd of de sterren taal werkelijk iets is waar je hou vast aan hebt. KRIS-KRAS. houdt de winier uit handen en vo eten Ik kan hierop slechts dit antwoor den Neemt U zelf eens een proef met verschillende artikelen. En nu bedoel Ik helemaal niet de merk artikelen, waarvoor vastgestelde Prijzen bestaan. Bezie eens de prij zen in de steden en bekijk ze dan van diezelfde artikelen in Uw eigen plaats van inwoning., U zult dan mogelijk zelfs constateren, dat Uw eigen gemeente nog goedkoper is. Dit is mij de laatste jaren al va ker opgevallen. Zelf wnnnn we» be trekkelijk dicijMnj een grofe'provln- cie-stad ear cle winkelstand in ons dorp isgéring. Voordeel dingen zijn wij aangewezen ^>peen naburig djjrji 3Sor\terendfi^onder dezelfdcge- meente), pfim 2 kilometer -Van ons' vandaaarf Derhalve is ejvln ons dorp weipig keuze. Uiteraard ga je dan naar de ctad. Nog zeer onlangs kocht ik een paar schoenen voor' mijn oudste dochter in ons dorp. Het was een merk-artikel, zij het dan ook, van een minder bekend merk. Enkele dagen later was ik in de stad in een schoenenzaak en zag daar hetzelfde merk schoenen, dezelfde maat, maar 60 cent per paar duurder. Op DE KUNST VAN HET KOPEN. Als we de statistieken mogen gelo ven en waarom zouden we eraan twijfelen? zijn er drïe periodes in het jaar, waarin de winkeliers hun grootste omzetten behalen. Dat i's in Januari tijdens de balansuit verkoop, In Juli met de zomer-op- ruiming, en ten slotte in de tweede helft van November, wanneer het Nederlandse volk zijn Sinterklaas inkopen doet. In deze laatste periode zitten we momenteel. En wié zich de moeite getroost om eens in een grote stad de étalages te gaan bekijken, zal het met me eens zijn, dat er dit jaar een enorme keuze is, in vrijwel mijn vraag aan de winkelier, of voor dat merk vastgestelde prijzen gol den, kreeg ik een ontkennend ant woord. Men kan dus zelf een ver koopprijs vaststellen. En hier blijkt het bewijs voor mijn bewering, dat het dorp helemaal niet duurder be hoeft te zijn, integendeel. Daar zijn we het dus over eens: in het dorp is het minstens even voor delig kopen als in de grote stad. vier kinderen heeft, kan economi scher met haar huishoudgeld om gaan, dan haar zuster met twee kin deren. Geld besteden wil niet zeggen, het zo gauw mogelijk uitgeven. Neen, het betekent: in de eerste plaats datgene kopen, wat noodzakelijk is in het huishouden (eten en drinken) huishoudelijke artikelen, eventueel kleding en toebehoren, enz.) ie vrouwen beginnen te lachg jè^tegint over een huishoud boekje. Dat^ïs^onzin. MaarlOat ik verzekeren, dat^dR hglémaal geen onzin/ is. Wie MPdwkeurig boek houdt van haar^huishoild^lijke uit gaven kan nagaan, waarofcsJn een bepaald ogemjlik bezuinigd kauwor den. He»e wilt U dat weten, aK U ergens aantekening van houc 'Tal van vrouwen kopen vaak overbodige dingen, „omdat het zo goedkoop i's, of omdat het een spe ciale aanbieding is". De schuld ligt ook vaak bij de reclame, die voor bepaalde artikelen gemaakt wordt. Men animeert de huisvrouw soms dingen te kopen, die men niet beslist nodig heeft,door er verschillende at tracties, prijsvragen e.d. aan te ver binden. Een verstandige huisvrouw laat zich door al die reclames niet van de kook brengen en koopt alleen datgene wat werkelijk nodig is. Zo moet het ook in de Sinterklaas- week gaan. Maak vooraf een lijstje van hetgeen U man en kinderen, va der, moeder, familie en/of kennissen en buren ten geschenke wilt geven. Vergeet in de eerste plaats niet, dat ten opzichte van vrienden, kennissen en buren het bekende spreekwoord nog altijd geldt: „Kleine geschenken onderhouden de vriendschap". Het zijn juist de kleine attenties op hoogtijdagen, die de onderlinge band hecht houden. In een kostbaar ca deau ligt tevens de verplichting voor de ontvanger, dat hij of zij ver plicht is bij voorkomende gelegen heid een minstens even kostbaar geschenk te geven. En dat moet juist niet >T^5!Tnee¥^_iigjijij^tjg.Maax_hehL_^ - aakt U een begroting. M.a.w.: iU schrijft het bedrag op, dat U majü mum kunt besteden. Daarna gaai U eens\op een middag of avond langs de wmkels en kijkt ih de étalages, wat datgene, wat U hebt opgeschre ven, kok. Op het lijstje, dayU na tuurlijk Bij U hebt, vult U van mins tens twee Winkels de prijzeó in. Dan gaat U naa\ huis en ondejr' het genot van een kopje thee gaatp eens ver gelijken en optellen. A^s het totaal bedrag, dat IA aan de hand van de prijzen in de é^lage^ op het briefje hebt ingevuld, Koger is dan het be drag, dat U maVirhum kunt beste den, dan dient yf een of meer ge schenken te lateó. Vervallen. Net zo lang tot Uw begroting in evenwicht is. Daarna gSat u\ nogmaals naar de winkels en doet UW inkopen. In dien U op deze wijk Uw Sinter klaas-inkeken doet, dak verstaat U de kunst.''van het koperk Aanbeve ling verdient het nog eenVost bij te schrijven van „onvoorzier! ven". Zodat U niet alles in é&i keer besteedt. Het kan immers vóorko- meri, dat U op het laatste ogenblik tot de conclusie komt, dat U nog Ten slotte nog een goede raad: Koop bij voorkeur in de morgen uren, want dan is het niet zo druk in de winkels en kunt U meer op Uw gemak Uw keuze doen. Wacht er ook niet mee tot de laatste dagen, want dan kan het immers gebeuren, dat bepaalde dingen of lekkernijen uitverkocht zijn. En mag ik U dan alvast een pret tig Sinterklaasfeest toewensen? Dat de goede Sint U en Uw gezin maar mild moge bedenken, is de oprecht gemeende wens van W EK'l'H. Een Geschenk voor de handen Het MOOISTE GESCHENK voor de kinderen, een geschenk dat steeds in waarde vermeerdert, is een Kanaalstraat 9 Telefoon 668 Bijkantoor van de Nutsspaarbank te Gouda Cis Handen en Li ppen [wlPUROL De begrotingsslag is nu in volle gang. Het zal de Tweede Kamervoor zitter echter niet gelukken om alle begrotingshoofdstukken voor Kerst mis afgehageld te krijgen. De be langwekkende begroting van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen zal pas op 8 Februari 1955 in het open baar worden behandeld. Minister Beel, die dit departement tijdelijk beheert, heeft de stoute schoenen aangetrokken om het wetsontwerp inzake de afschaffing van het school geld te verdedigen. Dat is een moe dige daad, want over dit onderwerp bestaat er in de Kamer geen eens gezinde mening. Intussen zijn de begrotingen van Financiën, Binnenlandse Zaken en Economische Zaken goedgekeurd en men is nu bezig aan Justitie en Oor log en Marine. De meest interessante begroting was ongetwijfeld die van Economi sche Zaken. En dat i's voor een be-

Weekblad voor Waddinxveen | 1954 | | pagina 1