eekblad voor Waddinxveen MIEUWS uit<>tvzc u/<*o*iftlaats: Sport Ut 't kóct. Weekagenda 8, Bij Brand 458 494 Vrijdag^3 December 1954 10e Jaargang \ire< Redactii e.i Administratie: Oranielaan 30, Waddinxveen, Telet. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. irvolg van pag. 2) Gouwestroom zelf, doorgetrokken de Rijn bij Alphen, als scheep sverbinding een lozingsgelegen- d voor de veenontginners was. ird onder het bewind van Graaf llem X Laag-Boskoop, dat hij op sterfbed aan de Abdij Rijnsburg onk, als grafelijk domein ontgon- I), zo kwamen de ontginningen der Waddinxveen kort na zijn )d in 1222 tot stand. Door deze turfstekerij kwamen Dral ten westen van de Gouwe iter grote stukken land onder wa- te staan, dat allengs uitgestrek- plassen vormde en waaraan o.m. later gedempte Noordpias en idplas en de nog bestaande Reeu- jkse plassen hun ontstaan te dan- n hebben. Door de verbetering en ibreiding van het turfsteken ïn de rm van het slagturven, breidden zich meer en meer uit, zij tenslotte in het midden- bied. van Holland ook een gevaar or Waddinxveen betekenden, voor door verwaarlozing van de kaden wegen rondom die plassen. tEnkele gebieden bleven voorts ook n oosten van deze rivier, de hui- ge polder Bloemendaal, dat tot de van Gouda behoorde. Dat de ilder Bloemendaal daardoor in de iventiende eeuw aanvankelijk meer >or uitbreiding vatbaar bleek is na gaan aan de hand der cijfers van toename der woningen: de kleine rn van Waddinxveen, in de ze ndende eeuw uitgegroeid tot de parte ambachten Noord- en Zuid- 'addingsveen, telde in 1632 in to- lal 403 woningen en in 1732 420. In loemendaal bedroeg de wonïnguit- Ireiding in een jaar van 114 in 1632 >t 203 in 1732. In 1691 brak de Noordpias door waarbij een groot deel van het ambacht Noord-Wad dingsveen te niet ging. Noord- en Zuidpias werden resp. in 1765 en 1839 en de Putte in 1873 droogge maakt. De landbouw, de aanvanke lijke bron van inkomsten, kon na de tijdi der vervening in de 18e en 19e eeuw weer 'het middel van bestaan worden, zij het dat Waddinxveen in de 19e en 20e eeuw tevens een be langrijk industriegebied werd. E. v. E. Predikbeurten op Zondag 5 December 1954. Ned. Herv. Kerk V.m. 9.30 uur Ds. J. v. d Haar Nam, 6.30 uur Ds. G. Alers, van Rot- derdam. Wijkgebouw Bomenwijk V.m. 9.30 uur Ds. G. Alers Nam. 6.30 uur Ds. J. v. d. Haar Geref Kerk V.m. 10 uur en nam. 5 uur Ds. A Nijhuis van Gouda. Ned. Herv. Veren. „Wet en Evan gelie" V.m. 9.30 uur Ds. A. Offringa van Scheveningen. Chr. Afgesch. Gemeente V.m. 9.30 uur en nam. 5u ur lees- dienst. Vrijdag 10 December nam. 7 uur Ds. E. du Marchie van Voorthuijsen van Lieersum. Rem. Geref. Gemeente. Geen dienst. ZONDAGSDIENST wordt waarge nomen door Dr. E. M. L. Hem- minga. B. en W. hebben aanbesteed et maken van een toegangsweg met ewapend betonnen kokerbrug over e Ringvaart van de polder „De utte" en verdere bijkomende wer en op een terrein gelegen nabij de [oordkade te Waddinxveen. Er wa in acht inschrijvers. Laagste ïn- chrijfster was de firma Van Stave- :n en Versluijs te Gouda voor 52.400, op één na laagste de firma 'an Wingerden te Goud? voor 54.000 en hoogste het Aannemings-, Wegenbouw- en Transportbedrijf J. Samson te Oegstgeest voor ƒ71.900. Het werk is door B. en W. aan de aagste inschrijver gegund. Door het architectenbureau tuurman en Zn., alhier, werd deze veek aanbesteed het bouwen van en opslagplaats aan de Noordkade, lhier, voor rekening van de Coöp. laalderij ,,De Eendracht". De laag te inschrijver was firma Vermeer e Moordrecht, voor de som van 970,—. Mej. M. Siebenga, thans on- lerwijzeres aan de openbare lagere chool A is benoemd tot onder wij ze- es aan de openbare uloschool te a- De heer W. Griffioen, tijd. on derwijzer aan de Rehobothschool al- lier, is benoemd tot onderwijzer aan ie Chr. School te Gouderak. De timmerman W. B., had Woensdag het ongeluk, bij het her stellingswerk van de ramen der Ger. Kerk van een ladder te vallen, met ievolg dat hij zwaar verwond werd. Overbrenging naar het ziekenhuis te ouda was noodzakelijk. Het 6-jarig zoontje van fam. ie B., liep Dinsdag op het rijwielpad angs de Henegouwerweg en stak onverwacht de rijweg over, met ge- dat hij een door een passerende auto aangereden werd. Met enkele verwondingen liep het gelukkig af Hedenmiddag omstreeks 2 uur, s ïn de Plasweg een jeep, door het ladde wegdek geslipt en in een sloot gereden. De vier inzittenden kwa den onder de wagen terecht en lie- Pen lichte verwondingen op. Een van hen brak een been. Op de afrit van de Rijksweg twam een zich plotseling omkerende jeep in aanrijding met een personen auto. Beide wagens werden bescha digd. Persoonlijke ongevallen kwa den echter niet voor. Een man, dje zijn leven heeft gesteld in dienst van het Socialisme in onze woonplaats heeft ontroerd zijn plaats afgestaan aan de jongere garde. Maarten Schouten, de man di'e tal van jaren de leiding heeft gehad in de S.D.A.P. en later in de P. v. d A. heeft in „De Unie" bij de jaarver- gaderng van de P.v.d. A. de voorzit tershamer overgedragen aan de jeug dïge voorzitter A. H. van Gent. Het is een moeilijk ogenblik voor de heer Schouten om het werk waar hij en zijn vrouw zich zo vele jaren met geheel hun persoon voor heb ben ingezet, naar te leggen. Maar zijn besluit stond vast: hij achtte zijn tijd van gaan gekomen en liet zich niet overhalen. Mede dank zij zijn onvermoeide arbeid, hij was on geveer 30 jaar voorzitter, is de afde ling uitgegroeid tot een afdeling, die er zijn mag. Niet alleen het leden aantal, dat blijkens het jaarverslag van de secretaris de 185 heeft be reikt, maar ook het aantal stemmen dat de P.v.d.A. verwierf en haar tot de grootste plaatselijke partij maak te, ïs daarvan een sprekend bewijs. Dat thans een vierde gedeelte van de Waddinxveense bevolking haar stem uitbrengt op de P.v.d.A. is voor een deel ongetwijfeld te danken aan het beleid van de scheidende voorzitter. Een man die ook bij zijn politieke tegenstanders gezien is èn gewaar deerd wordt. Een van zijn naaste medewerkers de heer A. Bonefaas memoreerde deze avond dat wel eens werd ge zegd, dat Schouten zich moeilijk kon uitdrukken. Maar wat aan zijn gave van het woord ontbrak werd meer dan goed gemaakt door de inhoud van zijn woorden. De heer A. M. van Gent die sedert enkele jaren deel uitmaakt van het bestuur, kan de teugels overnemen van een sterke en gezonde afdeling. Hij werd met grote meerderheid tot voorzitter gekozen. Blijkens het jaarverslag van de secretaris was het ledental gestegen tot 185. De penningmeester kon een gezonde jaarrekening overiggen'. Bij monde van de heer S. Pille bracht de raadsfractie verslag uit van haar werkzaamheden, naar aanleiding waarvan over enkele punten uitvoe rig van gedachten werd gewisseld. De secretaresse van de vrouwen groep van de P.v.d.A. kon eveneens melding maken van een aanzienlijke groei' van de groep, die thans 72 le den telt. Aan het slot van deze ver gadering brachten de heren Pille en Ververs de dank over van de schei dende voorzitter. Bij monde van de heer Van Gent werd hem een boek werk als aandenken overhandigd. Mevr. Schouten kreeg een bloemen hulde. Bij de Spaarbank van de Coöp Boerenleenbank werd gedurende de maand November ïngel. 151.543,39 en opgenomen 141.861,20. Het laat ste uitgegeven boekje is no. 7142. Aan het postkantoor alhier werd gedurende de maand Novem ber ingelegd 18.705,89; terugbe taald 15.478,79. Woensdagavond sprak voor de R.K. Vrouwenbeweging Mej. Stringa met het zeer actuele onderwerp presidente, mevr. Bunnik, de avond „Gezinsproblemen". Nadat de waarn. had geopend, nam mej. Stringa het woord. Op de haar eigen bekende wijze besprak zij allereerst het grote gezin en haar problemen, speciale aandacht schonk zij ook aan de kin derbijslag. Dit is iets wat ons niet kan en mag ontnomen worden, het geen ook door de K.V.P.-fractie in de Kamer naar voren is gebracht. Dan zo ging spreekster verder is er het vluchtelingenprobleem, dit gi gantische vraagstuk moeten wij hel pen oplossen, met gebed maar zeer zeker ook met de daad. Men heeft nog te weinig saamhorigheidsgevoel, men moet meer voor elkaar en spe ciaal voor deze mensen over hebben. Een ander punt was het huiselijk le ven, hieraan moet de volle aandacht worden geschonken, men moet het gezellig en intiem maken zodat allen graag thuis zijn, maar men moet toch ook met het organisatie en ont spanningsleven meegaan. Tot slot zijn er nog de kindermoei lijkheden, hiervoor moet men altijd open oog en oor hebben, want doet men dit niet dan stoot men juist de kinderen af en men maakt het juist voor de kinderen nog moeilijker. De waarn. presidente dankte tot slot de spreekster voor de leerzame en dui delijke uiteenzetting. Woensdag 15 December spreekt in het Jeugdgebouw aan de Stations straat Ds. Krüger, zendeling in Suri name, over het zendingswerk daar te lande. Donderdag 23. December a.s. zal, 's avonds 8 uur, in de cantine N.V. Dobbelmann een gezamenlijke uitvoering gegeven worden door de muziekvereniging „Concordia", het Waddinxveens Mannen- en Vrou wenkoor. Het programma staat ge heel in het teken van het Kerstfeest. De toegangsprijs ïs 75 cent. De ba ten komen geheel ten goede aan de Kankerbestrijding. Er zullen onge veer 100 personen aan medewerken. Vrijdag 26 November sprak voor de plaatselijke afdeling van de Bond van Plattelandsvrouwen. Mej. Kikkert, lerares Voedingsraad, over het onderwijs: „Goed eten en slank blijven". Gezien de grote opkomst, trok dit onderwerp wel de belang stelling van de dames. Op duidelijke wijze schetste spr. de grondslagen van de voedingsleer er op wijzende, dat als we onze da gelijkse voedingsmiddelen gebruiken, wij er zeker van kunnen zijn dat we de voor onze gezond heid benodigde stoffen, ook werke lijk krijgen. Een aantal vragen werden door de spreekster beantwoord. Na afloop hiervan werd de film „Dat is gezonde voeding" vertoond. Het was een leerzame avond. BURGERLIJKE STAND. Aangiften van 24 Nov. t.m. 1 Dec. '54 GeborenAdriana Krijna dochter van W. A. van Os en T. Mar- chand', Zuidkade 85; Gerarda Elisabeth Francisca Maria dochter van G. C. Verwoerd en W. C. Sturkenboom, Ieplaan 104; Hugo Teunis zoon van P. Drost en H. Snoek, Wilhelmi'nakade 94; Neeltje dochter van A. de Wit en W. Boot, Zuidkade 115; Ondertrouwd. P. Spruit en P. van Leeuwen; A. van der Knijff en A. van Wilgen; L. P. J. van Lint en C. E. M Moons; Gehuwd: C. A. de Kool en B. van Vuur en; D. Tiele en E. J. de Jong. L. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: 1 zwarte parapluie; 1 bruine want; 1 rode want. Verloren: 1 bruin kinderwantje; 1 grijze onderlegger; 1 zwarte hand schoen; 1 groene tas; 1 rode en 1 grijze want; 1 rapport; 1 rode want; 1 blauwe ceintuur; 1 portemonanie met inh. W.Z.C. DE GOUWE. De adsp. hebben het er deze week heel wat beter afgebracht dan een week geleden. Thans waren zeven spelers opge komen. En de Boskoop adsp. moes ten in onze adsp. hun meerdere er kennen. Hoewel onze ploeg een nieu we adsp. telde welke nog nooit een wedstrijd gespeeld had, wisten onze jongens toch met 3-1 te winnen. Het was een mooie wedstrijd met als uitblinkers L. Sol, G. van Til burg en J. de Leeuw. Zaterdagavond gaan we weer zwem men in Gouda. St. Nicolaas heeft ons medege deeld dat hij het a.s. Zaterdag te druk heeft om naar het Spaardersbad te komen. Maar dat hij Zaterdag 11 December bij de Zwemclub op be zoek komt in het Spaardersbad. SP ORTLUST I-WADDINXVEEN Z. 2—1. Deze sportieve wedstrijd is op een nederlaag voor de geelzwarten uit gelopen. Nadat men voor rust over het algemeen in de aanval was, duur de het toch 28 minuten toen Kramp uit een voorzet van Kaptein de stand op 0-1 bracht, waarmede ook de rust aanbrak. Na 15 minuten spelen na rust bracht Sportlust de stand op gelijke voet 1-1. En 8 minuten voor het einde werd een fout in de ver dediging noodlottig en het was 2-1. Waarmede het einde kwam van een wedstrijd waarin een gelijk spel de verhouding geweest was. Waddinxveen D speelde gelijk met Jodan-Boys en blijven aan de lei ding in deze afdeling. De overige wedstrijden werden af gekeurd. Waddinxveen ontvangt V.O.C. uit Rotterdam. Dit ïs een van de oudste clubs van Nederland, en die wordt momenteel getraind door de oud- Ned. Elftalspeler (uit de „wij gaan naar Rome"-tijd) Leen Vente. Dit belooft een zeer spannende wedstrijd te worden op het terrein aan het Noordeïnde. W.S.E.-NIEUWS. Indien terrein en weersomstandig heden zulks toelaten speelt WSE om 12 uur tegen Boskoop 2. Dit is altijd een lastige tegenstander, maar als er gespeeld wordt, zoals na de rust te gen NSV, dan zien wij de uitslag met vertrouwen tegemoet. Het 2e ontvangt Nieuwkoop 3, een gelijk spel behoort tot de mogelijk heid. De dames ontvangen om 12 uur het zeer sterke Donk 1; een neder laag is hier onvermijdelijk, maar zorg voor een sportieve maar felle strijd. BE-FAIR—S.K.G. 4—0. Het was een levendige wedstrijd tussen Be Fair en S.K.G., waarin hard werd gezwoegd en waarin spanning- zat, omdat tot de laatste minuut gestreden werd. Het eerste kwartier heerste er in de SKG de fensie een paniekstemming. Maar hoe ook de thuisclub zwoegde, de bezoekers hielden de stand tot de rust blanco. Na de rust startte Be Fair zeer agressief. Met kunt en vliegwerk hield de SKG-defensïe het doel schoon. In de 26e minuut had rechts binnen Poot succes: 1-0. Even later was het dezelfde speler, die er met een schuiver 2-0 van maakte. Kort daarna scoorde de linksbinnen 3-0. Toen er een strafschop werd' toege wezen, werd deze door Van der Wal tegen de lat geschoten, het was ech ter dezelfde speler, die door een hard en zuiver schot de stand alsnog op 4-0 bracht. Zaterdag is er maar één wedstrijd Be Fair 3-W.D.S. 2. Aanvang 3 uur. - Nu jongens doe je best en een ge lijk spel is dan in de lijn der ver wachting. Dinsdag 7 December Filmavond- Chr. Metaalbew. Bond in Jeugdgebouw, Stationsstraat Woensdag 8 December. Vergadering A.R. Kiesvereniging. Mevr. Kui pers-Klapwijk. Dinsdag 21 December Kerstzang- avond door „Vox Jubilantè" en „De Zangvogels". VOETBAL-PROGRAMMA Waddinxveen 1-VOC 1, 2.30 uur; Boskoop 2-WSE 1, 12 uur; NSV 1- Waddinxveen 2, 2.30 uur; Waddinx veen 3, 12 uur; NSV 2-Waddinxveen 4, 12 uur; WSE 2-Nieuwkoop 3, 2.30 uur; Verheul 1-SV '35, 2.30 uur; Waddinxveen Z 1-Boskoop 1, 3 uur; Sportlust 2-Ibïs 1, 3 uur; Rijnstreek 2-Verheul 2, 3 uur; Be Fair 3-WDS KNVB afd. Gouda is tot onbepaal- 2, 3 uur. De junioren-competitie van de de datum stop gezet. VOLLEYBALCLUB „SALVO". De uitslag van de wedstrijd P.W. I-Salvo I is 3-0. Heren II zet haar reeks van successen voort. Nu won nen zij van P.W. IV en- wel met 3-1. SCHAKEN. W.S.V. speelde haar 9e ronde voor de comp. De uitslag is: T. den Ouden -A. v. d. Starre 0-1; D. Minnes-G. v 't Slot Jr. 0-1; H. Kerver-G. van 't Slot 0-1; G. Steenland-H. Schildt 0-1; H. Klijnsma-A. Doornhein 0-1; P. Broer-C. Alblas afgebr. 8 Dec. wedstrijd tegen Oldi uit Rotterdam. DAMMEN. SPANNING IN DE G.D.D. Boskoop en Bleiswijk komen ver rassend goed voor de dag. In de comp. speelde Excelsior tegen Biels- wijk. Na een spannende strijd wist Bleiswijk een mooie prestatie te le veren door Excelsior ïn eigen huis met 11-9 te kloppen. Ook Boskoop wist met 11-9 van Gouda te winnen. Schoonhoven wist met 14-6 van Jong en Oud te winnen. In de tweede klas moest Boskoop 2 toe zien- dat Moercapelle 1 de pun ten mee naar huis nam, want Moer capelle 1 won met 11-9. Reeuwijk 1 nam ook geen halve maatregel en versloeg Excelsior 2 met 13-7. Dam- lust 2 verpletterde Moordrecht 2 met niet-minder dan 18-2. Ten slotte won Gouda 2 van Schoonhoven 2 met 12-8. De stand in de le klas luidt als volgt: Boskoop 2 2 0 0 4 22-18 B.D.V. 2 1 0 1 2 20-20 Excelsior 2 0 1 1 1 19-21 Gouda 2 0 1 1 1 19-21 2e Groep le klas Schoonhoven 2 2 0 0 4 28-12 Damlust 1 1. 0 0 2 14- 6 Moordrecht 1 0 0 1 0 6-14 Jong en Oud 2 0 0 2 0 12-28 2e Klas Reeuwijk I 2 2 0 0 4 25-15 Moercapelle I 2 1 1 0 3 21-19 Excelsior II 2 0 1 1 1 17-23 Boskoop II 2 0 0 2 0 17-23 2e klas. 2e groep. Damlust II 2 2 0 0 4 32- 8 Gouda II 2 1 0 1 2 18-22 Schoonhoven II 2 0 1 1 1 18-22 Moordrecht II 2 0 1 1 1 12-28 OPLOSSING „WIE PUZZELT MEE De naam van de oude, grijze kin dervriend was: ST-NICOLAAS. De woorden zijn: Spade Toren Nevel Ieder Cello Oever Lente Anker Adder Slede. Gemeente-avond Ned. Hervormde Kerk In een goed bezochte gemeente avond van de Nèd'. Herv. Gemeente werden als ouderling gekozen, de he ren K. M. van Dijk, J. C. Noorlan- der en A. H. Olie Az.

Weekblad voor Waddinxveen | 1954 | | pagina 3