Uit het Parlement De avonturen van Duimelot Opening van het nieuwe Gymnastieklokaal H. van der Sloot H00GTEZ0NNEN een öuur Betódiöe hóP. Nieuws van het Winkelweek-front De infiltraties in Nieuw-Guinea vormden wel de hoofdschotel in het debat over de begrotingen van Oor log en Marine. Behudens de com munisten waren alle fracties zeer ontstemd over de Indonesische acti viteit op dit gebied. En zij allen drongen er bij minister Staf op aan om zulke maatregelen te nemen dat onze souvereiniteit over dit gebieds deel onverzwakt kan worden ge handhaafd. Deze bewindsman heeft namens de Regering duidelijk te kennen gegeven met kracht te zul len optreden. Wij zullen rake en har de klappen uitdelen aan hen, die trachten de integriteit van ons grond gebied aan te tasten. De verdediging van Nieuw-Guinea 'is opgedragen aan de marine, maar mocht er meer nodig zijn, dan zijn wij er op voorbe reid met alle geëigende middelen on ze woorden kracht bij te zetten, zo zeide hij. Minister Donker ondervond bij de behandeling van de Justitie-begro- ting meer tegenkanting van de Tweede Kamer. Tegenkanting van Prof. Gerbrandy over de snelle be handeling van het nieuwe Burgerlijk Wetboek. De a.r.-afgevaardgde heeft dit pleit verloren, maar aangezien ook de heren Oud en Van Rijckevor- sel er aan twijfelden of de Kamer het tempo van minister Donker wel kan bijhouden, zal het hem waar schijnlijk niet lukken om het nieu we B. W. vóór de verkiezingen in 1956 door de Kamer heen te slepen. Tegenkanting ook van de k.v.p. over het gratiebeleid. Zij menen, dat het „harde" gratiebeeld van minister Donker een ombuiging betekent van het „zachtzinnige" beleid dat door zijn voorgangers is gevoerd. En de politieke delinquenten begrijpen niet, dat zij het slachtoffer moeten worden van een Kabinetswisseling. Het antwoord van de minister is be kend. Hij gaat uit van de stelling, dat het grootste deel van de 464 po litieke gevangenen niet alleen maar politieke misdaden heeft gepleegd, maar ook zeer ernstige criminele de licten. Vaak hebben zij de afschu welijke wijze honderden de dood in gejaagd. Hij was niet van plan dit beleid ook maar enigszins te veran deren. Ik heb het nu zesmaal ver dedigd, zo zeide minister Donker, als men het er niet mee eens is, dan moet men daaruit de conclusie maar trekken. Of andjers gezegd: dan moet men mij maar wegstemmen. Het gratiebeleid steunt echter op een meerderheid in de Kamer. Al deze tegenkantingen waren echter niet zo belangrijk. Zij komen bij elke begrotingsbehandeling voor. Ernstiger voor minister Donker was echter de scherpe aanval van zijn partijgenoot Burger. De socialisti sche fractievoorzitter had er groot bezwaar tegen, dat personen, die na de bevrijding ten onrechte gedeti neerd zijn geworden, in vele gevallen geen schadevergoeding hebben ge kregen. Nu heeft de Tweede Kamer in 1950 een wet aangenomen, waar door de rechter een schadevergoe 125. Duimelot begon met de kapot te toets een tik met de hamer te geven. Maar het ding wipte weer omhoog. Teentje fronste zijn wenk brauwen. „Zo gaat dat niet", zei hij. Er is natuurlijk achter die toets iets kapot". Duimelot keek Teentje aan. „Je bedoelt dat we het orgel uit el kaar moeten halen?" vroeg hij. „Ja, natuurlijk zei Teentje. „Misschien vinden we dan nog wel meer ka potte dingen. Eerst alle toetsen er maar uit, daarna zien we wel weer verder". „Best", vond Duimelot. Hij pakte de beitel en ging aan het werk. Hij was verwonderd dat het zo makkelijk ging. 126. Teentje deed voor Duimelot niet onder. Ze werkten zo ijverig of hun leven er van af hing. „We moe ten opschieten", zei Duimelot, want straks moeten we het orgel weer in elkaar zetten". Teentje hanteerde de schroevendraaier en nijptang. Ze hadden al gauw een hele berg schroefjes, draadjes en toetsen bij elkaar. Toen begon Duimelot de om bouw uit elkaar te halen. Zijn tong hing uit zijn mond van inspanning. Maar hij speelde het klaar. En na een kwartierhet hele orgel was één grote ruïne geworden. „Ziezo", zei Duimelot, „Nu zullen we het weef helemaal opnieuw opbouwen". ding kan geven aan deze gedupeer den. Het valt niet te ontkennen, dat de ene rechtbank royaler is geweest dan de andere. En nu spreekt de heer Burger van rechtsongelijkheid en van onbillijkheid in de behande ling van deze gevallen. Daarin heeft hij ongetwijfeld gelijk. Vandaar het verwijt van de minister, dat deze geen nadere voorzieningen treft. Beide standpunten bleken niet te overbruggen. Daarom kwam er een socialistische motie tegen de socia listische minister. De motie wefü verworpen met 29-47 stemmen. Minister Mansholt verdedigde deze week voor de tiende maal zijn 'be groting in de Tweede Kamer. Dat bewijst, dat hij goed met onze volks vertegenwoordiging kan opschieten. In de parlementaire geschiedenis zal hij met ere worden vermeld. Zijn tiende begroting werd zonder veel morren aangenomen. Wel was er enige bezorgdheid over de toekomst van onze landbouw. De vooruitzich ten zijn vrij somber, daar we de ex portprijzen niet kunnen verhogen, terwijl de kostprijzen steeds meer stijgen. Maar onrustbarend is de si tuatie zeker niet. Het melkvraagstuk stond in het middelpunt van het de bat. Minister Mansholt heeft volle dig zijn zin gekregen. T vee soorten consumptiemelk krijgen we, resp. met een vetgehalte van 2*/2 en pet. Maar het uitgangspunt is. hoe vetter de melk, des te hoger de prijs. De minister kan nog geen nadere mededelingen doen over de melkga- rantieprijs voor de boer. Als nood oplossing voelt hij echter iets voor het advies van de Stichting voor de Landbouw, om twee garantieprijzen in te stellen, waardoor de veehou ders op de zandgronden worden ge holpen. In tegenstelling met vroegere ja ren ontbreekt het de lichamelijke op voeding op de school, zowel als in het algemeen, niet aan belangstel ling. Meer en meer breekt de ge dachte baan dat zulk een oefening hoogst nuttig geacht kan worden voor de volksgezondheid. En deze belangstelling is heus niet op te merken bij de sportbeoefenaars al leen, ook de autoriteiten hebben er een open oog voor. Van hogerhand wordt het gymnastiekonderwijs op de scholen steeds meer gestimuleerd en wordt er ruime gelegenheid ge boden dit onderwijs te doen plaats hebben. Zo ook in onze gemeente. Was er sinds jaren reeds een gym nastieklokaal aan school B, meer en meer deed zich de behoefte gevoelen am een tweede lokaal, maar dan een lokaal, welke i'n alle opzichten aan de te stellen eisen kon voldoen. Dit was echter met het bestaande lokaal niet mogelijk. Vandaar dat B. en W. onzer gemeente aan de raad hebben voorgesteld aan school A eveneens een gymnastieklokaal te bouwen en wel zodanig dat dit lo kaal alle critïek kan doorstaan. Aan het architectenbureau Stuurman Zn. werd opdracht gegeven zulk een lokaal te ontwerpen. Wat dit heeft uitgewerkt, kon jl. Maanlagavond in ogenschouw genomen worden toen de officiële opening plaats had. Bur gemeester Warnaar verrichtte deze opening, waarbij uitgenodigd waren B. en W., de gemeente-secretaris, alle leden van de raad, de inspec teur van het lager onderwijs, de heer Schipper, de consulent voor li chamelijke opvoeding, de heer Ak kermans, de gemeente-opzichter en de heer Stuurman met zijn mede werkers en onderaannemers Oranjelaan 24 Het was de burgemeester een aan gename taak dit mooie gebouw te openen, een gebouw tot nut van de lichamelijke opvoeding, zowel voor DE EIS DES TIJDS STEEDS IETS NIEUWS DAMESKAPSALON Telefoon 457 de schooljeugd als voor de sportver enigingen, welke hier zullen mogen oefenen. De heer Schipper complimenteer de het gemeentebestuur met dit zo fraaie gymnastieklokaal en achtte het van grote betekenis dat Wad- dinxveen zulk een gebouw rijker ge worden was. De heer Akkerman prees de voort varendheid van het gemeentebestuur om zulk een gebouw tot stand te brengen. In Zuid-Holland werden dit jaar tien vergunningen verleend, tot het bouwen van gymnastiekloka len, waarvan nu de eerste in Wad- dinxveen is gereed gekomen. Hij hoopte dat ook nog andere wensen, Het gouden Echtpaar J. VAN DER KRAATS en M. VAN DER KRAATS- Schellingerhout die op 14 December a.s. hun 50-jarig Huwelijksfeest hopen te vieren. welke hij i'n petto hield, zouden worden vervuld. De heer Van Hoeven sprak namens de schoolhoofden, die voor hun school van dit lokaal gebruik zullen maken. Hij dankte het gemeentebe stuur voor dat royale gebouw en Korting f 15 Drogisterij A. VAN DER HEIDEN zegde hen toe, dat zij dit lokaal op d,e juiste manier hoopten te gebrui ken. Op dezelfde wijze sprak de heer N. Bontenbal, namens T.O.O.S. Ook hij was verheugd dat zijn vereniging nu i'n zulk een practisch gebouw zal kunnen oefenen. Hij beloofde zeer zuinig te zullen zijn op lokaal en gereedschap. Nadat de burgemeester de spre kers had bedankt, kreeg T.O.O.S. gelegenheid, onder leiding van de heer Welzenius, aan de aanwezigen te tonen waartoe zij in staat is. Een keurploeg uit de vereniging, 6 dames en 6 heren, demonstreerden op keu rige wijze waarvoor de in de zaal opgestelde toestellen gebruikt wer den. Een applaus was teken dat deze demonstratie zeer werd gewaar deerd. Onze gemeente is op deze wijze in het bezit gekomen van een oefenlo kaal, dat voor wat betreft inrichting en fraaiheid, vér uitsteekt boven het algeméén i'n gebruik zijnde. De Zuid-Hollandse Noord-Brabant se Bond van Landelijke Rijvereni- gingen gaat jubileren. De Zuid-Hollandse-Noord-Brabant- se Bond van Landelijke Rijvereni gingen zal op Donderdag 9 Decem ber a.s. zijn 25-jarig bestaan herden ken. Deze Bond heeft vanaf het begin van zijn oprichting veel werk ge daan om de landelijke ruitersport te bevorderen. In 1929 werd de Bond gevormd door een achttal landelijke Rijverenigingen. Zijn doel is steeds geweest de bevordering van de liefde Een Brabantse boer uit het Maaskantgebied, die één dezer dagen zijn woning verliet om runderen te gaan verkopen, beleefde op de Nijmeegse markt een geval, wat hij wel geen tweede keer meemaken zal, al is het vrij goed afgelopen. Hij had na een poosje zijn koeien verkocht en toen op die markt wat verpozing gezocht door hier en daar eens te gaan kijken. Hoewel hij geen plannen tot vee kopen had, doorkruiste het noodlot hem ditmaal zijn pad, zoals uit dit voorval zal blijken. Zo zag onze boer daar een kalf bij een hek; hij stak in 't voorbijgaan zijn hand in de bek van 't kalfje, dat eenzaam daar loeide. Dit deed, wat in zo'n geval ieder kalf doet. het zoog aan de vingers des boers, zo verwoed, dat 't boertje van toorn weldra gloeide. Dpor 't zuigen, wat 't kalfje naar 't scheen had gesmaakt, was een gouden ring van de pink losgeraakt en zo i'n z'n maag maar verdwenen. De boer, door 't gebeurde niet weinig onthutst, was door deze gulzigheid dra slecht gemutst en liep naar de eigenaar henen. Die trok gauw profijt van dit vreemd' avontuur, verkocht hem zijn kalfje verschrikkelijk duur, wat logisch is zaken zijn zaken. De boer bracht zijn kalf naar het abattoir heen; dit werd daar geslacht en zo kon hij meteen het kalfje z'n gulzigheid wreken. De ring kwam vanzelf uit de maag weer vandaan Zo kan het je raar in het leven vergaan wat hieruit toch wel is gebleken. En nu de moraal: houd jezelf uit de brand, door nimmer je neus, maar nog minder je hand. In andermans zaken te steken. HENK VAN HEESWIJK. voor en de kennis van het paard in het algemeen; daarnaast wilde de bond de paardensport door het rij den onder het zadel aanmoedigen en waardoor een juist gebruik van het paard in het bedrijf wordt bevor derd. Hij tracht zijn doel te bereiken door Landelijke Rijverenigingen op het platteland te vormen en de leden de rijkunst bij te brengen, zowel het rijden onder het zadel, als het men nen voor de wagen wordt 'onderwe zen. De grote waarde, welke deze uit nemende sport heeft voor een goede vorming van onze plattelands jon gens en meisjes, moge eveneens niet onvermeld blijven. Dat de Zuid-Hollandse-Noord-Bra bantse Bond van Landelijke Rijver enigingen in deze veel pionierswerk heeft verricht moge blijken uit het feit, dat deze bond is uitgegroeid van 8 tot 46 aangesloten landelijke verenigingen met 775 leden. Met ere mogen genoemd worden de heren Ripping en Van der Horst, resp. voorzitter en secretaris van de afd. Waddinxveen, laatstgenoemde ook als secretaris van de Bond. Het einde van de Winkelweek :s reeds weer in 't zicht en zal de ba lans kunnen worden opgemaakt. On danks de minder zichtbare actie, zal het resultaat in geen geval minder zijn als een vorig jaar. Mogelijk is de omzet iets hoger. We mogen dus veronderstellen dat de plaatselijke winkeliers tevreden zullen zijn. Niet verheeld mag echter worden, dat de levendigheid naar buiten minder is dan we steeds gewend waren. We horen wel eens een opmerking: ,,'t Is een dooie boel". We zullen er het comité geen verwijt van mogen maken, daar de bepalingen van de loterijwet geen andere wegen open laten. Op dit terrein was wetswijzi ging wel gewenst Toch kunnen de eerstvolgende dagen nog vele ver rassingen ui't de bus komen, reden waarom we het kopend publiek aan raden: blijft bonnen sparen. Medegedeeld kan nog worden dat de oplossingen van de jeugdactie (op een briefkaart a.s. Zaterdag in geleverd kunnen worden bij de heer H. M. Doeleman, Kerkweg 145. De Vossenjacht, welke aan de brug grote activiteit ontwikkelde, heeft als prijswinnaar opgeleverd de heer Ringelenstein, Jan Dorrekens- EAU DE COLOGNE DOZEN ZEEP PARFUMS enz- de beste sortering vindt U bij Drog. A. VAN DER HEIDEN kade alhier, met een prijs van 25. Heden Vrijdagavond zal de Vos de omgeving van de Dorpsstraat onvei lig maken. Men doe z'n best hem te vinden. Als nu het eindresultaat van deze actie zodanig mag zijn, dat er voor onze Ouden van Dagen voldoende overblijft, om a.s. zomer weer een uitgaansdag te hebben, kunnen we allen tevreden zijn. INGEZONDEN (buiten de verantwoordelijkheid der redactie) Gaarne enige plaatsruimte in Uw plaatselijk blad, waarvoor bij voor baat dank Vrq Nederland of In mijn woonplaats is ook een melksanering, al enige jaren. De straat waar ik in woon staan onge veer 130 huizen, deze gezinnen moe ten allen worden bediend door één Deze week een mooie collectie CORSAGES SALON DOELEMAN melkventer. Of men met die man symphatiseert of niet, wordt niet ge vraagd, alleen bij die een en dezelf de melkventer moet men melk kopen Doet men dit niét dan heeft men geen melk, of men moet het gaan halen. Na een minder prettige erva ring besloot ik vorige week, bij een andere melkventer, die ook door de straat komt, melk te kopen. Na twee dagen kreeg ik echter te horen, dat dit niet mocht, en ik mij weer bij mijn eigen melkboer moest ver voegen. Naar je zin of niet, daar moet je melk kopen. Ik kan me wel verenigen met sa nering, maar het publiek mag dan toch minstens wel een keus uit twee melkboeren hebben. In de jaren van 1940-1945 leefden we onder dicta tuur, maar nu hebben we toch Vrij- Nederland of, is dat bij de Wad- dinxveense melksanering anders Hoogachtend, Mvr. CLEMENS, Burg. Trooststraat no. 79. WADDINXVEEN TEN TIJDE DER VEENDERIJEN. De in 1255 ontstane, oost-west-ge legen waterkering van het Hoog heemraadschap Rijnland vormde met de noord-zuid-gelegen belang rijke verbindingsweg de Gouwe een verkeerskruispunt, dat in de der tiende eeuw veel tot de bewonings- kern van Waddinxveen heeft bijge dragen. Omtrent die tijd, toen men met het veen naar een belangrijke brandstof ter vervanging van het steeds schaarser wordende hout om zag, werd; met het vervenen van de Rijnlandse veenstreek, waar de landbouw aanvankelijk de bron van inkomsten was, een begin gemaakt. Ook in Waddinxveen begon de vervening, die in die dagen een goe de bron van inkomen werd, allengs grote vormen aan te nemen, waarbij

Weekblad voor Waddinxveen | 1954 | | pagina 2