Weekblad voor Waddinxveen IVOROL 1/Kocdcc de Vrouw. De Spiced van de week Kris-Kras Elke land een brillant Uit het Parlement ZELFBEHEERSING MUNHARDT'S N° 4®5| j n 9 B >i 9 9 W nsvihbudwijow* Vrijdag 10 December 1954 10e Jaargang JlviiA. -JpmtncO 'isdrnooaQ II gnbiefuS n- rnooirfonuJ Aires Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telet. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. De December-storm was verre van plezierig, ook al stemt het tot vreugde, dat de Stormvloed-waar- schuwings- en Bewakingsdienst, wel ke verleden jaar is opgericht en die voor het eerst in werking werd ge steld, behoorlijk dienst deed. Ruim 200 mannen kwamen langs de Gro ningse kust in actie. Het dijkleger was paraat en alles alles sloot als een busGelukkig was dit ook met de dijken het geval. Hoewel het Zuidelijke dijkleger hi'et behoefde te worden gealarmeerd kreeg de zee toch vat op een stuk dijk bij Vlis- singen, dat verleden week door de kustvaarder was beschadigd. Een oppervlakte van 120 m2 basaltblok ken, werd weggespoeld De sensa tie, welke verleden week ontstond, toen duidelijk werd, dat de kapi tein van de „Casino" geen hulp had willen verlenen aan het zinkende schip „Carpo", werd tot meer nor male proporties teruggebracht door de verklaring, dat deze kapitein geen hulp kón verlenen, wilde hij zijn eigen schip en het leven van de hem toevertrouwde bemanning niet in gevaar brengen. Er werd bij ver teld, dat de publicaties een gevolg waren van een vete, die tussen ka pitein en radio-telegrafist van de „Casino'' bestond. Hoe het zij, het geeft meer voldoe ning als men verneemt, dat de be manning van de „Klaas Wijker" ten Noordwesten van Terschelling niet minder dan 27 opvarenden van een Panamees stoomschip, de Falcon, kon redden. Voorts richtte een windhoos hier en cïaar geduchte schade aan: te Hengelo, waar marktkramen omver werden geblazen en papieren geld de lucht in dwarrelde, te Klazina- veen, waar van een huis de boven- étage werd weggerukt te Schoon hoven, waar een radarmast omver werd geblazen. Het is te hopen, dat de musici van heif Concertgebouworkest, die zich met goed weer inscheepten, een rus tige overtocht zullen hebben. Na hun succesvolle, maar wel drukke tour- née in de V. S. hebben de heren wel enige rust verdiend! Twee oude boeren in de buurtschap Kotten, bij Winterswijk, werden in hun rust opgeschrikt doordat een gemasker de man hen onder bedreiging met een mes er toe dwong, een bedrag van ƒ2000,af te geven. Ingaande 1 Januari a.s. gaan de salarissen van het verplegend per soneel in de particuliere ziekenhui zen met gemiddeld 25 pet. omhoog. Een verpleegster, dïe dus momen teel 2400 per jaar heeft, zal in het nieuwe jaar 3000 verdienen. Zo doende zullen de lonen van het particuliere verplegend, personeel ongeveer gelijk komen met dat van de rijks- en gemeentelijke ziekenhui zen. Een en ander is het resultaat van gezamenlijk overleg tussen werkgevers en werknemers. Het college van Rijksbemiddelaars moet nog toestemming geven, maar men neemt aan, dat deze niet geweigerd zal worden. Zo wordt b.v. het be ginsalaris van een gediplomeerde verpleegster, dat momenteel 222 bedraagt, (door de loonsverhoging gebracht op ƒ270 per maand. Men hoopt door deze drastische salarisverhoging nu ook het euvel der geringe belangstelling voor het verpleegstersvak er zijn ïn ons land in feite nog steeds enige hon derden verpleegsters tekort enigszins te ondervangen, waardoor de animo wat groter zal worden. Inderdaad waren 'de lonen van het verplegend personeel in verhou ding tot andere categorieën werk neemsters aan de lage kant. De ze verhoging is derhalve geen luxe. Doch de keerzijde van deze medail le is, dat de tarieven voor ligging in deze ziekenhuizen een sterke stij ging zullen ondergaan. Een voorlo pige schatting toont aan, dat de verpleegprijzen met c.a. €,80 tot 2,— per dag omhoog zullen gaan. En waar de twee laatste loonron- den van 1954 reeds tweemaal een prijsverhoging hebben gebracht, bei de keren van ongeveer 40-50 ct. per dag, zullen de tarieven per 1 Jan. a.s. ongeveer 35 pet. hoger zijn dan een jaar geleden. Ook de maatschappij-ziekenfond sen zullen op de een of andere wij ze deze tariefsverhoging moeten op vangen, willen ze het nog altijd groeiende tekort op de exploitatie opvangen; Men neemt aan, dat de tarieven, zowel voor de verplichte als voor de vrijwillige verzekerden, met c.a. 20-30 pet. omhoog zullen gaan. Momenteel zijn de zieken fondstarieven al ongeveer 10 x zo hoog als 25 jaar geleden. En ten slotte zal van dit alles het gevolg zijn, dat de sociale lasten, die de werkgever voor zijn personeel moet opbrengen, eveneens zullen gaan stijgen: Hoeveel is nog niet be kend, doch men verwacht een ver hoging van ongeveer 5-8 pet. De Minister van Oorlog en Marine heeft schriftelijk op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Gortzak (comm.) geantwoord, dat in de week van 8-13 Nov. 50.000 kg. chocolade repen zijn vernietigd, welke door schimmel ongeschikt voor de con sumptie waren geworden. De schade bedraagt c.a. 154.000. De minister deelt mede, dat niet is gebleken, dat zich nog meer goederen in militaire depóts bevinden, die niet meer of nauwelijks voor consumptie geschikt zijn. Nauwgezette contróle en zorg voor regelmatige doorstroming zul len, naar de Minister verwacht, het optreden van schade aan opgesla gen militaire goederen tot een mi nimum beperken. De bedorven chocoladerepen maak ten deel uit van de mobilisatiëopslag en hadden, indien het bederf niet was opgetreden, in ongeveer twee jaar door middel van consumptie door de troep moeten „doorstro men". WATER BIJ DE MELK. Watgr bij de wijn dlpen 'is een algemeen bekend gezegde en ik ge loof wel, dat dit vandaag de dag zeer veel wordt toegepast. Anders zouden er wellicht nog meer ruzies en meningsverschillen ontstaan Maar water bij de melk is straf baar gesteld. En dat is maar goed, want we drinken toch al reeds een soort taptemelk, zei onlangs een kennis van me, die een echte melk- drinker is en dus het verschil tus- KLEUTER-ONDERWIJZERES De „bewaarschool", zoals de oude re lezeressen zich nog wel zullen herinneren uit hun jonge jaren, is al een vrij oud instituut. Aan de hand van oude geschriften staat vast, dat reeds in 1721 in Leidén een vrouw leefde, Cornelia Bakkers, die er haar beroep van maakte om kinderen van anderen te „bewaren". Voor de somma van twee schellingen (60 ct) per maand, konden de moeders hun kroost tot zeven jaar bij juffrouw Bakkers brengen, die er dan voor zorgde van 's morgens acht tot 's avonds zes uur. Naar alle waarschijnlijkheid was. dit de eerste bewaarschool in ons land. Omtrent de bezigheden, welke juffrouw Bakker haar „leerlingen" liet verrichten, is ons niets bekend. Dat er van „onderwijs" wel geen sprake geweest zal zijn, mogen we gevoegelijk aannemen. Maar dat was ook niet de taak van de bewaar school. Het doel was de naam zegt het reeds de kinderen te „bewaren", te behoeden en er voor te zorgen, dat ze niet verdwenen. Momenteel is de bewaarschool in zijn oude vorm aan het uitsterven. Misschien zijn er hier en daar nog wel ïn ons land, maar in de plaats daarvan is de „kleuterschool" geko men. En deze metamorphose is on getwijfeld te danken aan de Duitse paedagoog Fröbel, die van mening was, dat er ook voor de kinderen beneden de leeftijd van zeven jaar een bepaalde vorm van onderwijs moest bestaan. Hij stichtte in 1827 een „kindertuin", een soort open- luchtschool voor kleuters, doch deze is nooit een succes geworden. Al spoedig erkende hij ruiterlijk, dat dit niet de methode was en het duurde enige jaren, voor hij over- sen melk en melk best kan proe ven. Ik geloof niet dat de melkboeren aan deze situatie iets kunnen doen, ook zij verkopen liever volle melk voor, laten we zeggen een cent of twee-en-deijtig, dan >de meJk van thans voor 26 cent de liter. Nu is melk een raar ding. Waarom nu juist de melk gesaneerd moet wor den en niet b.v. het brood is me een groot raadsel. In een onzer Wad- dinxveense straten komt b.v. maar zegge en schrijve één melkboer, maar misschien wel vier bakkersof groenteboeren. Dat is eigenlijk geen verhouding vind|t U ^wel? Ja die melkboeren hebben het wel gemak kelijk. Die hebben al hun klantjes op een rijtje, huisje aan, huisje toe. Als ze een beetje op tijd beginnen 's morgens behoeven ze maar halve dagen te werken en kunnen 's mid dags heerlijk lui bij moeder de vrouw de benen onder tafel steken, terwijl de groenteboeren èn 's mor gens èn 's middags hun best moeten doen een boterham bij elkaar te scharrelen. Inderdaad, melksane- ring heeft vele voordelen, maar niet voor de consumenten. En daarom ben ik het met die mevrouw van het ingezonden stukje van vorige week eens, als zij zegt dat het pu bliek keus moet hebben uit twee melkboeren. Het kan toch voorko men, dlat je een bepaalde melkboer liever ziet. En dan kunnen we daar bij nog rustig het principiële ka rakter verwaarlozen. Maar een melkboer opgelegd te krijgen, neen, dat is eigenlijk in de aard der zaak niet juist. De consument moet keus kunnen maken. Dat was ook zo in de vorige gemeente waar ik woon de. Dan zie je gebeuren, dat, on danks alle naar voren gebrachte moeilijkheden, de hele straat melk neemt van de voor dïe wijk aange wezen melkboer! Maar wij mensen willen nu eenmaal graag kiezen. En als je die vrijheid eenmaal hebt, dan vindt je het sneu als je helemaal alleen bent die de melkboer van de andere kant van het dorp bij je laat komen voor dat beetje melk wat je nodig hebt. Ach kom, sane- ringscommïssie, geeft héél onze ge meente de keus tussen twee melk boeren en je zult zien dat de melk- sanering een voldongen feit wordt, zonder klachten.Maar: geef óns de keus! Want wij willen vrij zijn KRIS-KRAS ging tot het stichten van een nieuw soort bewaarscholen. Daarin werden de kinderen niet alleen „bewaard", doch hen werd ook wat geleerd. Zijn systeem was, de kinderen al spelen de te onderrichten. De Duitsers ga ven aan die bewaarscholen later de naam van de stichter, en zo stond daar en i'n de andere landen de naam „Fröbelschool". En onder „frö belen" verstond men het voor die tijd modernere kleuteronderwijs. Stilstand is echter achteruitgang en derhalve is men de laatste 25 jaren tot de slotsom gekomen, dat ook het kleuteronderwijs op de hel ling moest worden genomen. Het sy steem, dat Fröbel uitdacht, is ook in deze tijd aanvaardbaar zij het dan geschoeid op een modernere leest. Maar een juffrouw Cornelia Bakkers uit 1721 zou niet meer in staat zijn een taak te vervullen in de moderne bewaarschool, want daar komt te genwoordig heel iets anders voor kijken. Kon vroeger iedereen be waarschooljuffrouw worden, en zelfs hoofd van een dergelijke school, te genwoordig komt men er niet meer In behoudens als hulpje, waar voor de goegemeente zo'n geijkte term heeft uitgevonden, die ik hier maar niet zal neerpennen of men moet leerling zijn van een Vorm school voor Kleuteronderwijzeressen, dan wel ïn het bezit zijn van een der twee diploma's. Wij leven in de eeuw van het per fectionisme. Men kan tegenwoordig vrijwel niets meer beginnen, of men heeft één of meer diploma's nodig. Vestigings- en andere wetten eisen dït. Zulks heeft natuurlijk z'n voor delen, doch ook nadelen. De voorde len zijn, dat men in vrijwel iedere branche terzake kundige mensen krijgt. Het nadeel is echter, dat de jongeman of de jongejuffrouw, die niet gezegend is met een goed stel hersens, veel moeite heeft om het begeerde diploma te behalen en dik wijls strandt in het gezicht van de haven. Het gevaar ïs derhalve groot, dat ons volk op de duur gesplitst zal worden in een categorie begaafden (met diploma's) en een categorie 'stumperds (zonder diploma's.) En waar de mens van nature hard en wreed is u en ik allebei zal uit die tegenstelling op de duur verbit tering en ruzie ontstaan. Vandaar, dat ik principieel grote bezwaren heb tegen al te ver doorgevoerd per fectionisme, afgezien nog van het feit, dat hierin ta] van andere geva ren schuilen. Ik denk b.v. alleen maar aan het persoonlijke initiatief, dat door het perfectionisme geen schijn van kans meer heeft. Deze afdWaling was even nodig om aan te tonen, dat ik het volledig eens ben met de klacht van Mevr. de V. uit Amersfoort. Ik schreef on langs reeds, dat deze lezeres haar hart uitstortte in een lange brief om trent de opleiding voor kleuteron derwijzeres. De 17-jarige dochter van mevr. de V. heeft bijna twee ja ren gestudeerd op de Christelijke Vormschool voor Kleuteronderwijze ressen ïn Amersfoort en een even lange tijd practische kennis opge daan op een der plaatselijke Kleu terscholen. De theoretische eisen zijn echter volgens deze lezeres zo hoog en zo zwaar, dat haar dochter naar alle waarschijnlijkheid niet zal slagen. Zij geeft als voorbeeld haar 16-jarige zoon, die in de 2e klasse van de H.B.S. zit, en het veel ge makkelijker heeft t.o.v. de leerstof dan haar dochter. Inmiddels heb ik nog een brief van deze lezeres gekregen, waarin zij mededeelt, dat haar dochter per 1 Dec. van de Vormschool is gegaan. Niét alleen het feit, dat zij waar schijnlijk het diploma niet zal halen, maar ook om gezondheidsredenen. Het meisje had 's morgens haar klasje (practijk), moest 's middags haar huiswerk maken en 's avonds tenslotte de 'Vormschool (theorie). Alleen de Vrijdag- en Zaterdag avond had zij geen school. Toch bleek dit alles te zwaar, en dus heeft zij déze overigens ook nog vrij kostbare studie gestaakt. Zulks is natuurlijk een teleurstel ling, temeer, omdat dit meisje ge knipt is voor kleuteronderwijzeres. Zij heeft feeling om met kleuters om te gaan en de kinderen mochten haar allemaal even graag. Voor de practijk zou zij ongetwijfeld ge slaagd zijn. Maar tja, die theorie. Inmiddels heb ik over dit onder werp nog een schrijven ontvangen, en wel van de Stichting tot opleiding van Kleuteronderwijzeressen te Go- rinchem, alsmede van een hoofd van een Kleuterschool uit Hilversum. Alvorens meer over dït onderwerp te schrijven, wil ik eerst nog even een advies vragen aan een paar an dere hoofden van kleuterscholen, dames die ik ken door contact in di verse verenigingen. Bovendien biedt een instantie mij inzage aan van de exameneisen voor 1.955, en die wil ik gaarne eerst inzien. Zodat ik volgende week nog even terug hoop te komen op dit onder werp. Eftfin, daarvoor is het ook be langrijk genoeg. DORA WERTH. De begroting van Verkeer en Wa terstaat is deze week door de Twee de Kamer z.h.s. aangenomen. Dat was een heugelijk feit voor minis ter Algera, die zo juist hersteld is van een langdurige en zware ziekte. De watersnoodramp heeft deze be windsman dermate veel werk gege ven, dat hij ernstig overspannen ge raakte. Minister Algera heeft veel waardering van de Kamer onder vonden voor de wijze waarop hij zich tijdens en na de rampdagen heeft gedragen. Van bewindsman van een betrekkelijk ondergeschikt département groeide hij plotseling uit tot een leider van een gigantisch Hij, die zichzelf beheerst - dat klinkt al lang niet vreemd - wel, die is sterker nog dan wie een stad inneemt, maar wie zich eens vergeet en handelt, onbeheerst, moet boeten voor zijn fout en straft zichzelf het zeerst Dat wéét een bakker nu, die in het openbaar een maning richtte tot een broodjes-schuldenaar. Hij riep vanuit zijn car, begrijp'lijk wachtensmoe, de wanbetaler luid een aantal schimpen toe. Dat nam die kerel niet, ah was hij nog zo slecht, en zo verschenen zij toen beiden voor 't gerecht. De rechter voelde mee met de getergde man, verweet de schuldenaar, en deed hem in de ban. Maarja, belediging, dat is geen kleinigheid; zij is met onze wet wel duidelijk in strijd. Zo liep die bakker dus drie gulden boete op; de niet betaalde post werd nu nog groter strop SCHEEPERS. BE V OLKINGSONDERZOEK OP T B C. Het bevolkingsonderzoek op t.b.c. loopt heden, Vrijdag, teneinde. Zij, dïe tot dusver nog geen gelegen heid hadden te verschijnen, kunnen zich vanavond nog melden aan het Groene Kruisgebouw tussen 7 en 9 uur. Hét comité van voorbereiding brengt langs deze weg'dank aan al len, dïe tot het welslagen van dit onderzoek hebben medegewerkt. Deze dank gaat in het bijzonder uit naar het grote aantal huisbezoekers (sters) aan de dames, die behulp zaam waren bij de kledingcontröle en de wijkverpleegsters van het Groene Kruis Het comité vertrouwt ook in de toekomst op aller medewerking te mogen rekenen. Namens het Comité Bevolkingsonderzoek, D. B. v. d. MOST, Voorzitter. H. JENNé, Secretaris. scheppen gezonde regelmaat bedrijf, dat tot taak had de dijken zo goed en zo vlug mogelijk te dich ten. In die opdracht is hij volledig geslaagd, al vergde hij teveel van zijn krachten. Ook nu weer heeft de minister over dit werk gesproken. En hij kon mededelen, dat door het versterken van de zwakke plekken het waterkerend vermogen van on ze dijken is toegenomen. Het risico, dat thans genomen moet worden, is aanvaardbaar. Natuurlijk is er nooit een absolute veiligheid te garande ren, maar wel de grootste mate van veiligheid, die verantwoord is. In het eerste kwartaal van 1955 zal dé minister de wetsontwerpen bij de Staten-Generaal indienen, dïe de afsluiting van de zeegaten be ogen. Dat zal zijn levenswerk zijn. Toch is de minister niet zonder zorgen. Evenals enige andere minis ters heeft hij nl. te kampen met een ernstig personeelstekort. De, direc tie van de Rijkswaterstaat heeft te kort aan technici. Het bedrijfsleven dat vaak beter betaalt zuigt veel technische krachten weg. Maar bovendien is het tekort ontstaan door de taakuitbreiding van. deze dienst. Na de oorlog hadden de technici van de Rijkswaterstaat de handen vol aan het herstel van de oorlogsschade. Daarna heeft men niéuwe projecten ter hand geno men, zoals bijv. de tunnelbouw. Met een kleiner aantal mensen moet dus, vergeleken bij voor de oorlog, meer werk worden gedaan. Het zal niet eenvoudig zijn om voldoende des kundige krachten aan te trekken, want het aantal waterbouwkundige neemt. af. Toch heeft minister Algera ook nog critiek te horen gekregen. De heer Posthumus verklaarde het niet eens te zijn met het huidige ver-

Weekblad voor Waddinxveen | 1954 | | pagina 1