Weekblad voor Waddinxveen De Spiegel van de week Wrijf Kou en Pijn Kris-Rras 5 öecemBeR SPAARBANKBOEKJE NÜTSSPAARBANK te WADDINXVEEN Mtoedee de Vrouw. No 494 Vrijdag 3 December 1954 10e Jaargan Aires Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telel. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Dit is de week der verrassingen. Voor de brandweer te Tilburg, die haar Sint Nicolaasbal hield, was het echter geen aangename verrassing, dat zij midden in de feestvreugde voor een geweldige brand moest wor den gealarmeerd. De heren, die juist hadden gezongen, dat „het heerlijke avondje was gekomen", kregen een ander avondje dan zij hadden ge dacht. Een enorme brand was uit gebroken in de wollen stoffen fa briek Janssens-Van Buren een brand zo hevig, dat de zestig brand weerlieden die hierbij in actie kwa men zich er aanvankelijk toe moes ten bepalen, de omgeving nat te houden. De fabriek ging geheel ver loren. De schade wordt op drie a vier millioen gulden geschat. In ver band met enige grote buitenlandse orders was juist besloten, dat er zou worden overgewerkt. In deze Sint Nicolaasweek was het niet bepaald een blijde verrassing, dat er hele maal niet meer kon worden gewerkt, doch dat enige honderden arbeiders moesten worden ontslagen. ïs dit de tijd der verrassingen, het is tevens de tijd der najaarsstormen. Hoewél het over de Noordzee en ook in Engeland geducht spookte, liet de storm ons land min of meer links liggen, zodat onze dijken geen extra krachtproef behoefden te doorstaan, Bij Wales liep echter een Neder landse motorschip de „Gramsber- gen" op de rotsen en moest als ver loren worden beschouwd. De „Cin derella", eveneens een Nederlands motorschip, dat bij Vlissingen op de dijk liep, kwam er beter af. Het kon door een bergingsvaartuig de haven van Vlissingen worden binnenge sleept. Tijdens de storm hebben vele Ne derlanders zich geducht geweerd om schepen die in nood verkeerden te hulp te komen. Zo bracht de Neder landse sleepboot „Humber" een Deens vaartuig, de „Vega" naar een haven de sleepboot „Holland" as sisteerde een Duitse treiler, die bij Terschelling op een mijn liep en zelfs de torpedojager „Evertsen" fungeerde als sleepboot en stelde alles in het werk om een Deense schoener naar een veilige haven te brengen. wijs. Voor woningbouw vraagt ook hij De Koninklijke Nederlandse Maat schappij ter bevordering der Ge neeskunst heeft de eventuele ver hoging der loongrens voor verplicht verzekerden tot 6000,aanvaard onder voorwaarde," dat de nieuwe groep van verzekerden eerst dan zal worden erkend, indien uit het ver loop der verdere onderhandelingen blijkt, dat met de wensen der Maat schappij ernstig rekening zal wor den gehouden. Het is zeker geen verrassing, dat het aantal verplicht verzekerden steeds groter wordt. Zij „groeijen fast in tal en last", terwijl de meeste dokters zo langzamerhand hun particuliere patiënten men sen dus die meer dan 6000,per jaar verdienen op de vingers van een hand kunnen aftellen. Onze „Wild-West reputatie werd ook de afgelopen week weer „ver rassend goed" gehandhaafd. Een keurig uitgevoerde overval, met mas ker en gestolen auto compleet, werd bij Valkenswaard bedreven mis schien wel door dezelfde man, die de moord te Ravensteïn pleegde. De PTT heeft nu duizend gulden uitge loofd voor degene, die inlichtingen kan verstrekken, welke leiden tot opsporing van de onverlaat, die de kantoorhouder doodschoot. Een zonderlinge geschiedenis speel de zich af te Zwolle, waar een ge deserteerde militair een taxichauf feur met wi'e hij uit Veendam was komen rijden, tot diens grote schrik enverrassing in een hotelkamer met een pistool bedreigde in plaats van met de man af te rekenen. Voor het arresteren van deze knaap zal men geen duizend gulden uitloven. Het was voor de chauffeur ge lukkig nogal een dilettanterige vertoning, waarbij de chauffeur met een das aan handen en voeten werd gebonden. Zo dilettanterig was een en ander toch niet, of de overvaller, die portemonnaie en portefeuille van de chauffeur inrekende (inhoud 50) ging er ten slotte met de nieu we taxi vandoor. Een rare geschie denis nog vreemder, als men hoort, dat de gedeserteerde militair reeds door de Rotterdamse politie werd gezocht, omdat hij in de Maas stad een juffrouw van een bakkers firma had wijs gemaakt, dat er zou worden ingebroken. De juf moest hem daarom maar de kas ter hand stellen een bedrag van ƒ900, En de juf deed dat. Het is moeilijk vol te houden, dat er in Nederland niets meer te bele ven is Maar ja, dit is ook de week der verrassingen weg met DAMPO UIT. Het is dan weer zover. Zo heb je het ene St. Ni'colaasfeest achter de rug of het volgende staat weer voor de deur. We leven ontzettend snel, zó snel, dat je eigenlijk niet eens goed weet, dat je leeft. Zo hard gaat het Afijn, overmorgen is het weer 5 December en het is altijd' een dag vol verrassingen. De ene verrassing december-prijsvraag. Mevrouw Wind woont sedert eni ge maanden, in een dorp. Zij is een stedelïnge en haar man, die een functie heeft, vindt het prettig wo nen. Mevrouw Wind daarentegen houdt van de stad en gaat dan ook minstens twee keer per week per bus naar de stad, alwaar ze haar fa milie en kennissen heeft. Op eên middag, dat ze weer in de stad is, ontmoet ze daar een oude schoolkameraad, die ze in jaren niet heeft gezien. Hij nodigt haar uit een kopje thee te drinken en omdat het zonnig weer is, gaat men op een caféterras zitten. Men haalt oude herinneringen op, is vrolijk en me vrouw Wind leeft weer even op. Hoe gaat het gewoonlijk? Enkele dames uit de dorpssociety, ook toe vallig in de stad, zien mevrouw Wind op het terras van het café zit ten mét een „vreemde" man, te la chen en te praten. Dat vinden zij onbeschaamd. Een paar maanden later zal er een bazar gehouden worden. De buur vrouw en vriendin van mevrouw Wind, wier man gemeente-ontvan ger is, aanvaardt het presidium van het voorbereidingscomité. Daartoe wordt een vergadering gehouden dank zij de welwillende medewer king van de burgemeester in een der vertrékken van het gemeente huis. Een twintigtal dames ïs uitge nodigd. In het vertrek naast het lo kaal, waar de dames vergaderen, is het kadaster. Mijnheer Wind moet daar zijn om wat na te slaan, zoals zo vaak het geval is. Hij hoort de stemmen der dames en hij hoort ook, dat mevrouw Van de Eijnde, de echt genote van de gemeente-ontvanger voorstelt om ook mevrouw Wind te vragen zitting te nemen in het comi té. Zij is op dat moment niet aan wezig. Waarop een der dames zegt. „Die? Wees nu toch wijzer] Die maakt stiekeme snoepreisjes naar de stad, waar ze met een vrêemde man openlijk op een terras zit thee te drinken. Een dergelijke vrouw kunnen wij toch niet in ons comité opnemen Zoals gezegd, heeft mijnheer Wind dit allemaal gehoord. En aangezien zijn vrouw hem niets verteld heeft van haar ontmoeting in de stad, roept hij haar 's avonds ter verant woording. Nu is onze vraag: Stelt U zichzelf in de plaats van mevrouw Wïnd. Wat zoudt U Uw man antwoorden? De antwoorden, die niet meer mo gen beslaan dan één vel kwarto pa pier, éénzijdig beschreven', kunnen volgt op de andere. Verleden jaar, het staat mij nog zo duidelijk voor de geest alsof het gisteren gebeurde, ging tijdens de pakjes-uitpakking de bel. St. Nicolaas kon het niet zijn, die was al geweest. Afijn, ik beerde door de kamer-vol-papïer en ging kijken wie er was. Laat er nu een zwarte Piet voor de deur staan en vragen of zijn meester soms in huis was. Nee Piet, zei ik, die is al een heel poosje weg, maar komt er even in, dan krijg je een kop anijs melk met een stuk boterletter. Afijn, zwarte Piet komt binnen en tegelij kertijd kruipen onze kinderen bij elkaar onder tafel. Net zal Piet een hap nemen van het stuk boterletter of hij springt van zijn stoel, terwijl hij roept: 't is uit, ze hebben me door! Wat was nu het geval? De oudste van mijn kinderen had heel stilletjes het ene been van zwarte Piet bloot gemaakt en gezien dat het zo blank was als schelvis. Onze kinderen hadden nog altijd geloofd aan St. Nicolaas en Piet, maar het was nu uit met de pret. Ik hoef het hele verhaal niet te vertellen, maar we hebben hartelijk gelachen. Overmorgen is het weer zover en een der kinderen vroeg me gister avond of hij soms hard aan de bel mocht trekken of pepernoten strooien, 't Is uit, het geloof aan St. Nicolaas. En toch doen we overmor gen allemaal net of alles echt is, ter- wille van de gezelligheid ih ons ge zin. Ik zelf geloof er nog rotsvast aan. Want ik moet toch St. Nicolaas zijn. voor het geld, ziet U| KRIS-KRAS. tot en met Vrijdag 17 December a.s. worden ingezonden aan het bureau van dit blad. Op de linkerbovenhoek van de enveloppe vermelden „De- cemberprijsvraag Moeder de Vrouw" De uitslag hopen wij bekend te ma ken in het Oudejaarsavondnummer. We vestigen er nog even de aan dacht op, dat over deze prijsvragen niet gecorrespondeerd kan worden, terwijl antwoorden, waarin verzocht wordt geen namen en adressen vol uit te vermelden, niet voor een prijs in aanmerking kunnen komen. Dit onder meer aan het adres van de heer N. te Terheyde in Noord-Bra bant. UITSLAG NOVEMBER-PRIJSVRAAG. „De oplossing van de November- prijs vraag is niet gemakkelijk", schreef o.m. mevrouw A. v. d. S.-V: te Gorinchem. Dit is wellicht de oorzaak, dat het aantal oplossingen net de 200 niet kon halen. We ont vingen er 199, en de jury had ook ditmaal weer geen gemakkelijke taak. Ook nu behaalde geen der 199 oplossingen het mini'mumcijfer van 24 (drie juryleden, elk minstens 8). Integendeel. Het hoogste cijfer, dat toegekend kon worden, was 19V2, hetgeen dus niet bepaald hoopvol is voor d,e kwaliteit van de oplossing. Er waren heel wat dames (en enl kele heren), die al dra begonnen met zijpaadjes. Zo schrijft b.v. de heer J. uit Boskoop: „een grote fout, die portemonnaie overal té laten slingeren". Tja, ik ben het als vrouw volkomen met U eens, maar al ben ik al heel wat jaartjes getrouwd, het gebeurt mij ook wel eens, dat ik niet weet, waar ik mijn huishoudjportemonnaie heb neerge legd. In dit opzicht ben ik geen haar beter dan talrijke Nederlandse vrou wen. Doch, fout of niet, het feit ligt er nu eenmaal en daarmede hebben we dus bij de oplossing rekening te houden. Over de volgende punten was men het vrijwel allemaal eens 1. Mevrouw v. d. Brink moet on middellijk naar Dientje om haar ex- cu'ses aan te bieden. 2. De politie moet ervan in kennis gesteld worden, dat Dientje absoluut onschuldig ïs. 3,. Dientje moet op de een of an dere wijze schadeloos gesteld wor- den. De methode vanmevr. T.-S. te Gorinchem lijkt ons niet de juiste. Zij is van mening, dat mevr v. d. Brink Dientje een brief moet schrij ven en in die brief vragen, of ze even langs wil komen. Ja, Dientje is daar gek. Dat doet ze, na alles wat er gepasseerd ïs, natuurlijk niet. Mevr. van D.-T. uit Westernieland wil Dientje schadeloos stellen en daarvoor de spaarpot van zoonlief omkeren. Maar ïn de opgave is geen sprake geweest van een spaarpot, en een jongeman, die van tijd tot tijd geld weghaalt uit moeder's porte monnaie, zal voor die tijd zijn spaar pot, zo hij die al bezeten heeft, leeg gehaald hebben. De heer B. uit Leiden zou op het kantje af met de prijs gestreken zijn, als hij niet één fout had gemaakt. Hij schrijft: „Mevr. v. d. Brink is moreel verplicht om Dientje in haar eer te herstellen. Er is op Dientje een blaam geworpen, die zij niet verdiende. In de buurt, waar Dientje woont, is natuurlijk iets van het ge beurde uitgelekt (Hoeft beslist niet. D.W.) en zij kan nu het beste door middel van een advertentie in een plaatselijk blad, mededelen, dat Dientje niet schuldig is aan de dief stal (en dan weet meteen de hele goê-gemeente, die het nog niet wist, dat Dientje onder verdenking heeft gestaan en deze zal dan uitgaan van de' veronderstelling: er zal wel een luchtje aan zitten. Nee: geen adver tentie! D.W.) In de gegeven omstan digheden is het 't beste, dat Dientje niet in haar oude betrekking terug keert. Mevr. v. d. Brink kan Dientje dan behulpzaam zijn bij het zoeken naar een andere betrekking en haar gedurende de tijd, dat zij geen in komsten heeft schadeloos stellen". De advertentie, die mijnheer B. voorstelde, kostte hem twee punten mind,er, en bovendien het feït, dat over zoonlief aanleidende oorzaak van alle narigheid in alle talen wordt gezwegen, kostte hem de prijs. Overigens was het een korte en lo gische oplossing. Het antwoord, dat voor de prijs in aanmerking kwam zoals gezegd 19V2 punt, tegen de heer B. uit Lei den I8V2 wil ik niet „het beste" noemen. Best waren ze geen van al len. Maar het hoogste aantal punten besliste en de gelukkige is deze maand. Mevr. A. v. d. Straaten-Vis- ser, Wolpherenwal 16 te Gorinchem. Zij zal inmiddels haar boek wel ont vangen hebben. Haar oplossing was als volgt: (de tussen haakjes gemaakte aanteke ningen zijn van de jury): „Ik zou naar Dientje en haar ouders toegaan en, vertellen, dat ik tot de overtuiging ben gekomen, dat Dientje's eerlijkheid voor mij vast staat. Dat het geld, dat vermist werd, gevonden is (dit is niet juist) en dat het mij heel erg spijt, dat ik haar ervan verdacht heb. Ik zou haar vragen, of zij weer bij mij wil komen (niet de juiste methode). Door dat te doen, zou zij voor ieder in haar eer hersteld zijn (behalve dan, dat zij vroeg of laat te weten zou komen door de houding van de ouders dat de bewuste zoon de schuldige is geweest, en dat geeft wrok). Dit zou ik ook tegen de po litie zeggen en vragen de zaak ver der te laten rusten Ten opzichte van mijn zoon ligt hier een zware taak. Mijn man en ik moeten zeer ernstig van hart tot hart met hem praten. Ik zou de zaak absoluut tussen ons drieën houden. Verder zou ik van hem proberen te weten te komen, waarom hij dat geld wegnam (enige van de 199 oplossingen, die hieraan denkt). Voor mijzelf: altijd, de porte monnaie op zak! Een zak op rok of japon is erg doelmatig". Tot zover ïn grote trekken de op lossing van de prijswinnares. Het overbodige hebben we er uitgelaten. 't Heerlijk weekend zij geprezen, Kranten blijven ongelezen, Dus wellicht ook dit gedicht al ons piekeren en dienken Is op velerlei' geschenken Voor de gróte dag gericht. Pas ontluikende vrijages Wijken voor dë étalages Vol van leven, licht en kleur; Alle mensen zwoegen, slaven, Goedgemutste zakenlieden Die ons 't allernieuwste bieden Met reclames van. geweld, Houden Sinterklaas in ere, Kunnen hem niet meer ontberen Bij hun jagen op ons geld. Het geloof van onze kleuters, Van dië levensblijê peuters Wordt óók veel geweld gedaan; Want ze treffen in één straatje, Aan de hand van pa of maatje, Soms vier Sinterklazen aan. Maar de mannen in die zaken, Die nu goeie dagen maken, Zijn daarin niet konsekwent; In de dienst van onze brave Dure spaanse monseigneur Nee, zij rennen, draven, lopen, Letten op wat zij verkopen En het saldo aan het end Als de grote avond daar-is En de extra drukte klaar-is Zijn ze afgetobt en moe; Sint hoeft niet voor hén te rijên, Maar hij dekt ze tussenbeiên Als ze slapen zachtjes toe....| JAAP MIJDERWIJK. Mevr. v. d. Straaten, gefeliciteerd. Alle and,ere inzendsters en inzen ders dank voor de moeite, die zich getroost hebt. DORA WERTH. Bevolkingsonderzoek. Het bevolkingsonderzoek op t.b.c. is in volle gang en de deelneming door de bevolking is meer dan be vredigend. Toch zijn er velen, die bij het huis bezoek gezegd hebben geen interesse te hebben, en dit standpunt is, he laas, beslist fout. Het feit, dat men 2 jaren geleden is onderzocht en ge zond bevonden geeft geen enkele waarborg, dat er nu niets aan zou mankeren. De gevreesde tuberculo se kan onverwacht optreden en dan is de patiënt niet alleen een gevaar voor zichzelf, maar voor zijn gehele omgeving, ja voor een ieder met wie hij omgaat. Het comité roept allen op, die zich tot dusver afzijdig hielden zich als nog te melden en wel op Donderdag 9 December a.s. tussen des morgens van 912 uur en des middags van 2 4 uur. Zij, die op de kaait aange geven tijd niet konden of kunnen komen, kunnen ook dan nog terecht. Wij rekenen, die dag op de grootste opkomst van de gehele onderzoe kingscampagne. Het Comité van het Bevolkingsonderzoek, D. B. v. d. MOST, Voorzitter. H. JENNé, Secretaris. Het MOOISTE GESCHENK voor de kinderen, een geschenk dat steeds in waarde vermeerdert, is een - VAN DE Kanaalstraat 9 Telefoon 668 Bijkantoor van de Nutsspaarbank te Gouda

Weekblad voor Waddinxveen | 1954 | | pagina 1